DUIN BOLLENSTREEK Geek Slats blaast oud verhaal nieuw leven in Noordwijk krijgt Politiek enthousiast over zeejachthaver nieuw herstelhotel 1 Vragen van BVKatwijk over wachtgeld voor ex-wethouder Mooie plannen, ma wie gaat dat betalei Haalbaarheidsonderzoek kost miljoen euro Truckrun rijdt weer door streek dinsdag 14 mei 2002 De Kim krijgt meer en grotere kamers door Jan Preenen noordwijk - Herstelhotel De Kim in Noordwijk wordt com pleet vernieuwd. Aan de Rem- brandtweg verrijst een even groot gebouw met meer en gro tere kamers, een restaurant in plaats van een eetzaaltje, een beautysalon voor kapper, schoonheidsspecialist en pedi cure en aparte ruimten voor on der andere fysiotherapie. De Kim, waar patiënten na een operatie kunnen herstellen, ver huist tijdens de bouw naar een ander hotel in Noordwijk. De vereniging Willen Is Kunnen (WIK), waaronder De Kim valt, heeft daartoe besloten omdat het huidige onderkomen verou derd en verre van efficiënt is. „Het hotel voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Het is niet neergezet met de bedoeling dat daar ook mensen met een rolstoel terechtkunnen. Deuren zijn niet breed genoeg, de ka mers zijn te klein. Een aantal ja ren geleden is er een verdieping opgezet, maar de vloer is niet goed, zodat we daarvan niet op timaal gebruik kunnen maken. Al die problemen kunnen we met nieuwbouw in één klap ver beteren. Daarvoor hebben we een architect aangetroken die een structuurschets maakt voor de gemeente die nog toestem ming moet geven", aldus A. Bokma, directeur van de Kim en WIK. Gedacht wordt aan een hotel met 36 a 40 in plaats van 24 kamers. Elke kamer wordt 26 vierkante meter. Dat is tien vier kante meter meer dan nu. Het bestaande pand is in 1954 gebouwd. Aanvankelijk was het een hotel: Bel Air. Later maakte ziektekostenverzekeraar Aegon er gebruik van. De Kim heeft het gebouw tien jaar geleden be trokken, nadat de vereniging haar onderkomen in Wagenin- gen had verkocht. „In eerste in stantie waren we blij dat we iets hadden, maar in de loop der tijd kwamen we er steeds meer ach ter dat de indeling eigenlijk niet goed was. Daarom zijn we de af gelopen twee jaar in Noordwijk gaan kijken of we een ander ho tel konden kopen dat geschikter was. We hadden twee hotels op het oog, maar de onderhande lingen zouden erg veel tijd ver gen. Zoveel dat we uiteindelijk de knoop hebben doorgehakt en hebben besloten om op deze plek te blijven zitten." Over de financiën wil Bokma nog niet veel zeggen. „Het is duidelijk dat het om de nodige miljoenen gaat, maar het exacte bedrag wil ik niet noemen. We willen eerst horen van architec ten en aannemers wat de kosten zijn. Anders gaan ze bij voorbaat uit'van onze prijs en wie weet kan die in werkelijkheid lager uitvallen." Onduidelijk is nog of de vereniging het hotel in eigen beheer houdt („We kunnen er zelf geld insteken en de rest le nen"), of het project uitbesteedt aan een projectontwikkelaar of een ziektekostenverzekeraar. In dat geval wordt WIK huurder. Wanneer alles volgens plan ver loopt, wordt halverwege 2003 begonnen met de afbraak. De nieuwbouw neemt ongeveer an derhalf jaar in beslag. katwijk - De zogeheten Kat- wijkBinse Truckrun wordt dit jaar gehouden op 24 augustus. Het is een onderdeel van de Oranjefeesten van Katwijk aan den Rijn. De Truckrun is be doeld voor verstandelijk gehan dicapten, die plaatsnemen in de cabine van een vrachtwagen. Onder luid getoeter en onder begeleiding van de politie rijdt de stoet op die dag door de Duin- en Bollenstreek. Truckers kunnen zich tot 3 juni inschrij ven bij J. van den Berg, 071- 4031589. Informatie voor de ge handicapten: E. Cederhout, 071- 4081501. door Rob Onderwater katwijk - De Katwijkse politiek steunt een onderzoek