Beveiliging LPF-leden verscherpt Arts verzwijgt bijwerkingen medicijn bij kind estijnen trekken uit boortekerk Cieba Leidsch Dagblad Verdachte had adressen bij zich Bisschop Van Luyn ziet mis als protest tegen geweld Laatste groet aan Pim Fortuyn Vaccinatie begint in Hillegom en Noordwijkerhout Kuip trilt van vreugde na winst Feyenoord /EG&WIEL Saterdag 11 mei RANIUMMARKT DERDAG-OMTBI(T 0 LOS DEL SOL GENDE llSCOMAN ns: LPF was >r Pim niet er dan ballast >on gaat Ihina boer op laarde diva's len de show in «noordhallen ■dubbel feest enviergang landerveen wtrappen: p, drank en ipvuurtjes t de Santa Fe in en weer ir Noordkaap old Fleming iskimo's verdienen öbelprijs voor de Ie, want het woord )g bestaat niet in taal Regenbuien «m-nicosia/rtr-afp-dpa 23 Palestijnen die nog in loortekerk in Bethlehem en, hebben het pand (tend verlaten. Dat is ver- J uit legerkringen. De 0 zijn afgevoerd in bus- flBrtien Palestijnse militan- Ue op de 'terroristenlijst' lël staan, vlogen via Tel ar Cyprus, waar ze tijde rden ondergebracht tot finitieve bestemming is en. Portugal zou bereid aantal mannen op te Andere mogelijke be ngen zijn volgens officië- nen Spanje, Oostenrijk, land, Luxemburg en Ca en groep van 26 Palestij- at naar de Gazastrook om ïogelijk te worden be- De andere Palestijnen regelrecht naar huis. raëlische stad Beersheba lochtend zeven mensen vond geraakt bij een met een granaat. Bij de iren twee Palestijnen be- Volgens de Israëlische la'aretz heeft de politie in hen gearresteerd. De voortvluchtig. luitenland: euws over Israël (advertentie) NR. 42920 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 VRIJDAG lO MEI 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad T J*# V l| -J »TY*»M V»'' I' van 10.00- 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m- SHOWROOM! Kantoormeubelen 3 Oktober kost vereniging geld leiden - De 3 October-Vereeni- ging heeft vorig jaar voor de tweede keer op rij met een ver lies afgesloten. Vooral de ex ploitatie van de kennis, van oudsher de grootste inkom stenbron voor de vereniging, was daar debet aan. De kermis exploitanten boden in 2001 in totaal 28.000 euro minder voor een staanplaats op het lunapark dan in het voorgaande jaar. Het tekort over 2001 is met 17.800 euro echter substantieel lager dan het jaar daarvoor toen het ruim 36.000 euro bedroeg. Pagina R1 Reusachtig stuk ijsberg breekt af Washington - Op de Zuidpool is opnieuw een grote ijsberg af gebroken. De berg heeft een af meting van 76 bij 7 kilometer. Satellieten stelden het afbreken van de ijsplak vast. Sinds eind januari zijn diverse ijsvlakten losgeraakt. Samen hebben ze een oppervlak dat twee keer zo groot is als het Spaanse eiland Mallorca. Onderzoekers willen niet direct een verband leggen met het broeikaseffect. Ze den ken eerder dat een relatief war me zomer in de regio de oor zaak is geweest. Archieffoto: Loek Zuyderduin Hooftprijswinnaar Dresden overleden leiden - Op 87-jarige leeftijd is afgelopen maandag de Leidse letterkundige Sem Dresden overleden. Dit heeft zijn familie gisteren bekendgemaakt. Aan Dresden, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Leiden, werd onlangs de PC Hooftprijs voor beschouwend proza toe gekend. De prijs heeft hij niet meer in ontvangst kunnen ne men. Dresden was al lang ern stig ziek. Pagina R7 Italiaanse renners nemen de snelweg Groningen - De politie Gronin gen heeft gisteren verscheidene renners van de Giro d'Italia van de snelwegen gehaald. Er wer den enkele tientallen renners aangetroffen op de A7 bij Hoo- gezand, op de N366 tussen Veendam en Stadskanaal en bij Oude Pekela. Met name de Ita liaanse renners denken dat ze met hun fiets overal