LEIDEN REGIO Leiden Geen universiteit kan nog zonder business school De huisarts zag geen infarct antrum op de schop Festival TAM-TAM op herhaling GERECHT MIDDEN NOORD ALGEMEEN ei)UIVENBERICHTEN Dag van de verpleging dinsdac 14 mei 2002 R3 J)DER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, jv 1 buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt ceit"stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden nird naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 1x1071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl In het Leidse Volkshuis begint donderdag een cursus te- de computer, het 'Wacom Graphire' tekentablet, een versie van het professionele elektronisch tekenbord jn.De cursus bestaat uit zeven lessen op donderdag van Tv 119.15 uur en een dubbele les op een zaterdagochtend. Op J? ag 22 mei begint een cursus tekstverwerken met Word. In ^us vindt een eerste kennismaking plaats met de mogelijk- an tekstverwerken op een pc, bijvoorbeeld om brieven en n te schrijven. De cursus bestaat uit tien lessen op woens- vrijdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur. Inschrijving voor de- g1 Q issen kan dagelijks van 9.30 tot 12.30 uur, tegen contante f™1 (pinnen kan ook) bij het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk P.0 er informatie: telefoon 5149180, e-mail: leidsevolks- jro.nl of via internet: www.leidsevolkshuis.nl de re s 5 Voor de computercursus die woensdag 22 mei in buurt- 151 Pancrat begint, zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. De ijn bedoeld voor beginners en worden twee keer per week op maandag- en woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. in bedragen 37 euro, inclusief lesmateriaal. Buurthuis de staat aan de Middelstegracht 85, telefoon 5126243. ZUID aar IWUK In zorgcentrum Van der Willigenhof kunnen 55- 0 I morgen van 14.30 tot 16.30 uur meedoen aan een bingo. te is 3,18 euro, inclusief een kopje koffie of thee en de k arten. De zaal in aan Apollolaan 264 is om 14.00 uur open. ISWUK Succulenta, afdeling Leiden van de Vereniging van ers van cactussen en vetplanten, verzorgt donderdag 16 20.00 uur een bijeenkomst in het wijkgebouw van Aktief 0pi lerlagestraat 12. Meer informatie: telefoon 0252-230255. RG In buurthuis Matilo begint half mei van 12.15 tot 13.30 ^el cursus yoga. Door de druk en de stress van het dagelijks nnen spanningen zich makkelijk in het lichaam ophopen. Sof de yogalessen wordt door meditatie, spier- en houdingsoe- 1 geleerd hiermee om te gaan. De kosten bedragen 17,75 ir zes lessen. Meer informatie bij het buurthuis aan de _»nc r^nnr imi ijk. it 126, telefoon 5412515. aaj If ARTIER Op de maandelijkse bijeenkomst van de afdeling k v van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in lief( ir- en Tramwegwezen (NVBS) komt Hans Krijnen uit Wad- a (j, 1 morgen de ontwikkeling en (verkeers) veiligheid van j m igovergangen in beeld brengen. Deze voor iedereen toe- ;e bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van busbedrijf ion aan de Rijnsburgerweg 1. De toegang bedraagt 1,50 n jjfir NVBS-leden en 2 euro voor niet-leden. Meer over de bij- gjj' sten van de NVBS op internet: www.nvbs.com WARTIER Voor mensen die hun verzameling munten, prentbrief- of telefoonkaarten willen uitbreiden, houdt e Ruilvereniging Koningskerk vrijdag 17 mei van 19.00 tot _st; r een ruilbeurs, deze keer ook met een kavelveiling. De bedraagt voor niet-leden 0,75 euro, voor jeugd tot en met 0 eurocent. De ruilbeurs wordt gehouden in buurthuis 't aan de Bemhardkade 40. Meer informatie op tel. 0252- of op de website: www.ruilver-koningskerk.nl - afdeling