LEIDE 'Bouwen op Ons Buiten is volstrekt onaanvaardbaar' De Stemming 'KL verdedigt invoering wachtlijstbijdrage [October-Vereeniging moet dit jaar uit de verliezen zijn' vluchtelingen dan de norm' t)litieke b verbal REGIO R1 Directeur Portaal heeft Voor zijn beurt gesproken' Spierwit '7" puipn huisvpst nl YYIPPY MMRÜMIMT IWDlAAW? De wijzigingen bij Kamerbeek, Crab Verhoeven en Crab Noom mogen een naam hebben. zaterdag 11 MEI 2002 ussie over den-Oosten - Eurodusnie organiseert Lavond 14 mei (vanaf jur, gratis toegang) een ^tie- en discussieavond tt Palestijns-Israelisch t. In eetcafé 'Las Vegas' hder meer VPRO-jouma- h van Houcke kritiek op '"Jaggeving van de Neder- ?iïers- cinatie lingokokken ïell 'alleh 'n "e 'crant van giste- >uieH dat de GGD tussen 15 t0J15 juni alle 117.000 kin- ak oFn jongeren in Zuid-Hol- 3nJDord informeert over het 1 fitieprogramma tegen ^okokken C. Maar in de- lade krijgen alleen de kin- er ran vijf maanden tot en [rojf jaar en van vijftien jaar hepet achttien jaar de op- Jef. De kinderen van zes bet veertien jaar volgen imber. door Wïm Koevoet leiden - Wethouder Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) wijst bebouwing van het volkstuinen complex Ons Buiten tussen de Merenwijk en de Willem de Zwij gerlaan volledig van de hand. „Onaanvaardbaar", noemt hij dit plan. Volgens de nieuwe direc teur van de woningstichting Por taal Leiden, C. Buijs, is woning bouw op deze plek juist noodza kelijk. Buijs stelt dat de Leidse woningmarkt 'potdicht' zit, waardoor ook van herstructure ring van afgeschreven wooncom plexen van Portaal niets terecht komt. Volgens Hillebrand zijn Buijs' uitlatingen hierover in deze krant eerder deze week niet te rijmen met de handtekening van Buijs' voorganger, J. de Greef, onder het wijkontwikke lingsplan voor Leiden-Noord waarin in samenspraak met de bewoners is vastgelegd dat Ons Buiten en omliggende groene gebieden groen blijven. Hille brand noemt Buijs' uitlatingen 'onverstandig'. Hij vindt ook dat de directeur 'voor zijn beurt' heeft gesproken. Hillebrand: „Dit leidt alleen maar tot onnodige onrust in de wijk. Portaal zet zomaar een breed gedragen en langlopende visie op zijn kop. Ik heb de heer Buijs alleen nog maar op een re ceptie gezien en een ontmoeting met hem is gepland. Nu lees ik in de krant al van alles over bouwplannen van Portaal. Als Portaal van inzicht is veranderd, dan had de heer Buijs dat ken baar moeten maken in de stuur groep waarin over het wijkont wikkelingsplan wordt overlegd." Hillebrand deelt wél de analyse van Buijs dat Leiden in last is doordat potentiële bouwlocaties buiten de gemeentegrenzen op losse schroeven staan. Van doorstroming is nauwelijks sprake en grootschalige op knapbeurten van achterstands wijken kunnen zo niet begin nen. De wethouder memoreert dat de kabinetscrisis uitbrak vlak voordat er besluiten zouden val len over marinevliegkamp Val kenburg. Hoe het verder zal gaan met de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening, waarin knopen worden doorgehakt, kan ook hij niet voorspellen. Wel is Hille brand optimistisch over de kans dat de Raad van State alsnog het licht op groen zal zetten voor woningbouw in Roomburg. Ook al lukt het Leiden nog niet om ruimte te vinden buiten de eigen grenzen, toch wil Hille brand niet weten van bebou wing van het toch al spaarzame Leidse groen. „Vandaag is het Ons Buiten, morgen de Leidse Hout en dan zal het niet lang meer duren of Cronesteyn en de Hortus komen ook aan de beurt. Er blijft geen plekje rust meer over op die manier. En Leiden is al de dichtstbevolkte gemeente van het land." Hillebrand wil af van het beeld dat de strijd die hij en zijn voor ganger T. van Rij nu al ruim tien jaar voeren voor bouwlocaties buiten Leiden, nog niets heeft opgeleverd. „Ik weet wel dat je in gelul niet kunt wonen, maar in 1990 was je als je over Valken burg begon, óf gek, óf je werd naar de Grote Polder verwezen. Inmiddels zijn dertien van de zestien Duin- en Bollenstreek gemeenten het eens over 'hoe veel woningen en waar'." En: „Men kan nog tien keer be