LEIDE Leidens Ontzet draait weer verlies Open die openbare toiletten! Behaarde diva's stelen de show REGIO 'Protocol voor zwembaden moet landelijk worden ingevoerd' Steun voor Rabbae van eigen achterban ie !d' it Pharming pkt medicijn dA schrapt _:gadering A Uitgekeken op UW B college's www.autoheemskerk.com .,0 Ki p trouwens hoogstwaar- |k nauwelijks bezwaren p over deelname aan het i De partij bestuurt de sinds jaar en dag. Wel is nkele leden kritiek op de aing van GroenLinks- Rabbae. Die is de als die GroenLinksers T lilagavond op hun leden- ïring uitten. |A-leden krijgen wel een jing om zich uit te spre- }r het collegeprogramma, 'ituur heeft een nieuwe ig uitgeschreven op 29 mei. De volledige as inclusief de PvdA-frac- handelt het coalitiepro- p uitgebreid op 4 juni. VRUOAG lO MEI 2002 R1 e omgekomen ahdweerlieden Jubileumfeest Dienviergang rlanderveen - Onderzoekers van de isiteit Leiden en van het Sibedrijf Pharming heb- n eiwit gemaakt dat ge- is voor de grootschalige trie van geneesmiddelen, jdnding is deze week ge leerd in het vooraan- le wetenschappelijke tijd- Nature Biotechnology, ^merkelijke aan het ge- fuleerde eiwit is de grote nis met natuurlijke eiwit- iet het eiwit wil Pharming gen aan een oplossing ia!je productiebeperkingen vaak gelden voor bio- e ^logische geneesmidde- uitvinding is een opste- or het noodlijdende Phar- dat in een persbericht dat het de nieuwe tech- e 'agressief gaat commer- De ledenvergadering PvdA in Leiden van van- gaat niet door. Het be an de partij vindt het on- om op de dag dat Pim wordt begraven, met de te vergaderen. De partij ph vanavond uit moeten D over deelname aan het in Leiden, en over het irogramma. .tuur realiseert zich dan meldt het in de elektro- ieuwsbrief van de PvdA, leden geen advies meer uitbrengen over de toe- tot de coalitie met WD, inks en D66. Dinsdag de wethouders geïnstal- Onder deze bijzondere ïgheden vindt het he chter dat het is gelegiti- om namens de leden te En over toetreding tot het door Annet van Aarsen leiden - Het Protocol Gedragsre gels Zwembaden dat sinds afge lopen woensdag in alle zwem baden in de regio's Hollands Midden en Haaglanden geldt, zou eigenlijk landelijk moeten worden ingevoerd. Gedeputeer de Vissers van de provincie Zuid-Holland meldde dat bij de ondertekening van het protocol in het Leidse zwembad De Vliet. En ook directeur P.C. Koppes van LC Landelijk Instituut Loka le Sport en Recreatie wil zich daar sterk voor maken. „De roem van het protocol snelt vooruit", aldus gedeputeerde Vissers. „Onlangs nog bij de be antwoording van kamervragen over veiligheid in zwembaden, werd duidelijk verwezen naar hoe de zwembaden, de gemeen ten, politie en justitie in Hol lands Midden en Haaglanden het nu geregeld hebben. Ik wil me ervoor inspannen dat dit protocol in heel Zuid-Holland gaat worden gebruikt. Maar ei genlijk zou het landelijk moeten worden ingevoerd. Juist in zwembaden zijn mensen het kwetsbaarst. Ze moeten daar veilig kunnen vertoeven." Het geroemde protocol voorziet in uniforme gedragsregels in de zwembaden in de poltieregio's Hollands Midden en Haaglan den - voor alle zwemmers door middel van pictogrammen in één oogopslag duidelijk en hoe de zwembadleiding hoort te handelen in het geval van inci denten. Zo kunnen bezoekers rekenen op toegangsverboden in alle deelnemende zwemba den, als zij over de schreef gaan. De straf varieert van één tot veertien dagen voor lichte over tredingen, zoals belediging van het personeel, tot maximaal twee jaar voor lijfelijk geweld en maximaal vijf jaar bij ernstige seksuele misdragingen. Bij straf baar gedrag wordt te allen tijde aangifte gedaan bij de politie. Gegevens van mensen cfie een toegangsverbod opgelegd heb ben gekregen, worden sowieso doorgespeeld aan de politie. Als ze zich dan in een ander zwem bad in de regio misdragen, kun nen ze op die manier worden vervolgd wegens huisvrede breuk. Ook het openbaar ministerie heeft zich met de ondertekening van het protocol gecommitteerd aan een harde aanpak van - met name - jongeren die zwemba den onveilig