Leids opvangcentrum Nieuweroord werkt hard aan meer veiligheid voor minderjarige asielzoekers De twaalfde etage van het opvangcentrum Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg in Lei den: ruim twintig piepkleine kamertjes, een keuken, een wasruimte, een paar benauwde gangen en een kantoortje. Hier wonen 33 al leenstaande minderjarige asielzoekers (ama's), jongens en meisjes. Op papier heet het dat de bewoners in drie maanden tijd moeten worden klaargestoomd voor een min of meer zelfstandig leven. In een Klein schalige Wooneenheid, een soort begeleid wonen-project van voogdij-instelling Nidos, of - volgens het nieuwe ama-beleid van staatssecretaris Kalsbeek - in het land van herkomst. In de praktijk verblijven de jonge ren veel langer op Nieuweroord. Het gemid delde is vijf tot zes maanden maar sommi gen zitten er een jaar of langer. door Annet van Aarsen Na een zomer met strubbelingen op de ama-afdeling, is volgens de begeleiders de rust nu teruggekeerd. Archieffoto: Mark Lamers ZATERDAG 4 MEI 2002 O Wachten op de m de bewoners van de twaalfde is momenteel veel te doen, evenals om hun 'collega's' van etage dertien. Een paar weken geleden presenteerde de Inspectie Jeugdzorg en Jeugdbescherming een onheilspellend rapport over gebrek aan veiligheid - met na me voor de meisjes - op de ama-afdeling van Nieuweroord. Ama-begeleiders Yvonne van Tol en Marco Dekker hebben de heisa rond het rapport met enige verbazing gevolgd. Ze hebben sinds de ingebruikname van Nieuweroord de veiligheid aangekaart en nu de inspectie hetzelfde zegt, 'duikelt iedereen over hen heen'. „We zitten nu twee jaar in deze flat en we zeggen al die tijd al: 'het is hier niet vei lig'. We vragen al lang om bewakingscame ra's en andere veiligheidsvoorzieningen", zegt Van Tol. Volgens de regels moet iedere bezoeker zich melden en hoort de voogdij instelling toestemming te geven voor bezoeken. Maar vanwege de aard van het gebouw, zijn die regels betrekkelijk een voudig te omzeilen. „Van af beneden duik je, zeker als het druk is, zo de lift in of de trap op. Op de eta ges is het overzicht lang niet optimaal. We hebben geen goed zicht op de ka mers. Iemand kan een ka mer binnenduiken en we zien het niet." Het is twee uur in de mid dag, het begin van de nieuwe dienst, en de deur van het kantoortje zit dicht. Tijd voor de over dracht, dus even geen tijd voor gesprekken met de jonge bewoners, die op andere tijden van de dag veelvuldig komen binnen vallen. In een dikke mul tomap staan de zaken die vandaag moeten gebeuren. Afspraken met afzonderlijke bewoners, maar ook het feit dat de oude stoffers op de kamers moeten worden ingenomen in ruil voor nieuw veeg- materiaal. Behalve het toezicht op 'grote schoonmaak' - elke avond steevast om zeven uur - en het verplichte aanmeldrondje van de jongeren kent de agenda van de begeleiders verder weinig vaste dagelijkse momenten. Marco Dekker geeft vanmiddag samen met een Portugeestalige tolk een uurtje seksuele voorlichting aan een groepje Angoleze jon gens. .Altijd leuk voor een paar stevige dis cussies", weet hij bij voorbaat. Je kunt de klok er op gelijk zetten. Half drie en de eerste bewoners komen het kantoor binnenvallen. De Angolezen van Dekker melden zich met de boodschap dat ze eigen lijk betere dingen te doen hebben dan in een instructielokaaltje voorlichting te krijgen. „Tien minuten", bedelt één van hen. „Dan moet het klaar zijn." Yvonne van Tol: „Ik ben gewend om met de jongeren te werken aan integratie. Nu moeten we ze gaan voorbereiden op een terug keer." Foto: Taco van der Eb Een beeldschone, tengere landgenote van