LEIDE Tuin van Noord wil parkwachters REGIO Zuid-Holland betaalt mee aan opknappen Kooiplein Roger, voor meer dagjes uit met de trein' Portaal gaat niet naar Meelfabriek Directeur Iken vertrekt bij zorgcentrum Robijn R1 Circusscholieren Vierde editie van Rijnland Innovatieprijs Leidse site voor zwevende kiezer Corporatie zoekt nieuw onderkomen dinsdag 14 MEI 2002 s blaast rartiaal w leven in tt krakerige evan .en Inema rde van jroofd ■en 78-jarige vrouw uit gistermiddag rond iop de Plantage van dtas beroofd. Zij fietste de tas in haar fiets- jt. Deze werd er door kende man uitgetrok- de vrouw dat merkte ader al gevlucht. Een eeft hem nog wel zien ding op de fcveltstraat Bij een botsing op de jtstraat zijn gistermid- wonden gevallen. Inge vrouw uit Alphen n stond daar in haar ihten om linksaf de iergstraat in te rerd van achteren n door een auto be- ior een Hagenaar (27) ft in de gaten had dat hse stilstond. De aagde over pijn in haar n liep een hoofd- ncomité den bijeen [let Natuurhistorisch Naturalis is deze week i een groot intema- pgres van het Plan- li van CITES. Deze in kle conventie is be- jorden door de regule- |e handel in zeldzame pis olifanten, tijgers, den en kaviaar. Maar {elt ook de handel in lorten als orchideeën, J, (tropisch) hout en |le planten. Het Neder- ing in de regulering ndel is immens, ler dan de helft van de [hdel in planten en 'a Nederland ver- eiden vergadert het fer voorstellen om de ndel beter te regule- foorstellen van het lomité worden inge- i een vergadering van ..i die aan CITES deelne- er dit jaar in Santiago door Marijn Kramp leiden - De verenigingen in de Tuin van Noord willen parkwach ters om toezicht te houden in het gebied tussen Willem de Zwijger- lan en Slaaghwijk. Dat is vol gens de verenigingen hard nodig om de veiligheid in het gebied te waarborgen. Al tijden kampen de organisaties die actief zijn in de Tuin van Noord met vandalisme en diefstal. Het Noorderpark dat in de Tuin van Noord ligt, werd enige tijd geleden dusdanig geteisterd door nachtelijke bezoekers, dat besloten werd de bouw van het imkerhuisje tijdelijk stil te leg gen. Een dezer dagen wordt de bouw echter weer hervat, meldt F. van der Sluis van Natuur en Milieu Educatie. „De vandalen konden voorheen 's nachts ge makkelijk het park in omdat de sloot die rondom het park ligt, volgegroeid was. Nu de ge meente de sloot weer heeft uit gediept, vinden wij het wel weer verantwoord om door te gaan met het imkerhuisje." Het naastgelegen terrein waar korfbalvereniging Pemix haar nieuwe onderkomen bouwt, werd eveneens met regelmaat 's nachts bezocht Daar werden voortdurend bouwmaterialen gestolen. „Uiteindelijk heeft de aannemer permanente bewa king op de bouwplaats gezet", vertelt Pernix-voorzitter J. Schoonderwoerd. „Sinds die tijd hebben we geen last meer ge had van dieven." De korfbalver eniging hoopt haar nieuwe on derkomen in augustus te betrek ken. Ook voetbalvereniging Rooden- burg ziet, sinds haar kunstgras veld buiten clubtijden voor de buurt is geopend, graag meer toezicht in het gebied, meldt voorzitter R. van Poelgeest „Vo rig jaar was het veld voor het eerst gedurende de zomerstop open voor de jongeren uit de buurt. En de manier waarop toen met het veld is omgegaan, was op het randje. Dat is niet aan je leden te verkopen. Het hele seizoen lopen wij hen op de vingers te tikken dat ze zuinig op het veld zijn en het niet met peuken en flesjes betreden. En dan wordt er in de zomer met brommers en fietsen overheen gescheurd. Dat kan niet We stellen het veld graag open