KUNST CULTUUR 'Geld lenen voor behoud monumenten' Tussen idee en concept 'Je leven niet door haat laten verpesten' R7 Bob Dylan in Ahoy': hoe ouwer, hoe meer power Slankvol Tgm van Jijnsburg Gassiek' Ashanti Tentoonstelling over poep in Natuurmuseum Tilburg zaterdag 4 MEI 2002 v i'a Paarse kabinetten volgens Van Volenhoven 'redders van de monumenten in Nederland' sar Anneke Brassinga. n jPD/Roland de Bruin ma zieprijs voor )eke Brassinga lag - Anneke Brassinga %et haar bundel 'Ver fde VSB Poëzieprijs 2002 hjnen. Aan de prijs is een ^van 25.000 euro verbon- olgens de jury is Bras- IV^ Verschiet' een 'onge- veVolle, rijke bundel van ^jke poëzie, waarin de vaak schitterende wijze Mogelijkheden laat zien: in 1 jgste lyriek, in de humor qi in de zeer mooie verta- me. De literaire onderschei- vaterd in 1994 voor het eerst y tikt aan Hugo Claus voor ^%idel 'De Sporen'. Vorig lvbn Kees Ouwens met zijn >e~J 'Mythologieën'. Izaam servies r de hamer den haag/gpd - Er is nog steeds onvoldoende geld voor het be houd van monumenten. Daar om moet bij restauraties het nog ontbrekende bedrag worden voorgefinancierd, zodat er direct geld beschikbaar komt. Het rijk moet zich vervolgens garant stellen voor het betalen van ren te en aflossing van die lening. Deze suggestie deed mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de Stichting Nationaal Restaura tiefonds, gisteren bij de opening van het Oudheidkundig Muse um Amemuiden. Volgens Van Vollenhoven gaan veel noodzakelijke restauraties wegens geldgebrek niet door. Daardoor blijft het risico be staan dat gemeenten zwichten voor het soms aantrekkelijke al ternatief van sloop en nieuw bouw. Het plaatsen van een ge bouw op een monumentenlijst vormt daartegen geen bescher ming. Van Vollenhoven bestempelde de twee paarse kabinetten als 'de redders van de monumen ten in ons land'. Zij hebben aan vijftien jaar van bezuinigingen een halt toegeroepen. Door die bezuinigingen was er een subsi dietekort van 635 miljoen euro ontstaan. Het tweede paarse ka binet heeft tot 2010 extra geld beloofd en het tekort terugge bracht tot een bedrag van 182 miljoen euro. muziek recensie Louis du Moulin Concert: Bob Dylan in het kader van The Never Ending Tour'. Gezien: 2/5, Ahoy". Rotterdam. eiitDAM - Bij veilinghuis keje's in Amsterdam komt tainei een zeer zeldzaam anservies uit de achttiende oonder de hamer. Volgens g llinghuis is het een van de min dergelijke serviezen die 3 q elkaar zijn. De andere o|jn in bezit van musea. 1. kht wordt dat het 83-deli- t qpuig-servies ongeveer :n0 euro opbrengt. ni ee 0 muziek recensie al Lidy van der Spek aj ;e; ucert 'Rijnsburg Klassiek' met n Stuker, viool. Marsha Molenaar, Simone Riksma en Klaartje van it iven, sopraan, piano begeleiding lam Karres en Wouter Padberg. 0: 3/5, Gemeentehuis, Rijnsburg. imeente Rijnsburg intro- tt zijn splinternieuwe zjtserie met twee laurea- in het Prinses Christina lurs. Beiden zijn door Prinses Christina uitge- i voor een optreden in de zaal van Carnegie Hall fork). *|a Molenaar is een aan- ind talent op de vleugel, lar kleine elegante water vingertjes danst ze over In Scarlatti's Sonate iont ze direct haar vak- i-:hap, maar nog geen int eken visie. Dat gebeurt in 'èlude en Fuga in Cis van daar levert ze naast haar ^vlugheid enorme kracht ■"rositeit. Haar linkerhand ontwikkeld waardoor de ien links en rechts in de tarkant aan elkaar ge- zijn. :ts Etude 'Un Sospiro' en laaropvolgende razend jke Concertétude 'Gno- :igen' speelt Marsha be id. Hier is sprake van leel persoonlijke aanpak mengebalde emotie, in- betrokkenheid. Prachtig :r een melodie op uit een /al van gebroken akkoor- ls een lange diepe zucht, ïoompjes hopsen veder- loor Rijnsburgs gemeen- vallen ratelend om als indeloos aantal domino- 1; heel knap en spetterend eld. Igens treedt Simone Riks- >or het voetlicht. Ze heeft aaie iets mollige sopraan, en tijd nodig heeft om te ïatiseren. Opvallend mooi r articulatie en dictie. In deren van Hahn, Boulan- 1 Fauré is het echt smullen e Franse taal. Fijnzinnig ze uiting aan de inhoud Ie tekst. Haar klankkleur naarmate de avond ver warmer in alle registers, eft een fantastische bege- aan Wouter Padberg die ns op de voorgrond niettemin zeer aanwezig it zijn muzikale en mee lde spel. Natuurlijk kon ticende Bloemen (en vogel) uit Delibes' Lakmé niet jven in Rijnsburg bloe- tad. Maar interessanter is uet van W. Stoppelenburg de luiken geloken', waarin ederlandse taal allerliefst n recht komt. Simones te- >eler is hier de wat scher- sopraan Klaartje van Veld- burg Klassiek' had zijn irtserie niet klankvoller en inluiden. Met The Band vormde Bob Dy lan eind jaren zestig, begin jaren zeventig een fantastische twee eenheid, waar altijd het aureool van 'nooit meer te overtreffen' omheen is blijven hangen. Maar aan die exclusieve status kan toch nog wel eens een einde ko men indien de Amerikaanse folkrockveteraan (60) blijft toe ren met zijn huidige begelei dingsgroep. Want zijn rentree in het uitverkochte Ahoy" werd vooral een gedenkwaardig avondje omdat His Royal Bob- ness en de zijnen zich open baarden als een buitengewoon hecht kwintet. Natuurlijk voerde Dylan vrijwel aldoor de boventoon, maar wel in ongelooflijk fraai samenspel met gitarist Charlie Sexton, mul ti-instrumentalist Larry Camp bell, contrabassist Tony Gamier en drummer Jim Keltner. Waar mee uiteraard meteen is gezegd dat de oude meester vlijm scherp was en zich ook niet zo superieur opstelde als hij in het verleden maar al te vaak deed. Zeer veelbetekenend waren zijn korte amicale onderonsjes met zijn bandleden na bijna ieder nummer. Alsof het nieuwe stu dio-opnamen betrof in plaats van het zoveelste optreden in het kader van 'The Never En- ding Tour' die dertien jaar gele den van start ging en zijn naam met de dag meer eer gaat aan doen. Hoe ouwer, hoe meer power, geldt dus (ook) voor Dylan en dat is extra bijzonder gegeven zijn verwoestende levenswandel gedurende tientallen jaren. Sinds zijn ziekenhuisverblijf we gens hartproblemen in 1997 lijkt echter de rook om zijn hoofd verdwenen en hoeft zeker aan zijn spelplezier op het podium niet meer te worden getwijfeld. Imponeerde The Zim bij zijn vo rige concertvisite aan het Rotter damse sportpaleis (september 2000) vooral door zijn fans te confronteren met de 'heront dekking' van zijn stem, dit keer werden de oren van de Bobcats veel meer gestreeld dan ge schuurd. Doordat Saint Bob er op uit was om zoveel mogelijk verse subtiliteiten te laten over komen in het grotendeels be kende repertoire. Mooiste voor beeld: de voorlaatste toegift 'Blowin' in the wind', ingetogen vertolkt als zelden tevoren, maar ook doorspekt met verrassende meerstemmige uithalen. Het re lativerende, clowneske spronge tje en de zelfspottende grijns waarmee Dylan de vorige keer afscheid nam bleef ditmaal (na een dampende uitvoering van All along the watchtower') ach terwege. Terecht, omdat hier tweeënhalf uur een uitgebalan ceerd collectief op de toppen van zijn kunnen had gespeeld. new york - De 21-jarige Amerikaanse zangeres Ashanti is een rijzende ster aan het R&B-firmament. Met haar single 'Foolish' stootte Ashanti deze week Celine Dion van de bovenste