LEIDE Vreewijk twee weken dicht voor verkeer De vlag moet uit op 5 mei REGIO PvdA stuurt de rode rozen maar op College schroeft uitgaven flink op 'Postma zou nu niet worden herbenoemd1 R1 Verbijstering over afsluiting Een jaarfeest met stormbaan IDE STELLINGl donderdag 2 MEI 2002 Meer Leidse accenten in LAKtheater Jan Hoekema: de man met het oliespuitje antenroof iramaribohof 1 jen - Onbekenden hebben elopen nacht de inhoud van i plantenbak voor de flat aan Paramaribohof gestolen, i or de bak naar de kant van 1 iveg te tillen of te rollen lag stoep bezaaid met potgrond, de straatkant is de inhoud de bak gehaald. Flatbewo- s vinden de diefstal onbe- ipelijk „De inhoud is niet er waard dan een euro of (advertentie) 7! |dens werkzaamheden moeten treinen i een afwijkende route of dienst- 1 geling rijden. Als er geen treinen 2 j innen rijden, zet NS bussen in. Houdt rekening met een langere reisduur. f otterdam C-Gouda 3 t/m 5 mei (Internationaal*) eeuwarden-Stavoren 3 t/m 7 mei (NoordNed) j achtNet Den Haag C- 1 otterdam C 4 op 5 mei Hertogenbosch-Tilburg 5 mei j en Haag C/Den Haag HS- H eiden C 6 t/m 8 mei (Internationaal*) lachtNet Den Haag C- elft-Rotterdam C 6 op 7 mei utphen-Winterswijk 7 mei (Syntus) door Marijn Kramp leiden - De gemeente is van plan om de wijk Vreewijk gedurende twee weken af te sluiten voor al het verkeer. Dit blijkt uit een brief die de bewoners de afgelo pen dagen op hun deurmat von den. De bedoeling is om het stuk Witte Singel tussen Schelpenka de en Groenhovenstraat in een keer te asfalteren. De wijk is dan tot grote verbijstering van een aantal buurtbewoners tussen 24 juni en 5 juli slechts toegankelijk via een voetgangersbrug en een fietsbrug. R. Nieman, een bewoner van de Witte Rozenstraat vindt het ge meentelijk voornemen te gek voor woorden. „Een wijk, waar in nota bene een zorgcentrum staat, twee weken afsluiten voor gemotoriseerd verkeer kan niet. Dat zou een zeer slordig be stuurlijk besluit zijn. En hoewel ik van de gemeentelijke contact persoon niet die indruk kreeg dat er een foutje in de brief is geslopen, moet dat toch het ge val zijn. Want dit is niet serieus te nemen. Waarom asfalteren ze dit stuk niet in twee keer zodat er altijd een toegangsweg open blijft?" B. Smits van het Gemeentelijk Ingenieursbureau meldt dat de werkzaamheden die van de Wit te Singel een 30 kilometer per uur gebied moeten maken uit voerig zijn besproken met het (advertentie) leer weten? Kijk op Teletekstpagina 754. Kijk op www.ns.nl. Haal de folder aan een NS-loket. Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.) Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.) 7 Inze medewerkers staan u graag woord. Dodenherdenking Zaterdag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk. Spreker; Prof. Mr. C. Fasseur, schrijver van biografie van Koningin Wilhelmina. Aansluitend Stille Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur twee minuten stilte bij het monument bij molen De Valk wijkcomité. „In twee weken tijd wordt dit stuk singel gefreesd en opnieuw geasfalteerd. Vergelijk het maar met een verbouwing thuis: Dat heb je toch ook liever kort maar krachtig. Ik begrijp die keuze weL" Het feit ook dat Smits slechts twee reactie heeft gekregen op de bewonersbrief versterkt bij hem de indruk dat de aangekondigde maatregelen geen problemen opleveren. „Ik denk dat het wijkcomité een goede keuze heeft gemaakt en de zaken vervolgens goed heeft voorbereid in de buurt." Volgens P. Snelderwaard van het wijkcomité is er echter het een en ander misgegaan in de communicatie tussen gemeente en buurt. De laatste afspraak over de werkzaamheden die op 6 mei beginnen is volgens hem niet doorgegaan. „Wij kijken dus ook enigszins op van deze brief. Ik heb deze brief overigens nog niet gezien want de gemeente heeft de brief niet in de hele wijk bezorgd. De Rijn en Schiekade bijvoorbeeld, zijn ze vergeten. Snelderwaard kan zich overi gens niet voorstellen dat