hoor, laat daar geen misverstand over bestaan, maar toezicht is no- dig." Volkstuinvereniging Ons Buiten, die 440 tuinen op het complex tussen IJsselmeerlaan en Gooi meerlaan telt, heeft vooral veel last van insluipers. Zeker in de winter, zo schat voorzitter Jan van der Heiden, is er elke nacht wel een illegale logé op het ter rein te vinden. „We hebben vooral veel last van verslaafden die inbreken en een tijdje in die huisjes verblijven. Ook wordt er nog wel eens tuingereedschap gestolen en - sinds het gas zo duur is - butagasflessen." Als de klachten toenemen, neemt het bestuur het toezicht zelf wel eens ter hand. „Dan lopen of fietsen we een paar nachten door de tuinen. En dat heeft wel effect Maar wij zijn ook maar vrijwilligers met een fulltime baan, een gezin en een volkstuin die we willen onderhouden. We kunnen niet elke nacht ook nog eens op patrouille door de tui nen." In de binnenstad is in oktober vorig jaar begonnen met een proef met drie stadsparkwach ters die surveilleren in de acht parken binnen de singels. De verenigingen hopen op een po sitieve uitkomst van deze proef en een uitbreiding naar Noord. Momenteel zijn de verenigingen en organisaties bezig met het opstellen van een beheerplan voor de Tuin van Noord. Daar komt de wens voor een park wachter inderdaad nadrukkelijk in naar voren, meldt N. van Beest die hier namens de ge meente bij betrokken is. Voor de zomer moet het be heerplan af zijn en dan moet de politiek beslissen over de in houd van het plan. „We hopen dat de gemeenteraad onze wen sen honoreert", zegt Van Beest. „Iedereen vindt een parkwach ter van groot belang. Het gebied is de afgelopen jaren enorm op geknapt en trekt veel meer be zoekers dan een paar jaar gele den. Er is veel geld en energie in geïnvesteerd om dat voor elkaar te krijgen. Dan laat je dat toch niet onder je ogen weer afbre ken." door Robbert Minkhorst leiden - De provincie Zuid-Hol land betaalt mee aan de verdere ontwikkeling van het Kooiplein en omgeving in Leiden-Noord. Onder andere de bouw of in richting van een brede school is daar nog gepland, het winkel centrum zelf is al onder handen genomen. De ontwikkeling van Kooi Plaza is onderdeel van het wijkontwikkelingsplan. Het provinciebestuur stelt zo'n 181.000 euro beschikbaar aan subsidie. Het overgrote deel van dat bedrag komt uit het provin ciale stedenbeleid (PSB). Tege lijk maakt Zuid-Holland een koppeling met wijkontwikke lingsprojecten in Dordrecht en Schiedam. De provincie denkt dat de drie steden met hun er varingen van elkaar kunnen le ren, en stimuleert dat daarom. De extra bijdragen voor wijkont wikkeling staan aangekondigd in het pilotproject '3 wijken 2 jaar centraal', waarvan de pro vincie de totale kosten raamt op één tot anderhalf miljoen euro, uit te geven in de jaren 2002, 2003 en 2004. De bijdrage voor Leiden kan daarmee nog oplo pen. Als de provincie de projec ten in de drie steden is een succes beschouwt, verlengt ze haar steun. Voor de organisatie die nodig is om Leiden, Schie dam en Dordrecht van eikaars aanpak, kennis en vorderingen te laten leren, stelt Zuid-Holland 200.000 euro beschikbaar. Eerder concludeerden Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland al dat de werkwijze van Leiden bij het maken van wijkplannen een succes is. Leiden-Noord gold ook als een voorbeeld voor andere grote wijkprojecten in vergelijkbare steden, zoals Dor drecht. „Door de open werkwij ze in de wijk is met hulp van de provincie een vruchtbare, want doelgerichte samenwerking ont staan met gemeente, corpora