'LPF was noodzakelijk kwaad GESPREK VAN DE DAG i Advocate Böhler wil macht van de staat beteugelen Harry Mens past ervoor om Don Quichotte te worden Als moeder en niets anders 152 MENSELIJK Vier maanden na de scheiding met haar platen maat schappij EMI heeft de Ameri kaanse popdiva MARIAH CAREY een nieuw platen contract getekend. Ze is in zee ge gaan met het label Island Records dat tot het media concern Vivedi Universal behoort. De 32-jarige pop zangeres is be reid te werken aan een nieuw album. Hoeveel geld er met de deal is ge moeid, is niet bekendge maakt. Na de slechte ver koopcijfers van haar laatste al bum Glitteren de flop van haar gelijkna mige debuut film, wilde EMI in januari van haar af. Carey zou het afgelopen jaar de pressief zijn geweest, maar werkt nu aan haar terug komst. Een GULZIGE MUIS heeft een Oostenrijker mogelijk 16.000 euro gekost. De ondernemer had dat bedrag van een klant ontvangen en opgeborgen in een la. Hij kreeg arg waan toen hij een aangevreten 500-eurobiljet onder ogen kreeg. De man had zijn bergplaats al vaker gebruikt omdat de knaagdieren zijn oude papieren bankbiljetten links had den laten liggen. De nieuwe eurobiljetten zijn onder andere van katoen gemaakt en dat is een delicatesse voor muizen. Vandaar dat een muis het geld tot papiersnippers had ver werkt. De gedupeerde hoopt dat zijn bank hem ter wille is en de versnipperde biljetten wil omwisselen voor nieuwe exemplaren. De Nieuw-Zeelandse actrice LUCY LAWLESS, de ster van de succesvolle televisie serie Xena: Warrior Prin cess, is bevallen van een ge zonde zoon, Judah Miro. De vader is Rob Tapert, met wie Lawless al een zoon van 2 had. Uit een eerder huwe lijk heeft Lawless een 13- jarige dochter. De tv-serie waarin Lawless de rol van de zwaardvechtende, sexy Xena speelde, liep van 1995 tot 2001. De laatste tijd was de 34-jarige actrice onder meer te zien in een aflevering van The X-Files en in de comedy Just Shoot Me. In de nieuwe film Spi der-Man, die afgelopen weekeinde alle bioscoopre cords brak in de Verenigde Staten, speelt ze een klein rolletje. „Hallo Singapore! Groeten vanaf de bovenkant van de we reld, ik ben er!" De Singaporaanse avonturier Khoo Shee Chiow heeft de tocht volbracht die hem naar beide polen bracht en naar de top van de hoogste berg van ieder wereld deel. Dat liet hij vanaf de NOORDPOOL per satelliettele foon weten aan journalisten en supporters. Khoo is de vier de persoon ooit die deze 'grand slam van het avontuur' vol tooit. Het laatste doel van zijn tocht bereikte Khoo na in 45 dagen 771 kilometer te hebben geskied. In maart vorig jaar deed Khoo ook al een poging de Noordpool te bereiken. Toen moest hij na negen dagen met bevroren vingers, bla ren op zijn voeten en een verminderd gezichtsvermogen op geven. In 1998 werd Khoo een held in Singapore toen hij als eerste inwoner van de stadstaat de Mount Everest be dwong. De sterren straalden volop tijdens de opening woens dag van het nieuwe filmfes tival in de wijk Tribeca in Manhattan New York. Het TriBeCa-festival is een initi atief van filmster ROBERT DE NIRO, die hiermee de wijk uit het stof wil halen na de aanslag op 11 septem ber. Tribeca grenst aan ground zero, de plaats waar de WTC-torens stonden, en werd daardoor zwaar getrof fen door de aanslag. De Ni- ro wil de buurt nu nieuw elan geven met de organisa tie van het TriBeCa-filmfes- tival. De openingsgavond werd onder anderen opge luisterd door Bill Clinton, Nelson