c LEIDSE REGIO Wijk massaal tegen bouwplan Op Dreef Nieuw college Voorschoten: rijksweg 11-West geen taboe 'Twee afleveringen in elf dagen, dat is pittig' jS R5 A4-gedupeerden tijdelijk naar huizen bij Does Leiderdorp krijgt 191 bezwaarschriften binnen RANDVERSCHIJNSELEN Openbare inschrijving voor kinderopvanglocaties eek in iterwoude J «oud IDE - Ter gelegenheid i-jarig bestaan van iude houdt de ge- e van 31 augustus tot en september een feestweek. tfviteiten beginnen met roering van een wagen- lat is een toneelstuk dat kar wordt uitgevoerd, at ook in de middeleeu- ïbeurde. Andere activitei- i een tentoonstelling van •niging Oud Zoeterwou- een kunstroute. erwandeling teterwoude wou de - In de aanloop Polderdag heeft zater- ffioeterwoude een och- ^ndeling door de polders «Onder leiding van gid- Btrekken groepen van on- vijftien personen om »s 's ochtends uit cultu- L ïtrum Don Bosco. De 5 vertellen over de natuur weidevogels. De wande- i variëren in lengte en zijn ii geschikt voor ervaren ider ervaren wandelaars. j jop kan een ontbijt ge- 1 worden. Deelname kost per persoon. Aanmel- bij café De Meester: 11537. rinschrijving idvierdaagse hoten - De voorinschrij- or de Avondvierdaagse schoten heeft plaats op 31 mei in de kantine tbalvereniging Voor- i '97. Tussen zeven en lur 's avonds kunnen aars kiezen uit de af in van 5,10 en 15 kilome- [Avondvierdaagse, die e veertigste keer wordt Hen, duurt van 4 tot en °'ljuni. Voor de intocht op :r «te dag verzamelen de re<fZich in de Juliana van 'e"tglaan. oei a is kaartjes terstuk 11 hoten - Verstandig om- et genotmiddelen als al- ;v< n cannabis. Dat is het Nvan de komische maar roerende theatervoor- 'Aap op je rug' die za- 25 mei om 16.00 en om ur te zien is in het Cultu- ntrum aan de Prinses ^laan. Gratis kaarten voorstelling zijn te re- rj n bij Judith van den dn, ambtenaar jeugdbe- efoon 071-5600759. dinsdag 14 mei 2002 door Eric Went leiderdorp - Leiderdorpse A4- gedupeerden van de huurflats aan de BG Cortslaan krijgen ver vangende woonruimte bij zwembad De Does, als de ge plande woningbouw op het Rui gekadeweiland niet op tijd klaar is. Dat zei wethouder Mac Gilla- vry gisteravond op de jaarverga dering van de Belangenvereni ging A4/HSL „Want we kunnen niet tegen deze bewoners zeg gen: helaas pindakaas, we zetten voor jullie tijdelijk een grote tent neer." Mac Gillavry rekent erop dat be gin 2004 de eerste spade voor de verbreding van rijksweg A4 de grond in gaat. Dan moeten ook de sociale huurflats aan de BG Cortslaan plat. Tot gisteravond heeft Leiderdorp steeds be weerd dat de gedupeerde flatbe woners vervangende woon ruimte krijgen aan de Ruigeka- de. Anderhalf jaar geleden kre gen zij zelfs al een maquette van de nieuwbouwplannen te zien. Maar de kans is groot dat de vervangende appartementen niet op tijd klaar zijn. „Als ge meente hebben we dat helaas niet meer in eigen hand", stelde Mac Gillavry somber vast. Eén van de hindernissen wordt opgeworpen door Kleiwarenfa- briek Ginjaar en twee kleine scheepswerven aan de Doe slaan. „Zij maken zoveel lawaai dat de geplande bebouwing op het Ruigekadeweiland bij onge wijzigde omstandigheden moet opschuiven", legde Mac Gillavry uit. „We proberen nu regelingen te treffen in de sfeer van verbe teringen aan de bedrijfspanden. Maar daar gaat veel tijd over heen." De vondst van de beschermde kleine modderkruiper in de pol dersloot van het Ruigekadewei land, vorig jaar zomer, stelt Lei derdorp voor een ander groot probleem. „Daar is meteen de rijksoverheid bij komen kijken. Die moet nu eerst bepalen hoe belangrijk de populatie van dit visje is. Dat zijn ingewikkelde procedures waar opnieuw veel tijd mee gemoeid is." Het