de wijk gedurende de laatste twee we ken van de werkzaamheden voor al het gemotoriseerd ver keer wordt afgesloten. Hij gaat ervan uit dat de gemeente het paaltje weghaalt op het fiets- bruggetje dat de Rijn en Schie kade met de Schelpenkade ver bindt. „Deze alternatieve ont sluiting hebben we al eens eer der gebruikt bij de straatspeel dag op de Witte Singel." Smits betwijfelt echter ten zeerste of de gemeente daartoe overgaat. „Die optie is mij in ieder geval niet bekend en het lijkt mij sterk dat de gemeente een fietsbrug twee weken gaat gebruiken voor gemotoriseerd verkeer." Directeur T. Dijkstra van het zorgcentrum Groenhoven heeft de brief nog niet onder ogen ge had. Maar hij gaat ervan uit dat het verzorgingstehuis bereik baar blijft. „Dat hebben we met de gemeente afgesproken." Vol gens Smits gaat dat alleen op voor brandweer en ambulance. Die zullen altijd ter plaatse kun nen komen. leiden - Het Rapenburg werd gisteren gedomineerd door de Raprace, een jaarlijks terugkerend evenement voor de studenten van Augusti- nus en onderdeel van de Diesweek. De week waarin de 'verjaardag' van Augustinus gevierd wordt. Op 3 mei 1893 werd de Roomsch Ka tholieke Studenten Vereeniging opgericht. Zes jaar later, in 1899, werd daar 'Sanctus Augustinus' aan toegevoegd. De Diesweek betekent voor de leden feest. Met tal van activiteiten. En de ludieke stormbaan op het Rapenburg, met onder meer een krattenrace, zaklopen en een sprintje over een rubberen loper over het Rapenburg, is inmiddels een vast onderdeel van geworden. Foto: Henk Bouwman door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden - Bart Werk (71) eiste tijdens sollicita tiegesprekken altijd gelijk twee vrije dagen: 3 oktober voor Leidens Ontzet en 1 mei voor de viering van de Dag van Arbeid. Kon dat niet, dan zocht hij wel wat anders. Voor het eerst sinds 1955, toen hij lid van de PvdA werd, weet Werk niet wat hij op 1 mei moet doen. Het PvdA-afdeling heeft de 1 mei-vie ring afgelast wegens gebrek aan belangstel- ling. Altijd was er de viering van de Dag van de Arbeid op de eerste van mei. Als jonge boek binder liep Werk mee in de optocht van de Kaasmarkt naar de Stadsgehoorzaal, later organiseerde hij als PvdA-bestuurder de vie ringen zelf. Z'n rode jas heeft hij nog aan in de hal van woonzorgcentrum De Robijn, daar zou het zijn. Hij gaat zo maar weer weg. 'Een dag is 't van vreugde', zijn de eer ste woorden uit een oud 1-mei strijdlied. Maar vandaag even niet voor Werk. „Geen viering, dit doet me echt wat. Het is een raar gevoel. Ik heb geen idee wat ik moet doen vandaag." In 1893 was de eerste mei-viering in Leiden, in 2002 de laatste? „Als het aan mij ligt niet", zegt Werk strijdbaar. „Ze moe ten onmiddellijk na de zomervakantie de viering van volgend jaar organiseren." Slechts vijf mensen hadden aangekondigd te komen onder wie de PvdA-raadsleden Broeijer en Jansen. Alsof het niet de moeite waard meer is de Dag van Arbeid te vieren, klaagt Werk. Hij heeft de oude Drees nog voorop in de optocht mee zien lopen. Het 1 mei-gevoel, Werk kent dat nog wel. „Op 1 mei vier ik wat de generatie van mijn ouders aan sociale voorzieningen tot stand hebben gebracht." Vorig jaar kwamen er we nog en kele tientallen ouderen op de mei-viering in De Robijn af. „Toen was er zelfs nog een op treden van het oude socialistische koor de Stem des Volks", zegt Werk. „Dat koor be stond toen al niet meer, maar speciaal voor de 1 mei-viering zongen ze toch." De koorleden voor de 1 -meiviering in Lei den hoeven niet afgebeld te worden, omdat er toch geen liederen waren gepland. „Maar als de ouderen de Internationale hadden willen zingen", zegt de kersverse PvdA-afde lingsvoorzitter Marleen Damen, „had dat gekund hoor." Met een bos rozen in de hand staat ze wat verloren in de hal van het verzorgingshuis. Zestig rode rozen die be stemd waren voor alle aanwezigen. Ze wil niet de geschiedenis ingaan als de leider van het bestuur dat