Politiek treft extra veiligheidsmaatregelen BINNENLAND 2 Politie zoekt dader in drugscircuit Aanslag wethouder achtste in serie Linkse politicus met bijbelse idealen Enschede treurt opnieuw Kabinet slikt ESF-boete van Brussel Dijkstal: Nieuw kabinet moet verzoenen 'Wordt LPF de grootste, dan leveren we de premier' D66 wil wel praten, maar geen campagne voeren en vergaan angzaam dinsdag 14 mei 2002 iburc aan de geul - De ite Valkenburg onder- arom stoffelijke over- op de begraafplaats Cauberg in Valkenburg vaam vergaan. Het gaat mei ïamen die zijn bijgezet in iderden insteekgraven in RN-| fgelwand van de Cau- /egens de enorme be- •Uing wil de gemeente rde galerij aanbrengen 'n 180 graven. Volgens ieente zijn sommige li- n na dertig jaar nog vrij- act, doordat er te weinig uit of bij de stoffelijke over- luys en komt. njebeveiliger r rechter ag - Een Rijnsburger, ^rmalig hoofd van de be ng van het Koninklijk taat morgen terecht op ■■■inking van aanranding en chting en misbruik van ictie in zijn kantoor. De man moet zich ver arden voor de rechtbank Haag. De man werd in aangehouden. Aanlei- oor de arrestatie was een van aanranding en ver ing door een 45-jarige imaakster. umenten vernietigen nocfAG - Ambtenaren van het erie van defensie mogen mjj pig geen documenten ,r fernietigen. Secretaris-ge- ^Barth heeft dit zijn me ters opgedragen. Het ver- 71 ingesteld nadat het -L Nederlands Instituut 17 orlogsdocumentatie, bij derzoek naar de val van nica had geconcludeerd »1 archiefmateriaal van en utchbat ten onrechte IEE mietigd. toperaties k onnodig igen - Duizenden vrou- orden jaarlijks onnodig reerd om vast te stellen of Ui itkanker hebben. Dat -/uyjiit een onderzoek van ra- Ruud Pijnappel van het Ziekenhuis in Gronin- jlgens Pijnappel kan bij ouwen via een minder inde methode worden itateerd of ér sprake is kwaadaardige aandoe- zou onder lokale ver- kunnen, waarbij met van een naald weefsel geif? m> ife R :ide inatieactie morgen «in; int h( it - Ruim 1,5 miljoen Ne- dse kinderen ontvangen lenende maand vanaf mor- ;n oproep voor de inen- gen meningokokken C. augustus wordt de twee- ep opgeroepen. De op- 1 markeren de start van C otste vaccinatiecampag- J ooit in Nederland is uit- rd. In totaal worden drie n kinderen gevaccineerd. fenhuis wil er rechercheurs k aa roam - „Er valt heel wat ingen op de opsporings- ties van politie en justi- 'at zei procureur-generaal dA enhuis gisteren in Am- aal m tijdens een congres nl nminaliteitsbestrijding. hem is de rechercheca- )n^it bij de politie te laag. ei luis benadrukte dat het 1 ur Wage rechercheurs bij de /e, ikorpsen sterk verschilt. ig nig gedaan beveiliging RM - De gemeente Edam- lam had geen vastgesteld als voorwaarden voor ge- ivergunningsvoorschirf- et werden nageleefd en 1de tot onveilige situaties, rklaarde gemeenteamb- r(j S. Steur gisteren voor de •ank in Haarlem waar hij dj werd gehoord als ge- n een civiele procedure. 55 schadeadvocaten probe- ,g imens slachtoffers van de and in Volendam aan te )0' dat de gemeente aan- is. tijk is voor de geleden e. den haag/anp - Veel politieke partijen nemen voor hun verkiezingsbijeenkomsten morgen extra veilig heidsmaatregelen naar aanleiding van de moord op Pim Fortuyn. Dat bleek gisteren tijdens een rond gang langs verschillende partijen. De Lijst Pim Fortuyn, die in Den Haag bijeen komt, heeft 'vanzelfsprekend' extra veiligheids maatregelen genomen, aldus een woordvoerster. „Wij hebben eigen mensen ingehuurd om de vei ligheid te waarborgen. Wij hopen op een samenwerking met de politie." Voor het partijkan toor in Rotterdam staat nu