Nieuwe kans voor jeugdtheater Ponsioen RIJN VEENSTREEK/LEIDSE REGIO 'Ik verlies omvang, maar groei in mijn zelfvertrouwen Leiderdorp schrapt playpark onder hoogspanningsmasten warmond krijgt internetcafé Vrijwilligersbank in Alkemade is succesvol Wethouder trekt voorstel voor galerie annex grand café in Protest Van der Valk tegen milieuvergunning Haa Zwembad in sprookjessfeer woensdag 8 MEI 2002 Hielco Kuipers uiji erswoude-dorp - Een aan- a ing op de kruising van de vinciale weg N209 en de j )geveenseweg in Hazers- cjei ide-Dorp heeft gisteravond ichi tot een anderhalf uur du el de opstopping. Een 27-jari- lvn! dphenaar die uit de richting {jn Benthuizen kwam. wilde de sci 9 opdraaien. Daarbij gaf hij ,t i voorrang aan een 20-jarige ijj, imobiliste uit Bodegraven, hem tegemoet kwam. Bij de rijding werd ook de auto een 39-jarige Alphenaar gé- a. De Bodegraafse moest uit r auto worden geknipt. Zij 5 Ij d met onbekend letsel sa- i met de 27-jarige Alphe- ren een 20-jarige inzittende r het Ziekenhuis gebracht. ftien maanden na ontucht ;t i juis pstopping ongeluk door Pieter van Langevelde warmond - De toekomst van de oude gymzaal in Warmond ligt weer volledig open. Wethouder Vergeer (cultuur, econo mische zaken) haalde gisteravond tijdens een commissiever gadering het voorstel van tafel om het monumentale ge bouw in de Dorpsstraat te verhuren aan galeriehouder H. Pruijsen en horeca-ondernemer J. Kokjé. Onder druk van alle Warmondse politieke partijen gaat hij opnieuw praten met Guus Ponsioen, die in de oude gymzaal een jeugdtheater wil vestigen. Voorzitter R. Voskuyl van de werkgroep oude gymzaal, die het plan van Ponsioen omarmt, uitte tijdens de commis sievergadering forse kritiek op de procedure die de ge meente heeft gevolgd. De gemeente nodigde vorig jaar ie dere Warmonder uit om met ideeën te komen over de nieuwe bestemming van de oude gymzaal, die leeg kwam te staan nadat de bibliotheek naar het Trefpunt verhuisde. In november koos vervolgens een ruime meerderheid van de leden van de raadscommissie burgerzaken voor de ves tiging van Ponsioens jeugdtheater in het oude pand. Des ondanks nodigde de gemeente volgens Voskuyl daarna nog anderen uit om met plannen te komen. WD-raadslid A. van der Steur toonde zich verbijsterd over de gang van zaken. ,,De gemeente lijkt vanaf het eerste be gin niet van plan te zijn geweest Ponsioen een eerlijke kans te geven. Na het advies van de commissie is de gemeente nog gaan zoeken en speuren naar andere plannen." Wet houder Vergeer weigerde op deze opmerking in te gaan. Vergeer: „We hebben gemeend dat de vestiging van een galerie en grand café in de oude gymzaal het beste voor Warmond is. Financiën speelden daarbij een belangrijke rol. Het plan van Ponsioen zou voor de gemeente een structurele financiële aderlating betekenen." Ponsioen en zijn werkgroep ontkennen dat de komst van een jeugdthe ater de gemeente geld kost. Zij hebben zich inmiddels be reid getoond voor de oude gymzaal huur te betalen. Alle partijen drongen er bij de wethouder op aan het be sluit over de toekomst van de oude gymzaal in te trekken. Onduidelijk is nog of dit ook mogelijk is. Volgens de jurist van de gemeente is namelijk sprake van een privaatrechte lijke rechtshandeling, waarover de gemeenteraad sinds de invoering van het duale stelsel niets meer te zeggen heeft. Galeriehouder Pruijsen, die per 1 januari 2003 zijn huidige onderkomen moet verlaten, reageerde teleurgesteld op het besluit van de raadscommissie. Ponsioen toont zich daar entegen verheugd over de nieuwe ontwikkeling. „Ik hoopte dat de raadscommissie de ondemocratische gang van za ken niet zou pikken. Nu is mijn hoop gevestigd op de ge meenteraad." Of Ponsioens plannen op een meerderheid in de raad kunnen rekenen is vooralsnog onduidelijk. landerveen - Een 70-jarige legehouder uit Aarlander- iaafn moet vijftien maanden de »ati n wegens ontucht met twee t g( sjes. Dat heeft de recht- tho kpresident in hoger beroep [et oten. Het