sluiten dat het vliegveld moet blijven, al die hectaren voor een paar vliegtuigen, écht: dat blijft i Bij de Centrale Organisatie Kinderopvang Lei- n zo'n twintig klachten binnengekomen over de fig van een jaarlijkse bijdrage van elf euro per ge- j een plek op de wachtlijst. De overgrote meer- I betaalt zonder morren. J COKL-manager I. van der Mast is de bijdrage ftruikelijk en vloeit deze voort uit de omscha- ïie de instelling doormaakt: „Vroeger ging de lloor voor een welzijnsinstelling die niets kost, lok bij ons is er sprake van verzakelijking. Om rat te noemen: wij moeten voor onze gebouwen j huur betalen aan de gemeente en salarissen personeel." (ngnjkste reden voor de maatregel, zegt Van der k dat de kwaliteit van de dienstverlening er op vooruitgaat. „We kunnen zo de wachtlijst, die zo'n 6000 namen lang is, actueel houden. Probleem is dat ieder een zich wel inschrijft maar zich nooit uitschrijft, ook al is de behoefte aan een plek vervallen. Het veelgehoorde verwijt dat wij onze administratie niet goed bijhouden, is dan ook niet terecht." Van der Mast: „Wij maken maandelijks uitdraaien voor onze kinderopvangcentra zodat we zicht krijgen op de mutaties. Maar als er een plek is, blijken velen op de wachtlijst niet meer oproepbaar. Omdat de telefoon is afgesloten of om andere redenen. Er zomaar van uit gaan dat de plek op de wachtlijst niet meer nodig is, kan ook niet. Dus dan proberen we de bovenste op de lijst schriftelijk te benaderen. Daar gaat dus allemaal veel tijd en werk in zitten." Van der Mast ziet in de elf euro een 'drempeltje' waar door de COKL met zo 'reëel mogelijke wachtlijsten' kan werken. „Als nu iemand op de 300ste plek staat, zegt dat nog maar weinig omdat onduidelijk is of al die andere 299 wachtenden nog wel echt wachten." Volgens de manager werken corporaties ook zo en zijn er elders in het land kinderopvanginstellingen die zelfs een bijdrage verlangen van enkele honderden euro's. „Zonder plaat singsgarantie." Volgens Van der Mast is er in de COKL- top lang nagedacht over de maatregel. „Vorig jaar had den we het er al over, maar het is niet zo dat we er met tegenzin toe zijn overgegaan. Met deze bijdrage trogge len we geen geld af van onze klanten. Bedenk dat als je een folderpakket voor een nieuwe Golf meeneemt, dat ook bij de prijs van de auto is inbegrepen." leiden - Vele honderden liters verf hebben deze schilders inmiddels verbruikt. Ze hebben dan ook een megaklus op zich genomen met de verfbeurt van het station Leiden Centraal. Het complex van glas en staal, een ontwerp van de Wassenaarse ar chitect Harry Reijnders, was in de loop der jaren enorm smerig en roestig geworden. Tegen de ver wachting van de architect in, overigens. „Natuurlijk daalt er in de loop der jaren remslijpsel en bovenlei- dingslijpsel neer op de witte stalen spanten. Dat be tekent dat het gebouw regelmatig afgestoft moet worden. En dat gebeurt ook, daarvoor is een schoonmaakcontract afgelsoten", zei hij bij de ope ning van het station in mei 1996. „Ik ben er van overtuigd dat het een spierwit station blijft. Er zit een heel goed verfsysteem op dat tientallen jaren meegaat." Die voorspelling is niet uitgekomen. Maar binnenkort ziet Leiden Centraal er weer uit zoals Reijnders het bedoeld heeft: spierwit en schoon. Foto: Hielco Kuipers De 3 October-Vereeni- ;t dit jaar weer uit de •«n zijn. Penningmeester der Poel onderstreepte :ren tijdens de jaarlijkse jadering van de vereni- 3 October-Vereeniging in 2001 een verlies van ie 18.000 euro. Dat was van het verlies van het ir. De vereniging kan het bovendien met haar reserves nog steeds dragen. Toch baart het tekort de 3 October-Vereeni ging zorgen. „Zo zijn we weer een stap verder verwijderd van het eigen vermogen dat we moeten hebben om echt grote klappen op te vangen", aldus Van der Poel. De vereniging streeft naar een reserve van een kwart miljoen euro. Nu zit daar 'slechts' 146.000 euro in. Voort durende tekorten zouden de ge loofwaardigheid van de vereni ging aantasten, zo is de angst. De 3 October-Vereeniging hoopt een tekort over 2002 te