'Een muziekstuk moet leven' KUNST CULTUUR Mathurin vertrouwt rotsvast in het goede van de mens Beeld van Brancusi brengt recordbedrag op 'Alsof ik geholpen word van buitenaf Mozart Vereni§in8 feest 111 °eSstgeest R9 Wereldtournee Stones PopPrijs Join nadert zijn ontknoping woensdag 8 mei 2002 Daniël Smid Foto: GPD >g te weinig ngers in Alphen de |en aan den rijn - Bij de Al- ïse streekmuziekschool jen zich tot nu toe circa zangers aangemeld voor ;elegenheidskoor dat op nsdag 18 september, de dag de jaarmarkt, wordt ge ld. Met bariton Ernst Da- Smid worden in het Burge ster Visserpark delen uit de tnina Burana' van Carl Orff, icalfragmenten en pop- js ten gehore gebracht. De it was een koor van 400 sen te vormen. „Maar 250 >ers vind ik ook mooi", zegt •teur Piet Brummer. „Ik alleen een tekort aan man- Een kwart van de aanmel- en is van het mannelijk ge it." Aanmelden kan nog via ,muziekschool-alphe- ijn.nl of tel. 0172-472928. Argentijnse zanger Javier Rodriguez in Leidse Schouwburg idjesschrijver ickwell dood hvil' Jrvvri vat mda ille - De Amerikaanse writer Otis Blackwell is idag overleden. Hij schreef er meer de hits 'Don't be I' en 'Return to sender' Elvis Presley en 'Great of fire' voor Jerry Lee Le- 'olgens CNN is Blackwell leden aan een hartaanval. 'ell schreef ook hits voor iten als Ray Charles, Billy |The Who, James Taylor en Lee. i Ouichot te roman Honderd schrijvers heb- >on Quichot' gekozen tot ie,vat literaire werk in de ge- denis van de wereldfitera- an Het boek van Miguel de ca antes (1547-1616) kreeg de graveur boven de werken van ■rus, Shakespeare en Tol- TÜp de tweede plaats ein- de roman 'Madame Bo- Jvan de Franse auteur Gus- 1 tubert. door Coen Polack leiden - „Ik beschouw mezelf als een popmuzikant", zegt zanger Javier Rodriguez. In zijn vader land Argentinië treedt hij overal op; van grote, sjieke concertza len tot popfestivals. Zaterdag geeft hij een concert in de Leid se Schouwburg, het enige con cert dat hij dit jaar in ons land geeft. „Voor klassieke muziek is mijn stem niet geschoold genoeg en voor puur traditionele volksmu ziek is hij te netjes, niet zo rauw als je vaak hoort. De mengeling van stijlen die ik in mijn muziek stop, komt nog het meest in de richting van popmuziek." In de Nederlandse cd-winkels zul je Rodriguez waarschijnlijk tussen de wereldmuziek aan treffen. „De muziek klinkt voor Nederlanders natuurlijk exo tisch", zegt Rodriguez. „Maar ik wil hier vooral laten horen dat er in Argentinië meer muziek is dan alleen de tango, die hier al zo populair is." Zijn laatste al bum "Vientos de Hermanded' (Wind van broederschap) is een verzameling Argentijnse tradi tionals afgewisseld met eigen composities. De traditionele stukken zijn gebaseerd op rit mes uit verschillende Argentijn se streken zoals de vrolijke Indi aanse Camavalito, de beweeglij ke Gato, de melancholieke Zam- ba, de glibberige Refalosa en de populaire Chacarera. Rodriguez komt zelf uit Mendo- za in de regio Cuyo, een ruig, woestijnachtig gebied tegen het Andes-gebergte en de grens met Chili. De typische muziekstijl is de Cueca. Rodriguez: „Cueca's kom je in veel landen aan de Andes tegen. Het soort dat ze in bijvoorbeeld Bolivia en Peru spelen is sterk ritmisch en kan van snelheid wisselen. In Men- doza ontbreken die ritmes in traditionele Cueca's, omdat er in het gebied geen bomen groei en om percussie-instrumenten van te maken. Het ritme kwam daar pas toen Afrikanen naar Argentinië gebracht werden en hun eigen instrumenten meena men." Met zijn mengeling van stijlen heeft Rodriguez inmiddels met succes in zalen over de hele we reld gespeeld. „In Spanje heeft men bijvoorbeeld erg veel oor voor Argentijnse muziek, maar