VS akkoord met Rusland over wapens BUITENLAND Sierra Leone wil nachtmerrie vergeten tegen bommen Siemens bouwt rot Brits spoor na 'Aanslag dreigt op kerncentrale' Kazachstan gaf VS waarschuwing VS tempi aantijgin| tegen Hai 'Opgeblazen Afghaanse wapens van bondgenoot' Verhoud met Tehc splijt Euï; dinsdag 14 mei 2o02 Washington - Wetenschappers van het Amerikaanse ministerie van defensie onderzoeken de mogelijkheid om honingbijen in te zetten om explosieven op te sporen. Het onderzoek naar deze 'vliegende snuffelhond' loopt al drie jaar, aldus The New York Times. Eerste tests hebben uitgewezen dat de bijen hun werk uitstekend doen. De wetenschappers overwegen de diertjes nu ook bij te brengen hoe ze drugs opsporen. londen- De toestand van het Britse spoor is zó slecht dat het Siemens 11 miljoen euro heeft gekost om de situatie na te bootsen. De Duitse fabrikant sleepte vorig jaar de grootste treinorder in de Britse geschie denis binnen, en is nu druk be zig de wagons te testen. The Guardian meldt dat Siemens testsporen heeft vernield door ze te verbuigen en er gaten in te slaan. Verder maakte de fabri kant de sporen ongelijk en hob belig. Pas toen leken de om standigheden voldoende op die in Groot-Brittannië. Washington - Amerikaanse in lichtingendiensten beschikken over aanwijzingen dat islamiti sche terroristen een aanslag willen plegen op een kerncen trale in de VS. De aanslag zou zijn gepland op 4 juli, de Ameri kaanse Onafhankelijkheidsdag. Dat meldde de Washington Ti mes gisteren. De inlichtingen diensten zouden afgelopen week lucht van de plannen hebben gekregen. Sinds de aan slagen van 11 september zijn de 66 centrales in de VS al strenger beveiligd. De autoriteiten ne men de dreiging serieus, al twij felen ze wel aan de betrouw baarheid van de informatie. almaty - De geheime dienst van Kazachstan heeft de Ameri kaanse en Duitse inlichtingen diensten gewaarschuwd dat terroristen van al-Qaeda moge lijk een lijntoestel gingen ge bruiken voor een aanslag. De waarschuwing kwam een jaar vóór 11 september. Dat heeft de voormalige tweede man van de dienst gezegd. De Amerikaanse en Duitse diensten reageerden sceptisch op de waarschuwing, zei hij. Pas na 11 september be gonnen de westerse landen de inlichtingen van Kazachstan se rieus te nemen. Die hebben daarna geholpen bij het oprol len van een groot netwerk van al-Qaeda in Hamburg. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Verenigde Sta ten en Rusland zijn het eens ge worden over de vermindering van hun kernwapenarsenaal. Eind mei wordt het akkoord in Moskou ondertekend. Dat heeft de Amerikaanse president Bush gisteren bekendgemaakt. De Amerikaans-Russische plan nen moeten het aantal nucleaire wapens binnen tien jaar met tweederde terugbrengen tot 2200 kernkoppen per land. Er was verwacht dat de onderhan delaars er in zouden slagen overeenstemming te bereiken vóór het bezoek van Bush aan Rusland, van 23 tot 26 mei. Maar toch kwam de aankondi ging van Bush gisteren nogal uit de lucht vallen. Op weg naar een bijeenkomst in Chicago kondig de hij plotseling aan dat er een overeenkomst was. De VS bezitten nog ongeveer 7000 kernkoppen, Rusland 6000. Al vorig jaar zeiden beide presi denten te streven naar een forse reductie. Bush wilde dat zo no dig eenzijdig doen, omdat het huidige Amerikaanse kernarse naal volgens de meest recente veiligheidsanalyses onnodig groot is. Poetin wil van een deel van zijn kernwapens af omdat Rusland de kosten eigenlijk niet meer kan dragen. Eerder dit jaar konden de presi denten het nog niet eens wor den. Bush wilde een informele afspraak, en voelde er niet voor de overeenkomst vast te leggen in een verdrag, terwijl Poetin daar op stond. Bush is er daarna op teruggekomen. Een ander twistpunt was de manier waar op de kernwapens zouden wor den ontmanteld. Poetin