'Fortuyn de grootste' Leidsch Dagblad J Feyenoorder Smolarek positief na UEFA-duel 'We hebben niet gewonnen, Le Pen heeft verloren' Ravage op A4 door overstekende eenden Intomart komt met eigen peilingen tot verrassende uitkomst Leidsch Dagblad Vijf planeten voor het eerst sinds 1774 samen te zien :ingen in litse metaal ;onnen ibers vraagt en hart voor ichtelingen ders Erfurt: hebben ledig gefaald denherdenking den in goed Ivulde Marekerk derzoek naar line golfbaan in terhuispolder nr. 42916 losse nummers 1,05 zaterdag 1,50 maandag 6 mei 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad VRAGEN 071-5128030 den haag/gpd - Als in de verkie zingscampagne geen hele gekke dingen meer gebeuren wordt Lijst Pim Fortuyn de grootste par tij met circa 38 kamerzetels en Fortuyn waarschijnlijk premier. Dit stelt Bureau Intomart. Eerder kwam collega Maurice de Hond in deze krant tot dezelfde slot- Volgens directeur Ton van Dijk van Intomart doen de wekelijkse peilingen van Nipo en Interview Fortuyn te kort. Daarin staat de Rotterdammer nu op 22 a 23 ka merzetels. Intomart baseert zich mede op eigen peilingen, waarin geën quêteerden wordt verzocht par tijen een cijfer te geven van één tot tien. Dat is de hoogte van de kans dat mensen op een partij gaan stemmen. Tijdens de gemeenteraadsver kiezingen berekende Intomart dat Lijst Pim Fortuyn in Rotter dam maximaal tien raadszetels in de wacht zou slepen. Het werden er uiteindelijk liefst ze ventien. „We zaten er dus met de factor 1,7 naast. Maal 22 23 zetels komt Fortuyn op 15 mei uit op rond de 38 zetels." Op de huidige kiezersmarkt heerst 'een gigantische nervosi teit'. Het aantal zwevende kiezers is met bijna 30 procent nog nooit zo hoog geweest. En er was nog nooit een nieuwe partij die zo in de belangstelling stond als die van Fortuyn. Die factoren zor gen ervoor dat de reguliere cor rectiemethoden van Nipo en In terview tekort schieten. De aan hang van Fortuyn zou daardoor in werkelijkheid dus veel groter zijn. Van Dijk: „En hebben ze een maal voor Fortuyn gekozen, dan blijven ze ook bij Fortuyn." De directeur van Intomart denkt niet dat een eventuele uitglijder van Fortuyn de stembusuitslag nog ingrijpend zal beïnvloeden. Hij wijst erop dat er zich de af gelopen weken ook tal van inci denten hebben voorgedaan, over de kandidatenlijst en in de campagne. Die waren uiteinde lijk ook niet van doorslaggeven de aard. „Bij iedere andere partij was dat ten koste gegaan van een groot deel van de aanhang. Niet bij Fortuyn." Wordt Lijst Pim Fortuyn de grootste, dan gebeurt mogelijk precies wat Fortuyn voor de ver kiezingen heeft voorspeld. Dan wordt hij premier. „Daar moet je toch ernstig rekening mee houden als het zo doorgaat. Na tuurlijk gaat het na de verkiezin gen ook over de politieke krachtsverhoudingen. Ik ben er echter van overtuigd dat For tuyn met CDA en VVD een coa litie gaat vormen." Alle uitlatingen van andere lijst trekkers over de onmogelijkhe den om met Fortuyn te gaan re geren, vat Van Dijk niet te zwaar op. „In Rotterdam liep men ook te gen hem te hoop. En daar zit nu een coalitie van Fortuyn, CDA en WD", aldus Van Dijk. leiden - Een groep overstekende eenden heeft gistermiddag rond twee uur op de rijksweg A4 rich ting Den Haag voor een enorme ravage gezorgd. Een aantal au to's remde ter hoogte van Lei den af voor de vogels, andere automobilisten zagen dat te laat en reden achterop hun voor gangers. Er waren vijf auto's bij het onge luk betrokken, drie personen raakten gewond. Een man (38) en vrouw (32) uit Velserbroek liepen rug- en nekletsel