KUNST CULTUUR 'Pianohanden hoeven niet groot te zijn, wel soep beeld en evenbeeld Grappige kostganger is bij TIG in goede handen In het spoor van de meester Het symbolische, krakerige einde van LAKcinema Madonna op het toneel Pavarotti stopt misschien Artiestenlijst Parkpop compleet Jean Dubé, winnaar Lisztconcours, speelt donderdag in Leidse Stadsgehoorzaal Prominent op de bres Vredenbui Lf W>. dinsdag 14 mei 200; Foto: AP/Peter J. Jordan londen - Madonna is terug op het podium. Niet als popzange res, maar als actrice. In het Wyndham's Theatre in Londen ging gisteravond het toneelstuk 'Up for Grabs' in première. Op de foto verlaat ze het theater na afloop van de voorstelling. Ze heeft meer acteerplannen. Zo zal Madonna te zien zijn in de nieuwste film van James Bond. Ook zingt ze het thema van de ze film. Voorlopig blijft ze ech ter te zien op West End in deze van oorsprong Australische ko medie. rome - Operazanger Luciano Pavarotti (67) heeft gisteren ge zegd dat zijn zangcarrière mis schien ten einde loopt. De we reldberoemde tenor maakte zijn opmerking, nadat hij vorige week op het laatste moment twee concerten in New York wegens gezondheidsproblemen had moeten afzeggen. De Ame rikaanse pers had geen goed woord voor hem over. Pavarotti zei in een interview dat zijn stem hem in de steek had gela ten en dat hij van zijn artsen niet mocht optreden. den haag - De organisatie van Parkpop, het grootste gratis popfestival van Europa, heeft maandag de definitieve arties tenlijst bekendgemaakt voor de komende 22ste editie. Naast de al eerder bevestigde namen ko men onder meer The Levellers, The Dandy Warhols en Ozark Henry op zondag 30 juni naar het Zuiderpark in Den Haag. Eerder werd al bekend dat Kane en Di-rect, twee zeer populaire Haagse rockbands, optreden op Parkpop. Het eendaagse festival trok vorig jaar 400.000 bezoe kers. door Coen Polack leiden - Om vijf voor half elf klonk gisteravond in de projec tiekamer van het LAKtheater voor de allerlaatste keer het ge ratel van de losschietende strook celluloid. Na ruim 25 jaar is er een einde gekomen aan de filmavonden van LAKcinema. De oude Fumeo HL2000 projec tor gaat niet naar zolder, maar zal alleen nog voor privé-doel- einden in werking worden ge steld. LAKcinema houdt ermee op, omdat het filmaanbod in 16mm-films kleiner en kleiner wordt en de kwaliteit van de programmering eronder begint te lijden. Marian Hoeber was zes jaar lang programmeur. „We hebben hier in het verleden grote filmklassie kers gedraaid. We kozen ook al tijd wel 'belangrijke' films. Films die de cinema hebben veran derd. Ik herinner me bijvoor beeld 'Das Kabinett des Doktor Caligari' of 'Die Synfonie der GroÊstadt'. Die laatste moest speciaal uit Duitsland komen. We hebben daarvoor contact gehad met de kleindochter van de regisseur. De laatste jaren is het moeilijk om aan nieuw ma teriaal te komen. Alles komt op 35mmuit." Operator Ruud van der Tang; „Er is toch niets mooiers dan je films op deze manier te kijken. Voor mij haalt een dvd'tje het daar niet bij. De kleuren en het licht van zo'n 16mm zijn veel mooier. Het heeft natuurlijk ook nadelen. De films zijn vaak ge draaid en zijn soms stoffig of plakkerig. Als dat stof zich ver zamelt bij de gekluidskoppen dan is het gekraak soms niet om aan te horen. Zeker omdat we hier het geluid door een digitale versterker gooien. Er hoeft maar een scheet in te zitten en je hoort hem dertig keer versterkt over de boxen knallen. Mensen willen steeds meer kwaliteit. Ze raken verwend, doordat ze thuis van alles kunnen zien en huren en kopiëren." LAKcinema heeft de afgelopen tijd dan ook te kampen met te ruglopende bezoekersaantallen. Programmeur Myra Zeldenrust: „Soms hebben we een goed ge vulde zaal, bijvoorbeeld laatst met 'Citizen Kane' van Orson Welles. Dat is zo'n klassieker, daar komen de mensen wel op af. Maar er zijn ook avonden met een handvol bezoekers." Voor 'La Cérémonie' van Claude Chabrol, gisteravond de aller laatste LAK-film, zijn zo'n dertig mensen naar het theater geko men. Ze worden getrakteerd op een spannende Franse film over een welgestelde familie die een nieuw, merkwaardig dienst meisje inhuurt. Tijdens de voor stelling blijkt de filmrol erg stof fig. Waar operator Van der Tang voor waarschuwde, gebeurt. De