Kennismakingstour krijgt tropisch slot GESPREK VAN DE DAG Noorse ombudsman: Over 25 jaar hebben kinderen stemrecht Zuid-Amerikaans bloed maakt Maxima op Antillen op voorhand geliefd (G)een Lintje J/ I MENSELIJK De stoffelijke resten van SAARTJIE BAARTMAN zijn na tweehonderd jaar terug in Zuid-Afrika. De vrouw werd we gens haar bijzondere lichaamsvormen begin negentiende eeuw als bezienswaardigheid naar Europa gehaald. Maan dag droeg Frankrijk haar overblijfselen over aan de Zuid- Afrikaanse autoriteiten. Saartjie Baartmans werd geboren in 1789 in het zuiden van wat nu Zuid-Afrika heet. Ze hoorde bij de Khoi-stam die samen met de San de oorspronkelijke bevolking vormde van de huidige Kaap Provincie. In 1810 trok Baartman de aandacht van een Britse arts die door het gebied trok. Hij nam haar mee naar Londen en stelde Saartjie tentoon in musea, barsen universiteiten. Nieuws gierigen konden zich vooral vergapen aan haar omvangrijke achterwerk en geslachtsorgaan. Een Franse ondernemer nam haar later mee naar Parijs, waar ze in de prostitutie be landde, alcoholist werd en uiteindelijk in 1815 in armoede stierf. ZATERDAG 4 mei 2002 In New York vindt van 8 tot 10 mei de VN-Kindertop plaats. Centraal staat de vraag hoe de leefsituatie van kinderen wereldwijd verbeterd kan worden. Noorwegen maakt daar al langer werk van. Het land kent al 21 jaar een kin derombudsman. Vanuit zijn werkkamer op de twaalfde verdieping in het centrum van Oslo ziet Trond Waage de Noorse regering en het parlement letterlijk op de vingers. Figuurlijk moet hij ook goed turen, want de kinderombudsman moet er voor zorgen dat de beleidsmakers en uitvoerders de belangen van kinderen niet vergeten. ,,Ik ben eigenlijk een zeil bootje dat probeert de tientonner van de politiek, de gezondheidszorg, de be drijven en andere organisaties te bewe gen een andere koers te varen." Noorwegen was in 1981 het eerste land dat een volledig onafhankelijke kin derombudsman aanstelde. Inmiddels hebben negentien landen een of ande re vorm van een kinderombudsman. In Nederland liet het kabinet eind vorig jaar weten ook wel iets in zo'n instantie te zien. Als tegenargument werd toen aangevoerd dat er al zo veel verschil lende belangenorganisaties voor kinde ren zijn. Trond Waage gelooft hier niet in. „Kinderen worden vaak van het kastje naar de muur gestuurd. Het is belangrijk dat er een centrale instantie is waar ze terecht kunnen." In het lesprogramma van de Noorse scholen wordt de kinderombudsman uitvoerig behandeld. Kinderen weten dus waar ze Waage kunnen vinden, en dagelijks komen dan ook zo'n honderd brieven, telefoontjes en e-mails binnen op zijn vijftien werknemers tellende kantoor. Echt individuele zaken neemt de kin derombudsman nauwelijks op. Dat ge beurt alleen als alle andere wegen al zijn bewandeld, en er niets aan de situ strijd tegen het ideaalbeeld dat leidt L treitergedrag. Dit soort ideeën leiden soms tot de k, tiek dat de kinderombudsman te bef telend is. Waage herinnert zich nog goed de afkeurende geluiden toen hf zijn idee lanceerde om ouders van kL ne kinderen te verbieden in hun eige huis te roken. „Er is een wet dat je ld deren niet mag slaan en ze niet seksj eel mag misbruiken. Maar er is geen wet die kinderen helpt om een dode ke ziekte, veroorzaakt door passief r ken, te voorkomen." Bovendien hee hij vele voorbeelden van kinderen ni wie niemand wil spelen omdat ze n: rook stinken. Hij neemt aanmerkingen met een k( rel zout. „Natuurlijk zijn er ouders d denken: mijn kind is mijn eigendom daar heb jij niets over te zeggen. Ma zo werkt het niet met kinderen. Dat meer iets voor honden, maar om eei hond te mogen hebben heb je in No wegen zelfs een certificaat nodig." Twee jaar geleden kwamen alle zesti kinderombudsmannen van Europa men om een standaardverklaring vo de mensenrechten van kinderen op zetten. Op de kindertop in New York vindt de eerste bijeenkomst op were)' niveau plaats. Zo'n dertig vertegen- woordigers bespreken daar hoe ze df kinderrechten kunnen garanderen er hoe ze kunnen zorgen dat kinderen f hogere status krijgen. i