stelde voor alle buiten dienst gestelde kernkoppen te vernietigen. De VS willen tenminste een deel opslaan, voor het geval de veilig heidssituatie in de toekomst sterk verandert. Er zijn nog weinig details be kend over het akkoord, maar volgens een Amerikaanse rege ringsfunctionaris is het 'erg flexibel', en staat het zowel Rus land als de VS toe naar eigen in zicht een deel van de kernkop pen op te slaan. Verwacht wordt dat het geen bijzonder uitge breid akkoord zal worden. Rusland en de VS zijn ook nog in gesprek over het Amerikaanse plan om een ruimteschild te ontwikkelen als bescherming te gen ballistische raketten. De Russen zijn daar tegen, omdat ze willen vasthouden aan het ABM-verdrag dat zo'n systeem verbiedt. Beide presidenten konden het hierover niet eens worden. Bush heeft het ABM- verdrag vervolgens opgezegd, en Poetin heeft zijn kritische toon gematigd. Onder zware bewaking van de VN-vredesmacht worden in de Sierraleoonse hoofdstad Freetown stembussen op een vrachtwagen geladen. De verkiezingen van vandaag moeten een einde maken aan één van Afrika's meest bloedige burgeroorlogen. Foto: AP/Saurabh Das havana/rtr - Colin a Amerikaanse ministei j tenlandse zaken, he« j enige afstand genom beschuldiging dat Cu! met de ontwikkeling gische wapens. PoweJl VS slechts 'bezorgd zi ba de kennis en de n den heeft om onderzo naar dergelijke wapen Deze beschuldiging dan de uitspraken d onderminister Bolto week deed. Hij beschi communistische staat wikkeling van biolog pens, en het exporter benodigde technolc 'schurkenstaten'. De beschuldiging v schaduw over het bez Amerikaanse ex-presit( my Carter momenteel brengt. President Fii ontkende de beschi J en nodigde Carter ui bezoek te brengen a derzoekscentra in het ter zei gisteren na zo j( dat er 'geen enkel bei Cuba kennis van b wapens zou exportere londen/anp - Britse militairen hebben in het oosten van Af ghanistan mogelijk een wapen opslagplaats van een bondge noot vernietigd. Dat meldt het Britse dagblad The Daily Tele graph vandaag. Volgens Londen ging het om wapens en munitie van de Taliban en al-Qaeda. Volgens krijgsheer Ibrahim Om- ari bevatten de vier grotten die het afgelopen weekeinde in de provincie Paktia werden opge blazen wapens die hij daar vijf tien jaar geleden heeft opgesla gen. Omari was een comman dant van het Afghaanse verzet tegen de Sovjet-bezettings macht. Hij geniet het vertrou wen van de overgangsregering. In de krant zegt Omari de Ame rikanen al vier maanden gele den op de hoogte te hebben ge steld van de wapens. Vorige week leidde hij Britse militaire delegatie rond in de grotten. Hij waarschuwde hen toen nog voor landmijnen die hij gelegd had. De Britten hebben bij hun actie zo'n 40.000 granaten, mortieren en andere projectielen opgebla zen, wat tot enorme explosies leidde. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Wat lang voor onmogelijk is ge houden, vindt vandaag plaats: Sierra Leone gaat naar de stembus. Het land dat synoniem werd voor bloeddiamanten en gruweldaden, vooral begaan door de rebellen van het Revo lutionair Verenigd Front (RUF), probeert de nachtmerrie af te sluiten met hulp van de Verenigde Naties. Hoewel de VN spreken van een van hun grootste successen op gebied van vre desstichting, kan er nog akelig veel misgaan. Een voorproefje vond zondagavond plaats, toen aanhangers van de RUFP (de P staat voor Partij) en zittend president Tejan Kab bah in hoofdstad Freetown slaags raakten. Door resoluut ingrijpen van VN-militairen werd erger voorkomen, en kon de rust zich herstellen. Overigens is het incident niet illustratief voor de verkiezingscampagne, die juist werd gekenmerkt door vreedzaam en vreugdevol gedrag van alle supportersgroepen. Voor één keer moet de internationale gemeen schap een compliment gemaakt worden. Het was