bij begrafenis Pim Fortuyn ié emelvaart Open Dt 40% voordeel 'Deze stille tocht had Pim heel mooi gevonden' Duizenden Israël overweegt hard antwoord op aanslag maandaanbod HEMELVAARTSDAG Portaal wil huizen op volkstuinen 'Ons Buiten' Moeders houden van tassen Hemelvaartsdag open! Massale toeloop verwacht Campagne in de rouw Donderdag Hemelvaartsdag Harderwijk: groot filmdecor open van 11 tot 17 uur ONZE OPENINGSTIJDEN DEZE WEEK: Leidsch Dagblad NR. 42919 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 ïeratori-hotel Pakistan OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad woensdag 8 MEI 2002 ÖDE RDDIJ L E O E ft W ARE N Haarlemmerstraat 202 Leiden t/f 071 512 30 90 erdachte moord irtuyn streed tor dieren iidse sterren jden mee in oktoberoptocht oeden zijn nwoordig i Lollobrigida >uwen bekennen ikkelijker hun fouten n mannen. Daarom t heter alleen maar dat ze er meer s Melkert i bewaakt M - Het woonhuis van Ad irt, lijsttrekker van de wordt sinds vandaag be- l Op de oprijlaan van de tg in de Bussumse villa- iet Spiegel stond vanoch- pn politieauto met twee tn duidelijk in het zicht, bordvoerder van de Poli- pi- en Vechtstreek kon bigeven of de bewaking (volg is van concrete be- hgen aan het adres van k (advertenties) leliger voor al uw kleding rotterdam/gpd - Ruim 15.000 mensen hebben gisteravond tij dens een indrukwekkende stille tocht in Rotterdam Pim Fortuyn herdacht. Hand in hand en ge ëmotioneerd liepen burgemees ter Opstelten, leden van de Lijst Pim Fortuyn en Leefbaar Ne derland, familieleden, wethou ders en raadsleden voorop. Achter hen volgde een circa twee kilometer lange stoet met bloemen, fakkels, spandoeken en een paar Nederlandse- en Feyenoordvlaggen. In alle rust werd het rondje van Stadhuis via Weena, Westersin gel, Westblaak en Coolsingel ge lopen. Af en toe zwelde er ge fluit en applaus uit de menigte aan. Na afloop werd de sfeer even grimmig, maar rond tien uur hadden de meeste mensen verzoek gegeven aan de oproep van de burgemeester en de or ganisatoren om rustig, in de stijl van Pim Fortuyn, naar huis te keren. „Dit had Pim heel mooi gevon den", zegt de Rotterdamse on dernemer Ruud Both, een van de organisatoren. „We hebben geen sprekers uitgenodigd, want dat zou alleen maar onrust heb ben veroorzaakt. Een stille tocht is een stille tocht. Zo had Pim het ook gewild. Hij had zijn neus opgehaald als er hekken over de Coolsingel zouden vlie gen." Both besloot gisteroch tend samen met enkele sympa thisanten tienduizend flyers te drukken en uit te delen. Het overleg met het Stadhuis ging moeizaam. Pas om half vijf besloot burgemeester Opstelten mee te doen aan de herden kingsmanifestatie, Fortuyns Veel lezers niet eens met foto Fortuyn 'Deze krant heeft terecht de foto gepubliceerd van de vermoorde Pim Fortuyn'. Deze dinsdag op de internetsite geplaatste stelling leverde in de eerste uren direct al honderden reacties op. Een flinke meerderheid is het oneens met het besluit van de redactie om het bebloede lijk van Fortuyn zo prominent op de voorpagina te plaatsen. Reacties variëren van 'Het is niet nodig: het voegt niets toe, het is sensatiebelust' tot 'Hoe kan je zo'n foto plaatsen? Res pectloos!' en 'Echt belachelijk dat jullie dit in de krant zetten is er wel eens over nagedacht dat er kinderen zijn die de krant zien?'. Maar er waren ook lezers die het wel juist vonden. 'Misschien le ren de mensen hier iets van.' Die laatste reactie kwam uit de Ver enigde Staten, waar men veel meer gewend is aan geweld. Via vwvw.leidschdagblad.nl kan nog tot vrijdagmorgen negen uur worden gereageerd op de stelling. In de krant van zaterdag zal er vervolgens uitgebreid aandacht aan worden besteed. Pagina Media: Foto leidt tot boze reacties van 10-17 uur! I filialen Hemelvaartsdag geopend 10.°° tot 17.°°uur met uitzondering Amsterdam-Noord, Apeldoorn+jr, Den Helder, Doetinchem, Enschede, I Eindhoven Hurk, Harderwijk, Nijmegen, Schagen en Vlaardingen. de dichtstbijzijnde Beter Bed winkel in je raadpleeg de Gouden Gids (zie bedden), pongids óf kijk op www.beterbed.nl Op donderdag 9 mei zijn alle IKEA vestigingen open van 10-17 uur. Er zijn veel leuke activiteiten! IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0 10/min Ruim 15.000 mensen zorgden gisteravond in Rotterdam voor een indrukwekkende stille tocht voor Pim Fortuyn. Foto: ANP/Anja Niedringhaus partijen volgden een half uur la ter. „Een grote steun", zegt R. Sörensen van Leefbaar Rotter dam na afloop in het Stadhuis. „Overweldigdend", zegt