maken. „We teke nen, na de politie en de zwem baden", verklaarde hoofdofficier Korvinus van justitie. „We zien het belang in van een verande ring van het klimaat in de zwembaden." Hij denkt bij strafrechtelijk vervolgen van overtreders van de regels aan het opleggen van geldboetes voor lichtere vergrijpen en vor men van leerstraffen. „Ook zijn vrijheidsbenemende sancties denkbaar. Die sluiten we zeker niet uit." Directeur Coppes van LC Ne derlands Instituut Lokale Sport en Recreatie vindt dat hij een in spanningsverplichting heeft om het Protocol Gedragsregels Zwembaden 'naar een landelijk plan te tillen'. „We hoeven niet opnieuw het wiel uit te vinden. Wat in dit protocol is beschre ven, zou eigenlijk in alle zwem baden moeten gelden", aldus Coppes. De eigenaar van deze hond strijkt nog even de haren glad voor de finale van de Duitse herders. Foto: Mark Lamers Hondenwedstrijden in de Groenoordhallen door Floor Ligtvoet leiden - Languit liggen twee di va's bij te komen van hun top prestatie. Een schoonheidswed strijd is hard werken. Zeker als je zoveel haar hebt. Gewassen, ge droogd en gekamd worden. Dit is het lot van moeder en dochter Old English Sheepdog. Toch on dergaan zij de verzorgingsbe handeling gelaten. Ze zitten sa men met een reu al langer in het vak. Sinds jaren bezoeken ze met hun eigenaresse show na show. „Het is een dure hobby", geeft fokker Rosita Guérand toe. „De inschrijving voor een show kost per hond vijftig euro." Met een vriendin is ze deze ochtend om half vier vertrokken vanuit Koer- wacht in Zeeuws-Vlaanderen. De reis is niet voor niets ge weest. „Ik ben heel tevreden over de prestaties van de hon den. Onze reu Youri heeft nu zijn derde CAC, een keuringsti- tel, in de wacht gesleept. Nog één en hij is Nederlands kampi oen!" Niet iedereen is met zijn trouwe viervoeter naar de Joe Kat Show - gisteren in de Leidse Groenoordhallen - gekomen. Zo ziet de familie Snel uit Lelystad het als een uitje van hun rasver eniging Polski Owczarek Nizin- ny Club. De Poolse herdershond Daika hebben ze thuisgelaten. Met hun twee kinderen op schoot wachten ze op de show van hun favoriete ras. Al een uur voor aanvang zit de familie klaar. Met name de witte vacht van de honden vindt de kleine Jari Snel mooi. „Die hondentik is hem met de paplepel ingege ven", zegt zijn moeder tevreden. „Onze Daika heeft ook weieens een beker gewonnen", vertelt Jari enthousiast. „Die staat nu bij ons thuis." Wenson Juliet Welverink, een zwarte Schipperke hond uit Rot terdam, loopt parmantig rond. Ze is zichtbaar niet onder de in druk van de competitie. Grote honden die in haar buurt ko men, kijkt ze zonder gêne weg. Haar bejaarde baas is minder zelfverzekerd: „Het is helemaal waar de voorkeur van de keur meester naar uitgaat. Als hij van tengere teefjes houdt, maakt Wenson Juliet nog een kans. Maar misschien wint die stevige Schipperke naast haar wel." De negenjarige Boy Bitter uit Leiden kan intussen zijn ogen niet afhouden van de opgestelde rij glimmende trofeeën. „Wauw, wat zijn ze mooi!", fluistert hij. Het zal nog even duren voor hij met een beker kan pronken. Al lereerst heeft hij een hond no dig. Tijdens de Joe Kat Show kan Boy zijn hart ophalen. Er is vol op keus. Kommondors, Austra lian Kelpies, Entlebucher Sen- nenhonden en vele andere her dershonden en veedrijvers wor den gekeurd. „Deze zomer gaan we er een uitzoeken bij een fok ker", vertelt hij. Misschien gaat Boy volgend jaar wel met een hond én beker naar huis. door Marijn Kramp leiden - De viering van Leidens Ontzet vorig jaar is financieel op nieuw een tegenvaller geworden voor de 3 October-Vereeniging. Voor de tweede keer op rij moet de Vereeniging het jaar afsluiten met een negatief saldo. Het te kort is met 17.800 euro echter substantieel lager dan het jaar daarvoor toen het ruim 36.000 euro bedroeg. Vanavond tijdens de algemene ledenvergadering verklaart pen ningmeester B. van der Poel de financiële tegenvaller. Vooral de exploitatie van de kermis, van oudsher de grootste inkomsten bron van de 3 October-Vereeni ging, is debet aan