plaats van de Amerikaanse hitlijst, terwijl nog twee van haar andere nummers op andere plaatsen in de toptien terug te vinden zijn. Van haar debuut-cd 'Ashanti' zijn inmiddels meer dan een miljoen exemplaren verkocht. Foto: AP Jim Cooper Tilburg - Van 7 juni tot 1 september is in het Natuurmu seum Brabant in Tilburg de tentoon stelling 'Poepgoed' te zien over de ont lasting van mens en dier. De tentoonstelling is naast educatief ook vermakelijk: bezoekers kunnen flipperen in de dar men van een zebra en een kijkje ne men in het achter werk van een nijl paard. Naast de 'gewone' tentoon stelling is er 8 en 9 juni in samenwer king met Safaripark de Beekse Bergen een Keutelweek end. In het muse um liggen dan uit werpselen van ka melen, neushoorns en leeuwen van het dierenpark. Verzor gers van de dieren geven tijdens het weekeinde uitleg over de verschillen de soorten poep. door Rob Schoonen Amsterdam - Als de conceptue- le kunst uit de jaren zestig, ze ventig iets heeft veroorzaakt, dan is het wel het aanscherpen van de waarneming. Of, zoals Sol Lewitt het in 1968 verwoord de: „Een geslaagd kunstwerk verandert de waarneming van de toeschouwer (en van de kun stenaar)." De samenstellers van de exposi tie 'Conceptuele Kunst in Ne derland en België 1965-1975', in het Stedelijk Museum Amster dam (SMA), willen een beeld schetsen van de beginperiode van de internationale kunststro ming. En daarom zijn vrijwel al le zalen op de benedenverdie ping en het prentenkabinet in geruimd met de beeldbepalers van deze kunstrichting. De aanleiding voor de tentoon stelling is op zijn minst discuta bel. Veel kunstenaars leggen zich vandaag de dag meer toe op processen, sociale interactie en communicatie dan op een materiële uitwerking van hun ideeën, zo wordt gesteld. En dus is hun werk verwant aan de conceptuele kunst uit de jaren zestig en zeventig. Vandaar dit overzicht van de periode 1965- 1975 waarin overigens de be trekking met het Nederlandse taalgebied centraal staat. Die beperking tot Nederland en België lijkt wat bekrompen, maar is het niet: galeries uit bei de landen waren destijds voor lopers als het ging om het tonen van baanbrekende kunstenaars als Lewitt, Lawrence Weiner, Carl Andre en Daniel Buren. Ne derland was een ontmoetings plek voor kunstenaars uit alle windstreken en bovendien was er zo iemand als Wim Beeren die in 1969 in het Stedelijk de veelbesproken tentoonstelling 'Op losse schroeven' organiseer de en twee jaar later 'Sonsbeek buiten de perken'. Conceptuele Kunst vormde het hart van die presentaties. Maar ook de Nederlandse kun stenaars lieten zich niet onbe tuigd want figuren als Marinus Boezem, Ger van Elk en Jan Dibbets speelden in die begin- Getuigenissen van gewone mensen in oorlogstijd TEntree de l'Exposition' van de Belg Marcel Broodthaers in het Ste delijk Museum. Foto: GPD tijd een bepalende rol. Dibbets fungeerde daarnaast ook nog eens als contactpersoon tussen Amerikaanse en Europese colle ga's en kunstinstituten. En dus wordt de bezoeker haast over donderd met een enorme hoe veelheid conceptueel werk. Maar liefst 281 werken zijn er samengebracht in Amsterdam en tezamen vormen ze een in drukwekkend overzicht van 'de idee' en 'het concept' zoals dat in dat decennium is verbeeld. Nu is 'verbeeld' in dit verband een op zijn minst wat dubieuze titel, want waar de conceptuele kunst nu juist probeerde de kunst te dematerialiseren, kwam het verbeelden als zodanig nog al eens op het tweede plan. De teksten van bijvoorbeeld Josepg Kosuth en of die van Weiner zijn wat dat betreft goede voorbeel den van een