ties en burgers, de zogenaamde ijzeren driehoek." De sleutel in het Leidse wijkont wikkelingsproject (WOP) is het opknappen, renoveren en slo pen van woningen. Verouderde en deels verpauperde buurten zijn dringend aan herstructure ring toe. Tegelijk hoopt de ge meente met haar WOP de socia le samenhang in Noord te ver sterken en de voorzieningen uit te breiden en te verbeteren. leiden - Balanceren op het koord, schoteltjes op stokjes draaien en fietsen op eenwielers. Cisteren waren ISO van de driehonderd leerlingen van de speciale school voor basisonderwijs De Wissel druk aan het oefe nen voor een speciale circusuitvoering. De circusdag maakte onderdeel uit van de eerste lustrumviering van De Wissel die in 1997 voortkwam uit een fusie tussen de St Jansschool en de Pancrasschool. Na een ochtend hard oefenen vertoonden de kinderen 's middags in de Leidse Vijf Meihal aan hun ouders de acts die ze in de loop van de dag onder de knie hadden gekregen. Ook werd de opbrengst bekendgemaakt van de in april gehouden sponsorloop: achtduizend euro voor de Clinidowns. Foto: Dick Hogewoning leiden - Ondernemers die een revolutionaire vinding hebben gedaan, kunnen weer meedin gen naar de Rijnland Innovatie prijs. In oktober van dit jaar wordt de prijs, die bestaat uit een trofee en 12.500 euro, voor de vierde keer uitgereikt. Elk be drijf dat ingeschreven staat bij de Kamer van Koophandel Rijn land, kan zich voor 16 augustus aanmelden voor de wedstrijd. De prijs wordt eens per twee jaar uitgereikt. In 2000 viel de eer het Leidse bedrijf Bubble- deck Nederland BV ten deel Dit bedrijf maakt vloeren waarin kunststof bollen zitten. De bol len zorgen ervoor dat het draag vermogen van de vloer toe neemt en het gewicht sterk af neemt. De uitreiking van deze editie heeft plaats in een ge bouw waar de Bubbledeck tech niek is toegepast, te weten in het Noordwijkse Palace Hotel. De prijs werd in 1996 door de Ka mer van Koophandel in het le ven geroepen om bedrijven te stimuleren tot vernieuwing. Alle inzendingen - vorig jaar waren dat er ongeveer tachtig - worden beoordeeld door een jury van zeven mensen uit het bedrijfsleven. Bekeken wordt of de bedrijven een product of dienst hebben ontwikkeld of zo danig hebben veranderd dat de belasting van het milieu vermin dert, de kostprijs verlaagt of de productie verhoogt Bij de beste inzendingen gaat de jury een kijkje nemen in het bedrijf. Dit werkbezoek leidt tot drie finalis ten die hun vinding mogen pre senteren in het Palace HoteL leiden - De openbare biblio theek Leiden en de Stichting Leiden.NU schieten de zweven de kiezers te hulp met de websi te http://politielcleiden.nu. Hier zijn alle vijftien partijen die deelnemen aan de Tweede Ka merverkiezingen te vinden met hun ideologie, speerpunten, contactgegevens en links naar hun verkiezingsprogramma. Op de website kan ook in een 'scha- duwstemming' een stem wor den uitgebracht. leiden - Directeur Daan Iken neemt af scheid van zorgcentrum de Robijn. Na ruim 14 jaar voor de organisatie gewerkt te heb ben, verlaat Iken het zorgcentrum in de Mors om voor zichzelf te beginnen als advi seur in de ouderenzorg. Iken wordt voorlopig niet opgevolgd. Direc teur T. Kohlbeck van zorgcentrum Zijloever zal de komende twee jaar een deel van Ikens taken overnemen. In die periode herbezint de overkoepelende Stichting Exploitatie Be jaardencentra (SEB) zich op de organisatie structuur. In de tijd dat Iken de scepter zwaaide, ont wikkelde de Robijn zich van een conserva tief centrum tot een ondernemend bejaar dentehuis. Dat