het tekort. De kermisexploitanten boden in 2001 in totaal 28.000 euro min der voor een plek op het luna park dan in het voorgaande jaar. In 2000 viel de inschrijving ook al 39.000 euro lager uit. Het tekort in 2000 noopte de vereniging al tot het hanteren van de kaasschaaf op de festivi teiten in 2001. Door de financië le pijn te verdelen over alle on derdelen van het feest wist de vereniging te voorkomen dat ze festiviteiten moest schrappen. Behalve tegenvallende inkom sten kampt de 3 October-Ver eeniging ook al een paar jaar (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in leidschdagblad.nl asje doen op straat in kan bijna nergens. Ten- zonder daarbij een :ding te begaan zoals een te bewateren, straatmeu- bevochtigen, een kerk- schoon te spoelen of het van het grachtenwater te en. Het enige openbare oor mannen in Leiden an de Herengracht. De >als die wordt genoemd, egelmatig gebruikt, ïn hebben het een stuk ker. Zij kunnen helemaal s terecht Als je nodig jdens het winkelen ben je aangewezen op de wc's in de horeca of grootwinkelbedrijven. De lokale etablissementen zit ten niet bepaald te wachten op klanten die wel vocht afschei den maai- niet of nauwelijks in nemen. Dus is er behoefte aan openbare toiletten in de stad, al vele jaren trouwens. De onder grondse wc's op de Vismarkt zijn al sinds mensenheugenis voorgoed op slot gegaan. In 1993 zei een ambtenaar dat er binnenkort een voorstel zou verschijnen waarin de mogelijk heden voor de toiletten aan de Vismarkt worden opgesomd. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Die ambtenaar is inmiddels met pensioen en de wc's zijn nog steeds dicht. Alternatieven zoals kunststof piascabines waar je voor een halve euro even ongestoord kunt staan of zitten, zijn nooit uitgeprobeerd. Kortom, de Leidenaars kunnen het lekker in hun broek doen, als het aan de gemeente ligt. Om over toeristen en andere bezoekers maar niet te spreken. Navraag bij de gemeente waar om de wc's in de catacomben van de Vismarkt nog steeds dicht zijn, blijkt geen sinecure. Ettelijke telefoontjes zijn er no dig om een bevredigend ant woord te krijgen. Hoewel, be vredigend... De eventuele ope ning van de openbare toiletten aan de Vismarkt hangt af van de fietsenstalling die onder het Stadhuisplein wordt aangelegd. Momenteel bekijkt de gemeen te allerlei varianten van die fiet senstalling. In het ene plan ko men er wc's bij de stalling, op een andere tekening is daar geen rekening mee gehouden. Kortom, als er wel wc's bij de nog aan te leggen fietsenkelder komen, blijven de toiletten aan de Vismarkt voorgoed dicht. Komen er geen plasgelegenhe- den bij die stalling dan over weegt de gemeente de openba re toiletkelder te renoveren, schoon te maken en weer open te gooien. Het nieuwe college van burgemeester en wethou ders moet daar over beslissen. Tot die tijd blijft het dus sanitair De openbare wc's aan de Vismarkt zijn al jaren hermetisch afgesloten. Foto: Hielco Kuipers behelpen in de binnenstad. Vismarkt Wat in ieder geval wel snel gaat gebeuren, is dat de fontein op de Vismarkt vanaf komende na jaar een winterkist krijgt. Van half oktober tot half maart wordt de visfontein van een houten bescherming voorzien om het kostbare marmer tegen vorst te beschermen. De kos ten? Een slordige 95.000 euro. Maar dan komt er ook wel een replica van de kist die vanaf 1872 de fontein sierde. Ergens in de vorige eeuw is die bekis ting in onbruik geraakt Als het geld dan toch moet rol len, hebben we ook nog wel een ideetje. Het stenen muurtje naast de publieke telefoons aan de Vismarkt verkeert al jaren in erbarmelijke staat. Slecht on derhouden en afgebrokkeld. Het elektriciteitskastje dat tegen het muurtje aanstaat, kan trou wens ook wel een schoonmaak beurt gebruiken en het onkruid moet ook maar eens worden weggehaald. Beste ambtenaren: als er dan toch sprake is van een facelift voor dat stukje Leiden, maak het daar eens schoon en doe wat aan dat muurtje. De stad zou er een stuk van opknappen. Eric-Jan Berendsen met extra kosten om een terrein in te richten voor de