'Geld verdienen is niet het doel waarnaar ik streef OOG in OOG i De vragen De regels 00000-0000 Alex Ouwehand werd 17 sep tember 1959 geboren in Kat wijk. Twintig jaar later ver huisde hij naar Noordwijk, waar hij nog steeds woont. Ouwehand zat negen jaar in de Noordwijkse gemeenteraad voor GroenLinks. Sinds drie jaar is hij fractievoorzitter van GroenLinks in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In Noordwijk is hij voorzitter van De Progressieve Combinatie (DPC), Wf een partij die wordt gevormd door Groen- Links, PvdA en D66. Voor deze partij was hij ook even in beeld als wethouderskandidaat. Ouwehand werkt verder als beleidsmedewerker Groene Ruimte bij de ANWB. Hij is vrij gezel en verliefd. door Paul de Vlieger 9. Van welk bedrijf of welke instel ling zou u directeur willen zijn „Het moet in ieder geval een maatschappe lijk relevantie hebben. Een sociale instel ling of zo. Directeur zijn van een bedrijf dat gewoon een product maakt, dat is niks voor mij. Geld verdienen is niet het doel waar naar ik streef. Ik heb heel sterk die maat schappelijke opgave nodig. Ik zou het bijvoorbeeld een hele uitdaging vinden om in de gezondheidszorg te wer ken. Om vanuit managementsniveau te kij ken hoe nou beter kan worden omgegaan met wachtlijsten en met het organiseren van de zorg, zodat die betaalbaar en toe gankelijker wordt. Een sociale werkplaats zou ik ook heel aardig vinden. Of het er ooit van komt, weet ik niet. Ik heb geen uitgestippelde carrièrelijn. Ik zie wel wat er op mijn weg komt. Zo gaat het mijn hele leven al. Dat geeft trouwens wel een ontspannen situatie. Ik werk heel intensief, maar ben niet gefocust op een einddoel. Hoewel ik bepaald geen baan voor veertig uur heb, vind ik het ook belangrijk dat er voldoende tijd overblijft voor een privéle- ven." 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? „Dat is een vrij gemakkelijk te beantwoor den vraag. Ik ben namelijk altijd vrij ze nuwachtig als ik naar de tandarts moet en daar ben Uc onlangs nog geweest. Als ik eenmaal in die stoel zit, valt het trouwens wel mee. Maar dat apparaat met die hoge toontjes, daar word ik van tevoren altijd wel knap zenuwachtig van. Nee, de tand arts is niet mijn sterkste punt. Mijn leven lang al niet, trouwens. Vroeger bij mijn la gere school, de Otto Baron in Katwijk, had den ze zo'n tandartsbus. Brr, vreselijk!" 16. Welke rol in welke film had u willen spelen? „Mijn favoriete acteur is Jack Nicholson. Twee films die heel veel indruk op me heb ben gemaakt zijn 'One flew over the cuck oo's nest' pn 'As good as it gets'. Die had ik allebei wel willen spelen, maar als ik er een moet kiezen dan toch 'As good as it gets'. Omdat die film een happy end heeft. Dat heb ik liever. Ik ben een redelijke filmliefhebber. Films kijken is een vorm van ontspanning voor me. Op televisie kijk ik eigenlijk alleen maar naar nieuws en actualiteiten en dan ook nog in de herhaling, 's nachts. Omdat ik vaak 's avonds weg ben, kan ik een serie of zo onmogelijk volgen. Heb ik een keertje tijd, dan huur ik vaak een videootje. Ik kijk graag films waar het leven in al z'n facetten inzit; een beetje Frans-Italiaans. Of een heerlijke, spannende thriller. Een bio scoop? Nee, dat wordt bij mij al gauw te in gewikkeld. En ik vind theater erg leuk, dus éls ik uitga dan liever naar een toneel- of cabaretvoorstelling dan naar de bios. Oerol op Terschelling bijvoorbeeld, het beste fes tival dat we in Nederland hebben, daar ben ik als het maar enigszins mogelijk is bij." 38. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? „Ik ben in mijn leven vrij veel in het buiten land geweest. Vooral in mijn jonge jaren, vlak na mijn middelbare schooltijd. Toen heb ik drie jaar op de grote vaart gezeten. Als je dan in andere landen in contact komt met andere culturen, kom je tot de conclu sie dat het in Nederland behoorlijk sociaal is. Het verschil tussen arm en rijk en tussen wel en niet sociaal geaccepteerd zijn, is in Nederland niet zo groot. En dat is wat ik wel erg waardeer in dit land. Ik heb in die drie jaar veel van de wereld gezien, ja. Afrika, Noord- en Zuid-Amerika, Europa, India, het Midden-Oosten. Het was hard werken aan boord, maar als je eenmaal in de haven lag, was er veel tijd om er op uit te gaan. Je kunt dan kiezen voor het stappen, voor de pleziertjes, maar je kunt ook proberen andere steden en cul turen te leren kennen. Ik deed vooral het laatste. Ik ben bijvoorbeeld een paar keer in Zuid-Afrika geweest in de tijd van het Apartheidsregime. Ik vergeet het nooit meer wat ik daar heb gezien. Gezondheidszorg, ouderenzorg, onderwijs - ondanks alle problemen die er hier zijn, is het in Nederland vergeleken met veel ande re landen erg goed geregeld. En hoe dichter je bij de evenaar komt, hoe moeilijker het verhaal wordt. Ik stopte met varen, omdat ik na drie jaar bang was dat ik anders te ontheemd zou raken. Ik was steeds lang van huis, minimal zes maanden, en het leven thuis ging door. Het kostte veel kracht en energie om elke keer de draad thuis weer op te pakken. Ik wilde wat gaan doen met mijn betrokken heid bij de samenleving en toen ben ik weer naar school gegaan." 