Aftreden van FIFA-preses Blatter geëist 'Natuurlijk kan het nog misgaan' SPORT S3 m ug w Pim Langeveld houdt het voor gezien 'Het voornaamste doel is Ajax kampioen maken' v Nederlaag kampioen Zwolle in der Kooij jhet gips ±ih op zoom - Vincent van TCooij moet de komende en rust nemen om te her- jen van een knieblessure, irtoe is het been van de kenner van Bankgiroloterij et gips gezet. Voormalig lerdorper Van der Kooij, die dag moest opgeven in de jtel Gold Race, kampt met jontsteking boven de knie- jf. „Hij heeft er al langer last [Ontstekingsremmers ble- iniet te helpen. Nu Pieter s terug is van een blessure ben we ook de ruimte om jrust te geven", aldus jgleider Johan Capiot. 1 dcupteam gen Australië |>en - Het Nederlandse Fed- Heam moet op 20 en 21 juli nistralië de promotie/degra- twedstrijd tennissen. De kjiaar van dit duel plaatst ^jvoor de wereldgroep. Het !rjerlands team zegevierde nge week in het Turkse Anta- 1$ de voorronde. Captain kBogtstra: „Over de tegen- itider ben ik niet ontevreden, ^en de kracht van een aantal len had de loting zwaarder tien uitvallen voor ons. dfralië was van alle mogelijke jistanders het enige land rtegen Nederland beslist ajuitwedstrijd zou spelen, 'te loting is wel vervelend [de speelsters. Dit weekje pup kost ze wel drie we- x verliest ook itste wedstrijd rhout - Het al enkele we- gedegradeerde Bax verloor _jravond de laatste wedstrijd t eredivisie met 5-2. Daar titelkandidaat West Stars Rotterdam verantwoordelijk Voor het Voorhoutse zaal- jjalteam scoorden Peter per Slot en Loek van Noort. ropese titel ör Chaudron r - De Belgische biljarter Jéric Caudron heeft gisteren inir de Europese titel drie- jen veroverd. Caudron ver- g in de finale de Deen Ton- ■Sarlsen in vijf sets. Eerder Die dag had de Belg al titel- ejediger Torbjörn Blomdahl jschakeld in de halve eind- 1. Voor Caudron is het zijn te Europese titel. In het ver- 3t won de Waal wel een keer wereldtitel. >9 -jen finale or squashers Hingen - De Nederlandse ishers zijn er niet in ge- gd de finale te bereiken van Jc voor landenteams. Oran- ng in de halve eindstrijd a3-l onderuit tegen Enge- il. De ploeg van bondscoach ^van der Pluijm speelt van- j tegen België. Inzet is de -\e plaats. zaterdag 4 mei 2002 zurich/rtr/dpa - Vijf van de ze ven vice-voorzitters van de we reldvoetbalbond FIFA hebben gis teren het aftreden geëist van hun voorzitter Joseph Blatter. Ze rea geerden geschokt op 'explosieve onthullingen' van secretaris-ge neraal Michel Zen-Ruffinen. De 43-jarige Zwitser deed op het hoofdkwartier in Zürich zoals be loofd een boekje open over Blat ter en beschuldigde hem van cor ruptie en machtsmisbruik. Blatter weigerde echter op te stappen tijdens de marathon- vergadering van meer dan tien uur. Hij wil nog steeds herkozen worden op 29 mei tijdens een congres in Seoul, waar hij het opneemt tegen de Afrikaanse kandidaat Issa Hayatou. „Ik ben door de vergadering gekozen. Als iemand me weg wil hebben, zal dat via de vergadering moe ten gaan. Een FCFA-voorzitter wegsturen is geen makkelijke klus", zei de 66-jarige Blatter. Zen-Ruffinen presenteerde een 23 pagina's tellend rapport, waarin hij Blatter beschuldigde van financieel wanbeleid, machtsmisbruik, overtreding