woonwa gens van de kermisexploitanten. Een vaste plek is er voor hen in Leiden niet meer sinds zij niet meer terecht kunnen bij de Groenoordhallen. De 3 October- Vereeniging moet daarom ieder jaar opnieuw op zoek naar een kampeerterrein en daar nuts voorzieningen laten aanleggen. De vereniging vindt dit wegge gooid geld en dringt al enige tijd bij de gemeente aan op een per manente voorziening voor de kermisexploitanten of op een fi nanciële bijdrage aan het feest In het onlangs gepresenteerde collegeprogramma staat wat dat betreft een hoopvolle passage voor de 3 October-Vereeniging. Het nieuwe college erkent daar in dat de grote Leidse evene menten niet meer zonder struc turele steun van de gemeente kunnen voortbestaan. (advertentie) door Wim Koevoet leiden - De leden van Groen links hebben Mohamed Rabbae woensdagavond laat, tijdens een voor een groot deel besloten vergadering, hun zegen gege ven. Met 25 stemmen voor, drie onthoudingen en vier tegen, werd de parlementariër van Ma rokkaanse afkomst door de ei gen achterban naar voren ge schoven als wethouderskandi daat. Dinsdag volgt zijn definitieve benoeming in de Leidse ge meenteraad. Rabbae neemt de fakkel over van Laurier, die zijn wethoudersloopbaan twee we ken voor de verkiezingen zag stranden. De collegepartners stuurden hem naar huis omdat hij de financiën van de sociale werkvoorziening DZB in de soep zou hebben laten lopen. De ledenvergadering stemde woensdagavond ook in met het collegeprogram. Er was maar één fid dat tegen het onderhan delingsresultaat van de Groen Linksers Laurier en G. van Hees stemde. Hoogstwaarschijnlijk is dat P. Heukels geweest die tij dens het openbare deel van de beraadslagingen forse kritiek uitte op de weinige 'groene' componenten in het collegepro gramma van Groenlinks. PvdA, WD en D66. Vergelijkbare bezwaren uitte hij eerder tegen het verkiezingspro gramma van zijn partij. In zijn kritiek staat hij overigens niet al leen. Maar de andere leden zijn alles bij elkaar toch tevreden met het collegeprogramma en het aandeel dat Groenlinks daarin heeft. Hoewel Rabbae met een over tuigend aantal stemmen en on der een luid en lang applaus de wethouderskandidaat van Groenlinks werd, is er stevig en langdurig, zo'n twee uur, over zijn kandidatuur gebakkeleid. Zowel over de procedurele gang van zaken - Groenlinks-lijst trekker Laurier loodste hem op eigen houtje naar de wethou derszetel - als over de persoon en de politicus Rabbae. C. van Kippersluis maakte zijn bezwaren tegen Rabbae's be noeming al voor de ledenverga dering in een brief aan Groen links bekend. Als bezwaar voert hij onder meer aan dat Rabbae niet op de kieslijst stond. „Groenlinks is voor het gekozen staatshoofd en voor rechtstreeks gekozen burgemeesters en dan zouden de wethouders nu bui ten elke rechtstreekse democra tische invloed van de kiezers via achterkamertjes moeten worden benoemd?" Bezwaarlijk vinden de tegen standers ook dat Rabbae Leiden niet goed kent, 'halfslachtig' in Leiden komt wonen (hij houdt zijn woning in Maarssen aan) en als parlementariër vast niet zo'n kei was, omdat hij anders wel op de kieslijst van het landelijke Groenlinks had gestaan. Ook zijn omstreden uitspraken over Salman Rushdie's Duivelsverzen en over moslimgrappen worden nog altijd tegen hem gebruikt. Van Kippersluis vindt bovenal een aantal GroenLinksers uit ei gen Leidse gelederen, zoals Van Hees, veel geschiktere kandida ten voor het wethouderschap. Over de gevolgde procedure zei Groenlinkser Laurier in het openbare gedeelte dat hij geen enkel boekje te buiten was ge gaan. „Ik heb gebruik gemaakt van het recht dat ieder individu eel lid heeft." Hij heeft Rabbae op de mogelijkheid gewezen een gooi te doen naar het Leidse wethouderschap. Efi speciale commissie heeft Raroae's kan didatuur unaniem gesteund en in de GroenLinks-lractie waren er geen onoverkomelijke bezwa ren, ook niet bij leden die zelf in waren voor de functie. (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUT L. (071)-5310811

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15