t Duitse graaf twijfelt aan zijn plicht BOEKEN Spaanse cultuurgeschiedenis prachtig verstript Zonder Baedeker is Europa niet te bevatten De geur van hout, pek en zeewater Schroder componeert aangrijpende vertelling in schitterende stijl Lastiggevallen door een zonderlinge kletskous Een olifantsslurf telt wel 50.000 spieren ZATERDAG 4 MEI 2002 lijk, dat is het bijwoord dat Schroder zes maal ge- om de gemoedstoestand |n hoofdpersoon uit 'De hy- iaf te karakteriseren. En egd is de tweeëndertigjari- iaf Franz von Karsch-Kur- i hoge mate. Rondom deze ischapper componeerde Ier een aangrijpende ver- in schitterende stijl. roman recensie Wim Vogel ydrograaf door Allard Schroder, verij De Bezige Bij. Prijs: €18,50. ontevreden met het leven j verslijt als wetenschapper n Hamburgs instituut. On- ien met een toekomst OP TIEN FICTIE Maarten 't Hart, De bril od. lerspers, 12,00 Judith Koelemeijer, Het in van Maria Zachea. itaan, 17,50 A.C. Baantjer, De Cock iord op bestelling, in, 9,98 itephen King, Het geheim Buick. gh/Sijthoff, 17,50 Marianne Frederiksson, i Mira. nga, 8,00 daria Stahlie, De lijfarts, itheus, 24,95 Kristien Hemmerechts, :rdagmiddag, half vier. zt, 18,50 Arthur Jap in, De zwarte ït witte hart. lerspers, 11,50 vf. Vasalis, De oude kust- orschot, 20,00 Doeschka Meijsing, chemie, lo, 15,95 ïn 't Hart bundelde de ns die hij onder meer leze krant schreef tot De in God en komt met stip binnen. Ook de nieuwe ;n King doet het goed. is detail: hij had net de rondom een oude Buick :erd toen hij het slachtof- rd van een auto-ongeval bijna dodelijke afloop, profiteert met de klassie- zwarte met het witte hart st koninklijk bezoek aan u De hoofdpersonen van oek zijn twee Ghanese 5 die als onderpand voor venhandel in 1837 naar land emigreren. Laatste e binnenkomer: het familie-onderzoek van hka Meijsing. ekentoptien wordt weke- imengesteld op basis van ipcijfers van Athenaeum andel en H. de Vries Boe rt Haarlem, Boekhandel er in Leiden, Plantage andel Harkema in Hilver- Boekhandel Los in Bus- n Boekhandel De Ark in waarin een bleke bruid en een ouderlijk landgoed in het saaie en grijze Pommeren lonkt. Maar echt ontevreden is Franz von Karsch-Kurwitz vooral over zichzelf: iemand die niets van zijn leven maakt, die vanachter een gazen gordijn toekijkt, die doet wat er van hem verlangd wordt en als een model-Duitser plicht met een hoofdletter schrijft maar die tegelijkertijd aan alles twijfelt wat door die plicht wordt voorgeschreven. Volgens sommige cultuurhisto rici eindigde de negentiende eeuw in Serajewo waar een re volverschot de opmaat vormde tot de Eerste Wereldoorlog. Dat schot verbrijzelde de romanti sche droom van een blijvende wereldvrede waarin alle mensen broeders zouden zijn. Die droom is aan Schröders anti held niet besteed. Als hij in het voorjaar van 1913 met de vier- master Posen uit Hamburg hals overkop zijn vaderland en zijn geschiedenis verlaat, weet hij maar al te goed dat zijn herinne ringen dan al belangwekkender zijn dan zijn vooruitzichten. Alles verveelt hem: zijn grafelijke afkomst, zijn hydrografische on derzoekingen van zeegang, wind en golven, maar vooral zijn zwakke wil die van zijn leven één grote aarzeling maakt. Het isolement dat Schroder voor zijn hoofdpersoon creëert, werkt als een katalysator. De reis met de viermaster zal de opvaren den, om Zuid-Amerika heen, naar Valparaiso brengen. Naast Von Karsch zijn er drie andere passagiers. Moser, een Duitser die zijn mond vol heeft over de nieuwe orde die weldra in Duitsland de macht zal overne men; Ernst Totleben die er van overtuigd is dat alle macht in deze wereld berust bij 'een bovenzinnelijke Eros' en de mysterieuze Asta Maris, een vrouw die, als eens de Vliegende Hollander, al jaren over de zee- en en oceanen zwerft op zoek naar vergetelheid, naar drank en opium. Niet voor niets komt zij in Lissabon aan boord, de stad van het 'spleen', van de fado en van het lijden aan de wereld. Von Karsch minacht de eerste, begrijpt