is volgens J. Planjer van het managementteam voor het belangrijkste deel de verdienste van Iken. Tijdens zijn af scheidsreceptie op 7 juni wordt tevens de nieuwste verworvenheid van de Robijn, een nieuwe verpleegunit en een dienstencen trum, gepresenteerd. Eerder ruimde Iken in de Robijn onder an dere plaats in voor een senioren-intemet- academie en kinderopvang. Tevens zijn er plannen voor een zorgboulevard in de buurt van de Robijn met huizen voor ouderen, ge handicapten en mensen met een psychiatri sche stoornis. Dit plan staat echter nog in de kinderschoenen en is afhankelijk van de plannen die woningbouwvereniging Portaal heeft met de flats rond de Diamantlaan. Bert en Emie-porte- om haar nek bunge- rots wijzend naar haar 'addington-sokken, is niet bepaald de door- ngerechtigde. Riet is i, lelijk gehandicapt en ens de landelijke verkie- chti jaar stem uitbrengen. fsch e verstandelijk gehan- sn9 Imogen niet stemmen 9 e onder curatele staan. iRl »ggen dat ze gerechte er kwaam worden geacht ngrijke beslissingen te 0 Maar het overgrote deel zoals elke Nederlander :ASi e 18 jaar gewoon naar bus. Om deze groep a3^ or te lichten is informa- chi iaal ontwikkeld met uitleg van de partijprogramma's en praktische tips over hoe het stemmen precies in zijn werk gaat. Het groepslokaal van groep vijf van activiteitencentrum de Zuidwester in Leiden hangt vol met zelf geknutselde stembiljet posters voorzien van foto's van de groepsleden: 'stem Vonrie, voor elke dag chocolade', 'Stem Roger, voor meer dagjes uit met de trein en meer herrie'. Op de muur hangen felgekleurde pos ters van de partijen waar ze op kunnen stemmen. De groep houdt schaduwverkiezingen, om alvast wat te oefenen. Per soonlijk begeleidster Ingeborg Wijland legt uit dat iedereen het beste kan stemmen op de partij De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 die wil wat hij of zij ook wil. Zo plakt Vonne haar foto enthousi ast bij 'de Smulpartij'. Wijland helpt Roger bij zijn keuze. Als hij meer dagjes uit wil, kan hij volgens haar het beste op de 'Leuke dingen doeri-Partij' stemmen. In het hierop volgende kringge sprek staat de dood van Pim Fortuyn centraal. „Hij is er niet meer, doodgeschoten", roept Roger hard door het lokaal. „De ziekenauto kwam", voegt Riet daar opgewonden aan toe. Wij land sust de groep. Ze legt uit dat iemand die het niet met Pim Fortuyn eens was, hem 'zomaar heeft neergeschoten in plaats van met hem te praten of op iemand anders te stemmen'. „Doodschieten is flauwekul", is Rogers commentaar. „Boeh", roept de groep. „Dus", conclu deert Wijland, „is het belangrijk dat we stemmen om te laten weten wat we willen. Wijland schakelt van de scha duwverkiezing over op de lan delijke. Met behulp van het cur susboek 'Op wie stem jij?' laat ze foto's zien van de lijsttrek kers en legt ze uit hoe de partij en over de gezondheidszorg in Nederland denken. Ze vertelt dat Groenlinks wil dat meer verstandelijk gehandicapten met de computer gaan werken. „Nou, dat is wel wat voor jou, hè?", zegt ze tegen een glunde rende Aziz. Hij zit graag achter de computer. Wijland legt uit dat de leden van de groep net als bij de schaduwverkiezing kan stemmen op een politieke partij waarmee ze het eens zijn. Toch zeggen de namen van de Riet plakt haar foto bij 'de Smulpartij'. Op 15 mei doet ze mee aan de schaduwverkiezing van haar activi- teitengroep, maar ook aan de landelijke verkiezingen. Foto: Mark Lamers partijen en hun fractievoorzit ters de groep maar weinig. Bij menig foto klinkt er een hard 'Hij is er niet meer' en moet Wijland weer uitleggen dat het niet Pim Fortuyn is die op de foto staat, maar Dijkstal of Bal kenende. 