SPORT Woest waterpolo-gevecht in de hel van Milaan Rechtsbuiten LINKS BUITEN Grasmat na 103 maandag 13 mei 2002 UIT GESPROK Henk Spaan M Parool: „Ofschoon al is Pierre pk een Europee, meen wiens score bij vrije trappen h cloet denken aan die v, voor Udinese aan het be\ de jaren tachtig. Ik kan n welijks voorstellen, zeljs dit stagneren van de markt, dat men niet kotn meren wat zo'n fenomt ten moet. Idem: „De sluwe Jon Dahl To 1 deed precies wat zijn nodig had: hij maakte h nende doelpunt in een 1 finale, wat zijn ontva Milanello toch een stukjt lijker zal maken, dan daar op een zekere juin een anonieme Deen uit dam zou arriveren. L'Eqi hem het op één na hoog van de 22 spelers, een 6,5 Van Hooijdonk kreeg ho 7." Jan van Halst in Nieuwe „Feyenoord en PSV dad het dit seizoen alleen tus twee zou gaan. Wij heb profiteerd van de oné ting en hun Europese meringen. We hebben beetje gedaan, zoals ik afgelopen jaar heb gi niet reageren en heel meedoen. We zijn op ko ten kampioen gewordt beetje sneaky. Pierre van Hooijdonl zoontje Sydney in Spoil „Hij zat bij mijn vriei schoot naar de samei van Feyenoord - Heerei kijken. Toen Ono een rot kreeg had hij meteen ii ten dat er iets niet goed 1 zei 'oh, oh' zoals een fan Teletubbies dat zo ma zeggen. 'Ono gaat douel mijn vriendin toen. Een ter kwam ik met Sydney enoord en het eerste wa gen Ono zei toen we hen kwamen: 'Ono douchen'. Idem, over zijn vader, zijn biologische vader i „Nu ik zelfvader ben en over de relatie vader-zi ik hem voor ogen, nietn logische vader. Ach, ah als enige thuis een huidskleur had gehad, voor niemand een il weest." Richard Krajicek in week: „De meeste Nederlands peinzen er niet over om sleurhut alle tennistot af te rijden, zoals mijn dat hebben gedaan. Idem: „Natuurlijk moet er gee: zijn van dwang maart stimuleren op jonge le volgens mij noodzakelijI Zlatan Ibrahimovic in week: „Ach, je moet het zo zit wordt nu al kampioen voor wat er gebeurt ah goed ga voetballen. FC Utrecht-speler Stijn in Trouw: „Ik ben hoofdsponsor boetepot. Als we met 4-0 verloren en ik krijg vla wedstrijd een microfooi m'n neus, dan ga ik ni huichelen. Dan ben ik 11 tioneel en dan zeg ik: '1 deze manier voetbalt, nooit Europees voetba opmerking kan blijkbt Daarom hoor je te§ dig alleen nog cliché-a den. Maar daar doe ik 1 mee." Idem: „Ik weet wat ik zeg. Soi\ wat emotioneel, maard bij de voetballer Vrevi mens Vreven. Daar proj op het veld van, maai straffen het als het h komt. Idem: „Er zijn dikbetaalde p we voor elke wedstrijd 0 onder de kont moetei Die je wakker moet sc Onbegrijpelijk. Als je voor de fans doet, doe voor de club. Ofdesnoot allerergste geval, voor je Idem: „Ze hebben hier jaren nek zitten kletsen met 1 lenger-gedachte. Ze b de vierde plaats en ei twaalfde. Nu leggen a zoals bij zo veel club, laag. Als je niets voorsp ook niet op je bek." Idem: „Eigenlijk staan bij FC Utrecht alleen de fans voor honderd procent achter me. nauwelijks nog sprake. Met op geheven vuist gingen de Italia nen de duels in. Zuckerman nam het niet langer. Met een woedend gebaar smeet hij zijn scheidsrechtersvlag het water in en liep onder onbeschrijflijk ge loei, getier en gefluit driftig naar de juryleden van de Europese Zwemliga om zijn beklag te doen. Radioverslaggever Dick van Rijn probeerde in dat pandemonium een telefoonlijn naar Nederland te krijgen, maar de