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? „Geen twijfel mogelijk. Ik heb mijn hart verpand aan Noord-Spanje. Het gebied rond het Picosgebergte. De mensen zijn daar gevormd door het leven in de bergen. Het is perfect volk. De cultuur is mooi, het eten is lekker. Het weer, daar moet je tegen kunnen. Je hebt daar een paar dagen mooi weer en dan krijg je een paar dagen regen en mist. Ik ga er niet jaarlijks heen, maar ben er wel al heel vaak geweest. Ik heb wat met culturen die in de verdruk king zitten. Cornwall in Engeland, Bretag- ne, Baskenland, de kust van Noord-Spanje. De mensen daar zijn zo met hun eigen identiteit bezig, hun eigen cultuur. Dat vind ik geweldig. Of ik werkelijke en jaar weg zou willen? Eh, nu nog niet. Wat ik doe bevalt me erg goed en daar wil ik een tijdje mee doorgaan. Maar als ik ooit eens een jaar in retraite ga, dan in Noord-Spanje. Ik denk dat zo'n jaar daar omvliegt. 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? „Ik weiger van niemand een toegestoken hand. Dat past niet bij mij. Wat overigens niet betekent dat ik met iedereen maar vriendschappelijk en intiem word. Maar ik vind dat je iedereen in zijn waarde moet la ten, ongeacht de opvattingen die hij of zij heeft. Ja, ook zonder mezelf te verlooche nen denk ik dat ik zelfs Osama bin Laden een hand zou geven. In gesprek komen met zo iemand is belangrijk. Je moet die inter actie aangaan om tot iets beters te komen. De mogelijkheid om een brug te bouwen, moet je altijd aanpakken." 34. Wanneer was u voor het laatst verliefd? „Da's een makkelijke vraag. Ik ben nu heel erg verliefd, en dat is al een aantal maan den zo. Een heel erg lekker en goed gevoel. .Op wie? Op Annemarie. Een geweldige vrouw, een geweldige ervaring. Het smaakt allemaal naar meer, maar voorlopig genie ten we van elkaar en wat er verder van komt, zien we wel. Ik heb negentien jaar samengewoond, maar die relatie is in 2000 gestrand. Op een gegeven moment kwamen we allebei tot de ontdekking dat we erg uit elkaar waren ge groeid en dat het vlammetje was gedoofd. Een pijnlijk proces. Maar we hebben elkaar gesteund en geholpen daarin. Natuurlijk ben ik nog on speaking terms met haar. Ik wilde die negentien jaar niet devalueren tot nul." 42. Wie bewojidert u? „Paul Rosenmöller. Vanwege het feit dat hij van behoorlijke komaf is en toch de ont wikkeling heeft doorgemaakt die hij heeft doorgemaakt. Hij stelt heel veel tijd be schikbaar om zich bezig te houden met hoe de samenleving vormgegeven moet wor den. Ik vind dat knap. Omdat ik op mijn manier op bescheiden niveau ook politiek functioneer en weet hoe pittig dat is, hoe veel zorgen dat met zich meebrengt en hoeveel tijd dat kost. In vind Paul ook een goede debater, maar daar zijn er meer van in de Kamer. Jan Marijnissen bijvoorbeeld doet niet onder voor hem. Ik ben zeer ge lukkig dat Paul lijsttrekker van GroenLinks is. Of ik zelf in de Kamer zou willen? Als het op mijn pad zou komen, ga ik het niet uit de weg. Maar voorlopig heb ik een klus te kla ren op provinciaad niveau. We zitten voor het eerst in de geschiedenis van Groen Links in Gedeputeerde Staten. Ik vorm als fractievoorzitter een span met gedeputeer de Marcel Vissers, maar investeer ook veel energie in de fractie, zodat iedereen daar goed in zijn velletje kan zitten. En er is re gelmatig overleg in de coalitie om heikele punten op te lossen. Ik vind: je moet je concentreren op de din gen die je doet. Ik zei net al: ik ben geen carrière-uitstippelaar. Maar die betrokken heid met de samenleving om eventueel ooit in de Kamer te komen is er. Ik heb ne gen jaar met veel plezier in de gemeente raad van Noordwijk gezeten en datzelfde gebeurt nu op provinciaal niveau. Wat er verder komt, zie ik wel." 