'Ik heb al geschiedenis geschreven' BINNEN- BUITENLAND Frankrijk beeft voor de dag van morgen De zwarte slachtoffers van Hitier zaterdag 4 MEI 2002 lei^ rz Koopman jch*et Vogels dam - Als de Lijst Pim For- op vijftien mei de grootste t, zal de lijsttrekker zich het lierschap niet laten ontgaan. bQi nou, dat zou kiezersbedrog Wat er vervolgens gebeurt hij ook: oorlog met de amb- envakbonden, linkse intel- elen en de 'bedrijfstak van ndelingen'. „Het Binnenhof ke twee weken volstaan met üjïjbnstranten. Maar ik ben er ND voor." 271 OCfet Palazzo di Pietro gonst gdan de bedrijvigheid. Een 37 kestoomd pak wordt aan de ^jtenkast gehangen, camera- /loiPen Pa^en ïh en installeren ,01| de hondjes Carla en Ken- Ii bedelen om een schepje laptd', een schoonmaker dweilt ap^anito vloer en chauffeur 83nan rukt drankjes aan. jrdvoerder en kandidaat-ka- id Mat Herben verzucht :n het onophoudelijke rin- ft van zijn gsm door: „We 'ctyen wel twintig televisie- ,n gen gehad, iedereen wil Pim erf' Maar de beloning zou 322zijn: „Ik schat de kans dat 71e grootste worden op 15 tl flop vijftig procent." I r uyn zelf, de aanstichter van Jles, poseert even later ":alm voor de fotograaf, instructie: niet van achte- 1 Qvvant die Mussolini-grap we nu wel gehad. Als a uyn even later aanschuift, onder handbereik, vliegt hij leteen in: „Heeft PvdA-par- ^orzitter Koole lijsttrekker <ert bekritiseerd? Ha! Daar k geen last van hebben. Het ^Vitterschap en partijleider- 3ejp doe ik allemaal lekker IT# im|Fortuyn, meent hij zelf, (jt een klein wonder verricht. 8 paar maanden geleden aan ant gezet bij Leefbaar Ne- ^tnd en terug naar nul zetels, ^pn de peilingen weer goed r: een aanhang van tussen de tig en dertig kamerzetels. In üek Den Haag wordt zelfs |||lning gehouden met de mo- q kheid dat Fortuyn in één het Torentje verovert. Maar belangrijker: „Wie is het ooit ge lukt na Den Uyl en Wiegel om de politiek op straat te krijgen? Ik heb al geschiedenis geschre ven, want dat is mij in mijn een tje gelukt. Iedereen heeft het weer over politiek!" Allemaal de verdienste van For tuyn zelf? Nou, een kantteke ning is wel op zijn plaats. „De aarde was erg vruchtbaar. Als dat niet het geval was geweest, had ik het nooit voor elkaar ge kregen. Zaai je op onvruchtbare bodem, dan valt alles dood wat je zegt. Maar tien jaar heeft in dit land een veenbrand van het ongenoegen gesmeuld. En dan met name over de multiculture le samenleving. De geest is door Groenlinks en de PvdA al die tijd in de fles gehouden. En nu is hij,er uit." Na zijn omstreden interview met de Volkskrant - er komt geen islamiet meer in - zei For tuyn eerder dit jaar dat hij zich voorlopig niet over het onder werp 'vreemdelingen' meer zou uitlaten. Maar twee weken voor de verkiezingen, haalt hij het onderwerp ongevraagd weer van stal. Op zijn agenda staan veel zaken: de files, het onder wijsbeleid, de hervorming van de zorgsector en politieke ver nieuwing. Het vreemdelingen beleid, benadrukt hij echter, is van een andere orde. „Het wordt ons speerpunt bij de coalitiebesprekingen. Het is dé cliffhanger bij deze verkiezin gen. Want het vreemdelingen beleid heeft dwarsverbanden met de problemen in het onder wijs, de onveiligheid en de wachtlijsten in de gezondheids zorg. Ik zeg niet dat vreemdelin gen dé oorzaak zijn voor deze problemen, maar ze vormen wel een belangrijke factor. Zonder de toestroom van Turken, Ma rokkanen, Afrikanen en mensen uit al die andere mooie oorden hadden we er sinds 1980 geen cel bij hoeven bouwen. Zonder al die zwarte scholen waren we met de capaciteit in het onder wijs een heel eind gekomen." Fortuyn weet precies wat hij gaat doen als zijn partij bij de formatie-onderhandelingen aanschuift. Een 'deal' stelt hij voor:Als wij in de regering