partij genoot Michiel Smit. Buiten klinken dan de spreekko ren 'Pimmetje', 'Pimmetje' en 'Hand in hand kameraden, hand in hand voor Pim For tuyn'. En 'doorgaan, doorgaan' als nummer 2 op de Lijst For tuyn, Joao Varela op de trappen van het Rotterdamse stadhuis verschijnt. „Ik hoop dat de partij doorgaat. Pim is dood, maar zijn ideeën niet. We gaan allemaal op hem stemmen", zegt Eric Smal. „Zeker weten," zegt een vrouw naast hem in de menigte. door Fokke Zaagsma driehuis - Er wordt vrijdag een enorme chaos verwacht bij de be grafenis van Pim Fortuyn op be graafplaats Westerveld in Drie huis. Een eerste schatting gaat nu al uit van 25.000 belangstellen den. De gemeente Velsen wil hooguit vijfhonderd mensen toe laten op de begraafplaats. Hij roept iedereen op thuis te blijven en of de begrafenis op tv te vol gen. Of er een live-uitzending komt is overigens nog niet be kend. Fortuyn wordt naar verwachting tegen vier uur begraven in het familiegraf. Zes weken later ver huist zijn lichaam naar Noord- Italië, waar hij een tweede huis heeft. Het stoffelijk overschot komt met een stoet van negen auto's uit Rotterdam. In zijn woonplaats kan morgen af scheid worden genomen van Fortuyn. Zijn lichaam ligt daar vanaf 14 uur opgebaard in de kathedraal. De familie wil nog een rondgang maken door Rot terdam. Welke route de stoet volgt van Rotterdam naar Drie huis is nog niet bekend. De familie Fortuyn wil een oegstgeest - Het kan niemand in Oegstgeest meer ontgaan dat de verkiezingscampagnes door de moord op Pim Fortuyn nu definitief voorbij zijn. Me dewerkers van de gemeente hebben vanmorgen al le twaalf verkiezingsborden ingepakt met zwart landbouwplastic. Het idee om in reactie op de moord de borden af te plakken, kwam gisteren op bij verschillende gemeenteambtenaren. De betrok ken campagneleiders waren direct enthousiast over het plan. Ook de Oegstgeestenaren die de afplak- ploeg vanochtend aan het werk troffen, reageerden met instemming. „Bij verschillende voorbijgangers gingen de duimen omhoog", aldus gemeentevoor- lichter J. Anholts. Foto: Hielco Kuipers door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël overweegt een hard militair antwoord op een Palestijnse zelfmoordaanslag die gisteravond zeker vijftien men sen het leven kostte. Meer dan vijftig gewonden, van wie tien in ernstige toestand, zijn vervoerd naar ziekenhuizen. De zware explosie verwoestte een deel van een gebouw op een industrieterrein in Rishon Le- zion, een zuidelijke voorstad van Tel Aviv. Vanochtend blies een Palestijn zich op een kruispunt op bij de noordelijke Israëlische stad Hai fa. Afgezien van de dader vielen er geen slachtoffers. De aanslag van gisteren is de eerste in bijna vier weken tijd. De gewapende vleugel van de Harnas maakte bekend dat ze de aanslag heeft uitgevoerd. De Pa lestijnse woordvoerder Machm- oud zei:Als het een martelaars operatie betreft, dan betekent het dat Israël zijn oorlog tegen de Palestijnen heeft verloren." De explosie deed zich voor te gen elf uur plaatselijke tijd. Een paar minuten eerder was in Washington een gesprek begon nen tussen de Israëlische pre mier Sharon en president Bush. Sharon keert vandaag nog terug naar Israël voor overleg met het veiligheidskabinet. Israëlische woordvoerders zeiden dat er een verband moet bestaan tus sen het tijdstip van de aanslag en de besprekingen in Washing ton. Volgens hen was de actie bedoeld om Israël en het Wes ten te tonen dat de Palestijnen niet zijn geïnteresseerd in een vreedzame regeling. De Verenigde Naties hebben Is raël gisteravond veroordeeld voor het harde legeroptreden op de Westelijke lordaanoever de afgelopen weken. Pagina Buitenland: Akkoord over geboortekerk op losse schroeven openbare plechtigheid. De ge meente Velsen weet nog niet welke vijfhonderd mensen wel kom zijn op de begrafenis en hoe moet worden gecontroleerd dat alleen zij op de begraaf plaats komen. Burgemeester Hertog is gisteravond naar het landelijke Nationaal Coördinatie Centrum geroepen voor overleg. „Ik heb om flink veel politiever- sterking gevraagd. Wat we moe ten verwachten weet ik niet. Mogelijk gaan er mensen langs de route zitten. Als er duizenden mensen naar Driehuis komen, zouden ze vast kunnen komen te staan op de A9. Het is ver standiger dat ze thuis naar de tv kijken. Dan zien ze tenminste iets. Aan alles zijn grenzen. Ik sta ook voor de bewoners van Driehuis en de leefbaarheid in het dorp." De burgemeester vreest voor grote bedevaartstochten na de begrafenis. „Er is geen