AZC in Leiderdorp begint sluiting met instroomstop RIJN VEENSTREEK/LEIDSE REGIO Kruisgebouw Hoogmade wordt illegaal bewoond 'B en W misleiden de raad' ariadne at Home! Verslaafd aan koken en bakken voor nonnen en bejaarden e%. 8fk vertoont er gebreken Lastig teamwerk Nog geen einde aan fluitende masten Nu in de winkel voor maar 2,99! houding 'iito-over overval "p aan den run - De poli- J. jlphen aan den Rijn heeft eek een man aangehou- verband met de roof- ;te4 op een Texaco-benzine- ïiejvorige week maandag, najvaller hield een mede- i nivan de pomp onder ;s nn nam 700 euro mee. De ideheeft de zaak overgedra- fisp het openbaar ministe- g Mean daarom niet zeggen ian al heeft bekend. Het n Aar ministerie gaf daar m jiddag ook geen ant- enlop. Wieringen lurgerlid wou de - De 74-jarige B%n Wieringen kan nog 'S^geen afscheid nemen agfpolitiek. Na 33 jaar -'iï§egen zijn zin een eind h X raadslidmaatschap CDA in de gemeente ortooude. De Hoogmade- G^emt nu zitting als bur- de commissie openba- uten. Van Wieringen dat hij, door middel van tijdens de erbteraadsverkiezingen in de raad zou worden 1%. In tegenstelling tot bij verkiezingen, gebeur- Jechter niet. „Daar heb ik (streep onder gezet. Ik ga rolen of het bevalt om bur ble zijn. En anders stop ik gtf :el ittochtje ouderen 'vsorp - Partyboot de ?^ia' vaart 14 mei uit voor iorpse senioren. Om d^r vertrekt de boot vanaf e*jenrode voor een vaar- de Hollandse wate- XS organisatie van het uit- |s in handen van de ^fendienst Dorpskerk en jiting Pluspunt. Er zijn 1 Mcele plaatsen beschik- kan via tel. (071) lerie in .Kar t - Traditiegetrouw heeft rrij dag na hemel vaart s- h? 10 mei, weer een brade- kts in het centrum van r. Vanaf het Lindeplein iet het Vosholplein tussen 9 en 17 uur kra- ,3(r is een live-band en li- icing. Voor kinderen is er iwfariland waar ze kunnen len, en spelen. 50 ri ïrlKERK AAN DEN RIJN - De ands Hervormde kerk in aan den Rijn ver meer gebreken dan ver- Het groot onderhoud dat ;nkele jaren aan het veer- eeuwse godshuis wordt is niet voldoende om breken te verhelpen, al- s Lekx van de kerkenraad, rk moet daarom worden °!iureerd. Wanneer dat rebeuren en hoeveel kos- atnee gemoeid zijn, is nog "lekend. Dat moet blijken 3it restauratieplan dat het ;ctenbureau momenteel |t opstellen is. ,^,De aannemer wees ons rzakkingen van de kerk. :ddien moet er veel meer erk worden gepleegd dan fit." De kerkenraad wil de tatie binnenkort bespre- let de gemeente Rijnwou- je kan vervolgens subsidie igen bij de Rijksdienst Ie Monumentenzorg, en gaan de geplande on- udswerkzaamheden ge- door. De financiering i>or is sinds kort rond, al- ïn blije Lekx. Voor het on- ud was een bedrag van euro (half miljoen n nodig). Door middel van dies van monumenten- de provincie Zuid-Hol- o acties en sponsorbijdra- is het bedrag bijeen ge- jpt. De opvallende ther- ïter in de tuin die steeds lenodigde bedrag aangaf, linds enkele weken op nul. lt er altijd geld nodig blijft iet onderhoud van de kerk liseren de hervormde en de irmeerde gemeente in tkerk voor de tweede keer amiliedag. Alle activiteiten iterdag 25 mei concentre- ch vanaf 9 uur rondom de (rmeerde kerk aan de itraat 15. een vrijmarkt, een plan- :kt, allerlei activiteiten kinderen en een veiling, joederen of diensten voor Hing wil aanbieden kan te- bij Ruud van Stam of bij Lekx (tel. 071 - 3413574 Jacobswoude wil tijdelijke bewoner uit pand zetten hoogmade - De tijdelijke be woner Cees Colijn van het kruisgebouw in Hoogmade moet eruit van de gemeente Ja cobswoude. „Bewoning is in strijd met het bestemmings plan en dat is enige tijd terug nog eens uitdrukkelijk door de raadscommissie ruimtelijke or dening bevestigd", zegt wet houder Verhagen in een toe lichting op het collegebesluit om de illegale bewoner aan te schrijven. De Ontwikkelingsmaatschappij Hoogmade, die