NOS-debat lijsttrekkers afgeblazen De vergeten holocaust MEDIA Linkse kiezer niet vies van Goede tijden Journalisten bedreigd na moord Fortuyn Slotgesprek gaat wel door De Wild nog niet terug VPRO belicht vervolging homo's tijdens Hitler-regime Gay Krant Musical Awards uitgereikt den bosch - Joost de Jong, die in de musical Saturday Night Fever de hoofdrol vertolkt, heeft de Gay Krant Musical Award voor beste mannelijke rol gewonnen. Joke de Kruijf uit de musical Grace sleepte de prijs voor beste vrouwelijke musicalrol binnen. De tweedui zend lezers die het stembiljet van de Gay Krant invulden, vonden Aida de beste produc tie. Kies het beste studentenhuis Hilversum - NCRVs 3FM-pro- gramma BuZz gaat op zoek naar het beste studentenhuis van Nederland. Dat doet de re dactie samen met het internet bedrijf Studenten.net. De re sultaten worden op 2 juni ge presenteerd. Die dag wordt het 'Rn7.7. Studenten.Nethuis 2002' uitgeroepen. BuZz is elke zon dag vanaf 18.00 uur. hilversum/gpd - Na de moord op Pim Fortuyn is het aantal be dreigingen gericht tegen journa listen fors toegenomen. De inci denten die bij de journalisten vakbond NVJ zijn gemeld, „zijn niet meer op de vingers van twee handen te tellen", aldus NVJ-voorzitter Ron Abram. Volgens Abram hebben hoofd redacties van dagbladen en tele visieprogramma's bij de NVJ ge ïnformeerd naar de mogelijkhe den om journalisten beter te be veiligen. „En dan gaat het vooral om de tijd dat de journalisten niet op de redactie zijn." Abram constateert dat na de moord op Fortuyn het klimaat rond politici en journalisten is verslechterd. „Die twee groepen worden gemakshalve op één hoop gegooid." Tót nu toe is er sprake van in haat gedrenkte e- mailberichten gericht aan re dacties en meer boze telefoon tjes. Zover bekend is RTL 4-ver- slaggever Frits Wester de enige journalist die na de moord op Fortuyn klappen heeft opgelo pen. De NVJ-voorzitter ziet het kli maat tegen journalisten verder verslechteren nu de advocaten Spong en Hammerstein een klacht hebben ingediend tegen een aantal politici en journalis ten wegens het aanzetten tot haat tegen Pim Fortuyn. Abram: „Wij zinnen op een re actie. Het liefst zou je ook een aanklacht tegen de heren indie nen. Nadeel is alleen dat dat geen zin heeft. Juristen verzeke ren ons dat hun aanklacht geen kans maakt en daarmee de onze ook niet." dinsdag 14 mei 2002 van onze mediaredactie Hilversum - Het hele weekeinde heeft Lars Andersson, chef van NOS Actueel met de grote politie ke partijen aan de telefoon geze ten om te kijken of de lijsttrek kers op een of andere manier vanavond toch nog met elkaar in debat konden en wilden gaan. Het heeft niet mogen baten. Nu kan de televisiekijker genieten van Lingo en de film Orijpstra en de Gier. Andersson: „Het begon vrijdag middag toen de politieke partij en met Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven besloten de campagnes voor de Kamerver kiezingen te stoppen. Daarmee was ook het nationale lijsttrek kersdebat op dinsdagavond van de baan. Wij hebben toen een andere formule bedacht, waar bij de lijsttrekkers niet met el kaar in debat zouden gaan, maar individueel door Paul Wït- teman en Ferry Mingelen zou den worden geïnterviewd over de huidige politieke situatie in ons land. Dus niet zozeer over hun partijprogramma, maar over hoe het nu verder moet. Maar daar zijn we niet uitgeko men." „Sommigen partijen wilden niet, anderen alleen als iedereen meedeed en weer anderen voel den er wel wat voor," aldus An dersson. „Maar wij wilden per se compleet zijn: de grote vijf plus de Lijst Pim Fortuyn. Toen dat niet mogelijk bleek, hebben ik gisteren de knoop doorgehakt en de boel afgeblazen." Volgens Andersson hebben de perikelen rond het lijsttrekkers- Hilversum - Discjockey Ruud de Wild van het gelijknamige pro gramma op radio 3FM presen teert deze week zijn programma niet. Hij gaat wel door met zijn tv-werk voor BNN. De Wild beslist vrijdag of en wanneer hij verder gaat met zijn radioprogramma. De Wild was vorige week maandag getuige debat geen