dat is voor een deel historisch uit te leggen. In Nederland is de tango geweldig populair sinds de bruiloft van WiÜem-Alexan- der en Méxima, maar toen ik hier in 1997 was, toen was het publiek ook al erg enthousiast. Neem Mercedes Sosa, die speelt ook al jaren met heel veel succes in Europa." Op Vientos de Hermandad' staat ook een integrale uitvoe ring van de Misa Criolla, de po pulaire muzikale volksmis van de Argentijnse componist Ariel Ramirez. Rodriguez' uitvoering van het stuk betekende in Ar gentinië zijn doorbraak. De Mi- sa Criolla is hem dan ook zeer dierbaar. „In 1985 dirigeerde de componist het stuk, ik zong in het koor. Sinds die dag was het mijn grote droom om een keer de solopartijen te mogen zingen in een grote uitvoering. Toen ik Ramirez acht jaar later weer ontmoette, hebben we over het stuk gesproken en een tijdje daarna belde hij me op en eind 1995 zong ik het stuk voor het eerst." „Het was een zware verant woordelijkheid, want iedereen kende het stuk. Iedereen kende de uitvoeringen van José Carre- ras en Mercedes Sosa, maar nie mand kende mij. Al snel besefte ik dat ik niet beter hoefde te zijn. Ik moest gewoon mijn eigen in terpretatie geven. Criolla bete kent 'volks'. Dat volkse komt al leen tot zijn recht als je er veel van je eigen ziel en creativiteit in legt. Het is nooit nootjes zingen van een papiertje, het kan ook best zijn dat iedere uitvoering anders is." Wat volgens Rodriguez de Misa Criolla sterk maakt, is de een voud ervan. „Het is simpele mu ziek met grote zeggingskracht. Volgens mij kan de componist die kracht nooit van tevoren in geschat hebben. Als hij mij diri geert, geeft hij me aanwijzingen over de subtiliteiten die erin ver stopt zijn. Hij geeft me informa tie waarmee ik zelf aan de slag kan. Direct met de componist werken heeft veel voordelen. In de loop der jaren heeft hij de muziek ook wel veranderd. Het stuk is gerijpt. Dat bewijst maar dat muziek meer is dan noten op papier. Een muziekstuk moet leven." Javier Rodriguez. Leidse Schouwburg, zaterdag 11 mei, De Rolling Stones maken zich op voor een wereldtournee. De concertreeks begint op 5 sep- in de Amerikaanse stad Boston. Na een serie op- in de Verenigde Staten komen Mexico, Australië, en China aan bod. id maakte het voornemen dinsdag in New York be- De Britse rockgroep vloog met een spectaculair ip over de stad. „Het concept is een rocktour rockband met gitaristen", zei Mick Jagger in een hting. „We gaan het wiel niet opnieuw uitvinden." ja merikaanse muziekblad Rolling Stone meldt dat de in juni volgend jaar voor een serie optredens naar ia komt. Volgens de laatste informatie van directeur Mulder van de Nederlandse concertpromotor Mojo nog lang niet zeker dat de Stones op hun nieuwe ee Europa aandoen. De Stones speelden in 1999 Mick Jagger op de persconferentie van H^het laatst in Nederland. gisteren. Foto: AP/Beth A. Keiser Javier Rodriguez: „In Argentinië is er meer muziek dan alleen de tango." Foto: Hielco Kuipers new york - Een bronzen sculp tuur van de Roemeense beeld houwer Constantin Brancusi heeft dinsdagavond op een vei ling bij Christie's in New York 18,1 miljoen dollar (bijna 20 miljoen euro) opgebracht. Nog nooit is voor een dergelijk werk zo'n hoog bedrag op tafel ge legd. De koper bleef anoniem. Het kunstwerk 'Danaïde' uit 1913 behoort tot een reeks sculpturen waarvan zes andere werken in toonaangevende mu sea in Europa en de Verenigde Staten te bewonderen zijn. Christie's had de opbrengst op ongeveer 9 miljoen dollar ge schat. Tot nu toe was het hoog ste bedrag voor een werk van Brancusi de 8,8 miljoen dollar die in mei 1990 voor 'La négres- se blonde' werd betaald. Het tot dusver hoogste bedrag voor een