het pand ge bruikt als verkoop- en informa tiekantoor voor de woningen in het nieuwe centrum, verleent tijdelijk onderdak aan Colijn. Hij woonde met zijn vrouw tot voor kort in de woonboot die pal voor zijn scheepswerf aan de Kerkstraat lag. Over de bestemming van het kruisgebouw is de afgelopen ja ren veel discussie geweest. Het pand heeft een kantoorbestem ming, maar omdat er in Hoog made veel behoefte is aan woonruimte, hebben diverse mensen al geprobeerd er te gaan wonen. Jacobswoude heeft dit steeds tegengehou den. B. van Dinten van de Ontwik kelingsmaatschappij Hoogma de vindt de reactie van de ge meente 'een beetje overdre ven'. De woonboot moest wij ken voor saneringswerkzaam- heden, die noodzakelijk zijn om met de renovatie en uit breiding van het dorpscentrum te beginnen. Om die reden ver leent Van Dinten de woon bootbewoner onderdak. „For meel heeft de gemeente wel ge lijk, maar het gaat om een tij delijke overbrugging van één tot anderhalf jaar", aldus Van Dinten. „Het is in Hoogmade erg moeilijk om tijdelijk iets te vinden, maar we zijn in gesprek met de gemeente en Woon diensten Aarwoude." Colijn beseft dat hij illegaal in het kruisgebouw woont. „De projectontwikkelaar bood ons dit aan als tijdelijke oplossing. We zijn er toen ingetrokken. Ik heb er op dat moment nooit bij nagedacht dat het niet mocht." Colijn snapt niet dat de ge meente zich zo druk maakt. „We blijven hier maar tijdelijk. We hebben al een huis gekocht in het nieuwe centrum." De Hoogmadenaar verwacht dat zijn woning, die nog moet wor den gebouwd, over twee jaar klaar is. Wat hij doet, als hij toch eerder het kruisgebouw uitmoet, weet hij nog niet. „Ik laat de onderhandelingen met de gemeente over aan de pro jectontwikkelaar. leiderdorp - de instroom van nieuwe asielzoekers in azc lei derdorp is stopgezet. dat is no dig omdat het asielzoekerscen trum per 1 september dicht gaat. de 600 bewoners die nu nog in de zeven paviljoenten ten verblijven, worden de ko mende vier mjvanden zoveel mogelijk ondergebracht in de AZC's van Alphen en Waddinx- veen. Om ruimte te creëren is in deze centra ook een instroom stop afgekondigd. W. Latupeirissa, clusterdirecteur van vier asielzoekerscentra in de regio, verwacht dat AZC Leider dorp bij Driegatenbrug medio augustus leeg is. „Volgens af spraak dragen wij het centrum daarna over aan de afdeling vastgoed van het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA). Die zorgt voor de verdere ontmanteling." Dat het paviljoententencomplex hooguit twee jaar aan de Zijldijk zou kunnen blijven staan, stond van tevoren al vast. Leiderdorp wil op het stuk grond een veer tigtal dure woningen bouwen, als overgang van de bebouwde kom naar open polderland schap. Ook heeft de gemeente samen met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting plannen om bij Driegatenbrug betaalba re (huur)huizen voor starters, werkende jongeren en studen ten te bouwen zo gauw de pavil joententen verdwenen zijn. Te vens komt er in het gebied een watersportcentrum voor stu denten. Toch heeft het COA nog aan Leiderdorp gevraagd of het cen trum wat langer open kan blij ven. „Maar Leiderdorp heeft heel duidelijk 'nee' gezegd. En andere locaties voor opvang zijn er niet, dus houdt het wat ons betreft op." „De plannen voor inrichting van het gebied liggen al klaar", verduidelijkt wethou der Molkenboer de Leiderdorp- se opstelling. „Als alles meezit gaan deze plannen na de zomer al in procedure. De resterende tijd voordat we met bouwen be ginnen hebben we hard nodig om de vervuilde grond van Me- paco te saneren. Het AZC langer laten staan is dus praktisch on mogelijk." Latupeirissa kijkt tevreden terug op twee jaar AZC in Leiderdorp. „De opvang is in redelijke mate goed verlopen. Natuurlijk had het type opvang in paviljoenten ten beter gekund, maar