Klein Duimpje kietelt de energiereuzen ECONOMIE Financiële bijsluiter: let op de bijwerkingen Rechter maakt weg vrij voor computergigant ij Jaarbeurs 7 ontslagen Energiebedrijf.com koopt stroom van gevestigde orde Numico ziet winst nog niet stijgen Naam Aegon duikt op bij Britannic De jeugdsupermarkt Asperges steken in Brabant chtelijke ruzie roeiende strop irgum - Echtscheidingsruzies ïen een toenemende scha- rost voor verzekeraars. Uni- pFriesland in Burgum heeft ls vaker te maken met forse ims nadat woedende echte- len eikaars huis en inventa- kort en klein hebben gesla- b. Eén zo'n incident kan jeer schade berokkenen dan jn hevig onweer of een flinke sjjrm in half Friesland. „Het is 11 |igelooflijk wat je in een kwar- 2|rtje met een bijl kunt aan- ^jhten," zegt directeur André 25'rbuys. Begin dit jaar was er 47b geval waarbij voor 100.000 lt 150.000 euro aan huis en in- j^edel werd vernield. jesprek Airbus ver order Go 3?w york - De Europese vlieg tuigbouwer Airbus is in exclu- 74jve besprekingen met de Brit- 23jluchtvaartmaatschappij Go 24ler een order van 75 vliegtui- ïsfn. Dat heeft The Wall Street \rnal gemeld. De vliegtuigen iben een cataloguswaarde meer dan 3 miljard dollar, zou voor het eerst zijn dat ius vliegtuigen weet te slij- aan een Europese prijs- ter. Ryanair en Easyjet vlie- met Boeings. mode nog dit ,||ar in Amerika T3T O - De Japanse beltechno- jie i-mode, die internetten en lailen via de mobiele tele- m mogelijk maakt, doet nog 2| jaar haar intrede in de Ver- 62aigde Staten. Aanbieder wordt Wireless, aldus de Japan- 83£ zakenkrant Nihon Keizai 13imbun. I-mode-uitvinder j jTT DoCoMo heeft al een be- 6(jig van 17 procent in AT&T 4ireless. I-mode draait inmid- g|ls in Duitsland en Nederland. 51 teer nieuwe Apotheken 33j)orburg - Bij het Kadaster 3|n het eerste kwartaal 115.000 ^Jeuwe woninghypotheken in- ninschreven, een toename van procent. Het CBS, dat de cij- l7Js gisteren publiceerde, >58hrijft de toename toe aan het ^^intal oversluitingen door de 4iiling van de hypotheekrente. 70b gemiddelde rente op nieuwe 3^rootheken ligt op 5,3 procent, 116Ï procent lager dan in het eer- 'i4g kwartaal van 2001. De ge middelde huizenprijs steeg 77iar 195.000 euro. De totale hy- 3*>theekschuld zwol aan tot 324 32Ujard euro. zaterdag 4 MEI 2002 1U," 62; 69. 5frecht - FNV Bondgenoten ^jieft een principeakkoord be- 77|ikt over het ontslag van 67 3ifn de 176 werknemers van de jaarbeurs in Utrecht. Daar ont- onden problemen doordat er linder beurzen worden ge- 3uden wegens de verslechter- 5 economie. In het akkoord 46aat dat 23 werknemers in 52|enst komen van een extern |®edrijf dat hun werkzaamhe den overneemt. De 55-plussers borden op non-actief gezet met jo| procent van het laatst ver diende salaris. Vorig jaar boekte j9e Jaarbeurs een winst van iets 36leer dan 2 miljoen euro en een ïoinzet van 112,5 miljoen. >4J profijt ArboNed an reïntegratie 4 jrecht - ArboNed heeft vorig igjar flink geprofiteerd van de sjegenomen aandacht voor de jeke werknemer. De arbo- iijenst zag de omzet ruim 10 Ofocent stijgen tot 125 miljoen jUro. De nettowinst steeg zelfs 3Ü.7 procent tot 5,6 miljoen eu- 9i. „Reïntegratie van zieke Werknemers is een hot item", 9,'ldus een woordvoerster. Arbo- *jed heeft 55.000 bedrijven en i rganisaties met bijna 1,1 mil- 8,jen werknemers als klant en is j aarmee na de Arbo Unie de oiootste arbodienst. Er werken 9 &80 mensen in 34 vestigingen. door Chris van Alem leusden - Reuzen in de Neder landse energiesector als Nuon en Essent nemen het op tegen 'kleintjes' als Spark Energy en Energiebedrijf.com. Vooral de laatste ontpopt zich als een ge ducht kuitenbijtertje. Terwijl de energiereuzen zich klaarmaken voor de vrije energiemarkt voor huishoudens op i oktober vol gend jaar heeft Energiebedrijf- .com de aanval geopend. „Wij hebben i oktober 2003 verscho ven naar 1 april 2002", zegt direc teur Erik de Heus. Energiebedrijf.com doet dat door via internet groene stroom aan te bieden 20 tot 25 procent beneden de huidige (leverings) prijs van gewone stroom. Met