sculptuur was ruim 14 miljoen dollar. Voor dat bedrag ging in november 2000 het sculptuur 'Grande Femme De- bout I' van de Zwitserse beeld houwer en schilder Alberto Gia- cometti in andere handen over. Een werk van de surrealistische schilder René Magritte bracht 12,6 miljoen dollar (bijna 14 miljoen euro) op. Dat was een record voor een werk van de Belgische kunstenaar. Van de 46 kunstwerken die op de veiling werden aangeboden, werd 72 procent verkocht. Een grote teleurstelling voor Chris tie's was dat het doek 'Vetheuil au soleil' van de Franse impres sionist Claude Monet niet het richtbedrag van 4 miljoen dollar haalde en daarom van de veiling werd teruggetrokken. Een porseleinen vaas uit de Qing-dynastie heeft op een vei ling in Hongkong 41,5 miljoen Hongkong-dollar (5,5 miljoen euro) opgebracht. Volgens vei- lighuis Sotheby's is dat een re- cordprijs voor porselein uit die periode. Een Chinese zakenvrouw telde het recordbedrag neer voor de vaas uit de Yongzheng-periode (1723-1735). De vorige eigenaar, Ogden Reid, was in de jaren vijf tig uitgever van de International Herald Tribune. Hij erfde die krant van zijn vader en de vaas van zijn moeder. noordwijk - De PopPrijs Join nadert zijn ontknoping. Vijf bands strijden zaterdag in de finale in de podiumzaal aan de Weteringkade in Noord- wijk om de hoogste eer. De winnaar krijgt twee dagen studiotijd in The Box, 500 eu ro en een optreden op Bergh- pop in Noordwijk op 8 juni. Het Lissese DNA stond al lang vast als finalist. De band die rap en metal combineert 'met een vleugje space' won de eerste voorronde. De band heeft inmiddels veel live-er varing opgedaan. Zo werd in 1998 deelgenomen aan de Grote Prijs van Bollenstreek, speelde de groep vorig jaar op het Northfest-festival en onlangs op het Full Colour Festival. De Fifty Million Elvis Fans wonnen de tweede voorron de. Al eerder werd deelgeno men aan de coverwedstrijden in Join: Prince, Doe Maar, El- vis, Abba en The Beatles. Bij die gelegenheden wonnen ze drie keer de eerste prijs. On der de naam R2D2 nam de band ook deel aan de Grote Prijs van Bollenstreek met een derde plek als resultaat. Point Blank was de winnaar van voorronde drie. De band bestaat sinds 1998 en richt zich sinds 2000 op het schrij ven van eigen nummers. Point Blank stond bij ver scheidene regionale festivals op het podium, zoals Oranje Rock, het Rijnsburgs jonge- renfestival en Berghpop. Ook haalde de band de finale van de Pop Boulevard Award 2001. Livingstone was de beste band van voorronde vier. Li vingstone is een band uit Kanrijk en werd in 1994 op gericht door zes vrienden. De naam van de band werd ge vonden op een sticker op de fiets van een van de bandle den. Livingstone staat voor 'speelse en dynamische rock met een eigen smaak en stijl met af en toe een flirt naar U2'. Inmiddels heeft de band al opgetreden in Paradiso in Amsterdam en tijdens het Flevo Totaal Festival en op Bonifatius Pop. Stone Free sloot de reeks van voorrondes als winnaar af. De band is afkomstig uit Hil- legom en werd opgericht in 1999. De band speelde in het begin vooral bluescovers, maar heeft de laatste twee jaar steeds meer een eigen stijl en geluid ontwikkeld. De muzikanten voelen zich op het podium het beste in hun element. De eerste band begint om 20.30 uur. Een half uur eerder gaat de zaal open. Er is geen voorverkoop en kaarten kun nen alleen aan de deur wor den gekocht. j oegstgeest - De Nederlandse bracht. Dat eebeurt door het ..Het is slechts het herin van tie eiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur- rkunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die geld iceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere ikol jze