Fortuyn oogst hoon en spot met illegalenplan BINNENLAND TuiTTTT» fijï m [411*1 ll Recherche overbelast door DNA-onderzoek Spreekuur voor mensen met slechte adem Van Boxtel (D66): Hij zwiebert maar heen en weer Voor Nederlandse toeristen is Curasao te ver en te duur Verbouwingsleegverkoop INKS ■mp mfitbij Van Til Moeder Maaike en baby Yola Lakeien Autonoom Papoea zoekt westerse investeerders Vleeshandelaar dacht dat kroonprins auto bestuurde van tiMïïï33Hlfi Nederlander wil niet sterven voor een ideaal •kenhuis roept =tiënten terug ien op zoom - Het zieken- Lievensberg in Bergen op m heeft 250 mensen terug- Iepen voor een infectie-on- pek. Ze zijn in de afgelopen pn door internisten onder st met apparatuur die niet j was gereinigd. Het zieken- fspreekt van een menselijke In plaats van met een des- zaterdag 4 MEI 2002 ^terend middel is de appa- gereinigd met een ge- „wasmiddel. :18« 1 %r gerein 1 Ti wasmii ge dieselprijs msportsector rj$ei - De lidstaten van de e®lpese Unie vinden dat Ne- "Jnd, Frankrijk en Italië hun niportsector een lagere ac- voor diesel mogen blijven tenen. De vijftien EU-lan- ;aan daarmee recht in te- iuropees commissaris (concurrentiebeleid), die ;ere dieselaccijns een van ongeoorloofde staats- vindt. Oostenrijk gaf als jte lidstaat gistermiddag het stiBt op tegen deze uitzonde- ,a «regeling. De regeling loopt ^ngens eind september af. titisemitisme 'roordeeld I elcHT - De Nederlandse bis- II \ppen veroordelen de 'ster- Ken ame' van antisemitische e*}gen in Nederland en ande- 1 iest-Europese landen. „Er is ejelijk sprake van een groei- e angst en onzekerheid on- iteDnze joodse medeburgers", Jjven ze in een gisteren ge- ^liceerde verklaring. 5 heeft geen voor debat —haag - De kandidaten van ijst Pirn Fortuyn (LPF) heb- de PvdA'ers laten weten ie pas na de verkiezingen 15 mei met hen in debat >n. De PvdA-kandidaat-Ka- leden Bos, Albayrak, isom, Depla en Vermeij no- len de LPF-kandidaten [toe een maand geleden uit. eren heeft het partijkantoor de LPF gemeld dat de kan tten geen tijd hebben. )D stuit op iiiio kilo hasj '^twoud - Bij een inval in een 1(^s in het Noord-Hollandse an bekent nrandingen jtwoud hebben recher- lirs van de FIOD en de Eco- ^lische Controle Dienst rïjD) onlangs bijna vijfhon- jT kilo hasj onderschept. De zat verstopt in 230 kisten x en religieuze schilderijen v;riarokko. De drugs hebben 'straatwaarde van ongeveer niljoen euro. Er zijn vijf isen aangehouden. De c D-ECD kwam de drugs op ^spoor door informatie van Rotterdamse douane. Het :rzoek loopt nog en meer- aanhoudingen worden 1 uitgesloten. iiiitaire export jaël stopzetten' haag - In een kort geding in 21 maatschappelijke or- (isaties van de Nederlandse it dat alle export en door van militaire goederen Israël wordt stopgezet. Het geding dient op 16 mei. ministerie van buitenland- laken stelt dat al sinds sep- iber 2000 geen exportver- ningen meer zijn verleend r müitair materieel. Onder nstanties bevinden zich de istijnse mensenrechtenor- isatie LAW en de Neder- Ise organisaties Pax Christi, ICCO en Novib. Luchtmacht en VS lobbyen bij Fortuyn voor JSF den haag/gpd - De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, So- bel, en enkele hoge functiona rissen van de luchtmacht heb ben contact gezocht met de Lijst Pim Fortuyn (LPF) in een po ging deze partij te winnen voor de Joint Strike Fighter. Dit be vestigen meerdere bronnen in Den Haag. De lobby is opmer kelijk