gevolg is dat bebouwing van het Ruigekadeweiland zoveel vertraging oploopt dat de ver vangende woningen mogelijk niet op tijd klaar zijn. Mac Gilla vry: „In dat geval kunnen gedu peerden bij De Does terecht" Op het parkeerterrein wil Lei derdorp zo'n 35 huurhuizen voor starters bouwen. door Ruud Sep voorschoten - Het nieuwe col lege van Voorschoten wil onder een aantal voorwaarden mee werken aan de aanleg van rijks weg 11-West De coalitie van WD, CDA en PvdA is bereid te praten over de omstreden ver binding tussen de rijkswegen A4 en A44 als alternatieven ontoe reikend blijken, de gevolgen voor het Voorschotense wegen net duidelijk in kaart zijn ge bracht en de nieuwe weg onder gronds wordt aangelegd. Het voorwaardelijke 'ja' tegen rijksweg 11-West is het belang rijkste punt uit het coalitieak koord dat vandaag is gepresen teerd. Door het taboe op rijks weg 11-West te doorbreken, maakt de nieuwe coalitie een duidelijke breuk met het verle den. „Ér is in de gemeente nog altijd een grote stroming die het woord niet eens wil horen. Maar het is bespreekbaar geworden om in de komende periode in regionaal verband te proberen knopen door te hakken", zegt WD-fractieleider Leeuwen- burgh in een toelichting. Vol gens hem heeft de nieuwe rijks weg niet alleen nadelen voor het dorp, maar kan Voorschoten er ook zijn voordeel mee doen. „Wij hebben ook problemen door het vele verkeer uit de noordelijke wijken dat iedere ochtend naar Den Haag gaat. De aanleg van rijksweg 11-West zou daarin verlichting kunnen brengen." De verwachting is overigens niet dat de rijksweg door de voor zichtige koerswijziging van het Voorschotense gemeentebe stuur nu ineens snel dichterbij komt. Door de voorwaarde dat de nieuwe weg ondergronds moet gaan, wordt de aanleg ex treem duur. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft daar in elk geval voorlopig geen geld voor. Ook Voorschoten heeft de ko mende periode geen geld heeft voor groots en meeslepend be leid*, De hoogste prioriteit geeft de coalitie de komende vier jaar aan het sluitend maken van de begroting. Doordat het college aan de andere kant heeft vastge legd dat de gemeentelijke belas tingen alleen verhoogd worden met het inflatiecijfer, blijft er weinig geld over voor nieuw be leid. Een onderzoek naar de eventue le aanstelling van gemeentelijke toezichthouders lijkt dan ook niet meer dan een papieren tij ger. Voor de aanstelling heeft de coalitie geen cent gereserveerd „Ik zie dit inderdaad als één van de minder realistische punten van het programma", geeft Leeuwenburgh toe. „Dit staat er vooral in omdat er van alle kan ten sterk op wordt aangedron gen om eindelijk eens iets te doen aan veelvoorkomende er gernissen als vernielingen, graf fiti en hondenpoep." Met het oog op de komst van de nieuwe Wet Basisvoorziening Kinderopvang in 2004, wil de gemeente Leiden accommodaties die geschikt zijn voor kinderopvang via openbare inschrijving verhuren aan potentiële aanbieders van kinderopvangvoorzieningen. Er zijn momenteel twee geschikte accommodaties beschikbaar: - Eksterpad 2 en 4 Deze locatie is gelegen in de Merenwijk en geschikt voor minimaal 40 kindplaatsen naschoolse opvang. - Vondellaan 35b Deze locatie ligt in de Lage Mors en is geschikt voor 50 kindpBRscn naschoolse opvang. Zowel bestaande als startende aanbieders van kinderopvangvoor zieningen worden uitgenodigd zich in te schrijven voor deze locaties. Bent u geïnteresseerd, dan kunt u een informatiepakket, inclusief aanmeldformulieren, opvragen bij mw. M. van der Weijden van de dienst Cultuur en Educatie, telefoon (071) 516 52 57. Dit kan op dinsdag tot en met donderdag, tussen 10.00 en 12.00 uur. Uw aan melding, inclusief