opvatting dat het concept als zodanig als kunst werk volstaat. Lewitt formuleer de dat als volgt: „Ideeën alleen kunnen kunstwerken zijn; ze bevinden zich in een ontwikke lingsreeks, die tenslotte een of andere vorm zou kunnen krij gen. Alle ideeën behoeven niet gematerialiseerd te worden." Ook voor Marcel Broodthaers kwam de idee op de eerste plaats en pas daarna de - zoals hij het noemde - 'beeldende vormgeving'. Maar de Belg kwam al snel tot de conclusie dat, om een idee behoorlijk uit te kunnen voeren, je met beel dende middelen moet kunnen spelen. Het is een heerlijke, bijna nos talgische tentoonstelling waarin veel hoogtepunten zijn opgeno men. De aanname van de sa menstellers dat veel hedendaag se kunstenaars zich verwant voelen met de ideeënstroom van dertig jaar geleden, is op de ze tentoonstelling - vanwege de beperking in tijd - niet te zien. Maar mogelijk wel daarbuiten. Want ontegenzeggelijk worden er vandaag de dag veel 'concep ten' bedacht en ligt 'interactie' inderdaad op de lippen van ie dere zichzelf respecterende kunstenaar. Maar of dat is terug te voeren naar de Conceptuele Kunst van toen? Is de 33-jarige Martin Creed, die afgelopen de cember de Turner Prize won met het omstreden werk 'The lights going on and off, verwant aan Lewitt, of nog verder terug aan Marcel Duchamp? Dat hij schatplichtig is aan de Concep tuele Kimst staat vast; hij kan dat zelf ervaren in het Stedelijk Museum. Maar of hij zich er veel aan gelegen laat liggen? Och, zoals Lewitt al schreef: „De waarde van het conceptuele kunstwerk ligt in zijn onvoor spelbaarheid." 'Conceptuele Kunst in Neder land en België 1965-1975', tot 23 juni, ma.-zo. 11.00-17.00 uur, Stedelijk Museum, Paulus Potterstraat 13, Amsterdam. Catalogus 40 euro. door Rody van der Pols leiden - Trees heeft een Cana dees', schalt het door de straten. Er klinkt muziek, er wordt ge danst en gedronken. Bevrijdings dag. Steeds minder mensen kun nen zich de intocht van de gealli eerden nog persoonlijk herinne ren. De generatie die de oorlog heeft meegemaakt is er bijna niet meer. Wat blijft, zijn de indruk wekkende verhalen. In het boek 'De laatste getuigen' zijn herinne ringen bijeengebracht van gewo ne mensen, zowel Nederlanders als Duitsers, en hun ongewone keuzes in oorlogstijd. Een van hen is Kees Buis (87). Meer van een halve eeuw na da to treedt hij alsnog met zijn oor logservaringen naar buiten. Want eigenlijk heeft de beschei den Leidenaar zijn belevenissen altijd voor zich gehouden. „Je wilt afstand nemen, een nieuw leven opbouwen. En ik werd na de oorlog volledig in beslag ge nomen door mijn werk", vertelt hij, zijn woorden zorgvuldig kie zend. Pas een paar jaar geleden besloot hij zijn ervaringen toch nog aan het papier toe te ver trouwen. „Ik heb geen toekomst meer, alleen nog verleden. Op zo'n moment ga je terugkijken op je leven." De eerste versie van zijn verhaal had meer weg van een curricu lum vitae, een verzameling fei ten, vertelt Buis. Op aanwijzing van zijn dochter, Suzanne Buis, zette hij het verhaal in de hij vorm en gaf hij de hoofdper soon een andere naam. Deson danks is het verhaal - op een paar details na - waar gebeurd. Zoals alle verhalen in het boekje zijn opgetekend uit de mond van bestaande personen, Ne derlanders en Duitsers. Dat laat ste is het werk van zijn dochter die in Duitsland woont. Ook het verhaal van Kees Buis begint in Duitsland. Daar is hij, zoals zoveel Nederlanders in de zomer van 1939, op vakantie. „De Nederlandse kranten schre ven in die tijd nauwelijks over terreur", vertelt hij. „Daarente gen prezen ze de