kunnen rij den, aldus een woordvoerder. „Dat is schijnbaar de gewoonte daar.'' De wielrenners zijn niet bekeurd. Herseninfarct Kamerlid GL den haag - Tweede-Kamerlid Harrewijn van Groenlinks is gisteren getroffen door een zwaar herseninfarct. Als gevolg daarvan is de rechterzijde van zijn lichaam verlamd geraakt. Dat heeft fractievoorzitter Ro- senmöller van Groenlinks van ochtend bekendgemaakt. Har rewijn ligt in het Mesos Me disch Centrum in Utrecht.Hijis woorvoerder defensie en socia le zaken van Groenlinks. Onderzoek van Leidse onderzoeksinstituut RAND Europe in juli gepubliceerd Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: 2 maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening Plaats en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. M V (S.vm cu Crete nabe^wjng) Bij machtiging tot automatische betaling 18.25 krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 52,00 jackpot cadeau 52,50 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl door Roelf Reinders leiden/den bosch - Bijwerkingen van me dicijnen die kinderen krijgen, blijven vaak onder de pet. Artsen melden bijwer kingen niet omdat ze bang zijn voor de rechter te worden gesleept. Ze gebruiken bij kinderen medicijnen waarvan ondui delijk is wat de effecten zijn. De weten schappelijk basis om medicijnen voor kinderen te gebruiken ontbreekt meestal. Dat blijkt uit onderzoek van het Leidse onderzoeksinstituut RAND Europe dat in juli wordt gepubliceerd. Omdat er weinig speciale kindermedicijnen zijn, gebrui ken artsen bij de behandeling van jonge ren medicijnen die voor volwassenen zijn bedoeld. Deze medicijnen zijn niet op kinderen getest. Ervaring met het gebruik van medicijnen bij kinderen wordt niet goed verzameld en gedeeld met artsen. De bijwerkingen bij kinderen komen vaak niet aan het licht. Artsen aarzelen bijwerkingen te melden omdat zij bang zijn aansprakelijk te worden gesteld, zegt RAND Europe- onderzoeker I. van Beusekom in een voorpublicatie van het onderzoek in het Pharmaceutisch Weekblad. Het onder zoek is in opdracht van het College voor Zorgverzekeringen gemaakt. Het contact tussen kinderartsen, huisart sen en apothekers verloopt gebrekkig, concluderen de onderzoekers. Apothe kers wijken geregeld zonder overleg af van het voorschrift van de artsen. Verder klagen apothekers dat zij hun werk niet goed kunnen doen als artsen geen dia gnose op het voorschrift schrijven. RAND Europe wil dat de overheid en zorgverze keraars de farmaceutische industrie sponsoren om onderzoek te doen naar 1 if, medicijnen voor kinderen. Dat onder zoek gebeurt nu nauwelijks omdat kin dermedicijnen te weinig winst opleveren. Boetes voor medicijnenproducenten die weigeren onderzoek te doen naar medi cijnen bij kinderen kan volgens het Leid se instituut een oplossing zijn. Niet doen, reageert directeur A. van Grootheest van het Nederlands Bijwer kingen Centrum Lareb in Den Bosch waar artsen bijwerkingen van medicijnen kunnen melden. „In boetes geloof ik niet zo." Hij ziet meer in een andere suggestie van RAND Europe om wetenschappelijk onderzoek te stimuleren met patentver lening. Dat betekent dat als een bedrijf onderzoek bij kinderen verricht het me dicijn van deze producent als enige mag worden voorgeschreven. „Patentverle ning kan onderzoek sterk stimuleren", verwacht Van Grootheest. „Farmaceuti amsterdam-breda/anp-gpd - De man die ervan wordt verdacht Pim Fortuyn te hebben doodge schoten, had de namen en adres sen van nog drie LPF-kandidaten bij zich. Ook had hij plattegron den van de omgeving van hun woningen. Dat heeft een woord voerster van het openbaar minis terie (OM) in Amsterdam van daag bevestigd. De gegevens