Mandela en de Hol- lywoodsterren Hugh Grant, Kevin Spacey en Whoopie Goldberg. De Niro riep de aanwezigen op een moment stil te zijn ter nagedachte nis aan de slachtoffers van de aanslag. Australische vissers hebben met behulp van een schroe vendraaier een collega uit de bek van een HAAI bevrijd. De mannen vingen de haai per ongeluk terwijl ze op garnalen visten. De roofvis beet een van de vissers in zijn arm. Daar op probeerden de drie overige bemanningsleven de bek van de haai open te breken met een schroevendraaier. Deze ac tie had succes: de haai liet zijn prooi los. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht en geopereerd aan zijn ver wondingen. Het is misschien wat aan de vroege kant maar het le ven van de 19-ja- rige Britse PRINS WILLIAM wordt deze zomer voor televisie verfilmd. De omroep ABC zal een serie uit zenden die 'Prins William' gaat he ten, zo meldde het vaktijdschrift Hollywood Repor ter. De tv-serie handelt over het leven van de jon ge erfgenaam van de Britse kroon vanaf de periode waarin zijn moe der Diana om het leven kwam in 1997 tot aan het he den. Wie de hoofdrol speelt, is nog niet bekend. De historische Lockheed Constellation 'CONNIE' heeft gisteren haar eerste proefvlucht gemaakt. Het viermotorige passagiers vliegtuig uit de jaren vijftig wordt in Arizona gerestau reerd en vliegt eind mei naar Schiphol. Daar krijgt het een plaatsje in het Na tionaal Luchtvaartmuseum Aviodome. De Connie maak te rond 18.00 uur Neder landse tijd een proefvlucht boven de woestijn nabij Tucson. Zo'n 85 vrijwilli gers en medewerkers van het Aviodome zijn de afge lopen jaren bezig geweest om het vliegtuig gereed te maken voor de oversteek over de Atlantische Oceaan. De Constellation speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van de naoor logse intercontinentale luchtvaart. Het vliegtuig vervoerde in de jaren vijftig, onder meer voor de KLM, veel Nederlanders die naar Canada en Nieuw-Zeeland emigreerden. j p De van oorsprong Duitse juriste Britta Böhler behoort tot het Amsterdamse advocatencollec- tief dat onder leiding van mr. A. Franken de verdediging op zich heeft genomen van Volkert van der G. die als enige verdachte vastzit wegens de moord op PimFortuyn. Ze heeft al een re putatie in het verdedigen van actievoerders uit de linkerkant van het politieke spectrum. Als tiener zag Britta Böhler, ge boren in 1960 in Zuid-Duits- land, RAF-terroristen als helden. Ze wilde zich namelijk afeetten tegen haar ouders. Haar pro bleem was dat die links waren - ze hadden ooit de Beierse CSU- leider Franz-Josef Strauss met tomaten bekogeld- en Böhler wilde pertinent niet 'rechts' worden. „Dan moet je je ouders dus links inhalen", verklaarde ze in een interview in 1999. Het lag voor de hand dat het kantoor van de in 1991 naar Ne derland geëmigreerde Böhler snel werd genoemd als het team dat de verdachte van de moord op Fortuyn zou gaan bijstaan. Gisteren werd bekend dat Böh ler samen met haar collega's A. Franken en V. Koppe die taak op zich neemt. Böhler is als politiek geënga geerd advocaat bekend in het wereldje van linkse actievoer ders. Ze gaf een veelbelovende loopbaan als fiscaal jurist bij een gerenommeerd advocatenkan toor op om, zoals zij dat zelf noemt, 'politiek advocaat' te worden. „Veel zaken worden niet alleen in de rechtszaal be slist, maar ook politiek. Dat be tekent dat je je als advocaat op meer fronten moet inzetten", meent ze. Haar advocatenwerk