og één keer een :chte Langeveld' n dan een wissel p Langeveld speelt vandaag zijn laatste wedstrijd SPORT IS! irtjan van Geen !350 Langeveld vanmiddag het shirt van Ter Leede neemt misschien wel de beste spelbepalende velder van de laatste vijftien jaar afscheid van teurvoetbal. De 32-jarige Katwijker, begonnen Boys en via Katwijk en ADO Den Haag bij Ter 'au eergestreken, kan het fysiek niet meer opbren- optopamateurniveau te spelen. De brille van It reag ld kwam het meest tot zijn recht bij Katwijk, hij begin jaren negentig drie afdelingstitels landskampioenschappen vierde. Pim Langeveld 1 stellingen over zijn carrière, het respect voor ipelers, de vroege dood van zijn vader, Arie La- Cees Duprie, Katwijk en zoon Marc, die begeerd oor Feyenoord. „Als Arie Lagendijk me niet uit had gehaald, had ik nu waarschijnlijk een e Orp .angeveld heeft zich pas te laat gerealiseerd een heel goede voetballer is. inenigheid ben ik met nog een paar jongens k Boys weggegaan. In de jeugd was het leuk k Boys. We speelden als enige club in de regio loogste niveau, onder meer tegen Ajax en Fey- We zijn in het vijfde van Katwijk gaan voet- ien bierelftal. Arie Lagendijk vroeg of ik niet eerste wilde meetrainen. Katwijk was net ge- Al eerd naar de hoofdklasse. Als hij dat niet had had ik nu waarschijnlijk een bierbuik gehad, p een gegeven moment naar Excelsior, Haar- star en Sparta, maar we waren net voor het idskampioen geworden en dat wilde ik herha- schien had ik de eredivisie gehaald, als ik was Maar terugkijken heeft geen zin. 25 was en naar ADO Den Haag ging, was het loit. Gelukkig heb ik het gedaan. Het is het leven, dat je je kunt voorstellen. Jongere spe- seren zich dat niet altijd. Mijn voordeel is ge- at ik altijd hard heb moeten werken voor d en daardoor extra gemotiveerd was om de 'J k. mijn hobby uit te oefenen en daarvoor be- oijgen. Ik heb vier mooie seizoenen gehad en meer dan honderd wedstrijden gespeeld. Ik het tweede de Amstel Cup gewonnen, terwijl :tie fhalve finale tegen Feyenoord in de sudden beslissende treffer had gemaakt. De oefen- d tegen Barcelona die we wonnen, blijft me i bij." eer een 'Rotterdamse' kampioen oké, maar de komende jaren moet er weer een Bollenclub de titel grijpen. „Daar ben ik het mee eens. De Bollenstreek heeft al tijd gedomineerd. De Rotterdamse ploegen werden wel steeds sterker. Het heeft met de speelstijl te ma ken en er lopen topspitsen bij ASWH, Capelle en Ex celsior Maassluis. Die duwen er twintig in en maken van een halve kans een goal. Wij hebben veel kansen nodig. En veel Bollenclubs lopen in het mes bij die ploegen. Wij willen het spel maken, maar je moet ge duld hebben. Misschien heeft het ook met mentaliteit te maken. Als we met Katwijk 1-0 achter kwamen, schakelden we een tandje hoger en maakten we er vier. We hoefden elkaar alleen maar aan te kijken en dan ging alles en iedereen gestrekt van het veld en vlogen de stukken eraf. Het was incasseren en uitdelen. Het klopte ge woon allemaal. Zo'n elftal krijg je nooit meer. Het is maar tien jaar geleden, maar wat gebeurt er over tien jaar? Ik vind dat er nu al veel veranderd is. Ik had veel meer respect voor oudere spelers. Als ik van Henk Langemaat een grote bek kreeg, probeerde ik mezelf te verbeteren. Als ik nu wat zeg, is het: ja, maarIk heb niet altijd gelijk, maar ze moeten wel naar me luisteren." 