Leiden van de Vereniging voor Natuur en "ducatie gaat in de periode tussen eind september en begin t Jet een cursus verzorgen waarin allerlei zaken worden pld die met de herfst te maken hebben. Onderwerpen die ;n worden zijn: vruchten en zaden, paddestoelen, j n k, bladverkleuring en bladval, spinnen en ani teringvormen bij plant en dier. In de bijbehorende jifc s worden parken in de omgeving bezocht. De cursus in uit vijf bijeenkomsten op dinsdagavond van 19.45 tot 22.15 v lier excursies op zaterdag van 9.30 tot ongeveer 12.00 uur. 1 :n bedragen 42,50 euro. Voorkennis is niet nodig. De bffordt gegeven in het Wellant College aan de Lange Voort in cejest. Meer informatie is te krijgen bij Tine Noordzij, 5177287 of Greteke Renaud, telefoon 5126215. ?ch !ers van Tafeltje Dek Je Koelvers en de Sterbus zijn op zoek jk j uwe collega's. Wie het leuk vindt om auto te rijden of om vai der mee te gaan, maar eerst meer informatie wil, kan opnemen met Betsie Korbee, teamleider Stedelijke 1 van Stichting Dienstverlening Leiden, telefoon 5122443. aantal dagdelen per week kunnen afspraken worden en met vakantie wordt ook rekening gehouden. 31 inpunt Vrijwilligerswerk, onderdeel van WAVeS, «rt op zaterdag 14 september van 12.00 tot 16.00 uur voor e keer een vrijwilligersinformatiemarkt op het if erkplein. Verenigingen of stichtingen die dringend op zoek '1 nieuwe vrijwilligers kunnen zich inschrijven, om op die kraam te huren of voor het geven van een demonstratie of nfctie. Verdere informatie bij Els Jansen van het Steunpunt (tic (etswerk, telefoon 5160475 of via e-mail: E.Jansen@LWO.nl Het deel van de Haar- Na het uitvoeren van de fierhe id straat tussen Donker- strating op de Haarlemmer- Spijkerboorsteeg wordt straat is de Stille Mare aan de 3 aandag 27 mei heringe- beurt. Vanwege het al begonnen in 1998 werd de Haar- terrasseizoen wordt alleen het 'traat opgeknapt. Maar rijbaangedeelte aangepakt. Het kzaamheden aan het werk aan het terrasgedeelte - [edeelte van de straat wordt na 3 oktober uitgevoerd. J Hartebrugkerk werden Na de bouwvak wordt begon- uitgevoerd. Het werk nen met de herbestrating van de o n vier weken. Tijdens Lange Mare tussen de Haarlem- na' ójn mensen beschikbaar nierstraat en Vrouwenkerkkoor- 1C chtwagens die moeten straat. Dit werkt duurt ongeveer lossen te begeleiden. zeven weken. ,n f ag van de wedvlucht uit Strombeek van dit weekeinde is: uwkras "an Polanen 1; R. v.d. Geer 2, 6; Straathof-v.d. Berg 3, 4; P. 'ergen 5; Groenendijk/Pikaar 7; G. v.d. Blom 8; P. de Mooy J anen 10. •én ierdorP wjrse 1, 5, 9, 10; E.H. Broug 2; B. Brandt 3, 6; W. de Roode 4; omburg 7; W. van Oosten 8. (j^nljnklievers v-d. Poel/Kooy 1, 4, 5; comb. A. en P. Bink 2, 9; G. van '3,7; R. Neijman 6,10; F. Lad? 18. Leidse hoogleraar Hans Borgman helpt managers beter te kijken leioen - TAM-TAM, het multi culturele festival van Leiden- Noord, gaat op herhaling. De bedoeling is het feest, dat vorig jaar een groot succes was, jaar lijks terug te laten keren. Dit be sluit komt echter te laat om in 2002 nog een groots opgezette editie te organiseren. Daarom wordt in september een klein tam-tammetje gehouden. Het jaar daarop, zo meldt coördina trice J. Verbeek, wordt het weer een TAM-TAM met hoofdletters. De bescheiden uitvoering van dit jaar heeft plaats tussen 12 en 22 september. De evenementen worden rondom de Souk en het buurtfeest van Slaaghwijk geor ganiseerd. De organisatie, die in handen is van bewoners, denkt onder andere aan een hiphop festival, een dansfeest met workshops, en aan activiteiten rondom de architectuurten toonstelling Mooi in de Kooi. Vorig jaar werd het