ziet zij 'als het beteugelen van de macht van de staat'. Böhler raakte bekend toen zij in 1998 door PKK-leider öcalan in de arm werd genomen. Dat le verde haar uit Turkse hoek de beschuldiging op dat zij contact onderhoudt met tenoristische groepen. Böhler haalde haar schouders op. „Andere kantoren zouden zo'n cliënt inderdaad weigeren. Maar ik identificeer mij juist met öcalan omdat de Koerdische zaak rechtvaardig is. Arafat gold ook eerst als terro rist, maar later als gerespecteerd politicus." Haar poging Jorge Zorreguieta voor een Nederlandse rechter te krijgen wegens diens junta-ver leden, liep op niets uit. De rech ter verklaarde haar cliënt, oud diplomaat Van Mourik, niet ont vankelijk. Zoals vaker zocht Böhler de verklaring ervoor niet in het recht, maar in de politiek. De uitspraak zou zijn geregeld in verband met het huwelijk van Zorreguita's dochter met Wil- lem-Alexander. Böhler was ook sinds 2000 ook voorzitter van Greenpeace maar deze twee partijen gaan per di rect uit elkaar. „Greenpeace wordt nu heel erg in verband gebracht met de moord, waar van we resoluut afstand hebben genomen", aldus de woordvoer ster. „Böhler vindt dat iedereen recht heeft op rechtsbijstand, en dat vindt Greenpeace ook. Maar we wilden allebei niet dat men sen Greenpeace en de moord met elkaar in verband gaan brengen." Chris Halkes Britta Böhler. Foto: ANP/Marcel Antonisse Ze hebben elkaar lang gekend. Toen Harry Mens eind jaren tach tig een 'wat branieachtig' gast college gaf, zat Fortuyn op de eerste rij. De lezing beviel hem: Harry kreeg een gesigneerd exemplaar van een van zijn eer ste boeken. De makelaar las het, en zo ontstond het contact. Vooral sinds Mens een eigen tv- programma heeft, is het contact intensiever geworden. Vooral te lefonisch dan, zegt Mens, want allebei waren ze altijd drukdruk- druk. „Het aantal keren dat ik bij hem thuis ben geweest is op de vingers van een hand te tel len." Maar plannen genoeg: als Pim premier was geworden, zou de kerstuitzending van Business Class in het Catshuis worden opgenomen, had Fortuyn zich al voorgenomen. Voornemens die deze week met vijf kogels aan flarden werden geschoten. Ja, zegt Harry Mens tijdens een van de vele mobiele telefoongesprekjes tijdens het interview, ik ben rustig. „Mis schien zelfs wel een beetje té koel." Af en toe heeft hij een moment van tranen, bijvoor beeld toen zijn dochtertje een versje had geschreven voor Pim Fortuyn. En terwijl hij dat zegt, vertrekt zijn gelaat heel even en breken de emoties door die de moordaanslag ook bij hem te weeg hebben gebracht. In witte slobbertrui, trainings broek en sportschoenen zit hij in een rustig hoekje van Huis ter Duin, zijn tijdelijke woonplaats. Op televisie wil hij niet meer, aan de schrijvende pers wil hij zijn standpunt over de Lijst Pim Fortuyn nog wel een keer uit eenzetten. „Dan kan ik tenmin ste controleren of mijn woorden goed worden weergegeven. Dat standpunt is opmerkelijk genoeg: de lijst zou zichzelf moeten opheffen. Zo niet, dan zou niemand er nog op moeten stemmen. Want de Lijst Pim Fortuyn heeft na de aanslag niets meer met Fortuyn te ma ken. De lijst is voor Pim eigenlijk nooit méér geweest dan 'bal last', zegt Mens. „Pim zag het als een noodzakelijk kwaad, een middel om tot zijn doel te ko men om minister-president te worden. Hij had verder geen en kele liefde voor de kandidaten lijst." - Dat is toch niet fair tegenover die mensen? Hij heeft die dus ge woon