Numico verslikte zich in vitamines ECONOMIE Versatel van beurslieveling tot paria Omstreden Duitse werf Blohm Voss jubileert Vakantiebaan geeft recht op vakantiegeld Heineken bezint zich op de Chinese markt opman Hans van der Wielen maakt plaats voor Jan Bennink uid-Holland il schonere ffinaderijen EIGEN BEURS Nederland na Fortuyn 158 zaterdag 11 mei 2002 Ivvijk/gpd - Bij de presentatie de jaarcijfers in maart liet is van der Wielen zich niet I. Alle jaren had de 58-jarige ^tievoorzitter van Numico 000 werknemers) die bijeen- isten geleid alsof hij college over de relatie tussen voe- r en gezondheid. Hij doceerde r baby- en patiëntenvoeding kiedingssupplementen. Al- ivoor noodgevallen had hij souffleur bij de hand. (tekent de kermis, waarover Van huis uit chemisch tech- jog en econoom beschikt. Ir ook het karakter om alles Ie hand te willen houden, [financieel topman van Nu- b kreeg tot voor kort amper [elegenheid zich naar de bui- Lcht te profileren. Als dat jadisch mocht gebeuren, in- Jimpeerde en corrigeerde de dige Van der Wielen vanaf jjlijn. jder Wielen stelde zijn func- pls bestuursvoorzitter begin lëmber vorig jaar al ter be- któng, zo verklaarde hij deze k tijdens de aandeelhou- jvergadering. Een jaar eerder gepland wordt hij opge- door Jan Bennink (45), die jelopen zes jaren de zuivel- ie van het Franse voedings- :m Danone leidde. Onder leiding groeide Actimel, een Iproduct met toegevoegde ischappen, uit tot een merk een omzet van 500 miljoen jiico - samentreksel van Nu- i, het Duitse Milupa en Brit- 2haag/gpd - Zuid-Holland le uitstoot van de vier raf- perijen in Rotterdam sterk gbrengen. Als 'milieube- er' heeft de provincie al taken gemaakt met Shell, [afspraken dienen als uit- jspunt voor overeenkom- jmet Esso, Nerefco en Ku- Petroleum (Q8). [raffinaderijen in Rotter- j veroorzaken tweederde de uitstoot van alle zwa- ioxide in Zuid-Holland en derde van de totale uit- van fijn stof. De provin- nadrukt dat er de afgelo- en al een grote verbete- bereikt op milieugebied industrie, maar er moet name op het gebied van lichtkwaliteit nog veel ge ren. provincie heeft weinig leien om verbeteringen Elf wingen en is daarom ge- lzaakt de medewerking de industrie te vragen. Shell is dat gelukt, maar :re raffinaderijen zijn daar log toe niet voor in. Bo- ien hebben de raffinade- zich teruggetrokken uit project met de milieu- st DCMR en het ministe- an milieu ojn de stofuit- te meten, omdat ze het langer noodzakelijk acht- Daarom zal de provincie linister van milieu vragen nissiewetgeving voor gro- Dokinstallaties aan te pas- aan de Europese richtlij- oorkeur van de provincie uit naar het stoken van in plaats van stookolie, at dat de meeste voorde- ïeeft. Voor grote installa- s dat bovendien de voor ste oplossing. Shell is toe al over gegaan. De raf- lerijen vinden dat de pro- e te veel voorop loopt Europese doelstellingen raffinaderijen nu al te n invullen. Numico-topman Hans van der Wielen. Foto: ANP/Numico se Cow&Gate - groeide sinds 1992 onder de leiding van Van der Wielen. Maar de buiten wacht is hem zat. „Iedereen heeft het wel met hem gehad", waagt een outsider op te mer ken. „Hij weet altijd alles beter." Hans van der Wielen was de eerste die na drie generaties Van der Hagen die niet tot de familie behoorde die twee eeuwen gele den aan de basis stond van de Zoetermeerse fabriek voor zui- gelingenmelk. Hoewel de laatste telg, Erlend van der Hagen, al was begonnen te vernieuwen, was het deze betrekkelijke bui