kleurrijke evenement voor het eerst geor ganiseerd in juni. Dans, muziek, theater, film, literatuur en kunst vrolijkten de straten en buurt huizen van Leiden-Noord twee weken lang op. Buurtbewoners lieten muziek uit hun land van herkomst horen, kinderen speelden mee in een buurtfilm, en volwassenen in een revue. Dit jaar zal er geen revue of film zijn, meldt Verbeek. „Maar voor volgend jaar staat zoiets wel weer op het programma." Een van de onderdelen die de orga nisatie dit jaar wel hoopt te her halen is de echte tamtam die tij dens de eerste editie door de wijk klonk. Toen gaf een rits trommels een bepaald ritme aan elkaar door. Iets soortgelijks wil len de organisatoren dit keer weer in het programma opne men. door Wilfred Simons leiden - Managers die weten waarnaar ze moeten kijken, presteren het best. Door uitgekiende informatisering kun nen zij namelijk altijd alles over hun be drijf weten: hoeveel voorraden er zijn, hoeveel klanten, wat de loonsom is, hoe veel korting er gegeven is. „Managers die alles willen weten, raken verlamd door 'information overload'", zegt Hans Borgman (40), de nieuwe hoogleraar be drijfswetenschappen aan de Universiteit Leiden. Samen met de onlangs benoemde Jaap de Smit vormt Borgman de top van de nieuwe Leiden University School of Management (LUSM), die zijn intrek heeft genomen in het Gravensteen. Be drijfswetenschappen is een nieuw on- derzoeks- en opleidingsterrein van de Leidse universiteit. Tot afgelopen jaar liet zij de studie van dit soort vakken over aan gespecialiseerde scholen zoals Nyenrode. Ook aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam werd bedrijfswetenschap al lang gedoceerd. Maar de laatste jaren is de belangstelling voor academische bu siness schools, waar managers en stu denten een bedrijfswetenschappelijke opleiding kunnen volgen, enorm ge groeid. Geen enkele universiteit kan het eigenlijk meer zonder stellen, meent Borgman. „Neem Cambridge en Ox ford, die traditioneel ook geen bedrijfs- onderwijs gaven. Na een vliegende start zijn zij meteen doorgedrongen tot de top dertig van de Financial Times- ranking." Deze krant publiceert jaar lijks een lijst van de honderd beste bu siness schools van de wereld, Cam bridge staat op 22, Oxford op 28. Lei den komt in die top honderd overigens nog niet voor. De Smit en Borgman zijn beide afkom- Hans Borgman: „Managers die alles willen weten, raken verlamd door 'information overload'." Foto: Mark Lamers stig van de European Business School in het Duitse Oestrich-Winkel, nabij Frankfurt. Daar was De Smit rector: Toen in 1998 een plek vrijkwam voor een hoogleraar informatiewetenschap pen, vroeg hij Borgman om te sollicite ren. Dat deed hij graag, want hij was net toe aan een nieuwe uitdaging. „Van 1993 tot 1995 werkte ik aan de Michi gan Business School van Ann Arbor in het Amerikaanse Michigan. Ik had daar kunnen blijven, maar ik wilde mijn kin deren uiteindelijk liever een Europese opvoeding geven. Ik keerde terug naar de Rotterdamse Erasmus Universiteit, maar daar werd ik toch aangezien voor de persoon die ik was vóórdat ik naar de VS ging. Terwijl ik een enorme groei had doorgemaakt. De uitnodiging om naar Oestrich-Winkel te gaan, kwam daarom heel gelegen." Toen De Smit vorig jaar werd gevraagd om in Leiden een School of Management op te zet ten, volgde Borgman in zijn kielzog. De opbouw van de LUSM is een grote klus. De wetenschappelijke kwaliteit is na de komst van De Smit en Borgman gegarandeerd, maar Leiden heeft, als het om bedrijfswetenschappen gaat, totaal geen naam. Om die reden is be scheiden begonnen met een Masters- opleiding en met een