Arafat kan weer gaan en staan waar hij wil BUITENLAND Franse 1-mei-viering geheel in teken van Le Pen Tempo geboden in overleg Midden-Oosten Palestijnse leider haalt meteen hard uit naar Israël Weer actie tegen al-Qaeda en Taliban in Afghanistan Servische verdachten in Nederland Aanslagen ETA zaaien paniek voor halve finale Terrorist Atta praatte niet met Iraakse agent Suu Kyi in overleg met militaire junta Myanmar evangen gedood ij brand Algiers giers - Een brand in een Al- >rijnse gevangenis heeft ze ntien gedetineerden het le- 'i in o gekost. Acht gevangenen ;rla pen verwondingen op. De tne detineerden in een van afde- )ioi igen van de gevangenis in de ran iofdstad Algiers staken hun atrassen in brand na een inci- vv< int tussen een bewaker en een een n de gevangenen die zelf- ven oord probeerde te plegen. De :it, iden en gewonden vielen :htj tor de verstikkende rook van eve andend beddengoed, mr lavalomanana lelt beëdiging uit COI n. itananarivo - Mare Ravalc- anana heeft zijn beëdiging als esident van Madagaskar uit- steld. De installatie zou mor- n zijn, maar volgens zijn be- JJ igrijkste medewerker heeft besloten op verzoek van de ganisatie van Afrikaanse Een- ^jid (OAE) van de plechtigheid orlopig af te zien. Hij blijft t presidentschap opeisen, jn tegenstander, de zittende esident Didier Ratsiraka, doet t ook, zodat het eiland tijde- ïat c feitelijk twee presidenten pel eft. Een delegatie van de \E, die vandaag in Madagas- e li r wordt verwacht, moet uit- ts mst bieden. [et luchten hervat r c p Guantanamo hte*sHiNCTON - De Amerikaanse y g( ijdkrachten hebben het >r s insport hervat van aanhan- rs van het terroristennetwerk aai Qaeda en de Taliban uit Af- olli anistan naar de basis Guant- lamo Bay op Cuba. De eerste zet oep gevangenen kwam gister- ;t ond laat op het Caribische ei- ?ns id aan. Op de basis zitten al n iehonderd mensen vast. De ;t nerikanen schortten de o. j ichten naar Cuba half februa- 20.1 op. totdat de bouw van een ;r i euw cellencomplex voltooid jna u zijn. Het eerste deel daar- bra n, met 408 cellen, is onlangs ers reedgekomen. ki en ewonden door ware turbulentie ckland - Een vlucht van het istralische Sydney naar San ancisco in de Verenigde Sta- ai is onderbroken, nadat ze- tln passagiers en enkele be manningsleden gewond waren (raakt door extreme turbulen- DSë. De letsels lopen uiteen van (broken ledematen tot kneu- igen en verwondingen aan fd en benen. F donderdag 2 MEI 2002 eldden volgens de Australi- he zender ABC d zender ABC dat het vlieg- ig plotseling naar beneden lok. Het toestel onderbrak rvolgens de vlucht en landde het vliegveld van Auckland Nieuw-Zeeland. iu: sp ak spreekt over vapeninspecties ae| iet)e 1 york - Secretaris-generaal »U1' >fi Annan van de Verenigde m ities en de Iraakse minister -n«n buitenlandse zaken Naji bri zijn gisteren in New York |n j elkaar gekomen om te pra- ,ee n over de hervatting van de apeninspecties. De gesprek- 's 1 in duren tot en met morgen. bri liet zich na afloop van de erste gespreksronde positief u%, al moeten veel leden van n delegatie nog in New York riveren. Zij hebben vertraging f1 a igelopen bij het verkrijgen n Amerikaanse visa. De VN- liligheidsraad hoopt dat de V ispekken leiden tot de terug ier van wapeninspecteurs. ëvangenisstraf oor maker virus ewark - De Amerikaanse ma- ir van het computervirus 'Mé- sa', dat in 1999 voor miljoe- in dollars schade aanrichtte oor een wereldwijde versto ren ng van het e-mailverkeer, is steren tot 20 maanden cel jflt ïroordeeld. De 34-jarige Ame- ik I kaan is een van de eersten die w in gevangenisstraf krijgt voor >or et ontwerpen en verspreiden jrn in een computervirus. We- Idwijd liep het e-mailverkeer aor de grote hoeveelheid