Thuis komen in TOERISME Ecotoerisme vaak verre van milieuvriendelijk Tk hou1 an wijn5 Oosterdel 303 VRIJDAG 10 MEI 2002 De kust is een goed voorbeeld van de grilligheid, de schoonheid en de afwisseling die het Calabrese landschap kenmerkt. Foto: CPD De oude Grieken waren er als de kippen bij om het naartamarint en rijpe citrus vruchten geurende land toe te voegen aan hun Magna Craecia, het grote Griek se Rijk. En ook de Romeinse centurion Megonio stuurde in het jaar 60 na Chr. enthousiaste brieven naar zijn familie. Toch behandelden de Italianen hun bloedeigen provincie Calabrië daarna ge durende 2000 jaar als een ondergescho ven stiefkind. Maar die tijd is voorbij. Heel Rome, Milaan, Bologna en Turijn heeft het zuiden (her)ondekt en loopt in augustus leeg op de punt van de laars die dan opnieuw glimt als de parel uit vroeger dagen. Calabrië - eerst maar voor de goede or de - is het meest zuidelijke deel van Ita lië. De voet van de laars, maar dan zon der hiel of hak, want bij Bari vormt zich naar Napels toe weer een andere pro vincie. De hoofdstad Reggio di Calabria ligt aan de Straat van Messina, recht te genover het eiland Sicilië en schuin te genover de vulkaan Stromboli, en dankt zijn faam vooral aan de contai nerhaven, na die van Rotterdam de grootste ter wereld. Maar daar moet je niet zijn. Honderd kilometer hoger, waar de Apenijnen in een laatste oprisping 2000 meter boven de zeespiegel uittorenen, is Calabrië op zijn allermooist. Maak van die zeespie gel er trouwens meteen maar twee. Want de Ionische Zee en de Tyrrheense Zee liggen tussen de plaatsen Capo Va- ticano en Crotone nog geen 37 kilome ter van elkaar. Alleen al het hebben van twee van zulke verschillende kusten met volstrekt aparte kenmerken en een volkomen eigen sfeer is een luxe die je als vakantieganger niet overal in de we reld aantreft. Het is hier dan ook met recht: twee voor de prijs van één. Maar hoewel de Italiaan uit de noorde lijke metropolen daar absoluut anders over denkt - hij komt voor de zon en om te flaneren langs de boulevards - zijn het niet alleen de schone stranden, de bevallige baaien, het kristalheldere water en de strakblauwe luchten die de charme en aantrekkingskracht van Ca labrië vormen. De oude Grieken, de Romeinen, alsmede de passerende Carthagers, Byzantijnen, Noormannen, Schwaben en Aragonezen, apprecieer den het ruige land vooral vanwege zijn vruchtbare bodem en zijn culinaire ge noegens. En als dank daarvoor verrjjk- ten zij het op hun beurt weer met tallo ze cultuurschatten in de vorm van ker ken, kloosters, paleizen, burchten en versterkingen, dikwijls voorzien van or namenten als beelden, schilderingen en fresco's. Het is juist die combinatie van cultuur culinair waarop Enotria Travel (zie kader) de nadruk legt. Om dat men denkt dat die specifieke aspec ten van Calabrië de Hollandse toerist buitengewoon zullen aanspreken. Agritoerisme is daarbij het sleutel woord. Je bent er bij - op de boerderij. Je komt bij de mensen thuis. Je eet bij ze aan tafel, je slaapt in de voormalige, geheel gerenoveerde stallen of in het voorhuis zelf. Maar vergis je niet - de geur van mest is allang vervlogen, het begrip boerderij moet je hier beslist niet al te letterlijk opvatten. De luie luxe van een hereboer, zo zou je het gevoel misschien nog het beste kunnen om schrijven. Genieten in een zeer comfor tabele en rustieke omgeving. De stilte 's avonds is oorverdovend. Neem bijvoorbeeld 'Le Puzelle', één van de vier agri's waar Enotria mee werkt. Vanaf 500 meter hoogte kijk je uit over de uitgestrekte vallei waar zich naar verluidt de laatste wolf van West- Europa ophoudt en die zo ver reikt als het oog maar kan zien. De olijven aan de eeuwenoude bomen voelen bijna- rijp aan, een ezel balkt ergens zijn on genoegen over