opleiding voor executives, mensen die al enkele jaren leiding geven en die verder willen ko men. „We mikken vooral op technici die bijvoorbeeld een biotechnologisch bedrijf hebben opgebouwd of die van uit een research and development-af- deling doorgroeien naar een manage- mentsfunctie", legt Borgman uit. Stu denten moeten een (buitenlands) ba chelorsdiploma hebben en kunnen in Leiden dan hun Masters halen, of zij moeten in Nederland al een doctoraal diploma hebben behaald. Binnenkort begint een parttime-opleiding en er wordt nog gestudeerd op een eigen ba chelorsprogramma. Wegens de afwezigheid van een eigen reputatie kapitaliseert de LUSM vooral op het imago van de Leidse universiteit als bolwerk van traditie, degelijkheid en excellent onderzoek. Met succes, meent Borgman. „We hebben afgelo pen najaar een vliegende start gemaakt met zeventien studenten. We merken dat vooral de belangstelling uit Zuid- oost-Azië groot is. De Universiteit Lei den heeft daar een grote naam." Borgman onderzoekt vooral hoe de in formatisering het bedrijfsleven veran dert. Managers kunnen nu van uur tot uur weten hoe het met hun bedrijf ge steld is, maar die overvloed aan gege vens heeft ook een keerzijde. Welke in dicatoren zijn essentieel en welke niet? Borgman leert zijn studenten vooral te letten op de ontwikkeling van de finan ciën, de interne bedrijfsprocessen, de ontwikkeling van het aantal klanten en de markt, groei en innovatie. Met be hulp van dit 'scorebord' kan een mana ger snel inzicht krijgen in de stand van zaken in een bedrijf. „Managers kun nen daardoor alert reageren", zegt Borgman. „Als het aantal orders gedu rende enkele weken terugloopt, kun nen zij bijvoorbeeld besluiten tijdelijke contracten niet te verlengen. Een computerfirma als Cisco Systems heeft transparantie tot norm verheven, weet Borgman, die samen met onder meer dit bedrijf en met Lufthansa in Duitsland een bedrijf voor e-business opzette. Cisco Systems groeide in een tijdsspanne van enkele jaren tot 45.000 werknemers, maar toen het met de in ternethype was afgelopen, kon Cisco ook snel weer inkrimpen, naar nu 36.000 man. Het enige nadeel van zulke slanke, agressieve en winstgevende be drijven is dat zij van kortzichtige aan deelhouders, die snel winst willen, wei nig gelegenheid krijgen om te innove ren. ,Als je tot aan je nek in het werk zit, heb je geen tijd om na te denken over vernieuwing van bedrijfsprocessen of producten", aldus Borgman. „Be drijven die innoverend zijn, zoals in de biotechnologie, zijn meer gebaat bij ge duldige aandeelhouders, die zich lang willen binden." leiden - Personeel van het St. Elisabeth Gasthuishof in Leiden laat in traditionele kleding de bewoners proeven van zelfgemaakte drankjes uit hun land. Het verpleeghuis organiseerde gisteren een multi culturele dag in het kader van de nationale dag van de verpleging. Personeel en bewoners uit verschil lende culturen liepen de hele dag in felgekleurde Argentijnse poncho's, gebatikte Indonesische sarongs en Indiase sari s. Tijdens de lunch in de tuin kon men uitgebreid eikaars traditionele kook- kunsten keuren. Er was Nigeriaanse Yollof-rijst, Su rinaamse pindasoep en Turkse baklava. Vervolgens maakten de bewoners kennis met een glaasje Indo nesische Tjendol of Surinaamse fruitpunch. Ook was de hele dag een expositie van zelfgemaakte colla ges en kunstvoorwerpen, die de onderlinge cultuur verschillen in het St. Elisabeth Gasthuis uitdrukken. De dag werd feestelijk afgesloten met een swingen de salsa-workshop in de tuin van het verpleeghuis. Foto: Henk Bouwman De man met pijn op z'n borst had een hartinfarct, maar