vonnis valt iets la- foifuit dan de eis van anderhalf cel van twee weken gele- maar valt fors hoger uit de straf die hij eerder door dafechtbank kreeg opgelegd, n vond het openbaar minis- 240 uur werkstraf voldoen de manegehouder ging er in hoger beroep omdat ond dat hij onschuldig was. otest tegen menkap leiderdorp - Bewoners van de Leyhof hoeven niet bang te zijn dat Leiderdorp een playpark aanlegt onder de hoogspan ningsdraden tussen de Jacoba van Beierenlaan en de Brug- wacht. Zij vrezen dat de straling onder de masten een bedreiging vormt voor de gezondheid van hun spelende kinderen. Wet houder Mac Gillavry (Groen links) heeft begrip voor de angst van de ouders. „Hier moe ten we geen risico mee lopen", laat hij via een woordvoerder weten. Donderdag 16 mei praten de ge schrokken bewoners uit de Ley hof in de Muzenhof met wet houder Mac Gillavry over het plan van de gemeente Leider dorp om in hun wijk een play park te bouwen voor kinderen vanaf 10 jaar. De omwonenden zijn bang dat de gemeente de speeltuin onder de hoogspan ningsmasten aan de rand van de wijk wil aanleggen. „Uit infor matie die wij hebben ingewon nen bij Milieudefensie en de bi bliotheek blijkt dat mensen die regelmatig onder hoogspan ningsdraden rondlopen een ver hoogde kans op leukemie heb ben. Er komen elektronische velden vrij waar ons lichaam niet op gebouwd is", weet woordvoerder Van Alen. Volgens wethouder Mac Gillavry had het vorige college weliswaar een voorkeur voor aanleg van het playpark bij de hoogspan ningsmasten, maar is de defini tieve keuze nog niet gemaakt. Hij wil nu eerst onderzoeken of de hoogspanningsdraden 'on der de grond' kunnen. Binnen een paar maanden verwacht hij duidelijk te hebben of dat finan cieel haalbaar is. In elk geval komt er geen playpark onder de elektriciteitsmasten, belooft de wethouder. „Want wat hebben we aan een playpark als geen ouder zijn kinderen daar wil la ten spelen. Dat is zonde van het geld." Volgens de verontruste bewo ners is er bovendien een alter natief. „In sportpark De Bloe- merd zou zo n speeltuin heel goed passen. Daar is al een ska- tebaan, en als het mooi weer is zie je overal mensen barbecuen. En qua afstand maakt het niets uit. Vanuit het hart van de wijk is het naar de Bloemerd net zo ver weg als naar het terreintje met de hoogspanningsmasten. te komen. De inbrekers Open het gemunt op geld, te rns, cd's en diverse pasjes. fidracht dicht molendag en aan den run - Koren- ?n De Eendracht houdt tij- de nationale molendag op Tdag 11 mei zijn deuren ge- n. De Alphense molen on- aat momenteel een restau ra Het bestuur van de Stich- 'p ^Korenmolen De Eendracht 'olgend jaar extra aandacht eden aan de viering van de ■ndag. :h celstraf inotherapeut haag/alphen aan den rijn Haagse gerechtshof heeft 'ger beroep alsnog celstraf ilegd aan een voormalig lotherapeut uit Alphen die :r door de Haagse recht - tot een werkstraf was ver- d/peeld omdat hij zich ver- aan een labiele patiënte, ipenbaar ministerie was in :p gegaan tegen het vonnis [de rechtbank die 240 uur af had opgelegd. Maar [de verdachte zelf had be- aangetekend. Hij ontken- it hij gemeenschap met de inte had gehad, en gaf al- wat minder ver gaande ele verrichtingen toe. De ipeut kreeg anderhalf jaar af waaivan een half jaar "aardelijk opgelegd. Iien aan den rijn - De Al- 4 ïse Rein van den Berg is fel i n de kap van twintig jaar e platanen in de buurt van eldbloemweg en de Padde- ria Iweg. Ze overweegt om als ?ze est in een boom te klim- Wethouder Groen in 't yer it zet de kap toch door, om- joc le wortels het asfalt van de en paden omhoog drukken, h nrijdingen lat >eni jst^ofar ends veen - Bij drie sp ijdingen op de A4 bij Roe- dtendsveen waren gisteroch- in totaal twaalf voertuigen okken. Bij één aanrijding in maar liefst zeven perso- luto's materiële schade op. maast waren er aanrijdin- tussen twee personenau- en tussen twee trekkers met jer en een bestelauto. )ij raakte een 39-jarige in- ide van de bestelauto ge ld aan