Waage vindt dat het bestaan van een kinderombudsman ook al laat zien a ze serieus genomen worden. Maar et nog een lange weg te gaan. „Want leL op, over 25 jaar hebben kinderen stet recht", voorspelt hij. Na een stilte: j „Honderd jaar geleden vond men hq idee dat vrouwen inspraak kregen oo absurd." Windy Kester Trond Waage: „In Noorwegen moet je zelfs voor het houden van een hond een certificaat hebben. Dan mag je ouders ook ei sen stellen over de opvoeding van hun kind." Foto: GPD/Barneombudet atie van het kind is veranderd. De om budsman kijkt vooral welke problemen vaak terugkomen in de verhalen van kinderen die contact opnemen, en zet daarvoor een plan van aanpak op. Dit kan betekenen dat bijvoorbeeld voorlichting wordt gegeven aan kinde ren die met de scheiding van hun ou ders in hun maag zitten, maar het leidt soms ook tot wetswijzigingen. Het meest recente wapenfeit is dat het Noorse parlement binnenkort waar schijnlijk een arbowet voor scholen aanneemt, waarin de ideale leeromge ving van de scholier wordt geregeld. De laatste tijd is ook het thema pesten en de druk op kinderen om 'er bij te horen' actueel. „We horen steeds vaker dat scholen de grootste catwalk zijn. De hipste kleren en het nieuwste mobieltje zijn belangrijker dan wie je bent." Waage wil dat schoolrectoren verant woordelijk zijn voor wat op hun school gebeurt. Als zij geen stelling nemen te gen pesten, doen ze hun werk niet goed en moeten ze ontslagen worden. Een andere maatregel die kinderen moet beschermen tegen de boze in vloed van de commercie, is het weren van reclame die direct op kinderen is gericht. Ook verhoging van de mini mum leeftijd voor cosmetische chirur gie van 16 naar 18 jaar is een stap in de LADY BIRD JOHNSON, de voormalige Amerikaanse First Lady, is donderdag na een lichte beroerte opgenomen in een ziekenhuis in Austin. De 89-jarige weduwe van presi dent Lyndon B. Johnson maakt het naar omstandigheden goed. Ze is al vaker opgenomen geweest en heeft een pace maker. Vrouwen in BIKINI zijn welkom in Maleisië, heeft minister van toerisme Abdul Kadir Sheikh Fadzir verzekerd. De fun damentalistische bestuurders van de staat Terengganu, die bikini's willen verbieden en hotels verplichten gescheiden zwembaden voor mannen en vrouwen aan te leggen, lijken volgens de minister op de Afghaanse Taliban. Zij hebben het recht niet, zei hij, om inwoners van de staat of buiten landse toeristen voor te schrijven wat zij moeten dragen. Uit de hele wereld komen toeristen naar de stranden van Te rengganu, aan de oostkust van Maleisië, om er te duiken, snorkelen of zonnebaden. Bij de verkiezingen van 1999 is de staat in tanden gekomen van de fundamentalistische Pan-Maleisische Islamitische Partij. Na twaalf jaar stopt de reclamecampagne van toetjesfabri kant Mona met actrice Maeve van der Steen. Ze maakt van af volgende week plaats voor buitenlanders in Nederland. Vanaf 1990 zijn veertig tv-spotjes gemaakt met Van der Steen in de hoofdrol. Volgens het zuivelbedrijf was het tijd voor iets nieuws. De verrassing was weg, aldus Mona. Als eerste zal PSV-trainer ERIC GERETS komen opdraven. Hij zal Nederland voorhouden dat Oranje niet naar het WK voet bal gaat, maar dat de Nederlandse toetjes wel 'de beste van de wereld zijn'. Taxichauffeur Gary Chung uit Hongkong eist SCHADEVER GOEDING van de arts die hem in 1999 aan zijn darmen opereerde en tegelijkertijd een persoonlijk gesprek voerde via zijn mobiele telefoon. De arts besprak de aankoop van een auto, terwijl Chung bij bewustzijn was en hem kon ho ren. Chung beweert dat hij door de onzorgvoldigheid van de arts schade heeft opgelopen. De precieze aard daarvan is niet bekend, net zomin als de hoogte van de schadevergoe ding die hij eist. De medische raad, een onafhankelijk or gaan dat de zaak heeft onderzocht, kwam eerder tot de con clusie dat de arts zich niet heeft misdragen, omdat Chungs gezondheid niet is geschaad en de arts al snel weer ophing. Als blijk van de grote liefde die hij voor zijn vrouw voelt heeft de Britse trucker Dave Pearson haar een CEMENTWA- GEN van dertig