3. Ter Leede wil te veel te snel. „Nee, dat vind ik niet. Ter Leede is organisatorisch een complete vereniging. Alles is hier aanwezig om een topclub te zijn, alleen een titel ontbreekt. We hebben het voor de winterstop laten liggen. We kre gen heel veel tikkies achter elkaar waar we niet van herstelden. De serie daarna, elf gespeeld 27 punten, is door niemand nagedaan. Ik heb altijd gezegd: ik wil afscheid nemen met een kampioenschap. Dat gaat er niet van komen. Het is kiezen of delen en ik wil over'tien jaar nog wel kun nen lopen. Mijn beide meniscussen zijn er uit en ik wil voorkomen dat ik straks elke dag met pijn wakker word. Ik ben jong, bijna 33, en ik heb spelers gezien die het tot hun 37ste volhielden. Maar ik heb een andere le vensstijl gehad. Ik kwam wel eens 's ochtends vroeg pas thuis van een avondje stappen. Als ik nu dronken word, heb ik vier dagen nodig om te herstellen. Voor mijn werk als vrachtwagenchauffeur moet ik vroeg op en kom ik laat thuis. Ik sta bekant onder de douche te eten en dan moet ik naar de training. Ik wil voorkomen, dat ik straks word weggelopen en iemand een doodschop geef. Zo'n seizoen wil ik niet meemaken." 4. Arie Lagendijk had al jaren een profclub moeten trainen. „Ja, de kwaliteiten heeft hij ervoor. Ik dacht dat Den Pim Langeveld en zoon Mare: „Ik heb foto's van Marc in een Feyenoord-shirt. Ik wou dat ik het had meegemaakt en ik ben trots dat hij het mee mag maken." Foto: Dick Hogewoning Haag een keer voor hem op de stoep heeft gestaan, maai- misschien had hij wel hetzelfde als ik en vond hij het wel goed. Arie is een complete trainer. Buiten het veld is hij ook in je privé-leven geïnteresseerd. In het betaald voetbal ga je niet zo snel naar de trainer toe met privé-problemen. Naar Arie ging ik wel toe." 5. Het afscheid van Cees Duprie gaat Ter Leede veel punten kosten. „Cees, Arie en Theo de Jong, de fysiotherapeut, zijn de drie musketiers. Ze zijn altijd bij elkaar gebleven, een gouden driehoek. Theo is voor mij altijd heel be langrijk geweest. Ik ging vaak bij hem langs en als het op donderdag erop leek dat ik niet kon spelen, had hij me binnen 48 uur wedstrijdklaar. Cees heeft altijd op de achtergrond gewerkt, deed het tweede elftal. Maar het was wel altijd belangrijk werk. Hij stuwde jongens op naar het eerste. Mensen met zo'n staat van dienst, die jaar in jaar uit zo veel heb ben gegeven, verdienen absoluut een mooi afscheid in het zonnetje. Maar het is niet zo dat het de club punten gaat kos ten. Frank Bloemheuvel neemt afscheid als aanvoer der en wordt nu assistent-trainer. Ik denk wel dat dat goed gaat." 6. Als Feyenoord slim is, halen ze de zoon van Pim Langeveld, Mare, elke dag op van huis. „Mare heeft een halfjaartje een soort stage gelopen bij Feyenoord. Hij heeft aanleg, is een linksbenige goaltjesdief. Hij wil graag bij Feyenoord spelen, maar ik kan het niet opbrengen om steeds heen en weer te rijden. Hij heeft zijn vriendjes bij Katwijk en als hij de kwaliteiten heeft, dan komt het er over tien jaar ook uit. Ik zie wel dat hij er veel heeft geleerd, ik zie hem groeien. Als hij uit school komt gooit hij zijn spullen neer en pakt hij een bal. Om kwart voor zes moet ik hem gaan zoeken. Zo lopen er nog meer bij Katwijk. De wedstrijden zijn geweldig. Al die ouders langs de kant en oma's en opa's. Dat heb ik nooit gehad. De beleving als ze een goal maken en de ontlading als ze op een toemooitje eerste worden, doet mij denken aan de tijden bij Katwijk dat ik kampioen werd. We hebben nog wel een brief gehad van Feyenoord - die bewaren we voor hem - en gaan nog een keer op gesprek. En ik heb foto's van hem in een Feyenoord- shirt. Ik wou dat ik het had meegemaakt en ik ben trots dat hij het mee mag maken." 