tenstaander (in 1980 in dienst getreden als fabrieksdirecteur) die het oude Nutricia ombouw de tot het moderne Numico. Van der Wielen heeft het bedrijf van de Chocomel, Olvarit en Bambix dankzij handige overna mes groot gemaakt. De omzet is van 1,6 miljard euro in 1998 ge stegen tot 4,3 miljard in 2001. Het was 'eten of gegeten wor den', verklaarde hij de overna mes, waarvan die van de grotere concurrent Milupa in 1996 de eerste opzienbarende was. De gezondheidsprofeet - Van der Wielen zei ooit dagelijks 18 supplementen te slikken en niet te wachten tot het nut ervan is aangetoond - verbreedde eind 1997 de horizon van het bedrijf. Numico koos nadrukkelijk voor 'nutriceuticals', een samenvoe ging van de Engelse woorden voor voeding en medicijnen. Die zouden de mens zonder onge makken oud laten worden, pro feteerde Van der Wielen. In de drie daaropvolgende jaren gaf een trotse Van der Wielen 4,4 miljard euro uit aan de opzien barende overnames van de twee grootste Amerikaanse fabrikan ten van voedingssupplementen, GNC en Rexall Sundown. Sinds dien komt tweederde van de omzet uit de VS. Erg lang heeft Van der Wielen daarmee geen sier kunnen ma ken. Hij heeft in de gouden tijd van de vitamineverkoop inge kocht, te duur', en ziet nu maan denlang toe hoe de vitamine- en kruidenmarkt in de VS zijn zwakte toont. „Hij heeft zich in die markt vergist", stelt een ana list glashard. Van der Wielen heeft regelmatig kritiek van sceptische analisten, Voedingssupplementen vormen een belangrijk onderdeel van de Numico-productie. Foto: ANP/Numico boze aandeelhouders en veront ruste medici over zich heen ge kregen. Van hen was de malafi de Duitse nepdokter Matthias Rath, die Van der Wielen op het internet betichtte van maffia praktijken, een lastpak, maar wel één die juridisch kon wor den bestreden. Voor andere cri tici heeft Numico de deur van het slot gehaald. Medici konden komen kijken in het omvangrij ke laboratorium in Wageningen. Volgens het bedrijf zijn ook de aandeelhouders er begin dit jaar op vooruit gegaan nu Numico hen meer zeggenschap gunt. Zijzelf betwijfelden dat tot voor kort nog. Het schetst de haat-liefdever houding die onder Van der Wie len is ontstaan. Zelf heeft hij zich ook niet onbetuigd gelaten. Zo heeft hij - tegen de gewoonte in - analisten en speculanten die de koers van het aandeel Numi co tot het niveau van een 'hon denfooi' zouden hebben gema nipuleerd er openlijk van langs gegeven. Versatel-topman Raj Raithatha. Foto: ANP/Juan Vrijdag amsterdam/anp - Het verhaal van telecombedrijf Versatel is er één met vooral dieptepunten. Winst is er tot op heden niet ge maakt. Beleggers in het bedrijf hebben de koers eerst zien klim men tot het hoogtepunt van ruim 80 euro, in maart 2000. Daarna begon de grote neer gang tot het huidige niveau van rond de 40 eurocent. Versatel was één van de beloftes van de 'nieuwe' economie. Links en rechts werd geld ge leend, met de belofte dat door de extreme toename van data verkeer de inkomsten gegaran deerd zouden exploderen. Dat perspectief is door de inzakken de telecommarkt ver weg. Nu wankelt het bedrijf onder een schuldenlast van 1,7 miljard eu ro. De rentelasten zijn enorm. Vorig jaar betaalde Versatel 184,1 miljoen euro aan interest. Mede daardoor was het nettove rlies hoger dein de totale omzet. In 2001 verloor de onderneming 378,6 miljoen euro, want behal ve de rente betalen moet Versa tel ook veel investeren. Daarmee schaart Versatel zich in het rijtje met UPC en KPN