de tweede niet en weet zich er nog net van te weerhou den zich in de armen te storten van de romantische femme fata le die Asta Maris natuurlijk is. De traditie, de politiek, de we tenschap, de filosofie en de sek sualiteit: ze worden onderzocht en roepen uiteindelijk bij Von Karsch 'een groot en onweer- spreekbaar nee' op. Hem gewordt het inzicht dat DE LEESTAFEL rechtstreeks van W.F. Hermans afkomstig lijkt: de mens is 'een toevallige minuscule woekering op de aardkorst' die niets be grijpt en die het werkelijke leven maar beter aan zich kan laten voorbijgaan. Maar toch - ook in zijn innerlijk brandt een duister vuur en het is dat vuur dat aan deze roman zo'n geheimzinnige en onderhuidse passie schenkt. De hydrograaf is een bij uitstek romantische vertelling: struc tuur, vertelsituatie, wereldbeeld en stijl ademen een sfeer van vergeefsheid, van verlatenheid, van een mysterie dat niet te doorgronden is. Het is de sfeer van Slauerhoff, de thematiek van Hermans maar het is de schitterende, suggestieve en zeer beheerste stijl van Schroder die van dat amalgaam van in vloeden een overtuigende en aangrijpende vertelling maakt. Illustraties uit 'Het lugubere spel' van Paco Roca. door Jan Kuys Wekelijks ligt een ander genre boeken op de leestafel. Deze week de recente oogst stripboe ken. - Niets is zo onvoorspelbaar als de kwaliteit van nieuw uitgeko men strips. In het overstelpende aanbod is het vaak moeilijk die pareltjes te vinden, die de cultu rele betekenis van het beeldver haal onderstrepen. De enorme hoeveelheid grijze middelmaat bemoeilijkt het zicht op de echt mooie verhalen, al blijft het oor deel over kwaliteit van tekenen en verhaal uiteraard altijd sub jectief. Afgelopen week leverde echter een rijke oogst voor de striplief hebber. Ineens was daar Het lu gubere spel (Prestige, 6,99) van de absoluut onbekende Pa- co Roca. Een intrigerend verhaal met een doordringende sfeerte kening van het Spanje net voor de burgeroorlog van 1936. Een paar dagen later verscheen afle vering tien van de serie De Duis tere Steden van de befaamde grootmeesters Francois Schui ten en Benoit Peeters. Zij pre senteerden deel 1 van De on zichtbare grens (Casterman, harde kaft, 14,75). En dan vie len ook nog de laatste Sokal, Het kindermeisje met bloed aan de handen (Casterman, harde kaft, 9,25) en De dertig belletjes (Dargaud, 4,99) het tweede deel uit de Djinnserie van Du- faux en Miralles op de deurmat. Het meest verrassend is het boek van Roca. Deze 33-jarige uit Valencia afkomstige Span jaard illustreert vanaf 1987 in tijdschriften en in de commerci ële sfeer. Zijn talent bleef niet lang onopgemerkt. Al in 1990 en 1992 sleepte hij belangrijke prij zen in de wacht. Om in zijn le vensonderhoud te voorzien te kende hij covers van science-fic tion verhalen en pin-ups. Ook was hij betrokken bij het maken van televisiespotjes, films en cartoons. Roca heeft inmiddels drie strips op zijn naam staan: Road Cartoons, Gog en Het lu gubere speL Zijn laatste geesteskind is een benauwend verhaal, waarin werkelijkheid en verbeelding naadloos in elkaar overgaan. De verwikkelingen handelen over de belevenissen van de nieuwe particuliere secretaris van de surrealistische schilder Salvador Dali. Zijn doeken vertegenwoor digen het absurde, maar Roca doet ons geloven dat ook Dali's werkelijkheid van absurditeit aan elkaar hing. Beklemmend zijn Roca's beelden, waarin de gekkigheid van Dali realiteit wordt. Door zo nu en dan film beelden van de bekende Spaan se filmer Bunuel op te nemen, versterkt Roca de gruwelijke dreiging die van het verhaal uit gaat. Hij bundelt een belangrijk brok Spaanse cultuurgeschiede nis in deze prachtige strip. Schuiten en Peeters behoren al lang tot de gevestigde top van het beeldverhaal. Schuiten kreeg dit jaar in Angoulême, waar het grootste stripfestival ter wereld wordt gehouden, een Grand Prix 2002 voor zijn hele oeuvre. Hij wordt beschouwd als een van de belangrijkste stuwende krachten