ton cadeau gegeven. De 55-jarige trucker moet de wagen zelf besturen, want zijn vrouw heeft geen groot rijbewijs. We gebruiken hem elk weekend. Hij is vooral heel geschikt voor een rondje rijden op de zondag middag, of om vrienden te bezoeken", aldus Pearson. Voor tien pond (zestien euro) redde Pearson de wagen van de schroothoop om hem vervolgens voor 2.500 pond (4.045 euro) helemaal op te knappen. De tien meter lange wagen gaat niet harder dan 92 kilometer per uur. Maxima en Willem-Alexander. Foto: WFA/Michel Porro Nog één keer zal prinses Maxima tijdens een officiële verre reis met echtgenoot alle aandacht op haar gericht krijgen. Vanaf maandag 'hopt' ze in tien dagen langs alle Antilliaanse eilanden en Aruba en breidt daarmee een tropisch slot aan haar kennismakingstour. Willem-Alexander kunnen ze daar na zijn vele (in)formele be zoeken wel uittekenen, de nieuwsgierigheid naar zijn Zuid- Amerikaanse vrouw is des te gro ter. Ondanks het door het tijdsver schil onzalige tijdstip van vijf uur 's nachts schaarden vele ei landbewoners zich op 2 februari voor de televisie om het prinse lijk huwelijk te volgen. Uitgedost in oranje kleding werd de cere monie in onder meer cafés op Curasao en op het strand van St. Maarten op grote beeldscher men bekeken. Maar behalve de gevolmachtigde ministers van de Antillen en Aruba, die aan wezig waren bij het regeringsdi ner, volksfeest in de Arena en de huwelijksvoltrekking zelf, heeft de bevolking Maxima nog niet in levende lijve gezien. Vorig jaar april, tijdens zijn laatste of ficiële trip naar Curasao en Aru ba, liet de kroonprins zijn toen malige gloednieuwe verloofde nog thuis. Dat wordt de komende ander halve week goedgemaakt. De reis kent dezelfde opzet als de kennismakingstour die het prin selijk paar afgelopen najaar in Nederland aflegde. Werden toen in ruim twee maanden twaalf provincies en de vier grote ste den 'besnuffeld', nu doen Wil lem-Alexander en Méxima zes eilanden in tien dagen. Feitelijk gaat het trouwens om acht da gen, woensdag 8 mei en zondag 12 mei zijn ingeruimd als 'privé'. De inhoud van de reis is vrij luchtig gehouden: Maxima zal niet direct overvoerd worden met alle nijpende problemen die in deze gebieden spelen. Wel spreekt het paar - achter geslo ten deuren - met onder meer de gouverneur en minister-presi dent van de Nederlandse Antil len, de president van de Centra le Bank, en de leden van het Arubaanse parlement en minis terraad. Onderwerpen als de ho ge werkloosheid, de criminali teit, de drugssmokkel en - ge bruik zullen hierbij waarschijn lijk worden aangestipt. Maar het programma is vooral doorspekt van ettelijke 'culturele manifes taties'. Naast hoogwaardig heidsbekleders staat het beken de rijtje van gehandicapten, kunstenaars, talentvolle spor ters, jongeren, schoolkinderen en senioren klaar om het nieuw ste lid van de koninklijke familie de hand te schudden. Ook 'onze jongens' worden niet overgesla gen: op de eerste dag bezoekt het paar de marinebasis Parera. Alexander is bijzonder populair op de Antillen, en de liefde is wederzijds. Zo heeft hij met oom Pieter van Vollenhoven en zijn neven al menig duikvakan tie in het Caribisch gebied door gebracht. Volgens de roddelbla den is het paar nu zelfs op zoek naar een eigen optrekje op een van de eilanden. Tientallen An tilliaanse en Arubaanse journa listen gaan het paar op de voet volgen. Naar Maxima wordt met be^ langstelling uitgekeken, verze kert onder meer Wilfred Hen- driksen eigenaar van het Wilhel- mina Pleincafé in Willemstad. Hier werkt haar Argentijnse af komst in haar voordeel. „Met het WK-voetballen zijn veel An- tillianen natuurlijk voor Neder land, maar er wordt ook flink gejuicht voor een land als Brazi lië. De link met Zuid-Amerika is sterk." Taalproblemen zal de prinses hier zeker niet ondervin den. Het Papiaments, de Antilli aanse taal, heeft veel van weg van het Spaans, en in veel huis houdens wordt afgestemd op Spaanstalige tv-zenders van q ringende landen. „De wegen zullen vol staan", voorspelt Hendriksen.Antillf nen zijn trots op hun eilander ze willen