kreeg van de waarnemend huisarts al leen een zetpil tegen de pijn. De huisarts zag geen infarct. Je kunt, zegt hij, een hartinfarct hebben terwijl het er niet op lijkt. Hij staat voor het medisch tuchtcollege Zuid-Holland en Zeeland in Den Haag omdat de patiënt hem nalatigheid verwijt. U zit hier gelukkig nog, zegt de voorzitter van het college tegen de man die eind januari 2000 pijn op de borst had. Zondag en maandagochtend was hij al door artsen onderzocht. Maar 's avonds was de pijn weer hevig; uitzaaiende pijn naar beide ar men. Hij kon de punten van z'n longen voelen, vertelt hij het tuchtcollege. De waarnemend huisarts komt, onderzoekt de patiënt, geeft hem een zetpil en zegt dat hij morgen weer naar z'n huisarts moet. De dokter had een apparaat bij zich waar mee hij een elektrocardiogram (ECG) kan maken om een hart infarct vast te stellen. Dat heeft hij niet gebruikt. Tot morgen ochtend moet kunnen, zou hij bij de auto nog tegen de vrouw van de patiënt hebben gezegd. Omdat een half uur later de man nog kronkelde van de pijn, reed z'n vrouw hem naar het ziekenhuis, waar bleek dat hij een hartinfarct had. De huisarts zegt dat zijn onder zoek niet op een hartinfarct wees. „Ik zag geen ernstige, acu te dingen." De advocaat van de patiënt vindt het onbegrijpelijk dat de arts geen ECG heeft ge maakt en dat hij de man niet narhet ziekenhuis heeft ge- stuurd. „Je kunt als arts toch niet zomaar weg gaan?" De arts zegt dat de klachten van de pati ent afnamen, dat was ook de twee avonden ervoor gebeurd. „Een paracetamol en anders die zetpil was voldoende." De pati ent erkent ook wel dat de pijn minder werd. „Maar het ging niet weg. Hij liet me zitten en had helemaal geen tijd voor mij." De voorzitter van het college herinnert de arts er nog even aan dat hij al eens door het tuchtcollege is berispt.Als we iemand hier een paar keer zien, vinden we dat minder prettig. Dat is bij u vast ook zo." De huisarts beaamt dat dat bij hem ook zo is. De voorzitter maakt wel duidelijk dat het bij tuchtza- ken achteraf altijd gemakkelijk praten is. „Het gaat erom: heeft de jfts met de informatie die hij had de keuze gemaakt die te verdedigen valt?" Daarom wil hij weten waarom de huisarts het ECG-apparaat niet heeft ge bruikt, 'als je hem toch hebt'. Volgens de huisarts is een car diogram 'geen heilig makend iets'.Als je een afwijking ziet, is de kans nog steeds klein dat er iets aan de hand is." Maar waar om heeft de arts het apparaat dan meegenomen, wil het tuchtcollege weten. „Om hem bij twijfel te gebruiken." Omdat hij geen symptomen van een hartinfarct zag, heeft hij het ap paraat niet gebruikt. „Een ECG lezen is moeilijk, het kan je op het verkeerde spoor zetten. Je kunt een hartinfarct hebben ter wijl het er niet op lijkt." De huisarts in het tuchtcollege wil weten of de arts bij z'n on derzoek ook naar hartinfarcten in de familie van de patiënt heeft gevraagd. In zijn familie zijn veel mensen op jonge leef tijd door een infarct getroffen onder wie z'n vader. „Dat is een risicofactor. Het had u mogelijk alerter kunnen maken op een hartinfarct." De voorzitter van het college vraagt hoe zeker de arts van z'n zaak was.Als ik bij binnenkomst zie dat een patiënt bleek is en transpireert, dan is het geheid mis en bel ik een am bulance. Ik had een 'pluis' ge voel wat een hartinfarct betreft." Dat kon het dus niet zijn. „Maar ik had ook een niet-pluisgevoel: wat was er dan wel aan de hand?" Het tuchtcollege doet op 25 juni uitspraak. Roe* Reinders uit de Leidsch Dagblad/V 1M JIII EYE N ANNO 1902 Woensdag 14 Mei GEMENGD NIEUWS-Roeien. Als de trekvogels de lente weer in het