leiding van het zwembad weigerde die te geven. De Italianen hadden nog het lef om het overspelen van de wedstrijd te eisen, omdat de Ne derlanders bij het incident met Stam het water hadden verlaten. Maar bondsofficial Ben Planjer (oud-secretaris van de Leidsche Zwemclub) liet de Europese Zwemliga meteen weten dat Ne derland daar nooit maar dan ook nooit gehoor aan zou ge ven. Zover kwam het ook niet. Integendeel. De Italianen kregen een ernstige berisping voor hun Het Nederlands waterpoloteam bij terugkeer uit Italië. Archieffoto schandelijke gedrag. Nederland won de Trofeo Italia (en daar mee de officieuze wereldtitel) door na Italië ook België, Frank rijk, Hongarije en Zweden te verslaan. In het wereldzevental dat na afloop werd gekozen, kregen drie Nederlanders een plaats: Braasem, Van Feggelen en Bijlsma Ruud Paauw (Dit is aflevering 28 van een serie over de geschiedenis van de sport) Waldemar Hartmann heet de kijkers van de ARD 'herzlich wilkommen'vanuit Stadion De Kuip in Rotterdam. Hoe Hartmann ook zijn best doet de woorden zo authentiek mogelijk uit te spreken, het lukt niet. Nederlands spreken valt niet mee; als je goed om je heen luistert merk je dat genoeg Nederlanders zelf er ook moeite mee hebben, laat staan Walde mar Hartmann van de Duitse tv-zender ARD. De Kuip wordt 'dèKoip', Rotterdam is 'Rotherdamm' en de kijkers zijn 'liebe Zuschauer'. Maar voor het overige brengt de presentator het er goed vanaf Hij legt aan de 'liebe Zuschauer' uit dat 'Rotherdamm' met gemengde gevoelens naar de finalewedstrijd in 'dè Koip' uitkijkt. Volgt n u een filmpje. Pim Fortuyn kijkt ons aan vanaf een verkiezingsposter van de Lijst Pim Fortuyn, gelegen in een bloe menzee voor zijn woning. We zien een mensenmassa van een paar honderd rouwenden en horen daarbij de stem van ver slaggever Rainer Lefeber, die in twee ct drie woorden uitlegt wie Pim Fortuyn was. 'Ein Rechts-Po- pulisten'. Zappend naar de BBC beland ik in een filmpje waarin ook aan de Engelse voetbalkijkers For tuyn wordt geïntroduceerd, nu als 'right-winger'. Rechtsbuiten. Nederland heeft zijn rechtsbuiten verloren, zegt een stem. Je zou bijna denken dat de BBC écht de staat van ons voetbal aan het behandelen is en je gelukkig prijzen dat we tenminste aan de linker kant Overmars nog hebben. Op de ARD is inmiddels Ivo Opstelten aan het woord. De Oberbürgermeister legt uit met welke instanties hij overleg gevoerd heeft over het wel of niet doorgaan van de wedstrijd. Onder andere met de KNVéé ehVauBé. Nog één keer neemt Rainer Lefeber ons mee naar de woning van Fortuyn. De camera zoemt in op een Feyenoord-vlag. Lefeber legt uit dat Fortuyn op de dag van zijn moord nog in 'dè Koip' is ge weest en dat hij supporter van Feyenoord was. Misverstand Fortuyn had weinig op met voetbal, waar niets op tegen is. Fortuyn en ik hebben met elkaar ge meen dat we opgroeiden in hetzelfde dorp, Drie huis. Van Fortuyn herinner ik me wel iets, maar niet veel Hij was acht jaar ouder dan ik, maar dat is de verklaring niet. Ik voetbalde op straat wel met jongens die meer dan acht jaar ouder waren, Fortuyn was daar nooit bij. Zijn broer wel, een enkele keer. Had ook Pim op straat ge voetbald, had ik me dat zeker herinnerd. Fortuyn was nog wel die maandag de zesde mei in De Kuip op de foto gegaan, met op zijn hoofd een Feyenoord-petje, maar hij had de fotograaf