Qwest, allen communicatiebe drijven met een enorme schul denlast. Die schuld is aangegaan om in een moordend tempo ka belnetten te kopen en te bou wen. Alle drie de bedrijven zijn nu druk doende met plannen om schulden te ruilen voor aan delen. Versatel dreigt obigatie- houders met surseance, UPC is domweg gestopt met rentebeta lingen en KPNQWest weet nog niet precies hoe het dat aanpakt. Het begon allemaal zo mooi. De telecomconsultants Mesch en Van der Heijden begonnen in 1995 Versatel Telecom. De nieuwkomer zou helpen de Ne derlandse telecommarkt te libe raliseren. Het bedrijns telde zich op als de David die het Goliath (KPN) moeilijk zou maken. Zo stapte Versatel vaak naar tele- comtoezichthouder Opta om te klagen over tarieven en regels van KPN. Intussen bouwde Versatel aan zijn netwerk in de Benelux en Duitsland. Her en der werden ook andere bedrijfjes ingelijfd. In 1999 volgde een beursgang. Die leverde omgerekend onge veer 190 miljoen euro op tegen een uitgiftekoers van 10 euro. Op het hoogtepunt van de inter nethype waren er zelfs plannen om intemetdochter Zon een aparte beursnotering te geven. Nadat de intemetzeepbel uit eenspatte, is dat idee afgeser veerd. De beursgang van telecombe drijf Versatel in 1999 is uitgeroe pen tot beste beursintroductie van dat jaar. In 2001 kwam de onderneming terecht in de toonaangevende AEX-index van 25 belangrijkste beursfondsen. Mede-oprichter Mesch nam in 2000 al afscheid van Versatel als bestuursvoorzitter. Zijn vertrek kwam enkele maanden na nog een extra aandelenemissie in maart. Het management ver kocht destijds voor circa 25 mil joen euro aandelen. Dat bedrag inden directeur Mesch, zijn broer, Raithatha (nu bestuurs voorzitter, destijds financieel di recteur), Hendricson en Van der Heijden. Ook investeerders als Nesbic, Paribas Deelnemingen en NPM Capital cashten destijds een deel van hun belang. Daar voor kregen ze 227 miljoen euro. Inmiddels is Versatel gedegra deerd tot het strafbankje van de Amsterdamse effectenbeurs omdat het eigen vermogen ne gatief is. Beleggers zijn alle ver trouwen kwijt in het fonds. De beloftes van Versatel zijn niet waargemaakt. De eerste winst was gepland in 2001, maar daar is het niet van gekomen. Het is ook niet duidelijk wanneer er wél winst wordt gemaakt. Versa tel heeft nog geld om het tot in 2003 uit te kunnen zingen. hamburg/gpd - Het is de meest omstre den werf in dë historie van de Europese scheepsbouw. Blohm Voss in Hamburg bestaat 125 jaar. Geen werf in Europa heeft zoveel hoogte- en dieptepunten doorgemaakt. De grootste bloeiperiodes lagen in de Eerste en Tweede Wereldoor log met de massaproductie van oorlogs schepen. 'Beroemd' was de werf vooral door de bouw van honderden onderzee boten (U-boten). Tegelijkertijd leidden die periodes ook tot de grootste diepte punten, doordat de bombardementen van de geallieerden in de Tweede We reldoorlog duizenden werknemers het le ven kostte. Na de oorlog werd dë 'foute' werf vrijwel helemaal ontmanteld. Maar ook dit dieptepunt overleefde de werf. Bij Blohm Voss zijn nu nog 1500 werkne mers in dienst en er wordt veel gebruik gemaEikt van onderaannemers en inge leend personeel. In de oorlogsjaren werkten er op de werf 20.000 mensen. De gepensioneerde Helmut Beversdorf (67) die 40 jaar bij de werf werkte geeft grif toe dat vele onderdelen van de werf nogal verouderd zijn en dat er volop in vesteringen nodig zijn om de concurren tie met de nu overheersende schêeps- nieuwbouw in Zuid-Korea en