naar de aanleg van een buüengaatse zee jachthaven. Dat onderzoek kost een miljoen euro. Bedrijfsleven en overheidsinstanties (provincie, hoogheemraadschap en gemeen te) moeten dat geld op tafel leg gen. Burgemeester Wienen zei gisteren tijdens de officiële pre sentatie van de zeejachthaven in sporthal Cleijn Duin dat de ge meente bereid is om mee te wer ken, maar dat het geld zeker niet alleen door 'Katwijk' kan worden opgebracht. Wienen toonde zich enthousiast over de plannen van de Stich ting Zeejachthaven. „Het zou mooi zijn als Katwijk een ver binding met de zee krijgt." Hij plaatste wel een voorbehoud. Onderzoeken moeten volgens Wienen uitwijzen of de plannen allemaal wel gerealiseerd kun nen worden. Twee jaar geleden schoot de Katwijkse gemeente raad een plan voor een zeejacht haven nog af. Reden van de hui dige ommezwaai van politiek en college is dat de zeejachthaven onderdeel kan worden van de kustverdediging. Eind dit jaar wordt de kustvisie 2050 gepresenteerd, waarin komt te staan hoe de Neder landse kust 'verdedigd' moet worden tegen het stijgende wa ter. De kust bij Katwijk is door de lage duinen kwetsbaar. Daar om zijn provincie en Hoog heemraadschap van Rijnland voorstander van het project Zeejachthaven. Het haalbaarheidsonderzoek naar de aanleg van de haven is onder meer nodig om te kijken of het plan financieel mogelijk is. Secretaris J. van Duyn van Stichting Zeejachthaven: „Je moet bouwen op zekerheden. Ik kan hier wel zeggen dat we de haven volledig zelf kunnen fi nancieren uit de verkoop van onroerend goed, maar dat moe ten we eerst zeker weten. Zoals we ook precies moeten weten hoe het zit met de stromingen voor de kust." Van Duyn ver wacht niet al te veel geld van de gemeente Katwijk. „Dat hoeft ook niet, ik hoop wel op mede werking. En op lef. Dat ze inzien Zo zou de zeejachthaven bij Katwijk eruit kunnen gaan zien. Politiek, hoogheemraadschap en bedrijfsleven zijn enthousiast. Tekening: Edwin de Werd dat hier iets moois kan komen te liggen." Van Duyn hoopt dat andere kustplaatsen in Neder land interesse hebben om een zelfde haven te realiseren. Dat scheelt volgens hem weer in de kosten voor het haalbaarheids onderzoek. De jachthaven is een project van tientallen miljoenen euro's. Een groot deel van de financiering moet opgebracht worden uit de verkoop van 750 huizen en ap partementen, winkels, horeca- gelegenheiden en een hotel die op twee pieren komen. Voor de pieren wordt een golfbreker in zee 'gelegd', binnen de twee pieren is ruimte voor vijfhon derd boten. In de haven komt via een sluis een verbinding met zee. De sluis komt op aandrang van de poli tiek aan de zuidkant van de uit watering. De stichting wilde de sluis in eerste instantie aan de noordkant, maar dat zou ten koste gaan van de natuur van het Wantveld. Het eerste plan van de zeejachthaven ging om die reden niet door. Het plan om de sluis aan de zuidkant te bouwen valt duurder uit, omdat op die plek het oude uitwate ringsgemaal ligt, dat verwijderd moet worden. SGP en PCK plaatsen vraagte kens achter de plannen. De SGP vindt de haven op papier 'best wel mooi', maar vindt dat er nog te veel onduidelijk is. Fractie voorzitter J. van der Plas wil we ten hoe de zeejachthaven gefi nancierd gaat worden. „Boven dien maken we ons zorgen om de zondagrust. Die wordt door zo'n haven verstoord." Het laat ste argument is voor de PCK aanleiding een haalbaarheids onderzoek af te wijzen. De overige partijen zijn voor, hoewel ze allemaal nog met vra gen zitten. De ChristenUnie is ronduit enthousiast, vooral nu de pieren en de golfbreker on derdeel zijn van de kustverdedi ging. Twee jaar geleden was de partij de enige die een haalbaar heidsonderzoek steunde. Het CDA hecht vooral waarde aan de