de 1 mei-viering heeft afge schaft. „Volgend jaar gaan we er op tijd mee bezig. Ik wil niet de indruk wekken dat er nooit meer een mei-viering in Leiden is." Ze gaat zelf ook niet helemaal vrijuit, geeft ze toe. Het nieuwe PvdA-afdelingsbestuur zit er nog niet zo lang en met de overdracht van taken liep het allemaal niet zo soepel. Vandaar dat de uitnodigingen wat laat wa ren, legt Damen uit. De vijf die zich voor de lunch na afloop hadden opgegeven, zijn af gebeld. Net als landelijk PvdA-voorzitter Ruud ('Melkert spettert niet van het scherm') Koole. Die zou een 'vlammende 1 mei- speech' over ouderenbeleid houden, zo had de Leidse PvdA beloofd. Maar Koole ('Mel kert is geen popie jopie, maar je zou het wel hopen') had de prestaties van Wim Kok wil len ophemelen. „1 Mei is de Dag van de Ar beid en vandaag actueler dan ooit", had hij willen zeggen. Koole Mensen zien Melkert als onderdeel van het Haagse, het establish ment), die in een weekblad had gezegd dat PvdA-lijsttrekker Melkert onvoldoende bij de kiezer overkomt, was ook van plan zijn partijleider nog een hart onder de riem te steken. „Met Ad Melkert als boegbeeld van onze campagne voor een solidaire samenle ving zullen we de strijd aangaan tegen de haitloze samenleving die Fortuyn voor staat", had hij in Leiden willen zeggen. Had. Zestig oudere PvdA-leden kregen thuis nog een rode roos bezorgd. „Om ze nog een beetje het 1-meigevoel te geven", aldus Da men. Bij de roos zat een kopietje van Koole's speech. De datum 3 oktober is in Lei en en omgeving zo'n bekende ag dat de hedendaagse jeugd ie datum als 'hun' bevrijdings- ag ziet. En het zal ze een zorg ijn dat een en ander te maken eeft met het feit dat hier eind uestiende eeuw de Spanjaarden irerden verdreven. Kortom, de 1' ennis van de vaderlandse ge- chiedenis laat bij een groot eel van de jeugd te wensen 6« ver. Het zegt een groot deel an de jongeren weinig tot niets at we tijdens de Tweede We ll eldoorlog door de Duitsers wa- g' en bezet. Dat Hitler in die pe so iode verantwoordelijk was 50 oor miljoenen doden. Op 5 2I lei 1945, bevrijdingsdag, be- \2> voer iedereen dat deze dag tot in de lengte der dagen zou wor den gevierd. Het zou een natio nale feestdag worden. Dat was toen, ruim 56 jaar geleden. En van onze nationale feestdag 5 mei is weinig of niets overge bleven." Zo begint een brief van Henny Kwik aan deze krant. Volgens deze bekende Leidenaar weet juist door het ontbreken van de jaarlijkse viering van bevrij dingsdag een groot deel van de jeugd niets af van de Tweede Wereldoorlog. „Door de jaren heen is er gesold met onze vijf de mei", aldus Kwik. „Sinds 1945 hebben diverse regeringen verzekerd dat deze dag echt on ze nationale bevrijdingsdag is. Maar er kwam een moment dat Politiek ziet te veel minpunten Leiden moet massaal vlaggen op bevrijdingsdag, vindt Henny Kwik. Archieffoto: De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 «4 we het om de vijf jaar moesten - vieren. Immers, regering na re gering vond de economie be langrijker. De bekende kruide niersmentaliteit. De ambtena ren zijn vrij en de rest van Ne derland moet naar zijn of haar baas." Viering van de bevrijding is mo menteel volgens Kwik actueler dan ooit. „Normen en waarden staan op de tocht. Het conflict tussen Israël en de Palestijnen zet het Midden-Oosten in vuur en vlam, pro-Palestinabetogers demonstreren in Amsterdam met hakenkruizen en de kop van Hitier op spandoeken en in voetbalstadions worden de meest afschuwelijke racistische leuzen geschreeuwd." Redenen te over dus volgens Kwik om bevrijdingsdag te vie ren. Helaas is er dit jaar in de Hooglandse Kerk geen 5-mei expositie. „Is er altijd geweest sinds 1957", aldus Kwik. Waar om de tentoonstelling dit jaar niet doorgaat, wil hij niet zeg gen. „Dat moeten anderen maar doen." Duidelijk is dat onderlinge verdeeldheid bin nen het 5 Mei-comité daarvan de reden is. Een slecht voor beeld trouwens. Toch doet Kwik een oproep. „Waai- we