ko men móeten we de portefeuille vreemdelingen- en grote ste denbeleid hebben. Zo heb je de Pim Fortuyn tussen zijn aanhangers. Foto: ANP/Robin Utrecht problemen én iets leuks-posi tiefs in één pakket. Asielzoekers worden alleen in hoogst uitzon derlijke gevallen nog toegelaten. De gezinshereniging wordt zeer ontmoedigd via inkomenseisen en het zelf betalen van de com plete integratie. Mits we dat af spreken, ben ik bereid tot een generaal pardon voor asielzoe kers die al vijf jaar in de bureau cratische molen zitten. Dan heb je het over zo'n zesduizend mensen die wel Nederlands moeten kunnen spreken. Het is een deal: een streng beleid én een generaal pardon." Waarom dat gebaar naar uitge procedeerde asielzoekers niet in zijn boek of recenter gepubli ceerde partijprogramma staat? Een poging een wat gematigder koers te varen? Fortuyn bestrijdt dat. „Gaandeweg word je steeds beter geïnformeerd. De migran ten op mijn lijst hebben mij er van overtuigd dat wij hier iets aan moeten doen. Maar ik zeg er wel bij: het is gelijk overste ken. Blijft het asielbeleid bij het oude, dan geen generaal par don." De glans van een verpletterende overwinning op 15 mei staat nog niet in de ogen van Fortuyn. „Zegt Mat Herben dat wij de grootste worden?", vraagt hij verbaasd. „Nou, laten we ons niet rijk rekenen. Want Neder landers zijn een conservatief volkje. Dat heeft ook positieve kanten, wij maken geen bokken sprongen. Maar als de burgers in het stemhokje staan, zou het goed kunnen dat ze denken: Fortuyn heeft de boel opge schud, het is wel mooi zo. De andere partijen hebben zijn ideeën toch al overgenomen en dan stemmen ze toch op die ou de kliek. Maar als men écht ver andering wil, dan moet je op een buitenstaander durven stemmen. En dat ben ik." Er moet na 15 mei een gevecht worden geleverd met grote, ge vestigde, belangen, meent For tuyn. Hij stroopt de mouwen vast op. „Als ik in de regering kom, dan staat het Binnenhof om de veertien dagen vol met protesterende ambtenaren. Want die macht van die sovjet vakbond van hun, de AbvaKabo, moet gebroken. Dat zij bij de CAO over de dienstroosters van politie en onderwijzers willen onderhandelen, wat belachelijk! Met de FNV maak ik geen oor log, maar ik wil wel een keiharde afspraak: loonmatiging in ruil voor een akkoord over de WAO." Ook verwacht Fortuyn forse op positie van wat hij de 'bedrijfs tak van het asielbeleid' noemt. „Het is een staat binnen de staat, «en soort rijkswaterstaat. Miljarden gaan er in om en men vecht voor het behoud van de eigen macht. Een vergelijking met de Amerikaanse wapenin dustrie, die een flinke zeggen schap over het Witte Huis en Congres heeft, zou op zijn plaats zijn. „In economische termen zijn er veel overeenkomsten." En tot slot zouden ook linkse in tellectuelen, 'onder aanvoering van types als Ed van Thijn' moord en brand schreeuwen. Fortuyn acht zichzelf een uit muntend kandidaat voor het hoogste ambt van Nederland. Sterker, als zijn partij bij de ver kiezingen de grootste wordt, eist hij die functie op, óók als dat voor eventuele coalitiepartners onverteerbaar zou zijn. „Ik ben niet bereid het premierschap weg te geven om er iets anders voor terug te krijgen. Kom zeg, dat zou kiezersbedrog zijn", roept hij beslist. De verwijten aan zijn adres (Bol- kestein: „Nederland zou met premier Fortuyn een pleefiguur slaan.") kan hij absoluut niet plaatsen.Als de heren menen dat ik niet geschikt ben voor die functie, moeten ze mij maar eens uitleggen waarom ik min der waard ben dan een Balke nende of een Dijkstal". Ook ko ningin Beatrix zal geen obstakels opwerpen, daarvan is hij zeker. „Ik ken de verhalen wel dat zij de formatie misschien een be paalde kant uit zou willen stu ren, maar ik geloof dat niet. Zij is een zeer