'Eerst de politiek dan pas de sportpagina' MEDIA Fit: tragikomische typetjes TROS moet 27 miljoen euro van World Online sneller uitgeven SBS sluit weer deals met grote filmmaatschappijen Radio 192 presenteert Goud van Oud Live Sportjournalist Raymond Bouwman (RTL 5) kijkt verder dan het voetbalstadion Tv-uitzending Giro onzeker Hilversum - De NOS is nog druk in onderhandeling met de Italiaanse zender RAI over de uitzendrechten van de wieler koers Giro D'Italia. Het is daar mee onzeker of de ronde, die 11 mei in Groningen begint, op de Nederlandse buis te zien zal zijn. Volgens een woordvoerster van de NOS is het „niet onge bruikelijk" dat zo kort voor een evenement nog over uitzend rechten wordt onderhandeld. „Soms gebeurt dat nog op de dag dat iets begint", aldus de zegsvrouw. De NOS wil niet zeggen hoeveel geld er met de uitzendingen gemoeid is. De NOS bekijkt elk jaar opnieuw of ze aandacht besteedt aan de Ronde van Italië. Nieuwe dagelijkse talkshow KRO Hilversum - De KRO begint op 4 juni met een nieuwe dagelijk se talkshow in de vooravond (behalve maandag), rond 19.00 uur. Het programma gaat de zendtijd opvullen die open blijft tijdens de zomerstop van het NCRV-programma Man bijt hond. Volgens een woordvoer ster van de KRO wordt het een lifestyle-programma met een aantal vaste onderdelen, waar onder een 'Gast van de dag'. De show wordt in ieder geval ge presenteerd door cabaretière Mylène d'Anjou. Als tweede presentator heeft men Tom de Ket op het oog. De KRO maakt in totaal 57 afleveringen, daar na komt Man bijt hond weer te rug. vrijdag 3 MEI 2002 Froukje de Both Foto:BNN Froukje de Both naar Radio 538 Hilversum - Actrice Froukje de Both (Goudkust, Costa!) krijgt een wekelijks programma bij jongerenzender Radio 538. Dat maakte de zender gisteren be kend. Op vrijdagavonden gaat ze in het onderdeel Blind Frida- te (20.00-21.00 uur) proberen vrijgezellen aan elkaar te kop pelen. Blind Fridate maakt deel uit van een programma dat De Both samen met dj Niels Hoog land presenteert. Radio 538 heeft voor de soapster gekozen omdat ze al een tijdje als dj drive-in-shows verzorgt. Bo vendien zegt de zender te stre ven naar meer vrouwelijke dj's op de radio. Het commerciële station sluit daarom niet uit dat De Both meer programma's bij die zender gaat presenteren. hilversum/mediaredactie - Het radiostation Radio 192 laat op zondag 9 juni in de Brabanthal len in Den Bosch de jaren zes tig en zeventig herleven. Het muziekevenement, Goud van Oud Live, duurt negen uur: van 14.00 tot 23.00 uur. De toe gangsprijs is 45 euro. Radio 192 heeft verscheidene internationale toppers van toen weten te contracteren, onder wie Eric Burdon The Animals (House of the rising sun), The Hollies (Bus Stop), The Rubet- tes met Paul Da Vinei (Suger Baby), J. Vincent Edwards (Love hit me), The Swinging Blue Jeans (Hippy, hippy shake), Ro se Royce (Car wash) en The Ra- el Thing (You to me are everything). Volgens Radio 192 komen er, afgezien van deze ar tiesten, nog enkele 'verrassings- acts' naar Den Bosch. De radiozender adviseert kle ding uit de jaren zestig en ze ventig aan te trekken. Toegangskaarten zijn te bestel len via 0800-3333192. The Hollies treden op bij Radio 192. hilversum/mediaredactie - SBS Broadcasting (SBS 6, NET 5 en V8) heeft voor enige miljoenen euro's filmdeals gesloten met drie grote filmproductiemaat- schapijen. Het gaat om MGM, RCV en New Regency/Monar chy. De komende maanden worden op een van de stations van SBS Broadcasting kaskrakers als Le gally