gevolgen voor het slotgesprek tussen de lijsttrek kers en Paul Witteman morgen avond na de verkiezingen. „Dat gaat gewoon door en dat is ook niet zozeer een debat, maar meer het begin van de kabinets formatie. Dan is duidelijk hoe de zetelverdeling is en kan de vorming van de regering begin nen." Andersson vindt het jammer dat de kiezer vandaag niet meer de kans krijgt de politieke kopstuk ken nog een keer aan het werk te zien, maar begrijpt en respec teert de beslissing van de partij en. „Wij kunnen dit alleen doen met hun medewerking en dat zat er niet in." Wat Andersson betreft had het lijsttrekkersdebat door kunnen gaan. „Het is ook de opvatting van een deel van de kiezers en politici: je moet de informatievoorziening door la ten gaan. En voor ons als pu blieke omroep ligt daar bij uit stek een taak. Vandaar dat we ook een variant op het lijsttrek kersdebat hebben geprobeerd." Toen Andersson namens NOS Actueel de zendtijd voor het lijsttrekkersdebat gistéren inle verde, is de netcoördinator van Nederland 1, Ton van Dijk, nog de hele middag bezig geweest een alternatief te bedenken. Zo werd onder meer gedacht aan een uitzending over de stand punten van de politieke partijen zonder de lijsttrekkers, bijvoor beeld in de vorm van een extra aflevering van Rondom Tien. Volgens een NOS-woordvoerder bleek al snel dat de tijd te kort was zulke ideeën uit te werken en heeft de TROS de zendtijd vervolgens opgevuld. van de moord op Pim Fortuyn. Op zijn website belooft de Wild zijn luisteraars 'ergens deze week weer at your service' te zijn, maar in interviews heeft hij aangegeven wellicht helemaal met het programma te stoppen. De presentatie vam het tv-pro- gramma Top of the Pops zet hij wel voort. Hilversum - Na de relatief blije en vrije jaren twintig, waarin Berlijn het homoseksuele Wal halla was, volgde de repressie van het nazi-regime. Hiermee kwam een abrupt einde aan de vrijheden die de homoseksuelen in de Weimar-republiek geno ten. In de documentaire Paragraph 175, vandaag te zien bij de VPRO, belichten Rob Epstein en Jeffrey Friedman de vervolging van homoseksuelen gedurende het Hilter-regime, een tot nu toe onderbelicht onderwerp in de geschiedenis van homoseksue len. Epstein en Friedman maakten al eerder de geprezen documen taire The Celluloid Closet, waar in de geschiedenis van homo seksuelen op het witte doek werd belicht. Voor Paragraph .175 volgden ze holocaust-histo ricus Klaus Müller op zijn tocht langs inmiddels stokoude ho moseksuele overlevenden van de Tweede Wereldoorlog, onder wie zowel vervolgden als voor malige nazi's. In de documentaire vertellen zes overlevenden over hun tijd onder het nazi-regime en de be handeling die zij ondergingen. De meesten vertellen hun ver haal voor het eerst, omdat de verhalen te gruwelijk waren om hun dierbaren ermee lastig te vallen. Nu nog kunnen de in middels bejaarde mannen moeilijk met hun emoties over weg. Herhaaldelijk moeten de interviews worden onderbro ken. Naast de vele verhalen over de verschrikkingen die de mannen meegemaakt hebben, vertellen ze ook over hun eerste homo seksuele contacten en hun eer ste liefdes. Door deze afwisse ling blijft de documentaire on danks de verschrikkelijke verha len verteerbaar. De eerste openlijke daad tegen homoseksuelen volgde enkele maanden nadat Hitier de macht greep in 1933. Alle bekende ho moclubs werden gesloten. Op 6 mei dat jaar werd het instituut voor seksuele wetenschappen, dat onder leiding stond van een homofiele directeur, vernietigd. Joodse bedrijven en winkels werden gesloten en er werd be gonnen met de bouw van con centratiekampen. Ondanks de duidelijk zichtbare escalatie voelden de meeste homo's zich net als veel joden niet bedreigd. Ze zagen zichzelf als Duitser en dachten dat die nationaliteit hen wel zou beschermen. Die gedachte ging slechts tot be paalde hoogte op. In tegenstel ling tot bijvoorbeeld de joden en de zigeuners werden veel ho mo's wel tot raszuivere Ariërs gerekend. In de ogen van nazi's waren die homo's zieke Ariërs die genezen moesten worden. De