plaats voor een massa mensen op Westereveld. Ook niet vanwege piëteit voor bezoekers van ande re graven en voor andere begra fenissen." Meer op de pagina's Gesprek van de Dag en Moord op Fortuyn (advertenties) geopend van 10.00- 17.00 uur /Vt/" van wins en Herenweg 54 - Warmond 071 -3010282 OF OF harderwijk/gpd - „Het lijkt hier het mediapark in Hilversum wel. Zoveel journalisten heb ik zelden bij elkaar gezien", zegt Ingrid Baarssen uit Aalsmeer die gisteren een dag Harderwijk be zocht. „Ik dacht een rustig stad je te treffen." De binnenstad van Harderwijk was gisteren de uitvalsbasis voor een leger van journalisten die op zoek waren naar het adres van Harderwijker Volkert van der G. die wordt verdacht van de moord op Pim Fortuyn. De och tend en de voormiddag werden besteed aan een paar adressen aan de Plantage en in de Brug- gestraat in de binnenstad. Om dat de journalisten toen nog (advertenties) niet wisten dat het ging om een man met een gezin zochten ze bij panden voor kamerbewo ners. Verslaggevers die aan de voor deur belden kregen geen ge hoor. Dus kropen ze achterom, over het dak naar de ingang van de kamerbewoners die in het begin nog heel vriendelijk en behulpzaam waren. Een paar uur later was die vriendelijkheid een stuk minder. In de Plantage doorzochten journalisten kel ders, zolders en gangen van de minuscule behuizingen van ka merbewoners daar. Mensen op straat werd gevraagd om een mening. Toerist of omwonende, iedereen zou wat kunnen weten. Prima gelegenheid om te komen genieten van alle woonideeën op hèt Meubelplein van Nederland. U vindt ons pal aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071-5416585. MEUBELPLEIN LEIDERDORP Woensdag en vrijdag KOOPAVOND HEMELVAARTSDAG open 10.00-17.00 uur ZATERDAG open 9.00-18.00 uur Tuincentrum Overvecht Lisse - Heereweg 350 Den Haag - Noordweg 143 Nieuwe directeur Buijs vindt woningbouw 'onvermijdelijk' door Wim Koevoet leiden - Het volkstuinencomplex 'Ons Bui ten' ten oosten van de Groenoordhallen en de Gooimeerlaan moet voor woningbouw worden gebruikt. Dat is volgens Cok Buijs. de nieuwe directeur van Portaal Leiden, 'on vermijdelijk'. De stellingname van Buijs volgt kort op zijn aantreden, enkele weken geleden, bij de grootste corporatie van de stad. Hij is de op volger van J. de Greef, die ook menig knup pel in het hoenderhok heeft gegooid en de controverse nimmer schuwde. Nu potentiële plekken voor nieuwbouw bui ten de gemeentegrenzen, zoals Roomburg en Marinevliegkamp Valkenburg, zijn uitge steld of op losse schroeven staan, zit de Leidse woningmarkt 'potdicht', zegt Buijs. Huurders die zijn aangewezen op woningen in de sociale sector kunnen geen kant op. Van doorstroming is nauwelijks sprake. Por taal zelf zit hierdoor ook muurvast en kan geen begin maken met de herstructurering van wijken, zoals delen van Leiden Noord, Diamantplein, Oranje- en Waardgracht en de Hoven bij de Boshuizerkade, waar sloop, vervangende nieuwbouw en renovatie noodzakelijk zijn. „De situatie is buitengemeen zorgelijk", vindt Buijs. „Het water staat ons tot aan de lippen. De behoefte aan bouwcapaciteit is echt dringend. Als dan binnen de Leidse ge meentegrenzen, aan de rand van de stad zo'n potentieel woongebied ligt, dan moet je keuzes durven maken. Ons Buiten is de grootste locatie. Er zijn verder nog heel veel kleinere locaties, bedrijventerreintjes en zo, maar daar kun je geen honderden wonin gen kwijt." Buijs zegt heel goed te weten hoe gevoelig volkstuintjes kunnen liggen. „Maar het goed functioneren van de Leidse woningmarkt is van groter belang dan het belang van de mensen met een volkstuintje, hoe vervelend die boodschap ook is voor die laatste groep. Zeker als je als voorwaarde stelt dat er een vervangende locatie voor de gedupeerde volkstuinders stelt, moet er op zijn minst begrip - en later ook draagvlak - kunnen ontstaan." Suggesties voor een alternatief voor de volkstuinders heeft Buijs overigens niet. Hij hoopt op steun van het stadsbestuur want zonder begint Portaal niets. „Bij bouwplan nen zit je vast aan bestemmingsplanproce dures die in de Leidse gemeenteraad eindi gen." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMD V 1 Straat Postcode Telefoon Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling C kwartaalabonnement automatische betaling 52.00 betaling per acceptgiro 52.50 j*/ n ccrtrole ratwïcrgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| nMrmstfe betttog Handtekening: _LJ 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1