Ama-afdeling Nieuweroord wordt met sluiting bedreigd KOOPZONDAG 5 MEI HEMELVAARTSDAG 9 MEI Sint Jozefkerk geeft geheim prijs intratuin werken is oké Scherpere regels voor raadsleden over vertrouwelijke informatie IP Leidsch Dagblad JAPANS RESTAURANT OINZAf NOORDWIJK J Tel.: 071362 30 38 f Leids opvangcentrum voldoet niet aan criteria van nieuw beleid Na 5 mei ging het martelen gewoon door teorganisatie Connexxion ;ost 370 arbeidsplaatsen Paniek om een rel die geen rel zou zijn Zondag 5 mei Leidsch Dagblad NR. 42915 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 zaterdag 4 MEI 2002 zw Kleintjes doen het '^goedkoper dan energiereuzen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) "m Spreekuur voor mensen met 'rM een slechte adem f O ^Ethiopië wil I dat Nederlandse f generaal vertrekt ;eii Weer helemaal thuis op de Pasar Malam kii ui Verhalen van ;ewone mensen n oorlogstijd ferkstraf geëist loot bezit van '"kinderporno \uschwitz: "hart van de holocaust B. jnleibel oed u ervoor alleen in rinnering te zweven als n dor blad in de wind. lechts dit heet leven anneer uw heden een irgen heeft Te koel 10/11° NW 3/4 leiden - De afdeling voor alleen staande minderjarige asielzoe kers in opvangcentrum Nieuwer oord aan de Leidse Rijnsburger- weg wordt op termijn hoogst waarschijnlijk opgeheven. Dat is het rechtstreekse gevolg van het nieuwe ama-beleid van staatsse cretaris Kalsbeek van justitie, dat overigens vorig jaar al in de Ka mer is vastgesteld. Anders dan voorheen worden alleenstaande minderjarige asielzoekers, die niet in aanmer king komen voor een verblijfs vergunning op asielgronden, nu door Peter Groenendijk leiden - Vandaag staat Neder land stil bij de verschrikkingen die plaatshadden tussen 10 mei 1940 en 5 mei 1945. Voor mis standen na de bevrijding is nau welijks aandacht. In Leiden wer den naar schatting enkele hon derden NSB'ers, landwachters en andere 'politieke delinquen ten' opgepakt en vastgezet. Vele tientallen waren onschuldig. De bevrijde Leidse bevolking wilde wraak nemen op degenen die heulden met de vijand. Pas maanden na de inrichting van interneringskampen voor colla borateurs (in Leiden onder meer in de Morskazeme en de Doe lenkazerne) plaatsten sommige Leidenaars vraagtekens bij de 'omstandigheden waarin de ge vangenen verkeerden, en bij het feit dat zij tgeen eerlijk proces hadden gehad. Uit schriftelijke bronnen blijkt dat veel gevangenen met ge zondheidsproblemen kampten. Een kamparts in de Doelenka- zeme zei tegen politieke delin quenten: 'Politiek verleden speelt een grotere rol dan ge zondheid'. Zie ook het bijvoegsel Erbij: versum/anp - Vervoersbedrijf aexxion schrapt 370 voltijds tien. De hoofdkantoren in Bo- bop en Hilversum worden sa- tngevoegd op een nog onbe- pde locatie, ontslagen vallen vooral on- a r het kantoorpersoneel en bij vi divisie openbaar vervoer, schauffeurs blijven buiten iot. De ontslagen zijn onder- ïl van een plan van Connex- In om zich beter te kunnen |penen in de concurrentie- jijd om de openbare aanbeste- ngen van buslijnen, i onderneming maakte dit gis- ren bekend. Bonden, onder- jmingsraad en de vijfhonderd jdinggevenden, bij wie veel Jppen vallen, zijn inmiddels jjelicht. Bij Connexxion wer- 12.000 mensen, van wie geen chauffeur zijn. Het zelfstandigde overheidsbe- Ijf is in ons land de grootste ïkveivoerder. Concurrenten private bedrijven als het jitse Arriva en het Franse BBA. reorganisatie vindt plaats op hoofdkantoor en bij de divi- openbaar vervoer. De afde den taxi en touringcarvervoer len buiten de plannen. Ook (advertenties) HET GROENE WARENHUIS geopend van 12.00-17.00 uur geopend van 10.