Blond (met Reese Wïther- spoon) gedraaid, verder films als What's the Worst That Could Happen (Danny DeVito), What Woman Want (Helen Hunt en Mel Gibson), Reindeer Games (Ben Affleck), Desperate Measu res (Michael Keaton), The Cell (Jennifer Lopez) en onder ande re Don't Say a Word met Mi chael Douglas en Famke Jansen. SBS kan ook gebruik maken van de bibliotheek van MGM, waar in films zitten als Get Shortly en de kaskraker Four Weddin and an Funeral. Daarnaast z ten in het pakket talloze tv-s ries. SBS Broadcasting heeft de afg lopen jaren al verschillen! deals gesloten met grote filr maatschappijen, zoals Colur bia Tristar, Buena Vista, Ur versal en Wamer Bros. De tel visiezender zegt films 'als ei ankerpunt binnen de prograr mering' te zien. Studio Sport gaat sport meer belichten als een maatschappelijk ver schijnsel, zo kondigde de kersverse hoofdredacteur Gerard Dielessen (ex-NOVA) vorige week aan. Niets nieuws onder de zon, denken ze bij RTL 5. Daar kijkt voetbalcommentator Raymond Bouwman al enige tijd verder dan de stadions. Een gesjeesde politicoloog over de link tus sen twee werelden. door Eric de Bie Amsterdam - Raymond Bouw man (37) is een druk baasje. Twee dagen na het gesprek staat een reis naar China op het pro gramma. Een week verblijft hij met een RTL 5-team in Peking voor het maken van een repor tage over de Olympische Spelen van 2008. Na terugkomst nog even naar Oxford voor een ge sprek met roeier Gerritjan Eg- genkamp en op 12 mei vertrekt Bouwman met de tennissers Paul Haarhuis en Jacco Eltingh naar Oeganda. Dit alles voor het programma In de ban van sport, dat inmiddels op RTL 5 aan de tweede reeks bezig is. De door Bouwman be dachte documentaireserie, waarin de rol van sport in de maatschappij en de vraag hoe een leven door sport kan wor den beïnvloed centraal staan, oogstte vorig seizoen veel waar dering. In de ban van sport werd zelfs beloond met de Academy Award voor beste sportpro gramma. Daarbij speelde, ook volgens Bouwman, wel mee dat zijn geesteskind een beetje Ko ning Eenoog in het land der blinden is. „Dit soort documentaires zie je verder eigenlijk niet op de Ne derlandse televisie", zegt de vas te voetbalcommentator van RTL 5. „Bij de NOS hebben ze er ge woon geen tijd voor. Als ik colle ga's van Studio Sport zie, zijn ze altijd aan het rennen. Van het ene evenement naar het andere. Ze renden voortdurend achter hun uitzendrechten aan, zodat er geen tijd meer is voor het ma ken van achtergrondreportages. De NOS probeert het wel met Sport in beeld, maar veelal be staan die afleveringen uit ar chiefbeelden aangevuld met korte actuele interviews met de hoofdrolspelers. Met die beel den is veel meer te doen, maar kennelijk ontbreekt de tijd en inspiratie." Bouwman gaat anders te werk. Hij wacht op Cuba vier dagen op Diego Maradona totdat hij de voormalige stervoetballer om half een 's nachts eindelijk te spreken krijgt. Of hij zoekt vier maanden lang naar allerlei ka nalen om toestemming te krij gen voor het filmen in Peking en om ook nog politici te ontmoe ten die nauw bij de organisatie van de Olympische Spelen zijn betrokken. Of hij reist regelma tig naar de tennisacademie van kampioenkweker Nick Bolletieri in Florida waar hij de ontwikke ling van het Nederlandse tennis talent Stephanie Herz op de voet volgt. Nieuwsgierigheid en belangstelling voor wat er in de maatschappij gebeurt, zijn daar bij de drijfveren van de sport journalist. Bob Spaak ,^Als ik een krant open sla, lees ik eerst de politieke berichten