economische vooruitgang in Duitsland. In 1938 waren de Olympische Spe len in Berlijn gehouden, waar over men lovend was. Boven dien bestreed Hitier het com munisme, zo werd gedacht." Maar eenmaal in Duitsland maakt de 25-jarige Buis kennis met de schaduwzijde van het nazi-bewind: de spotprenten van joden langs de landwegen, de propagandaberichten in de kranten, de waarschuwingen in de cafés dat het maken van grapjes over Hitier zou worden bestraft. Bovendien valt de grote terughoudendheid van de arbei ders hem op wanneer hij vraagt hoe het is om in het Duitsland van Hitier te leven. Al snel trekt de vakantieganger zijn conclu sie: het Duitse volk mag dan misschien in economische voorspoed leven, tegelijkertijd leidt het een geknecht bestaan. Tijdens een van de laatste dagen van zijn vakantie bezoekt Buis het café Hof van Holland in Duisburg, waar hij zijn laatste marken met de Rijnschippers wil wisselen tegen guldens. Daar raakt hij in gesprek met twee Nederlanders die in een Duitse elektriciteitscentrale werken. „Ik vroeg ze waarom ze dat deden. Duitsland bereidde een oorlog voor. Daar was elektriciteit voor nodig. Op deze manier hielpen ze Hiüer in feite met het voeren van zijn strijd." Maar de twee mannen blijken saboteurs te zijn. Al snel probe ren ze ook Buis voor hun zaak te winnen, want met zijn kennis van betonconstructies komt hij zeer van pas. Waarschijnlijk kan Kees Buis: „Als de vijand op de vlucht slaat, neemt het aantal helden toe." Foto: Mark Lamers hij als bouwvakker bij de aanleg van een elektriciteitscentrale aan de slag, waar hij zijn mak kers, voor zover ze te vertrou wen zijn, kan uitleggen hoe de betonconstructies verzwakt kunnen worden. Hij besluit op het voorstel in te gaan. Niet uit idealisme of edelmoedigheid, benadrukt hij. „Nee, ik werd aangetrokken tot het avontuur. Bovendien was ik mijn baan in Nederland kwijtgeraakt, dus ik dacht: het kan geen kwaad om het een tijdje in Duitsland te proberen." Buis wordt aangenomen, gaat in Essen wonen en smeedt gedul dig zijn plannen voor een sabo- tage-actie. Die slaagt uiteinde lijk hij weet een brug te laten verzakken. Maar door een sa menloop van omstandigheden wordt hij opgepakt. Hij ver dwijnt drie maanden in de ge vangenis, waarvan hij er twee in de isoleercel doorbrengt. „Ge lukkig kon ik goed dagdromen. Wanneer Buis vrijkomt, kan hij niet terug naar Nederland. Er volgt een periode van loodzwaar constructiewerk onder erbarme lijke omstandigheden. Inmid dels is het '43 geworden en volgt het ene na het andere bombar dement. Buis overleeft er elf, al vorens hij door een list terug naar Nederland kan. Het zijn vervelende herinneringen, die hij liever niet al te breed uit meet. .Sowieso heeft de Leide naar niet veel op met grote woorden. „Als de vijand op de vlucht slaat, neemt het aantal helden toe", heeft hij na de oor log ervaren. En als een held ziet hij zichzelf allerminst, bena drukt hij meerdere malen. „Veel mensen benadrukten na de oorlog hoezeer ze tegen de Duitsers waren. Maar ^dertus- sen kochten ze wel een Volks wagen en verhuurden ze hun huis aan Duitse vakantiegan gers." Anti-Duits is Buis nooit geworden. Hij is er bovendien nog vaak teruggeweest. „Ie kunt je leven niet door haat laten ver pesten", zegt hij. „Bovendien: ik heb tijdens de oorlog pracht- Duitsers ontmoet. Veel van hen waren tegen het nazi-bewind. Alleen stonden ze voor de keu ze: of gehoorzamen, of het con centratiekamp." 'De laatste getuigen, Gewone mensen en hun ongewone keuzes in oorlogstijd'. Het Spectrum. 11,95

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19