hen komt eveneens buurten. Ze heeft een missie. „Yvon", zegt ze. „Ik ben jarig ge weest." Om vervolgens door te ratelen over de cadeautjes die ze heeft gekregen. En dat sommige vrienden geen cadeautjes hebben gegeven. Ze begrijpt het, geldgebrek. „Het hoeft ook niet, een cadeautje", zegt ze. Vervolgens schakelt ze over op andere ge spreksonderwerpen. Ze vertelt dat ze al zo lang in Leiden zit - tien maanden - en dat het nu toch tijd wordt dat ze met haar zusje wordt overgeplaatst naar een Kleinschalige Wooneenheid (KWE). Ze praat over eten - 'veel patat, geen vitamines maar het fruit is in Nederland ook niet lekker' - en over dat ze eigenlijk wat dikker wil worden, want ze is zo mager. En dan komt ze toch weer terug op het eerste onderwerp. „Yvon, heb jij ook een cadeautje voor me." Krap 32 euro krijgen de ama's per week. Keurig ge stort op een rekening met een bijbehorend bankpasje. Daar moeten ze hun eten en drinken voor kopen, kle ding en andere zaken die ze nodig hebben. Nieuwe ama's - momenteel komen die niet vanwege de opna mestop die deze week naar aanleiding van het rapport is ingesteld - krijgen een 'buddy" toegewezen, liefst een landgenoot die ook op de afdeling verblijft. Die maakt ze een beetje wegwijs in Nieuweroord en in Lei den: waar de goedkope Aldi en de Digros te vinden zijn bijvoorbeeld. „We vertellen dat soort zaken ook, tijdens de eerste gesprekken, maar we hebben geen tijd om met elke nieuwkomer de stad in te gaan. Met het buddysysteem, dat we nog niet zo lang geleden hebben ingevoerd, zijn we erg tevreden", zegt Yvonne van Tol. De ama's hebben, anders dan hun begelei ders, een lange lijst met vaste momenten en regels. Om 8.40 uur moeten ze zich melden op het kantoor, van negen tot drie uur naar de ama-school, al hebben de jongeren nu twee weken vakantie. Tussen de bedrijven door worden er begeleidingsgesprekken ge voerd met het ama-team van Nieuweroord, zijn er afspraken met de vreemdelingen dienst, de Immigratie- en Naturalisatie dienst, met de voogd van Nidos en met Vluchtelingenwerk dat de jongeren bijstaat in de procedure. Om zeven uur 's avonds moet de helft van de bewoners zich melden voor de schoon maak. De gangen, de wasruimte en de keu ken krijgen dan een poetsbeurt. Om half tien hoort iedereen op zijn kamer te zitten. De begeleiders gaan op dat moment de deuren langs voor de avondregistratie. Om tien uur moet het stil zijn op de afdeling en vanaf twaalf uur 's nachts is het niet meer toege staan om bij buurman of buurvrouw op be zoek te gaan. Jongensbezoek op meisjeska mers en omgekeerd is te allen tijde verbo den. De lift is tussen acht en vier uur verbo den terrein voor iedereen die goed ter been is. En zo zijn er nog veel meer regels. Marco Dekker meldt zich weer na een verhit uurtje praten over relaties en vriendschap pen, relationele regels en gebruiken. On danks de aanvankelijke weerzin van de jon gens is het een interessante bijeenkomst ge worden. Ze hebben het over onschuldige onderwerpen gehad zoals begroeten, in Ne derland drie zoenen op de wang. Maar ook over seks en over veilig vrijen. Wat dat be treft blijven de culturele verschillen een las tig onderwerp. In veel landen van herkomst hebben vrouwen in een relatie niets in te brengen. De jongens die Dekker spreekt, moeten zich er van bewust worden dat het zo in Nederland niet werkt. „Soms denken ama'-s dat als je met iemand zoent, dat automatisch betekent dat je ook met elkaar naar bed gaat. Veilig vrijen? Hoe je een condoom gebruikt, wisten de jongens van vanmiddag al", zegt Dekker. „Maar soms moet je erg uitkijken met wat je zegt, moetje