bij die gelegenheid wel bezworen in het onderschrift niet onvermeld te laten dat hij eigenlijk voor Sparta was. Zeljs als het onder werp hem niet raakte kon hij toch het provoceren niet laten. Weer een filmpje. Nu over Feyenoord. Om in de stemming van de wedstrijd te geraken wordt in het kort de histo rie van Feyenoord belicht. We zien één van Opsteltens voorgan gers in 1937 de aftrap verrichten van de eerste wedstrijd in de Kuip. Wat opvalt is dat deze Oberbürgermeister geen voetbaldier kan zijn geweest. Hij trapt de bal de verkeerde kant op. Maar de scheidsrechter grijpt niet in. Er bestond nog ont zag toen, voor het gezag. Volgende flits. OveKind- vall scoort In San Siro! De belangrijkste goal óóit van Feyenoord. Volgens de Duitse commentaar stem maakte Kindvall dat doelpunt tegen Glas gow Rangers. Nóg een fout We zien een beroemde Feyenoorder in 1974 met de ten koste van Tottenham Hotspur veroverde UEFA Cup lopen„Die wunderbaren Mittelfeld-Strategen Pim von Hanegem. Letterlijke vertaling: Pim van Hanegem. Want ook de mensen van de ARD waren woensdag een beetje in de war. Over nu naar commentaar Heribert Fassbender. Die kondigt aan dat de wedstrijd begint met één minuut stilte. Nooit geweten dat dat in het Duits een 'Schweigeminute' heet. Gezwegen echter werd er niet. Frank Snoeks Fred Bloem (rechts). Archieffoto vol en besloot voorrang te ge ven aan m'n maatschappelijke carrière. Dan kan voetballen nog maar op één plek: in Amsterdam. Dat werd KBV, waar ik al wat men sen kende. Het eerste jaar daar was fantastisch, we werden kampioen van de eerste klasse en wonnen de Amstel Cup voor amateurs. Daarna kreeg ik echt structureel last van mijn knie. Ik kon nog maximaal halve wedstrijden spelen en zelfs dan had ik twee dagen nodig om te herstellen. De trainer gebruikte me uiteindelijk alleen nog als pinchhitter en in die rol was ik af en toe best nuttig. Maar het schoot natuurlijk niet op zo. In oktober heb ik me laten opere ren. Het bleek dat ik eenzelfde bles sure heb als Marco van Basten, maar dan in m'n knie. Er ont breekt een stuk kraakbeen, ter grootte van een gulden. Er zijn twee manieren om dat te ver helpen: kraakbeentransplanta tie of verzagen van het bot in mijn onderbeen. En dat alleen maar om weer normaal te kun nen functioneren. Voetballen is niet meer aan de orde. Ik heb in januari nog even geprobeerd om terug te komen, maar na twintig minuten ploeteren in het tweede dacht ik 'hier moet ik mee ophouden'. Daarna heb ik niets meer gedaan. Het is echt gekkenwerk om het nog te proberen. Ik was afgelopen weekeinde voor een vrijgezel lenfeest op Texel en daar heb ik een kwartiertje op het strand staan tikken, helemaal niets in tensiefs. Maar toen ik 's och tends wakker werd in mijn tent je, was het eerste wat ik dacht: 'shit, mijn knie'. Ik heb het er niet moeilijk mee. Ik kon op het laatst alleen nog maar een balletje afspelen. Dan is voetbal al niet leuk meer. Je moet een actie kunnen maken, proberen een wereldgoal te ma ken. Ik ga ook niet zo vaak meer naar het voetbalveld, af en toe naar KBV. Mijn vrije tijd gaat op aan mijn zoontje. Maar er zijn wel plannen voor een vrienden team bij KBV, misschien word ik coach of supporter of zoiets. En ik wil volgend seizoen een paar wedstrijdjes van Noord- wijk meepikken. Ook al zijn er veel vertrokken, ik zal toch nog wel een paar teamgenoten