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 vrijdag koopavond teruggestuurd naar het land van herkomst. De afgewezen jonge ren moeten worden opgevangen in aparte centra, waar ze 'klaar gestoomd' worden voor een te rugkeer. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers gaat waar schijnlijk eind dit jaar experi menteren met speciale ama- campussen: besloten terreinen met voorzieningen voor wonen, onderwijs en ontspanning, waar voor de meeste bewoners alles is gericht op een nieuwe start in het geboorteland. Tachtig pro cent van alle alleenstaande min derjarige asielzoekers moet te rug, is het streven van Kalsbeek. „Wij voldoen met onze ama-af- deling niet aan de criteria om het nieuwe ama-beleid uit te voeren", zegt clusterdirecteur W. Latupeirissa, verantwoorde lijk voor Nieuweroord en andere opvangcentra in de regio. „Zo dra het COA definitief de omslag naar het campusmodel maakt, wordt mogelijk de ama-unit in Nieuweroord opgeheven." Na ernstige kritiek van de In spectie Jeugdhulpverlening en Jeugdbescherming over een on veilige opvangsituatie voor ama's in Nieuweroord, is de rust op de bovenste etages van de oude zusterflat aan de Rijnsbur- gerweg inmiddels teruggekeerd. Het werk blijft moeilijk: de ama- begeleiders in Nieuweroord worstelen momenteel met het idee dat ze hun werk straks compleet anders moeten inrich ten. Waar ze nu nog voor de jongeren een gidsfunctie vervul len in de samenleving, moeten ze volgens het nieuwe beleid gaan meewerken aan een beëin diging van het verblijf van hun pupillen in Nederland. Zie ook het bijvoegsel Erbij door Wim Koevoet leiden - Er komt een algemeen onderzoek naar hoe Leidse raadsleden met vertrouwelijke stukken en informatie moeten omgaan. Daartoe hebben gister middag de fractievoorzitters van alle partijen, behalve die van het CDA en de ChristenUnie, in een spoedzitting besloten. W. Bleijie van het CDA en F. van As van de ChristenUnie waren verhinderd, respectievelijk onbereikbaar. Het Leidse politieke bedrijf is midden in het vooij aarsreces in de ban geraakt van 'het lek' dat informatie uit vertrouwelijke ge sprekken over het functioneren van burgemeester J. Postma naar buiten heeft gebracht. Het onderzoek, vertelt woord voerder L. de Lange van de WD, richt rich op de procedure als er vertrouwelijke informatie aan de orde is. „Wanneer is iets ver trouwelijk en wanneer niet, is iets voor altijd vertrouwelijk en hoe ga je om met vertrouwelijk heid? Dat rijn vragen waarop de antwoorden kennelijk nog niet voor iedereen even duidelijk rijn", aldus De Lange. Ook moeten er afspraken ko men over het uitwisselen van vertrouwelijke informatie langs de digitale weg. Door de perike len rondom de vertrouwelijke gesprekken over het functione ren van Leidens eerste burger is het vertrouwen geschaad, stelt De Lange. „Ik merkte vanmid dag hoezeer de fractievoorzitters de gebeurtenissen betreuren en hoe boos ze erover rijn. Achter halen hoe en door wie dit heeft kunnen gebeuren, is moeilijk maar het proberen toch wel waard. Eenonderzoek draagt daaraan bij." De Lange wijst erop dat al eer der vertrouwelijke informatie uit het stadhuis kort na versprei ding gewoon in de krant stond. Dat was onder meer bij de colle gevorming herhaaldelijk het ge- vaL „Maar er rijn gradaties in het schenden van de vertrouwe lijkheid. Uit de school klappen over het collegeprogramma is van een andere orde dan lekken uit vertrouwelijke gesprekken over persoonlijke aangelegenhe den, zoals het functioneren van de burgemeester. De Lange denkt niet dat het on derzoek zal uitmonden in af spraken over sancties. „Sanctio neren kan alleen als je voor de volle honderd procent hebt be wezen dat iemand heeft gelekt en dat lukt zelden. Wel is er pu blieke commotie