daarom is er ook voor een relatief korte opvangperiode van twee jaar ge kozen. Bovendien was het AZC in eerste instantie bedoeld als noodoplossing, om iets aan het schrijnende tekort aan opvang plaatsen te doen. Dat is gelukt. Leiderdorp heeft daar een be langrijke bijdrage aan geleverd." Ook wethouder Molkenboer is tevreden. „Natuurlijk ging er wel eens iets mis, maar overal is wel wat. Als we de ruimte zouden hebben, zou ik het zo weer doen. Destijds was ik ook voor stander van opvang voor een langere periode. Dan hadden we tenminste een betere vorm van huisvesting kunnen neerzetten. Want wonen in deze paviljoen tenten moet niet te lang duren. Dan is het nu na twee jaar wel welletjes." Minder tevreden is hij over de integratie van de bewoners van het AZC in de Leiderdorpse sa menleving. „Doel was om activi teiten te organiseren ter vergro ting van het wederzijdse begrip, maar dat is niet goed van de grond gekomen. Veel bewoners bleken namelijk op Leiden ge oriënteerd. Niet zo vreemd, want deze stad heeft een dieper geworteld netwerk voor de op vang van vluchtelingen. In Lei derdorp moest alles nog worden uitgevonden." warmond - Op de Kagerplassen gingen Leidse banken gistermiddag met elkaar de competitie aan. Teams van ING, de Rabobank, Fortis, Staalbankiers en BDO Accountants en Adviseurs deden mee aan de eerste Leidse Interbancaire Sloepenrace. In een één-tegen-ééngevecht moesten de ploegen om beurten tegen elkaar in het strijdperk treden om 200 meter te roeien. Elk team bestond uit acht roeiers en een stuurman. Volgens organisator R. van Eijk van BDO ging het roeien niet alle banken even gemakkelijk af. „Het teamwerk bleek best las tig. Je kon zien dat door de vele reorganisaties niet iedereen even goed op elkaar is ingespeeld. Sommige teams hadden grote moeite om tegelijk in een goede cadans te roeien." Het organiserende BDO won alle onderlinge wedstrijden, maar vond het niet netjes om als or ganisator aan de finale mee te doen. Daarom ging de eindstrijd tussen het team van ING en de Rabobank. ING trok daarin na spannende strijd aan het langste eind. Foto: Mark Lamers Guus Ponsioen blijft geloven in plan voor jeugdtheater warmond - „Ze zijn nog niet klaar met ons." Guus Ponsioen en zijn werkgroep zijn niet van plan zich bij voorbaat neer te leggen bij de keuze van het col lege van B en W om de oude gymzaal te veranderen in een galerie annex grand café. Ponsi oen weigert te accepteren dat zijn plan om in het monumen tale gebouw een jeugdtheater te vestigen schipbreuk lijdt. Om de raadsleden te beïnvloe den wil hij zijn plan voorleggen aan de jeugd van Warmond. Ponsioen hoopt dat de kinderen zich massaal achter zijn idee scharen. Zo'n signaal zou de po litiek onmogelijk kunnen nege ren, meent hij. „De oude gym zaal is gebouwd voor kinderen en moet ook voor kinderen blij ven. Het zou de zoveelste keer zijn dat volwassenen een ge bouw van kinderen tot een dranklokaal voor zichzelf ma ken." Ponsioen is van mening dat het college zijn voorstel over de toe komst van de oude gymzaal aan de raad op een oneerlijke ma nier presenteert. „Het college misleidt de raad. Daar ben ik heel boos over." Woest is hij over de opmerking in het voor stel dat zijn plan 'meer van het zelfde biedt'. „Dat vind ik echt gemeen. Waarom zeggen ze dat niet van de galerie? Als er één plan variatie biedt, is het mijn plan." De gemeente is echter van mening dat zijn jeugdthea ter 'concurrerend is ten opzich te van het Trefpunt'. De compo nist en tekstschrijver beweert juist het tegendeel: „Het jeugd theater kan een enorme uitstra ling hebben naar het Trefpunt. Er komen ongetwijfeld regelma tig voorstellingen waarvoor de oude gymzaal te klein is. Dan wijken we natuurlijk uit naar het Trefpunt." In de stukken bij het voorstel staat verder dat 'Ponsioen vraagt om een grote