'Meer dan slap ouwehoeren' GESPREK VAN DE DAG Mea culpa van grensrechter Kloeg Excuusbrief Gerrit Hiemstra over het werk van de weerman Het plafond is the limit DINSDAG 14 MEI 2002 MENSELIJK Prinses Annette, de echt genote van prins Bernhard junior, is vanochtend be vallen van een DOCHTER. Het tweede kleinkind van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven is Isabel la Lily Juliana genoemd. Volgens de gelukkige va der is het een kerngezon de baby van 3750 gram. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven werden een jaar geleden al grootouders van Anna, dochter van hun zoon prins Maurits en zijn vrouw prinses Marilène, die inmiddels opnieuw in ver wachting is. Bernhard en Annette trouwden in juli 2000, nadat zij al langdurig samenwoonden op een woonboot in Amsterdam. Prins Bernhard Lucas Emmanuel van Oran- je-Nassau, Van Vollenhoven is de tweede zoon van prin ses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Hij is 32 jaar en is internetzakenman. Hij is nu nog lid van het Koninklijk Huis, net als zijn vrouw, maar dat komt te vervallen als Willem-Alexander de troon bestijgt. Omdat Bernhard een niet-erfelijke prinsentitel heeft, zijn voor zijn kind ook geen titels voorzien. Als het aan de Vlaamse mi nister van verkeer Steve Stevaert ligt, wordt de auto van notoire SNELHEIDS DUIVELS als prins Laurent en de Belgische premier Guy Verhofstadt, uitgerust met een snelheidsbegren zer. Stevaert zei dat giste ren in de krant Het Laatste Nieuws. Aanleiding is een nieuwe snelheidsovertre ding door Verhofstadt, die op 4 mei werd geflitst ter wijl hij met 150 kilometer per uur over de snelweg scheurde. De overtreding is pijnlijk.pmdat de pre mier eerder dit jaar nog een vermanend briefje stuurde naar prins Lau rent, waarin hij de jongste zoon van koning Albert maande zich aan de snel heidslimiet te houden. Prompt lekte uit dat Ver hofstadt in april 2000 zelf ook was geflitst met 197 kilometer per uur. Stevaert heeft van het terugdringen van het hoge aantal ver keersdoden (gemiddeld 1500 per jaar; in Europa doen alleen Portugal en Griekenland het slechter) zijn missie gemaakt. Schoonheidskonin gin Angela Visser is verkozen tot de MOOISTE MISS UNIVERSE sinds 1952. In dat jaar werd de schoon heidsprijs in het le ven geroepen. De keuze is afkomstig van het Amerikaanse internetmagazine Global Beauties, dat sinds drie jaar schrijft over alles wat te maken heeft met missverkiezingen. De blondine uit het Zuid-Hollandse Nieuwerkerk aan den TJssel won in 1989 de Miss Universeverkiezingen. Ze was toen 22 jaar. Sindsdien werkt ze als actrice en model. De lezers van Global Beauties konden de afgelopen tijd hun mening geven over de 49 schoonheidskoninginnen die de revue zijn gepasseerd. De Miss Universeverkiezingen zijndit jaar op 29 mei in de hoofdstad San Juan van Puerto Rico. Voor Nederland doet dit jaar de 19-jarige Brabantse Kim Kotter mee. HARRY POTTER heeft weer een record gebroken: zater dag, de eerste verkoopdag, zijn in Groot-Brittannië 1,25 miljoen exemplaren van Harry Potter en de steen der wij zen op video en DVD verkocht. Daarmee is het de snelst verkopende video ooit in het land. Het vorige record stond op naam van Titanic 1,1 miljoen exemplaren op eerste verkoopdag). Sommige winkels waren op vrijdag om.middernacht al opengegaan om de ongeduldige fans tegemoet te komen. De video-uitgave zal de fans hopelijk even zoet houden, want de schrijfster van de Potter-boe- ken, J.K. Rowling, heeft laten weten dat het vijfde boek in de serie Harry Potter and the Order of the Phoenix mis schien pas begin volgend jaar zal verschijnen. Rowling heeft beloofd in totaal zeven boeken te schrijven over de jeugdige.tovenaar. Het CATSHUIS, de ambtswoning van de Nederlandse premier, is hard toe aan een verbouwing. De keuken en de wc's zouden niet meer door de keuring van de Rijksge bouwendienst komen, zo meldt deze dienst van het mi nisterie van VROM. Komende