op, een 80-jarige Hagenaar liep verwon dingen aan zijn nek op. Zij zijn naar het LUMC overgebracht. Door de aanrijdingen ontston den honderd meter verderop nog twee botsingen. Op de an dere rijbanen, richting Amster dam, kwam het door kijkers tot een aanrijding zonder gewon den waarbij eveneens diverse auto's betrokken waren. Kort voor deze ongevallen raak ten drie personen gewond op de afrit van de A4 naar de NI 1. Een De diverse ongelukken op de A4 hadden veel blikschade tot gevolg. Foto: Hielco Kuipers 38-jarige automobilist uit Ha- zerswoude Rijndijk reed de afrit te hard op, verloor de macht over het stuur en botste op de auto van een dorpsgenoot die uit tegenovergestelde richting kwam. De veroorzaker van het ongeluk bleef ongedeerd, maar in de andere auto raakten drie personen gewond. Eén moest door de brandweer worden uit gezaagd. Met onbekend letsel is het trio naar het Rijnland zie kenhuis in Leiderdorp vervoerd. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamÜMLJV Straatffl Postcode Plaats Telefoon flvm controto nateAmwot ontslaat der Zwaan - UVS heeft trainer Paul Zwaan afgelopen week- lan de kant gezet. Assis- ins van Leeuwen heeft :en overgenomen. De an de clubvoorzitter zat n op de bank tijdens de wedstrijd voor de na- titie in en tegen Velsen. elp de ingreep nog niet: irloor met 0-1. Een deel spelersgroep is verbol- er de trainerswissel. Öl en sport 6 _je ig San Suu Kyi rrije voeten >n - De Myanmarese op- ileidster en Nobelprijs- es Aung San Suu Kyi is rij. De militaire junta laar huisarrest na ruim ien maanden opgehe- iu Kyi heeft volledige be- ;svrijheid. De machtheb- irklaarden dat Suu Kyi Ie vrijheid krijgt voor poli- :tiviteiten, maar haar igers waarschuwen voor eg optimisme. De 56-jari- 1 Kyi arriveerde vandaag j loemen in het haar bij het kantoor van haar partij de nale Liga voor Democratie I in de hoofdstad Rang- Ionderden enthousiaste erwelkomden haar en Suu Kyi toe. Daar zei ze in ruil voor haar vrij leen enkele toezegging hoeven doen en dat ze vrij te gaan en staan waar ze Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52.00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening; Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 8^ autorwtetf» beWng s mji franeker/anp - Voor het eerst sinds 1774 staan de komende dagen alle zichtbare planeten zo dicht bij elkaar, dat ze in Neder land tegelijk te zien zijn. Maan dag 13 mei zijn Satumus, Mars, Venus, Jupiter en Mercurius aan de westelijke horizon het best waar te nemen, meldt het Eise Eisinga Planetarium in Frane- ker. Om 22.35 uur is het zeldzame verschijnsel die dag op zijn hoogtepunt. Bijzonder is ook dat Mercurius goed te zien zal zijn. Doorgaans is deze licht zwakke planeet moeilijk waar te nemen. Ook voegt zich 13 mei een klein sikkeltje van de maan bij de planeten. In grote delen van de wereld zijn de planeten komend weekeinde al samen te zien. In Nederland vertonen zaterdag alleen Venus en Mars zich in eikaars gezel schap. Overigens staan de he mellichamen enkel voor het oog bij elkaar in de buurt. In werke lijkheid bewegen ze zich op mil joenen kilometers door de ruim te. Op 8 mei 1774 zorgde deze stand van de planeten voor pa niek. De mensen dachten dat ze op elkaar zouden botsen, waar door de aarde in de zon zou worden geslingerd. Voor de Eise Eisinga was de paniek destijds aanleiding in zijn woonkamer zijn beroemde planetarium te bouwen. Met een mechanisch aangedreven sterrenhemel liet hij zien hoe de planeten bewe gen. Daarmee wilde hij de angst voor onbegrepen verschijnselen aan het firmament wegnemen. In mei 2000 stonden de vijf pla neten en de maan ook al vlak bij elkaar, maar dit was vanaf de aarde niet of nauwelijks te zien. De planeten bevonden zich toen 'achter' de zon. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Het is kwart voor acht als het gor dijn op de eerste verdieping van Jacques Chiracs verkiezingskantoor opengaat en een breed grijnzende blonde dame haar opwachting maakt. De honderden wach tenden op straat beginnen te roepen. De vrouw aarzelt en laat vervolgens een bord zien met het cijfer '8'. De boodschap is duidelijk: de president heeft met zeker 80 procent van de stemmen zijn herverkie zing zeker gesteld. Vannacht bleek uit de voorlopige eind uitslag van de tweede en beslissende ronde dat Chirac (69) met 82,06 procent van de uitgebrachte stemmen herkozen is tot president van Frankrijk voor een periode van vijf jaar. Zijn extreem-recht se tegenstander Jean-Marie Le Pen (74) kreeg 17,94 procent. De opkomst lag op 81,37 procent. Formeel is de dame in overtreding want tot acht uur 's avonds zijn de stembu reaus open en tot die tijd mag er niks naar buiten, ook geen prognoses van een onderzoeksbureau. Maar de gaullistische aanhang weet genoeg en de televisiesta tions zenden de beelden uit. Op de Place de la République, enkele honderden meters verderop, barst de aanhang van Chirac in gejuich uit. Tus sen de twee- en drieduizend supporters van de president trotseren de lichte re genbui. Het is koud bovendien. Maar net als in '98, toen de voetballers wereldkam pioen werden en de Champs Elysées door honderdduizenden in bezit werd genomen, zingt iedereen 'I will survive.' Als om acht uur precies op een enorm te levisiescherm het portret van Chirac ver schijnt met daaronder '81,7 - de score van de eerste prognoses - is de ban ge broken en kan het feest echt beginnen. Naar verhouding veel Noord-Afrikaanse jongeren geven acte de présence. De meesten zeggen 'niet veel op te hebben met Chirac'. Ze zijn vooral gekomen om de nederlaag van Le Pen te vieren. Eenzelfde geluid op de Place de la Bastil le, dat andere revolutionaire plein in het oosten van Parijs. Enkele honderden linkse betogers hebben er gehoor gege ven aan de oproep van de communisti sche partij om te demonstreren tegen Chirac. 'Eerst tegen Le Pen, vanaf nu te gen Chirac. Nee tegen de armoede', staat er op een spandoek. Auto's rijden toete rend voorbij. „We hebben gewonnen", roept een jonge betoger. Hij wordt door een meer gelouterde mededemonstrant gecorrigeerd: „Nee, we hebben niet ge wonnen. Le Pen heeft verloren." De bijeenkomsten op de République en de Bastille zijn de enige manifestaties van de avond. De 'officiële politiek' heeft zich in de televisiestudio's verzameld om te discussiëren over de uitgangspunten voor de komende parlementsverkiezin gen. Het is zo vertrouwd dat het heel even lijkt of er de afgelopen twee weken niets is gebeurd in Frankrijk. Pagina Binnenland 1: Commentaar Pagina Buitenland: Frankrijk kan zich in juni weer zorgen gaan maken Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl orhout wit nder Rijnsburgs J ichtverkeer illoos Katwijk Ipt ASWH aan npioenschap se heeft nog 1 punt nodig or lijfsbehoud idsche Boys na htig jaar weer ns kampioen ert Schweitier ferote wezenlijkingen Istaan uit de som l dagelijkse anningen Opklaringen NO 3 Verhoogde concentratie cannabinol rotterdam/anp - De UEFA heeft bij een dopingcontrole een ver hoogde concentratie cannabinol aangetroffen in de urine van Feyenoorder en Pools interna tional Ebi Smolarek. Feyenoord maakte dat gisteravond bekend. De dopingcontrole