Ethiopië eist vertrek Nederlandse generaal BUITENLAND Advertentiecampagne om priesters in VS te steunen Leger Nepal doodt bijna 200 rebellen Milosevic dwong Kosovaarse president Rugova tot ontmoeting Massale opkomst herdenking Erfurt Straaljager Indiase luchtmacht boort zich in bankgebouw Arafat positief over conferentie Diesel in Rijn na aanvaring van tankschip loodweer in riivitserland SPIich - Noodweer heeft giste- i in Zwitserland en Noord- n Mqjë voor veel overlast ge- a U(igd. Door stortregens, harde Y^nd en sneeuwval moesten lizen en scholen geëvacueerd ïfatrden. Er ontstond een ver b's. ferschaos en in hoger gelegen jengebieden was lawinege- INGfer. Voor zover bekend heeft del noodweer geen slachtoffers maakt. eigen staken ^pol-voettocht ^Ussel - De Belgische poolrei- nricjers Alain Hubert en Dixie jnsercour hebben gisteren 'ies.tn poging gestaakt om te voet 'Noordpool over te steken. }t duo was al vier weken on- •Q1 tweg. Het tweetal had vooral oblemen met de bevoorra- ag. Zij dreigden zonder water taken. 5. ekeningen ETA i VS geblokkeerd - De Verenigde l Iten hebben gisteren banken 'opdracht gegeven om reke- agen te blokkeren van de aanse organisatie Askatasuna izeven personen die de Bas- I3|che afscheidingsbeweging k steunen. De VS beschou- |n de ETA al langer als een (roristische organisatie. ^jsyJet overlegt ver aankoop Go nden - De luchtvaartmaat- nappij easyjet is in gevorderd erleg over de aankoop van anchegenoot Go, ook een ijsstunter. Dat heeft easyjet iteren meegedeeld, na het lekken van berichten. Go ird in 1998 opgericht door itish Airways (BA) als concur - rs [it voor easyjet. BA verkocht imaatschappij vorig jaar voor D miljoen pond (177 miljoen to) aan de directie en de par- ipatiemaatschappij 3i Group. ieuwe regering oor Madagaskar itananarivo - De oppositie- itij van Mare Ravalomanana Madagsakar heeft gisteren igekondigd een regering te len vormen die Madagaskar et herenigen na maanden 551 politieke verdeeldheid. Het _jind raakte verdeeld na on- iidelijkheid over de uitkomst n de presidentsverkiezingen 126 december jongstleden, larbij Ravalomanana het op- m tegen de zittende presi- nt Didier Ratsiraka. Sinds het gin van de politieke onenig- id, waarin Ravalomanana en itsiraka elkaar afwisselen in jt ongeldig verklaren van de tkomst van de presidentsver- ïzingen, zijn 35 mensen tij- ins gewelddadigheden op het iand omgekomen. leniging dreigt oor Pakistaanse amabad - Een alliantie van ikistaanse mensenrechtenor- inisaties heeft president Mus- irraf gevraagd een vrouw te dden van steniging door de jamitische wet op overspel in trekken. „Een verkrachte ouw, Zafran Bibi, is het re- intste slachtoffer van deze etten en moet van de recht- tnk in Kohat sterven door eniging", aldus woordvoerster irzana Bari. Honderden vrou- en in Pakistan wacht een ver- llijkbaar lot, aldus Bari. Vol- de zogenaamde Zinawet- n staat op seks buiten het hu- de doodstraf. Een ver- kan echter pas veroor- worden als vier moslim- inen getuigen dat van ver- ichting sprake is. IRC vermoordt lentallen mensen iota - Strijders van de Co- ibiaanse rebellenbeweging IC hebben donderdag in het _irp Bojoya in het noordweste- Jke departement Choco zeker "Istig burgers gedood. Dat peft de Colombiaanse radio- I pnder Caracol gisteren gemeld p gezag van de burgemeester an Bojoya. Volgens de burge feester brachten de rebellen :n met springstof geladen tank it ontploffing. Zestig mensen ierven en 93 raakten gewond. fien doden bij isongeluk -«xico-stad - Zeker tien men- -en zijn om het leven gekomen Ih tien gewond geraakt toen Ven bus donderdag in het zui len van Mexico van de weg Bakte. Volgens de politie reed Ie bus een steile helling af, op reg van Mexico-Stad naar de iabij gelegen plaats Cuernava- ja, toen het ongeluk gebeurde. j)e bus rolde zo'n 200 meter lar beneden. De identiteit van slachtoffers is nog niet be- d. Cuemavaca is een popu re verblijfplaats voor rijke lexicanen en buitenlandse be kers. door Simone van Driel den haag - Ibrahim Rugova, gematigd leider van de Albanezen in Kosovo, heeft toenmalig president Slobodan Milosevic van Joegoslavië in 