in de vernieuwing van het Belgische stripverhaal. Met zijn maatje Peeters werkt hij al sinds 1981 aan De Duistere Ste den, waarvan aflevering twee al eerder in Angoulême in de prij zen viel. Thriller met duffe anticlimax roman recensie Nico de Boer 'Cosmetica van de vijand' door Amélie Nothomb. Vertaling: Marijke Arijs. Uitgeverij Manteau/De Bezige Bij Prijs: €12,50. Het tiende boek van de Belgi sche bestsellerschrijfster Amélie Nothomb (1967, geboren in Ko be, Japan) begint veelbelovend. De 'held' van Cosmetica van de vijand heet Jéröme Angust. Hij is een zakenman, die vastzit op een vliegveld doordat zijn vlucht naar Barcelona voor onbepaalde tijd is vertraagd. In de vertrekhal wordt hij lastiggevallen door een zekere Textor Texel, een Neder lander die dol is op pindakaas. Hij is een onaangename zon derling, een kletskous die An gust het hemd van het lijf vraagt Hij stelt allerhande im pertinente vragen en blijkt grie zelig veel intieme details uit diens leven te kennen. Angust wil met rust gelaten worden, hij probeert een boek te lezen, en wil voorkomen dat hij het duis tere leven van een wildvreemde wordt binnengezogen. Maar de man is onontkoombaar. Het 'prettige gesprek' ontaardt in een intellectuele exercitie met boosaardige trekjes. Textor Texel is een verachtelijk sujet, dat bekent kattenvoer te eten om zichzelf te testen. Hij biecht vervolgens twee moorden op aan de wachtende reiziger. Eerst bad hij een klasgenoot de dood in. Geen echte moord dus; het is het waanidee van iemand die zijn verbeelding een dodelijke macht toedicht. Daarna ver moordde hij de vrouw die hij tien jaar eerder had verkracht op een Parijs kerkhof, na haar eerst vergeefs te hebben ge smeekt hém neer te steken. Langzaam raakt Angust verstrikt in de netten van deze psycho paat. Nothomb beschrijft dat op knappe wijze. Haar boek leest als een filmscript, blijft geloof waardig en overtuigend. Tot op ongeveer tweederde van deze li teraire thriller, dan zakt de spanning als een plumpudding in als de schrijfster de ware 'identiteit' van de kwelgeest 'onthult'. Maar die 'onthulling' haalt wel de angel uit het ver haal. Weg is de dreiging, weg de beklemmende verteltrant. Hoe gruwelijk het ook afloopt met de hoofdpersoon, het komt allemaal als een tenenkrom mende anticlimax En dat is jammer. Al zijn de bedoelingen van de schrijfster duidelijk: zij wil de hoogmoedige mens een spiegel voorhouden. Hij kan zichzelf immers nooit helemaal kennen. Hoeveel zelfbeheersing hij ook denkt te bezitten, als het erop aankomt heeft hij zichzelf nooit helemaal in de hand. Maar houd deze schrijfster in de gaten. De personages van de Brusselse Amélie Nothomb, die in tien jaar tien romans schreef, zijn daar interessant en boeiend - lees: pervers - genoeg voor. In Frankrijk wordt ze tot de jonge schrijvende durfals gerekend, waarbij ze in één adem wordt genoemd met Michel Houelle- becq en Cathérine Millet. Tippi tussen kikkers en leeuwen Het nu verschenen deel 1 van De onzichtbare grens borduurt verder op het thema van de pa rallelwereld, die sommige fans zoveel inspiratie heeft gegeven dat ze gemeenschappelijk op zoek zijn gegaan naar de plek ken, waar de lezer De Duistere Steden kan binnentreden. Op websites wordt intussen gespe culeerd over de doorgangen, over het lot van mensen en de mysteries, die de parallelwereld omringen. Duidelijk is dat de parallelwereld veel connecties heeft met de echte wereld, maar de vraag is ook hier waar de ver beelding begint en de realiteit ophoudt. De bijzondere kleurstelling, de fijne penvoering in de schitte rende tekeningen en het mee slepende verhaal geven de strips van Schuiten en Peeters een ex tra betekenis. Puur genieten, kortom. fotoboek recensie Alice Plekkenpol Tippi uit Afrika' door Tippi Degré. Uitgeverij Byblos. Prijs: €23,50. Het thema, een westerling in Afrika, is niet uniek. De opzet van het boek Tippi uit Afrika echter wel. Het Franse meisje Tippi Degré is geboren en geto gen in