en daarna pas de sportpagina's", bekent Bouwman. Zijn eigen achtergrond, een studie politi cologie, speelt daarbij een be langrijke rol. „Ik wilde altijd al de journalistiek in en was vast van plan een joumalistenoplei- ding te volgen. Tot ik op een Raymond Bouwman: „Als ik collega's van Studio Sport zie, zijn ze altijd aan het rennen. Van het ene evenement naar het andere. Ze rennen voortdurend achter hun uitzendrechten aan, zodat er geen tijd meer is voor het maken van achtergrondreportages. Foto: GPD feestje Bob Spaak, de nestor van de sportjournalistiek, tegen kwam. Hij was een vriend van mijn oom en gaf mij de tip een universitaire studie te volgen. 'Want als je nu niet kunt schrij ven, leer je het ook niet op de School voor de Journalistiek', zei hij. Toen ben ik politicologie gaan studeren en ondertussen probeerde ik wat ervaring op te doen door voor van alles en nog wat te schrijven. Zo werkte ik bijvoorbeeld voor het kynologie: tijdschrift Onze hond." Bouwman maakte de studie po liticologie niet af, maar ze gaf hem wel de brede kijk op de (sport)wereld mee die sommige collega-sportjournalisten nog wel eens missen. „Als ik in een vol Engels stadion zit om een wedstrijd voor de Premier Lea gue te becommentariëren, lo pen ook bij mij de rillingen over de rug. Ik vind sport prachtig om naar te kijken, maar zij zit natuurlijk diepgeworteld in de maatschappij. Die twee dingen zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden en ik vind het ook interessant om die onderlinge processen te bekijken." Als voorbeeld noemt Bouwman het voetbalvandalisme. „Als er rellen in het voetbalstadion zijn, roepen de clubs dat het een maatschappelijk probleem is. De burgemeesters antwoorden dan weer dat het probleem bij de clubs zelf ligt. Zij zien het als gescheiden werelden, terwijl dat onzin is. De geschiedenis heeft wel duidelijk gemaakt dat wat er in de ene wereld gebeurt, gevol gen heeft voor de andere we reld. Niemand had op de woon boten in de Amsterdamse grachten staan dansen, als Ne derland in 1988 geen Europees kampioen was geworden." „Sport wordt natuurlijk ook voortdurend gebruikt voor poli tieke doeleinden. Je hoeft alleen maar aan de Spelen van 1936 in Berlijn te denken. Wat recenter is de protestactie van de Ameri kaanse hardlopers Tommie Smith en John Carlos tijdens d Spelen van 1968 in Mexico. Vo In de ban van sport had ik grar met die mannen gesproken, maar ze vroegen veel geld voot een interview. Dat viel me wee zwaar tegen." ONDERWERPEN Bouwman heeft echter genoeg onderwerpen op zijn lijstje staan. „Ik kan er wel honderd verzinnen. Vanmorgen las ik weer iets in de krant over de in eenstorting van het Roemeensi turnen. Prachtig verhaal! Kan z in de serie." Misschien in de derde editie, want de huidige z al vol. Met de Spelen in Peldng dus, met de rol die sport speelt in de Baskische onafhankelijk heidsstrijd, met Johan Cruijff e zijn Welfare Foundation en me het twaalf) arige tennistalent Stephanie Herz. „Ik heb me voorgenomen haar carrière te blijven volgen. Vorig jaar waren we erbij toen ze me haar vader en moeder voor het eerst naar Florida ging. Op de academie van Bolletieri moest ze voor enkele trainers voorspe len, Na drie slagen renden zij a naar het kantoor van de grote baas, die vervolgens zelf even kwam kijken. Hij wilde Stepha nie meteen hebben en zou zelf een sponsor voor haar zoeken. Haar ouders hebben toen de kapperszaak in Eindhoven ver kocht en het gezin is naar Flori da vertrokken. Zo'n besluit neem je natuurlijk