voorko men door het nog zuiniger aan te doen en door een enkel eve nement te schrappen. Zo sneu velt bij de komende viering de wielerronde op het Rapenburg, waar volgens het bestuur toch al niet veel belangstelling meer voor was. Dat er nog tegenvallers aanko men, werd gisteren ook duide lijk. Van der Poel verwacht on der meer problemen met de kermis - de grote inkomsten bron van de vereniging - als over enkele jaren de Rijn Gouwe Lijn wordt aangelegd. Daardoor gaat ook het kermisterrein op de schop. De vereniging verwacht dat de kermis één of twee jaar dan niet op die plek kan worden gehouden. De 3 October-Vereeniging heeft gisteren ook een begin gemaakt met een reorganisatie en verjon ging. Door bestuursleden aan termijnen te binden - ze mogen niet langer dan 12 jaar aanblij ven - en bovendien geregeld van functie te laten veranderen, hoopt de vereniging enige ver jonging en vernieuwing tot stand te brengen. De nieuwe re gels gingen meteen in, wat tot gevolg had dat de de functie van secretaris en het voorzitterschap van verschillende commissies meteen in andere handen over gingen. ES pappig hoe Daan Sloos pij beetje een totaal nieu- 1 van politiek ontwikkelt, a kent natuurlijk het ver- el 'zwevende kiezers'. En t ook geen betoog dat 3 hevig twijfelende xrhtigden lijsttrekkers, geleiders en opiniepei- hoop drijven. 1 werkt aan het poli- fltwoord daarop. Hij is er Tc al jaren mee in de r zijn bedoelingen be- inu pas echt duidelijk te 1. Daan is de allereerste s Nieuwe Stijl: het zwe- tadslid. Is de kiezer hele- kluts kwijt en hopt hij Vijfeling van partij naar iet maakt voor Daan alle- iet uit. Hij zweeft gewoon $een eindje met hem tour seatbelts en duizel e mee met Daans carri- de Leidse gemeen- 'innen als lid van de So fte Partij - waarschijn- helemaal toevallig - net loment dat die partij op iende belangstelling iezers mocht rekenen, 'leek echter dat Daan iad te zoeken bij deze gooiende club ex-mao- ama hij met zetel en al uitzweefde. Samen met 'er, ook al zo'n vrijden- 'oliticus Nieuwe Stijl, be- 11 I De Onafhankelijke. Omdat De Onhankelijke toch een tikkeltje te zelfstandig klinkt - de naam suggereert een beetje alsof de partij geen behoefte heeft aan stemmen, terwijl Daan toch graag temidden van zijn kiezers zweeft - gooide hij het maar weer eens over een andere boeg. Na een flirt met de Stads partij en de Sociale Partij Leiden - waar zijn voormalige tomaten- gooiende vrienden op tegen wa ren omdat de naam iets te veel op die van hun club leek - koos Daan voor de Leidse Partij. Wat inderdaad een stuk gezelliger in de oren klinkt. Maar hoe gezellig het ook was, toen de kiezers 'Leefbaar' nog vrolijker vonden klinken, be sloot Daan onder die vlag verder te varen. Zeker nadat wijlen Pim Fortuyn als landelijk lijsttrekker aanschoof. Hoewel Daan ook toen het zweven nog vrolijk voortzette. Als Pim de boel soms eens iets te hard opschudde, was Daan nooit te beroerd om te benadrukken dat hij eigenlijk maar weinig met de landelijke club had te maken. Schoot Leef baar Nederland vervolgens weer omhoog in de peilingen, dan mocht Daan graag de warme banden met de grote moeder- partij benadrukken. Laten we wel zijn: dat is een vorm van zweven die normaal alleen is weggelegd voor paar- denbloempluis in een herfst storm. Maar goed, Pim vertrok als lijst trekker, Fred Teeven kwam en Leefbaar Nederland sloeg een nieuwe en duidelijk herkenbare route in: namelijk de weg steil naar beneden. Daan weet dat het daar lang niet zo gezellig is als hoog op de top. En dus heeft hij de partij alvast laten weten dat als er niets verandert, en er niet alsnog een sloot zetels bin nenkomen, hij liever de banden verbreekt en verder zweeft. En zo is Daan de uitvinder ge worden van de toverbalpolitiek. Het is goedkoop, het smaakt nergens naar, maar toch verras send populair omdat het telkens zo leuk van kleur verschiet. Speelgerechtigd Mohamed Rabbae is speelge rechtigd. De oud-profvoetballer uit Marokko, die nog een jaartje voetbalde aan de Boshuizerka- de, mag meedoen in het nieuwe college. Dat besloot de leiding van