van vroeger tegenkomen. En ik weet nu al dat ik goed wordt ontvan gen. Noordwijk is gewoon een fantastische, nette club." jaar vervangen Blackpool - Ajax verbruikte sinds de opening van de Arena, in 1996, al meer dan twintig grasmatten. Blackpool, de stati ge Engelse club uit de tweede divisie, hanteert een langzamer tempo. De vereniging herlegt deze zomer na 103 jaar de gras mat. Blackpool verhuisde in 1899 naar Bloomfield Road waar net een nieuwe mat was neergelegd. Ruim een eeuw la ter vond het bestuur de tijd rijp om die graszoden te vervangen. Recordpremie spelers Real Madrid - Real Madrid heeft veel over voor winst in de Cham pions League. De leiding van de Spaanse club keert iedere spe ler een premie van 320.000 euro uit als woensdag wordt gewon nen in de finale tegen Bayer Le- verkusen. Topspelers Raul, Hierro en Guti sleepten het re cordbedrag uit het vuur in on derhandelingen met sportdi recteur Jorge Valdano. De Champions League moet voor 'De Koninklijke' het seizoen redden. Real moest de Spaanse titel aan Valencia laten. Minister: vrije dag voor voetbalduel Istanbul - De Turkse minister van Sport, Fikret Unlu, gaat een voorstel indienen 3 juni uit te roepen tot officiële vrije dag. Het Turkse voetbalelftal moet het die dag tijdens het WK te gen Brazilië opnemen. „We denken dat heel veel mensen deze wedstrijd graag willen zien, daarom dienen we bij de premier het voorstel in om in ieder geval 3 juni tot 12.00 uur uit te roepen tot officiële vrije dag." Door het tijdsverschil met Japan en Zuid-Korea zijn de wedstrijden overdag op tv. Eindexamen in Moskou mijdrecht - Zes volleybalsters van Jong Oranje leggen tijdens het EK-kwalificatietoernooi van 22 tot en met 26 mei in Moskou hun eindexamens afl. Top Vol leybal Nederland (TVN) heeft hiervoor een speciale regeling getroffen. Het zestal maakt de examens vroeg in de ochtend in de Nederlandse ambassade in de Russische hoofdstad. Caroli ne Wensink en Quinta Steen bergen doen examen voor de havo, Manon Flier, Suzanne Freriks, Susan van den Heuvel en Sanne Visser voor het vwo. Reissokken voor Engelse selectie londen - De Engelse voetbalse lectie krijgt voor de reis naar het WK in Japan en Zuid-Korea speciale sokken aangemeten. Om tijdens de lange zit de doorbloeding in de benen op peil te houden, moeten de spe lers deze kousen aantrekken. Ze mogen zelfs nog kiezen voor een kleur, zwart of beige. Vol gens de Engelse krant The In dependent voorkomen de kle dingstukken de vorm van trom bose, die kan optreden als de benen lange tijd in dezelfde ge bogen houding blijven en wei nig beweging krijgen. Onder de gedreven leiding van coach Frans Kuyper be gon het Nederlands waterpolo team na de Tweede Wereldoor log aan een gestage opmars: vijf de bij de Europese kampioen schappen in 1947, derde bij de Olympische Spelen in 1948. Een jaar later werd Nederland uitge nodigd voor het prestigieuze toernooi om de Trofeo Italia, waarin de zes sterkste landen ter wereld zouden uitkomen. Plaats van handeling: eerst Milaan daarna Genua. Nederland bezat een technisch goede en snelle ploeg met een uitstekende teamgeest Meer dan een halve eeuw later genie ten namen als Rudi van Fegge len, de goalgetter, Cor Braasem, de aanvoerder, Frits Smol en Gerrit Bijlsma nog altijd een ze kere faam. Het eerste duel in Milaan bracht Nederland tegen de Europese en Olympisch kampioen Italië, een ploeg die, zeker in fysiek op zicht, nog te sterk voor Oranje werd geacht Coach Kuyper zag maar één mogelijkheid: de Italiaanse 'beu len' zouden moeten worden weggezwommen. 