zo'n dertig man personeel kan Energiebedrijf.com veel goedko per werken dan energiereuzen met duizenden werknemers. De Heus: „Huishoudens en klei ne zakelijke gebruikers merken nu dat ze altijd teveel betaald hebben. Wat energiebedrijven nu aan consumenten verdienen wordt gebruikt om tegen lage tarieven energie aan hun zakelij ke klanten te leveren. Wij willen dat aanvallen. De gelegenheid is 'groen', het middel is de prijs." Energiebedrijf.com heeft genoeg ingekocht om 300.000 huishou dens van groene stroom te voor zien. Zij krijgen ook de kans om via de stroomrekening te sparen voor vervanging van hun elektri sche huishoudelijke apparatuur. Schampere opmerkingen van Nuon over het 'laagwaardige product' wimpelt De Heus weg. „Het is niet onze rol de maat schappij te veranderen en wind- parken te bouwen. Onze rol is de klanten tevreden stellen met een zo laag mogelijke prijs." Energiebedrijf.com koopt de stroom in bij de gevestigde orde: Reliant, E.on, Essent. Dezelfde bedrijven waarmee het in de clinch ligt. Want Spark Energy en Energiebedrijf.com pakten de afgelopen maanden duizen den zakelijke klanten af van de grote leveranciers. De Heus: „Ze kregen een blinde paniekaanval toen hun klanten wegliepen. De prijs die ze hun zakelijke klanten vroegen voor stroom lag beneden de groot- handelsprijs. Ze hebben bewust verliezen genomen om hun po sitie te beschermen." Hij verwijt de grote leveranciers tegenwerking. Sinds de klanten zijn overgestapt ontvangt het bedrijf geen meetgegevens over het verbruik. Gevolg is dat meer stroom moet worden ingekocht om zeker te zijn van levering en dat leidt tot extra kosten. Want klanten krijgen niet elke maand een rekening voor het precieze verbruik, maar moeten het nog doen met een voorschotnota. „Daar zijn ze ontevreden over, terwijl wij niet de oorzaak zijn. Sympathie voor ons probleem is eindig. Wij lijden schade qua naam en professionaliteit", zegt De Heus. Hij wijst de beschuldi gende vinger naar de netwerk bedrijven die het transport van stroom verzorgen. Ze moeten losgekoppeld zijn van hun moe derbedrijf, dat de distributie ver zorgt. Maar in de praktijk is dat lang niet het geval, zegt De Heus. Hij noemt Essent als voorbeeld. Essent stuurde in december een aantal van haar klanten die overstapten naar Energiebedrijf- .com een brief met de bood schap: U kunt nog altijd terug komen bij Essent. Bovendien werden klanten bedreigd met boetes van 20.000 euro en af sluiting van stroomvoorziening. „Er wordt alles gedaan om nieu we spelers in de markt tegen de werken en de zaken zo lang mo gelijk te traineren", moppert De Heus. „Neem de opzegtermij nen die tot negen maanden kunnen oplopen. In het verle den heeft nooit iemand een contract getekend. Je had maar één leverancier en daar ging je geen ruzie mee maken anders loreeg je geen stroom. Wat nu met de opzegtermijnen gebeurt is schadelijk voor de open markt en de liberalisering." De elektriciteitscentrale in Nijmegen. Foto:GPD/Do Visser Combinatie HP-Compaq geen liefde op het eerste gezicht HP-topvrouw Carly Fiorina Foto: AP/Paul Sakuma san Francisco/anp - Niets staat het sa mengaan van Compaq en Hewlett-Pack ard meer in de weg. Acht maanden na de fusieaankondiging van de twee compu tergiganten is met een rechterlijke uit spraak de laatste blokkade uit de weg ge ruimd. De reputatie van HP-topvrouw Carly Fiorina als machtigste zakenvrouw ter wereld is daarmee definitief. De twee concerns werden in eikaars ar men gedreven door de malaise in de branche. HP betaalt 18 miljard dollar in aandelen voor de overname die in sep tember tot verbazing van velen geopen baard werd, maar door een rechter in Delaware pas dinsdag werd bekrachtigd. De Texaanse Fiorina gaat duidelijk op haar doel af en doet daaraan geen con cessies. Dat was al zo toen ze bijna drie jaar geleden als eerste bestuurder van buiten de familie HP ging leiden. Ze moest opboksen tegen familiesentimen ten en tegen ingeroeste gebruiken, om schreven als de 'HP Way', in het 63 jaar oude bedrijf van oprichters Bill Hewlett en David