al 24 uur per dag een agent. De WD heeft afgesproken met de politie dat zij de beveiliging op straat waarborgt en de partij zelf binnen in de foyer van het Omniversum in Den Haag de boel in de gaten houdt. „Mensen moeten zich van te voren persoonlijk aanmelden. Bij de ingang houden we bij wie er binnenkomt. Daar staat ook professionele beveiliging die alles onder controle houdt", zegt een voorlichtster. Het CDA, dat ook in Den Haag samenkomt, wil niet veel kwijt over de extra maatregelen. „Er zijn tijdens de open bijeenkomst mensen aanwezig die de boel in de gaten houden. Verder hebben we in de preventieve sfeer een paar maatregelen ge troffen", vertelt een woordvoerder. Wat dit precies inhoudt, wil hij niet zeggen. Ook D66 heeft extra aandacht voor de veiligheid tijdens de besloten bijeenkomst op morgen in Amsterdam. „Wij weten precies wie er komt. Bij de ingang wordt de identiteit van iedereen gecon troleerd. Een aantal mensen is nu nog bezig met eventuele andere maatregelen", aldus een woord voerster. Groenlinks is erg terughoudend met het verstrek ken van informatie over de beveiliging. „Wij heb ben zeker maatregelen genomen om de veiligheid te waarborgen. Maar welke precies zeg ik niet", vertelt een voorlichter. Leefbaar Nederland heeft ook extra aandacht voor de beveiliging. Meer wil deze partij echter niet kwijt. De PvdA wilde nog niet reageren. oes praten minister De Hindoeraad Ne- d (HRN) gaat in gesprek inister De Vries (binnen zaken) en de Haagse neester Deetman over de gingen aan het adres van organisaties. In twee ijd hebben de Hindoe- saties dreigbrieven ont- in een envelop met on- d geel poeder. In de brief de organisaties be- met moord, verkrachting JC) intage als ze niet opge- worden. brunssum/gpd - Het onderzoek naar de dader van de aanslag voor het huis van wethouder Jan Steiner in Brunssum richt zich met name op de aanvraag voor een koffieshop in Brunssum. Politie en gemeente vermoeden dat de inwoner van Landgraaf die de koffieshop wil openen achter de terreurdaad zit. Ook eerdere aanslagen op de auto van burgemeester Jacobs en die van enkele agenten zouden door de man of diens handlan gers zijn gepleegd. Politie en justitie kunnen dit vermoeden echter met geen enkel bewijs staven. De aanhouding van de dader wordt niet op korte termijn ver wacht. „Het buurtonderzoek is vrijwel afgerond, er heeft ons veel informatie bereikt, maar we verwachten geen aanhouding op korte termijn", aldus de poli tiewoordvoerder. De vermoedelijke dader of op drachtgever van de aanslagen heeft deel uitgemaakt van de drugsorganisatie van een van de hoofdrolspelers in de IRT-affai- re. Na in de hiërarchie te zijn opgeklommen, is de man uit Landgraaf er uitgestapt en heeft hij een eigen organisatie opge richt. Hij heeft vorig jaar een aanvraag ingediend voor een koffieshop en wacht nu tot Brunssum daarvoor een vergun ning afgeeft. De aanslag voor het huis van Jan Steiner is de achtste in een serie. De meeste aandacht tot nog toe trok de brandstichting van enkele auto's van agenten van de politie Brunssum en Heerlen eind 1999. Ondanks een grootscheeps onderzoek en een smeekbede om de gouden tip is het onderzoek vastgelopen. Een tiental tips werd nagetrokken, maar zonder succes. Met Pinksteren vorig jaar werd de auto van de overbuurman van burgemeester van Bruns sum Jacobs in brand gestoken. Dat het abusievelijk gebeurde, bleek op 13 juli toen de auto van Jacobs zelf in vlammen opging. IN MEMORIAM enschede - Bij het monument aan de Deurningerstraat in Enschede groeit de bloemenzee. Scholieren ko men er samen. Sommigen hebben onderweg