uit en de bel voor het avondeten luidt. Aan de rand van het zwembad geniet je van de Sardella (een pittige visspecialiteit), van de Filleja (de plaatselijke pasta die die middag hand matig en met een stokje is gerold), van de voortreffelijke ham en van de Pecco- rino, de schapenkaas. Alles vers, alles uit eigen keuken. In ongedwongen sfeer opgediend en overgoten met een stoere Librandi, de trots van de streek. Als de zon uiteindelijk ondergaat, lijkt de burcht van Santa Severina in de ver te zo weggelokt uit de verhalen van Duizend en één Nacht - betoverend mooi. De geschiedenis van het schilderachti ge bergstadje laat zich aflezen aan de verschillende stijlen waarin het impo sante kasteel is opgetrokken. Driedui zend jaar geleden legden de Grieken de fundering, vervolgens voegden Byzan tijnen, Romeinen, Noormannen en Schwaben daar hun eigen metselwerk aan toe. De 20 miljoen gulden van de EG zorgde er in de jaren negentig voor dat de burcht is uitgeroepen tot Werel derfgoed van de Unesco en een be zienswaardigheid is van de eerste orde. Dat geldt ook voor het paleis van de de ken aan de overkant van het gezellige plein. Het is tegenwoordig een muse um. De bibliotheek bezit een originele brief van paus Lucius III uit 1184, er is een doopvont uit 1020, er is een schit terende collectie kerkzilver en relikwie- en van door de eeuwen heen en het wapen van Papa Zacharia, de enige Ca labrese paus uit de geschiedenis, prijkt tussen die van alle andere bisschoppen van Santa Severina terug tot het jaar 997. Een absolute aanrader dit kleine, maar buitengewoon interessante Mu- seo Diocesano. Is Santa Severina exemplarisch voor die samensmelting van eeuwenoude cultu ren - de Aspromonte is een goed voor beeld van de grilligheid, de schoonheid en de afwisseling die het Calabrese landschap kenmerkt. De Italiaan zelf is niet bijster geinteresseerd in dit aspect, wat als voordeel heeft dat de natuur liefhebber het rijk alleen heeft. De wa tervallen van Marmorica mag je zeker niet missen. Al dien je, om er te komen, wél over stalen zenuwen te beschikken. De tocht in een overjarige jeep voert namelijk over een smal, steil en rots achtige pad langs duizelingwekkende afgronden. Het gaat gelukkig allemaal goed en de beloning voor het afzien is er naar. Op meer dan 1000 meter hoog te, plenst koel, helder water vanaf een richel 100 meter onafgebroken naar be neden in een meertje dat uitnodigt voor een zwempartij. Wat mag. Wie het ruige, onherbergzame gebied met z'n kloven, spelonken en spleten in ogenschouw neemt, begrijpt dat de maffia dit zag - en ziet - als een ideaal verdwijningsoord van zowel tijdelijke als van permanente aard. Ndrangheta heet de plaatselijke tak en die zit diep ingeworteld in het dagelijkse leven van de Calabrees. Zoals dat trouwens overal het geval is in Zuid-Italië. De systemati sche onderdrukking van het rijke geïn dustrialiseerde noorden ten opzichte van de arme zuidelijke provincies vormde eeuwenlang een prima voe dingsbodem voor dit fenomeen. Dat zich ondanks verwoede pogingen van de overheid maar niet laat uitroeien. De toerist merkt er overigens niets van, de middenstand des te meer. Capo Rizzuto aan de kust bij Crotone is hét maffia-dorp bij uitstek. Je herkent het aan de vele dure terreinwagens en BMWs. En aan de stenen leeuwen of arenden voor de trap bij de deur. Daar wonen ze. Naast zo'n verborgen gebrek telt Cala brië nog vele verborgen schoonheden. Zoals het Albanese bergdorp Civita, dat al honderden jaren lang zijn eigen identiteit in den vreemde handhaaft, de grieks-orthodoxe kerk incluis. Of de Pollino, prachtig natuurpark in het noorden met een hoogste top van 2248 meter. De wijngaarden rond het stadje Strongoli herbergen het geheim van de familie Librandi die hier al generaties lang