7. Als Pim Langeveld op achtjarige leeftijd naar Fey enoord was gegaan, was hij nu miljonair geweest. „Als dat zo zou wezen, was dat alleen maar mooi ge weest. Op die leeftijd moet je alleen maar aan plezier denken. Mijn vader stierf toen ik acht was. Ik heb toen een heel slechte periode gehad. Eentje om snel te vergeten. Je vader op zo'n jonge leeftijd verliezen is verschrikkelijk. Mijn moeder kwam wel eens naar me kijken, maar ik ging altijd op mijn fietsje naar het veld. Ik was altijd een eenling, maar werd goed gehol pen door Dirk Hoek, mijn trainer in de E-tjes." 8. Katwijk kan niet degraderen. „Het kan wel, maar het mag niet. Ik ga er vanuit dat ze goede zaken doen tegen ARC. Als het moet, moet het, is de Katwijkse mentaliteit. Tegen Maassluis bleek dat ze het aankunnen, na de wedstrijd tegen ASWH zet ik weer vraagtekens. Aan de supporters ligt het niet, Katwijk heeft een fan tastisch publiek. Aan de voetballende kwaliteiten ligt het ook niet. Maar ik kan niet in hun koppies kijken. Het wordt twee keer 45 minuten alles geven. Het komt niet vanzelf. Er zullen een paar spelers op moe ten staan, want het is twee over twaalf. Met goed voetbal winnen ze het niet, dus moet het op strijd en op veel vuile meters maken. Alfons hoeft voor de wedstrijd niets op het bord te zetten. De motivatie zal er vanzelf zijn. Als het dan niet gebeurt, moeten ze de hand in eigen boezem steken en eens lang in de spie gel kijken." 9. Pim Langeveld kan niet elke avond lekker thuis op de bank zitten. Als ik niet bezig ben, verzin ik wel wat. Als profvoet baller heb ik jaren lang zo veel vrijheid gehad, dat ik 's avonds mijn energie kwijt moest. Nu is de pijp leeg als ik thuis kom. Als ik mijn kussen ruik, word ik pas 's ochtends wakker als ik niet uitkijk. Ik weet nog niet wat ik ga doen, als ik niet meer voet bal. Ik ga nog wel een keer in de week afbouwen en mijn zoontje traint op dinsdag en donderdag. Ik zal het rustig laten bezinken, maar thuis zitten gaat me niet lukken. Ik ben wel blij dat ik straks van de verplichtingen af ben. Een vakantie boeken kon ik nooit, want in de zo mer was het 'in de haring' altijd de drukste periode. Nu kan ik in oktober lekker een weekje weg. of af en toe een weekendje. Het einde nadert, hoe moeilijk dat ook is. Natuurlijk ga ik het missen. Ik kan nog afsluiten met een perio- detitel. Misschien maak ik nog wel een mooie goal. Afgelopen zaterdag scoorde ik weer een ouderwetse Langeveld. Ik scoor niet veel, was altijd de man van de assist. Maar als ik scoor zijn ze uit onmogelijke po sities in de bovenhoek. Als dat in mijn laatste wed strijd weer gebeurt, mogen ze me direct wisselen." RANDJE BUITENSPEL Ome Fred Blankemeijer gaat niet zo gauw op zijn han den lopen, heeft hij mij meer dan eens verzekerd. Feyenoords perschef en senior manager wil er maar mee zeggen dat een mooie overwinning van zijn club hem het hoofd niet op hol brengt. Alleen als Feyenoord een Duitse tegenstander een loer draait, is Blankemeijer van gek kigheid zichzelf even niet. Ome Fred heeft