al een boeketje van wat gras en een paardebloem samenge steld en leggen dat op de grond, tussen de bloemen, kaartjes, tekeningen, wensjes, gedichtjes en branden de kaarsjes. Enschede herdacht gisteren de vuurwerkramp die twee jaar geleden 22 mensen het leven kost te, duizend gewonden veroorzaakte en een gat sloeg in de stad. Foto: ANPVincent Jannink „Het rechtvaardigheidsthema en de naastenliefde uit de bijbel zijn goed blijven hangen", zei Ab Harrewijn ooit, pratend over zijn vader die zich inzette voor de ARP en later het CDA. Het gisteren overleden Groen links-Kamerlid zocht echter de vrijheid. „Ik moest me bevrijden van een bekrompen seksuele en culturele moraal." Harrewijn werd in 1976 lid van de CPN. Bij de CPN vond de in Giessen- Nieuwkerk, het huidige Giessen- burg, geboren Harrewijn de strijd tegen armoede en onrecht in eigen land. Daarnaast bleef de dominee wel de bijbelse waarden trouw. Na zijn studie theologie werkte hij een jaar als wijkpredikant in het Utrechtse Overvecht. In 1983 werd hij industriepredikant in Amsterdam. Harrewijn zette zich daar flink in voor werkloze en arbeidsongeschikte arbei ders. Zo zorgde hij er onder meer voor dat er na de sluiting van enkele grote scheepswerven een belangenvereniging en een eigen werkplaats voor de gedu peerden kwam. Ook was Harrewijn betrokken bij de grote Armoedeconferentie die door toenmalig minister van sociale zaken Melkert werd op gezet. Hij was onder meer initia- Ab Harrewijn 1954-2002 tiefnemer van de werkgroep De arme kant van Nederland. In 1995 stoomde Harrewijn op tot partijvoorzitter van Groen links dat in 1989 ontstond uit PSP, CPN, PPR en Evangelische Volkspartij. Drie jaar later kwam hij in de Tweede Kamer. Daar kon hij met de portefeuille Soci ale Zaken blijven strijden tegen het onrecht in de samenleving. Daarnaast hield hij zich bezig met Defensie. Hij was onder meer auteur van een discussie stuk dat ten grondslag lag aan de koerswijziging van Groen links ten opzichte van de NAVO. Harrewijn vond dat Groenlinks het NAVO-lidmaat- schap van Nederland niet langer moest afwijzen. Door zijn defensie-kennis was Harrewijn de geknipte figuur om namens Groenlinks in de commissie-Bakker te gaan zitten die onderzocht hoe Nederland de uitzending van militairen naar vredesmissies voorbereid de. Alom werd verwacht dat hij plaats zou nemen in de enquê tecommissie die de komende maanden onderzoek gaat doen naar het Srebrenica-drama. Harrewijn was al lid van de voorbereidende commissie-Van Middelkoop. Tot zijn eigen grote teleurstel ling plaatste Groenlinks hem op de kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 15 mei slechts op de elfde plaats. Ondanks een persoonlij ke campagne slaagde hij er niet in het partijcongres ervan te overtuigen dat dit een te lage positie was. Vorige week werd het Groen- Links-Kamerlid getroffen door een herseninfarct. In de nacht van zondag op maandag over leed hij. door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - Het kabinet slikt de boete van 157 miljoen euro die 'Brussel' Nederland heeft opge legd wegens gesjoemel met sub sidies uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). Haagse ambtena ren laten weten dat PvdA-minis- ter Vermeend (sociale zaken) bij het Hof van Justitie in Luxem burg geen beroep tegen de straf korting zal aantekenen. Met het afzien van die 'Hof-procedure' erkent Vermeend dat hijzelf en zijn voorganger en partijgenoot Melkert ernstig hebben gefaald bij het toezicht op de ESF-gel- den. Naar verluidt hebben de WD- bewindslieden Van Aartsen (buitenlandse zaken) en Zalm (financiën) hun