van statuten en kiezersbedrog. „Zware beschuldigingen die dringend onderzocht moeten worden", aldus oud-scheids rechter Zen-Ruffinen. Hij sprak ook van omkoping van twee personen. FIFA-leden waren met stomheid geslagen, vertelde Chung Mong- Joon. De voorzitter van de Kore aanse voetbalbond zei dat een van de leden had opgemerkt dat het materiaal 'een bom' voor Blatter was. De voorzitter kon niet alle be schuldigingen weerleggen. Een deel van de antwoorden wil hij volgende week leveren. Bij het begin van de vergadering ver oorzaakte hij ophef door een advocaat mee te nemen. Die moest van de 24 andere leden van het uitvoerend comité met een weer vertrekken. Chung haalde zelf ook uit naar Blatter, vanwege diens beslis sing om de interne auditcom- missie te ontbinden. Die com missie moest de financiële huis houding van de FIFA doorlich ten. Blatter schorste het onder zoek, omdat Chung en de Schotse commissievoorzitter David Wall naar de pers zouden hebben gelekt. Chung, een van de 24 leden van het uitvoerend comité van de FIFA, ontkent dat in alle toonaarden. Hij zei ook dat Blatter niet be voegd was om alleen tot ontbin ding te besluiten. „De poging van meneer Blatter om zich de autoriteit van het gehele comité toe te eigenen moet worden ge stopt. FIFA staat voor het ergste integriteitsprobleem sinds zijn oprichting." rijswijk/anp - De laatste speel dag in de eerste divisie stond in het teken van afscheid. Bekende spelers als Juul Ellerman (Hel mond), Maurice Graef en John Roox (WV) voetbalden hun laatste wedstrijd. Kampioen FC Zwolle leed een nederlaag, 4-2 bij Eindhoven. De andere topteams spaarden zich voor de nacompetitie die dinsdag begint. De poule-inde ling is als volgt: Excelsior (num mer twee in de eindstand na een zege van 1-0 op Helmond), zit in een groep met Sparta (nummer zeventien eredivisie), ADO Den Haag (vierde) en FC Volendam (zesde). De andere groep bestaat uit RBC (derde), Emmen (vijfde), Cambuur (ze vende) en de nummer zestien van de eredivisie. Die ploeg wordt zondag bekend. Topscorer van de eerste divisie werd de Bulgaar Cvetkov van Veendam. De van Heerenveen gehuurde aanvaller scoorde in de verloren wedstrijd tegen He racles (4-1) en eindigde op 22 treffers. Ten Heuvel (Stormvo gels/Telstar), Den Ouden (RBC) en Hofstede (WV) werden ge deeld tweede met twintig doel punten. Opvallend was verder dat in de laatste speelronde geen enkele rode kaart viel. De spelersvakbonden WCS en ProProf en de werkgeversorga nisatie FBO hebben gistermid dag in Eindhoven overeenstem ming bereikt over een nieuwe CAO voor de bedrijfstak betaald voetbal. Het opvallendste on derdeel in de nieuwe CAO is de oprichting van een Instituut Be taald Voetbal. Dat wordt een soort kenniscentrum, waarin de vakbonden en de clubs gaan sa menwerken op het gebied van arbeidsrechtelijke zaken. De Belgische voetbalclub KV Mechelen krijgt toch de moge lijkheid te promoveren naar de eerste klasse. De koploper van de tweede klasse kreeg aanvan kelijk geen licentie voor het nieuwe seizoen en zou daardoor degraderen naar de derde klas se. In hoger beroep kende de Belgische voetbalbond Meche len alsnog een licentie toe. Bij Mechelen is Aad de Mos werk zaam als technisch adviseur. door