investering van de gemeente voor de verbouwing'. Ponsioen: „Dat klopt niet en dat weet de gemeente. Ik kan zo aan de slag. Alleen voor de aankle ding binnen moet ik fondsen zien te vinden, maar ik verwacht niet dat dat een probleem ople vert." Ook de bewering dat het jeugdtheater alleen kan gaan draaien met een structurele subsidie van de provincie en nog een gat in de begroting heeft van 150.000 euro, zoals het collegevoorstel vermeldt, klopt volgens Ponsioen niet. „Dat is pertinent onjuist." Een ander argument, namelijk dat school bussen niet bij de oude gymzaal zouden kunnen parkeren, veegt hij eveneens van tafel. „Die bus sen kunnen de kinderen afzet ten en vervolgens bij de ge meentehaven parkeren." De Warmonder vindt dat hij twee jaar door de politiek aan het lijntje is gehouden. „Mijn plan wordt nu met oneigenlijke argumenten afgeschoten. Er komt een eind aan mijn geduld. Het jeugdtheater komt er hoe dan ook. Maar in een gemeente als Warmond, waar alles onein dig lang duurt, ga ik niet tot het uiterste. Als ze mij buiten de deur houden, ga Uc naar een buurgemeente. Als ze in War mond alleen maar aan het geld denken en het gebouw willen verkwanselen, moeten ze het zelf maar weten. Dan begin ik elders het eerste commerciële jeugdtheater van Nederland." woubrugge - Wethouder Vink kan geen garantie geven dat het fluiten van de masten van de zeilbo ten in de winterstalling bij jachthaven de Nieuwe haven in Woubrugge volgend seizoen voorbij is. „Garantie is te veel gevraagd, het is niet zo een voudig", merkte Vink donderdag tijdens de raads vergadering op. In februari heeft een delegatie van een grote groep bewoners uit de omgeving bij de wethouder geklaagd, over de niet gestreken mas ten die bij harde wind 'behoorlijk irritant' fluiten. Na onderzoek door een extern bureau, blijkt dat de gemeente niet kan optreden, omdat het ge luidsprobleem bij sterke wind niet kan worden ge meten wegens de invloed van de wind op de ge luidsmeter. Als er geen wind is, is het probleem er niet. Ook de stalling van de boten op de parkeer plaats is volgens Vink moeilijk te verbieden omdat het al een tijd wordt toegestaan en een procedure door F. Bulk, eigenaar van de jachtwerf, heel lang is te rekken. Vink zet de gesprekken met Bulk ech ter voort. „Wij hebben hem gevraagd maatregelen te onderzoeken om draagvlak voor zijn bedrijf in de omgeving te krijgen. We komen er op terug", aldus de wethouder. door Janneke Dijke alkemade - Vijfendertig jaar lang kon Piet Volwater (6o) nauwelijks wegkomen uit de keuken van Zorgcentrum Jacobus in Roelof- arendsveen en later Oude Wete ring. Zodra hij klaar was met het werk waarvoor hij betaald werd, het bereiden van de maaltijden voor de bewoners van Jacobus, ging hij vrijwillig door met koken en bakken. Tafeltje-Dek-Je, Open Tafel, reisjes van de Zonnebloem en kerstfeesten in bejaardenflats, alles dreef jarenlang op de maal tijden, soepen en cakes van Vol water. Vorige week vrijdag werd hij voor zijn prestaties onder scheiden als Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was acht jaar oud toen hij al wist wat hij wilde worden: kok. „Ik hielp hier en daar wat in banketbakkerijen, want de moe ders van toen lieten je niet toe in de keuken." Op zijn twaalfde ging hij in de leer bij de broe ders in Voorhout die hem leer den koken en zijn militaire dienst bracht hij in veldkeukens door. „Toen ik uit dienst kwam was er maar één weg voor mij: de keuken", zegt Volwater. Na een paar jaar bij een banketbak ker in Leiden kon de geboren Veender in 1967 aan de slag in de keuken van huize Jacobus. Hij was gedreven om in de zorg te gaan werken. „In de banket- Piet Volwater blikt terug op een leven lang in de keuken van Zorgcentrum Jacobus bakkerij was je nooit klaar. Ze ker in de maand december za gen ze je thuis niet." Van koken voor