omdat Fortuyn nog niet in de Tweede Kamer zit. Het kabinet heeft vorige week een besluit over deelname aan een nieuwe gevechtsjager uitge steld tot na de verkiezingen van 15 mei. De VS hebben Nederland tot 12 juni uitstel verleend. Dat is bijna een maand na de verkiezingen en dan kan de LPF mogelijk de doorslag geven tot een positief besluit. Fortuyn, in zijn boek an nex programma 'De puinhopen van paars' nog pleitbezorger van afschaffing van de luchtmacht, benadrukt nu dat het Neder lands luchtwapen in NAVO-ver band erg belangrijk is. „Ik hecht aan een goede relatie met de VS, ook al omdat Nederland daar de tweede investeerder is. We zul len de JSF uiteindelijk ook wel nodig hebben. De woordvoerder van de am bassadeur bevestigt het gesprek tussen Sobel en Fortuyn, maar zegt niets over de inhoud. den haag/gpd - Pim Fortuyn heeft de hoon en spot van de an dere partijen in Den Haag over zich heen gekregen met zijn plan een generaal pardon te verlenen aan illegalen en uitgeprocedeer de asielzoekers die al vijfjaar in Nederland wonen en zijn inge burgerd. Volgens de WD heeft Fortuyn met zijn uitspraken de mogelijkheid van een coalitie tus sen de twee partijen verder be moeilijkt. Volgens de liberalen 'zakt het Nederlandse vreemdelingenbe leid door het ijs, als Fortuyns plan wordt ingevoerd'. „We hebben al de grootste moeite om ervoor te zorgen dat er niet te veel asielzoekers binnenko men", aldus asielwoordvoerder Kamp. „Er zitten er nog 80.000 in de procedure. Daarnaast zijn er tienduizenden illegalen in ons land die niet kunnen bewij zen dat ze vijf jaar in ons land wonen, maar wel een beroep op nijmegen/gpd - Technische re chercheurs zuchten onder een toenemende werkdruk nu DNA- onderzoek ook voor eenvoudige delicten mag worden uitge voerd. Rechercheafdelingen dreigen overbelast te raken. Het afne men van wangslijmvlies, bloed of haarwortels brengt volgens de rechercheurs 'een enorme hoe veelheid administratieve romp slomp met zich mee'. De specialistische politiemen sen betreuren het dat ze daar mee zoveel tijd kwijt zijn. Tijd die ze liever besteden aan het speuren naar dadersporen. En- willemstad/anp- Nederlandse toeristen vinden Curasao als va kantiebestemming te duur en te ver weg. Angst voor criminaliteit en drugs blijkt de Nederlander er niet van te weerhoudenCura- ?ao te bezoeken. Dat is de uit komst van een onderzoek in op dracht van het Curagaose toeris tenbureau Cl DB. Nederland is zakelijk gezien zeer belangrijk voor het Cura^aose toerisme. Toch liep het toerisme tussen 1995 en 2000 met 22 pro cent terug. Het beeld bestond dat de negatieve aandacht voor Curasao in de Nederlandse me- (advertenties) SlaapkamerCentrum - Meubelplein Leiderdorp - Meubelplein 6, vrij en ruim poiketen, 6 dogen in de week geopend en donderdog koopovond singen - Een 18-jarige inwo- van de gemeente Vlissingen ft de afgelopen dagen tegen jolitie negen aanrandingen ;en verkrachting bekend. De dachte is eerder al veroor- ld voor een verkrachting. De ste maanden van dit jaar fond er in Vlissingen, Mid- Jburg en Oost-Souburg veel ust door zo'n twintig aan- dingen en een verkrachting. OM sluit niet uit dat hij nog er aanrandingen bekent. eerlense boete oor hoerenlopers Irlen - De gemeente Heerlen mannen die buiten de toe- Jtane tippelzone contact zoe- .y met een prostituee op de .In slingeren. Vooral in het 'htrum van de stad zijn de tip- laarsters en hun klanten een 'pbleem. Heerlen