het niet zo op Duitsers. Dat komt door de bommen die zij in mei 1940 op zijn stad donderden. Het lukt Blankemeijer maar niet om het 'die moffente vergeven dat ze ooit het hart uit Rotterdam ruk ten. Begrijpelijk dus dat woens dag 8 mei 2002 voor hem bevrij dingsdag was. In de eigen Kuip de UEFA Cup winnen ten koste van de Borussen uit hetRuhrge- bied, dat ome Fred, dik in de ze ventig inmiddels, dat nog mag beleven. Toen Feyenoord het aan het be gin van dit seizoen voorde Champions League tegen Bay- em München moest opnemen, belde ik naar De Kuip om te in formeren naar het programma van de Duitsers. 'Met Blanke meijer'. Ome Fred klinkt alsof hij nooit de baard in de keel heeft gekregen. 'Hallo Leids sleuteltje van me.Waarom weet hij zelf eigenlijk ook niet, maar Blankemeijer heeft iets met Lei den en Leidenaars. Hij kent er ook heel wat. Van zijn vroegere ploegmaat Piet Kantebeen, Wim Rijsbergen, Koos Bekooy (die ooit een contract bij Feyenoord liet lopen) tot mister LFC Flip Massaar. ..Zo jongen. UVS ge lijkgespeeld hè? Maar waarom bel je eigenlijk? Bayern Mün chen? Die landen vanmiddag om half drie op Zestienhoven en om vier uur geven ze een pers conferentie in hun hotel in Den Haag. Dat gaan ze natuurlijk nooit redden met al die files, maar dat zoeken ze maar lekker uit. Anders nog, jongen? Mooi. doe de groeten aan Flip Massaar en ik zie je bij de wedstrijd. Blankemeijer is Feyenoorder van zijn kruin tot aan zijn voe ten, en dat is een heel eind. bij na twee meter. Zijn clubliefde is vurig, maar verblindt hem al leen als er Duitsers in het spel Blankemeijer is Feyenoorder van zijn kruin tot aan zijn voeten, en dat is een heel eind, bijna twee meter zijn. Hand in hand' vindt hij een clublied van niks. Onuiatde woorden hem te Duits zijn. En hij is het er helemaal mee eens dat Ajax mooier voetbalt dan Feyenoord. 'Ajax is kunst', heeft hij wel eens gezegd. ,,Maar dat wil nog niet zeggen dat ik ook naar die Amsterdammers moet gaan kijken. Ik hou niet zo van kunst. Voor de oorlog was Blankemeij er korte tijd eerste elftalspeler van Feyenoord (toen Leidenaar Piet Kantebeen midvoor stond) en na de bevrijding elftalleider en bestuurslid tot aan zijn pen sioen. Daarna kreeg hij van Jorien van den Herik keurig net jes de eretitel senior manager en tot de dood hem i>elt, zal hij bij Feyenoord hand- en spandien sten blijven verrichten, journa listen te woord staan en pers conferenties inleiden en afkap pen („Zo. jullie heb nu wel ge noeg vragen gesteld, een prettige dag nog verder"). De UEFA Cup mag dan de beker van de Europese B-klasse zijn, Feyenoord pakte hem wel door van de Duitse kampioen te win nen. De euforie is daarom ge rechtvaardigd. Voor twee Feye- noorders voelde ik woensdag avond grote blijdschap. Voor Fred Blankemeijer en voor mijn vriend Aldo Korpershoek die on danks zijn dwarslaesie bewon derenswaardig opgewekt door het leven gaat. De meeste vrien den van Aldo zijn Ajax-suppor- ter en niet zo'n beetje ook. Als aanhanger van Feyenoord heeft hij dus als het ware jarenlang met een extra handicap geleefd. Hij is gesard bij het leven. Op de dag van een Feyenoord-Ajax liep opeens midden over zijn witte invalidenauto de rode baan van een Ajax-shirt. Maar Aldo gaf geen krimp. Hij en ik zijn een keer bij Fred Blankemeijer op de koffie ge weest. In De Kuip dan. Ome Fred reed hem door het binnen ste van het