zijn arm. Hij is over- jacht naar het VU-zieken- JJ in Amsterdam. braakgolf 00ü| buitenhof 'ori idRDORP - In de Leiderdorpse Buitenhof is in de nacht maandag op dinsdag bij el- judfzes mad ingebroken. Bij ülingen aan de Bernard Hai- itraat, Langendijkdreef, ter Haarsingel, Eduard van umsingel en de Muzenlaan men inbrekers binnen door deur open te breken. Bij woning aan de Vossiuslaan het de dieven niet om bin- leiderdorp - De Does in Leiderdorp verkeert een paar dagen lang in oosterse sferen. Behalve ravotten op een 'funeiland', kunnen kinderen zich laten schminken of zelf aan de slag gaan met een kleurplaat. Vrijdagmiddag komt ef een sprookjesverteller op bezoek. Versieringen aan de wanden en het plafond maken de oriëntaalse sfeer compleet. „In zwembaden is tegenwoordig dus veel meer mogelijk dan louter baantjes trek ken", aldus manager R. Pielstroom. Hij kan tevreden zijn, want gisteren trok het zwembad al aanzienlijk meer zwemmers dan normaal. Foto: Hielco Kuipers den haag/voorschoten - Het Van der Valk-concern protes teert bij de Raad van State tegen de milieuvergunning die het heeft moeten aanvragen bij de gemeente Voorschoten voor het bedrijvencomplex De Gouden Leeuw. De eisen zijn te ingewikkeld, gaf familietelg M. van der Valk aan. Op het ruim elf hectare grote terrein aan de Veurseweg zijn naast het hotel-café-restaurant De Gouden Leeuw een onder houdswerkplaats, een dieren weide, een slagerij met winkel, een slijterij en een groothandel gevestigd. De diverse activiteiten worden gedreven door verschil lende besloten vennootschap pen die ressorteren onder de koepel 'Valkenhorst Voorscho ten BV'. Van der Valk zegt de milieuvergunning in 1999 onder protest te hebben aangevraagd, omdat hij anders geen bouwver gunning zou hebben gekregen voor de verbouw van het hotel. Hij vindt echter dat de diverse op het terrein gevestigde bedrij ven onafhankelijk van elkaar moeten worden behandeld. Als dat zou zijn gebeurd, zouden voor elk onderdeel de veel een voudiger regels gelden die door de rijksoverheid zijn vastgesteld in speciale Algemene Maatrege len van Bestuur (AMvB). De gemeente Voorschoten vindt dat er sprake moet zijn van één vergunning omdat Van der Valk de feitelijke zeggenschap heeft over het hele complex. Uit spraak over zes weken. warmond - Warmond krijgt een Helmerhorst (WD) en E. Smits C/ spa warmond - Warmond krijgt een internetcafé voor jongeren. Het gaat om een proef voor een jaar. Het 'café' krijgt onderdak in het jongerencentrum, dat is geves tigd in het Trefpunt. Het inter netcafé in Warmond komt er op verzoek van de jongeren zelf. Zij mochten vorig jaar de gemeente adviseren over het plaatselijke jeugdbeleid en bovenaan hun wensenlijstje stond een inter- netgelegenheid. Voor de begeleiding willen bur gemeester en wethouders een professionele kracht aantrekken. Dat kost de gemeente naar schatting jaarlijks 25.000 euro. Daarmee hebben de raadsleden van alle partijen moeite, bleek gisteravond tijdens een com missievergadering. Zo stelden A. Helmerhorst (WD) en E. Smits van Oven (CDA) voor om de be geleiding door vrijwilligers te la ten verzorgen. Ook het idee om het internetcafé op te zetten voor een proefperiode van een jaar, was van hen afkomstig. Dat idee kreeg bijval van de andere raadsleden. De intemethoek zal alleen ge opend zijn in aanwezigheid van een begeleider. De bedoeling is dat er drie dagdelen per week kan worden geïntemet. Als er voldoende vrijwilligers komen voor de begeleiding, worden de ze openingstijden mogelijk uit gebreid. Het internetgebruik in het jongerencentrum gaat 0,25 euro per half uur kosten. Vanaf 1 september is het internetcafé geopend. Ook in Warmond plannen door Janneke Dijke alkemade/warmond - Het be- stuur van een sportvereniging krijgt weer een gemotiveerde voorzitter en het winkeltje in het zorgcentrum is verzekerd van voldoende vrijwillige caissières. De vrijwilligersvacaturebank in Alkemade draait vijf maanden na de oprichting behoorlijk: de helft