LEI DE Grote onvrede over hoge parkeertarieven Sfeer STIJL De Stemming Kleur Weer helemaal thuis op de Pasar Malam Droge ogen Van Rij: 'Stop de afrekencultuur' geur I :r Leids nieuws: vagina R5 REGIO R1 idicijnen itolen Wijkverenigingen voelen zich overvallen Duinrell -r De wijzigingen bij Kamerbeek, Crab Verhoeven en Crab Noomen mogen een naam hebben. home and garden fair Adres: Rijksweg 136 Velsen-Zuid l, homeandgardenfair.nl fini (advertentie) >E STELLING Feyenoord wint de UEFA-Cup Geef uw mening www.leidschdagblad.nl zaterdag 4 mei 2002 Piet Volwater verslaafd gn koken n - Afgelopen donderdag lit de fietstas van een 48- Leidenaar zijn medicij- jestolen. De man had zijn gestald op het Bevrijdings waar de dief er tussen half p vijf uur met de buit van ging. Het gaat om zes {es van het medicijn Zy- l en een doosje Tema Ze- Beide medicijnen zijn voor tl kinderen als volwassenen Irlijk bij een overdosering en dag >enesteeg n - Het bestuur van de ting tot instandhouding Ie begraafplaats Groene- houdt zondag een 'open De aula van de begraaf - s is dan van 13.00 tot 16.00 bezichtigen. De begraaf - s aan de Groenesteeg 126A gelijks geopend. caturebus ir Leiden n - De vacaturelijnbus van ïidden- en kleindrijf be- I op maandag 6 mei van I uur tot 16.00 uur het be- snterrein De Waard in Lei- )De bus is onderdeel van IKB-minderhedenproject 'obeert allochtonen aan laan te helpen in het mid- en kleinbedrijf. Werkge- Kunnen vacatures aan de Dnsulenten doorgeven en en een week melden de ulenten of er een geschikte itant is. De bus is niet be- I voor werkzoekenden. Zij en voor een baan contact men met het CWI. Bedrij nen ook bellen met de vacaturelijn, tel. 0800- door Robbert Minkhorst leiden - Wijkverenigingen voelen zich overvallen door het voorne men van het Leidse college om de prijzen voor parkeervergun- ningen volgend jaar fors te ver hogen. Niet bepaald fatsoenlijk, vindt voorzitter J. van Meijgaar- den van Pancras-West. PvdA, WD, Groenlinks en D66 kondigen in hun plannen, ver vat in het collegeprogramma 'Ambities en evenwicht', aan dat vergunningen duurder worden. Tien jaar lang zijn de prijzen niet meegestegen met de infla tie. Vanaf 2003 kost een parkeer- vergunning veertig euro per kwartaal, een stijging van 46,7 procent. Daarna groeit de prijs voortaan mee met de inflatie. „Dit is fors", zegt Van Meijgaar- den. „Dat men wil gaan indexe ren, vind ik verdedigbaar. Maar nu in een klap zo'n verhoging, zonder inspraak of ruggespraak, vind ik slecht. En het gebeurt onaangekondigd. Hiermee wor den we overvallen." Hetzelfde gevoel heeft voorzitter H. Slot van de Vereniging Pie- ters- Academiewijk. „Een aan passing aan de prijsontwikke ling kun je niet onredelijk noe men. Maar dan heb ik het niet over de hoogte van het bedrag. Die, en de timing, vind ik heel wonderlijk. Daar had dan wel eerst overleg met ons over mo gen komen." Vreewijk stemde vorig jaar nog toe met het invoeren van be taald parkeren. Uit een enquête in de wijk bleek dat een nipte meerderheid ermee akkoord ging - niet wetende dat een nieuw stadsbestuur de prijs van de vergunningen flink zou op schroeven. „We kunnen nu niet meer terug", realiseert bestuurs lid P. Snelderwaard van het wijkcomité zich. „Met zo'n ver hoging zou je nu net onder de vijftig procent uitkomen", denkt hij. Alleen: „Het is echt belang rijk dat het vergunningsysteem wordt ingevoerd. Niet dat de politie zo vaak controleert, maar het is echt niet te doen zo." Het college wil de hogere op brengsten uit de parkeervergun- ningen - 225.000 euro per jaar - overigens gebruiken om op straat meer te controleren op il legaal parkeren. Van Meijgaar- den en Slot juichen dat toe, maar stellen beiden als voor waarden dat eerst wordt over legd met de wijkverenigingen. Het tweetal heeft niet de illusie dat het de prijsverhoging nog kan