Gertjan van Geen leiden - Pim Langeveld speelt volgende week zijn laatste wed strijd in de hoofdklasse. De 32- jarige voetballer van Ter Leede kampt met te veel lichamelijke pijntjes om nog op topamateur- niveau door te gaan. „Ik kan er nog wel twee jaar aan vastplak ken, maar dan moet er een nieuwe knie in", zegt de Katwij ken Daarmee komt een einde aan een imposante carrière. Lange veld behaalde met Katwijk begin jaren negentig drie afdelingsti tels en twee landskampioen schappen. Het leverde hem op latere leeftijd een contract op bij ADO Den Haag. Na zijn pro floopbaan streek hij neer op sportpark Roodemolen. Bij Ter Leede werd hij herenigd met zijn oude trainer Arie Lagendijk. Zijn besluit om te stoppen kwam pas tot stand na een lan ge overweging. „Het zal wel een verandering worden, maar ik kan het allemaal niet meer op brengen. Het is toch een slijta geslag geweest. Ik ben twee keer aan mijn knie geopereerd en er is een hoop kraakbeenslijtage. Ik heb nooit echt last van spier blessures gehad, maar botpijn is ook niet fijn." Langeveld stuurt aan op een le ven waarin meer tijd is inge ruimd voor zijn gezin. „Ik heb vijftien jaar lang rekening moe ten houden met voetbal, maar het is ook wel eens lekker om 's avonds thuis te zijn, geen ver plichtingen te hebben en af en toe een weekendje weg te gaan." Rogier Koordes (29) is volgend jaar nieuw bij Ter Leede. De lin kermiddenvelder kwam bij HFC Haarlem niet meer voor een nieuw contract in aanmerking. Ook FC Lisse had interesse in Koordes. De Hillegommer heeft Haarlem gevraagd in de voorbe reiding mee te mogen trainen, voordat de trainingen bij Ter Leede beginnen. De profclub heeft dat verzoek in beraad. Pim Langeveld. Archieffoto: Cees van Hoogdalem Ronald Koeman wil nog niets weten van huldiging door Peter van Duyl Amsterdam - De titel gloort, maar kom bij Ronald Koeman niet aan met vragen over huldi gingen of festiviteiten. De oefen- meester van Ajax wenst zich met maar één ding bezig houden: hoe morgen het benodigde punt tegen NEC in de wacht te sle pen. „Natuurlijk kan het nog misgaan, alles kan misgaan. Als iemand dat weet, ben ik het", zegt Koeman. „Ik ben zelf ook twee of drie keer op de laatste speeldag kampioen geworden, alleen zat ik toen aan de goede kant van de lijn." De terughoudendheid heeft niets te maken met een gebrek aan vertrouwen in een goede af loop, want Koeman gaat er van uit dat Ajax het morgen gaat redden. De trainer probeert vooral zoveel mogelijk de druk van de ketel te halen. „Er is deze week meer spanning dan an ders. Iedereen praat over het kampioenschap, over wat er zondag allemaal gaat gebeuren. Je merkt ook dat spelers wat luidruchtiger zijn dan normaal, hoewel ik aan de trainingen niets heb gemerkt. Iedereen is zich bewust van de situatie. Daarom hebben we deze week ook niets bijzonders gedaan. Als je spelers gaat opjagen, wordt iedereen alleen maar nerveu zer," Ook voor Koeman zelf kan het een bijzonder weekeinde wor den. De geboren Zaankanter heeft weliswaar als speler een forse erelijst, als trainer moet hij zijn eerste prijs nog winnen. „Voor mij is het ook wat span nender. Als je het redt, zullen mensen zeggen dat de trainers wissel goed heeft uitgepakt. Zo niet, zal