verstandige vrouw." Bij een eventuele formatie heb ben de gevestigde partijen nog een ander probleem: hoe stabiel is de Lijst Pim Fortuyn eigenlijk? De afgelopen maanden heeft de lijsttrekker zelf op een aantal punten water bij de wijn ge daan. Zijn kandidaat-Kamerle den verkondigen regelmatig an dere opvattingen dan in het par tijprogramma of het boek 'De puinhopen' staan. Balkenende verwijt Fortuyn een 'jojo-beleid'. Dijkstal zegt: „De ene keer roept hij dat, op een andere straathoek weer iets an ders." Fortuyn voelt zich niet aange sproken. „Ik hou op hoofdpun ten mijn poot stijf. En één van die hoofdpunten is het vreem delingenbeleid en een goede grensbewaking. Overigens: een goede grensbeveiliging hoeft niet met slagbomen, maar dat kan ook heel goed met méér marechaussee en douane en met controle aan de slurven op Schiphol. We rekenen nog uit hoeveel extra ambtenaren daar voor nodig zijn. En dat onze kandidaat-Kamerleden soms wat anders zeggen, is dat erg? Zitten ze bij het CDA en de PvdA in een soort leger met kadaver discipline dan?" De politicus Pim Fortuyn zal, eenmaal aan de macht, zijn stijl van opereren nauwelijks wijzi gen, voorspelt hij. Diplomatie is een groot goedmaar ik ben niet van plan om die reden mijn mond te houden." Zou hij, bij voorbeeld Chirac tijdens een EU-top voor potentaat willen uitmaken? Fortuyn: „Niet in zo'n gezelschap, maar je hebt ook nog wel andere middelen om je uit te drukken. Interviews, ironie, humor. Aan duidelijk heid hoef je ook als premier niets in te boeten. Chirac is een boef. En in dat land moet een man die de staatskas heeft ge plunderd nu de waarden van de republiek verdedigen." Politiek is meer gelijk krijgen dan gelijk hebben, wil de mores in Den Haag. Een verantwoor delijk politicus zou zich niet al leen druk moeten maken om wat hij zegt, maar ook over wat het effect van zijn woorden is. Zet Fortuyn met zijn mantra over vreemdelingen en de pro blemen in de samenleving be volkingsgroepen niet tegen el kaar op? Maakt hij zich wel druk over de 'impact' van zijn reto riek? Als straks wellicht bij isla mitische slagerijen de ruiten sneuvelen, voelt hij zich daar dan mede voor verantwoorde lijk? Fortuyn maakt een wegwerpge baar. „Natuurlijk voel ik me niet verantwoordelijk voor het effect van wat ik zeg! Als mensen lange tenen hebben of verkeerde con clusies trekken is dat hun pro bleem. Als mensen beledigd zijn, dan is men maar beledigd, dat kan me niet schelen. Ik roep niet op tot geweld, want dat vind ik buitengewoon laf. Ik ge bruik het woord als wapen en zeg tegelijkertijd: handen thuis!" De geest is uit de fles, stelde Fortuyn al eerder vast. Wat nu, als de geest een kwade geest blijkt te zijn? Hij haalt de schou ders op: „lt s all in the game. Als je een putdeksel licht, kan het zijn dat er ook stinkende prut opborrelt. Maar dan kun je ten minste beginnen die troep op te ruimen. Geloof me, over een half jaar gaan de mensen weer heel gewoon met het vreemde lingenvraagstuk om. De onrust is tegen het eind van het jaar uitgeraasd." Op dit punt aangeland brengt Fortuyn zijn eigen sterfelijkheid ter sprake. Het zou kunnen dat hij er straks zelf niet meer is, overpeinst hij. „Stel ik zou verdwijnen, overlij den. Dat kan. Dan nog, wordt de politiek nooit meer wat het ge weest is. Politici zullen anders met de burgers hebben om te gaan. De samenleving wordt niet na 15 mei plots anders. De samenleving is al veranderd. En dat heeft niet eens veel met mij te maken." 