zijn club, Groenlinks, deze week. Hij woont in Maarssen, laat daar zijn jongste zoon de middelbare school afmaken, en zijn vrouw voor hem zorgen, en koopt of huurt zelf een pied terre in Leiden, zoals Ajacieden van bui ten in eerste instantie een ap partementje betrekken in Weesp of Diemen. Rabbae volgde zijn inburge- ringscursus in de jaren '60 al in Leiden en de afgelopen weken volgde een nieuwe kennisma- kingstoer door Leiden met men tal coach Jan Laurier. Groen links gaat er voetstoots vanuit dat de bond, in deze de Leidse gemeenteraad, wel akkoord gaat met de komst van de nieuwe speler. Logisch natuurlijk. Binnen de eigen gelederen klonk afgelopen week nog wel wat gemor, maar een beetje linkse partij kan niet zonder. Al is het maar over de recycling van plastic koffiebekertjes bij le denvergaderingen, of over de Max Havelaar-koffie die daar in moet, een beetje gezeur hoort er gewoon bij. Hebben we zelf geen goeie linksbuiten rondlo pen, vroeg een enkel lid zich af. Die zit op de reservebank. Ook hij (Gerard van Hees) moppert - zij het stilletjes - een beetje, maar toont zich een ware prof. Hij legt zich neer bij de wens van de trainer(s). Wat rest is de hoop op een (glorieuze) inval beurt. Rabbae wordt natuurlijk ge woon benoemd aanstaande dinsdagavond. Geen raadslid uit de oppositie kan dat nog tegen houden. De coalitiepartners van Groenlinks - PvdA, WD en D66 hebben zich al lang en breed verzoend met Rabbae, en sa men hebben ze een grote meer derheid in de raad. Met raadslid Filip van As (Chris tenunie) voorop zal de tegen partij nog vragen om een gele kaart voor spelbederf. En zo be gint een nieuw politiek seizoen (vier jaren) in Leiden als van ouds: de oppositie blaft, de macht dicteert het spel. Tekst: Wim Wegman en Robbert Minkhorst Tekening: Maarten Woiterink vervolg van voorpagina leiden - Vluchtelingenwerk Lei den verwacht in 2002 tweehon derd aanvragen voor een wo ning voor asielzoekers: hon derdvijftig alleenstaanden en vijftig gezinnen met gemiddeld vier personen. Vluchtelingen werk Leiden meldt dat Leiden lang niet alle aanvragen kan be handelen. Pim van Iterson, staf medewerker huisvesting van Vluchtelingenwerk: „Van alle aanmeldingen kunnen we er 75 plaatsen." „Dat is meer dan de verplichte taakstelling voor 2002, de ge meente doet haar uiterste best om het probleem op te lossen. Maar het is bij lange na niet ge noeg. De taakstelling en de vraag naar woningen liggen to taal uit verhouding. Als alle ge meenten zouden voldoen aan de opgelegde taakstelling, zou er minder sprake zijn van een huisvestingsprobleem voor vluchtelingen", zegt Van Iterson. Wat er gebeurt met de ruim 250 mensen die in Leiden geen wo ning vinden, is niet precies dui delijk. Directeur Wdma Nijborg van Vluchtelingenwerk: „Een deel van de vluchtelingen vindt in een andere stad een woning. Sommige mensen vinden een plek in een van de gemeenten rondom Leiden, maar dat ge beurt te weinig. En dus blijft een flink deel van die mensen zon der woning zitten. Ze zitten vaak al jaren in een asielzoekerscen trum en grijpen iedere kans op een kamer aan." Die kansen worden geboden door zeker acht - volgens Vluch telingenwerk slechte - huiseige naren in Leiden. Vluchtelingen werk Leiden krijgt meldingen binnen over onveilige, dure wo ningen. Nijborg kan geen actie ondernemen omdat van straf bare feiten geen sprake is. „Maar er moet wel iets gebeu ren". zegt zij. „Hopelijk groeit ook bij de verhuurders het besef dat dit niet kan. Ook vluchtelin gen hebben recht op een veilige woning voor een normale prijs. Maar ze weten niet wat een re delijke prijs is, zijn blij onderdak te hebben en durven geen vra gen te stellen." (advertenties) BROMMOBILE NOVA HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 Vanaf mei 200*2 helen we Meeüs. Al» landelijke dienstverlener op het gebied van verzekeringen. hypotheken en makelaardij o.g. kunnen we u nog meer bieden. Voor meer informatie bel 0800-belmeeu» of kijk MEEÜS Goed gerepeld dus. op ww-w.iucrus.coiii. VERZEKERINGEN. HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13