precies uitleggen hoe het in zijn werk gaat. Anders denken ze dat ze bij wijze van spreken dat condoom al om moeten doen als ze de deur uitgaan voor een avond je stappen." Nog niet zo lang geleden verdwenen er weer eens twee meisjes uit het centrum, zegt Yvonne van Tol. Ze zeiden dat ze uit Sierra Leone kwamen, maar het zou ook goed kun nen dat de dames in Nigeria zijn geboren. Dat land is tamelijk berucht, vanwege prosti tutienetwerken. Jaren geleden al, berichtten de media over verdwenen Nigeriaanse meis jes, onder andere uit Valentijn, een opvang huis voor minderjarige asielzoekers in Nun- speet. De meisjes werden vaak naar Neder land gebracht met prostitutie als vooropge zet doel. Een praktijk, waar de begeleiders van de ama's niet zo veel tegen kunnen doen. De overgrote meerderheid van de bewoon sters - dat moge duidelijk zijn - zijn beslist niet naar Nederland gekomen om vervol gens in de prostitutie te belanden. Maar ook zij worden regelmatig lastiggevallen, aange sproken. „Op het station bijvoorbeeld, of bij de Digros", vertelt Van Tol. „Toen we met het opvangcentrum bij de Willem van der Madeweg zaten, was de situatie wat dat be treft veiliger. Vanaf die plek zat je niet zo snel in de stad, dus liepen de meisjes minder snel gevaar." Aan de situatie op straat kan het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers weinig verande ren. Maar clusterdirecteur Wim Latupeirissa, verantwoordelijk voor Nieuweroord, belooft dat onder andere die lang gewenste beveili gingscamera's binnenkort toch echt worden opgehangen. De geschiedenis van Nieuweroord is niet de meest gunstige. Toen het opvangcentrum van de Willem van der Madeweg verhuisde toekomst naar de zusterflat aan de Rijnsburgerweg, was de toren eigenlijk niet 'af. De kamertjes waren klaar, dus er kon worden gewoond. Maar in de zijvleugels huisde nog het Mond- riaancollege. Partnerinstellingen als Vluchte lingenwerk en Nidos moesten naar een kan toorflat in het Stationsgebied, de ama-school was - net als de basisschool - ook buiten de deur gevestigd. „Sinds we hier zitten, zijn we eigenlijk nog constant bezig geweest met in richten en verbouwen. Een lastige complica tie", zegt Latupeirissa. Hij erkent grif dat de begeleiders op de ama- afdelingen hun werk met te weinig mensen moeten doen. Met de bezetting is het onmo gelijk om 24-uurs-diensten te draaien. Na half twee 's nachts houdt de beveiligings dienst toezicht, maar ook dat is niet de idea le situatie. Het wachten is nu op landelijke maatregelen, die staatssecretaris Kalsbeek naar aanleiding van het rapport heeft beloofd, en Latupeirissa verwacht dat daar ook een versterking, qua menskracht, van het ama-team bij zit. In de tussentijd heeft hij een opnamestop afgekon digd, die de ama-begelei ders overigens enigszins heeft verbaasd. Na forse strubbelingen vorige zomer - aanleiding voor het on derzoek - was het aantal ama's al fors teruggelopen en de rust op de bovenste verdiepingen van Nieuwer oord teruggekeerd. Vorig jaar zomer zat de afdeling vol en was bovendien de samenstelling van de groep, vanwege de grote instroom van Angoleze ama's, uit evenwicht. Die onevenwichtige samenstel ling leidde tot ruzies en irri taties onderling. Ook wer den de ama-begeleiders geconfronteerd met een aantal ongewenste zwangerschappen bij de meisjes en met allerlei verhalen over sek sueel misbruik en intimidatie. Er werd toen al flink ingegrepen, met onder andere een opnamestop voor Angoleze asielzoekers. Die zijn nog steeds in de meer derheid, maar niet meer zo overmatig als maanden geleden. En ondanks het gebrek aan menskracht, besloot