1G r onze correspondent k Glimmerveen us - Frankrijk gaat morgen £j de tweede keer naar de ibus om een president te kie- Althans, zo zag het er twee Aen geleden nog naar uit. In pkelijkheid wordt er morgen emd hoeveel procent Jean- ie Le Pen krijgt. lereen in het buitenland kijkt argusogen naar de uitslag. Pen morgen nóg meer en krijgt dan in de eerste le, is dat catastrofaal voor jaanzien van Frankrijk." De iggeplaatste functionaris van ministerie van buitenlandse en windt er geen doekjes kl Hijzelf, overtuigd socialist, Ét morgen zijn stem aan de Énde president Chirac. links stemmende Fransen ïn met hetzelfde dilemma, de enorme 1 mei-demon- ictie van woensdag, de groot- Tetoging die na de Tweede teldoorlog in Parijs heeft ftsgehad, droeg een demon- [nt een bordje mee met de Izeggende tekst „Plutöt baisé Chirac que violé par Le 3." (Liever genaaid door Chi- dan verkracht door Le Pen - Frankrijk zal het de ko- hde vijfjaar opnieuw met ques Chirac moeten doen. is de prijs die het Franse Ctoraat betaalt voor zijn mgedrag van 21 april toen p-Marie Le Pen de socialisti- le premier Lionel Jospin de g naar de tweede ronde ver- "jrde. iten en televisie werden de ilopen dagen niet moe om ■gumenten voor de specta- e gebeurtenissen van die te april aan te dragen: de ie campagne, de afkeer bij te groepen kiezers voor de ciële' politiek, de versplinte- bij links, de schandalen irbij vooral Chirac de afgelo- i jaren was betrokken et cete- Wïe nog het verschil wist tus- de politieke programma's i Chirac en Jospin was een lie. Driekwart van de kiezers t er geen merkbaar onder- eid in te zien. De liberaal in Madelin noemde zijn con- renten op een gegeven mo- nt zelfs Chipin en Josrac. De sident en de premier waren Jerling uitwisselbaar gewor- L Dat was niet alleen de op ting van Madelin, maar van Jacques Chirac. Foto: AP/Francois Mori miljoenen andere Fransen. Ze stemden op Le Pen en op de kandidaten van extreem-links. Beide kampen hebben gemeen dat ze niets van Europese inte gratie moeten hebben. Beide kampen hebben hun stemmen gehaald bij protestkiezers die niets willen weten van globalise ring en een multiculturele sa menleving. Samen hebben ze maar liefst eenderde van het Franse electoraat weten te mo biliseren. Le Pen scoorde beter dan de extreem-linkse groepen vanwege zijn uitspraken over buitenlanders en criminaliteit en de, volgens hem, samenhang daartussen. De angst die er bij veel Fransen is over toenemende criminaliteit en islamitische terreur heeft Le Pen bekwaam uitgebuit. Hij werd, zeker in de laatste fase van de campagne, niet moe te benadrukken dat gezinshereni ging van Noord-Afrikanen met een moslimachtergrond tot een 'opstandig potentieel' in Frank rijk heeft geleid dat het land - 'al meer dan duizend jaar een christelijk land' - van binnenuit bedreigt. Maar vlak mevrouw Laguiller ook niet uit. De kandi date van Lutte Ouvrière (Arbei- dersstrijd) haalde haar 6 procent van de stemmen voornamelijk op grond van haar pleidooi kor te metten te maken met de par lementaire democratie, die im mers toch alleen maar in het voordeel werkt van het grootka pitaal. Hoe heeft het zo ver kunnen ko men? Vrijwel niemand die de doorbraak van Le Pen heeft zien aankomen, ook al waren er in de laatste dagen voor de eerste ronde aanwijzingen dat het Front National veel beter zou scoren dan uit de opiniepeilin gen naar voren kwam. „Frank rijk is in slaap gesukkeld", meent een invloedrijk diplo maat in Parijs. „Het land is na de ineenstorting van het com munisme in Oost-Europa blij ven geloven dat het een brug functie tussen verschillende we relden kon blijven vervullen. Dat verklaart ook de blijvende ani mositeit met de Verenigde Sta ten. Parijs denkt op hetzelfde ni veau als Washington actief te kunnen zijn in de internationale politiek. Maar die tijd is voorbij. Zelfs in het Midden-Oosten, tra ditioneel een sterk gebied voor de Fransen, speelt Parijs geen enkele rol van betekenis meer." Zelfs in Europa speelt Frankrijk niet meer de eerste viool, hoe wel het land