men toch anders oorde len." Het is alweer vijf maanden gele den, dat Koeman werd aange steld als vervanger van Co Adri- aanse. De grootste verdienste van de oud-intemational is dat hij het imago van de club in kor te tijd een enorme duw in de goede richting heeft gegeven. In wonnen door gebruik te maken van de kwetsbaarheid van Ajax. Niet omdat we beter waren. Daarom heb ik hier verdedigend wat meer accenten gezet dan de vorige trainer. Op de wedstrijd tegen Groningen na (4-3 winst, red.) hebben we het verdedi gend goed gedaan. De laatste vier duels hebben we geen goal tegen gekregen. Daarom heb ik ook vertrouwen in een goede af loop tegen NEC. Als we weer de nul houden, zijn we er." Het gestuntel van de topclubs heeft velen er al toe verleid de toekomstige winnaar van de landstitel 'kampioen van de ar moede' te noemen. Uiteraard kent Koeman de term, maar slecht slapen doet hij er niet van. „Al in februari, maart voel de ik dat we een heel eind kon den komen. Wij hebben gewoon weinig steken laten vallen. En armoede? Dat vind ik denigre rend. Feyenoord staat in de fi nale van de Uefa Cup. Is dat dan de finalist van de armoede?" Ronald Koeman: „Als je het redt, zullen mensen zeggen dat de trainerswissel goed heeft uitgepakt. Zo niet, zal men toch anders oordelen." Foto: Hans van Weel voetbaltechnisch opzicht werkte Koeman, de oud-verdediger, vooral aan defensieve zekerhe den. Ajax speelde onder de su pervisie van Koeman negentien competitiewedstrijden. Daarvan werden er twaalf gewonnen en slechts twee verloren. „Ik heb vijf keer met Vitesse van Ajax ge- „Ik zie, helaas, nergens in Euro pa fantastisch voetbal. Kijk naar Spanje. Real Madrid heeft een superploeg, maar wel negen keer verloren. Je kunt zeggen dat wij in Nederland de beste zijn. Anderen willen het misschien negatiever uitdrukken: dan zijn we de minst slechte." Koeman zou na de zomer het liefst weer met drie spitsen aanvallen. Daarom heeft hij bovenaan zijn prioriteitenlijstje een linksbuiten staan. „Nu we zeker zijn van de Champions League, is er mis schien financieel iets meer ruimte." Het zou overdreven zijn om te zeggen dat Koemans gedachten morgen, bij een succesvolle af loop, bij Co Adriaanse zullen zijn. Toch stond hij gisteren even stil bij het aandeel van zijn voorganger in de titel. „Nee, ik heb geen contact met de vorige trainer gehad. Dat is er nooit ge weest, nu ook niet. Misschien gebeurt dat vanuit de club en misschien is dat ook wel logisch. Kampioen word je over 34 wed strijden, niet in de periode na de winterstop." SCOREBORD PRIJSVRAGEN Day vrijdag 3 mei: 02-08-09-19- i-28-36-52-53-55-56-57-59-61- 1-75-77-78. (onder voorbehoud) VOETBAL Eerste divisie iEcht'90 - Cambuur Leeuwarden 3-1 15. Van der Woude 1-0, 61. Velt- 1, 78. Van Duijvenbode 2-1, 82. El 3-1. Gele kaarten: El Khalifi (Dor- Durmusoglu (Cambuur) ead Eagles - Haarlem 3-2 (2-1). 5. rum 1-0, 8. Kooi|man 2-0, 39. Doug- jl, 75. Lonquet 2-2 (strafschop), 88. nberg 3-2. iven - FC Zwolle 4-2 (2-2). 21. Lim- 0-1, 35 Mihci 1-1, 40. Mihci 2-1, isburg 2-2, 71. Jacobs 3-2,81 Mi- -2. Gele kaart Wellens, Van Huijk- Eindhoven), Hoekstra (Zwolle), ir - Helmond Sport 1-0 (1-0). 25. 1-0. Gele kaart. Henar, Schaap, larschot (Helmond) AD0 Den Haag 4-1 (2-1). 