Packard. Ze wierf, alsof ze met een grote politieke campagne bezig was, aanhang onder de weifelende aandeel houders van HP voor de beslissende stemming in maart. In de rechtszaal ten slotte rekende ze af met de laatste weerstand van de Hewlett- clan in de persoon van Walter Hewlett, zoon van Bill. Ze begon haar verweer met zachte stem in korte zinnen maar groeide allengs in de rol van de koersbepalende bestuursvoorzitter die zich geen enkele kaas van het brood laat eten. Beschuldi gingen als het kopen van stemmen of het verkeerd inlichten van aandeelhouders wierp ze verre van zich. Fiorina neemt geen halve maatregelen. Compaq en HP kondigden eerder vorig jaar al aan 17.500 banen te schrappen. Door de fusie nullen nog eens 15.000 van de 145.000 arbeidsplaatsen verdwijnen. Desondanks blijft er twijfel over het suc ces van de nieuwe combinatie. Fiorina moet opnieuw de ring in om te bewijzen dat zij niet alleen de grootste verkoper wordt van goedkope pe's. Daarin verloor Compaq eerder de slag van onder andere Dell, maar de combinatie heeft nu het grootste marktaandeel. HP/Compaq wil de positie versterken in het duurdere computersegment en de printermarkt. Maar ook de meer lucratieve markt van software, dienstverlening en de levering van complete systemen is een doelwit. breda/gpd - Numico, bekend van babyvoeding en vitamine pillen, verwacht dit jaar op nieuw geen winststijging. Ook in 2001 bleef de teller al op nul staan. Als oorzaak noemt het voedingsmiddelenconcern de magere eerste helft van 2002. Van dat half jaar rapporteerde Numico gisteren de eerste drie maanden. De nettowinst voor afschrijvingen goodwill daalde 11 procent tot 74 miljoen euro ten opzichte van de dezelfde pe riode vorig jaar. Na afschrijving goodwill is het resultaat drama tischer, dan daalt de nettowinst met 28 procent tot 21 miljoen euro. Het concern wijst daarom liever op de omzet die maar een half procent daalde ten opzichte van het eerste kwartaal 2001 tot 1,054 miljard euro. Numico werkt inmiddels hard om weer fit te worden. Zorgen kindje Amerika, goed voor ruim 60 procent van de omzet, zag dit eerste kwartaal de omzet 4 pro cent dalen naar 625 miljoen eu ro, maar wordt sindsdien stevig onder handen genomen. Zes honderd mensen verliezen hun baan, één van de twee Numico - fabrieken sluit de deuren, terwijl ook 80 verlieslijdende pillenwin- kels van GNC worden opge doekt. Op termijn moet dat een besparing van 46 miljoen euro opleveren, de kosten bedragen 34,5 miljoen euro. Dat blijkt ook uit het feit dat de concernkos ten, gecombineerd met hogere advertentiekosten, stegen met zes procent. In Azië, Afrika en Midden-en Zuid-Amerika won Numico ook geen prijzen. De omzet daalde ruim een procent door overstro mingen in Indonesië en een fi nanciële crisis in Argentinië. Al leen in Europa worstelt het con cern niet met tegenslag. De om zet groeide met 5 procent tot 352 miljoen euro waarbij vooral Oost-Europa met een stijging van 19 procent de kar trok. Financieel topman Oomens blijft somber over het verloop van de rest van het jaar „Het zal het zeer moeilijk worden het re cordniveau van het eerste half jaar van 2001 te bereiken." Als gevolg daarvan verwacht het concern dit jaar de resultaten van 2001 niet te evenaren. den haag/anp - De naam Ae gon is gisteren opgedoken als mogelijke overnamekandidaat van de Britse verzekeraar Bri tannic. De geruchten kwamen los nadat de topman van Bri tannic onlangs liet weten op zoek te zijn naar een partner. Aegon onthoudt zich van com mentaar. Aegon werd eerder genoemd als gegadigde voor een Britse branchegenoot. Vorig jaar was het de belangrijkste kandidaat om de levensverzekeringenpoot van Royal Sun Alliances in te lijven. Die poging strandde. Na de VS, Canada en Neder land is Groot-Brittannië de der de vooraanstaande markt voor het verzekeringsconcern uit Den Haag. Aan winst haalde Aegon daar vorig jaar 372 mil joen euro vandaan. In 1993 nam Aegon op de Britse markt Scottish Equitable in Edinburgh over. Drie jaar geleden kocht de onderneming ook de Jevendivi- sie van Guardian