macro-economisch de afgelopen jaren voor de wind is gegaan. Het aantal arbeids plaatsen nam met 1,8 miljoen toe en het bruto nationaal pro duct steeg tussen 1997 en 2001 met ruim twaalf procent. De de mografen waren de afgelopen twee jaar in hun nopjes: het aantal geboorten nam spectacu lair toe. Parijs zag er een uiting van groeiend vertrouwen in de toekomst in. Veel minder spectaculair maar daarom niet minder belangrijk, waren de 'afgeleide' cijfers. De Franse investeringen in het bui tenland, met name in de Ver enigde Staten, groeiden specta culair en bereikten twee jaar ge leden hun hoogtepunt met een bedrag van ruim 160 miljard dollar. De boodschap erachter was evenwel alarmerend: wie wil beleggen moet dat vooral niet in Frankrijk doen. De economische voorspoed kwam niet aan alle Fransen ten Jean-Marie Le Pen. Foto: AP/Lionel Cironneau goede. De ambtenaren, de ka- - ders in de particuliere bedrijven en de aandeelhouders - zij voe ren er wel bij. Maar op het plat teland, waar Le Pen zijn meeste stemmen behaalde, maakte men zich zorgen over de Euro pese landbouwpolitiek en over de 35-urige werkweek, die de middenstand aan de rand van het bankroet bracht. De leider van het Front National concen treerde zich in zijn campagne op de sociale kwesties en liet het debat over de veiligheid over aan zijn concurrenten. Niet ten onrechte ging hij ervan uit dat wie zich zorgen maakte over cri minaliteit, automatisch toch bij hem terecht kwam. Le Pen mikte op het anti-Europa electoraat, dat in Frankrijk ruim vertegenwoordigd is. Hij wil als president het verdrag van Maas tricht opzeggen en hij wil de franc terug. De euro is in zijn ogen geld van de 'bezetter'. Pas na zijn spectaculaire zege op Jospin is Le Pen van toon veran derd. Hij spreekt nu weer over 'interneringskampen' voor ille gale immigranten en over 'spe ciale treinen' waarmee deze ille galen uit Frankrijk worden ver voerd. Hij heeft het over de waarden van Vichy, over een voorkeursbehandeling voor Fransen voor het vinden van werk en woning en hij wil de doodstraf weer invoeren. Le Pen is weer Le Pen van een paai- jaar geleden. Hij heeft zijn doel be reikt, hij is doorgedrongen tot de tweede ronde en de zittende president Chirac is zo bang voor hem dat hij niet met hem in de bat wil gaan op de televisie. Met angst en beven ziet het land de uitslag van morgen tegemoet. Het gonst al dagen van de ge ruchten over gunstige cijfers voor Le Pen. Op internet gaat het gerucht rond dat de Franse binnenlandse veiligheidsdienst, de Renseignements Généraux, een eigen peiling heeft gehou den die erop zou wijzen dat Le Pen op zo'n veertig procent kan rekenen. De dienst heeft tegen gesproken dat zo'n uitslag be staat maar heeft wel moeten be vestigen dat ze onderzoek doet. Bij gebrek aan cijfers yan de be staande bureaus, die geen van allen hebben zien aankomen dat Jospin van Le Pen zou ver liezen. En die daarom zijn ge stopt met het publiceren van de prognoses. Niet uit solidariteit met Chirac maar omdat ze zich niet nog eens zo'n zeperd dur ven veroorloven. Onderzoek: Nazi's wisten zich geen raad met 'Afro-Duitsers' door Irene Martensen Amsterdam - Bij de dodenher denking van vanavond krijgt de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog als van ouds veel aandacht. Over de behandeling van zwarten door het Duitse nazi-regime is min der bekend. Deze kenmerkte zich van begin tot eind als te genstrijdig: zo werden Afro- Duitsers vervolgd, maar kon den - zij het in beperkte mate - lid worden van de Hitier Ju- gend. En enerzijds wilden de nazi's jazz verbannen, maar werden zwarte gevangenen anderzijds ingezet voor enter tainment. Dit concludeert de Ameri kaanse journalist, politico loog en mensenrechtenacti vist Clarence Lusane in zijn onderzoek 