land hebben gebracht, dan waken aan de oevers van den Leidschen Rijn de watervo gels evenzoo op, de Eend, dé Zwaan of hoe de snelle gieken gedoopt mogen zijn, om het Galgewater te vervullen van een jeugdige kracht, die zijn somberen naam te schande maakt. Te meer eer doet echter het Studentenpad aan zijn naam, - booze tongen spre- AN Ni ken van Rijn- en Schieka - waar de oude acht zich oefent onder de bekwame leiding van den heer Dam- sté, die even welwillend als zoovele vorige jaren als 'coach' onschatbare diensten aan 'Njord' bewijst. Sedert eenige dagen is een proef genomen met een weinig korter riemen, waardoor de slag wat minder traag geworden is, en de boot dientengevolge wat vaster op het water ligt. Slag en vooral tweede slag geven mooi roeien te zien, forsch uitgemaakte sla gen, maar ook 5 en 6 zijn flinke krachten in de acht. 1977 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dogen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n-v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus. 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. LEIDEN - De zaalvoetballers van Swift/'t Winkeltje wer den door afdelingsvoorzitter Ad Dusee gehuldigd in ver band met het behalen van het kampioenschap van het district West II. De beker wordt uitgereikt aan Piet Gu- bler. Foto: archief Leidsch Dagblad Zaterdag 14 mei LEIDEN/OEGSTGEEST - De 45-jarige hoofdver pleegster Tine Olivier uit Oegstgeest is vandaag haar zevende hongerstakingsdag ingegaan. Zij wil hier mee bereiken dat ze weer een functie krijgt in het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar ze in oktober 1974 werd geschorst. Sinds haar schorsing is mej. Olivier aanhoudend bezig geweest haar recht te krij gen. Ze vocht een overplaatsing van de afdeling kin dergeneeskunde naar de afdeling heelkunde aan bij de ambtenarenrechter en uiteindelijk bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Maar ze verloor. Ook het beroep dat ze instelde tegen haar schorsing werd niet ontvankelijk verklaard. Een recent psychiatrisch psychologisch rapport wees uit dat mej. Olivier in staat moet worden ge acht haar oude functie van hoofdverpleegster nor maal te vervullen. Haar advocaat is nu bezig via een kort geding recht op arbeid te vorderen. Mej. Olivier heeft brieven geschreven aan de minister van justi tie, de staatssecretaris van volksgezondheid en de inspectie van de volksgezondheid. Ze eist van het academisch ziekenhuis volledig eerherstel, vergoe ding van door haar gemaakte kosten en uitbetaling van achterstallig salaris. Ze heeft de Stichting Om budsvrouw in Den Haag ingeschakeld en zal haar hongerstaking niet beëindigen voordat haar eisen zijn ingewilligd. KATWIJK - De afdeling Katwijk van het Koninklijk Verbond van Ondernemers in midden- en kHlkbe- drijf wil dat de gemeente in het badcentrum een feest- en vergaderzaal zal bouwen. In een brief die gisteren aan de gemeenteraad van Katwijk is ver stuurd, vraagt de afdeling of de raad wil besluiten dat voor zaalbouw in het badcentrum steunmaatre gelen in de Welzijnsnota worden opgenomen Zij doen dit schriftelijk verzoek met het oog op de be handeling maandag in de raad van de concept Wel zijnsnota Katwijk. "Het zou voor het Katwijkse bad en winkelcentrum te betreuren zijn als het gemeen tebestuur zijn jarenlange beloften over zaalbouw on der financieel beheer van de gemeente niet zou na komen. Het zou jammer zijn als de gemeente de bouw van zo'n kostbaar project in ons centrum zou laten versukkelen", zo voeren de ondernemers aan als reden voor hun schriftelijk verzoek

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15