van de aangeboden vaca tures wordt vervuld. Ook in Warmond zijn er plannen voor een dergelijke vrijwilligerscen- trale. In de vijf maanden dat de vrij willigersvacaturebank in Al kemade bestaat, zijn er 54 vaca tures aangeboden en 21 vervuld. Op diverse plekken in de ge meente, zoals in het gemeente huis en de bibliotheek, ligt een map met vacatures, maar daarin wordt niet zoveel gekeken. Vol gens coördinator A. van der Meer werkt de maandelijkse ad vertentie in een huis-aan-huis- blad beter. „Iedere keer als ik een advertentie heb geplaatst, komt er direct een aantal reac ties." Van der Meer is tevreden met de respons. „Zelf geef ik een project meestal een jaar of twee, drie. Bij de Infolijn voor Oude ren heeft het destijds heel lang geduurd voor het echt liep. Met de vacaturebank lijkt het sneller te gaan." De vacaturebank in Alkemade helpt ook mensen die nooit aan vrijwilligerswerk deden over de drempel. Zo iemand is Greet van den Berg uit Oude Wete ring. Ze kan haar licht-gehandi- capte dochter niet alleen laten. „Toch wilde ik iets doen voor anderen, wat me een goed ge voel gaf." Toen ze vorige maand in de advertentie zag dat het winkeltje in Zorgcentrum Jaco bus een vrijwilliger kon gebrui ken op zaterdagochtend, hapte ze direct toe. „Mijn man is dan thuis om bij mijn dochter te blij ven." De omgeving van Van den Berg kan haar keuze voor vrij willigerswerk niet zo goed be grijpen. „Ik kreeg commentaar omdat ik er niet voor betaald krijg. Maar ik vind het contact met oudere mensen heel gezel- lig" Het is nog niet gelukt om lang durig werklozen die in Alkema de een bijstandsuitkering krij gen via de vacaturebank aan een vrijwilligersbaantje te helpen. Een krappe personeelsbezetting op de afdeling maatschappelijke voorzieningen op het gemeente huis is de oorzaak. Ook in Warmond komt er hoogstwaarschijnlijk een vrijwil ligersvacaturebank. Hoewel nog niet bekend is wanneer de bank wordt opgericht, is al wel beslo ten dat de werving voornamelijk via internet zal verlopen. De ac tiviteiten in Alkemade en War mond zijn voorlopig nog niet zo uitgebreid als bij het Leidse Steunpunt Vrijwilligerswerk het geval is. Deze centrale bestaat sinds 1976 en doet meer dan het koppelen van individuen aan in stanties of verenigingen. Steeds vaker kloppen bedrijven er aan om het personeel een dagje vrij willigerswerk te laten doen als teambuilding. Ook zorgt de bank ervoor dat allochtonen meer betrokken raken bij vrij willigerswerk. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - „Shit, een kilo en twee ons erbij. Het enige dat ik gisteren heb gegeten is een gebakkie." „Ik begrijp er niks van. Ik heb alles gedaan wat moet en hoort en er is geen milligram af." Het is weegavond. Deelnemers aan het Big-Dietprogramma dat de Alphense sportschool Jawi aanbiedt, laten zich door voe dingsdeskundige Ingrid Ronteltap op de weegschaal zetten en pra ten met haar over de verleidin gen, de tegenslagen en de suc cessen. Met Tamara Dogtrom (27) gaat het goed. „Voordat we be gonnen woog ik 115 kilo en nu sta ik op 104,8." De filosofie van Big Diet, een succesvol televisieprogramma dat vorig jaar voor het eerst .werd uitgezonden, is overgeno men door 122 sportscholen in Nederland. Ook Jawi heeft met SBS6 een overeenkomst geslo ten om dertien weken lang het officiële fitnessprogramma van de tv-zender te kunnen aanbie den. Net als bij het televisiepro gramma proberen de deelne mers dertien weken lang op een verantwoorde manier zoveel mogelijk af te vallen. „Niet elke sportschool pakt het voldoende moet eten, omdat anders je lichaam op de spaar - stand overgaat. En dan wordt el ke calorie vastgehouden. Vroe ger had ik om een uur of vier 's middags een zwak moment. Dan begon ik flink te snaaien. Dat is nu helemaal weg." Big Diet schrijft de deelnemers een gevarieerd en gezond voe dingsplan voor. „Het is geen echt dieet", vindt de voedings deskundige, „maar een levens wijze die ook na afloop van deze dertien weken prima volgehou den