na zo'n actie, zeker nu, waarna zoiets optreedt als zelfreiniging. Mag je hopen." wordt er gekeken of het aantal garages kan worden terugge bracht. Daarnaast gaat Connexxion be zuinigen op de materieelkosten. Al het onderhoud van de bussen vindt voortaan plaats bij de divi sie vlootbeheer. Tot nu toe viel dat onder de afzonderlijke re gio's. Die worden terugge schroefd van twaalf naar zes. Connexxion heeft tot de reorga nisatie besloten na een intern onderzoek naar de concurren tiekracht. „Na een aantal aanbe stedingen door provinicies en gemeenten blijkt dat rij kijken naar wie de meeste busuren kan leveren. Dat betekent dat je de kostprijs moet drukken", lichtte een woordvoerder toe. „Con currenten zijn bijvoorbeeld veel beter in de materiaalkosten." Bestuurder E. Teerink van de vakvereniging VHP vreest dat de werkdruk bij Connexxion verder toeneemt door het banenverlies. „Ik maak mij daar grote zorgen over", zei hij. De vakbonden overleggen maandag met de di rectie van het busbedrijf. Vol gens Teerink treft het banenver lies vooral die afdelingen waar VHP de meeste leden heeft. Op de foto een deel van het kunstwerk met twee van de evangelisten, links Mathéüs en rechts Marcus. Inzet: een detail van het tegelwerk met sjablonen. Foto's Mark Lamers NooRDwiJKERHouT - In de Sint Jozefkerk in Noordwijkerhout is een groot kunstwerk van Dun selman ontdekt. De kerk gaat morgen na een ingrijpende res tauratie weer open. Tijdens de werkzaamheden verscheen ach ter een muur een apsiswand van zeven bij acht meter en daarop prijkt een enorm kunstwerk van Jan of Kees Dunselman. De res taurateurs rijn nog niet over de identiteit van de kunstenaar uit. Op de wand prijkt een gehaven de Christusfiguur met vier apos telen, een vredesduif, een regen boog en een wolkpartij. Het werk, afkomstig uit 1918, is in gelegd met goud. Het bijbelse tafereel wordt omgeven door te geltjes met sjablonen. Paul van Nobelen, projectleider van de herinrichting, was in de wolken met de ontdekking. „Het werk is zo schitterend mooi. Wat het bijzonder maakt is dat Dunselman deze compositie waarschijnlijk helemaal zelf ont wierp, iets wat hij normaal niet vaak deed." Toen de werkgroep van de res tauratie vorig jaar in oktober wilde kijken wat achter de muur zat boorden ze een gaatje. „En daar keek de apostel Mathéüs ons aan. Toen we verder keken, bleek de Christusfiguur gedeel telijk weggevallen." Van de Christus die nu wordt gerestau reerd, is het gezicht reeds her steld. Over de waarde van de vondst durft Van Nobelen geen uit spraak te doen. „Ik heb echt geen idee wat het waard is, maar het is uniek in deze kerk. Bovendien kan je het er toch niet uithalen." Met de ontdekking schaart de Jozefkerk zich bij de Agathakerk in Lisse, de Heilig Hartkerk in De Zilk, de Sint Jeroen in Noordwijk en de Bartholomeus- kerk in Voorhout. In deze vier kerken prijkt reeds een Dunsel man op de muur. (advertenties) Minister Jorritsma deed niks fout, maar toch kijk voor een baan van nu /"7\ opwww.exactpi.nl exact Pagano weg bij Foster Parents den haag - Interim-directeur Rolph Pagano van Plan Neder land (voorheen Foster Parents Plan) heeft gisteren met onmid dellijke ingang rijn functie neergelegd en het bestuur om ontslag gevraagd. Aanleiding is de commotie die 'rond mijn persoon is ontstaan en de ge volgen daarvoor voor Plan Ne derland', aldus Pagano in een persverklaring. Het bestuur van Plan Nederland zegt 'geschokt' door zijn besluit te rijn en zich 'niet bij de gerezen situatie neer te leggen.' Meisje overleeft val negende etage Amsterdam - Een 12-jarig meis je is in de Bijlmer in Amster dam van de negende verdie ping van een flat gevallen. Het meisje overleefde de val, maar