gebruikt. „Pim zag de mensen op zijn lijst op dezelfde manier als een Harry Mens verlaat met zijn vriendin de Laurentiuskerk in Rotterdam, waar Pim Fortuyn lag opgebaard. Hij werd daarbij door veel mensen uitgejoeld. Foto: ANP loodgieter of een stukadoor die je laat komen voor een klus in je huis. Daar is toch ook verder niets mis mee?" Met de samenstelling van de lijst heeft Fortuyn zich nauwelijks bemoeid. Alleen voor de top van de lijst en voor mensen als Jans sen van Raaij en Hoogendijk, de twee éminences grise die na de verkiezingen zouden moeten helpen om de fractie in toom te houden, kwam Pim zelf opdra ven. De rest liet hij over aan een selectiecommissie. Een grove misrekening, realiseerde For tuyn zich later. „Hij was heel open tegen mij en zei me dat er bij nader inzien veel onbekwa me mensen op stonden." De lijst, benadrukt Mens, bestaat weliswaar, voor 99 procent uit fatsoenlijke mensen", maar ook niet méér dan dat. Zonder Pim is de partij een kruiwagen waar de kikkers straks aan alle kanten uit springen. Ook Pim had al in toenemende mate moeite met 'zijn' mensen. Geheel in tegenstelling tot de af spraken gingen kandidaat-Ka merleden naar buiten toe optre den. Anderhalve week geleden, vertelt Mens, was Pim het zat. Hij besloot een enorme donder preek te houden. En als ze niet zouden luisteren, zou hij op stappen. Verder was Fortuyn absoluut niet van plan om mensen van de lijst te benoemen tot minister of staatssecretaris. Daarvoor zou hij, geheel in overeenstemming met zijn boek 'het zakenkabinet Fortuyn' putten uit een kring van onafhankelijke deskundi gen. - Zou U beschikbaar zijn ge weest? U zei immers toch ooit dat zijn vingers jeukten om als minister van volkshuisvesting orde op zaken te stellen? „Nee, door privé-omstandighe- den. Ik heb een gezin met jonge kinderen en teveel sores aan mijn kop. En ik heb meer geld nodig dan het salaris van een minister." Mens vreest chaos als komende woensdag mensen sympathie- stemmen gaan uitbrengen op de LPF. Hij spreekt over een drei gende puinhoop en een drama. „Er is een soort massapsychose ontstaan. Ik had gehoopt dat mijn stem zou worden gehoord, maar dat gebeurt niet. Ik dreig nu zelfs een soort Don Quichot te te worden, en daar voel ik niets voor." De partij zou zelfs woensdag de grootste kunnen worden, denkt hij, waarmee de LPF in principe het voortouw zou krijgen in de kabinetsforma tie. Maar welke coalitie mét de LPF er uiteindelijk ook uitrolt „na drie kwartier ontploft de zaak en kunnen we weer op nieuw beginnen." Dat wil hij voorkomen. En hij handelt daarmee in geest van Pim, zegt hij. „Ik word nu afge schilderd als een afvallige of een verrader van het gedachtegoed van Pim, maar het tegendeel is juist het geval." Pim zelf, zegt hij, zou in een situatie als deze hebben gestemd op het CDA van Balkenende, die het per soonlijk goed met elkaar konden vinden. „En hij was in zekere zin jaloers op de jeugd van Balke nende." - Jeugd? „Balkenende is begin veertig, Pim was 54. Die tien jaar is een enorm verschil. Als je begin veertig bent, heb je nog zoveel vóór je. Balkenende is nog aan het optellen, Pim was aan het aftellen. Zo voelde hij dat zelf tenminste." Mens staat niet alleen, zegt hij. In het gesprek met premier Kok gaf de broer van Fortuyn aan dat hij het chique zou vinden als de partij zichzelf zou opheffen. Maar de mensen op de lijst wil den daar niets van weten. Die zijn veel te eager om in de Ka mer te komen, denkt