toen net verbouwde stadion. Aldo bezoekt zijn leven lang wedstrijden van Feyenoord en zelfs in Milaan was hij laatst van de partij. Een vliegticket voor hem en zijn begeleider, ho telovernachtingen en t wee kaartjes voorde wedstrijd, het was een rib uitzijn lijf. Het deerde hem niet. want het genot vergoedde alles. Maar voor de finale kon Aldo geen kaartjes krijgen. Vandaar dat ik hem woensdagavond om tien over half negen heb gebeld. Mijn mobiele telefoon heb ik even boven mijn hoofd gehou den om mijn vriend de Kuip te laten proeven. Toen ikJKtkeek. zag ik op het ereterrasvbven mij Louis van Gaal. De werkloze oe- fenmeester deed zijn best zo kwaad mogelijk naar de perstri bune te kijken. Volgens mij pro beerde hij ons allemaal met zijn blikken te doden. Twee uur later keek ik nog eens omhoog. Nu blikte Van Gaal ge- irriteerd opzij. Naar zijn Truus die als een wilde met een Feyen- oord-sjaaltje stond te zwaaien. Ik sloot mijn ogen en in gedach ten zag ik Ome Fred en Aldo op hun handen een ereronde lopen. Jaap Visser Reageren? Sportredaclie.ld@daniiate.hdc.nl leiden - De broers Dennis en Henk Buyn zijn Roodenburgers in hart en nieren. Toch hebben delen van hun voetballeven zich buiten de Kooidub afgespeeld. Dennis (22, medewerker bij de gemeentereiniging) speelde in de Ai van FC Lisse en een jaar bij Lugdunum voordat hij in Noord terugkeerde. Henk (30, werkzaam bij een glasbedrijf, de voorste op de foto) voetbalde sinds 1996 De Sleutels en w Leiden. Bij die laatste dub is hij jeugdtrainer, maar de oudste Buyn nam onlangs tijdelijk het roer over bij het eerste elftal toen trainer Frank van der Kroft werd ontslagen. Dennis en Henk hebben nog een zus Natasja van 26. Het ouderlijk huis bevindt zich in de Lombokstraat. Henk: „Dat zou best eens kunnen, maar zeg daar dan direct bij dat jij met een betere mentaliteit ook een hoger niveau aankan." Dennis: „Misschien dat dat nog bij Roo- denburg lukt. We zitten voor de zoveel ste keer in de nacompetitie en hopelijk promoveren we dit keer eindelijk wél." Henk: „We hadden vroeger het idee om ooit samen in een eerste elftal te voet ballen. Dat zal er helaas niet van komen. Ik had al sinds de B-junioren last van mijn knieën en daar ben ik altijd mee doorgelopen. Dat is de reden dat ik heb moeten besluiten om te stoppen." Dennis: „Ik heb tijdens een wedstrijd een schop tegen mijn knie gehad en daardoor lig ik er nu al een paar weekjes uit. Pas als Roodenburg de volgende ronde van de nacompetitie haalt, kan ik misschien weer meedoen." Henk: „Knieën zijn de kwaal van de fa milie. Samen voetballen is er niet van gekomen, maar misschien dat ik als trai ner nog eens Dennis onder mijn hoede krijg. Voorlopig blijf ik bij Leiden jeugd trainer, dat vind ik op dit moment toch het leukste om te doen, maar die paar weken dat ik inviel bij het eerste elftal, smaakten naar meer. Wie weet worden we bij Roodenburg ooit herenigd." heb de goede tijd van Roo- nog meegemaakt. Ik maakte an een Al die op landelijk ni- tegen enkele bekende Jeffrey van As van NAC zat 241 dat team. Later speelde ik bij in de eerste klasse, een De vraag wie van ons het heeft of wie het best voet- lijk te beantwoorden. Op dat ik bij Roodenburg in elftal kwam, was de club al af- de vierde klasse. Henk heeft veel hoger niveau gespeeld, denk ik dat ik meer talent

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23