actief zijn. Vandaag: dichteres Cobie Verheij-de Peuter uit Rijnsburg. aanleiding van de moord Jn Fortuyn schreef de sburgse dichteres Cobie ieij-de Peuter een gedicht, fragment: 't Pistool rniee hij werd belaagd t hem de dood niet inge- imgdl/Maar onze woorden ïïden, woorden kunnen een is/laten vemoorden! hl ochtend voor de moord ver- Verheij over haar succesvol- chtbundel 'Schijnbaar is'. Daarin zijn ook twee ge- n iten opgenomen die ze kf( eef naar aanleiding van ac- e gebeurtenissen, namelijk afébrand in Volendam en anslagen in Amerika. „Als )iets zie, dan blijft dat in i hoofd zitten. Zoiets schok- ds raak je niet snel kwijt. l€ kan voorkomen dat zich 'en in mijn hoofd vormen ls ik die opschrijf ontstaat in stal een gedicht." Het ge it 'P(im) I(n) M(emory)' eef ze in een online-condo- leanceregister voor de vermoor de politicus. Internet was voor Verheij de aanleiding voor de dichtbundel. „Ik geef lessen tekstverwerking op de Katwijkse mythylschool. Voor sommige leerlingen is het typen een probleem en daarom ben ik voor hen op zoek gegaan naar een alternatief: websites maken. Omdat ik er alles van wilde weten, moest ik er zelf ook één ontwerpen en besloot mijn beste gedichten op de site te zetten." Met gemiddeld 150 bezoeken per dag mag www.gedichtensi- te.nl een succes heten. Verheij krijgt veel positieve reacties op haar gedichten en besloot daar om een bundel uit te geven. Via de site zijn binnen vier weken tweehonderd exemplaren ver kocht. „Ik vind het belangrijkste dat de bundel nu uit is en dat er copyright op mijn gedichten rust. Het zijn mijn gedichten. Vooral op internet zie je dat ze oegstgeest - De Nederlandse Mozart Vereniging bestaat hon derd jaar en viert dat zondag op de jaarlijkse Mozartdag in Oegstgeest. Er staan twee con certen op het programma in het Groene Kerkje. De verjaardag begint 's och tends met een ontvangst op het gemeentehuis door burgemees ter Timmers. Het openbare ge deelte begint om 14.15 uur met het eerste concert van die dag. Er worden canons, notturni en divertimenti ten gehore ge bracht. Dat gebeurt door het bassethoomtrio van de Holland Windplayers en een terzet van het Amsterdams Conservatori um. Het Nederlands Mozart Trio verzorgt het avondgedeelte. Om 20.15 uur worden een pianotrio en twee pianokwartetten ge speeld. De uitvoering is in han den van Michelle Mares (piano). Pamela Kubik (viool) en Judith Jamin (cello). Er wordt mede werking verleend door Maria Ferschtman op altviool. „Het is slechts het begin van de festiviteiten", zegt voorzitter Peddemors van de Nederlandse Mozart Vereniging. In juni wordt nog een festival gehou den in Den Haag. Er worden concerten gegeven door het Re sidentie Orkest, een lezing over Mozart in Nederland, een con gres in sociëteit De Witte over de perceptie van Mozarts mu ziek en er wordt kamermuziek gespeeld in het Zuiderpark. In Amsterdam vindt in juli nog een Mozartweekeinde plaats. Via internet verkocht dichteres Cobie Verheij-de Peuter in korte tijd tweehonderd dichtbundels. Foto: Mark Lamers gewoon gekopieerd worden zonder naamsvermelding. Nu mag dat niet meer." De onderwerpen van de ge dichten van Verheij lopen uit een van het geloof in God tot ziekte. Vooral over de gevolgen van ziektes en lichamelijke aan doeningen schrijft Verheij zon der opsmuk of omwegen. „Ik ga mijn teksten niet verzachten, omdat ik bang ben dat het ge dicht te hard aankomt. Ik schrijf op wat ik voel en het lijkt soms alsof dat buiten mij om gaat. Dat is een spiritueel gevoel. Als of ik geholpen word van bui tenaf. Dan schrijf ik iets en zit ik het de volgende dag compleet verbaasd te lezen. 