bijlagen, moet op uiterlijk vrijdag 21 juni binnen zijn. Notaris Meiners zal de gegadigden die aan de gestelde eisen vol doen, vervolgens via loting een volgnummer toekennen. De locaties worden gegund in volgorde van loting. De beslissing over de gunning valt in weck 29 (15 tot en met 19 juli 2002). Dienst Cultuur en Educatie Hbl Leiden door Eric Went leiderdorp - Bewoners van de wijk Binnenhof wijzen het nieuw- bouwplan voor het Van Alphen- plein op de plek van de gesloopte sporthal Op Dreef massaal af. Het ontwerp is te kolossaal en in alle opzichten een vreemde eend in de bijt, stellen 191 omwonenden in hun bezwaarschriften. Zij vin den bovendien dat de gemeente Leiderdorp afspraken niet na komt en onvoldoende rekening houdt met hun belangen. Leiderdorp wil op de plek van de gesloopte sporthal een hofje met 36 koopappartementen en maisonnettes bouwen. De wo ningen worden in een U-vorm gebouwd door de Aannemers Combinatie Leiderdorp (ACL), met de dichte kant tegen basis school De Schakel aan. Omwonenden voelen zich over vallen door dit nieuwbouwplan. Het is veel te kolossaal en in strijd met toezeggingen die de gemeente in 1999 heeft gedaan, stellen zij in een gezamenlijk be zwaarschrift. Zo wordt het ge bouw hoger dan de afspraak was, en heeft de gemeente des tijds toegezegd dat niet het hele gebied wordt volgebouwd. Nu is dat wel het geval, stellen zij. Bo vendien past de architectuur niet in de omgeving. De rode pannen en witte muren passen niet bij het donkerblauw en geel van de buurt. De bezwaarmakers denken dat Leiderdorp zoveel mogelijk aan het project wil verdienen. Daar door komt er geld vrij voor de fi nanciering van andere doelein den, zoals de tunnelbak van de verbrede A4. De belangen van de omwonenden worden opge offerd voor 'een aantal zilverlin gen', zeggen zij. Volgens woordvoerder J. Bran denburg zijn de meeste mensen uit de wijk Binnenhof zich rot geschrokken van het bouwplan. „De hele buurt staat op zijn kop. En er hebben zelfs mensen uit andere wijken tegen het plan getekend. Zelfs basisschool De Schakel en sportschool Van Houdt zijn tegen uitvoering van het plan. Schandalig dat de ge meente zo met ons omgaat." Wethouder Molkenboer is te leurgesteld dat het ontwerp voor het Van Alphenplein na twee jaar overleg toch tot zoveel pro testen leidt. Hij snapt dat niet goed. „Ik heb begrepen dat om wonenden een kant-en-klaar bezwaarschrift konden tekenen, dat huis aan huis is verspreid. Daar ben ik nooit zo gelukkig mee. Voor sommigen is dat na melijk een reden om zelf niet meer na te denken." Hij bestrijdt de opvatting dat de gemeente afspraken niet na komt. „Wij houden ons voor ne gentig procent aan de afspraken die we eerder met elkaar ge maakt hebben. Tien procent wijken we af, en dat is in het midden van het plangebied, waar we wat meer de hoogte in gaan. Maar wij hebben de in druk dat dit geen onevenredige schade toebrengt aan de belan gen van de omwonenden." Hij vindt dat de 191 bezwaarma kers 'te rigide' vasthouden aan de uitgangspunten voor bebou wing, die hij met buurtbewoners heeft opgesteld. „We kunnen natuurlijk ook een kwalitatief minder plan maken, dat wel vol gens de letter aan alle voorwaar den voldoet. Maar daar is de buurt ook niet mee geholpen." Op 28 mei houdt de gemeente een hoorzitting over het bouw plan. Daar kunnen de bezwaar makers hun kritiek toelichten. Molkenboer gelooft nog in het plan. „Het is een kwalitatief hoogwaardig bouwplan. Zeker niet iedereen is negatief over het ontwerp. De afgelopen weken hebben we veel aanvragen ge had van mensen die in het hofje willen wonen. En veel van die mensen wonen in de buurt. Dus dat zegt ook wel iets." door Nancy Ubert