elders in het Verre Oosten aan te kunnen. Tot 2007 heeft Blohm Voss werk ge noeg, vooral dankzij lopende opdrachten voor korvetten en fregatten voor Malei sië, Zuid-Afrika en de Duitse marine. De vraag is echter of moedermaatschappij, staalconcern ThyssenKrupp, bereid is om het productieproces sterk te moder niseren. Dat het grote scheepsbouwcomplex nog een belangrijke plaats inneemt in de har ten van de mensen in Hamburg, bleek vorige maand bij de viering van het 125- jarig bestaan. Tienduizenden Hambur gers kwamen op de festiviteiten af. Of zij ook zo geïnteresseerd waren in de oor logshistorie, een zwarte bladzijde voor Duitsers, valt te betwijfelen. Zo wijst hij erop dat in het begin vEin de jaren dertig bij de uitbreiding van de werf al bunkers werden gebouwd waarin ruim 20.000 mensen konden schuilen in geval van bombardementen. Die bombarde menten op Hamburg zijn vanaf 1942 op grote schaal uitgevoerd door de geallieer den. In de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) was Blohm Voss de belangrijkste bouwplaats voor de keizerlijke marine. Zo werd in die tijd de grootste kruiser ooit, de Derfflinger, gebouwd en werden 98 onderzeeboten afgeleverd. Een presta tie van formaat in die jaren. Na de Eerste Wereldoorlog werd de werf getroffen ar beidsonrust en verval. In 1937 begon de bouw van een groot passagiersschip, de Wilhelm Gustloff. Dit schip is bekend geworden omdat het aan het eind van de oorlog na torpedering door de Russen in de Oostzee met meer dan 10.000 mensen uit Oost-Pruisen naar het veiliger geachte West-Duitsland wil den vluchten. Ruim 9000 mensen kwa men om het leven. Met de Tweede Wereldoorlog in zicht werd Blohm Voss weer op en top een marinewerf. Er werden 238 U-boten ge bouwd. De toenmalige scheepsbouwdi- rectie, nog steeds komend uit de familie Blohm, was echter niet zo tevreden over de kwaliteit van de onderzeeboten. In de oorlogsjaren was een hoge productie be langrijker dan Duitse kwaliteit Bevers dorf stelt dan ook vast dat meer dan 90 procent van de U-boten door de gealli eerden is vernietigd. Voor zijn oorlogsbijdrage is de werf in en na de oorlog zwaar gestraft. In totaal zijn er meer dan 1200 zware bommen op het complex gegooid. Het Britse leger besloot dat Blohm Voss als enige Duitse werf na de oorlog geheel ontmanteld moest worden. In 1955 mocht de naam Blohm Voss weer worden gedragen en stroomden de nieuwbouworders binnen. De laatste jaren heeft de werf ook wel wat cruise- en containerschepen gebouwd. Maar opnieuw bestaat de werf bij de gra tie van de oorlogsindustrie. De werf le vert korvetten, Ionisers en fregatten. kan mij helpen aan een vakantiebaantje?', vraagt frieisje in de chatbox van longerenloket, een internet- pver bijbaantjes en vakan- prk van het ministerie van ile zaken en werkgelegen- Ze is de enige niet, want groot deel van de eindexa- peerlingen zal straks de lan- pkantie gebruiken om eens {bij te verdienen. Wie va- jiewerk gaat doen, krijgt te jen met een aantal wetten pgeltjes. Waar moeten scho rl op letten en wat zijn de p vakantiebaantjes? uilige baantjes leveren dui delijk meer op dan andere, zo blijkt uit het Nationaal Scholie- renonderzoek. Het meest lu cratief zijn baantjes als telefo nisch enquêteur of computer programmeur (gemiddeld 4,75 tot 4,90 euro in 2000), maar die zijn vooral weggelegd voor de wat oudere scholieren. De meeste vakantiewerkers komen terecht bij een boer of tuinder, in een winkel, in de horeca of in de fabriek. Vakantiewerkers