Royal Exchan ge. Aegon is daar vooral actief met levensverzekeringen, pen sioen- en spaarproducten en vermogensbeheer. Ook verze keraar Royal London Mutual wordt genoemd als mogelijke bieder op Britannic. ECONOMIE WIJZER overloon - De aspergetijd in ons land is weer aangebroken. Onder meer in de omgeving van het Noord-Brabantse Overloon is de tijd rijp om het 'witte goud' te delven. Nu de mei-vakanties in volle gang zijn komen vakantiewerkers naar de kwekerijen om een centje bij te ver dienen. Overigens is het steken geen gemakkelijk werk en is het voor de aspergeteler vaak moeilijk om aan voldoende seizoenkrachten te komen die de klus willen klaren. Foto: ANP/Robin Utrecht e bijsluiter lezen is het eerste watje doet als je Dor de huisarts medicijnen krijgt voorgeschreven, wilt weten hoe je het moet innemen en wat de ventuele bijwerkingen zijn. Vanaf 1 juli 2002 zijn ok alle financiële instellingen verplicht een bijslui- :rte verstrekken bij complexe financiële produc- :n. Bedoeld om consumenten beter te informeren Iter een product, te wijzen op de financiële risico's n om hen in staat te stellen verschillende produc- :n met elkaar te vergelijken. Straks kunnen we be- alen welke beleggingshypotheek de minste buik- ijn oplevert. inanciële producten zijn de laatste jaren steeds ïgewikkelder geworden. De producten raken leer met elkaar verweven. Denk aan beleggings- ypotheken, effectenlease-producten, bancaire beleggingsproducten of beleggingsverzekeringen, foor veel consumenten is het absoluut duister m welk product het nu precies gaat en welk ren dement en risico er aan kleven. Reden voor het ministerie van financiën om de voorlichting over complexe produc ten te intensiveren. Het resultaat is de financiële bijsluiter, ontwikkeld door de Raad van Financiële Toezichthou ders. Dat is een orgaan waarin de Pen sioen Verzekeringskamer, De Neder- landsche Bank en de Autoriteit Finan ciële Markten samenwerken. Wie na 1 juli bijvoorbeeld een levens verzekering met een beleggingscompo nent afsluit, krijgt bij de offerte een bij sluiter uitgereikt. Die is opgebouwd volgens een vast stramien. Er wordt stapsgewijs antwoord gegeven op vra gen als: wat houdt het product in? Waartoe verplicht u zich? Hoe zit het met de fiscus? Wat gebeurt er als u vroegtijdig uit stapt? Wat zijn de gevolgen bij overlijden? En waar kunt u terecht met klachten? Natuurlijk is ieder een het meest geïnteresseerd in de financiële risi co's en het rendement. EIGEN BEURS Jos van Rijsingen Iedereen kent waarschijnlijk wel de kreet 'rendementen in het verleden bieden geen garantie voor de toe komst'. De financiële bijsluiter gaat een stuk verder en zegt duidelijk waar het op staat: de mogelijkheid bestaat dat dit beleggingsproduct weinig of geen inkomsten zal opleve ren; mogelijk zal aan het eind van de looptijd de waarde van de uitkering niet voldoende zijn om uw eventuele hypotheek of schuld af te lossen. Wel iets om vooraf even bij stil te staan. „Daarom zijn wij ook blij dat de fi nanciële bijsluiter er komt. Consu menten hebben nu eindelijk goed in zicht in het product waarmee ze in zee gaan", aldus een woordvoerster van de Consumentenbond. Ze vindt het wel jam mer dat de bijsluiter alleen bij complexe produc ten wordt verstrekt. „Waarom niet bij alle financi ële producten? Een doorlopend krediet is voor veel consumenten ook een complex product." De Vereniging Eigen Huis juicht het initiatief ook toe, maar ziet de bijsluiter als een eerste stap in de goede richting. De bijsluiter laat onder andere zien wat het mogelijke rendement is op basis van historie. „Een heleboel fondsen bestaan nog niet zo lang, dus als er een indicatie van twintig jaar gegeven wordt, dan moet dat op basis van verge lijkbare producten gedaan worden, wat een verte kend beeld geeft", aldus de Vereniging Eigen Huis die bovendien vindt dat consumenten toch weer een hoop informatie voor hun kiezen krijgen. De financiële bijsluiter moet bij voorkeur actief, bij de offerte, verstrekt worden. De verzekerings branche zal dit ook daadwerkelijk