oegstgeest - Een meisje van ze ventien is zojuist bevallen en ligt dood te bloeden. Haar ouders zijn niet te bereiken. Als die dan eindelijk in het ziekenhuis zijn aangekomen, geven ze geen toe stemming voor een bloedtrans fusie. Dit drama speelde zich gistermiddag af in Oegstgeest. Wie de tragedie heeft gemist, hoeft niet te wanhopen. Op 9 september is de tranentrekker opnieuw te beleven. Bij televi siezender RTL4. De kop is eraf. De opnamen voor de nieuwe Nederlandse ziekenhuisserie I.C. zijn gisteren begonnen. De oude periscoop- fabriek op het terrein van het voormalige Marine Elektronisch Optisch Bedrijf in Oegstgeest doet de komende maanden dienst als filmstudio. Van de ou de, marinesfeer is nog weinig op te snuiven. Wie kans ziet het ge bouw binnen te dringen, komt in een ziekenhuis terecht. Dat hospitaal doet spookachtig aan, want een groot deel van de tijd ligt de verpleegafdeling er verla ten bij. Filmen betekent vooral wachten in de kantine, zo blijkt maar weer eens op de set. Zelfs bij de serie Intensive Care. die volgens productieleider Ingrid Remeij- sen in een recordtempo wordt opgenomen. „We filmen acht minuten uitzending per dag. Twee afleveringen in elf dagen. Dat is pittig." Dit jaar wordt het televisiepu bliek overspoeld met zieken huisseries van Nederlandse bo dem. „Toeval", veronderstelt Remeijsen. Trauma 24-7 van productiemaatschappij Ende- mol, Hartslag van NL Film en I.C. van IDTV zijn onafhankelijk van elkaar geboren. Zoals de boekdrukkunst in twee verschil lende werelddelen tegelijkertijd werd uitgevonden. I.C. speelt zich af in het Aletta Jacobs Ziekenhuis. Met name de afdeling speciale zorg staat cen traal. Daar liggen dood en leven zij aan zij. En dat gegeven leent zich goed voor een dramaserie. Dokter Thijs Vermaas staat aan het hoofd van de afdeling. Ver maas wordt gespeeld door Mark Rietman, die eerder heeft mee gewerkt aan de met een Oscar bekroonde film 'Karakter' en te levisieproducties als 'Wilhelmi- na', 'Oud Geld' en 'Pleidooi'. Terwijl de toestand van het pas bevallen meisje achteruit holt, hebben dokter Vermaas en ver pleegkundige Harry Peeters (een rol van Jeroen van Koningsbrug- ge) een onderonsje in de gang. „Leuk, doen we nog een keer tje", zegt de opnameleider. Zo'n tien maal moeten de acteurs Een momentopname uit I.C. Foto: Henk Bouwman hun ultrakorte dialoog over doen. Filmen is niet alleen wachten, filmen is vooral ook dodelijk saai. Remeijsen: „Het zegt nu waarschijnlijk nog wei nig, maar straks zitten de men sen aan de buis gekluisterd en boeit het wel." Voorlopig is een wandeling door de voormalige fabriek interes santer dan het tergend langza me opnameproces. Kleuren combinaties, lichtbakken en re kwisieten doen je inderdaad ge loven dat je in een ziekenhuis loopt. Maar als de deur naar lin nenkamer, spoelkeuken of ziek enzaal opengaat, wordt de illu sie duidelijk. De ruimten zijn leeg en nietszeggend. 3 0 •lel m reatiegebied Vlietland is het voor is rteriken een kale bedoening. In we^erdorp staat wethouder Victor val Molkenboer in zijn hemd. m iit strandje en een terrasje aan het u iter waar je een pilsje en een pa- [ev unt krijgen. Veel meer heb je niet om een zonnige dag in aangena- j digheid door te brengen. Niet al- c angs de kust, maar ook aan de /e[ nvan allerlei recreatiepiassen ziet 1 f et voor niets zwart van de mensen ;U( ihet in het weekeinde een beetje ra irlijk weer is. Een strandje, een je en een zwembroek, en klaar is [g vembroek (of badpak of bi- of kini) blijft een onmisbaar attri- j jvoor een beetje serieus strandver- Oké, er zijn hier en daar speciale len waar je zonder schennis van )n baarheid te plegen in je blote 31 jnag rondlopen. Maar