op 4 mei onze vlag halfstok hangen, zal het de bur gers sieren onze vrijheid te on derschrijven door diezelfde vlag op bevrijdingsdag óók uit te hangen. We hangen op Konin ginnedag de vlag wel massaal uit. Waarom dan niet op 5 mei, vraag ik me af. Als er geen 5 mei 1945 had bestaan, was er ook nooit meer een Koninginnedag geweest." Dodenherdenking Voor de vlaggen massaal uit gaan is er eerst de dodenher denking op zaterdag 4 mei. Die in de Marekerk met aansluitend de stille tocht naar molen De Valk is bekend. Er is echter ook jaarlijks een herdenking in De Kooi bij het monument op de hoek van de Parkstraat en de Atjehstraat, georganiseerd door woningbouwvereniging Zijl en Vliet. In het kerkelijk centrum aan de Driftstraat is vanaf 16.45 uur een informeel samenzijn. Om 17.15 uur is er een stille tocht naar het monument. Daar is gelegenheid tot toespraken en het leggen van kransen en bloe men. Burgemeester Postma richt in ieder geval het woord tot de aanwezigen. Dit jaar is er een delegatie van de Thames Valley Police aan wezig in het kader van de uit wisseling Leiden-Oxford. In no vember, wanneer de doden in Engeland worden herdacht, zijn vertegenwoordigers van de Leidse politie daar aanwezig. Eric-Jan Berendsen door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden De Leidse politiek meent dat er meer minpunten dan pluspunten zijn in het func tioneren van burgemeester J. Postma, zo is uit verschillende anonieme bronnen op te ma ken. ,Als nu herbenoeming aan de orde was dan zou dat feest niet doorgaan", aldus een zegs man. Betrokkenen noemen als plus punt dat ze kunnen merken dat Postma de kritiek zich wel aan trekt en dat hij verbeteringen nastreeft. Het resultaat daarvan stemt echter nauwelijks tevre den. „De raadsvergaderingen verlopen ordentelijker en eindi gen op een christelijker tijdstip. Maar dat is niet dank zij Postma, maar dank zij de gemeenteraad zelf. Echt geloven dat de eerste bur ger tot daadwerkelijke verbete ringen in staat is, doet niemand. „Hij zal de zes jaar wel vol mo gen maken. Hem wegsturen is een heel dure aangelegenheid. Maar een herbenoeming zit er niet in." De zegslieden denken dat Post ma daar zelf ook weinig trek in heeft. Hij zou geen rechtstreeks antwoord hebben gegeven op de vraag of hij het eigenlijk wel leuk vindt om burgemeester van Leiden te zijn. „Net zo veelzeg gend is het dat hem die vraag is gesteld." Burgemeester Postma had zelf gevraagd om een beoordeling van de gemeenteraad. Die heeft hij nodig voor een regulier pé- riodiek functioneringsgesprek met de commissaris van de ko ningin, J. Franssen. Zulke ont moetingen zijn er één jaar na het aantreden van en burge meester. halverwege de ambts termijn van zes jaar en aan het einde, als een besluit over her benoeming moet vallen. Niet alle kritiek op de burge meester is nieuw. Veel ervan was reeds te beluisteren, een jaar na zijn aantreden. Maar de raadsleden waren toen mild omdat Postma, vijf maanden na zijn benoeming, werd getroffen door een hartinfarct en hij daar door vijf maanden niet kon wer ken. Postma heeft zelf te kennen ge geven dat zijn gezondheid niet van invloed is op zijn huidige functioneren en dus geen reden hoeft te zijn om hem te sparen. Zelf vindt hij dat hij zijn werk naar behoren doet, sterker nog. vertelt een ingewijde, „volgens Postma is er in heel Nederland geen betere burgemeester te vinden dan hijzelf." „Dit soort onderwerpenrea geert burgemeester Postma, „hoort thuis in een gesprek, niet in een discussie in de krant. Een deel kan openbaar, het korpsbe heerdersschap bespraken we bij voorbeeld onlangs nog in de raadscommissie algemene be stuurlijke aangelegenheden. Een ander deel gaat over persoonlijk functioneren en daarover is on langs gepraat met vertegen woordigers van de raad. Dat ge beurde als voorbereiding op een formeel gesprek dat iedere bur gemeester met de commissaris van de koningin heeft in zijn derde jaar van aanstelling. Zo'n