Mens. Zelfs uitstel van de verkiezingen zou daarvoor een grote bedrei ging vormen. „De kunst van Herman Brood steeg na zijn dood ook even pijlsnel in waar de. Nu is het al weer flink gekel derd. Zo zou dat ook gaan met de LPF bij uitstel van de verkie zingen." Zelf zag Fortuyn het premier schap onder handbereik. Hij werkte er al dagelijks aan. Afge schilderd in het buitenland als de Nederlandse Le Pen, gaf hij de afgelopen tijd talloze inter views aan buitenlandse media hebben, zeker als er mannelijke medespor ters of publiek bij was. In de internationale pers wordt Blankers- Koen 'Golden Fanny' genoemd. Maar in Ne derland heet ze 'de vliegende huisvrouw'. De beeldvorming van de Olympische kampioe ne wordt na haar glorieuze terugkeer weer nauwlettend omgebogen richting echtgenote en moeder. Op de foto's maken haar lange, blote loopbenen plaats voor huiselijke tafe reeltjes die via de dames- en familiebladen worden verspreid. Daarop zien we haar met een keurig gekruld kapsel, een lange rok en een dochtertje op haar knie. Het werkelijke goud ligt voor Fanny thuis, bij haar man en kinderen, is de boodschap. In bladen als Margriet en Libelle staan vrouwen steevast afgebeeld in de keuken, met fleurige schort jes, of bezig met hun kinderen. De sociale druk om je als vrouw vooral te richten op het moederschap was niet alleen een Nederlands fenomeen, al nam het hier een heviger vorm aan. In Amerika werd seks bom Jayne Mansfield met enige regelmaat door fotografen geneutraliseerd tot moeder lijke proporties door haar af te beelden in de keuken. Weliswaar hield zij zich daar onle dig met het bereiden van cocktails, maar op de achtergrond waren nadrukkelijk haar man en kinderen te zien. Zelfs Thatcher liet zich in de jaren tachtig nog, met schortje voor. redderend in de keuken fotografen. Wetend dat zo'n beeld van moederen genote een uitermate kalmerend effectc op de (mannelijke) goegemeente. Zo kt3 ze je weer als vrouw, zo zien ze je ook I liefst. Ongevaarlijk bezig op een domei waar voor hen geen eer aan te behalen Dat drukte ook Pim Fortuyn uit toen h verslaggeefster Wouke van Scherrenbu snauwde: 'Ga toch koken'. Zijn advies twee weken geleden als motto genome een discussie over vrouwen in het pub debat. Conclusie: in het publieke deba breekt vaak de vrouwelijke stem. Dat i bijvoorbeeld het geval na 11 septembe ik beschreef toen op deze plaats mijn t zing over die totale mannenwereld die opveerde. Onder de verslaggevers, hoq ren, commentatoren, generaals die con taar leverden, bevonden zich nauweli) vrouwen. Staatssecretaris Annelies Verstand, Hei Ancona en kamerlid Naima Azough n ten zich druk over de 'tuttendiscussie' i Nederland woedt over de combinatie i zorg en arbeid. Want, zo vragen zij ziel wat heeft dat met de maatscliappelijkt tie van de vrouw te maken? Zo vieren we moederdag 2002. We zijn schort en ontmoederd door de tijdgeest Maar een keer per jaar worden we geët moeder en niets anders. Ook bij het borstbeeld dat de Leidse beeldhouwer Jeroen Spijki de politicus maakte leggen mensen bloemen voor Pim Fortuyi borstbeeld staat in grand café Het Elfde Gebod in de Hotels vai Oranje aan de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard. Hf plek waarvandaan Harry Mens wekelijks zijn programma Busii Class uitzendt. Foto: Dick Hogewoning var* om dat het beeld te corrigeren. „Ik zei wel eens tegen hem: Pim, je moet je niet steeds richten op Duitsland en Engeland, je moet je