Groot-Brittannië dat in 2000 mili tair ingreep in Sierra Leone, ter verdediging van de regering van de in 1996 gekozen Kabbah. Met de Britse interventie en statio nering van wat met 17.500 man de grootste VN-vredesmacht zou worden, werd echt wede afgedwongen. Kabbah mocht een jaar langer aanblijven om presidents- en parlementsverkiezingen voor te bereiden. In de tussentijd zou de ontwapening van rebellen en regeringsmili ties ter hand worden genomen. De opzet lukte. De rebellen stemden toe in deelname aan de verkiezingen, en in februari jongstle den hadden in totaal 50.000 personen de wapens ingeleverd. Zo'n 2.000 rebellen hebben inmiddels geop teerd voor een baan bij het reguliere leger, en worden met hulp van de VN 'omge schoold'. Afgelopen vrijdag brachten ze broederlijk hun stem uit met 13.000 'gewo ne' militairen, politieagenten, brandweerlie den en anderen die vandaag nodig zijn voor een ordentelijk verloop van de verkiezingen. De vraag is nu of het wonder doorzet. Inzet van de verkiezingen, waaraan negen partij en en evenveel presidentskandidaten mee doen, is vooral de vraag wie de vrede moge lijk gemaakt heeft. Tejan Kabbah claimt de ultieme vredesstichter te zijn, maar dat doet ook Pallo Bangura, een voormalige diplo maat die vandaag de RUFP leidt. Bangura vervangt Foday Sankoh, de man die nog steeds liefdevol 'De Leeuw' wordt genoemd door de RUFP-aanhangers. En dat zijn dezelfden die tot voor kort door Sankoh werden aangezet tot moord, verkrachting en het afhakken van alles wat aan een lichaam enigszins uitsteekt. De RUPF-leden roepen dat ze Sankoh terug willen, maar dat zal moeilijk gaan. Hij zit ge vangen op beschuldiging van twintig moor den, en de kans is groot dat hij wordt 'door gegeven' aan een VN-tribunaal voor oor logsmisdaden. Het tribunaal moet samen met een naar Zuid-Afrikaans voorbeeld op gerichte Waarheidscommissie met het 'smeren' van de overgang, die is gebaseerd op zowel gerechtigheid als verzoening. De periode na de verkiezingen zal cruciaal zijn, en menigeen houdt het hart vast. Veel aanhangers van de regeringspartij vrezen dat de voormalige rebellen bij verlies weer zullen overgaan tot terreur en het vermin ken van hun tegenstanders. De vorming van een coalitieregering tussen de twee voorma lige vijanden zou soelaas kunnen bieden. Een ander gevaar schuilt in wat er gebeurt in buurland Liberia. Terwijl vrede in Sierra Leone de overhand heeft gekregen, is de even oude burgeroorlog in Liberia verhe vigd. De twee conflicten zijn dan ook nauw verbonden. Veel RUF-rebellen zijn terugge keerd naar hun patroon Liberia, waar ze ho pen nog mee te kunnen doen aan de nu in Sierra Leone moeilijk geworden jacht op diamanten. De diamanten zijn te vinden in het niet te controleren grensgebied tussen Sierra Leo ne, Liberia en ook Guinee. Dit laatste land verkeert in bijna oorlog met Liberia, omdat het rebellen steunt die de gangster-presi dent Jack Taylor willen opruimen. Taylor, al getroffen door een VN-embargo op handel in diamanten en wapens, is de hindernis die moet worden genomen wil vrede in Sierra Leone duurzaam zijn. brussel/gpd - De land EU zijn ernstig verdee relatie met Iran. De van buitenlandse zal den er gisteren in Bru het eens te worden 01 handelingen die tot n< menwerking moeten li Zeven landen, waarc derland, zijn alleen I over een handelsakkoi ten wanneer tegelijl mensenrechten en he me aan bod komen. E se toenadering tot 1 omstreden, omdat di met Irak en Noord-Ki len bij 'de as van het ki De EU zoekt juist de tieve dialoog', en vin hervormingen in Iran beter zijn gediend. I van Amerikaanse sam EU de grootste hand van Iran. Maar Nederl; andere landen willen ten over een akkoon bereid is aan bepaald voldoen. De andere ai den willen geen voi stellen aan de ondei gen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6