stofjes op het celluloid klonte ren samen bij het ment van de projec oorzaken een pittig het geluid. In de ontknoping vs schiet het dienstmeis lie overhoop. „Ik vin bolisch", zegt Zelde dereen dood, dood." Ze wil hierme geren dat LAKcinei bloederig aan zijn e als de familie uit de ik had nog graag t gaan, met een andi maat weliswaar. Maai ders besloten. Ik vin jammer." door Joke Dame leiden - Anders dan zijn landge noot en medefinalist, de 17-jarige nog slungelige Giancarlo Cres- peau, is hij niet bepaald een Liszt look-alike. Jean Dubé (21) is op vallend klein met korte benen en opmerkelijk korte vingers. Zijn dat überhaupt wel pianohanden? „Handen hoeven niet per se groot te zijn met lange vingers, als ze maar soepel zijn, en dat zijn de mijne wel." Hij klapt ter il lustratie met zijn ene hand de an dere achterover, bijna tegen zijn onderarm, handpalm naar boven. Vermoedde hij dat hij zou win nen? „Nee, dat toch niet. Maar ik heb de andere kandidaten een paar keer gehoord in de voorrondes en vergeleken met het concours van drie jaar gele den vond ik het niveau tamelijk laag. Een paar waren wel goed, die staken erboven uit, maar de grote middengroep was niet zo best." Maar hij wil toch niet zeg gen dat hij gewonnen heeft om dat de andere kandidaten slecht waren? „Nee, nee, nee, dat niet. Toch had ik er wel geluk mee." De kleine Jean Dubé was wat je noemt een wonderkind. Nog maar drieëneenhalf jaar oud be gon hij met pianolessen. Zijn eerste stuk in het openbaar speelde hij toen hij nog geen zes was - Beethoven, zonder pedaal want daar kon hij niet bij - en op zijn negende speelde hij voor het eerst met het orkest van Ra dio France in Parijs, Mozarts Vijfde Pianoconcert, bij de ope ning van de Mozart Bicentenary. Hij herinnert het zich als een ge weldige ervaring. Als tienjarige was hij de jongste pianosolist in Frankrijk en de jongste die ooit het diploma van het conservatorium in Nice in ontvangst mocht nemen. Nog voor zijn twaalfde ging hij naar het conservatorium in Parijs waar hij tot zijn zestiende stu deerde. Daarna begon zijn vol wassen pianistenleven met con certen en de concoursen waar bij hij prijs na prijs in de wacht sleepte. In het vorige Lisztconcours in 1999 kwam hij tot de halve fina le, dit jaar wees de jury hem aan voor de eerste prijs en won hij bovendien de publieksprijs. Wat is volgens hem een goede Iiszt- speler? Dubé: „Je moet je met de componist bezighouden om hem goed te kunnen spelen. Liszt heeft zoveel geschreven, in zoveel stijlen. Hij is niet alleen een Hongaars componist, maar ook een Franse, een Italiaanse en een Duitse componist, want hij reisde veel. Aan het eind van zijn leven begon hij mystieke stukken te schrijven. Dat maakte hem vooruitstrevend want dat was niet bepaald in de mode in die tijd." Van welke Lisztmuziek houdt hij het meest? „Ik hou van de hele componist in al zijn facetten: de religieuze Liszt, de romantische, de poëtische en zeker ook van de technisch-vir- tuose." Muziek is niet het enige in de wereld, of mag het tenminste niet zijn, meent Dubé, die het voor een evenwichtig leven be langrijk acht om ook andere Voormalig wonderkind Jean Dubé maakt een tournee door Nederland na het winnen van het Lisztconcours. Foto: GPD/Rianne den Balvert eraf en met zijn vinga pakt heeft hij moeli Zijn ringvinger moes noten van zijn pink 0 maar het examen he haald. Voor de finale kozen daten alledrie Liszts 2, dat ze speelden ma Symfonie Orkest oni van John Storgards. kest spelen moeilijk? erg op de dirigent lett was heel precies. Mai tricky zijn als hij mo woon niet goed, wani het nooit gelijk. En si het orkest niet goed RSO is hij wel te spn heeft een goed nive orkestleden zeiden d mij het beste ging. werking was goed. keer hetzelfde concen voor een orkest wel 1 rigent stampte met z de maat. Ik dacht dat nodeksel was, dus ik hem te dempen. T01 dat het het pedaal wa bleek de dirigent." Jean Dubé is blij met die vast onderdeel is ste prijs en hem dond Leiden voert. „Het vermoeiend allemaal wil Nederland graag nen. Al dat water 1 prachtig. Frankrijk is mooi, maar Nedei Echt waar." dingen te doen. „Ik wandel Sport is te gevaarlijk voor zijn maar dat zit er voor hem niet in. ten doen op het conservatori- Jean Dubé, donderd graag, of ga naar de film of op handen. Hij zou willen fietsen, Ooit heeft hij met zijn pink in um. Hij had zijn vinger geplet 20.15 uur, Stadsgeho bezoek of naar het theater." aan karate doen of tennissen, het verband een examen moe- tussen twee stenen, de nagel lag den. 