gezicht laten zien in Drenthe en Overijssel. Maar daar luister de hij niet naar, hij was al bezig om het gras te maaien voor het Catshuis." En het was hem gelukt, denkt Mens. Pim zou zijn LPF tot de grootste partij hebben weten te maken. En dan? Wat zou Pim voor premier zijn geweest? Geen dossiervreter, weet Mens zeker. En Nederland zou een andere Fortuyn te zien hebben gekre gen dan de man die op het scherp van de snede debatteer de. Een lieve, aimabele man met gevoel voor humor en 'eerlijk tot in zijn nerven', zegt Mens. Want zo heeft hij Fortuyn leren ken nen door de jaren heen. „De Pim die we de laatste weken hebben gezien, ontsp; bereid om compromissen! sluiten, is de Pim die ik al ken." De eindeloze drang naar ning was weg, signaleert „Naarmate hij meer erkei kreeg, had hij er steeds behoefte aan. De laatste vi merkte ik dat hij er eigei lemaal geen behoefte mei had." IJdel was Pim wel, zou hij ook gebleven zijn. zat nu eenmaal in zijn ge< heid. Alle nichten zijn ijdi Vandaag wordt Fortuyn tij begraven in Driehuis-We; veld. „Ik geloof in God eni hiernamaals. Ik ben ervan] tuigd dat Pim nu op zoekf de afdeling waar Kennedy! Want hij wil in de hemel niveau zitten." Sjaak Smakman Ooit, nog niet eens zo langgeleden, was Moederdag een onverdachte dag. Alom ge respecteerd, overal gevierd. Zonder kritische kanttekeningen. Omdat de natuurlijke be stemming van de vrouw nu eenmaal het moederschap was. Mits getrouwd ui teraard. Als jonge moeder vond ik die dag onzin. Rolbevestigend boven dien. Ik deed er niet aan mee. Tot dat mijn oudste dochter als vierja rige naar de kleuterschool ging. En daar hevig aan een cadeautje voor moederdag werd gewerkt. Toen was er geen ontkomen meer aan. j Een jaar later overtuigde ze zelfs haar vader dat hij sa men met haar een cadeau- voor mij moest ko ten. Zij wist wel iets. Toen de dauw nog over moederdag lag, kreeg ik van haar ontbijt op bed geser veerd. Kampeerbo- terhammen met sla, tomaat en mayonai se, én een glas cola. Ik werd aange maand het pakje snel open te maken. Daar kwam een schort uit. 'Dat had je nog niet hè', riep de dochter, triomfantelijk. Ik bedoel maar: je rol in het leven, ook als moeder, bepaal je niet alleen zelf. Toch ben ik Moederdag altijd blijven be schouwen als een dag die zijn ontstaan en bestaan vooral dankt aan het verschijnsel megamoeders. Vrouwen die excelleerden in voortplanting. Dat mocht dan niet altijd hun lust zijn, maar het was wel hun hele le ven. Vooral in de periode na de Tweede We reldoorlog was het moederschap zo ongeveer het enige 'schap' waarin vrouwen mateloos mochten uitblinken. Daar was ook nauwe lijks ontkomen aan. Andere activiteiten dan het moederschap waren alleen voor onge huwde vrouwen weggelegd, zij het uitslui tend in de zorgende, moederlijke sfeer: ver pleegster, onderwijzeres, iruiatschappelijk werkster. Dat leidde tot merkwaardig moralisme. Neem Fanny Blankers-Koen. Ze veroverde in 1948 in Londen vier keer het Olympisch Goud. Foto's laten zien hoe ze keer op keer als eerste door het finishlint knalt. Met blote benen in een kort broekje, blote armen en de borsten fier vooruit. Ze kwam uit een land waarsporten voor vrouwen onwenselijk werd geacht. Het was 'te lichamelijk'. Boven dien liet sportkleding meer van het vrouwe lijk lichaam zien dan in het gewone, dage lijkse leven als toelaatbaar werd beschouwd. En kon daarom een onzedelijke werking

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2