tegenhouden. .Alleen meer controleren heeft geen zin", stelt Van Meijgaarden. „Je moet dat doen op de momenten dat bewoners de meeste last heb ben van foutparkeerders. Dat is vooral laat op de avond. Als de parkeerwachten op die uren werken, kan ik het billijken." Slot: „Ik wil concreet weten wat de verbeteringen inhouden. An ders is het een loze belofte. Mensen klagen steen en been omdat als de parkeerwachten naar huis gaan, het zwart parke ren plotseling fors toeneemt. Er moet eerst overleg komen. In de wijk bestaat eindeloze irritatie over het niet nakomen van het eigen beleid. Wat wil Leiden nou? Hoe wil het dat illegaal parkeren aanpakken?" Wethouder A. Pechtold, die par keren overneemt van WD-col- lega M. Schultz, heeft geen be hoefte om te reageren. Pechtold wil de plannen eerst verdedigen op 14 mei in de gemeenteraad, tevens de avond dat hij wordt benoemd. door Wim Koevoet leiden - „Het duppie dat maar nooit een kwartje wil worden." Dat is en blijft Leiden als het stadsbestuur geen einde maakt aan 'de afrekencultuur'. Zo rea geert voormalig PvdA-wethou- der T. van Rij, zelf ook wegge stuurd na de zogeheten stad huisaffaire, op de recente peri kelen rondom burgemeester J. Postma. De Leidse gemeente raad is ontevreden over het functioneren van de eerste bur ger en informatie uit de vertrou welijke besprekingen die hier over met hem zijn gevoerd, is naar buiten gelekt. .Anoniem uit de school klappen met ver trouwelijke informatie in plaats van het positieve van mensen te ontdekken en te gebruiken. Weet je, ik vind wat er nu ge beurt zo ontzettend beneden al le peil." Van Rij, gaat door voor de man die Postma naar binnen heeft gehaald. Zelf vindt hij dat 'te veel eer', zegt hij. „Ook Kradol- fer van de WD, De Jonge van het CDA en anderen wilden hem graag." Zijn waardering voor partijgenoot Postma heeft Van Rij nooit onder stoelen of banken geschoven en als loco- burgemeestcr begeleidde hij hem intensief in diens eerste ja ren als eerste burger. Het is een publiek geheim dat van de trits wethouders die is opgestapt, de val van Van Rij Postma het meeste verdriet deed. Van Rij zei al kort na Postma's aantreden dat hij een heel ander type is dan zijn voorganger C. Goekoop. Zo'n drie jaar later herhaalt hij dat. Hij herinnert eraan dat Gioekoops eerste jaren ook geen 'zegetocht' vormden. De populariteit van Goekoop, memoreert Van Rij, is het resul taat van achttien jaar burge meesterschap. Van Rij ziet paralellen tussen de Postma-affaire en die rondom GroenLinks-wethouder J. Lau rier, die twee weken voor de ver kiezingen het veld moest rui men. „Postma is in de proble men geraakt door een lek op het stadhuis en Laurier door een ac countant die een rapport schreef over de sociale werk voorziening DZB waar geen let ter nieuws in stond. De klein heid en het onvermogen van Leiden zijn hiermee benadrukt." De Pasar Malam. De meeste mensen komen er eerlijk voor uit dat ze vooral voor 'een lekker hapje Indisch eten' zijn gekomen. Foto: Mark Lamers Van Rij vindt de kritiek op Post ma ook weinig consequent. „In de tijd dat ik loco was, werd er, ook vanuit de PvdA, gezegd dat hij Margje Vlasveld veel te veel ruimte gaf waardoor raadsver gaderingen veel te lang duur den. Gezeur over niets, dat moest eens ophouden. Toen Postma daar werk van maakte, luidde de kritiek, geuit door 01- av Welling van D66, dat hij haar te kort hield." Van Rij was er on langs bij toen Postma koninklij ke onderscheidingen uitdeelde. „Na afloop hoorde ik dat hij zichzelf had overtroffen. Het was best moeilijk, want er waren er heel veel die hij moest op spelden en er was een huilend kind en hij improviseerde zich er prima doorheen. Echt, hij groeit heus wel in zijn rol. Maar een Goekoop wordt hij niet, dat moet hij ook niet willen." Van Rij geeft de critici mee: „Verbe ter de wereld, begin