'Als vlinders moeten jullie fladderen om de leeuwen', hield hij zijn zevental bijna literair voor. Het begin deed het ergste vrezen: binnen de minuut al stond Nederland met 1-0 achter. Maar na verloop van tijd bleek dat de Italianen het hoge tempo dat hen werd voorgezet, steeds moeilijker konden volgen. Hun verdedi ging ging wankelen en doelpun ten konden niet uitblijven. Een machtige zwaai van Van Fegge len, een bliksemsnel schot van Smol en een verre kogel van Braasem gaven Nederland een 3-1 voorsprong. De Italianen voelden dat ze ten onder gingen en kwamen met uiterst grof ge schut op de proppen. Met slaan en trappen probeerden ze zich staande te houden. Het onstui mige Italiaanse publiek in het tjokvolle zwemstadion roerde zich in alle hevigheid en begon de Zweedse scheidsrechter Zuc kerman allerlei voorwerpen naar het hoofd te gooien. Maar de Zweed bleek niet te intimideren. Onverschrokken hield hij de lei ding in handen. In het water gebeurden de vre selijkste dingen. Bijlsma liep een bloedende wond naast een oog op, midachter Hans Stam werd door de Italiaanse midvoor De Zanzuane knock-out geslagen en moest door zijn teamgenoten naar de kant worden gebracht Een Belgische verslaggever meende zelfs gezien te hebben dat Stam bij de klap al zijn tan den had verloren, maar dat ge rucht werd van Nederlandse kant snel de kop ingedrukt Stam had een kunstgebit en dat voor de wedstrijd wijselijk uitge daan. Na een minuut of tien werd de strijd hervat, met zeven Nederlanders en vijf Italianen. Het duurde even, maar toen schoot Braasem Nederland naar 4-1. Van watèrpolo was daarna UIT HET OOG Fred Bloem voetbalde vijfjaar in de spits bij Noordwijk en daarna een seizoen bij Rijnsburgse Boys. De 31-jarige Amsterdammer werd drie keer topscorer van Noordwijk. Bloem is afgestu deerd econoom en werkt bij Footlocker Europe als financieel manager. Hij woont samen met zijn vriendin en 2.-jarig zoontje. In december wordt zijn tweede kind verwacht. Foto: ANP/Jasper Juinen „Mijn tijd bij Noordwijk was de mooiste uit m'n voetbalcarriè re. Ik ging er toch weg, omdat trainer Ruud Bröring in de meeste wedstrijden de voor keur gaf aan Patrick van Dam. Dat was zijn goed recht. Ik wil de gewoon voetballen en ging naar Rijnsburg, ook omdat ik bij Noordwijk de echte win naarsmentaliteit een beetje miste. Ik zag ons geen kampi oen worden. Uitgerekend in het eerste jaar zonder mij pakten ze de titel, terwijl ik bij Rijnsburg in een fantastische ploeg te recht was gekomen. In de voorbereiding scoorde ik in elke wedstrijd en we speel den heerlijk, aanvallend voet bal. Maar de competitie begon met een dramatische nederlaag bij Katwijk en na nog twee ver- liespartijen besloot trainer Henk Wisman de speelstijl aan te passen. Ik voelde me niet lek ker in het nieuwe systeem, met twee spitsen. En dan komt alles tegelijk: ik raakte ook nog ge blesseerd. Op dat moment ben ik gaan nadenken. Ik dacht: het is gekkenwerk waar ik mee be zig ben. Elke dag zat ik uren in de auto, naar m'n werk in Nieu- wegein, van daaruit naar Rijns- burg en dan weer naar Amster dam. Ik had er mijn buik van

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24