pakt nu al- Jn de prostituees aan, die ille- .jd klanten werven in het cen- TTi. Maar de gemeente wil iortaan ook de hoerenlopers rjsporen via het kenteken van jn auto en hen vervolgens een lete van 225 euro laten beta lt De hoerenlopers veroorza- h veel overlast omdat ze met Ito's langzaam door het cen- jun rijden op zoek naar een pne. The art of f'ne Seating JR-8700. Luchtig design van Jori's huisontwerper Jean-Pierre Audebert met verstelbare armkussens Van top tot teen leerbekleed. Dit model is lever baar in diverse breedtematen. Ons adres: Openingstijden. Noordertiade 1038 Ma-Di-Wo 9 30-17.30 ut 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9 30-21.00 uur Telefoon (072) S112760 Za: 9.30-17.30 uu' Volg de borden Zondags gestolen b Eigen parkeerterrein www vanlU nl het generaal pardon zullen doen. Ons rechtssysteem heeft enorme vertraging opgelopen door zevenhonderd witte illega len die een paar jaar geleden in de procedure kwamen. Fortuyn gaat daar nog eens met een fac tor vijf overheen." Ook bij D66 is met ongeloof ge reageerd op het plan. Zelf zei de partij donderdag ook over een generaal pardon te willen na denken voor asielzoekers die al vijf tot zes jaar in Nederland zijn en waarvan de procedure nog steeds niet is afgerond. D66 wil in ieder geval geen afgewezen asielzoekers onder zo'n pardon laten. .Afgewezen is eruit", al dus minister Van Boxtel (inte gratiebeleid). Volgens de D66'er maakt For tuyn van de discussie over asiel zoekers een 'politiek speeltje'. Van Boxtel: „Gisteren zei hij nog tegen de BBC dat buitenlanders ons huis overnemen, nu wil hij een generaal pardon. Er zit con tinu een ongerijmdheid in zijn uitspraken. Hij zwiebert maar heen en weer." CDA-leider Balkenende en PvdA-Kamerlid Middel wijzen vooral op het gevaar van een aanzuigende werking van een generaal pardon. „We doen er alles aan ons asielbeleid geloof waardig te houden: ze moeten zich kunnen legitimeren en moeten worden uitgezet als ze uitgeprocedeerd zijn", zegt Bal kenende. „Die geloofwaardig heid wordt ondermijnd als je zegt dat je toch mag blijven als je hier maar lang genoeg bent." Middel benadrukt dat een gene raal pardon het laatste middel is dat moet worden ingezet. Na de vliegramp in de Bijlmer ging in Amsterdam ook het gerucht dat een pardon zou worden gege ven. Het gevolg was dat er op de stoep van het stadhuis vijfdui zend illegale Ghanezen stonden. „Landelijk zou dit een veelvoud opleveren", aldus de PvdA'er. Fortuyn wijst twee tv-ploegen de deur LPF-lijsttrekker Fortuyn heeft gisteren twee televisieploegen van RTL- Nieuws en het NOS- Joumaal tijdens een interview in de tuin van zijn huis de deur gewezen. Fortuyn werd kwaad over wagen van de journalisten. Fortuyn brak het interview over zijn plannen voor een generaal pardon voor illegalen voortijdig af en sommeerde de cameraploe gen te vertrekken. Vervolgens duwde een personeelslid van Fortuyn een cameraman hardhandig terug toen die Fortuyns huis binnen wilde stappen om zijn spullen op te halen. Het vraaggesprek had al met al acht minuten ge duurd. kele korpsen laten eenvoudig DNA-sporenonderzoek dan ook al over aan de gewone agent. Sinds vorig jaar november de nieuwe DNA-wetgeving in wer king trad, zijn de mogelijkheden aanzienlijk verruimd. Tegen woordig mag bij misdrijven waar maximaal vier jaar cel (was acht) op staat al een dergelijk onderzoek worden ingesteld. Het korps Zuid-Holland-Zuid (Dordrecht en