'Hitler's black vic tims: The historical experien ces of Afro-Germans, Euro pean blacks, Africans, and Af rican Americans in the nazi era' dat hij vorige week publi ceerde. Het zijn historische beelden. De zwarte atleet Jesse Owens wint tijdens Olympische Spe len in Berlijn (1936) vier gou den medailles. De ogen van de in het stadion aanwezige Adolf Hitler rollen zowat uit zijn hoofd: zojuist is zijn ideologie dat het Arische ras superieur is genadeloos gelo genstraft. Dit voorval is tekenend voor het nazi-regime, dat niet goed raad wist met de zwarte bevolking in eigen land en de bezette landen en daardoor sterk verdeeld was.Aan het einde van de oorlog zaten ze nog niet op een lijn", ver klaart Lusane, die donderdag in het Verzetsmuseum Am sterdam een lezing gaf over zijn conclusies die hij na elf jaar onderzoek trok. „Niet vreemd dat het beleid ten aanzien van zwarten voort durend veranderde en nogal tegenstrijdig was. De joden vervolging had prioriteit" Een van de redenen daarvoor Clarence Lusane. Foto: Publiciteitsfoto was dat de nazi's de zwarte bevolking in Duitsland door haar geringe omvang - schat tingen liepen uiteen van 1.000 tot 5.000; Hitier zelf hield het op 25.000 - niet als een echte bedreiging be schouwden. Het merendeel van de 'Afro-Duitsers' was daar beland na de Duitse ver overing van koloniën in Afri ka tussen 1885 en 1919. Zij bevonden zich vooral in Ber lijn (onder meer studenten, diplomaten, artiesten en za kenmannen) en in het Rijn land - als soldaten uit het Franse leger dat dat gebied na de Eerste Wereldoorlog bezette. Lusane: „Dat neemt echter niet weg dat vanaf het eerste moment van de op komst van Hitlers NSDAP de naziretoriek sterk anti-zwart was, zoals ook uit Mein Kam- p/blijkt." Lusane: „Paradoxaal was bij voorbeeld het beleid van se gregatie en isolatie aan de ene kant, en aan de andere kant de toelating van zwarten tot het leger en gedurende korte periode tot de Hitier Ju- gend!" Wat ook meespeelde in het wisselende beleid, was de Duitse verwachting na de overwinning de verloren ko loniën te heroveren (men wilde daar geen problemen) en het feit dat de Duitsers wilden laten zien dat zij hun zwarte bevolking beter be handelden dan tegenstander Amerika deed. Over het sterilisatiebeleid ten aanzien van zwarten werden de nazi's het wél eens: in het Rijnland werden in 1937 minstens 385 kinderen ge dwongen gesteriliseerd. Op alle andere onderwerpen ble ven de machthebbers tot het einde van de Tweede Wereld oorlog onderling verdeeld, zo ontdekte Lusane. Lusane onderzocht boven dien de ervaringen van zwar te gevangenen in de kampen. Ook daar werden zij wisse lend behandeld: soms beter dan anderen, soms veel slechter. „Zwarten hoefden - in tegenstelling tot anderen - niet bepaalde kleuren te dra gen om hun 'categorie' dui delijk te maken. Ze waren toch al herkenbaar", vult Lu sane droogjes aan. Onder hen bevonden zich Leopold Sedar Senghor, die in 1961 de eerste president van Senegal werd, en de Surinaamse schilder Joseph Nassy. Een aantal overleefde de kampen door officieren te vermaken met (jazz) muziek, waarover propagandaminis- ter Joseph Goebbels in de ja ren dertig overigens zei: 'Swing- en negermuziek moeten verdwijnen'. On danks hun officiële afkeer te gen deze in die tijd uiqfmate populaire muziek luisterden de nazi's daar massaal naar. „Surprises", zo noemt Lusa ne zelf zijn conclusies. Hij hoopt dat ze helpen de wor tel van racisme in het Europa van nu bloot te leggen. Clarence Lusane, Hitler's black victims: The historical experi ences of Afro-Germans, Euro pean blacks, Africans, and Afri can Americans in the nazi era, uitg. Routledge (VS); Het boek is nog niet verkrijgbaar in Ne derland

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7