gesprek is natuurlijk vertrouwe lijk. Het gaat er daarna om wat je doet met eikaars opvattingen. We praten met elkaar over het dualisme in Leiden, over de rol len van de raad, het college en de burgemeester. Raadsbreed is ook afgesproken te werken aan een betere bestuurscultuur. Wat je wel en niet via de krant doet, hoort daarbij." door Robbert Minkhorst leiden - De uitgaven van het Leidse gemeentebestuur lopen de komende jaren flink op. Naast eenmalige grote bijdragen voor de ontwikkeling van de Lammermarkt, de aanleg van extra parkeervoorzieningen en de uitvoering van wijkontwikke lingsplannen, gaat er voortaan ook elk jaar geld naar onder meer de bestrijding van de ar moedeval, veiligheid, evene menten, 'de schone stad' en het optuigen van het ambtenaren apparaat. De consequenties van het nieuwe collegeprogramma, met als titel 'Ambities en even wicht', bedragen in 2003 ruim 2,6 miljoen euro, en in 2006 ruim 7,1 miljoen euro. In een eerste reactie op de plan nen van het college tonen de fracties van de coalitiepartijen zich positief. „We zijn redelijk tevreden", zegt Groenlinks- raadslid J. Laurier. „Heel be langrijk is, dat er oog is voor ba lans. Er wordt geïnvesteerd in stenen, en er is aandacht voor mensen." „Het mooiste is dat er een programma op hoofdlijnen ligt. Zo is er alle ruimte voor de fracties om daar een eigen in vulling aan te geven", meldt C. Broeyer, PvdA-fractievoorzitter. „Wat ik bijzonder vind", zegt WD-leider L. de Lange, „dat we de vele ambities die we hebben, weten om te zetten in concrete daden. En er is balans tussen het evenwicht dat we willen, en onze ambities." Dekking voor al die extra uitga ven is er nog niet Vaststaat dat de huizenbelasting na 2004 om hoog gaat. Ook de tarieven voor parkeervergunningen gaan fors omhoog, met 46,7 procent naar 40 euro per kwartaal. Het geld wordt gebruikt om meer par keerwachten de straat op te stu ren. Ook het andere parkeren op straat wordt duurder, want het college rekent vanaf 2003 op ex tra jaarlijkse inkomsten van 600.000 euro. Zo blijft in 2003 een bedrag van bijna 3,8 miljoen euro over, waarvoor nog geen dekking is, en in 2006 een som van ruim 5,7 miljoen. De Leidse voorjaarsnota, die waarschijnlijk in juni verschijnt, moet de ant woorden geven. Voor de uitvoering van wijkont wikkelingsplannen - na Noord komen in 2003 het Haagweg- kwartier en het Gasthuiskwartier aan de beurt, en in 2004 de Oos telijke Binnenstad - wil de nieu we coalitie van PvdA. WD, Groenlinks en D66 bijna zeven miljoen euro beschikbaar stel len. De eerste fase van de 'cultu rele poort van Leiden' krijgt 6,25 miljoen. In het vorige college programma werd al ongeveer 4,5 miljoen euro opzijgezet. Het nieuwe college noemt het huidige evenementenbeleid 'uitstekend'. Wel blijkt dat een aantal grote evenementen (zoals Leidens Ontzet en de Lakenfees- ten) 'niet zonder structurele steun van de gemeente kunnen voortbestaan'. Er komt een eve nementenfonds. Tussen 2003 en 2006 wil de coalitie 1,25 miljoen euro besteden aan stadsfeesten. Eenzelfde bedrag komt beschik baar voor de bestrijding van de armoedeval. Mensen met een uitkering die gaan werken, ver liezen in een klap de meeste ex tra's van het Leidse minimabe leid. Het college wil van deze ar moedeval een zachte landing maken: mogelijkheden voor on der andere kwijtschelding wor den dan geleidelijk afgebouwd. Verder gaat er extra geld naar het aan het werk krijgen'van mensen zonder baan. Het waarborgen van veiligheid op straat ziet het college als 'een belangrijke taak'. Vaker en beter toezicht met meer toezichthou ders moeten daarvoor zorgen. Er komt extra geld voor. Tegen mensen die 'overlastgevend ge drag' vertonen wordi^eerder, strenger en consequent! opge treden. Het gaat daarbij speciaal om een 'kleine groep, die vooral uit Marokkaanse jongeren be staat'. Fevenoord wint de UEFA-Cup Q Geef uw mening www leidschdagblad nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9