de authentieke Calabrese druif in ere houdt. Wat het geheim precies is, wist ook Hannibal niet te ontrafelen. De Carthaagse veldheer belegerde de hooggelegen vesting gedurende enkele maanden, maar droop uiteindelijk on- verrichterzake af naar Afrika. De steden Cosenza, Reggio en Catan- zaro halen het niet bij hun Toscaanse equivalenten, dus die kun je net zo goed links laten liggen. Maar wie in het voorjaar of het najaar zoekt naar een ongerept en vooral nog onontdekt stukje Europa vindt in Calabrië alles van z'n gading. Enfin, daar waren de Grieken 3000 jaar geleden al achter. Ad van Kaam Enotria betekent: 'ik hou van wijn'. Een toepasselij ke naam voor het pas verworven gebied, zo vonden de oude Grieken, liefhebbers van - toen al - een mooie slok. Een Mag die de lading nog altijd dekt, zo redeneerden Lex Raymakers, zijn vrouw Tina Altieri en Vincenzo Dioguardi een paar duizend jaar later toen zij in Amsterdam het reisbureau met die naam van de grond tilden. Dat opereert, het zal duidelijk zijn, uitsluitend in en rond Calabrië. Enigszins voor de hand liggend als tweederde van het personeel daar is geboren en getogen en er als geen ander de weg kent. En weten ze iets niet - dan woont en werkt er altijd wel een familielid, een kennis of een vriend van een vriend die wél een antwoord, een aanknopingspunt of een oplossing voor handen heeft. Het is de liefde voor het (eigen) land, die het drietal er drie jaar geleden toe aanzette om vanuit de com puterbranche de stap naar het reis- en verblijfwezen te wagen. „Het is niet louter idealisme, hoor, we moeten er vanzelfsprekend een boterham mee ver dienen", zegt Raymakers eerlijk. „Het is eerder een combinatie van. We kennen Calabrië en zijn vele fantastische mogelijkheden en we weten van de Hollandse smaale We zien niets in toerisme op grote schaal, maar kunnen veel betekenen voor de lief hebber van natuur, van cultuur en van culinaire ge noegens. Dat, in samenhang met de zon, de zee en de aangename temperatuur maakt Calabrië tot een bestemming die uiterst geschikt is in met name het "voor- en het najaar. In de zomer is het er druk ge noeg. Wat wél als bijkomend als voordeel heeft dat de faciliteiten - de verbindingen, de hotels - er goed zijn." Enotria biedt de reiziger een compleet pakket Calabrië aan. De nadruk ligt op het agritoerisme, maar ook zon en zee en de natuur komen ruim schoots aan bod. Daartoe heeft Enotria zogenaamde villagio's in eigen beheer in kustplaatsjes als Capo Vaticano, Tropea en Parghelia. Vliegen gebeurt met Alitalia vanaf Amsterdam via Rome of Milaan naar Lamezia del Terme en vandaar verder per huurauto. Of per groep. Prijs voor 14 dagen ligt rond de 1150 euro. Meer informatie: Enotria Travel - Loodskotterhof 147, Am sterdam, telefoon (020). 779.83.38 en/of internet www.enotria.nl. aangeboden onder de noe mer ecotoerisme. Maar ze worden doorgaans hier ge boekt en betaald. Bovendien zijn ze meestal van bovenaf georganiseerd waarbij de lo kale bevolking slechts als de cor fungeert. Of erger nog: als lijdend voorwerp. Zodra de toerist weg is, zitten ze weer op de blaren." Om dat de laatste jaren nogal luk raak is omgesprongen met de term ecotoerisme (de onder dat label verkochte natuur reizen zijn vaak zelfs slecht voor het milieu) propageert Stichting Retour nadrukkelijk het zogeheten duurzame toe risme. „De Man: „Want dat gaat veel verder. Ons idee is dat uitein delijk alle vormen van toeris me duurzaam zouden moe ten worden al geef ik toe dat dat doel wel eens onbereik baar zou kunnen zijn. Als ooit alle miljard Chinezen op reis gaan, kunnen we het wel ver geten". De Man en zijn stichting be pleiten een dusdanige vorm van rondreizen, dat de lokale bevolking van het (ontwikke lingsland er de vruchten van plukt, de natuur niet wordt