wijde omgeving) heeft alle politie auto's stan daard voorzien van een DNA- kit. Zo kunnen ook uniforma genten kauwgom of plukjes haar veilig stellen. dia het imago van het eiland had aangetast. Uit het onder zoek blijkt dat over het alge meen positief wordt geoordeeld over Curasao. Het publiek asso cieert het eiland met zon, zee, baaien, duiken en een onge dwongen atmosfeer. Voor een zon- en zeevakantie wordt Cu rasao echter wel duur gevon den. Ook de lange vliegreis is een minpunt. Overige redenen om niet naar Curasao te gaan zijn: ongeschiktheid voor vakan ties met kinderen, en het feit dat het eiland niet veel verschilt van andere Caribische eilanden. harderwijk - De tuimelaarbaby Yola zwom gisteren samen met moeder Maaike in de lagune in Dolfinari um Harderwijk. Het vijftien kilo wegende dolfijntje werd daar in de nacht van donderdag op vrijdag gebo ren. De naam Yola betekent wind, omdat er op het moment van de geboorte een stevige wind waaide. Foto: ANP/Vincent Jannink COMMENTAAR Leden van het koninklijk huis hebben recht op een zo nor maal mogelijk privé-leven. En als ze betrokken raken bij zo iets alledaags als een verkeersongeluk, moeten ze ook kunnen rekenen op de behandeling die elke burger ten deel valt. Die simpele uitgangspunten blijken wel aan prinses Maxima, maar niet aan haar hofhouding besteed. Maxima raakte op 18 oktober vorig jaar in Den Haag betrok ken bij een aanrijding. Een Wassenaarse vleeshandelaar reed over een bekende sluiproute bij Huis ten Bosch, zag de auto van de prinses niet van rechts komen, raakte bij het ongeluk vrij ernstig bezeerd en kon als gevolg daarvan een paar maan den niet werken. Omdat hij vindt dat de prinses uit een uitrit kwam en daarom schuld heeft aan het ongeval, eist hij scha devergoeding. Dat is zijn goed recht. Omdat Maxima vindt dat ze van rechts kwam en dus voorrang had, weigert ze te betalen. En dat is haar goed recht. Sterker: het pleit voor de prinses dat ze geen schadevergoeding wil betalen waar ze overtuigd is van haar onschuld. Een 'normale' rechtszaak zou het nooit worden. Maar de ma nier waarop de entourage van de prinses te werk is gegaan, tart elke verbeelding. De prinses werd door haar bewakers di rect na het ongeval weggevoerd en mocht de vleeshandelaar niet eens even vragen hoe het met hem ging. In het proces verbaal werd de naam van Maxima op initiatief van onder andere burgemeester Deetman vervalst tot 'Leila van den Bosch'. De prinses hoefde het verbaal ook niet - zoals wel hoort - te tekenen. De auto werd tot staatsgeheim verklaard, de nummerplaten verwijderd. Aan de gekkigheid van de hof houding kwam daarmee geen einde. Het liefst hield men, om redenen van 'staatsveiligheid', het proces achter gesloten deuren. Het werd een openbare zitting zonder camera's. Maxima is geen normaal burger. Het lidmaatschap van de koninklijke familie beperkt haar bewegingsvrijheid. Maar een hofhouding die een prinses een normale behandeling ont zegt, gaat te ver. door Wilfred Simons leiden - De ontwikkeling van Pa poea (het voormalige Irian Jaya) wordt een zaak van lange adem. Het land is rijk aan grondstof fen, energie, vis, hout en land bouwproducten, maar de bevol king heeft zo'n lage ontwikke lingsgraad dat zij die nauwelijks kan winnen, laat staan verko pen. De regering zoekt daarom westerse investeerders. Dat bleek gisteren in Leiden tijdens het seminar Papoea, een eiland van de toekomst. Papoea maakt deel uit