is in zorgwekkende toestand overgebracht naar het zieken huis. Hoe het meisje over de railing kon vallen, is nog niet duidelijk. Ze had kort daarvoor ruzie met haar moeder. Het meisje verliet de woning en viel daarna naar beneden. Staafbommen in brievenbussen VS Chicago - In de Amerikaanse staten Illinois en Iowa rijn gis teren circa zes staafbommen ontploft die waren verborgen in brievenbussen. Volgens de Amerikaanse posterijen vielen er zeker vijf gewonden. De ex plosieven gingen af op het mo ment dat iemand de bussen aanraakte. De explosieven rijn aangetroffen in een straal van 240 kilometer rond de stad Da venport in Iowa.In de betrok ken bussen rijn vlugschriften gevonden met kritiek op de Amerikaanse regering. Kunstenaar spijkert arm vast sydnev - De Australische per formance-artiest Mike Parr heeft gisteren zijn arm aan de muur laten spijkeren. Parr die als gevolg van een geboortede fect maar één arm heeft zal 36 uur lang vastgespijkerd aan de muur van een galerie doorbren gen. Zijn performance 'Arm aan de muur' is via internet te vol gen. den haag/anp - Minister Jorrits ma van economische zaken heeft vergeefs van de redactie van het Algemeen Dagblad ge- eist om af te zien van een artikel over subsidie van haar ministe rie, die ten goede kwam aan het bouwbedrijf van haar echtge noot. Volgens Jorritsma wekt het arti kel de schijn van belangenver strengeling en wordt haar inte griteit aangetast. De chef bin nenland van het Algemeen Dag blad, Bennis, zei gisteravond dat het artikel vandaag groot ge plaatst zou worden in de krant. Jorritsma lichtte haar standpunt gisteren toe tegenover de pers, zonder dat die inzage had in het artikel. Duidelijk is wel, dat het gaat om de bouw van een hotel en subsidie voor investeringen in de noordelijke provincies. In 1999 is een IPR-subsidie (in vesteringspremie) verstrekt van 1,6 miljoen gulden aan JJA Vast goed, onderdeel van het Jorrits- ma-concem, voor de bouw van een hotel in Heerenveen. Dat hotel is overigens officieel ge opend door mevrouw Jorritsma zelf. De subsidie werd in 1997 toege kend. Jorritsma werd in 1998 minister van economische za ken, maar dat betekent volgens haar niet dat ze enige bemoeie nis heeft gehad met de investe ringspremie. Jorritsma zegt zich al meer dan twintig jaar niet meer met het bedrijf van haar echtgenoot te bemoeien. Wel heeft zijzelf een belang van 6 procent in de onderneming. Maar toen ze in 1994 minister van verkeer en waterstaat werd, heeft ze volgens de toen gelden de regeling voor bewindslieden de zeggenschap over die aande len overgedragen aan een stich ting. Eén van de drie bestuursle den van die stichting is haar dochter. Volgens Jorritsma is „er niks aan de hand" en moet Jorritsma Bouw net zo goed als elke ande re onderneming in aanmerking kunnen komen voor subsidiere gelingen. Jorritsma wilde de publicatie van het artikel niet afwachten en geopend van 12.00 - 17.00 uur van Winsen tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 - 3010282 Minister Jorritsma. Foto: ANP/Olaf Kraak gaf gisteren al commentaar, om dat zij bang is dat het verhaal een eigen leven gaat leiden. De minister wil de „hype" voorblij ven. Zij vreest dat het zal lijken dat zij persoonlijk bij de zaak betrokken wasen er sprake was van onverenigbaarheid van be langen. „Niets is minder waar." Maandag geopend v.a. 10 uur 14-16 uur: kinderen knutselen vlinderkasten Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: G maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. _QMDV c> 52,00 52,50 (i.vm. controle ryDerorgngi Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bn aitomatBtfie betalng e mjn V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1