kustverdediging. Daarom is een haalbaarheidsonderzoek nu wel interessant, zegt fractievoor zitter Van Duijn. Over de haven zelf plaatst de grootste partij van Katwijk een vraagteken achter de financiering en of het moge lijk is huizen te bouwen op de pieren. Gemeentebelangen vindt de medewerking van sta tenlid R. Waterman interessant. De onderbouwing van de kust verdediging ziet er volt t fractie goed uit. Dat er 5 zijn die de haven om rei z de zondagsrust afwijzei., fractievoorzitter Bol gee ment. „Die partijen moe eens realiseren dat er andere dagen dan zondi i ren wordt." De WD vindt dat de K bevolking uiteindelijk m slissen over de komst zeejachthaven. Fr actieve Van Efferink vindt de b i, zo groot dat de uitslag referendum uitsluitsel ra, ven of in Katwijk een moet komen. katwijk - Bakens Verzetten Kat wijk wil informatie van de ge meente over het wachtgeld dat voormalig wethouder Ten Hove heeft ontvangen. Zij vraagt zich af of Ten Hove, inmiddels frac tievoorzitter van de Christen- Unie in Katwijk, te veel geld kreeg. BVKatwijk wil inzage in de financiële gegevens die de gemeente daarover heeft. Ten Hove zelf maakt zich 'geen mi nuut druk' om het onderzoek. De Katwijkse huisarts zat van 1994 tot 1998 in het college van burgemeester en wethouders. Zoals elke wethouder ontving hij na zijn vertrek een uitkering. Wettelijk is geregeld dat ex-wet houders een vergoeding krijgen, gelijk aan de duur van hun ambt, om hun inkomen aan te vullen tot het niveau van het ge noten wethoudersalaris. Fractievoorzitter Janssens van BVKatwijk verbaast zich erover dat Ten Hove geld heeft ontvan gen. Hij kan zich niet voorstel len dat Ten Hove's inkomen als huisarts plus de vergoeding voor rijn raadslidmaatschap lager uitvallen dan het wethouderssa laris van destijds. „Ik zeg niet bij voorbaat dat hij goed of fout zat. Maar gesprekken met mensen in het gemeentehuis hierover geven ons voldoende aanleiding om vragen te stellen. Daar ritten wij immers voor: om B en W te controleren." Zijn partij wil weten hoeveel geld Ten Hove de afgelopen vier jaar heeft ontvangen, wat hij in die periode zelf verdiende en wat de hoogte van zijn wethou derssalaris was. Het wachtgeld van Ten Hove riep al eens eer der vragen op, tijdens de raads vergadering in maart toen de begroting werd behandeld. Ten Hove reageerde toen geïrriteerd op de suggestie van de raadsle den Zwaan en Janssens dat hij wellicht ten onrechte gemeente geld had ontvangen. Op basis van de wachtgeldver ordening heeft een raadslid de mogelijkheid om informatie daarover - eventueel vertrouwe lijk - op te vragen, meent Jans sens. Maar Ten Hove betwijfelt dat. Hij denkt niet dat de ge meente rijn inkomensgegevens aan derden doorgeeft. „Hooguit zullen ze het nog eens door de accountant laten bekijken. Maar je hoeft er echt niet over in te zitten dat er slordig met ge meenschapsgeld wordt omge gaan. Daar wordt in Katwijk heel goed op gelet." Hij begrijpt de commotie over het wachtgeld niet. „Ik vraag me af waarom ze zich speciaal over mij zo opwinden, /die wethou ders maken gebruik van deze re geling. Die is juist bedoeld om mensen de mogelijkheid te bie den tijdelijk hun werk te staken om wethouder te worden. Ik heb destijds twee vervangend huisartsen moeten inhuren voor mijn praktijk. Eén van hen is na die vier jaar nog een tijdje geble ven, die kon ik ook niet zomaar op straat zetten. Dat heeft op mijn inkomen gedrukt, waar door ik wachtgeld heb gekregen. Ik heb, denk ik, al met al zo'n beetje quitte gespeeld." Lisse bespreekt centrumvisie T 7"ingerbijters. Op zichzelf V mankeert er aan deze bij naam voor inwoners van Noordwijk aan Zee niets. Er rijn ergere scheldnamen te beden ken. Maar wie zich verdiept in de betekenis van de