bij jezelf." Of Postma als burgemeester zal sneuvelen, durft hij niet te voor spellen. „De bestuurscultuur verbetert alleen maar als men ophoudt steeds nieuwe zonde bokken te zoeken voor dingen die niet goed gaan." Aranka de Kleyn leiden - Gifgroene kwee lapis of hardroze kwee mankok? Het is moeilijk kiezen voor de twee ou de Indische dames die verlek kerd voor de indische gebak stand heen en weer schuifelen. „Even proeven dan?", vraagt de in sarong geklede eigenares. Zo raken de dames in gesprek. Daar draait het alllemaal om bij de Pasar Malam. Mensen ko men er naar toe om elkaar te ontmoeten. De traditionele Indische markt bivakkeert nog tot morgen in de Groenoordhallen in Leiden. De oosterse sfeer geurt je bij bin nenkomst direct tegemoet. Zoet exotisch fruit en kruidige wie rook aromatiseren de lucht. De diverse stands bieden de bezoe kers de traditionele gebatikte shirts en sarongs, waaiers en wajangpoppen en cd's met In do-rock en tante Lien. Maar de meeste mensen komen er eerlijk voor uit dat ze vooral voor 'een lekker hapje Indisch eten' zijn gekomen. De eet-stands hebben kleine terrasjes neergezet en de satéhs en kleine bakjes Babi Ketjap en Sajoer Lodeh vinden gretig af trek. „Glaasje tjendol erbij, mijnheer?De rasechte Leide naar trekt een vies gezicht. Vol gens hem ziet de traditionele drank van kokosmelk, rietsuiker en rubberachlige sliertjes 'agar agar' er uit als 'een glas behang- sellijm'. Hier en daar heeft de commer cie haar intrede gedaan. Een ge middelde marktkoopman die mobiele telefoonfrontjes wil ver kopen, of die een misplaatste snoepkraam exploiteert, pro beert ook een graantje mee te pikken. Niet erg Indisch, maar goed: voor de Engelse drop is dan ook weinig interesse. De be zoekers wandelen voornamelijk (advertentie) SPETTERENDE ATTRACTIES OP DÜINRELL! Familietip! Kom deze vakantie voor een spetterend dagje uit naar attractiepark Duinrell Geniet met het hele gezin van de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Mad Mill en de nieuwe Tornado in het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de kleine attracties Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 258 www.duinrell.nl langs de typisch Indische tokop roducten en maken een praatje met elkaar. Een zee van grijze hoofden deint tijdens de podiumoptredens mee op de klanken van de tradi tionele krontjongmuziek. Het publiek is overwegend van mid delbare leeftijd en heeft vaak een connectie met het voorma lig Nederlands-Indië. Toeristi sche of culinaire interesse, voor Ron van Pamelen is de Pasar een 'meeting punt'. „Vooral ou de Indische mensjes komen hier om bekenden en vrienden van vroeger weer te ontmoeten", legt hij uit. Cd-verkoper Raldy Laurens beaamt dit. „Ik ben op mijn zeventiende naar Neder land gekomen en ik vind het heerlijk om hier Indisch te kun nen spreken. Ik voel me op de Pasar weer helemaal thuis." (advertenties) DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP Vanaf mei 2(012 helen we Meeüs. Als landelijke dienstverlener op hel gebied verzekeringen, hypotheken en makelaardij o.g. kunnen we u nog meer bieden. V, meer informatie bel 0800-belmet m. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN. MAKELAARDIJ O.G. MEEtJS Goed geregeld dus speeches laten zich beluis als de waterstanden. In re aal verband wordt hem de elezen door collega's uit en met net zo veel inwo- als dat er ambtenaren op ;igen Leidse stadhuis rond- n. In het sociale verkeer is s een stoplicht met kort- ng. Hij heeft net zo veel lol n werk als Ad Melkert in ijsttrekkerschap. Notulisten RIAGG-rijp na de raadsver- ringen die hij voorzit. En op en, recepties en andere sa- komsten van de gemeenten lt zijn aanwezigheid pas op- erkt als hij het licht uit doet, tt de afgeladen, hevig net tende zaal niet eens meer zien of het glas al leeg is. burgemeester