aangetast en het milieu niet wordt vervuild. Kortom, dat ook komende generaties er kunnen leven. „Ons doel is de toerist bewust te maken van wat hij zelf kan bijdragen aan een gezonde ontwikke ling van een land. Wij zeggen dus niet dat je nooit naar een ver land op vakantie mag gaan. Maar moet dat ieder jaar? En altijd met het vlieg tuig?" Misschien moet je zelfs wel gewoon thuisblijven. De Man: „Er zijn mensen die dat inderdaad zeggen. Waarbij wordt gewezen op bestem mingen als Bali, Isla Margari ta en Costa Rica. Daar zijn re gio's waar de lokale bevolking domweg is weggejaagd om de bouw van toeristische voorzieningen mogelijk te maken. Maar het kan ook an ders. Toerisme is voor veel ontwikkelingslanden een makkelijke en belangrijke bron van inkomsten. En ook zij hebben, net als wij, recht op economische groei. Je moet er alleen voor zorgen dat het toerisme in goede ba nen wordt geleid, dat het geld daar terecht komt waar de ar moede het hoogst is." Gerard Chel Informatie over duurzaam toeris me is onder meer te vinden op: www.retour.net; www.snv.nl; www.duurzaamtoerisme.com www.nciv.net; www.tourismcon- cem.org.uk; www.vakantiespiegel.nl of bij Stichting Retour, telefoon 024 360 62 24 en/of e- mail: frans@retour.net REISBERICHTEN Limburg Limburg is er in geslaagd een aantal fietsroutes met eei lengte van 1.850 kilometer op elkaar te laten aansluiten. D< ten voeren langs zogeheten knooppunten waarvan de nt op een kaart staan vermeld. Dat biedt fietsers de mogelijkh een tocht uit te stippelen. Het gehele netwerk staat op dr kaarten en is verkrijgbaar bij: Plaatselijke VW-kantoreri ze kosten per stuk vijf euro. Rijnromantiek Duitsland schenkt dit jaar extra aandacht aan tweehonc Rijnromantiek. Dat gebeurt met tal van bijzondere evene op en langs de Rijn. Ook is in drie op de oever van de riviei de steden (Bonn, Düsseldorf en Keulen) een 'welcome car troduceerd. De pas geeft toegang tot veel musea, verschat bruiker recht op vrij openbaar vervoer en biedt korting op voorstellingen, rondvaarten en stadsrondritten. De kaart kost 9 (één etmaal geldig), 14 (twee etmalen geldig) of 19 euro malen geldig). Er zijn ook gezinskaarten te koop. De welcome card it baar bij de WV's in de Rijnsteden. Groot-Brittannië Per postkoets door Stamford, in een paardentram over di vard van Douglas, overnachten in een ananas. Je kunt he niet verzinnen of het is mogelijk in het Verenigd Koninkri brochure 'Onontdekt Groot-Brittannië' staan veertien toe routes waarin deze en andere attracties zijn opgenomi daarvan kunnen bezocht worden met de Great British I Pass. De brochure is gratis te bestellen bij; Het Brits Toeristenbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, 020 689 00 02 en of e-mail: britinfo.nl@bta.org.uk Familiehotels Holland Hotels, een keten van ruim honderd vriendelijk g familiehotels met doorgaans twee of drie sterren, heeft 1 chure uitgegeven met informatie over alle aangesloten act daties. Ook worden in de folder arrangementen aangebodi De prospectus is op te vragen onder telefoonnummer 01 72 53 60 81. staan ook vermeld op website www.hollandhotels.nl Zweden Wonen op de boerderij is de letterlijke vertaling van de brochure Bo pa lantgard. Daarin staan honderden logeera op het platteland in Zweden, speciaal bedoeld voor rondi toeristen. De brochure kan worden aangevraagd via internet: www.bopalantgarr Q Voorverkoop Zin om tijdens de vakantie in het buitenland een pretpar zoeken, maar geen trek om lang voor de kassa te wachten in Nederland zijn tickets te koop voor zo goed als alle grot< tieparken, maar ook voor musicals en voetbalwedstrijdei voorbeeld Engeland en Spanje. Soms wordt zelfs korting g (Six Flags in Biddinghuizen kost normaal 22,50 euro, in dei koop 19,50 euro). Meer informatie bij Keith Prowse