1999 tegen zijn wil ontmoet. Terwijl Servische troe pen de bevolking deporteerden en de Navo Kosovo bombardeerde, werd Rug ova bij Milosevic ontboden. Milosevic stond erop dat hij en Rugova een pers verklaring opstelden. „Als ik niet zou gaan, zouden er consequenties volgen." Rugova, sinds enkele maanden presi dent van Kosovo, zei dat gisteren tij dens zijn verhoor in het proces tegen Milosevic voor het Joegoslavië-tribu- naal. Milosevic had 3,5 uur voor kruis verhoor van Rugova. De confrontatie was de vierde ontmoeting tussen ge vallen president Milosevic en de eer ste erkende president van Kosovo, Rugova. Maar Rugova zat eerder teneergeslagen dan triomfantelijk in het getuigenbankje en keek nauwelijks de kant van Milosevic op. Het kruis verhoor wordt overigens maandag voortgezet. Rugova vertelde de rechters dat hij bij Milpsevic moest komen een dag nadat een groep gewapende Serviërs zijn huis was binnengedrongen die hem en zijn familie vier uur onder schot had gehouden. Later verschenen Ser vische, Griekse en Turkse journalisten op zijn stoep, tegen wie hij van de Ser viërs een verklaring moest afleggen vanwege de berichten dat hij dood was of zich schuilhield. Rugova zei Milosevic te hebben ver teld dat de bevolking in Kosovo werd gedeporteerd en legde hem de namen voor van enkele mensen over wier lot hij zich zorgen maakte. „Ik heb hem niet in detail over misdaden verteld, maar ik weet zeker dat hij ervan wist." Bij zijn eerste ontmoeting met Milose vic, in mei 1998, wist de president al les van het bloedbad dat Servische troepen in maart 1998 aanrichtten on der de Jashari-familie in Kosovo, aldus Rugova. „Milosevic zei dat het terro risten waren en dat de staat de plicht had daarop te reageren." Een derde gesprek met Milosevic be gin mei, bracht Rugova het antwoord op een vraag die hij al herhaaldelijk had gesteld: kon hij naar het buiten land? „Ik leefde feitelijk onder huisar rest, de Albanezen werden verdreven, Pristina was een lege stad." Milosevic zei dat hij kon gaan, maar dat zijn fa milie moest achterblijven. „Toen ver anderde hij van gedachten en zei dat mijn familie ook mee mocht." Milose vic heeft gezegd dat hij Rugova het le ven heeft gered door hem naar Italië te laten gaan, omdat U(^K-leider Has- him Tahci een aanslag op Rugova wil de plegen. Eveneens tegen zijn zin is Rugova half april 1999 ook bij de Servische presi dent Milan Milutinovic op bezoek ge weest. „Ik wilde niet, maar zij (de Ser viërs, red.) waren erg agressief." Milu tinovic wilde dat hij een document ondertekende waarin niet alleen werd gesteld dat Serviërs en Albanezen het er volledig over eens zijn dat het con flict vreedzaam moest worden opge lost, maar ook de soevereiniteit van Servië werd onderstreept. „Ik had geen keus", verklaarde Rugova het zetten van zijn handtekening. Bij het gesprek was ook Nikola Sainovic aan wezig, de vice-premier van Servië die zich bij het tribunaal gisteren on schuldig verklaarde aan de misdaden die hem ten laste zijn gelegd. Milutin ovic is eveneens aangeklaagd. new haven/utrecht/anp - Een advertentiecam pagne van de grootste lekenorganisatie in de Ver enigde Staten moet de vele toegewijde priesters in de Amerikaanse Rooms-Katholieke Kerk een hart onder de riem steken. Aanleiding is de grote ophef over seksueel misbruik van minderjarigen door Amerikaanse priesters. Advertenties die zondag in kranten in New York en Boston verschijnen, roepen de gelovigen op tot steun en gebed voor 'de overgrote meerderheid' van de priesters, die de kerk 'waardig en eervol' dienen. In die twee steden liggen de kardinalen onder vuur omdat ze priesters die zich aan seksu eel misbruik schuldig hadden gemaakt, de hand boven het hoofd hebben gehouden. Hoewel de kerkleiders op de hoogte waren van de misdrijven, plaatsten ze de daders over naar een andere paro chie of een ander bisdom. De campagne is een initiatief van de behoudende organisatie Ridders van Columbus, die zich tot taak stelt om liefdadigheid, eenheid en vader landsliefde te bevorderen en het priesterschap te verdedigen. De organisatie heeft naar eigen zeg gen 1,6 miljoen leden. De