naam van de documentaire, Paragraph 175, verwijst naar het artikel uit het Duitse wetboek dat het verbod op homoseksua liteit inluidde. Het reeds in 1871 opgestelde artikel zou pas in 1969 uit het wetboek verwijderd worden. Hoewel de paragraaf ruim bijna een eeuw bestond, kreeg hij vooral bekendheid door de in vulling die het nazi-regime er aan gaf. Onder Adolf Hitler wer den de woorden uit het artikel pas voor het eerst in grote schaal in daden omgezet. In de ogen van de nazi's zouden homo's alleen loyaliteit ten op zichte van elkaar hebben en daardoor een gevaar voor de Duitse samenleving vormen. Hoewel het verbod op homo seksualiteit ook voor vrouwen gold, ontsprongen lesbiënnes wettelijke vervolging. Vrouwen waren volgens de nazi-leer na melijk seksueel passie om niet in staat hune sualiteit te bepalen. Voor mannen was de een simpel gebaar ofi king op straat al voldo als homoseksueel gek worden en daarmee i king te komen voor vi In totaal werden plus honderdduizend man homoseksueel besten tigduizend van hen w gepakt wegens hun si voorkeur. Van dat a er weer tien- tot vijfde doorgestuurd naar co tiekampen. Tweederd vond er de dood. Niek Idema VPRO's Import: Paral wordt vanavond oml door de VPRO op Ned uitgezonden. Beau van Erven Dorens is de favoriete presenta tor van Femke Halsema. Foto-. De Boer Marja Wagenaar wil George Clooney terug in ER.Foto: Reuters Onderzoek NOS naar politieke voorkeur en kijkgedrag door Lieneke van der Fluit en Susanne van Velzen Hilversum - Politici zijn niet altijd even makkelijk te strikken voor een tv-optre- den. Zeker niet als het om een wat luch tiger programma gaat. Behalve in verkie zingstijd. Dan moeten er stemmen ge trokken worden en zijn ze niet van het scherm af te slaan. Na de dood van Pim Fortuyn hebben de partijen direct hun campagnes gestaakt, maar in de weken voorafgaand aan de moord presenteer den de lijsttrekkers zich aan het electo raat in de meest uiteenlopende program ma's. Zorgvuldig kiezen de campagnelei ders voor hun lijsttrekkers de juiste pro gramma's om de juiste doelgroep (lees: kiezers) te bereikep, Zo konden de TROS-kijkers WD-lijsttrekker Hans Dijk stal zien schilderen en keuvelen bij Ralph Inbar en zat PvdA-voorman Ad Melkert zichtbaar ongelukkig bij Paul de Leeuw in zijn NCRV-Herberg. Is het wel zo verstandig van Dijkstal om zijn 'kost bare' tijd in de TROS te steken? Stemmen zwevende kiezers met een lichte voor keur voor rechts wel af op de TROS of zitten ze massaal bij Hart van Neder land? En is het slim van een linkse politi cus om aan tafel te schuiven bij NOVA terwijl zijn potentiële aanhang op dat moment bij Weekend miljonairs van Ro bert ten Brink zit.René van Dammen van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS zocht antwoord op deze vra gen en vergeleek de politieke voorkeur van de Nederlanders met hun kijkge drag. Voor zijn onderzoek verdeelde Van Dammen de kijkers in drie groepen: link se kiezers (mensen die van plan zijn te gaan stemmen op PvdA, Groenlinks, SP of D66) middengroep (CDA) en rechtse kiezers (WD en kleine christelijke partij en). De linkse kiezer, progressief Nederland, kijkt behalve naar de publieke omroepen ook redelijk veel naar RTL 4. In de top 10 van meest bekeken programma's onder linkse kiezers staan volgens Van Dam men naast het 8 Uur Journaal, Studio sport, Spoorloos en Vermist ook Baantjer en Goede tijden slechte tijden van RTL 4. „Het enige VARA-programma dat veel linkse kiezers weet te bereiken is de con sumentenrubriek Kassa. Voor program ma's als Barend Witteman en NOVA heeft links Nederland minder belangstel ling dan voor de comedyseries Toen was geluk heel gewoon en Oppassen!", con cludeert René van Dammen. CDA-stemmers zijn volgens het KLO-on- derzoek echte Nederland 1-kijkers. „Zij kijken massaal naar het 8 Uur Journaal, Links Nederland kijkt volgens Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS net zo graag naar RTL 4-programma's als naar programma's van de publieke omroe pen. En de Nederlander met een voor keur voor rechts kijkt relatief weinig naar de televisie. Wij vroegen de media woordvoerders van de Tweede Kamer fracties naar hun kijk- en luistervoor keuren en legden hen de volgende ne gen vragen voor: 1. Favoriete tv-programma 2. Favoriete tv-presentator 3. Favoriete omroep 4. Hoeveel televisie kijkt u per week? 5. Welk programma mag terug op tv? 6. Favoriete radioprogramma 7. Favoriete radiozender 8. Waar luistert u naar de radio? 