in spe moeten er in elk geval op letten dat ze het minimumjeugdloon krij gen. Dat is verplicht voor va kantiewerkers vanaf 15 jaar. Daarnaast is er recht op vakan tiegeld: acht procent van het bruto loon. Normaal gesproken wordt dat één keer per jaar uit betaald. Wie alleen een vakan tiebaantje hebt, moet goed op letten dat het va kantiegeld aan het eind van de periode uitbetaffid wordt. Scholieren moeten in principe net als iedereen belasting betalen. In de mees te gevallen wordt de belasting automa tisch ingehouden op het loon. De Be lastingdienst gaat er voor het gemak van uit dat er het hele jaar gewerkt wordt. Dat is bij vakantie werkers natuurlijk niet het ge val, vandaar dat er al snel te veel belasting wordt ingehou den. Scholieren die meer dan 12 euro terug kunnen vragen, kunnen dat doen met een T- biljet, dat verkrijgbaar is via de Brenda van Dam Belastingtelefoon. Daarnaast is er voor schoÜeren een speciale rege ling, waarbij de werkgever wacht met inhouden van de belasting tot aan het eind van het kwartaal. Als er in een kwartaal minder verdiend is dan 1225 euro, dan hoeft er geen be lasting te worden betaald. Om van deze regeling ge bruik te kunnen maken moet er elk kwartaal stunen met de werkgever een aanvraag inge diend worden bij de Belasting dienst. Ouders vragen zich nog wel eens af of de kinderbijslag niet in gevaar komt als er flink wordt bijverdiend. Dat zal zo'n vaart niet lopen. Tot 16 jaar mag er onbeperkt bijverdiend worden. Scholieren van 16 en 17 jaar mogen met een gewoon bijbaantje door het jaar heen in een kwartaal netto 1135 euro bijverdienen. Is het meer, dan vervalt de kinderbijslag. In de maanden juni, juli en augustus mag daar bovenop 952 euro verdiend worden. Tenminste, als het vakantie baantje niet dezelfde is als het gewone bijbaantje. Dan geldt namelijk het volgende. Stel dat je normaal 8 uur per week in een supermarkt werkt; in de zomervakantie kun je er 28 urn- werken. Dan mag je de 20 uur die er extra gewerkt wordt, be schouwen als vakantiewerk. Daarmee mag je 952 euro ver dienen, naast de 1135 euro die je toch al per kwartaal mocht verdienen. Minimumjeugdloon (per 1 ja nuari 2002, de bedragen wor den per 1 juli aangepast) Globaal bedrag per uur, bruto 15 jaar 2,09 euro 16 jaar 2,40 euro 17 jaar 2,75 euro 18 jaar 3,17 euro 19 jaar 3,66 euro 20 jaar 4,28 euro 21 jaar 5,05 euro 22 jaar 5,92 euro Meer informatie over vakan tiewerk: www.jongerenloket.szw.nl www.jeugd-en-geld.nl www.fnv.nl/bijbaan Belastingtelefoon: 0800 0543 peking/gpd - Veel Chinezen zien bier als 'vloeibaar brood'. Net als brood geen oorspronkelijk Chinees product maar van alle alcoholische dranken wel het voedzaamste. En dus is bier po pulair. De verwachting is dat rond 2005 China Amerika aflost als de grootste biermarkt in de wereld. Een afzetgebied met po tentie dus. Maar de Chinese markt is tegelijkertijd een van de moeilijkste, zo ontdekten veel internationale brouwerijen. „Veel buitenlandse brouwers hebben zich verkeken", zegt Li Guirong, voorzitter van Tsingtao, marktleider en belang rijkste exporteur van Chinees bier. „Ze hebben veel geïnvesteerd in hoogwaardige techniek en een duur management, maar het topsegment waarop zij zich richtten is veel te klein voor al die buitenlandse spelers. Die hoge kosten halen ze er nooit uit." Tsingtao kon door de ver keerde inschatting vorig jaar voor een schappelijk prijsje de nieuwe neergezette brouwerij van het Deense Carlsberg in Shanghai overnemen. Heineken maakte