advertentie spreekt ook medeleven met de slachtoffers van seksueel misbruik door priesters uit. Ondanks het 'verraad door enkelen' moeten de katholieken achter hun priesters blijven staan. „Tegen diegenen die het priesterschap trouw ge bleven zijn, zeggen we: we geloven nog steeds in jullie", aldus de tekst. „We vinden dat dit een belangrijk moment is om de vele goede priesters te bemoedigen die de kerk met grote verdienste en nederigheid dienen", zei Carl Anderson, hoofd van de Knights of Colum bus, gisteren in een persbericht. Voorzitter Baars van de vernieuwingsgezinde Acht Mei Beweging in de RK-Kerk reist dinsdag naar New York om de aanpak van seksueel misbruik door de Nederlandse RK-Kerk toe te lichten op uitnodiging van de Amerikaanse progressieveor- ganisatie Catholics for a Free Choice. De Nederlandse bisschoppen stelden in 1995 de landelijke stichting Hulp en Recht in. Daar kun nen mensen met Wachten over seksueel misbruik in pastorale relaties terecht en kunnen slachtof fers hun recht halen. De Amerikaanse RK-Kerk kent zo'n instelling niet. Addis abeba/anp-rtr - Ethiopië wil dat de Nederlandse comman dant van de VN-vredesmacht Un- mee, generaal-majoor Cammaert, uit zijn functie wordt ontheven. Addis Abeba vindt dat de bevel hebber zijn taken niet naar beho ren uitvoert, zo maakten diplo maten gisteren in de Ethiopische hoofdstad bekend. Ethiopië sloot afgelopen zater dag de grens met Eritrea nadat het Unmee had beschuldigd van het binnenbrengen van journa listen in het betwiste grensge bied met Eritrea. Dat zou vol gens het Afrikaanse land in strijd zijn met de overeenkomst die de jsm v door onze correspondent Wierd Duk berlun - Meer dan honderdduizend men sen hebben gisteren deelgenomen aan de openbare herdenkingsbijeenkomst voor de slachtoffers van het bloedbad op een gym nasium in het Duitse Erfurt. Onder de aan wezigen op de regenachtige Domplatz be vonden zich behalve president Rau en bondskanselier Gerhard Schroder en hun echtgenotes nog veel andere Berlijnse en re gionale politici, onder wie ook kanseliers kandidaat Edmund Stoiber (CSU). De scholieren en leraren van het Gutenberg Gymnasium, waar het drama plaatshad, be vonden zich eveneens in het publiek. De so bere en stille rouwplechtigheid, één van de grootste in de Duitse naoorlogse geschiede nis, werd op een aantal Duitse tv-kanalen rechtstreeks uitgezonden. Vorige week vrijdag doodde de 19-jarige Ro bert Steinhaüser met een pistool zestien mensen in het Gutenberg Gymnasium, der tien leraren, twee scholieren en een politie man. Vervolgens sloeg de jongeman, die en kele maanden eerder van de school was ver wijderd, de hand aan zichzelf. President Johannes Rau las op een spreek gestoelte op de trappen van de Dom, met op de achtergrond grote boeketten bloe men, een altaar en een wit kruis, de namen voor van de slachtoffers. Voor ieder slacht offer werd bovendien een reusachtige kaars opgericht. Rau deed een oproep tot meer saamhorigheid. De nood van ontspoorde jongeren als Robert Steinhaüser, die zijn daad lang van tevoren beraamde, werd door de samenleving niet op tijd onderkend, zei Rau. Namens de leerlingen sprak eindexamen kandidate Constanze Krieg de hoop uit dat op het gymnasium ooit weer 'dezelfde infor mele en gezellige sfeer zal heersen als voor heen'. Zij bedankte de politieagenten en de leraren, die de scholieren in veiligheid had: den gebracht, voor hun moed. Na de oecumenische dienst trokken veel van de aanwezigen naar het schoolgebouw, zo'n vijfhonderd meter van het marktplein. De bloemenzee bij het Gutenberg Gymnasi um zwelt nog dagelijks aan. President Rau riep de toehoorders op hun woede niet op de familie Steinhaüser te richten. „Een mens blijft altijd een mens", aldus Rau. Volgende week hervat het Guten berg Gymnasium de lessen, maar in een an der gebouw. De deelstaat Rijnland-Pfalts stelt tijdelijk elf hulpleerkrachten ter be schikking. stationering van Unmee in het gebied mogelijk maakte. Minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken heeft gisteren contact opgenomen met VN-se- cretaris-generaal Kofi Annan om nog eens de waarde van