Namibië, waar haar ou ders Alain en Sylvie werken als natuurfotografen en -filmers. Zij hebben het leven van hun kind, dat nu elf jaar is, vastgelegd in prachtige foto's die ook de schoonheid van Namibië laten zien. De soms paginagrote illustraties vormen de hoofdmoot van het boek, waarbij de toelichtende teksten van Tippi zelf zijn. Al thans, dat wordt gesuggereerd. In sommige gevallen kan het wel kloppen, als Tippi bijvoor beeld uitlegt dat een olifants- slurf ruim 50.000 spieren telt en daarom zo sterk is. Dat is ook nog eens leuk om te weten. Maar andere teksten, vooral over ethische thema's als racis me en religie, zijn zo belerend dat ze niet passen bij een 'na tuurkind' van tien jaar 'Ieder een heeft het recht te geloven in de God die hij verkiest'. De lezer die daar overheen kan stappen haalt met Tippi uit Afri ka een bijzonder boek in huis, interessant voor jong en oud. Het is namelijk uitermate fasci nerend te zien hoe een blank, westers kind vanaf haar babytijd opgroeit temidden van de na tuur in zuidwest-Afrika. Het meisje loopt het liefst naakt rond en is in alle opzichten één met de bomen, de dieren en de leden van de Himba-stam. Vooral de dieren zijn haar vrien den, en dat zie je op de foto's aan de wijze waarop ze die be nadert. Ze knuffelt net zo mak kelijk een grote kikker als een jonge leeuw. Een serie foto's toont hoe ze als peuter tussen de olifanten loopt. Op 26 april was Tippi een dagje in Nederland ter promotie van haar boek. De uitgeverij had be dacht haar mee te nemen naar Artis. Wie dit boek leest, beseft dat een groter contrast met Na mibië niet mogelijk is. Johan van Minnen 'bouwt bibliotheek op' van klassieker onder de reisgidsen ide woensdag gaan 'De van het Reisboek' van ót en met 28 mei krijgt ie- die in de erkende boek- een reisgids koopt, gratis boekenpocket 'Weg' daar- te krant belicht de Reisboe ken in een driedelige serie in. Vandaag, in deel i, een sw met Baedeker-verza- 1 Johan van Minnen. ob van den Dobbelsteen itimeter breed, zestien ieter lang en - zolang ze aste niet verschoten zijn - od van kleur. Ziedaar de ker, de klassieker onder gidsen. Johan van Min- 7) 'bouwt er een biblio- van op'. En dat is, zegt de alige Europarlementariër, dsman en televisiecorres- ht in Duitsland 'iets an- an verzamelen'. Hem na- gaat het om de inhoud, tn het bandje dat stofvrij Jeroerd achter een glazen In de boekenkast steeds er staat te worden, in Leeuwarden een 'bo- jonair' woont, die koste Johan van Minnen met het boek je 'Handbagage, een gids over gidsen' dat hij enige jaren terug voor uitgeverij Kosmos schreef. Het werd als relatiegeschenk rondgestuurd en is niet in de handel verkrijgbaar. Foto: Hans van Weel wat kost alle 37, tussen 1844 en 1937 verschenen drukken van Beadekers 'Zwitserland' op een rijtje wil hebben, ach... Dat een tandarts uit Hamburg al jaren lang krantenadvertenties plaatst met de smeekbede: 'Ik bied tienduizend Mark voor de Bae deker 'Athene', hij doet maar... Zijn interesse gaat veel eerder uit naar het laatste deeltje uit de 300 titels tellende Baedeker- reeks, de in 1943 verschenen Reiseführer fur den Reichsführer, Heil Hitler over het zojuist ver worven Generalgouvemement. Met daarin een plattegrond van Warschau, die op de plek waar het joodse getto lag, is voorzien van een witte vlek met daarbij de toevoeging: 'Zur Zeit ges- chlossen'. Weinig boeken vertellen de ge schiedenis zo accuraat als een reisgids. En die van Karl Baede ker in het bijzonder. Van Min nen: „Je kunt met een Baedeker uit 1913 nog zó op reis over de Balkan. Juist met een Baedeker uit 1913. Omdat daar Kosovo al op staat. En Hercegovina." De gidsjes van Baedeker (er ver schenen zo'n duizend verschil lende drukken in drie talen) ge nieten dat ongeëvenaard par fum van uiterste nauwkeurig heid. Van Minnen: „Een tijdge noot als Meyer liet zijn gidsen schrijven door academisch ge vormde en ook formulerende auteurs, terwijl Baedeker er zelf op uit trok. Wetenschappers op reis