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? De bureaucratie. De stroperigheid. Niet zo zeer bij de ANWB, maar in de politiek is dat af en toe behoorlijk frustrerend. Je voert een constant gevecht om daar doorheen te breken. Niet alles hoeft de andere dag klaar te zijn, maar ik vind wel dat er een bepaal de ontwikkellijn in moet zitten. Stroperig heid is heel erg verstikkend voor innovatie en creativiteit. Waar het ook mogelijk is, zal ik altijd bureaucratie en verkokering aan pakken. In Noordwijk was de boulevard een heel goed voorbeeld. Zoiets is een exponent: als we er al niet in slagen om een discussie over zo'n onderwerp tot een goed einde te brengen, dan heeft dat ook gevolgen voor andere beleidsterreinen. Omdat het auto matisch tot een bepaalde houding leidt, tot een bepaalde cultuur. Bijzonder triest om zo lang met zo'n proces bezig te moeten zijn. Zoiets als een herinrichting van een boule vard vereist stevige bestuurders die daar goede keuzes in maken, die daar draagvlak voor creëren en die de rug en de knieën recht houden bij de uitvoering. Als in die schakels zwakke plekken zitten, kan je iede re keer opnieuw beginnen. De boulevard is een heel duidelijk voorbeeld van hoe het niet moet. Of het in Noordwijk aan die ste vige bestuurders heeft ontbroken? Nou, laat ik dit zeggen: net niet voldoende sterk om dit soort processen tot een goed einde te brengen. De Kerkstraat en Bronsgeest zijn ook van die voorbeelden. Daar heeft het toch aan daadkracht, visie en overtuiging ontbroken. Ik wil die mensen daarmee niet diskwalifi ceren, maar ze hadden net niet genoeg po wer in huis. Of ik niet eens aan die ander kant van de tafel had willen zitten? Zeker, al jaren. Maar als het vertrouwen in zo'n gemeenteraad er niet is, dan houdt het op. Dat is democra tie." 46. Wat was uw angstigste moment? „Dat was in 1994. Ik zat toen in een verga dering in het Noordwijkse gemeentehuis en de bode kwam bij me om te vertellen dat ik meteen naar het ziekenhuis moest komen omdat mijn moeder was opgeno men en er slecht aan toe was. Ik ben in de auto gesprongen en heb geloof ik alle ver keersregels aan mijn laars gelapt. Ik was heel bang. En onzeker, omdat ik niet wist wat er precies aan de hand was. Die autorit was een lijdensweg. Ik wilde er zijn, haar steunen. Mijn vader was al dood en ik wil de haar niet verliezen. Ik arriveerde onge veer gelijktijdig bij het ziekenhuis met de ambulance waar mijn moeder in lag. Ze had een zware hartaanval gehad. Drie dagen later ging ze dood. De momen ten die ik nog met haar heb doorgebracht, koester ik. Ze moest heel veel rust hebben, maar de tijd die ik kon doorbrengen bij haar was ik er. Het bizarre was dat het ei genlijk weer heel goed met haar ging. Na drie dagen mocht ze de intensive care ver laten. Die middag was ik bij haar geweest met een zus en een tante en toen we op weg waren naar huis, kreeg ik een telefoon tje dat ze weer een hartaanval had gehad en was overleden. Ze is 65 geworden. Mijn vader 60. Allebei zijn ze natuurlijk veel te vroeg gestorven. Maar je draait het niet te rug. Het hoort bij het leven." ZATERDAG 4 MEI 2002 ER BIJ I finish 1Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? 3. Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? 4. Wat zult u nooit weggooien? 5. Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? 6. Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? 7. Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? 8. Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? 9. Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? 13. Gelooftu in liefde op het eerste gezicht? 14. Wat kan u iri mensen vréselijk ergeren? 15. Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? 16. Welke rol in welke film had u willen spelen? 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? 18. Wat vindt u opwindend? 19. Vindt u zichzelf aantrekkelijk? 20. Wat is uw slechtste eigenschap? 21. Heeft u een euthanasieverklaring getekend? 22. Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) 23. Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? 24. Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? 25. Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? 26. Is seksualiteit belangrijk in het leven? 27. Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? 29. Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? 31. Welke dag zou u willen overdoen? 32. Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? 33. In welke andere periode had u graag geleefd? 34. Wanneer was u voor het laatst verliefd? 35. Bent u trouw? 36. Bent u gelovig? 37. Wat zou u graag beter kunnen? 38. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? 40. Welke kus zou u willen overdoen? 41. Waar krijgt u kippenvel van? 42. Wie bewondert u? 43. Gaat u wel eens alleen uit? 44. Wat was uw slechtste beslissing? 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? 46. Wat was uw angstigste moment? 47. Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? 48. Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? 49. Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. Alex Ouwehand: „Ik weiger van niemand een toegestoken hand. De mogelijkheid een brug te bouwen, moetje altijd aanpakken." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 42