over de partijgeno ten van Fortuyn werden gevon den in de auto van de 32-jarige Volkert van der G. Er zijn veilig heidsmaatregelen genomen voor de drie LPF'ers omdat het OM 'zo lang het onderzoek loopt met alles rekening houdt', maar justitie gaat er nog steeds van uit dat de verdachte als een ling opereerde. De politie onderzoekt of de 32- jarige dierenactivist Volkert van der G. ook betrokken was bij de onopgehelderde moord uit 1996 op milieuambtenaar Chris van de Werken uit Nunspeet. Tevens wil de politie natrekken of Van der G. ook de hand kan hebben gehad in het grote aantal onop geloste zaken tegen de bio-in dustrie. De politie heeft een dik dossier van delicten die nooit tot klaarheid zijn gebracht: het laten ontsnappen van nertsen uit fokkerijen, branden in trans portwagens en opslagruimten voor kippen. Het OM heeft gis termiddag videobanden van de bewakingscamera's van Hotel Brabant in Breda in beslag ge nomen. In een van de zalen van het hotel sprak maandagmid dag, enkele uren voor zijn dood, Pim Fortuyn met 200 lezers van het regionale dagblad BN De Stem. Twee getuigen hebben de afgelopen dagen gemeld dat ze menen Volkert van der G. bij die bijeenkomst te hebben gezien. Beveiligingsbeambten die de or ganiserende krant had inge huurd zeggen dat ze de man niet hebben opgemerkt. Een van de twee getuigen is een mede werkster van het hotel. Zij zegt zich de man te herinneren om dat hij zich 'vreemd gedroeg1. Als verdachte Van der G. wordt veroordeeld voor de moord op Fortuyn, wordt hij in de gevan genis mogelijk apart gehouden van medegedetineerden. Het ministerie van justitie kan op die manier voorkomen dat hij het slachtoffer wordt van gevange nen die de moord op de politi cus mogelijk willen wreken. De verdachte heeft nog steeds geen verklaring afgelegd. Meer nieuws over Fortuyn op pagina's Gesprek van Dag en Binnenland i en 2 Tienduizenden stonden langs de route die de witte lijkwagen van Pim Fortuyn vanochtend in Rotterdam aflegde. De mensen applaudisseer den en gooiden bloemen.Foto: ANP/Robin Utrecht rotterdam/anp-gpd - bisschop Van Luyn van Rotterdam heeft vanmiddag aan de uitvaartmis voor Pim Fortuyn meegewerkt uit protest tegen het toene- mendegeweld in de samenle ving. Hij zei dat in zijn inlei dend woord tijdens de dienst in de Laurentius- en Elisabeth- kathedraal in Rotterdam. For tuyn was lid van deze binnen stadsparochie. Van Luyn kende de maandag vermoorde Rotterdamse politi cus niet persoonlijk, maar de bisschop stemde in met het verzoek van de familie om voor te gaan om namens de Rooms- Katholieke Kerk „kracht bij te zetten aan het protest tegen de toenemende agressie en het zinloze geweld in onze samen leving". Na vele anderen, is nu ook Fortuyn hiervan het slacht offer geworden, zei Van Luyn. Hij bad tijdens de eucharistie viering voor de zielenrust van Fortuyn. Van Luyn vroeg God ook om kracht voor de huidige en komende regering, het be stuur van Rotterdam, de poli tieke partijen en hun leiders, voor de kerken en maatschap pelijke organisaties en alle bur gers. Rond de begrafenismis van Pim Fortuyn in Rotterdam heeft de politie vanmorgen strenge wapencontroles uitge voerd. Ook werd in de omge ving met honden en spiegeltjes gespeurd naar bommen ie mogelijk onder auto's waren gemonteerd. Bij de kathedraal H.H. Laurentius en Elisabeth aan de Mathenesserlaan waren tenten geplaatst waarin bezoe kers van de mis werden ge fouilleerd. roelofarendsveen - Op tal van plaatsen langs de route van de begrafenisstoet naar Driehuis, hingen van morgen al spandoeken en vlaggen met een laatste groet aan Pim Fortuyn. Zo ook bij het aquaduct nabij Roelofarendsveen (zie foto). Het Korps