verwacht a(j at je daar de noodzakelijke ingre- rj. sn van een dagje strand aantreft. ïcreatiegebied Vlietland heeft een a lal terrein voor naaktlopers. Ge- jtfomdat ooit bij wet bepaald is dat e]j imeente verplicht is om binnen icreatiegebied een stukje open te j j n voor bloteriken. Voor wie zich liet aan wil houden, heeft de wet- ee indertijd een creatieve straf be- zonder apart nudistenterrein a vfhet hele gebied automatisch een 2, lats voor naturisten. VOl naP staaltje wettelijke chantage, [3Ikunnen zeggen. Maar geen chan- 0 doeltreffend of er is wel een 1icie die zich daaraan subtiel ont- 1 iit. te( nergens is vastgelegd dat de men- 30l ie zo nodig in hun vrije tijd hun moeten uittrekken er ook een fatsoenlijk bij moeten zitten. Dat w laktstrand ook daadwerkelijk uit jt( >estaat en aan het water ligt, en j'rstige Adams ook een pilsje kun- J en hongerige Eva's een pa- Dat de ongekleed recreërende I e mens kortom een beetje hetzelfde ideld wordt als de recreant die na eerk gewoon zijn broek aanhoudt. P de Vlietlanden legaal zijn broek en zakken, zal het niet snel ont- dat hij alleen maar gedoogd wordt L t het nou eenmaal moet. Er is strand, er is geen terras en door lijl Parende riet kun je bijna niet jgl in het water komen. En dan zijn t^ee weken geleden ook nog eeng begonnen om het terrein om te ploe gen, op te hogen, en opnieuw in te zaai en, zodat straks het halve seizoen al weer voorbij is voordat het gras beloop- baar is. Ja, bloot lopen aan de boorden van de Leidschendamse recreatiepias mag. Omdat het nou eenmaal moet mogen. Maar wie een prettige zomermiddag wil beleven, doet er verstandig aan zijn broek nog even aan te houden. Prestatie Het moest een schoolvoorbeeld worden van hoe Leiderdorp op interactieve wij ze beleid maakt. Drie jaar hebben be woners van de wijk Binnenhof en amb tenaren van het gemeentehuis onder aanvoering van Victor Molkenboer ge stoeid over de invulling van elke vier kante centimeter op een bouwplek ter grootte van een postzegel. Maar al het engelengeduld van de PvdA-wethouder ten spijt, tot instemmend handgeklap en juichende spreekkoren heeft het ein deloze gesteggel over nokhoogtes en bouwvolumes op de plek van de ge sloopte sporthal Op Dreef niet geleid. Vooropgesteld, het is natuurlijk onmo gelijk om iedereen tevreden te stellen. Want notoire zeurpieten heb je in elke buurt. Daarom had Victor er stiekem al rekening mee gehouden dat er mis schien toch wat bezwaarschriftjes zou den binnendruppelen op het gemeen tehuis. Maar dat maar liefst 191 omwo nenden schriftelijk gehakt zouden ma ken van zijn interactieve beleid, had hij zelfs in zijn meest depressieve buien niet kunnen bevroeden. De oorzaak van alle ellende is dat de ar chitect van het bouwplan, zoals hij het zelf zegt, 'een beetje stout' is geweest. "3 Hij heeft de zorgvuldig afgesproken 'randvoorwaarden' hier en daar wat 'opgerekt'. Geeft niets, vindt Victor. Want daardoor is het wel een veel beter plan geworden. We moeten het de ambitieuze wethou der nageven. Hij heeft opnieuw een prestatie van formaat geleverd. Want nooit in de geschiedenis van Leider dorp heeft zo'n minuscuul bouwplan netje zoveel weerstand opgeroepen. In het nieuwe collegeprogramma staat met vette letters dat Leiderdorp de ko mende vier jaar een 'bestuur met oren' wil zijn. Nog meer interactief beleid dus. Als het dan maar niet het ene oor in en het andere oor uit gaat. Want in woners van Leiderdorp, dat is bekend, laten zich niet graag een oor aannaaien. Ruud Sep Eric Went Het naturistenterrein van recreatiegebied Vlietland: bloot, kaal en nu ook nog eens omgeploegd. Foto: Mark Lamers (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17