zomer begint de renovatie. Regeringsleiders zoals de Britse premier Blair en zijn Duitse collega Schroder logeren volgens het blad al op hun ambassades als zij in Nederland zijn. Als zij dan toch op het Catshuis zijn, en zij willen een plas doen, dan moeten zij eerst een gordijntje wegschuiven om bij de pot te kunnen. Met de keuken is het al niet beter ge steld. Omdat het Catshuis steeds vaker wordt gebruikt voor ontvangsten, is de opknapbeurt hard nodig, meent de Rijksgebouwendienst. Rockster OZZY OS- BOURNE ontvangt meer dan 3 miljoen dollar van Pocket Books voor twee boe ken. Pocket Books is verzekerd van de we reldwijde rechten voor de boeken over Ozzy Osbourne en zijn kleurrijke fami lie. Het eerste boek komt uit in novem ber en gaat over de docu-soap The Os- bournes. Het tweede boek wordt een ge schiedenis van zijn familie. Osbourne is vooral bekend van de metalgroep Black Sabbath. Maar inmiddels zijn ook de gezinsleden beroemd als sterren in de best beke ken MTV-serie ooit, The Osbournes. Gemiddeld bekijken zés miljoen mensen de show. Geen enkel MTV-program- ma, inclusief de populaire tekenfilm Beavisen Butthead, haalde ooit zulke kijkcijfers. MTV zendt The Osbournes vijftien keer per week uit. De serie volgt de pogingen van de 52-jarige rock-'n-rollster om zijn kinderen van 16 en 17 jaar oüd in het gareel te houden. Alleen de oudste dochter, Aimee (18), wilde niet meewerken en verliet het huis tijdelijk. Een HOMOSEKSUELE SCHOLIER uit Canada heeft vrij dag een kort geding tegen zijn middelbare school gewon nen dat hij had aangespannen omdat hij zijn vriend niet mocht meenemen naar het SCHOOLBAL. De school wil de kwestie nu laten uitdraaien op een proces. De advo caat van de school in Oshawa zegt dat het schoolbestuur volgens de grondwet het recht heeft om scholen te bestu ren volgens het katholieke gedachtengoed. Als de homo seksuele scholier, Mare Hall (17), het daar niet mee eens is, moet hij maar naar een openbare school gaan, aldus de advocaat. Maar Halls advocaat wil de visie van de school toetsen aan wetsteksten die discriminatie op grond van seksuele geaardheid verbieden. Het schoolbe stuur' eeft gezegd dat het Halls reeM op zijn geaardheid erkentf maar zijn levensstijl afwijst-:.' Assistent-scheidsrechter krijgt wereld over zich heen na blunder in bekerfinale Schuldbewust kijkt Ronald Kloeg in de opgestelde televisie camera's. De 49-jarige assistent- scheidsrechter uit Goirle trekt openlijk en geëmotioneerd in een zelf uitgeschreven perscon ferentie het boetekleed aan. Hij heeft in de bekerfinale FC Utrecht tegen Ajax 23 seconden voor tijd een fout gemaakt. Een kapitale blunder waarvoor hij niet anders dan nederig zijn ex cuses aanbieden. Keer op keer. Kloeg heeft dan al gebeld met Frans Adelaar, de trainer van verliezer FC Utrecht. En in een open brief vraagt hij de teleur gestelde en kwade supporters 'met schaamte en gevoelens van medeleven' om begrip. „Dit is topsport, ik voel me als een voetballer die in de laatste mi nuut van een belangrijke wed strijd een strafschop heeft ge mist. Dan moet ik ook een kerel zijn en verantwoording afleg gen. Accepteren dat ik word neergesabeld. FC Utrecht koopt er niets voor, dat weet ik best. Maar ik voel me ook waarde loos, terneergeslagen en dat ge voel wilde ik via Adelaar aan de spelers overbrengen." Ben dag eerder reed Kloeg met een heerlijk gevoel richting Rot terdam. Hij passeerde suppor tersbussen met uitgelaten Utrechters. En voelde dat het ook zijn finale was. „Dat gevoel is verpest. Voor mij, voor FC Utrecht, voor scheidsrechter Re- né Temmink. Pas 's avonds laat, toen ik thuis Grensrechter Kloeg excuseert zich voor zijn beoordelingsfout tijdens de finale van de Amstelcup Foto: GPD/Patrick Guitjens voor het eerst de televisiebeel den zag, kwam het besef dat ik zo'n fout heb gemaakt. Ik ben er 's nachts vijf keer wakker van geworden." IGoeg begrijpt de Utrechtse woede, stelt zich in op