diezelfde fout niet. Het eigen merk wordt niet lokaal gebrouwen, maar geïm porteerd. Via Asian Pacific Bre weries, een 50-50 joint venture met het Singaporese handels huis Fraser and Neave, bezit de Amsterdamse brouwer wel brouwerijen in China of deelne mingen daarin, maar hier wor den merken als Reeb of Tiger voor de lokale markt geprodu ceerd. „Het grootste probleem is dat er geen sprake is van één nationale markt, maar van een heleboel regionale markten", zegt Rick Linck, algemeen manager van Heineken Hong Kong en verant woordelijk voor de Chinese markt. Daarom heeft Heineken er voor gekozen zelf de marke ting ter hand te nemen. Het bier wordt door een lokale impor teur opgekocht en afgezet. Daarmee is Heineken ook gro tendeels van het distributiepro bleem verlost. Maar deze strategie heeft ook zijn beperkingen. De naam Hei neken is bij bierdrinkers redelijk ingeburgerd, maar in het seg ment van de premium-bieren, waarop vrijwel alle multinatio nals zich richten, wordt het steeds drukker. „Want je ziet dat nu ook lokale brouwerijen zich in deze markt begeven", vertelt Linck. De consequenties voelde Heineken vorig jaar de afeet nam af en de marges worden kleiner. Daarom oriënteert Heineken zich op een nieuw plan de cam pagne voor China. Daarbij wordt niets uitgesloten. In eer ste instantie worden de ambities afgestemd met partner Fraser and Neave, maar Vuursteen sluit niet uit dat Heineken zono dig zijn eigen weg bewandelt. Linck verwacht dat evenwel niet: Ook overnames van bestaande lokale brouwerijen behoort tot de mogelijkheden, maar dat brengt een reeks nieuwe proble men met zich mee. „De Chinese biermarkt is slecht gereguleerd en heel gefragmenteerd", aldus Li Guirong. Tsingtao, door Duit sers en Britteri in 1903 opge richt, breidde de afgelopen jaren zijn marktaandeel uit door een grote serie van overnames. „Mensen prefereren hun eigen lokale merk en accepteren niet zomaar een nieuw bier of een nieuw management. Bovendien beschermen veel autoriteiten hun eigen industrie met protec tionistische maatregelen, die soms heel ver gaan." Hoe Heineken daarmee denkt om te gaan, weet Linck nog niet „We zijn ons nog maar net aEin het oriënteren. We gaan het stap voor stap doen. In China moet je nu eenmaal geduld hebben. ECONOMIE WIJZER Waar moet het heen met dit land? Hoe verantwoord is het om de daad van één enkele acti vist de toekomst te laten bepa len? Stel je eens voor dat uit eer betoon mensen massaal op de lijst Fortuyn stemmen? Wie zijn de mensen die in naam van For tuyn zouden gaan regeren? On zekerheid is troef. Volgens de reporter van het ge renommeerde Britse blad The Economist is de beweging For tuyn een bedreiging voor de Ne derlandse voorspoed. (Hij schreef zijn geruchtmakende ar tikel natuurlijk voor de moord.) Hij begrijpt ons Nederlanders eigenlijk niet. Na tal van ge sprekken en met de belangrijk ste cijfers in de hand kon hij niet anders concluderen dan dat het goed gaat met Nederland. Op grond van onze voorspoed zou je verwachten dat Paars ste vig in het zadel zit. En toch is de onvre de groot. De massa le steun voor For tuyn schrijft deze reporter uiteindelijk toe aan een gebrek aan zelfvertrouwen. En die is geenszins gerechtvaardigd volgens hem. Wij zouden niet weten hoe goed we het ei genlijk doen. The Economist staat bekend om haar enthousiasme voor de vrije markt. Deze reporter keek dan ook door die bril naar Nederland. Het polder model met het eindeloze overleg is vooral een rem op de vrije