Jan Postma jt niet veel. ninste, dat vinden de frac- >orzitters en dus eigenlijk de gemeenteraad, nog meer verbijstert dan kritiek zelf, is de hevige ntwaardiging die in politie- ringen is losgebarsten over lek'. Wie o wie heeft de pu tties over het vernietigende leel over de eerste burger elijk gemaakt? :e hem of haar vinden, moet of zij) besmeurd met pek en n de Morspoort worden uit- den. Want deze duivelse in- nt(e) is verantwoordelijk voor forse beschadigingen aan de bestuurlijke verhoudingen en doet afbreuk aan de Leidse be stuurscultuur waarvan alle raadsleden vinden dat die nodig moet worden verbeterd. Ze schrijven en zeggen het nog met droge ogen ook, de dames en heren politici, die de afgelo pen vier jaar van de Leidse poli tieke arena een grote slangen kuil hebben gemaakt,. Met recordaantallen voortijdige opstappers. Vijf wethouders. Vijftien raadsleden. En met een minimumaantal ge klaarde klussen. Als de politiek het onderzoek naar 'het lek' net zo handig en voortvarend aanpakt als, om maar wat te noemen, het Aal marktproject, de bebouwing van Marinevliegkamp Valkenburg, het tracé van de Rijn Gouwe Lijn door de binnenstad of de 1-mei viering in Leiden, hoeft hij (of zij) voorlopig absolüüüt niet in paniek te raken. Ambities Vergeleken bij wat politici deze dagen allemaal verklappen over het functioneren van lan Post ma, is het laten 'rondslingeren' van een collegeprogramma na tuurlijk peanuts. Waarvoor we de sloddervos vanaf deze plek trouwens nog rijkelijk willen be danken. Tsja, staat er nou nog veel in, in dat collegeprogramma? Godzijdank hebben de coalitie partijen PvdA, WD, Groenlinks en D66 dat programma niet 'Op koers naar 2006' genoemd. Die creativiteit moet je de heren en dames college-onderhandelaars nageven. Ambities en even wicht, daar draait het de ko mende vier jaar om. Het rituele dansen rond de vuurpot is niettemin al weer be gonnen. Ouwe wijn in nieuwe zakken, zei SP-voorman Paul Day over de plannen. Dat moet hij zeggen, want hij is van de oppositie. Dan kun je moeilijk bekennen dat er alleen maar goede ideeën in staan. En woordvoerders van de partijen in het nieuwe college riepen al lemaal dat er lekker veel balans in zit, in al die wensen van de wethouders. Veel nieuws onder de zon is er dus (nog) niet. Opmerkelijk is wel het com mentaar van de PvdA en Groen links over de ringweg. De stad wacht al jaren op een bypass voor het verkeersinfarct dat haar heeft getroffen, maar Groen links voelt niets voor een nieuw verkeersriool van asfalt. Bij monde van fractievoorzitter Dirk van den Bosch pleitte de partij voor gezonder eten, dus voor maatregelen die de door stroming bevorderen. Ook de PvdA pleit voor betere voeding. Maar de onderhandelaars van die partijen stemmen wel ge woon in met een onderzoek naar zo'n bypass. Zou dat nou het veelbelovende dualisme zijn? Wel lullig natuurlijk, dat het nieuws al ver bekend is voordat het nieuwe college, dat zo hun kert naar een fatsoenlijke be stuurscultuur, zijn plannen op 14 mei in de raad kan presente ren. Wat dat betreft zit er aan die presentatie nog een pikant tintje. Want wie mag dat gaan doen? Juist, burgemeester Jan Postma. Dualisme, hè. tekst: Wim Koevoet en Robbert Minkhorst tekening: Maarten Wolterink Het is weer tijd om inspiratie op te doen. Leuke dingen voor in de tuin en in huis. Leuke dingen ook om jezelf aan te kleden. Allemaal op het grootste landgoed-evenement van Nederland. In maar liefst 200 stands langs de groene lanen van Landgoed Beeckestijn in Velsen-Zuid. Val van de ene verrassing in de ander" T Zondag 5 mei tol en met donderdag 9 mei. Open van 10.00 uur tot 18 00 uur, op dinsdag en woensdag van 10.00 tot 21.00 uur Entree 15,- p.p., na 17.00 uur 10,- p.p., tot 12 jaar gratis VOLG DE BORDEN VANAF DE A9 A22

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13