boze te lefoontjes en mailtjes. Zijn adres, werkgever en telefoon nummer zijn dan door boze fans al verspreid op internet. Hij hoopt dat dies binnen de per ken blijft, maar heeft wel con tact gezocht met de politie. „Mocht de situatie bedreigend worden, dan moet ik met mijn gezin misschien een paar dagen weggaan. Laten we hopen dat het niet zo'n vaart zal lopen." Eerder op de dag heeft hij op zijn school, het ROC Midden- Brabant, twee uur lang voor zich uit zitten staren bij een vergade ring. Hij biedt zijn excuses aan bij receptionistes die niets an ders doen dan telefoontjes van de media beantwoorden. SBS6, RTL, Studio Sport en zelfs het Jeugdjournaal willen zijn ver haal horen. Bij de KNVB stond alles 's och tends in het teken van 'damage control'. Kloeg kreeg te horen wat hij beter wel en niet kon zeggen. „De voorlichters druk ten me vooral op het hart om me niet te gaan verdedigen. Nou, dat is in dit geval niet zo moeilijk. Ik had buitenspel moe ten constateren en heb dat niet gedaan." Een grensrechter die een pers conferentie uitschrijft in het sta dion van Willem II. Allemaal door één uitgebleven vlagsig- naal. „Juist fle ben een voorvech ter van meer begrip voor de ar bitrage", vertelt Kloeg. „We pro beren de laatste weken de band met voetballers te verbeteren. Met één blunder heb ik weer voor een verwijdering gezorgd. Ik zoek niet naar excuses, wel naar een verklaring. Stond ik misschien niet op de goede plek?" Kloeg werd groot door bij twijfel niet meteen te vlaggen voor bui tenspel, zoals veel collega's wel doen. „Een Engelse official noemde me ooit de expert in het laten hangen van de vlag. Pas als ik duidelijk waarneem dat iemand buitenspel loopt, vlag ik. Zondag zag ik het niet, met fatale gevolgen, maar dat verandert niets aan mijn instel- ling." Voorlopig is Kloeg even uitge vlagd. „Normaal gesproken had ik nog wel een wedstrijdje ge daan in de nacompetitie, maar daar staat mijn hoofd helemaal niet naar. Het is bij de KNVB overigens gewoonte dat je na een grote fout een paar weken in de ijskast wordt gezet Maar Beste sympathisanten van FC Utrecht, Met schaamte en gevoel van medeleven richt ik mij tot u met deze open brief Als assistent-scheidsrechter had ook ik mij verheugd op de finale van de Amstel Cup in de Kuip. Zo'n wedstrijd betekent en hoogte punt in je sportcarrière, maar na zondag 12 mei is deze wedstrijd voor mij in een diep tepunt geëindigd. Toen ik de tv-beelden te zien kreeg, kon ik amper geloven dat ik over het hoofd heb gezien dat Wamberto buitenspel liep toen Van der Meijde de bal voorzette. Mijn posi tie aan de lijn, toen de bal werd gespeeld, was dus niet optimaal. Hierdoor heb ik de plek van beide spelers verkeerd beoordeeld. Deze fout beschouw ik als een blunder. Op een dergelijk niveau mag dat niet voorko men. Ik kan mij goed voorstellen hoe de spelers en de technische staf van uw club zich voelen. Het is normaal al erg als je dooi een arbitrale blunder verliest, maar als je op deze manier de Cup misloopt, dan is het wel heel erg wrang. Ik spreek de wens uit dat FC Utrecht mijn oprechte excuses accepteert, maar dat de club wil begrijpen dat het leiden van een wedstrijd ook in de toekomst mensenwerk blijft. Niettemin hoop ik met deze brief de pijn bij u enigszins te verlichten. Met sportieve groet, Ronald Kloeg Assistent-scheidsrechter betaald voetbal straks ga ik trainen, zoals dat hoort bij een sportman. En vol gend seizoen ga ik met goede moed aan de slag, probeer ik weer wat krediet op te bouwen." In Utrecht laat Kloeg, die dit sei zoen viermaal vlagde bij wed strijden van de gedupe* club, zich even niet ziei gend seizoen blijf ik zei Je moet de problemen i zoeken." Martijn van Beeten Weerman Gerrit Hiemstra Foto: United Photos De Boer/ Poppe de Boer Een goede weersvoorspeller is, in de ogen van televisieweerman Gerrit Hiem stra, beslist niet iemand die op de graad nauwkeurig weet hoe warm het morgen wordt. Volgens