26. Van en 0-1, 36. Graef 1-1. 44 Evers 2- C Hofstede 3-1, 60. Hofstede 4-1. art: Saeijs(Den Haag), lendam - RBC Roosendaal 3-1 (1-1). luys 1-0, 36. Den Ouden 1-1, 65. line Ouichou 2-1, 83. Ouhsatne Oui- 3-1. Gele kaart. Salden, Van Omme- olendam), Bakboord, De Ron (RBC). wogels/Telstar - Top Oss 3-0 (1-0). en Heuvel 1-0, 52 Samuel 2-0. 90 leuvel 3-0 (strafschop). Gele kaart: wijk (Telstar). les - BV Veendam 4-1 (3-0). 3 Smit .9. Hoogeveen 2-0, 45. Stroeve 3-0, latvoet 4-0, 85. Cvetkov 4-1. - Emmen 2-3 (1-3). 22. Taiwo 1-0, (ayis 1-1, 43 Junqueira 1-2, 44. uizen 1-3, 77. Mutsaers 2-3. Gele Gerets, Suat Usta (MVV), Weerman len). Eindstand volle 34-73 Dordr. '90 34-45 sior 34-70 Veendam 34-45 34-68 Haarlem 34-38 „.Haag 34-63 VVV 34-38 en 34-59 MW 34-37 dam 34-53 Helmond Sp. 34-37 luur 34-51 GA Eagles 34-36 'loc 5/1-/10 p inhhrtwon 5/1-31 Alkmania, Voorschoten'97-Altior (14.30), D0SR-VEP (14 30), Roodenburg-WSE, Foreholte-DSO, FC Zoetermeer-UDWS, Leidsche Boys-Alphen, VNA-Erasmus AMERICAN FOOTBALL BASKETBAL Bologna. EuroLeague. Halve finales: Pana- thinaikos - Maccabi Tel Aviv 83-75 (44- 44). Treviso - Bologna 82-90 (41-39). Eredivisie vrouwen: BC Utrecht - BV Hoofddorp 81-60 (degradatiepoule). TENNIS BILJARTEN Izmir. EK driebanden. Halve finale: Caud ron (Bel) - Blomdahl (Zwe) 3-2, Carlsen (Den) - Haack-Sörensen (Den) 3-2. Finale: Caudron - Carlsen 3-2. GOLF New Orleans. Compaq Classic, US Tour, 5 miljoen euro. Stand na le ronde: 1. Fors- man (VSt) 65 slagen. 2. Beem (VSt) 67, 3. Rollins (VSt). Gallagher (VSt), Clark (ZAf), Johansson (Zwe), Choi (ZKo), Ames (Tri) 68. Parijs. Frans Open, Europese Tour, 2 mil joen euro. Stand na 2e ronde: 1 Immel man (Zaf) 132 slagen (-12), 2. Romero (Arg) 135, 3. Remesy (Fra), Olazabal (Spa) 136, 5 Coltart (Sch), Scahill (Nze), McK- enzie (Eng) 137, uitgeschakeld 101 Derksen (Ned), Lafeber (Ned) 147 (+3). PAARDENSPORT Leipzig. Wereldbekerfinale springruiters. Tweede WB-rubriek: 1. Ludger Beerbaum (Dui) Gladdys S 0 strafpunten - 41,64, 2 Fuchs (Zwi) Tinka's Boys 0-42,45, 3 Becker (Dui) Dobel's Cento 0-48,89, 4. Nieberg (Dui) Adlantus 4-41,97, 5. Hass- mann (Dui) Goldika 4-42,51, 6 Ward (VSt) Viktor 4-43.01. Tussenstand na twee onderdelen: 1 Beerbaum 0. 2 Ward 2, 3 Hassmann en Becker 3. 5 Fuchs en Nie berg 6, 7. Rodrigo Pessoa (Bra) 7, 8. Bengtsson (Zwe), Bryard (Zwe) 8. Programma regio-voetbal (14.30): Rijnsburgse Boys-Ca- ASWH-Katwijk, FC Lisse-Kozakken Quick Boys-Marken, ARC-De Beurs- RCL-Maasdam, KRV-HVO, De -Loosduinen, MVKV-Maasdijk, -Valken'68, LSW'70-Blauw-Zwart, Aarlanderveen, TAW-UVS, Koude- bbenes, SVOW-Wassenaar, Wou- Roodenburg, DZS-SJC (14.00): Velsen-UVS, WSB-Neij- Alphense Boys-SJC, Bernardus- SOUASH München. Mannen, 420.000 euro. Kwart finale: Schüttler (Dui) - Clavet (Spa) 4-6 6- 4 6-1, Youzhny (Rus) - Haas (Dui/2) 6-2 2- 0 opgave Haas, Stepanek (Tsj) - Lapentti (Ecu/7) 7-6 6-2, El Aynaoui (Mar) - Bout ter (Fra) 6-4 7-5 Hamburg. Vrouwen, 650.000 euro. Kwart finale: Hingis (Zwi/3) - Hantuchova (Slw/6) 7-5 6-4. Venus Williams (VSt/1) - San- chez-Vicario (Spa/8) 3-6 6-4 6-1, Clijsters (8el/2) - Schett (Oos) 6-4 6-2, Dokic (Joe/5) - Hénin (Bel/4) 7-6 7-6. Bol (Kro). Vrouwen, 200.000 euro. Kwart finale: Prusova (Tsj) - Diaz-Oliva (Arg) 6-1 4-6 6-2, Svensson (Zwe) - Pisnik (Slv/7) 7- 5 6-1, Garbin (Ita) - Dementieva (Rus/1) 5- 7 7-5 7-5, Majoli (Kro/4) - Zvonareva (Rus) 6-2 6-0. Mallorca. Mannen, 420.000 euro. Kwartfi nale: Nieminen (Fin/4) - Hrbaty (Slw/7) 6- 4 7-6, Zabaleta (Arg) - Sanchez (Spa) 7-5 6-3, Gaudio (Arg/8) - Kuerten (Bra/1) 7-5 6-0, Calleri (Arg) - Rochus (Bel) 6-3 0-6 6- 1. Dubbelspel, kwartfinale: Knowle/Kohl- mann (Oos/Dui) - Schalken/Ullyet (Ned- /Zim) 7-6 3-6 10-5. WIELRENNEN Boblingen. EK landenteams. Vrouwen, ver liezersronde: Nederland - Oostenrijk 3-0 Atkinson - Panels 9-1 9-0, Jelgersma - Grasmtzer 8-10 9-0 3-9 9-0 10-8, Huis man - Colli 2-9 9-6 10-9 9-1. Nederland - Wales 3-0 (Albada Jelgersma - James 3-0, Dorenbos - Preece 3-0, Atkinson - Heargra- ves 2-0) Mannen, halve finale: Engeland - Nederland 3-1 (Walker - Berden 3-0, Bea- chill - Bennet 3-0, Johnson - Anjema 1-3, Chaloner- Buit 2-0). Australische cricketcoach Todd Harker strijkt neer in Oegstgeest Ronde van Castille y Leon. Tweede etappe, Arevelo-Valladolid: 1 Edo (Spa) 172 kilo meter in 4 29.00, 2. Cardoso (Spa). 3. Herrero (Spa), 4. Romanik. (Pol) 0.03. 5 Aug (Est) Klassement: 1. Herrero (Spa) 8.06.41, 2. Cardoso 0.03, 3. Edo 0 05, 4. Torrent (Spa) 0.10. 5. Sevilla (Spa). Ronde van Romandië, derde etappe, Pringy-La Gruyere: 1 Lombardi (Ita) 180,3 kilometer in 4.26.02, 2. Ruskys (Lit), 3. Hunter (ZAf), 4. De Groot (Ned), 5. Elmiger (Zwi), 6. Noé (Ita), 94. Pronk 0.34, 101. Veneberg, 105. Engels, 111. Mutsaars. Klassement: 1. Frigo (Ita) 13.09.47, 2 Moos (Zwi) 0.16, 3. Ver- brugghe (Bel) 0.18, 4. Gasperoni (Ita) 0.19, 5. Mazzoleni (Ita), 6. Noé 0.24, 28. De Groot 0 46, 73 Pronk 4.37, 100. Mut saars 9 45, 104. Veneberg 10.11, 111. Engels 14.50. WORSTELEN Bakoe (Aze). EK vrije stijl. Mannen, tot 66 kilo, poule: Vrenzi (Mac) - Nasiri (Ned) 4- 0. Fernyak (Slv) - Nasiri 10-0. Nasiri uitge schakeld. tot 96 kg, poule: Kurtanidze (Geo) - Torchinava (Ned) 7-6, Samusonoks (Let) - Torchinava 4-3, Muslumov (Aze) - Torchinava 5-3. Torchinava uitgeschakeld IJSHOCKEY Stockholm. WK A-landen. Groep E: Zwit serland - Canada 2-3 (0-0 1-0 1-3), Duits land - Letland 3-2(1-1 0-1 2-0) Groep F: Rusland - Oekraïne 3-3 (0-2 2-1 1-0), Slo wakije - Oostenrijk 6-3 (3-0 0-2 3-1) De gradatie: Italië - Japan 6-2 (0-1 4-1 2-0), Polen - Slovenië 2-4 (0-0 0-1 2-3). door Loman Leefmans leiden - Hij is koud twee weken in Nederland. „Met de nadruk op koud", grapt hij. De 27-jarige Australiër Todd Harker is door Ajax (L) aangetrokken als cric ketcoach voor het nieuwe sei zoen dat morgen begint. Voor Harker is het de eerste trip bui ten zijn geboorteland. Hij moet dus aan veel meer zaken wen nen dan alleen het feit dat cric ket in Nederland een marginale sport is. Want hoe goed je je huiswerk over Nederland en west Europa ook doet, je bent nooit overal op voorbereid. Zijn oprechte vraag: „Is er ook een voetbalclub die Ajax heet?", is hem daarom te vergeven. Het internet vervult een grote rol in het toenemende interna tionale verkeer van spelers en trainers, ook in de amateur sport. Zo trok basketbalvereni ging Leiderdorp het afgelopen seizoen via het web twee speel sters uit Amerika aan en ook Harker en Ajax