zullen hun lezers nooit ver tellen waar ze in de trein moe ten gaan zitten. Baedeker wel. Schreef hij 'links sitzen', dan zat je ook links teneinde zo goed mogelijk van het uitzicht te ge nieten. Verordonneerde hij ver volgens 'und ab jetzt réchts', dan schoof je onmiddellijk naar de andere kant. Zijn gidsen hande len over het doodgewone, het alledaagse." Daarbij verwierf de man zich de reputatie nooit iets op te schrij ven wat hij niet zelf had waarge nomen. Van Minnen: „Precies. De stoomboot van Pola naar Fi- ume - ik citeer nu even uit mijn hoofd de gids 'Oostenrijk', 7e druk van 1857 - lichtte het anker stipt om tien uur 's avonds. Maar daar schrijver dezer rege len het traject in het nachtelijk donker had afgelegd, kon hij over die tocht verder helaas geen nadere mededelingen doen. Hij voelde een geweldige verantwoordelijkheid tegenover zijn afnemers die hij niet wenste te bedotten." Overigens betreurt Baedeker het ook in 1872 (15e druk) nog steeds, dat de kust van Istrië in het duister gehuld is. Terwijl - ontdekte Van Minnen - de nachtboot toen al lang plaats had gemaakt voor een dag dienst. „Ik ben net als Baedeker een geweldige kommaneuker. Daarom heb ik zo'n lol als ik bij hem een fout ontdek. Ook al da- teert-ie van anderhalve eeuw geleden. Ernstiger wordt het na tuurlijk als in 'België' - laatste druk, 1928 - het uitmoorden door de Duitsers van de bevol king van Dinant in 1915 wordt omschreven als een afschrik wekkend en noodzakelijk ant woord op het feit dat de bezet ters zouden zijn beschoten door Belgische sluipschutters. Moet je nagaan, er zijn toen zeshon derd burgers gefusilleerd waar onder vrouwen, kinderen - de jongste was nog maar vijf - en ouderlingen van tegen de ne gentig." Een uitzonderlijke ontsporing? Van Minnen: „Nou nee. De 'Bel gië' waarover ik sprak, was van 1928. Dus nog van vóór de nazi- tijd. Kan je nagaan wat er daar na tijdens het Hitlertijdperk nog allemaal is gepubliceerd. Maar toch, of ze nou zijn geschreven door Karl of door zijn opvolgers Ernst, Hans en Karl-Friedricn; wie iets wil begrijpen van het huidige Europa kan onmogelijk zonder de Baedekers." fotoboek recensie Onno Buiter 'De bouw van een schip, de VOC-replica Duyfken' door Robert Garvey. Uitgever: Vipmedia Publishing and Services, Breda Prijs: €29,95. De Australische fotograaf Rober Garvey is niet de eerste de beste. Zijn werk werd eerder al be kroond met de World Press Photo Award. Het boek De bouw van een schip over de bouw van de VOC-replica Duyfken beves tigt eens te meer hoe terecht dat was. De geur van hout, pek, zweet en zeewater kan de lezer bij wijze van spreken ruiken als hij een bladzijde omslaat. In het boek vertellen scheeps bouwers en bemanningsleden over hun werk om aan de hand van zeventiende-eeuwse schil derijen en overleveringen een zeewaardig schip te bouwen. Bouwtekeningen bestonden in de zeventiende eeuw niet. Ook doet Garvey verslag van de eer ste reis van de Duyfken naar ei landen in de Indonesische ar chipel in 2000. De Duyfken is na de Endaevour, het schip van James Cook, het tweede schip van de replica- werf in Fremantle in Australië. Micheal Young, een in Neder land geboren amateur-histori cus, kwam op het idee van de bouw. Het VOC-schip was met Foto uit besproken boek zijn 24 meter betrekkelijk klein, zodat de bouwkosten zouden meevallen. Op 10 januari 1997 legde Prins Wdlem-Alexander symbolisch de kiel. Op 10 juli 1999 ging het schip voor het eerst onder zeil en in 2000 maakte het de eerste reis naar historische plaatsen van de VOC in Indonesië en Australië. De echte Duyfken kwam in 1606 onder bevel van kapitein Willem Janszoon als eerste westerse vaartuig aan in Australië. In het huidige Queensland zetten de Nederlanders voet aan wal en maakten contact met de Abori ginals, op zoek naar goud dat zij niet vonden. De ontmoeting liep uit op een bloedbad. Negen op varenden werden door de abori ginals gedood.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23