doen, garan deert het Verbond van Verzekeraars. Consumen ten die een complex financieel product overwe gen moeten bij de offerte dan ook vooral naar de financiële bijsluiter vragen. Want de bijsluiter moet worden uitgereikt op het moment dat het er werkelijk toe doet: vóóraf in de adviesfase. Dan kun je nog beslissen of je de hoge dosering en de bijwerkingen van het product wel wenselijk vindt. Halen en brengen, daarin schuilt de stress als werk en zorg moet worden gecombineerd. Een gezin met twee werkende ouders en jonge kinderen heeft tegenwoordig een klemmend organisatieprobleem: hoe wor den alle activiteiten in een pas send tijdrooster geplaatst? Het levert ingewikkelde en vermoei ende puzzels op. Zo hoorde ik pas op de radio een welbe spraakt jongetje uit leggen hoe hun weekschema in el kaar zat: wie hem en zijn zusje naar hoc key bracht (niet op hetzelfde tijdstip na tuurlijk), wie hen naar school bracht en wat ze deden als één van de twee een lekkere korte school dag had. Het gezin had een mooi roula- tieschema met de buren waarin bij toerbeurt een van de vier ouders alle kinderen uit school haalde en diezelfde dag ook voor de twee gezinnen kookte. Stel dat al het jeugdwerk (scho len, sportclubs, naschoolse kin deropvang) in commerciële handen zou zijn. Dan was er vast een integraal pakket voor de jeugd aangeboden. Een kind zou 's ochtends naar het jeugd centrum gaan (of worden opge haald), en daar onderwijs krij gen. tussen de middag een maaltijd genieten en na school tijd aan allerlei activiteiten deel nemen. Na de lessen eerst een kopje thee of wat daar tegen woordig voor in de plaats komt. En daarna hockey, zwemles, schaken, of gewoon ontspannen rondhangen in het park dat om het scholencomplex heen is aangelegd. Het is een oplossing die in de detailhandel al een halve eeuw bestaat. De supermarkt is ont staan toen winkeliers beseften dat ze een voorsprong op de concurrentie konden nemen, door alle koopwaar onder één dak aan te bieden-. Omwille van de tijdsbesparing zouden con sumenten liever naar de super markt gaan dan naar al die af zonderlijke winkeliers. Om de zelfde reden zijn de grote win kelcentra aan de rand van de JOOP HARTOG hoogleraar micro-economie stad ontstaan: makkelijk parke ren en alles bij de hand. Het is ook de reden waarom bedrijven graag samen in een kantoren park zitten. De centrale overheid heeft in het onderwijs met drastische schaalvergroting hele grote scholengemeenschappen afge dwongen. Ik heb daar nooit de voordelen van gezien. Maar als je de scho lengemeenschappen zou uitbouwen tot jeugdparken precies zoals we kantoorpar ken en uitgaanscentra hebben aangelegd om verwante activiteiten te concentreren, dan kun je er iets heel moois van maken. Het voorbeeld bestaat eigenlijk al, maar dan voor studenten in plaats van voor jonge kinderen. Dat is de universitaire campus. Bij ons is dat niet van de grond gekomen, behalve op de prachtige campus van de Universiteit Twente. Een Amerikaanse universiteit ligt nagenoeg altijd op een cam pus waar alle voorzieningen op loop- of fietsafstand bijeen zijn gebracht. Collegezalen, sport- voorzieningen, huisvesting, kroegen, boek-, snoep- en snackwinkels, alles wat de stu dent nodig heeft ligt op één ter rein bij elkaar. En vaak zijn die terreinen ook nog schitterend aangelegd. Het idee biedt wonderschone perspectieven. Waarom leggen we geen prachtige kindercam pussen aan, waarbürondom de scholen het hele sdpi van jeugdactiviteiten is geconcen treerd? Daarbij is het echt niet nodig om alles commercieel op te zetten. Het moet beginnen met de ruimtelijke ordening waarbij een scholencomplex de kem van de jeugdcampus wordt. Daar omheen de sport accommodaties en de parken en velden waar kinderen vrij in kunnen rondzwerven, salaman ders kunnen vangen en gewoon met elkaar een potje kunnen voetballen. Met een eigen ver voerssysteem om de kinderen op te halen en thuis te brengen. Zodat iedereen 's avonds om zes uur ontspannen aan de maaltijd aan kan schuiven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9