9. Hoeveel luistert u naar de radio? pakken automatisch ook vaak Netwerk mee om daarna terecht te komen bij programma's als Spoorloos, toen was ge luk heel gewoon of Praatjesmakers. De CDA-kiezer zal eerder naar Kruispunt of 2 Vandaag kijken dan naar NOVA." Rechtse kiezers kijken van de drie groe pen het minst naar de televisie. Van Dammen: „Ze hebben ook geen duidelij ke zendervoorkeur. Voor sport stemt de ze groep zowel af op Nederland 2 als SBS 6. Nieuws halen ze bij het 8 Uur Journaal maar ook bij RTL's Half Acht Nieuws. Het tamelijk apolitieke Hart van Neder land trekt meer rechtse kijkers dan de ac tualiteitenrubrieken van de publieke om roepen." De zwevende kiezers, de mensen die nog niet weten op wie ze morgen gaan stem men, kijken volgens het onderzoek van Van Dammen graag naar Spoorloos en Vermist. Maar ook Love Letters en Post codeloterij: 1 tegen 100 zijn favoriet De woordvoerder: „Het enige actuele nieuwsprogramma dat de zwevende kie zer nog wel eens wil bekijken naast het 8 Uur Journaal is Hart van Nederland. Maar Goede tijden en een stevige actie film bij SBS 6 zijn veruit favoriet bij de zwevende kiezer." Barend Van Dorp zijn favoriet bij Joop en Bert Bakker. Ook Jan Mulder doet het Bakker.Foto: KIPPA Bas van der Vlies, SGP: 1 t/m 5. In de gereformee loofsgemeenschap speelt rol. Ik heb er geen en kijk 6. Met het oog op morgei 7.Radio 1 8.Thuis en in de auto 9. Tien uur per week Joop Atsma, CDA: 1. Barend en Van Dorp 2. Mart Smeets 3. VARA 4. Tien - vijftien uur per week. 5. Ontbijttelevisie van de KRO moet blijven en ook Sonja Barend zal ik missen in Barend en Witte man. 6. Met het oog op morgen en Cappucino op Radio 2. 7. Radio 1 8. In de auto 9. Vrij veel, ik denk wel vijftien uur in de week. Marja Wagenaar, PvdA: 1. Sex and the city 2. Rob Trip, die heeft zo'n mooie stem. 3. VARA 4. Minstens tien uur in de week 5. George Clooney moet terug in ER, zonder hem is de serie hele maal niet meer leuk. 6. Met het oog op morgen en Spij kers met koppen 7. Radio 1 en Classic FM 8. In de auto, nauwelijks thuis 9. Tien tot vijftien uur in de week Bert Bakker, D66: 1. Barend en Van Dorp 2. Jan Mulder 3. VARA 4. Elke dag, dertig uur in de week. 5. Derrick 6. Jensen in de ochtend 7. Business News Radio en Radjo 1 8. Heel veel in de auto, maar ook thuis. 9. Vijftien uur per week. Harry van Bommel, SP: 1. Het Lagerhuis 2. Paul Witteman 3. VARA 4. gemiddeld twaalf uur per week 5. Het kinderprogramma Stuif 'es in 6. Argos 7. Radio 1 8. Vooral in de auto, maar soms ook thuis 9. Minimaal tien uur in de week Dick Stellingwerf, ChristenUnie: 1. Nova/Den Haag Vandaag 2. Margriet Vroomans 3. EO 4. Tien uur per week 5. Van Gewest tot gewest? 6. Radio 1-journaal 7. Radio 1 8. In de auto, maar ik ben een fer vent aanhanger van het openbaar vervoer, dus ik luister niet zo veel. 9. Vijf uur per week. Atzo Nicolaï, WD: 1. Ik kijk vooral naar speelfilms, maar als ik een programma moet kiezen is het Jiskefet. 2. Frits Barend en Henk van Dorp 3. VPRO 4. Vier tot vijf uur in de week 5. Hier is Adriaan van Dis van de VPRO 6. Ik luister vooral naar muziek zenders, maar als ik een program ma moet kiezen, is dat Met het oog op morgen. 7. Radio 10 FM 8. Vooral in de auto Vier uur per week Femke Halsema, Groenl 1. Smack the pony, vrouw re op de BBC 2. Beau van Erven Doren' Rick Nieman 3. VPRO 4. Zeven uur per week 5. VPRO's Veldpost 6. Radio 1-journaal, maai ter nauwelijks naar de ra( 7. Radio 4, als ik meer tijd hebben 8. Thuis op mijn wekkern 9. Zolang mijn wekkerrad herhaalt Homoseksuele mannen werden vervolgd door de nazi's. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22