kan worden." Bewegen en sporten gebeurt individueel en in de groep. Voor elke deelne mer is een passend trainings schema samengesteld. Staal: „Daarnaast wilden we ook psy chische ondersteuning bieden. Een psycholoog heeft een lezing gegeven en wie daar behoefte aan had, kon daarna afspraken voor individuele begeleiding maken." Voor Dogtrop is Big Diet de stok achter de deur die ze zo hard nodig heeft. „Ik kan het gewoon niet alleen. Ie hebt, als je een maal dik bent geworden, een onnoemelijke hoeveelheid disci pline nodig om af te vallen. Nu is het niet zo dat ik continu een instructeur naast me heb staan, maar ik kan altijd bij een van de begeleiders terecht. Doordat ie dereen op zijn eigen tijd en ei gen manier sport, is er tussen de deelnemers onderling niet veel contact. Maar bij groepsactivi teiten. zoals wandelen, krijg je wel de kans ervaringen uit te wisselen." Dogtrop doet fanatiek aan fit ness en neemt daarnaast twee maal per week deel aan een groepsles spinning. „Samen met zo'n dertig andere 'spinners', waaronder ook een paar andere leden van de Big-Dietgroep, fiets ik me de blubber op muziek. In het begin heb ik zo'n hekel ge had aan spinning. Maar nu geeft het me een regelrechte kick. Ik merk dat mijn conditie opzien barend verbetert. En mijn figuur zo langzamerhandook. Van maat 52 ben ik al o^r maat 48 gegaan. Mensen beginnen het aan me te zien. Mijn echtgenoot is hartstikke trots op me. Ik ver lies omvang maar groei in mijn zelfvertrouwen." Eind mei zijn de dertien weken voorbij. Daar ziet de Alphense tegenop. „Ik weet dat ik een steuntje in mijn rug nodig heb. En ik ben er nog lang niet. Ik heb nog heel wat kilo's te gaan." Volgens Staal hebben meer deelnemers aangegeven dat ze graag nog verder willen met Big Diet. „Daar zijn we nu een op lossing voor aan het vinden. We zijn aan het stoeien met een paar ideeën. Zo lijkt het ons een goed plan om de weegbijeen komsten in stand te houden.' Alphens Big Diet trekt tientallen deelnemers even professioneel aan", weet sportinstructeur Edwin Staal. „Er zijn sportscholen waar de mensen een boekje meekrijgen en dat is het dan. Wij bieden de deelnemers een vastomlijnd programma met professionele begeleiding. We stimuleren hen niet alleen meer te bewegen, maar ook een gezond voedings patroon te ontwikkelen." Jawi bood tot voor kort de cur sus 'Slank en fit' aan. Daarvoor bestond een redelijke belang stelling. Maar nu de naam Big Diet gebruikt wordt, haalt Jawi een recordaantal deelnemers binnen. Begin maart hebben zich 86 mensen ingeschreven. De zwaarste woog 151 kilo, de lichtste 60. Staal: „Zwaargewich ten die we voorheen niet de sportschool in kregen, hebben zich voor het eerst bij ons aan gemeld. Je kunt kritiek hebben op de commerciële opzet van het televisieprogramma, maar Big Diet krijgt wel mensen van 140 kilo in beweging." Tamara Dogtrop tijdens een uurtje spinning. „Als je eenmaal dik bent, heb je een onnoemelijke hoeveel heid discipline nodig om af te vallen." Foto: Eric Taal In de categorie 110 tot 155 kilo doen in totaal twintig personen mee. Tamara Dogtrop heeft zich nooit geschaamd voor zichzelf en durft daarom vrijuit te pra ten. „Ik heb wel een beetje moeite gehad met de lichtge wichten in onze groep. Niet dat ik jaloers ben of zo, maar ik vond dat die mensen niet zo moesten mekkeren over hun fi guur. Als ik zeventig kilo zou wegen, zou ik supertrots zijn." Als kind was ze al gezet. „Maar na de bevalling van mijn doch tertje, nu drie en een half jaar geleden, is het op de een of an dere manier helemaal mis ge gaan. Ik ben een absolute dieet- expert. Noem de pillen, poeders en vreemde eetvoorschriften op en ik kan je zeggen dat ik er er varing mee heb opgedaan. Ik hongerde mezelf regelmatig uit. Met als gevolg dat ik een maand later nog dikker was dan voor dat ik aan de lijnperióde begon. Dankzij de cursus heb ik een evenwichtig voedingspatroon ontwikkeld. Ik heb geleerd dat je

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19