Méxima graag laten zien dat dit ook bij Nederland hoort." Bovendien is de behot te aan 'positieve publiciteit' groot na de recente commotie over.de bolletjesslikkers. Antilj anen vrezen dat de verhalen over de cocaïnesmokkel de he toerisme, de belangrijkste in- komstenbron in deze tijden v« recessie, geen goed hebben g( daan. Om de klanten alvast wj in de Oranjestemming te bren gen heeft het Wilhelmina Pleii café de videobanden van Het i Huwelijk weer uit de kast ge- haald. Het hele weekeinde wq den in de kroeg de beelden va 02-02 eindeloos afgespeeld. Bernice Breure lei goede doelen zoals invaliden, oud-In- dischgasten en bejaarden. Onlangs nog zong ze haar ond-Hollands repertoire - 'Daar bij die molen' enz.- in een bejaar denhuis. Op de voorste rij zong een dame van in de tachtig alle liedjes mee. „Wat goed van u, mevrouw", zei Wieteke na af loop, dat u al die liedjes van vroeger nog kent.„Hoe bedoelt u vroeg de dame. U kon alles meezingen toen ik zo even op trad", hield Wiet vol. Hebt u hier opge treden", zei de dame, „had ik dat geweten dan was ik zeker gekomen!" Maar Wiet laat zich door zulke voorvalletjes niet uit het veld slaan. En over invaliden gespro ken: ooit kreeg zij een man die heel zijn leven in een rolstoel had gezeten weer aan het lopen. Sindsdien noemt Aart Staartjes haar Wieteke Lourdes. Als iemand een onderscheiding verdient is het dus La Van Dort wel. Maar genoegt gedwaald.Aart, Wiet en ik zijn al dertig jaar een soort drie-eenheid. Dus toen VV teke die onderscheiding kreeg voelden Aart en ik ons ook een beetje onderschei den. Wij zijn ook een beetje ridder of leeuw of hoe het ook heet. Daarom is ht wel te begrijpen dat Hare Majesteit mij jaar heeft overgeslagen temeer omdat ei genbelang altijd hoog in mijn vaandel heeft gestaan. En daar verdien je natuu lijk geen ridderordes mee.Des te ver- heugder was ik, eindelijk ben ik waar ik wezen wil, dat een andere Klokhuiscolh ga, een rasartiest en topmuzikant, dit ja wel in de prijzen viel. Ik heb het natuur lijk over André Rieu. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw! André, van harte. staten Het programma V Curasao fc. Aruba C Bonaire C St. Maarten C St. Eustatius 4» Saba DOMINICAANSE rRERUBLIEK jamaica .honduras 1 nicaragua 6, 7, 8 mei 9.10 mei 11,12 mei 13 mei 14 mei 15 mei St. Eustatius /Saba St. Maarten Saba V Guadeloupe Caribische Zee lil ;'costa rica panama Grote Oceaan Aruba Curasao Bonaire V mand van ons kwam op het idee om Rieu te vragen voor de stehgeigerrol. André ac cepteerde het aanbod, kwam per helikop ter uit Zuid Limburg vroeg honorarium noch onkosten ('Plant maar een boom voor het goede doel in Afrika') en speelde zijn rol uitstekend. Dus André Rieu kan bij mij geen kwaad meer doen. Genoeg inleiding, terzake. Weer geen lint je gekregen dit jaar. Nu ja, eigenlijk heb ik al een koninklijke onderscheiding. Een paar jaar geleden werd mijn collega Wie teke van Dort ridder in de orde van Oran je Nassau. Misschien werd ze wel officier in de Leeuw, ik ken de weg niet in lintjes- land, maar ze kreeg dus een wasecht lint je. Terecht want Wiet is niet alleen een trouw Oranjefan maar ook de liefste col lega van het vaderlands toneel. Bovendien werkt ze hard en zet ze zich in voor aller- Atlantische Oceaan 800 km frans guyana 'Grote mensen vallen van dichtbij te gen'. Dat schijnt Napoleon gezegd te hebben. Misschien omdat hijzelf nogal klein was. Een variant: Ver velende mensen vallen van dichtbij mee'. Zo vond ik de programma's van Peter Jan Rens altijd nogal vervelend. Dus was ik geneigd hem zelf ook een vervelende man te vinden. Maar ik heb hem een keer of wat ontmoet en hij bleek in de omgang heel aardig. Viel mee dus. Ander voorbeeld: André Ri eu. De driekwartsmaat is niet mijn sterkste punt dus die Rieu kon me gesto len worden. Maar een paar jaar terug hadden we in Klokhuis een scènetje waar in een dame in een restaurant verliefd wordt op een Stehgeiger. Die dame zit met haar vriend te eten maar ze laat man en maaltijd in de steek voor die violist. Ie-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2