'Een Leidse parade'. Zo luidt de toepasselijke ondertitel van de tentoonstelling 'Beeld en Even beeld', tot half september in ne gen musea en galeries te zien. Zo'n 45 ateliers worden in een half jaartijd binnenstebuiten ge keerd om een dwarsdoorsnede te tonen van hedendaagse kunst. In deze wekelijkse serie stelt Leidsch Dagblad de kunste naar achter de doeken, beelden en installaties voor. Vandaag: Teun Voeten. Fotojournalist Teun Voeten reist al meer dan tien jaar de brandhaarden van de wereld af. Niet zozeer de conflicten die de voorpagina's halen, maar juist de 'vergeten oorlogen' hebben zijn interesse. Hij maakte foto's in onder meer Rwanda, Bosnië, Soedan, Afghanistan en Sierra Leone. Zijn werk is zowel in binnen- en buitenland gepubli ceerd en tentoongesteld. Daar naast schreef hij enkele boeken, onder andere over de 'tunnel mensen' van New York en de oorlog in Sierra Leone. „Ik doe dit werk om allerlei re denen. Sommige moreel heel hoogstaand, andere meer ego- istisch. Collega's die beweren dat ze dit werk puur uit idealis me doen, geloof ik eigenlijk niet Voor mijzelf is veront waardiging over wat er op de wereld gebeurt een drijfveer. Maar daarnaast is het ook ge woon een kick om te reizen en op plekken te komen die maar weinig mensen te zien krijgen. Je ontmoet een hoop fuckers, maar je komt ook mooie en dappere mensen tegen. Op een gegeven moment was ik in Colombia. Daar maakte ik een reportage over een stadje met het hoogste moordcijfer van het land. Dat was keihard werken. Anders dan een kan toorbaan, ha ha ha, maar toch een soort sleur. Maar als je dan thuis komt en die foto's ziet... Dat stadje is aan nu aan de ver getelheid onttrokken, die foto's worden nog steeds gebruikt. Dat loont. Nee, een nieuwsfotograaf ben ik niet echt. De jongens die zich met big news bezighouden, hebben tegenwoordig allemaal een digitale camera waarmee ze hun. foto's meteen doorseinen.. Dan kun je niet aankomen met. zwartwitfilms die je pas thuis ontwikkelt, zoals ik doe. Dat werkt niet. Zo zat ik tijdens mijn laatste bezoek aan Afgha nistan bij de Noordelijke Allian tie aan het front. Er gebeurde geen fuck. Tot ik thuis mijn fo to's aan het ontwikkelen was, toen namen ze Kabul in. Dan zit je dus met een foto die geen enkele nieuwswaarde meer heeft. Alleen nog maar een his torische en esthetische waarde. Om die reden zoek ik liever ge bieden op met conflicten die al een tijd spelen. Die min of meer 'vergeten' zijn. Of ik verslaafd ben aan dit werk? Nou, dat klinkt wat pa thetisch. Maar het is wel zo dat het begint te kriebelen als ik drie maanden thuis heb geze ten. Hoewel ik het tegenwoor dig wel rustiger aan doe. Mijn reizen zijn minder frequent. Vroeger waren het er soms tien per jaar, nu zo'n drie, vier. Want als je dit werk lange tijd doet, moet je af en toe gas te rugnemen. Anders draai je theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'De kostganger" door toneelvereniging Tot Ieders Genoegen. Tekst: Peter van den Bijlaardt. Regie: John Donders. Gezien: 13/5, Leidse Schouwburg. Opperwachtmeester Van Dam blijkt niet te deugen. Dat moet in 1958 schokkend zijn geweest, want zeker van de politie mocht je toen integriteit verwachten. Slechte agenten waren eigenlijk ondenkbaar. Ook al nemen we het anno nu allemaal wat rui mer, een juwelen stelende en vrouwen verkrachtende agent moet gestraft. Het toneelstuk 'De kostganger', dat in het ge noemde jaar speelt, is een leuk en nog altijd makkelijk speel baar stuk, dat bij TIG in goede handen is. De dochters van mevrouw Van Dijk wonen nog thuis. Omdat ze het financieel niet breed hebben, komt daar nog eens een kostganger bij. Zo'n man over de vloer in een huis met drie dochters leidt natuurlijk tot amoureuze verwikkelingen. Dan blijkt de slechte opper wachtmeester ook nog een bluffer. Om zijn eigen daden te maskeren, koestert hij verden kingen tegen de nieuwe kost ganger van mevrouw Van Dijk Daarmee is zo'n beetje de mo tor van het verhaal verteld. Heel aardig is het tijdsbeeld dat wordt