had plaats na afloop van de UEFA-be- kerkwartfinale tussen Feyen oord en PSV. Volgens Feyenoord gaat het om een concentratie cannabinol van 20,3 nanogram per millili ter, terwijl 15,0 nanogram is toe gestaan. „Een ongelooflijk kleine hoeveelheid", aldus manager Jan D. Swart. Cannabinol is een afbraakproduct van cannabis, dat voorkomt in hasj en hennep. Volgens de manager is Smolarek inmiddels een verweerprocedu- re begonnen, met als doel voor al eerherstel. Al kan niemand nog overzien of de UEFA tot een straf zal besluiten. „Omdat de gevonden stof ook kan voorko men in bepaalde voedingsstof fen en chocoladerepen die in re formwinkels verkrijgbaar zijn. En die heeft hij inderdaad ge bruikt." Een andere mogelijkheid die de verhoogde concentratie canna binol kan veroorzaken is meero ken. Volgens Swart is zelf roken bij Smolarek uitgesloten. „Uiter aard hebben we hem daar naar gevraagd in de talloze gesprek ken die we de laatste drie weken - want zolang weten we dit al - met elkaar hebben gehad. Maar die jongen zit naast een sigaret tenroker al voortdurend te wap peren met z'n handen, die vindt dat heel erg smerig. Wat dat be treft steek ik mijn hand voor hem in het vuur." Feyenoord sluit zelfs niet uit dat Smolarek in de discotheek het slachtoffer is geworden van ie mand die hem de stof op een andere wijze heeft toegediend. „Er zal maar een idioot in een stampvolle discotheek iets in zijn glas hebben gedaan." Op het Leidseplein in Amsterdam wordt na de kampioenswedstrijd van Ajax feest gevierd. Later braken rellen uit, waarbij de politie arrestaties verrichtte. Foto: CPD/Phil Nijhuis amsterdam/anp - Terwijl de Amsterdamse burge meester gisteravond op een parkeerterrein bij de Arena de Ajax-spelers huldigde voor het behalen van de landstitel, door een 0-2 zege op NEC, vochten de mobiele eenheid en boze fans in de Amsterdamse binnenstad. Normaal gesproken vinden huldigingen van Ajax plaats op het Leidseplein, maar de gemeente vond dat dit keer geen goed plan. Zij verwachtte al een grote drukte in de stad in verband met bevrijdingsdag. Daar konden niet nog eens tienduizenden Ajax-fans bij. Tot grote onvrede van een deel van de supporters, ver plaatste de gemeente de huldiging naar de Arena. Tienduizenden mensen trokken in de loop van zondagmiddag naar het stadion in Amsterdam- Zuidoost. Maar er ging ook veel mensen naar de gebruikelijke huldigingslocatie in het centrum. Aanvankelijk was het een groot feest op het Leid seplein. In de loop van de middag echter werd de sfeer grimmiger. De mobiele eenheid gebruikte waterkanon en traangas om het plein schoon te vegen. Relschoppers reageerden hun woede af door ruiten in te gooien, tram- en bushokjes te vernielen en politiepaarden met stenen te bekoge len. Later op de avond was het ook elders in de bin nenstad onrustig, toen voetbalfans met de metro vanaf de Arena naar de binnenstad gingen. De mobiele eenheid was daar al op voorbereid en had zich op verscheidene locaties in het centrum geposteerd. Bij station Duivendrecht, in de buurt van het sta dion, vernielde een groep supporters een trein. Ook trok een aantal onverlaten herhaaldelijk aan de noodrem. Diverse supporters liepen over de rails. Het treinverkeer rond Duivendrecht werd daardoor ernstig ontregeld. De politie verrichtte 62 arrestaties. Allen zaten vanochtend nog achter de tralies. Pagina Si: Ajax kampioen op eigen kracht Op parkeerterrein P2 bij de Arena toont Machlas de schaal aan onge veer twintigduizend supporters. Foto: ANP/Olaf Kraak

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1