markt, en kan dus niet goed zijn. Hij applaudisseerde dan ook voor de maatregelen die met het poldermodel afrekenen. De pragmatische aanpak van Paars kon hij zeer waarderen. Doordat de sociaal-democraten hun ideologische veren aflegden en meewerkten aan een stevige af slanking van de overheid, ont stond er meer ruimte voor de vrije markt. Lasten werden ver licht, de arbeidsmarkt werd vrij er met als gevolg meer econo mische groei. En dat alles is voor deze reporter goed nieuws. Maar Nederlanders hebben hun buik vol van Paars. De moord op Fortuyn lijkt dat gevoel al leen maar sterker te maken. Ik zelf heb de reporter van The Economist nog duidelijk probe ren te maken dat zorgen over de kwaliteit van de samenleving overheersen; dat juist nu het zo economisch goed gaat. Neder landers kritischer worden. Want waarom zou je in een welvarend land een paar maanden op een noodzakelijke operatie moeten wachten, en waarom sta je in een goedlopende economie om de haverklap vast in het open baar vervoer of op de weg. En waarom zou je tolerant zijn ten opzichte van allochtonen die ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit jouw veiligheid bedreigen? De reporter van The Economist kon hier weinig mee. De dood van Fortuyn zou hem wel eens kunnen bewegen zijn inschatting van de Nederlandse economie aan te passen. Hij zal zeker niet zo optimistisch willen zijn als hij in dit rapport was. Er staat deze samenleving van alles en nog wat te wachten, en dan vooral veel onzekerheid en poli tieke instabiliteit. Wie zal het zeggen. Krijgt Melkert de schuld (zoals links en rechts gesugge reerd wordt), dan kan de PvdA, de machtspartij van nu, wel eens veel gedecimeerd kunnen worden bij de verkiezingen. Dan moeten tal van PvdA'ers het veld ruimen. Wie nemen dan de bestuurlijke functies over? CDA- 'ers? Fortuyners? Of lopen SP en Groenlinks, de linkse partijen alsnog met de buit weg? Wie ook als overwin naars uit de verkie zingsbus komen, dit politieke drama zal consequenties heb ben voor het functio neren van de Neder landse economie. Verwacht van de Fortuyners dat ze de privatisering zullen doorzetten. In hoe verre de manage- mentcultuur die ik in mijn vorige bijdrage aan de kaak stelde, gehandhaafd wordt, is onduidelijk. For tuyn was zelf een man van het midden- en kleinbedrijf. Hij was daarom voor een zakelijke en pragmatische aanpak, maar hij was fel tegen de zakkenvullers onder de managers. Ook was hij voor het eerherstel van de in houdelijke beroepsmensen. Hij zag het liefst doktoren aan het hoofd van gezondheidsinstellin gen in plaats van de managers die nu de baas zijn. En hij wilde de topzware overhead van zorg en onderwijsinstellingen op de korrel nemen. Dat sprak mij wel aan. Maar hebben zijn Fortuy ners die boodschap begrepen? En weten ze haar door te voe ren? Hoe dan ook. de toekomst is on gewis. Ik vrees dat de verkie zingsuitslag de onvrede niet wegneemt. Ik Vrees ook dat de politieke situatie zo instabiel zal zijn, met zoveel onduidelijkheid over de nieuwe machtsverhou dingen. dat een slagvaardig be leid er niet van komt. Dat zou funest zijn niet alleen voor de Nederlandse economie maar vooral ook voor de kwaliteit van. deze samenleving. En daar gaat het toch om. Mijn hoop is gevestigd op het poldermodel. Oftewel op de Ne derlandse gewoonte om wan neer de dingen onduidelijk wor den. om de tafel te kruipen, compromissen te sluiten en pragmatische te werk te gaan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9