Cam maert te onderstrepen. Volgens zijn woordvoerder heeft de mi nister er bij Annan op aange drongen zich niet te zeer door Ethiopië onder druk te laten zet ten. „Ethiopië gelooft dat als com mandant van de vredesmacht, de generaal heeft gefaald in zijn verantwoordelijkheden de geest en letter van de overeenkomst te implementeren", zo verklaarde een diplomaat die dichtbij Un mee staat. Volgens Buitenlandse Zaken gaat het veel te ver om Cammaert de schuld te geven van het incident. Unmee heeft inmiddels de persofficier die het tripje had georganiseerd ontsla gen en excuses aan Ethiopië aangeboden. Cammaert werd in oktober 2000 op voordracht Annan benoemd tot commandant van Unmee, de VN-missie die het eerste half jaar voornamelijk bestond uit een bijdrage van 1100 Neder landse mariniers. Cammaert volbracht zijn taak zo goed dat hem na een jaar werd gevraagd nog een jaar te blijven, tot eind oktober van dit jaar. Een diplomaat die betrokken is bij het vredesproces tussen Ethi opië en Eritrea vermoedt een 'dubbele agenda' aan Ethiopi sche kant. Ethiopië zou in Cam maert een aanleiding zoeken om te kunnen morrelen aan de afspraken die gemaakt zijn met de internationale grenscommis- sie. ,Het is schipperen voor de VN. Ze mogen niet overstag gaan voor de druk van Ethiopië, maar tegelijkertijd mag het vre desproces niet in gevaar worden gebracht." Ethiopië heeft aange kondigd vanaf maandag de 965 kilometer lange grens met Eri trea weer te openen. amritsar/ap - Een straaljager van de Indiase luchtmacht is gisteren tijdens een routinevlucht in een duikvlucht geraakt en heeft zich in een bank gebouw geboord. Het bankgebouw en twee naast gelegen huizen vlogen in brand. In het gebouw, waarin ook winkels zijn gevestigd, kwamen acht mensen om het leven en raakten er negentien ge wond. De beide vliegers van de MiG-21 wisten zich door middel van hun schietstoel in veiligheid te brengen. Het ongeluk voltrok zich in Jullundur, 75 kilometer ten zuidwesten van Amritsar, in de deelstaat Punjab. De meeste gewonden verkeren in levensgevaar. De piloten zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Over de aard van hun verwondingen is nog niets bekend. Onder andere door gebrek aan bluswater kostte het de brandweer meer dan drie uur om de brand te blussen. Driehonderd militairen stonden de brandweer terzijde en verrichtten reddings werk. Een van de piloten heeft gezegd dat de MiG motorproblemen had. De straaljager was afkom stig van de naburige luchtmachtbasis Adampur, zei een woordvoerder van het ministerie van de fensie. De vloot van de Indiase luchtmacht is sterk verouderd en er gebeuren geregeld ongelukken. Alleen al de afgelopen zes jaar zijn meer dan hon derd luchtmachttoestellen verongelukt. Daarbij zijn vijftig piloten om het leven gekomen. düsseldorf/anp - Een op drift geraakt tankschip is gisteren op de Rijn bij het Duitse Düsseldorf op een voor anker liggende duwcombinatie gebotst. Als ge volg van het ongeluk is diesel olie in de rivier terecht geko men. Volgens het Duitse persbureau DPA zou er chter ook nog 50 ton stookolie zijn weggelopen. Rijks waterstaat maakte gistermiddag bekend alleen melding te heb ben gekregen van het weglekken van 9000 tot 10.000 liter van de veel minder schadelijke diesel olie. Die zou zijn opgevangen in Duitsland. Mocht er toch diesel olie zijn ontsnapt aan de drij vende dammen dan komt die vermoedelijk zaterdagochtend ons land binnen. kathmandu/anp-afp-dpa - Re geringstroepen in Nepal hebben de afgelopen dagen zeker 190 maoïstische rebellen gedood. Dat heeft de Nepalese staatsra dio gisteren gemeld. Volgens de staatsradio zijn er al leen al bij gevechten in het wes telijke district Rolpa zeker 150 rebellen gedood. In het district Doti kwamen volgens de rege ring minstens veertig rebellen om het leven. In Rolpa zou de militaire operatie nog voortdu ren. Het ministerie van Defensie in Nepal meldde dat er bij de gevechten twee soldaten zijn ge dood. Donderdag kwamen er berich ten uit de Himalayastaat dat de rebellen ook onderling strijd le veren. Door een misverstand zouden er gevechten zijn ont staan die volgens