PvdA-collega Vermeend afgelopen weken ontraden het boetebedrag aan te vechten. „Wij hebben het dossier bekeken en indringend geadviseerd: betalen en nooit meer over praten", aldus een ambtenaar van Financiën. „Ver meend mag van geluk spreken. De zaak is veel erger dan de boete doet vermoeden. Vandaag is officieel de laatste dag waarop Nederland beroep kan aantekenen. Eén dag voor de verkiezingen het falen erken nen van twee ministers van de toch al zo geplaagde PvdA, komt echter slecht uit Vandaar dat op verzoek van Vermeend het kabi net pas op vrijdag zal beslissen geen verdere juridische stappen te ondernemen. Zowel in Luxemburg als in Brussel zou 'begrip' bestaan voor de kleine overschrijding van de uiterste termijn, zo laten nauw betrok kenen weten. Op 12 maart oordeelde de Com missie dat Nederland in de pe riode '94-'96 ernstig heeft ge faald bij het gebruik van de ESF- gelden. Deze subsidiepot is be doeld om werklozen weer aan de slag te helpen. De Commissie constateerde 'wijdverbreide en serieuze onregelmatigheden' bij eenderde van de subsidie die Nederland in deze periode ont ving. Zo werd het aantal werklo zen dat een scholing volgde kunstmatig opgeschroefd om meer EU-geld te claimen. Ook ontbrak een goede administra tie. De hoogte van de boete weerspiegelde de ernst van de situatie: het is de hoogste boete uit de geschiedenis van het ESF. Het Commissiebesluit was ui termate pijnlijk voor PvdA-leider Melkert. Hij was immers minis ter van sociale zaken ('94-'98) toen het gesjoemel plaatsvond. Zijn opvolger Vermeend is ver antwoordelijk voor de afhande ling van de kwestie nadien. De Commissie stelt dat Vermeend stelselmatig openheid van zaken heeft gefrustreerd en dat zij daardoor wel een hoge boete moest opleggen. door Maarten Brakema en Lianne Sleufjes wassenaar - Geen toeters en bellen, geen afgehuurde theaters, geen zeep kist op de markt. Zo vlak voor de par lementsverkiezingen zit WD-lijsttrek- ker Hans Dijkstal in vrijetijdstenue in de tuin. Een agente in een politiejeep houdt aan de overkant van de straat zijn huis in de gaten. „Het is belache lijk onwezenlijk Je voert geen cam pagne maar houdt kantoor aan huis." „De situatie is ronduit ernstig. Er is een gruwelijke moord gepleegd op een bijzonder persoon. Die werd gevolgd door een nationale schok. En het ge volg is polarisatie. De tegenstellingen worden verscherpt en begeleid door bedreigingen. Daar ben ik niet zo het mikpunt van maar anderen wel." Rechts staat nu tegenover links, analy seert Dijkstal. „Ik vond dat de cam pagne tot voor kort wel meer polarisa tie in zich had dan in eerdere jaren. Eerst door Leefbaar Nederland, later door de Lijst Pim Fortuyn en Pim For tuyn zelf. Maar het was niet van een bedenkelijke omvang. Er was weinig mis mee. Nu wel, er is een scherpe aanval op links." Vanuit de bevolking komen beschuldi gingen richting Rosenmöller van Groenlinks en Melkert van de PvdA. Ook de nieuwe LPF-voorzitter Langen- dam deed daar gisteren nog aan mee via een kranteninterview. Dijkstal vindt dat verkeerd. „Je moet een poli tieke discussie loskoppelen van de vraag waarom hij vermoord is. De moord zelf dient te worden afgewik keld via het strafrecht. Op een uit spraak van de rechter moeten we niet vooruitlopen." Dijkstal werpt de beschuldiging dat de Haagse politici Pim Fortuyn tot slacht offer hebben gemaakt door hem te de moniseren, verre van zich. „Ik vind dat niemand of iedereen heeft gedemoni- seerd. Je moet het niet koppelen aan de moord. Dat is onzorgvuldig en on-, jiöpt. Het debat is binnen de grenzen <4 gebleven." Bovendien, Fortuyn