'De baas van de rege ring", premier Kok, wordt door enkelen herkend, maar daar blijft het dan ook bij. Hoe een voudig Wijland het ook maakt, de aandacht van de groep ver slapt, de stof blijkt te moeilijk. Wijland gelooft niet dat de groep het echt begrijpt. „In de ze groep zitten mensen met het verstand van een kind van een jaar of vijf, zes. Ga jij eens vra gen aan een kind van die leef tijd waar het op gaat stemmen, dat weet het toch ook niet?" Ze vindt verstandelijk gehandicap te kiezers makkelijk beïnvloed baar omdat het merendeel niet kan lezen en hulp nodig heeft in het stemhokje. „We hebben hier te maken met een kwetsba re groep mensen. Deze kiezer wordt beïnvloed door de stern- keuze van diegene die hem in het stemhokje moet helpen. In de praktijk komt het erop neer dat de stem vaak naar de ou ders gaat. Eigenlijk zou deze groep kiezers niet opgeroepen mogen worden." Toch gaat de meerderheid van groep vijf van de Zuidwester morgen naar de stemhokjes. Op welke partij Riet gaat stemmen? „Op de Theaterpartij!", ant woordt ze blij. Aranka de Kleyn door Wim Koevoet leiden - De verhuizing van Por taal naar het voormalige kan toorgebouw van de Meelfabriek aan de Oosterkerkstraat is van de baan. Volgens interim-direc teur C. Buijs is het pand niet op tijd beschikbaar voor de groot ste corporatie van de stad. De tijdsdruk voor Portaal, dat zo'n negentig mensen in dienst heeft, neemt toe. In de zomer van volgend jaar loopt het con tract voor het huidige onderko men aan het Schuttersveld af. Portaal is daar ruim elf jaar ge vestigd. De Oosterkerkstraat leek de ide ale plek voor Portaal, dat al sinds de fusie met Woning bouwvereniging Leiden in 2000 op zoek is. Aan de Oosterkerk straat zou Portaal als het ware tussen de klanten in komen te zitten. Het bewuste gedeelte van de Meelfabriek biedt anderhalf keer zo veel vierkante meters en geldt als een meer 'representa tieve' plek dan het Schutters veld, waar Portaal zich wat weg gedrukt voelt. De vorige directeur, J. de Greef, heeft al eens verteld over de ver warring die dikwijls ontstaat doordat het huidige onderko men niet als Portaal-kantoor herkenbaar is. „Onze collega's van Ons Doel worden mesjokke van mensen die ze aan hun balie krijgen maar die voor ons komen." Aan de Oosterkerkstraat zou dit misverstand uit de wereld wor den geholpen. Het Portaal-on derkomen moest de parel van de straatwand worden, had de leiding van de corporatie zich voorgenomen. De Greef meldde begin vorig jaar dat de gesprekken met de besloten vennootschap die de Meelfabriek in handen had in een vergevorderd stadium ver keerden. Inmiddels is de Meel fabriek in handen van de Meel fabriek Groep, waarin onder an dere de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) zit. Portaal wil van het Schutters veld af vanwege gebrek aan ruimte. Ook is vooral htt mid dengedeelte van de kantoor ruimte goeddeels verstoken van daglicht. Buijs klaagt verder net als zijn voorganger over de 'bouwput' die het gebied rond het station nu al weer geruime tijd is en waaraan maar geen einde lijkt te komen. Volgens Buijs is Portaal momen teel 'met makelaars in de weer'. Hij wil niet zeggen welke pan den de corporatie op het oog heeft. Wel wil hij kwijt dat het moeilijk is om aan nieuwe huis vesting te komen 'door allerlei handicaps en beperkingen, zo als parkeren'. En: „Vrolijk word Jker niet van."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13