niet zomaar Het leven van al die mensen wordt op z'n kop gezet. Die af weging heb ik geprobeerd in beeld te brengen en nu ben ik benieuwd hoe ze daarop terug kijken." In de ban van sport wordt elke donderdag op RTL 5 uitgezon den. Absurdistische satire bij de NPS in korte en nog kortere scènes hilversum/anp - Het Commis- sariaat voor de Media wil dat de TROS het geld dat die omroep verdiende met de verkoop van aandelen World Online (WOL) niet binnen tien, maar zeven jaar uitgeeft. Het gaat om ongeveer 27 mil joen euro, waarvan de omroep eerder met de Raad van Bestuur van de NOS had afgesproken binnen tien jaar de helft uit te geven aan programma's en de andere helft in de omroepreser ve te laten vloeien. Een TROS-woordvoerder ver klaart dat het commissariaat niet wilde dat de omroep „op het geld ging zitten" dat via het verenigingsgeld is verkregen. De omroep is het principieel niet eens met die beslissing en over weegt een bezwaarprocedure te beginnen bij het commissariaat. Het besluit heeft geen gevolgen voor het stopzetten van het (te dure) programma Studio 2. „We bieden al veel informatieve pro gramma's, dus een doorstart van Studio 2 heeft geen priori teit. Wel overleggen we met pro ducent Ivo Niehe over de toe komst van dat programma, maar dat is nog zo prematui dat ik er nu nog niets over ka zeggen", aldus de zegsman. De TROS moet het geld uitgeve aan radio-en tv-programma' internet en nevenactiviteiten 01 de band met de leden te verste ken. „Daarom balen we ni ontzettend van deze beslissin We doen er met plezier ee schepje bovenop." GEKNIPT Hilversum - Dertigers in de fit nessclub, Hollandse blauwhel men in den vreemde, jeugdthe atergroep Pluis in je navel, Anne Frank als 'meisje van nu', de charmante steun en toeverlaat van Paul Rosenmöller en nog veel meer absurde sketches in een half uur televisie. Niet voor niets omschrijven de makers hun nieuwe NPS-serie Fit als 'een satirisch programma met korte en nog kortere scènes.' De eerste aflevering vanavond van Fit roept onwillekeurig as sociaties op met geoefende tv- absurdisten als Jiskefet en de Vliegende Panters. Een half uur Fit is een aaneenschakeling van tragikomische typetjes, regel rechte minkukels en al dan niet actuele parodieën op kopstuk ken in het nieuws. De serie is bedacht en geschre ven door Niek Barendsen, chef drama van Klokhuis, die de scè nes speelt met Ellen Pieters, be kend als Maxima in Kopspijkers, actrice Tjitske Reidinga, radio maker Stefan Stasse en Frank Houtappels, acteur en schrijver van onder meer Hertenkamp en TV7. De argeloze satireliefhebber zoekt naarstig naar een rode draad, als de lawine aan scènes, variërend van enkele tientallen seconden tot enige minuten, eenmaal op gang is gekomen. Die is er niet, zo luidt de conclu sie al gauw als onder meer een quiz 'die ergens over gaat', con tactadvertenties in een poppen kast en een taxi met op de ach terbank een verlopen afterparty- gangster de revue zijn gepas seerd. Of toch? Terugkerend item is de fitnessclub met 'hollende derti gers', die hoewel de bum-out nabij is, toch een tweede baan, De FIT-cast met (vlnr) Stefan Stasse, Tjitske Reidinga, Ellen Pieters en Niek Barendsen. Foto: NPS een tweede huis en een tweede jeugd willen. Al heffend en trap pend zweten ze zich naar een hip, los leven. Dolende dertigers aan de gewichten: Fit, dus. Actualiteit Maar ook actualiteit. Voor wie genoeg heeft van debatterende en campagnevoerende, al dan niet geïmiteerde, politici op de buis, is de rubriek Steun en toe verlaat wellicht een verademing. Daarin staan nu eens niet Mel- kert, Balkenende of Dijkstal in de schijnwerpers, maar de drij vende krachten achter deze stemmentrekkers. De aftrap is aan 'mevrouw Rosenmöller', een charmante vrouw in een prettig pand. Trots toont zij hun kapitale onderkomen, de desig nkeuken waar Paul graag chori- zo-omeletten bakt en de slaap- badkamer-combinatie, hoewel de politicus de voorkeur geeft aan zijn pied-a-terre. Ook de clip Het verkeerde feest druipt van de satire. 