incas- Hans Dijkstal. Foto: GPD/Phil Nijhuis seerde niet alleen, hij deelde ook fors uit, meent Dijkstal. Dijkstal doelt daar mee op het feit dat Fortuyn Borst per soonlijk verantwoordelijk stelde voor de dood van honderden mensen van wege in de wachtlijsten in de zorg. Terpstra noemde hij 'een lopend buf fet'. Hoe het debat ook werd gevoerd, For tuyn beroerde in elk geval gevoelige snaren. Hij vertolkte de onvrede van veel kiezers, bleek uit het massale rouwbeklag. Die onvrede moet wor den vertaald in politieke actie, vindt Dijkstal. „Er moet snel een nieuw ka binet worden gevormd, dat verzoent Dat mensen vraagt meer verdraag zaam te zijn." Voormalig PvdA-minister Bram Peper suggereerde dit kabinet vooral uit nieuwe gezichten te laten bestaan, om de kiezers het idee te geven dat er wer kelijk iets is veranderd. Dijkstal ziet niet veel in deze suggestie. Hij heeft geen behoefte aan frisse gezichten die niet weten hoe dingen werken, maar wil een mix van oude en nieuwe, goe de mensen. Dijkstal stelt dat 'verzoe ning' de belangrijkste staak van de re gering moet zijn. „Het hele land is in rep en roer na de moord. Ik wil de-es caleren. We moeten zoeken nasi wat ons bindt, niet naar wat ons scheidt." den haag/gpd - Het zijn 'bizarre' tij den, aldus Mat Herben, boegbeeld van de Lijst Pim Fortuyn (LPF) sinds de oprichter en voorman werd neer geschoten. Geflankeerd door bewa kers moet de voormalige woordvoer der van Fortuyn dezer dagen de partij overeind houden in alle turbulentie. Een zware taak, zo valt van zijn ge zicht te lezen. „Maar we zijn vastbe sloten door te gaan. Spreken over de politieke erfenis van Fortuyn draait onvermijdelijk uit op een discussie over de moord op de lijsttrekker. „Ik ben daar nog zeer emotioneel over." Herben benadrukt niet in komplottheorieën te geloven, maar wil de aanslag wel in een breder kader plaatsen. „Er was een politieke aardverschuiving op komst, die vér strekkende gevolgen zou hebben voor de regentencultuur. Dat strekt zich ook uit tot maatschappelijke organi saties die afhankelijk zijn van subsi dies. Al die oude netwerken verliezen dan hun nut. Er staan grote belangen op het spel en dan moet je rekening houden met mensen die in troebel water willen vissen." Die mensen moeten in kringen van RaRa of aan verwante groepen gezocht worden, denkt Herben. Hoewel de moord door links en rechts eenstemmig werd veroordeeld, is Herben nog niet overtuigd van de schone handen die politici claimen te hebben. „Vergelijk de moord op Pim Fortuyn maar met Srebrenica. Mladic is verantwoordelijk voor de massa moord, niemand anders. Dat geldt ook voor de maniak die Fortuyn heeft vermoord. Er is echter ook nog de po litieke verantwoordelijkheid." De schuldvraag bij de moord op For tuyn wordt inmiddels onderzocht door de advocaten Spong en Ham- merstein en door een onafhankelijke commissie. Over de actie yan de ad vocaten wil Herben niet vCfcl kwijt. De kans is aanwezig dat tegen de tijd dat Mat Herben. Foto: GPD/Roland de Bruin de onderzoeken zijn afgerond een LPF-minister van binnenlandse zaken of justitie het rapport in ontvangst zal nemen. „Als we in de regering ko men, willen we in elk geval invloed op het thema veiligheid en immigran ten", verzekert Herben. „Nederland is geen immigratieland schrijft het CDA in haar verkiezingsprogramma. Dat vinden wij en de V\D ook. Ook op andere punten is de overeenkomst tussen LPF en het CDA en de WD het grootst. Die combinatie heeft dus on ze voorkeur, hoewel wij geen enkele partij uitsluiten." Andere partijen lijken niet happig op regeringsdeelname van de LPF. Voor