van Indo nesië, maar na grote sociale en politieke onrust in 1999 besloot de regering in Jakarta het afgele gen eiland een beperkte vorm van autonomie te geven. Tachtig procent van de inkomsten uit export mag het land zelf hou den, maar als het om lucratieve industrieën gaat, eist Jakarta meer op. Niettemin betekent de autonomie 'grote eigen inkom sten voor Papoea', hield pa- poea-voorman Numberi, tevens ambassadeur van Indonesië in Italië, de potentiële investeer ders voor. Het seminar werd goed bezocht: NGO's, kredietverzekeraars, ambtenaren van het ministerie van economische zaken en be drijven als Simed International (ziekenhuisinventaris) en Duy- vis Machinefabriek uit Koog aan de Zaan. Dit bedrijf verwerkt ca caobonen, produceert de ma chines die dat doen en maakt daarnaast staalconstructies als bruggen en sluizen. In Koog aan de Zaan, onder meer bij Duyvis, wordt jaarlijks 500.000 ton Indonesische cacao verwerkt. Een gekke toestand, vindt Duyvis-directeur De Jon ge. Verwerking in eigen land is goedkoper en lonender, vooral omdat cacaopoeder en -boter op de wereldmarkt veel meer waard zijn dan bonen. Duyvis, al vijfentwintig jaar in Indonesië actief, bood aan om er een fa briek te bouwen, daar machines neer te zetten en arbeiders en monteurs op te leiden. door Ruud Sep den haag - De Wassenaarse vleeshandelaar Van der Bent dacht op 18 oktober vorig jaar aanvankelijk dat hij in botsing was gekomen met kroonprins Willem-Alexander en niet met diens toenmalige verloofde Maxima. Dat kwam gisteren naar voren tijdens het verhoor van politieman Schutten, die op de avond van de aanrijding Maxima heeft verhoord en later ook Van der Bent bezocht. Het idee dat niet Maxima maar Willem-Alexander achter het stuur heeft gezeten, hebben Van der Bent en zijn advocaat nog niet helemaal laten varen, zo bleek uit de vragen die de raads heer op de verschillende getui gen afvuurde. Zo wilde de advo caat van de politieman horen hoe hij zo zeker wist dat Maxi ma de auto had bestuurd en vroeg hij aan alle betrokkenen hoeveel mensen er in het ko ninklijke voertuig zaten. Dat de autoriteiten het na het Van Til zet het topmerk Jori in het zonnetje. Tijdelijk geven wij 15% korting op actuele zitprogramma's van Jori-design! De korting geldt voor iedere gewenste leersoort uit de Jori-cotlectie. JR-8400 Met behulp van een vernuftig voetpedaal regelt u de positie van de armleggers van verticaal tot volledig horizontaal, waardoor extra zit- of beenruimte ontstaat. Leverbaar als fauteuil en bonk in diverse breedtematen DESIGNCENTRUM door Ivo van der Hoeven den haag - Collega's durven niet te dicht bij je in de buurt te komen, relaties lopen stuk en je houdt steeds minder vrienden over. Een structureel slechte adem kan een ernstig pro bleem zijn. Kauwgom, pepermuntjes en mondwater helpen niet, evenmin als het half jaarlijkse bezoek aan de tandarts. Daarom is het Academisch Ziekenhuis Rot terdam-Dijkzigt gisteren begonnen met een speciaal spreekuur om mensen met een zeer slechte adem oftewel halitose van ad viezen te voorzien. Meer dan honderd men sen hebben zich al gemeld voor een advies van keel-, neus- en oorarts Feenstra, tand arts De Baat en mondhygiënist Van den Broek. Het merendeel van de aanmeldingen komt van mensen tussen de achttien en dertig jaar. „Veel mensen komen er pas ach ter dat ze een slechte adem hebben als ze een relatie beginnen. Slechte mondgeur zit de liefde namelijk nog