kwamen op deze manier tot elkaar. „Er zijn ver schillende sites waarop aanbie dingen staan voor uitwisselings programma's. Meestal gaat het dan tussen clubs uit echte cric- ketlanden zoals Engeland en Australië die spelers voor een jaartje uitwisselen. Maar er is meer vraag en aanbod. Ik voer de mijn gegevens in als speler- coach en er kwamen twee clubs uitrollen die interesse hadden. Een uit Noorwegen en de andere was Ajax." --mi* Todd Harker is verheugd over het enthousiasme dat hij bij Ajax (L) aantrof. Foto:Taco van der Eb Bestuurslid Anton Jacobs van Ajax en Harker kwamen vervol gens een verbintenis overeen voor een seizoen. Na twee Sri Lankanen en een Engelsman is het de beurt aan iemand van down under om de club te coa chen. Vorige week begon voor de inwoner van Melbourne een onbekend avontuur. „Ik stond op het punt om van baan als fa- brieksmanager te wisselen en ik had net mijn trainersdiploma gehaald. Een prima excuus om een reis naar Europa te maken. Ik heb een visum voor een jaar. Het eerste gedeelte daarvan train ik Ajax en daarna ga ik vrienden in Engeland opzoe ken." Ajax heeft Harker niet alleen aangetrokken om als speler- /coach van het eerste elftal op te treden, hij is er voor de hele club. De Australiër traint ook de overige seniorenteams, de jeugd en het vrouwenelftal. Zijn eerste indrukken zijn positief. „Wat me vooral opvalt is het enthousias me en ik heb ook al wat talent ontdekt. Cricket is wat dat be treft simpel. Wie een goede oog hand-coördinatie heeft, kan het leren. En wie veel oefent, wordt beter. Ik heb het idee dat ieder een bij Ajax ook echt beter wil worden en daar hoop ik mijn steentje aan bij te dragen.' Cricket in Australië en Neder land met elkaar vergelijken, is volgens Harker niet te doen. „In Melbourne speelde ik cricket in de een na hoogste amateurklas se van de stad en ik vermoed dat het niveau daarvan ongeveer evenhoog ligt als de hoogste af deling in Nederland. Bij ons is cricket dé zomersport bij uit stek, maar de sport scoort alleen goed als je naar het aantal beoe fenaars kijkt. Voor het grote geld en grote toeschouwersaantallen moet je bij rugby en Australisch voetbal zijn. Dat zijn sporten waar het er in een kort tijdsbe stek fel aan toe gaat. Cricket duurt de hele dag waarbij een aantal spelers soms lange tijd werkeloos moet toezien. Daar zijn de grote spönsors vaak niet in geïnteresseerd. Zelfs soccer doet het op dat gebied soms be ter dan cricket. Net als in Neder land is het een enorme teleur stelling dat Australië het WK op het nippertje miste. Voetbal was een sport in opkomst die nu weer van voor af aan moet be ginnen." Harker woont tijdefjk in het huis van Ajax-bestuurslid Wou ter Milde, totdat hij in Leiden en omgeving een eigen kamer of appartement vindt. De Oegst- geeste club degradeerde afgelo pen zomer op het nippertje en komt nu twee afdelingen onder de ereklasse uit. Ajax behoort tot een van de favorieten voor de ti tel. „Het voornaamste doel is het eerste elftal kampioen te maken, maar ik zal er ook veel genoegen aan beleven als ik de andere teams naar een hoger spelpeil kan tillen. En verder is elk woordje Nederlands dat ik oppik meegenomen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27