'Het maakt echt geen reet uit wat je zingt, als het maar vaag is en mooi tweestemmig klinkt', kweelt de Fit-band met een vette knipoog naar het repertoire van het suc cesvolle duo Acda en De Mun- nik. Tussendoor verpest kok Fred nog even de preitaart en verwel komen de Blauwhelmen een nieuweling onder het motto 'buiten is het oorlog, maar bin nen is warme koffie'. Kortom: een overduidelijke ver haallijn is niet te ontdekken in Fit. Een uitgebreide beschrijving van de 'korte en nog kortere scènes' zou alleen maar afbreuk doen aan de bedoelingen van de makers. Is het dan meesterlijke komedie of een aaneenschake ling van schuifdeurensketches? Satire als in Fit is niet te verkla ren, die moet de kijker zelf maar ondergaan. Berrit de Lange Fit is vanavond bij de NPS om 23.10 uur via Nederland 3 te zien. Ik vergeet nooit een gezicht. Als ik met iemand spreek en ik kom die persoon jaren later weer te gen. dan weet ik nog precies wat hij of zij mij verteld heeft, waar het gesprek plaatsvond en welke muziek er op de achtergrond speelde. Klinkt mooi. maar er is een probleem: ik onthoud geen namen'. Sterrenkenner Albert Verlinde in TrosKompas Ik ben niet bang voor de dood zelf nee. maar wel voor andere dingen. Stel dat ik zo meteen ge opereerd moet worden en ik wil dan eerst nog een sigaretje ro ken. Waar kan ik dat doen? Dat zijn dingen, hoe triviaal ook, die me in paniek kunnen brengen. De grote paniek om liet-niet- meer-zijn, die is er eigenlijk niet echt. Dichter Willem Wilmink in de VPRO-gids Humor kent geen bezette gebie den of avondklok. En de hu mor-kolonisten die met zure ge zichten grappenmakers als Theo van Gogh een antisemiet noe men zijn hooguit grappig in hun potsierlijkheid. Ook die Oerlemans willen uitzenden? I denk het wel. De verjonging zo, daarmee verspreid worden ove 1 het hele bestel en meer effect so teren. Paul Witteman in VARA TV Magazine Er waren dingen die ik absolui, weigerde te doen. Ik wenste nie met een geweer verkracht te worden of dat mijn kop echt kaal zou worden geschoren. Ik had geen sterallures, voelde me niet te beroerd om me rot te werken, maar ik verdomde het om bepaalde dingen te doen. Gelukkig heeft Rutger Hauer m gesteund. Belinda Meuldijk over Soldaat van Oranje in AVRO-bode Jeroen Pauw. Foto: BNN duizenden voetbalsupporters die met elkaar die ene hersencel delen en sis-geluiden maken als een Ajacied de bal heeft, zijn geen antisemieten. Jeroen Pauw in de Veronica- gids Maar wat zou er gebeuren als BNN, bij gebrek aan ledental zou verdwijnen? Zou Jeroen Pauw met zijn programma's misschien welkom zijn bij NPS, VARA of AVRO? Zou de TROS de intelligentietests van Reinout Dankzij No Doubt hoefik 's morgens bijna nooit meer vroei op te staan. Dat aspect alleen a is voor mij vrijheid. Het stomm is dat ik mijn werk als zangeres niet als werk zie. Ik heb nog steeds dat ik denkik ben 32, il moet echt eens een echte baan nemen. Zangeres Gwen Stefani van Nc Doubt in de Veronicagids.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10