bijnaam, beseft dat het niet leuk moet rijn om als vingerbijter door het leven te gaan. Met een vinger- bijter wordt niets anders be doeld dan een dief. Iemand die een ring van een vinger 'bijt'. De bijnaam vindt z'n oorsprong in de tijd dat er in Noordwijk nog geen drenkelingen uit zee werden gered. Wie problemen kreeg op zee verging en spoelde aan op het strand. Er waren Noordwij- kers die het strand be traden om te kijken of er nog wat te halen viel. Ware lijkschen- ners dus. Ringen en ander kost baar mate riaal werd meegeno men, niets was veilig voor de Noordwij- kers. Op een dag zagen Noordwijkers een schip vergaan. De beman ning spoelde aan. Allemaal ver dronken, althans zo leek het. Maar een van de opvarenden Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 vertoonde een teken van leven. En daar waren de Noordwijkers niet blij mee, want rij hadden de drenkelingen van al hun be zittingen beroofd. Dit al dan niet ware gegeven uit de Noordwijkse geschiedenis was voor August op de Laak aanleiding een novelle te schij ven. De man was meer dan honderd jaar geleden hoofd van de rooms-katholieke school. Het boekje verscheen in 1895. Nu is boek misschien een te groot woord. Bij de Katholieke Illustratie verscheen er destijds telkens een hoofdstuk bij. De novelle, Aan het Noordzeestrand wekte de inte resse van me vrouw Slats, de moeder van Geek Slats. De 81-jarige Noordwijker plaatst het boek van Op de Laak vervolgens weer in de schijnwer pers. De familie Slats woonde op de boerderij Puik en Duin en daar speelt een deel van het verhaal van de schrijver annex school meester Op de Laak zich af. De boerderij, die lag aan de huidige Duinweg, is allang afgebroken en heeft plaatsgemaakt voor bollenvel den. Geek Slats is de verhalen van De klas van onderwijzer August op de Laak, meer dan honderd jaar geleden de schrijver van 'Aan het Noordzeestrand'. Foto: Privé-archief rijn moeder nooit vergeten. „Ik kon het wel begrijpen dat ze er door bevangen was. Ze woonde op de plek waar het boek zich afspeelde. En het verhaal was natuurlijk best wel spannend. Het gekke was dat toentertijd de geruchten over die overlevende de ronde deden. Daar heeft de schrijver op ingespeeld door er een verhaal omheen te maken." Veertig jaar geleden nam hij de beslissing het boekje van Op de Laak opnieuw uit te brengen. Er was alleen een probleem: hij had geen exemplaar. De zoek tocht duurde jaren en jaren, totdat hij van 'een mevrouw" een boekje in handen kreeg. Al leen ontbraken er zestien pagi na's. Dus kon Slats rijn boekje nóg niet uitbrengen. Zestien pagina's, waar kon de Noord wijker die nu vandaan halen om aan rijn ultieme wens te voldoen? Josien Bierhuizen van de openbare bibliotheek in Noordwijk beloofde Slats te hel pen. En rij vond het boekje in de bibliotheek van de universi teit van Nijmegen. Probleem was dat de novelle niet uitge leend mocht worden. Daar vond 'ritselaar' Slats wel wat op. Hij kende een neef, die als do cent werkte op de universiteit Een paar dagen later vielen de ontbrekende pagina's in de bus. Boekhandel Van der Meer bleek wel te porren om Aan het Noordzeestrand opnieuw uit te brengen. In de oorspronkelijke taal. „Maar het leest goed hoor", zegt Geek Slats. Zijn vrouw knikt. „Het is een mooi verhaal." „Eigenlijk", bekent Geek Slats, „is het een simpel en spannend liefdesverhaaltje, met Noord wijkse elementen. Dat vinden vrouwen mooi. Maar het is geen hoogdravende literatuur." Wat is de clou van het verhaal eigenlijk? Nou, de zoon van de Geek Slats. Foto: Mark Lamers op het strand gevonden overle vende wordt verliefd op de dochter van.... Wacht, Geek Sla ts grijpt in. Hij heeft een beter idee. Laten de Noordwijkse vrouwen dit boek cadeau doen aan hun mannen. „Een mooi