soldaten en stadse smikke laars, moest hij plots overscha kelen op bejaarden en nonnen. Een diploma dieetkoken bleek noodzakelijk. Volwater stond nog maar kort achter de potten en pannen toen vanuit de Burenhulp het verzoek kwam of hij en de chef kok met het nieuwe fenomeen Tafeltje-Dek-Je konden begin nen. Hoewel dat in hun vrije tijd moest gebeuren, zeiden de koks direct 'ja'. „We begonnen met 3, 4 maaltijden, twee keer per week. We kookten gewoon wat meer, en als we de maaltijden voor de bewoners hadden ge proportioneerd, verpakten we de maaltijden voor Tafeltje-Dek- Je." Dat dat in de eigen tijd moest gebeuren, daarover dacht Vol water niet eens na. „Het was vanzelfsprekend. De admini stratie van Tafeltje-Dek-Je nam ik mee naar huis. Ik had er ont zettend veel schik in een maal tijd te bereiden voor mensen die dat zelf niet meer konden." Piet Volwater in zijn eigen keuken in Rijpwetering. „Ik kook nu weer eens thuis." Foto: Mark Lamers Tafeltje-Dek-Je groeide, en zijn enthousiasme groeide mee. Zo kon het gebeuren dat Volwater toehapte toen jaren later de Bu renhulp zijn assistentie vroeg bij de Open Tafel, een gezamenlijke maaltijd voor ouderen eens in de maand. Hetzelfde gebeurde toen stichting De Zonnebloem hem vroeg of hij soep en cake wilde maken voor de boottoch ten in mei. Ook de kerstvierin gen van de Zonnebloem en later van de bejaardenflats Gogher- weide en Arendshorst konden er nog wel bij. Ten slotte gaf hij een tijd lang kookcursussen aan senioren. „Ik kan gewoon geen 'nee' zeg gen", verklaart Volwater. „En ik vind het een zaligheid om te doen." Hij wil niet zelf alle egards opstrijken. „Het bestuur van Jacobus heeft me nooit een strobreed in de weg gelegd. Ik heb voor al het vrijwilligerswerk altijd de keuken en het materi aal kunnen gebruiken." Zijn in zet voor anderen betekende wel een breuk met een belofte uit het verleden. Want was hij niet uit het banketbakkersvak ge stapt omdat hij vrouw en kinde ren wilde blijven zien? De vele kerstvieringen staken daar een stokje voor. „In de december maand kwam hij alleen thuis slapen", lacht zijn vrouw. Vierenhalf jaar geleden kwam aan veel van Volwaters werk ab rupt een eind. Het zorgcentrum verhuisde naar een nieuw pand aan de Saskia van Uylenburch- laan, en Den Haag vond een echte keuken te duur voor het kleine zorgcentrum. Als het on derwerp ter sprake komt, valt Volwater direct stil. „Ik voelde me op sterven na dood", zegt hij, terwijl hij zich in gedachten weer in die afschuwelijke tijd waant. Het nieuwe Jacobus kreeg een geavanceerde satel lietkeuken, waarin elders ge kookte maaltijden door middel van inductie weer op tempera tuur werden gebracht. Het bete kende het einde van Volwaters inzet voor Tafeltje-Dek-Je. Ook soep en cake maken voor een bootreis zat er niet meer in in een keuken waar je niet kunt ko ken en bakken. Omdat er in de keuken van Ja cobus minder te doen was, was Volwater de laatste jaren verant woordelijk voor de facilitaire dienst en bereidde hij zich voor op zijn afscheid: hij schreef werkboek na werkboek voor de collega's die achterblijven. Nu het werk er op zit, mist hij het eigenlijk niet. „Ik heb de afgelo pen jaren ongelooflijk hard ge werkt. Na 35 jaar was ik uitge blust. Iedereen dacht dat ik er aan onderdoor zou gaan zonder mijn werk. Maar het was ge noeg. Ik ben nu vaker bij mijn kinderen en kleinkinderen of zit met mijn vrouw schepen te kij ken in IJmuiden. En ik kook weer eens thuis." (advertentie) 124 pagina's genieten originele kinderkamer-adressen binnenkijken Oud hollandse keuken; zomerhuis met pastels riet, rotan bananenblad de nieuwste buitenstoelen lekker mixen: strepen, bloemen, kleur extra zomeragenda: de 31 leukste tuinen, bloemenfairs en plukvelden ideeëngids vol zomerse stylingtips

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15