'Heb ik dat gemaakt?' Ik heb één gedicht zelfs niet durven publiceren omdat ik echt denk dat het niet van mezelf is. Ik ben bang dat ik het misschien een keer heb ge lezen." Verheij ziet de bundel deels als een samenwerking met beel dend kunstenaar Mond (Joop van Egmond). „Hij las mijn ge dichten en maakte er in een week tijd een hele serie tekenin gen bij. Die zijn in de bundel opgenomen. Het is niet echt ge bruikelijk om illustraties in een dichtbundel te plaatsen, maar ik denk dat het belangrijk is om je bundel visueel aantrekkelijk te maken. Zeker als onbekende dichter. Kijk, Ida Gerhardt en Maria Vasalis hebben dat niet nodig, maar ik denk dat het voor mij best in de verkoop kan helpen." „Als titel had ik eerst 'Voorbij de Horizon', maar Joop zei dat hij het een beetje truttig vond. Bij de Koninklijke Bibliotheek ble ken trouwens al 25 publicaties onder die naam te bestaan. Naar aanleiding van de tekenin gen die Joop maakte, kwam ik op de titel 'Schijnbaar mens', ook omdat de gedichten alle maal wel iets te maken hebben met mens-zijn." De dichtbundel is te koop bij boekhandel Noordermeer in Rijnsburg, evangelische boek handel De Schatkamer in Lei den en boekhandel De Kier in Oegstgeest. Zie ook: www.ge- dichtensite.nl Coen Polack theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Opvliegers!' van Jetty Mathurin. Gezien. 7/5, Leidse Schouwburg Nog te zien: vandaag, De Meersse, Hoofddorp, 21/5, Stadstheater, Zoetermeer „Dit is geen cabaret", zegt Jetty Mathurin dreigend, „maar een workshop Mijn Winti Voor De Lage Landen.'' Met de nadruk op 'mijn'. Gehuld in een impo sant gewaad ritueelt ze op het podium met water. „Lekker tuf fen", concluderen twee dames in het publiek vergenoegd en inmiddels is Mathurin met volle wangen en een stralend gezicht naar de voorste rij gelopen. 'Opvliegers!' gaat over winti, maar daaraan knoopt ze met een verbazend gemak andere thema's. De overgang natuur lijk, maar vooral ook het al dan niet samengaan van zwart en wit en de toestand van Moeder Aarde. Het meest in het oog springt echter haar omgang met de zaal. Ze gaat zo vertrou welijk met haar publiek om dat je je bijna buitengesloten voelt. De sfeer is ongelooflijk saam horig, en van de verbale water val die Mathurin over haar pu bliek uitstort, gaat geen druppel verloren. Ze is ook heel leuk, of ze nu als zichzelf, als de pronte niet op haar mondje gevallen dame, opereert, of als Taante, de snib bige verpersoonlijking van de bemoeizucht, of als Stanley, het hanige lefgozertje met de te blinkende schoenen. Mathurin put niet uit de actualiteit, ze graaft een laagje dieper. Met een groot woord zou je kunnen zeggen, dat haaf onderwerp al gemene maatschappijkritiek is, maar dan wel met een heel Su rinaamse lichtval en een aange naam lichte toets. Raak, en dus niet altijd even aangenaam zijn haar observaties, maar haar overdonderende persoonlijk heid en haar speelse en onge dwongen manier van vertellen, maken ze licht verteerbaar. Bo vendien is ze ijzersterk in het doseren van de moraal, gelar deerd als die wordt met geesti ge one-liners en ironisch-on- derkoelde verhalen^ Maar Jetty Mathuiw paart haar theatrale persoonlijkheid en humor vooral ook aan warmte. Haar 'Opvliegers!' is een show waarin alles en iedereen - dus ook zijzelf - met veel gevoel op de korrel genomen wordt. Ei genlijk wordt ze maar één keer echt kwaad: als ze vertelt met een stem die zacht sist van woede, over hoe in een na- maak-winti-sessie op televisie een klein zwart-vvit geitje met Florida-water in de fik wordt gestoken. Dan is het vrolijke optimisme volkomen weg. Maar verder vertrouwt Mat hurin rotsvast in het goede van de mens. En dat geeft een fijn gevoel in deze barre tijden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25