presentje." En als die vaders het verhaal te zoetsappig vinden, dan kunnen de moeders het al tijd nog zelf lezen. (Aan het Noordzeestrand is te koop bij boekhandel Van der Meer in Noordwijk, ISBN 907096201.) Rob Onderwater lisse - Veel centrumbewoners hebben een andere visie op de toekomst van het dorpscentrum dan het Rotterdamse onder zoeksbureau RBOI. Zoveel werd gisteren duidelijk op de in spraakavond van de door de Rotterdammers geschetste plan nen die in februari voor het eerst openbaar werden ge maakt. Bewoners maken zich met name zorgen om de ver keersveiligheid en de leefbaar heid van hun woonomgeving. Ondernemers aan de Heereweg rijn er niet zo over te spreken dat hun werkterrein is bestem peld tot gebied waar cultuur en horeca, en niet winkelen, de bo ventoon voeren. Een vertegenwoordiger van die laatste groep, J. de Bruin van het Sigarenmagazijn aan 't Vierkant, riet de bui al hangen wanneer de verplaatsing van de Digros doorgaat. Die supermarkt zou ondergronds moeten komen in de buurt van waar nu de Ho- bahohallen staan, en zodoende een belangrijke publiekstrekker worden. Dat voorstel is, met een daarbijgelegen parkeergarage en een weg via het parkeerterrein voor het gemeentehuis, de Bondstraat naar de verbrede Hobahostraat, een van de pijlers van het centrumplan. De Bruin: „De Digros is juist noodzakelijk voor de levensvatbaarheid van de winkeliers op 't Vierkant. Ik zie in deze plannen helemaal niets terug van het gemeentelij ke economisch beleidsplan waarin veel belang werd ge hecht aan de as Blokhuis-Hee- reweg." RBOI-planoloog Bak kon hem niet geruststellen. Het motto van rijn verhaal was 'even ge duld aub': „Een centrumgebied bestaat niet alleen uit toploca ties. Dat heeft niets te maken met een centrumplan als dit, maar met de wijze waarop ge bieden functioneren, 't Vierkant en de Heereweg staan voor een verandering van sfeer die jaren kan duren, het duurt even maar het wordt beter. Vergeet niet dat met het verdwijnen van de Di gros ook de parkeerdruk ver dwijnt; het wordt daar dus aan trekkelijker voor bezoekers, die daar speciaal zullen komen om even iets te eten of om te winke len in een straat met bijzondere en aparte winkeltjes. Bo is uit onderzoek geblel mensen slechts hun schappen bij de Digros en verder in de buurt wi I pen." Over de kracht va Blokhuis-Heereweg wa collega Bokelman kort mijn weten bestaat Sterker nog, al zou Blokt dubbelen dan nog zou i reweg daar geen positie* gen van zien." Om de bereikbaarheid zuidelijk deel van het c het veilinggebied, te vei denkt RBOI er aan om de verbindingsweg tui Heereweg, de Bondstra: Hobahostraat aan te leg weg zou moeten tussen de voormalige Hal en de blauwe Hot die verdwijnt om ondf plaats te maken voor de en een parkeergarage en gronds voor een gecom winkel- en wooncomple gaf Lisse daarbij het een luxe extra hoge parki ge te overwegen, die he van de Hobahohallen treft bijzondere activite het Corso en rommeli kan goedmaken. Veel bezoekers vragen nenmakers extra reka houden met de verkee heid omdat de verwachi ke weg dwars door eenv bied gaat lopen. J. kreeg bijval toen hij vo de weg dan ook maar gronds aan te leggen. gros rit daar ook, dat zichzelf wel terug." Zwetsloot raakte een ta want wie gaat die mooi nen betalen? Wethoude telijke ordening Van d had daar nog geen antwi Hij liet zich ook niet uit eigen visie op de RBOI-p „Tot 31 mei komen reac nen, daar wordt een rea van gemaakt. Vervolge het college rijn eigen ci visie in juli voor aan de g teraad. De financiën zuil alle waarschijnlijkheid onderdeel van die bespfl vormen. Daarna wordei verse concrete deelplani maakt, waarbij natuurlij! keer wéér de financial baarheid aan bod komt.'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16