Landelijke Politiediensten liet weten de rouwstoet met tien moto ren en tien auto's te begeleiden, met name voor het blokkeren van toeritten en het beveiligen van brug gen en viaducten. Er werd vanmorgen een enorme toeloop verwacht. Foto: Hielco Kuipers bollenstreek/leiden - Noord wijkerhout en Hillegom zijn de eerste gemeenten in Zuid-Hol land Noord waar kinderen tegen meningokokken C worden inge ënt. De GGD Zuid-Holland Noord is van plan de me- ningokokken-vaccinatiecam- pagne daar te beginnen omdat de zomervakantie in deze ge meenten vroeg begint. Het vac cineren begint in de week van 17 juni. Ouders en kinderen hoeven niet zelf in actie te ko men. De GGD informeert tussen 15 mei en 15 juni alle 117.000 kinderen en jongeren in Zuid- Holland Noord over de me- ningokokken-vaccinatiecam- pagne. Ze krijgen een brief met een oproep, een folder en infor matie over wanneer en waar ze kunnen worden ingeënt. Het in enten van de kinderen is de grootste logistieke operatie uit de geschiedenis van de GGD in Nederland. Pagina R5 'Twee keer inenten is niet erg' Trots tonen de spelers van Feyenoord de beker aan het publiek. Foto: Hans van Weel rotte rdam/anp - Een explosie van vreugde liet woensdag avond De Kuip trillen. Het laat ste fluitsignaal van de Portugese scheidsrechter Melo Pereira ging verloren in een orkaan van gejuich. Feyenoord was winnaar van de UEFA-bekerfinale, een succes waar de trouwste aan hang van Nederland zoveel ja ren op had moeten wachten. Slachtoffer van de Rotterdamse dadendrang werd Borussia Dortmund, de nieuwe Duitse kampioen, in een zinderende wedstrijd: 3-2. De laatste Europese titel dateer de al weer uit 1974, toen Feyen oord winnaar werd van de toen malige Europa Cup 3, in een tweestrijd tegen Tottenham Hotspur. Daarna raakten de Rotterdammers de aansluiting met de Europese top kwijt en bleef het alleen nationaal over eind. En dat deed pijn in de Maasstad. Maar tegen Borussia kregen de supporters de beloning voor hun steun, de spelers voor hun onverzettelijkheid. De vedetten van toen, zoals Coen Moulijn en Wim van Hanegem, hebben op volgers in mannen als Paul Bos- velt en Pierre van Hooijdonk. De laatste is uitgegroeid tot de ab solute smaakmaker in De Kuip. Ook in de finale was Van Hooij donk de uitblinker. Hij scoorde twee keer, voor rust. Het „Pieee- eerre, Pieeeeerre" galmde voort durend door het stadion. Feyenoord - Borussia werd in derdaad een voetbalthriller, vol spanning en met af en af toe enige grimmigheid op de tribu nes. Maar rellen bleven tot op luchting van Feyenoord en de UEFA in het stadion uit. Na af loop vielen sommige Feyen oord-supporters elkaar huilend in de armen. Anderen waren zo geëmotioneerd dat de vreugde op het veld totaal aan hen voor bijging. Ze stonden er als gehyp notiseerd bij. Pagina R11: Rotterdam huilt, Rotterdam lacht sche industrieën zijn meer geïnteresseerd in hun aandeelhouders dan in zorg. Daarom moet je de industrie belonen." Van Grootheest pleit er verder voor dat een nieuw medicijn pas wordt geregi streerd als de fabrikant ook onderzoek naar de werking bij kinderen heeft ge daan. Hij bestrijdt de conclusie van het onderzoeksinstituut dat artsen uit angst voor een proces bijwerkingen niet mel den. „Ik heb niet de indruk dat het ele ment aansprakelijkheid een rol speelt. Dat blijkt ook uit onderzoeken. Veel be langrijker om niet te melden zijn zaken als gebrek aan tijd en onbekendheid met de meidprocedure.Lareb krijgt jaarlijks ongeveer 250 meldingen over bijwerkin gen bij kinderen. Bij kindéren worden meer ernstige bijwerkingen gemeld dan bij volwassen, zegt het Bijwerkingen Cen trum.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1