het ama-team om de roosters anders in te delen: in plaats van tot half elf 's avonds is er nu standaard tot half twee 's nachts begeleiding aanwezig. De reacties van buiten op het inspectierap port - onder andere die van wethouder Pechtold die zei dat Nieuweroord de indruk wekt dat er binnen de muren andere nor men en waarden gelden dan in de Neder landse samenleving gebruikelijk zijn - kwa men hard aan. „Heb jij dan het idee dat deze jongeren zo verschrikkelijk zijn, dat het hier binnen een enorme puinhoop is?", vraagt Van Tol, terwijl ze een kijkje in de keuken neemt. Die is vanaf vier uur volop in ge bruik. Op de fornuizen staat een flink aantal potjes te pruttelen. Veel rijst. En kip verwerkt in stoofpotjes. De begeleiders worstelen momenteel met het nieuwe ama-beleid van de staatssecreta ris. Waar eerder minderjarige asielzoekers er vanuit konden gaan dat ze, vanwege hun leeftijd, in Nederland mochten blijven, moet volgens de nieuwe regels de meerderheid worden teruggestuurd. Van Tol vindt het las tig. „Ik ben gewend om met de jongeren te werken aan een integratie in de Nederlandse samenleving. Nu moeten we ze gaan voor bereiden op een terugkeer, iets wat ze zelf vaak niet willen. Dat vergt nogal wat", zegt ze. Collega Dekker heeft er minder moeite mee. „Een paar jaar geleden kwamen veel Chine se jongeren naar Nederland. Ze worden mo menteel teruggestuurd en dat merkje direct aan het aantal aanmeldingen uit dat land. Dat zijn er veel minder. Ik denk dat het te recht is, dat de regels veel strenger worden. Maar ik ben blij dat ik de beslissing niet hoef te nemen, dat ik me alleen bezig hoef te houden met opvang." Dat is op zich lastig ge noeg, zegt Van Tol als ze later op de avond na een bezoekje met een aantal jongeren aan voetbalver eniging Docos de laatste ronde doet. Het ama-team, legt ze uit, werkt op basis van een methodiek, geënt op een verblijf van drie maanden. „Buiten alle ge sprekjes tussendoor om, moeten we volgens die methodiek drie intensieve begeleidingsgesprekken hebben met de ama's. Over hoe ze zich staande houden en zichzelf verzorgen, over hoe het op school gaat, on der andere. Maar de meesten blijven veel langer dan drie maanden omdat er op de KWE's te weinig plek is. Je kunt ze daarna niet aan hun lot overlaten, dus we proberen constant aanpassingen door te voeren in de opvang." Ze is streng, als ze de kamers controleert. Wie niet aanwezig is, moet later onverbidde lijk op het matje komen. En wie er in de ka mer een puinhoop van heeft gemaakt, krijgt een uitbrander en de opdracht om morgen grote schoonmaak te houden. „Bah", zegt ze, terwijl ze op een kamer van twee jongens de koelkast opentrekt. „Morgen", mompe len de jongens, terwijl ze hun ogen strak ge richt houden op het afsprakenbriefje dat ze net in hun handen gednikt hebben gekre gen. „Dit kan echt niet", briest ze, terwijl ze minuscule badkamer uitvlucht. Twee paar ogen blijft schuldbewust op het afspraken- briefje gericht. „Morgen", klinkt het weer. Clusterdirecteur W. Latupeirissa: „Sinds we hier zitten, zijn we ei genlijk constant bezig geweest met inrichten en verbouwen." Foto: Henk Bouwman Voor je zelf zorgen is een belangrijke vaardigheid die de ama's zich op Nieuweroord eigen moeten maken, ledereen moet zijn eigen potje koken. Foto: Taco van der Eb De bovenste etages van de oude zusterflat aan de Rijnsburgerweg zijn ingericht voor de op- vane van alleenstaande minderiariee asielzoekers. Archieffoto: Dick Hoeewonine iueel op de twaalfde etage: grote schoonmaak, ieder dag om zeven uur stipt. Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 43