hem verstaat een weers voorspeller juist zijn vak ais hij er in slaagt een gevoel over te brengen. Het gevoel van vrij fris of benauwd warm. „Maar een weerman die er vijf graden naast zit, dat kan natuurlijk ook niet." Ook woordkeus speelt een belangrijke rol, zo weet Hiemstra uit ervaring. „Met je woordkeus, net zoals met je intona tie, kun je een bepaald gevoel oproe pen. Het gaat er niet om of het wind kracht acht of negen wordt, maar of het gaat stormen in de beleving van men sen. Ik woon zelf in de Achterhoek. Als het windkracht zes is, zeggen mensen daar, wat een wind hè. Dat is hun bele ving. In het westen lachen ze om wind kracht zes. Ze zijn veel erger gewend." Naast weerman op de televisie is ir. Gerrit Hiemstra (40) directeur en mede eigenaar van WeerOnline. Dit weerbu reau, dat ook voor deze krant werkt, le vert alle denkbare (veelal grafisch weer gegeven) weersinformatie, vooral toe gespitst op de regio. Met de huidige techniek is het nu mogelijk aparte weersverwachtingen te brengen voor elk postcodegebied. De lezer die dat wil weten, kan dat via de website van de krant opvragen. Bijzonder is ook de ac- Een staaltje Nederlands weer Foto: Hans van Weel tuele en bewegende beelden van de neerslagradar, die regen zichtbaar maakt. Zo kan de internetbezoeker zien of het droog blijft. Handig voor een wandeling of tuinfeestje. Kan de para plu thuisblijven en gaat de barbecue door? Die nieuwe dingen sluiten aan op de wens van de consument die volgens Hiemstra steeds specifiekere weersin formatie wil. „Hij wil weten wat voor weer het wordt op de plek waar hij naar toe gaat En als hij in Zandvoort is, laat het weer in Soest hem koud." WeerOnline, een voortzetting van DLV Meteo, waar Hiemstra al werkzaam was als directeur, komt niet alleen met (ge bruikelijke) informatie over tempera tuur, neerslag, wind en hoeveelheid zon. Het bedrijf brengt ook nieuws over (regionale) watertemperaturen, strand- vooruitzichten, hooikoorts en specifie ke informatie voor surfers en zeilers en land- en tuinbouw. „Met behulp van de geavanceerde techniek geven we voor landbouwers bijvoorbeeld zaaiadviezen. Met speci fieke informatie over wind en vochtig heid op bijvoorbeeld gewashoogte. We kunnen zelfs het tijdstip bepalen wan neer dat zaaien het beste kan, zeg don derdag tussen twee en vier uur 's mid dags. Maar dan komt wel eens een praktisch probleem om de hoek kijken. Een boer heeft twintig hectare. Dat werk lukt hem niet in die twee uurtjes." Gerrit Hiemstra is een jongen van de boerderij. Vanwege zijn belangstelling voor het weer en het agrarische leven lag het bijna voor de hand dat hij land- bouwmeteorologie ging studeren in Wageningen. Hij werkte jarenlang ano niem als meteoroloog tot hij drie jaar geleden op de televisie verscheen. „Waarom ze mij hebben genomen? Dat vraag ik mezelf ook af." Gemiddeld twee dagen per week is hij met televisie bezig. „Het voordeel van mijn bekend heid is dat ik als directeur van WeerOn line makkelijker contacten leg. Ze zul len me niet zo snel afpoeieren. Het na deel is dat mensen denken dat je als weerpresentator alleen maar een beetje slap kunt ouwehoeren over het weer en verder niets. „Een weerpresentator is een schaap met vijf poten", meent Hiemstra. „Je moet redelijk stressbe stendig zijn, een beetje kunnei leren, een bepaalde uitstraling camera hebben en eh, je moe! vooral leuk vinden." Hij probeert voor de camera zi zijn. „Ik heb veel waardering v NOS-collega Erwin Kroll. Dat i tende enthousiasme heeft hij v re. Als ik zo ga doen, dan word toneelstukje. John Bernard vai straalt rust uit. Iedere weermai zijn eigen stijl en elke omroep gen aanpak. Kijk naar bij voort SBS, naar Piet Paulusma." Hie presenteert ingetogen, zonder Op foute voorspellingen is hij i betrappen. „Echte missers worden ook nif welijks meer gemaakt. Het nivi de operationele meteorologies ons land op een hoog peil." At legt, lijkt hij zeker van zijn