in Amsterdam, telefoon (o2o).638.39 e-mail: amsterdam@keithprowse.com o Duitsland Het station van de Duitse stad Dortmund wordt fors uit met een groot winkel- en vrijetijdscentrum. Met de bouw is een half miljard euro gemoeid. Het complex krijgt een hi twintig meter hoge hoteltoren als herkenningspunt. De b hebben nog even de tijd want de opening is voorzien voor voetbal, dat in 2006 in Duitsland wordt gehouden. Berliji al veel faam als winkelstad. Er is daarom een winkelgids len in Berlijn' verschenen in zowel een Duitstalige en Engi versie. Het boekje is verkrijgbaar bij Berlin Tourismus Marketing, Am Karlsbad Berlijn, Duitsland, telefoon 00 49 18 05 75 40 40 en/of internet www.b risme.de Raderboten Wie op reis gaat naar het Het 'Diepe Zuiden' van de Ve Staten (Alabama. Georgia, Mississippi en Tennessee) en w wil weten over onder meer de statige landhuizen daar, rassen, jazzmuziek, de cajunkeuken en grote raderboten 0 rivieren, kan een gratis informatiepakket aanvragen bij: Deep South USA, Postbus 872,3700 AW Zeist, telefoon 030 692 53 52. Erfgoed De Stichting Erfgoed Logies Nederland heeft een dikke, li chure uitgegeven met ruim honderd bijzondere accomm Nieuw zijn de pronkkamers in Friesland en Groningen. Tej bijdrage van 5 euro kan de gids aangevraagd worden bij: f Erfgoed Logies Nederland, Rijksstraatweg 18, 9752 AD Haren, telefoon 02 02 en/of internet www.erfgoedlogies.nl o Lingepad In het voorjaar is de Betuwe op z'n mooist. Wandelaars ku een 98 kilometer lange route volgen van Leerdam naar d nabij het Duitse Kleef. Onderweg passeert men charmante jes als Asperen en Buren. Het gaat om een traject dat fi maakt van de Europese wandelroute E8. De tocht staat b ven in de vernieuwde wandelgids Lingepad (LAW 6-2), baar bij onder meer: VW- en ANWB-kantoren voor 11,50 euro. De mooiste plek op aarde? Hangt af van het tijdstipr stille zondagochtend in de lente is dat de Oosterdeljf Broek op Langedijk. Het is een allerliefst doolhof va jes, eilandjes en poeltjes met - in het midden - een meer. In en langs de brede rietkragen wriemelt, sch zwemt van alles. Eenden, futen, zwanen, aalscholvf gers, snorren (ik wist tot voor kort niet eens, dat dal r gels waren), kleine karekieten Ook zag (en hoorde) e meerdere keren de roerdomp. Schuwer waterwild i: a a Je mag niet met een motorboot in de Oosterdel. Du l per kano door het gebied. Alles wat ik hoor, is het g mei van mijn door het water trekkende peddels. To jj bij een stel meerkoeten kom. Ze zitten ook rond mi en kijven dag en en nacht met iedereen die in hun 1 j komt. Dat gaat gepaard met zoveel kabaal, dat ze mi uit mijn slaap houden. Eigenlijk heb ik een hekel aa j< zwarte mormels. ie l Maar dan zie ik hun uit louter dons opgetrokken jol 1 schieten kwetterend, als voetzoekers zigzaggend vo kano uit, voorafgegaan door mormelmannetje en n e vrouwtje die elkaar op de vlucht nog even nijdig in k, ken. Dan schiet het opgewonden troepje linies uit du{ ruziet nog even na en verdwijnt zachtjes mopperen^ een paar in de wind wiegende wilgenkatjes. Wat re^d een paar belletjes die wegkringelen in het donkere water. De Oostderdel op een stille zondagochtend in de lente. Waar is het mooier? „Kijk", zegt Frans de Man van Stichting Retour, „als je werkelijk een mi- vakan- met de bus naar Benidorm. Daar is al les goed geregeld. Het vuil wordt er verantwoord ver werkt en de bussen zijn mi lieuvriendelijk. Dat is duur zamer dan met het vliegtuig naar Costa Rica. Of het ma ken van een safari-tripje door zuidelijk Afrika. Dat soort vakanties wordt vaak Niet in een door multinatio nals geëxploiteerde luxe-tou ringcar door Tanzania, maar op de rug van een kameel die hier wordt gezadeld door een boer uit Mount Menu. FOTOGPD

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 30