al het feit dat de fractie louter nieuw komers telt maakt andere partijen huiverig. De vraag is ook of de fractie wel bij elkaar blijft nu Fortuyn als bindende kracht is verdwenen. Her ben relativeert dat vanzelfsprekend. Ach, politieke ervaring doe je in drie maanden op." Herben is wel bang. Bang voor het moment dat de LPF de grootste partij wordt. „In de geest van Fortuyn door werken is geen probleem. Maar in zijn geest verantwoordelijkheid ne men, daar deins ik voor terug. Maar als we de grootste mochten worden, dan spelen we het volgens de regels. Dan leveren wij de minister-presi dent." door Erwin Tuil den haag - „Geen kraampjes, geen ballonnen, geen debatten, want er zal altijd een lege stoel zijn." Voor D66- lijsttrekker Thom de Graaf heeft het sinds de moord op Fortuyn geen zin meer om campagne te voeren. De ge beurtenissen van vorige week zijn te ingrijpend geweest. Wat andere par tijen met de campagne doen is hun zaak. „Ik hou mij aan de afspraken die zijn gemaakt. De Graaf balanceert dezer dagen op het dunne koord tussen de campagne aan de ene kant en voorlichten en praten over de gevolgen van de moord aan de andere kant De Graaf wil op geen enkele manier het verwijt krijgen dat hij toch probeert stem mers te trekken. Als lijsttrekker van de partij die bij de oprichting in 1966 de bedompte Haagse politiek wilde veranderen, zelfs wilde 'opblazen', heeft De Graaf de afgelopen jaren gemerkt hoe moeilijk dat in Nederland is. De da gen van opblazen zijn voorbij. De Graaf waarschuwt de lijst Pim For tuyn dan ook voorzichtig voor al te hoge verwachtingen van de maak baarheid van de politiek. „Het is heel moeilijk om de politieke cultuur open te breken. Het woord alleen al heeft sinds vorige week een andere kracht", zegt De Graaf die heeft ondervonden wat voor weerstand bij andere partij en tegen veranderingen bestaat. „In Nederland gaat zoiets stapje voor stapje." Maar, zo haalt hij zijn roem ruchte voorganger Hans van Mierlo aan: „Je moet de revolutie maken voordat hij uitbreekt." In dat licht noemt De Graaf de over weldigende roep vanuit de bevolking - via de LPF - om dingen te verande ren, een signaal dat 'niet dringender' kan zijn. Maar het is nipt op tijd ge hoord en het is een verwijt dat vol gens D66 alle politieke partijen zich kunnen aantr3|Lken. Hoewel D66 en de LPF allebei ingrij- Thom de Graaf. Foto: GPD/Roland de Bruin pende veranderingen van het demo cratisch systeem willen is dat geen re den om te denken aan een mogelijke samenwerking in een kabinet. „Wel moet je voor vernieuwingen altijd zoeken naar een zo breed mogelijk draagvlak in het parlement. Als dat op dit punt met de LPF kan, dan is dat mooL" Van een openbare spijtbetuiging over de vaak harde aanpak van De Graaf jegens Fortuyn kan volgens De Graaf geen sprake zijn, ook al wil de LPF zo'n verontschuldiging graafhoren. „Het waren vaak felle discussies, maar na afloop bleek dat er op het persoonlijk vlak over en weer geen rancune was. Zo hoort het ook." Dat de LPF nu pronkt met veel demo cratische vemieuwingsveren van D66, steekt De Graaf niet. „Ik zie zoiets nooit als plagiaat, maar juist als wel kome ontwikkeling. Hoe breder het draagvlak, hoe beter. Ik ben alleen maar blij als het vastgeroeste systeem wordt opengebroken." Een verklaring voor wat zich de afge lopen tijd zich allemaal heeft voorge daan, heeft De Graaf nog niet. „Daar is het nog te vroeg voor." Wel ziet de Graaf een duidelijke afwijzing van de 'naar binnen gekeerde cultuur in Den Hi^ig'. „Dat vraagt om een radiale verandering."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5