zaak moet ook ontspannen overkon eh, ik weet wel iets van het on< Maar dat zegt ook niet altijd all deren op basisscholen kunnen doeld van die moeilijke vragen 'Waarom schijnt de zon menet daar maar eens een antwoord i die kinderen begrijpen." „Het maakt mij zelf niet uit wat weer het is. Als het maar niet te is. Mijn voorkeur gaat uit naari weer, tussen de twaalf en vijftia den. Met mooie wolken. Een b( als aan het begin van de herfsti vroege voorjaar." Ed Blaauw cn D h lSI D Er zijn veel goede redenen om in Nederland geen scenarioschrijver te worden, althans niet in de categorie dramaTen eerste bestaat in ons land geen vraag naar drama, niet in economische zin. De f BBC maakt winst met series, zij het niet in Engeland. Het geld wordt verdieiid met export over de hele wereld. De kans dat Nederlands dra ma buiten de landsgren zen iets opbrengt is mi niem. Daarom moet er structureel geld bij: Neder landstalig tv-drama is een onverplicht kadootje van de overheid aan een kleine kij kerselite, netzoals toneel en musea voor moderne kunst ka- dootjes aan minderheden zijn. Wie tv-drama schrijft, of wil schrijven, is daarmee een be gunstigde en veroordeeld tot dankbaarheid. Want de tonnen, of eerder miljoenen, die nodig zijn om van jouw pa pieren verhaal een bewegende gebeurtenis te maken, dat geld komt nooit meer terug. De marktpositie van de Nederlandse dra- maschijver bestaat niet. Jij maakt het schil derijtje, maar kunt zelf het museum niet bouwen. Toch wil je publiek voor je schilde rijtje en daarmee is de museumdirecteur de baas geworden. Volgens de museumdirecteur zijn er trouwens heel veel mensen die schil derijtjes maken, dus voor jou een ander. Net zo makkelijk. De strijd is niet hopeloos, dat niet. In mijn geval verschijnt het resultaat vanaf novem ber bij de AVRO, in de regie van Theo van Gogh. Nooit meer. In ieder geval nooit meer zo. Dat ligt niet aan Theo, niet aan de ac teurs, niet aan de AVRO. De ellende begint met het simpele feit dat met tv-drama geen geld te verdienen valt. Met Hollywood-films wel, met de Onedin-line wel. Maar niet met Weten Waan' of met 'De Enclave'. Voor ik mij nog dieper in het scenaristisch zelfmedelijden stort, en dat ga ik doen, er zit aan dit alles één enkel voordeel verbonden. In Engeland en Amerika is de 'sky'de 'limit". In Nederland is het plafond de 'limit. Maar daar ben je dan wèl eerder. Dat ik, met al mijn andere creatieve hobby's, zover geko men dat ik dertien keer op Nederland 1 ver schijn als scenarist, dat alles heb ik mede aan de overzienbare kleinheid Nederland te danken. Ieder voordeel heb zijn nadeel en vi ce versa. En toch. Het voordeel van tv-schrijven in een Engels talige markt blijft de kans op tientallen mil joenen, de kans op managers die je op de ktiieën smeken om alsjeblieft nog een vervolg te maken, de kans op limousines, op roem en lekkere wijven. Als het geld eenmaal binnen loopt, zal niemand je succes nog kunnen ontkennen. Jouw vakbekwaamheid wordt in dollars en ponden gemeten. Keihard succes. In Nederland is er geen enkele harde norm voor het slagen van een serie, noch voor de vakbewaamheid van de scenarist. R Deel 1 van 'De Enclave' van Elma Po Hein Schiitz, meesterlijk gemaakt vo (slechts!) een ruime miljoen guldens vering trok 150.000 kijkers. Opbreng Bosnische televisie zal 'De Enclave' n wel willen hebben, mits de VARA de gels voor het verzenden van de video betaalt. De enige manier, kortom, om Nederi drama te beoordelen is met de wille) blik van een kritisch commissielid I denkt in termen van mooi of niet nu politiek correct en relevant en tijdget oordeel over de kwaliteit van een scr> gezien van de vakmatige zaken, vooi soonlijk. Scripts lezen is sowieso erg' Dus ook caféruzies met regisseurs en vers tellen in de beoordeling mee, wi len mensen. Nee, wie enige controle wenst over h lot, doet er goed aan geen scenario's i schrijven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2