het leger veer tig mensen het leven hebben gekost. De rebellen strijden sinds 1996 voor afschaffing van de monarchie en voor de rech ten van de armen op het platte land. In de strijd zijn al zeker 3700 doden gevallen. De opstandelingen gaven don derdag aan, bereid te zijn te on derhandelen over een bestand. Ze gaven daarmee gehoor aan de oproep van politieke partijen uit het midden. De Nepalese premier Sher Bahadur Deuba wijst onderhandelingen echter af. Er komen pas gesprekken wanneer de maoïsten hun wa pens hebben ingeleverd, aldus de regeringsleider tegen het Ja panse persbureau Kyodo. ramallah/anp-afp-rtr - De Pa lestijnse leider Arafat heeft posi tief gereageerd op de aankondi ging van de Amerikaanse minis ter Powell om aan het begin van de zomer een conferentie te houden om een eind te maken aan het geweld in de regio. In Ramallah zei Arafat gisteren het vredesinitiatief te begroeten. Hij voegde eraan toe voor de top nog wel al zijn .Arabische broe ders te willen consulteren". Vol gens Powell is de top de laatste kans voor de Palestijnse leider om tot vrede te komen met Isra el. De Israëlische regering heeft nog niet officieel gereageerd. Premier Sharon gaat zondag naar Washington waar hij twee dagen later met Bush zal over leggen over mogelijkheden om het conflict op te lossen. Hij komt mogelijk met een eigen vredesplan. Een zegsman zei dat de premier zich sterk maakt voor „een regionale vredescon ferentie waaraan de landen van de 'vredescoalitie' zoals Egypte en Jordanië zouden deelne men". Verder wil Sharon aan Bush bewijzen overleggen dat Arafat direct betrokken is bij het financieren van aanslagen op Is raëlische doelen. Volgens het Palestijnse persbu reau moet het doel van de voor gestelde top de oprichting van een Palestijnse staat moet zijn, die in vrede en veiligheid naast Israël kan bestaan. Als basis voor de onderhandelingen zou onder meer het Saudische vre desplan kunnen dienen. Daarin wordt Israël normalisering van de betrekkingen met alle Arabi sche staten beloofd als het zich terugtrekt achter de grenzen van 1967. De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga overleggen woensdag in Cairo over de geplande conferentie. Waar en wanneer de internatio nale conferentie onder auspici ën van de Verengide Naties, de Verenigde Staten, Rusland en de Europese Unie moet plaats heb ben, is nog onbekend. Volgens bronnen in Washington zal dat in een Europees land zijn. Israël zette gisteren zijn militair offensief op de Westelijke Jor- daanoever voort. Bij een inval in Nablus kwamen ten minste drie mensen om het leven, twee Pa- lestijnen en een Israëlische mili tair. Na vijf uur vertrokken de soldaten weer. De Israëliërs doorzochten veel woningen en pakten vijftien Palestijnen op die betrokken zouden zijn bij terroristische activiteiten. Een van de Palestijnse doden is een politieman, de ander is een bur ger. Onderhandelingen om een eind te maken aan de al meer dan vier weken durende belegering van de Geboortekerk in Bethle hem zijn afgebroken. Een Pales tijnse woordvoerder was weinig positief over de hervatting van de gesprekken. Volgens hem ziet Israël niets meer in onderhan delingen op lokaal niveau. Wel verlieten nog vier zieke Pales tijnse politiemannen de kerk na overleg met de Israëlische auto riteiten. De Palestijnen blijven aandrin gen op een VN-onderzoek naar het Israëlische optnMjen in het vluchtelingenkamjrfan Jenin. „Het onderzoek kan niet wor den geannuleerd. Wij willen dat de internationale gemeenschap een missie naar Jenin stuurt om de Israëlische misdaden tegen ons volk aan te tonen zei Nabil Abu Rudeina, een adviseur van de Palestijnse leider Arafat. Secretaris-generaal Kofi Annan van de VN ontbond de missie donderdag, omdat Israël mede werking weigerde te verlenen. De regering-Sharon had aan vankelijk met de komst van de missie ingestemd, maar stelde telkens nieuwe voorwaarden aan de VN. Een deel van het massaal opgekomen publiek bij de herdenking. Op de trappen van de Dom in Erfurt was onder andere een wit kruis opge steld. Foto: Reuters/Jens Meyer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5