wel eens in de weg", zegt Feenstra. „Een jongen die een meisje wil zoenen, vindt het natuurlijk niet leuk als zij een vies gezicht trekt en haar hoofd af wendt." In een eenmalig consult wordt geprobeerd de oorzaak van de slechte adem te achter halen en te verhelpen. „We vragen naar eet gewoonten, of mensen alcohol drinken en of ze roken. We halen schraapsel van ver schillende gedeelten van de mondholte en we doen een geuranalyse. Vervolgens be spreken we met z'n drieën wat er moet ge beuren" In veel gevallen zijn een paar simpele tips voldoende om de klachten te verhelpen. „Goed ontbijten met kauwbaar voedsel helpt. Vast voedsel schuurt de dode cellen - die de slechte geur veroorzaken - van de tong af. Goede mondhygiëne is ook belang rijk, maar de meeste mensen in Nederland en zeker de mensen die op dit spreekuur komen weten dit al lang. Het poetsen van de tong met een zachte borstel is vaak aan te raden." Verder adviseren de drie halitose- deskundigen om elk halfjaar naar de tand arts te gaan en goed te letten op doorbre kende verstandskiezen. „Soms moet een slechte kies of een verstandskies getrokken worden om iemand van een slechte adem af te helpen." In enkele gevallen blijft de oorzaak ook voor de deskundigen een raadsel. „Een heel klein percentage van de mensen die ik op spreek uur krijg, heeft last van trimethylaminuria, oftewel het visgeursyndroom. Dit is een zeer zeldzame aangeboren aandoening waar wij helaas niets aan kunnen doen", zegt Feen stra. „Maar zeker 85 procent van de gevallen kunnen wij simpel verhelpen." Dat deze mensen niet door hun tandarts kunnen worden geholpen, verbaast Feenstra niet. „De oorzaken van slechte adem kunnèn in de keel zitten of aan de achterkant van de tong. Soms ligt het aan de amandelen en in heel speciale gevallen zelfs aan de maag en de darmen. Dit zijn natuurlijk allemaal plaatsen waar een tandarts niet zo snel bij kan." ongeluk niet zo nauw namen met de waarheid, is duidelijk. In het oorspronkelijke proces-ver baal heet Mdxima ineens 'me vrouw Van den Bosch'. Dat ge beurde, zo vertelde Schutten, op initiatief van burgemeester Dee tman van Den Haag en de hoofdofficier van justitie. Verder werd er hier en daar wat slordig met de procedures omgespron gen. Zo werd Méxima niet ge waagd haar verklaring te onder tekenen. Waarom? Schutten kon er geen zinnig woord over zeg gen. Dat Schutten op zijn vrije avond naar Den Haag werd geroepen om daar het werk van zijn colle ga's over te nemen, was niets bijzonders. Hij was gewoon ie mand met veel ervaring, en dit was door de betrokkenheid van een lid van het koninklijk huis nu eenmaal geen normale aan rijding. De zitting wordt op 24 juni voortgezet met een verhoor van een van de twee lijfwachten van Maxima. hilversum/anp - Ongeveer 16 procent van de Nederlanders is bereid te sterven vtwr een ide aal. Van deze groep wil 44 pro cent het leven laten voor familie. Bijna een kwart wil sterven voor het geloof. Voor 17 procent is vrijheid een hoger ideaal, voor 13 procent een betere wereld. Dit blijkt uit een NIPO-enquète onder 788 Nederlanders, die werd uitgevoerd in opdracht van het tv-programma Knevel op zaterdag. Ook werd gewaagd wie zij zien als martelaar. Het vaakst werden personen genoemd die zelf moordaanslagen plegen (Pales- tijnen. de daders van '11 sep tember') en vertegenwoordigers van het christelijk geloof onder wie Jezus.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3