geschetst. Het decor sluit daar goed bij aan. Bij de schoorsteen staat een heuse ko- lenkachel met de kolenkit er naast. Het speltempo is zeer behoor lijk. Men reageert alert op el kaar, zodat de vaart in het spel behouden blijft. Af en toe had er wel eens in de tekst wat ge schrapt mogen worden. Dit soort oudere stukken is nu een maal te wijdlopig voor eigen tijdse toeschouwers, die door film en televisie verwend zijn. Waarom zijn amateurverenigin gen op dat punt toch altijd zo braaf? De meeste acteurs spelen tame lijk naturel. Alleen Marianne van der Knaap doet er een zwierig schepje bovenop. Dat ligt deels aan haar personage dat uitbundiger dan de anderen is en dat bovendien deel van het complot van het stuk uit maakt. De ware reden blijkt pas achteraf: na afloop van de voor stelling wordt zij gehuldigd om dat zij gisteravond op de kop af 25 jaar aan TIG verbonden is. utrecht - Meer dan z kende Nederlande voorkomen dat Muzi Vredenburg in Utre gesloopt. In een opei dertekend door Euro missaris Bolkestein ei aantal prominenten turele wereld, vragen meente een altemati wegen. Onder de prominente van Zweden, Conceit recteur Martijn Sand ver Jan Wolkers, dich Campert en architei Berkel. Ook de hand van bijna alle weth het vorige college v meester en wethoud onder de brief. Aanleiding is het dat morgen over d van het Utrechtse bied plaatsheeft. De kan kiezen uit twee v van het muziekcentn bouw op het n Smakkelaarsveld of en verbouwing op plek. door. Daarom heb ik ook nog andere bezigheden. Schrijven bijvoorbeeld. En momenteel ben ik bezig met het opzetten van een school in Sierra Leone. Ik hang dus niet alleen maar in oorlogsgebieden rond." Foto's van Teun Voeten, t/m 15 september, Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la, Leiden. Tekst: Rody van der Pols Foto: Henk Bouwman muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Nederlands Mozart Trio: Michelle Mares, piano, Pamala Kubik, viool en Judith Jamin, cello, m.m.v. Maria Ferschtman, altviool. Gehoord: 12/5, Groene kerkje Oegstgeest. Ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de Ne- derlandsche Mozart Vereniging waren er zondag twee concer ten in het Groene Kerkje. Er bleek nog een reden om Mozart hier te gedenken. Op 31 maart 1766 deed Mozart op zijn reis door Nederland ook Oegstgeest aan. Zo'n bezoek kan niet ge noeg gevierd worden. i Zondagmiddag stond de bas sethoorn in het middelpunt van de belangstelling in enkele di vertimento's. 's Avonds trad het Mozart Trio op, met medewer king van de altviolist Maria Fer schtman. Het pianotrio in Bes en zijn beide pianokwartetten (in g en Es) werden uitgevoerd. Mozart had overigens vier pia nokwartetten in de pen, maar de uitgever wilde er niet meer dan twee uitgeven, omdat hij ze te moeilijk achtte voor musici. Vooral het kwartet in g is een schitterend werk, onder meer om zijn gelijkwaardige verde ling van partijen. Het Mozart Trio deed er dan ook goed aan dit kwartet als laatste te spelen. Compositie en uitvoering wer den het meest feestelijke deel van de avond. 1 -1 In het Pianotrio in Bes had het drietal bepaald nog geen kaas gegeten van smeltend samen spel. De vleugel voerde irritant de boventoon. Het zou ontzet tend slim geweest zijn als de wijdopenstaande deksel van de vleugel een stuk lager was ge zet. In het rustiger Larghetto werd de balans beter, maar in het laatste deel laaide de piano weer onaangenaam op en bleef alert tegenspel achterwege. Hoe virtuoos Michelle Mares ook speelt in het pianokwartet in Es, in lange snelle passages - typisch Mozartesk transparant ratelwerk - gebruikte zij minder fraaie dynamische effecten waardoor een wat logge golfbe weging ontstond. Maar er wa ren ook genoeg plaatsen waar Mares helder de thema's .izet- te, die vervolgens wej werden beantwoord] strijkers. In het laatste kwartet lang verwachte smj klankkleuren tot s krachtige allegro he^ haling een volzin aal akkoorden, waarop zj omhoogstrevende m wikkelt. Wat doodzoij lijn zo bot werd neet dith Jamin kon D prachtig laten gonzei zetten werden weil gepakt. Ook de viool geerden niet vitaal de pianopartij. Al was er dus wel i merken op de uitvoe tijk, dit laatste kwartf niettemin van vakma oprechte betrokkenhi

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20