elek- onische post die Melissa ge weerde vertraging op, met een )m ischatte schade van zeker 80 k d liljoen dollar. likke kinderen osten VS veel ticAGO - In de Verenigde Sta in drijft een explosieve groei in suikerziekte en andere aan- oeningen die te maken heb- :n met overgewicht bij kinde- oifen de kosten voor volksge- ne ondheid met miljoenen dollars ial Dat blijkt uit studie die gis ten is gepubliceerd in het lad van de Amerikaanse Aca- emie voor Kindergeneeskun- aa e. Van 1979 tot 1999 is het iu tntal ziektegevallen die ver zij and houden met overgewicht kinderen bijna verdubbeld, hieraan gerelateerde zieken- uiskosten zijn gestegen van ka 8,5 miljoen in 1979 tot 140 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnse presi dent Arafat kan sinds vannacht weer gaan en staan waar hij wil. De uitlevering van zes in zijn resi dentie in Ramallah verblijvende Palestijnen aan Britse en Ameri kaanse toezichthouders beteken de het einde van een door Israël opgelegd isolement, dat ruim vier maanden heeft geduurd. Onmiddellijk na het vertrek van de zes zetten ook de Israëlische tanks zich in beweging. Kort daarna maakte Arafat onder lui de toejuichingen een rondrit door de stad, die de afgelopen weken zwaar te lijden heeft ge had onder de Israëlische inval. De zes Palestijnen zijn overge bracht naar een gevangenis in Jericho, de enige stad op de Westoever die buiten het oor logsgeweld is gebleven. Onder de zes zijn de moordenaars van de Israëlische minister van toe risme, Rechavam Ze'evi, en drie van hun medeplichtigen. Zij zijn vorige week door een Palestijnse rechtbank veroordeeld tot straf fen tussen een en achttien jaar. De andere twee zijn Fuad Shu- baki, die volgens Israël een grote wapensmokkel heeft georgani seerd, en de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP), Achmed Sadat. Het PFLP heeft de moord op Ze'evi laten uitvoeren, als vergelding voor de liquidatie door Israël van zijn leider, Abu Ali Moustafa. De Israëlische regering heeft steeds de uitlevering van de zes geëist, maar Arafat wilde daar niet van horen. Uiteindelijk is Israël, onder zware Amerikaanse druk, akkoord gegaan met de huidige regeling. Amerikanen en Britten zullen er op toezien dat de zes niet volgens het 'draai deur-principe' in vrijheid wor den gesteld. Shubaki en Sadat moeten nog worden berecht. Kort voor het beleg van Arafat werd opgeheven, deed zich bij de Geboortekerk in Bethlehem een felle schotenwiseling voor tussen Palestijnse militanten in het gebouw en Israëlische sol daten daarbuiten. Er ontston den ook een paar brandjes, waarschijnlijk door Israëlische lichtgranaten, die snel konden worden geblust. Het incident was voor Arafat aanleiding tot een felle -woede- uitbarsting op zijn eerste pers conferentie. „Wat hier in Ramal lah gebeurt, is niet belangrijk", zei hij. „Het enige dat telt, is de Geboortekerk. Wat daar gebeurt, is een misdaad", zei hij. Arafat noemde de Israëlische bele geraars van de kerk 'nazi's, ter roristen en misdadigers.' De verwachting is dat Arafat nog tot het weekeinde in Ramallah zal blijven. Hij wil morgen een toespraak houden tot het volk. Daarna zal hij waarschijnlijk een rondreis maken langs een aantal Arabische en mogelijk ook Eu ropese hoofdsteden. Het is niet zeker of hij daarna zal mogen terugkeren naar de Palestijnse gebieden. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het einde van Yasser Arafats huisarrest in Ramallah betekent het einde van de politie ke component van Israels 'Opera tie Verdedigingswal' en het begin van een periode van onzekerheid. Vastbeslotenheid van de inter nationale gemeenschap kan in de komende maanden leiden tot een nieuw perspectief voor een vredesregeling in het Midden- Oosten. Maar snelheid is gebo den. Verdeeldheid en gebrek aan daadkracht - de .gebruikelij ke problemen - zullen er binnen de kortste keren voor zorgen dat de toestand opnieuw escaleert. De Israëlische regering is 'Ope ratie Verdedigingswal' begon nen met twee doeleinden voor ogen: de vernietiging van de Pa lestijnse 'terroristische infra structuur' op de Westelijke Jor- daanoever en de uitschakeling in enigerlei vorm van Yasser Arafat. Het militaire doel is ge deeltelijk bereikt. De militaire acties van de afgelopen maand hebben de milities een zware slag toegebracht, maar geen de finitieve. Voor het uitvoeren van terreuraanslagen tegen burgers in Israël is niet veel nodig, en de verwachting is dat de organisa ties de komende weken al zullen proberen te laten zien dat ze op hun manier nog steeds een vuist kunnen maken. Politiek gezien is Israëls veld tocht uitgelopen op een fiasco. Niet alleen is Arafat ongeschon den uit de strijd tevoorschijn ge komen, maar zijn positie binnen de Palestijnse gemeenschap en in de Arabische wereld is nu sterker dan een maand geleden. De afgelopen nacht, onmiddel lijk na het vertrek van de Israëli sche troepen stond hij op de van hem bekende manier de pers te woord: met woedende uithalen, wedervragen en merk waardige vergelijkingen. Wat de laatste betreft: de strijd in Jenin noemde hij in één adem met de slag om Staling- rad. Centraal in zijn aanvallen op Israël stond de omsingeling van de Geboortekerk in Bethle hem, een christelijk en dus 'westers' heiligdom. Dat niet het Israëlische leger, maar gewa pende Palestijnse milities het gebouw zijn binnengegaan, lijkt van weinig belang. In de ko mende dagen zullen alle in spanningen zijn gericht op het vinden van een oplossing voor de impasse daar. De zoveelste miraculeuze ont snapping van Arafat zal de ko- door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Bijna anderhalf miljoen Fransen hebben gisteren deel genomen aan de 1-mei-demon- straties die geheel in het teken stonden van de campagne tegen Jean-Marie le Pen en zijn Front National (FN). De grootste beto ging vond plaats in Parijs, waar ruim een half miljoen mensen de straat op gingen. Vrijwel alle betogers droegen borden en spandoeken waarop gewaarschuwd werd voor de verkiezing van Jean-Marie Le Pen tot president. Zondag vech ten de zittende president Jac ques Chirac en de FN-leider uit wie de komende vijf jaar staats hoofd van Frankrijk zal zijn. De demonstratie in Parijs werd vooraf met angst en beven tege moet gezien, uit vrees voor een confrontatie tussen voor- en te genstanders van Le Pen. Er heb ben zich tot opluchting van de politie evenwel geen incidenten van betekenis voorgedaan. De opkomst in Parijs was vol gens de organisatoren - vakbon den, linkse politieke partijen en actiegroepen - veel hoger dan verwacht. Een demonstratie voor Le Pen daarentegen trok veel minder deelnemers dan was voorspeld. Het FN rekende op honderdduizend betogers, maar de politie schatte het aan tal deelnemers gistermiddag op tien- a twintigduizend. Politieke waarnemers in Parijs noemden het verbijsterend dat de gaullistische politieke partij en schitterden door afwezigheid in de 1-mei-betoging. Daardoor ontstond de bizarre situatie dat honderdduizenden linkse Parij- zenaars demonstreerden tegen Le Pen - en dus voor Chirac - terwijl de aanhang van Chirac thuis was gebleven. In totaal is gisteren in 114 plaat sen in Frankrijk gedemonstreerd tegen het Front National. Uit schieters waren Lyon (50.000 betogers), Bordeaux, Toulouse, Grenoble (elk 40.000), Marseille, Lille, Nantes (elk 30.000) en Straatsburg met 15.000 demon stranten. De demonstratie in Parijs was een van de grootste betogingen die ooit in de Franse hoofdstad hebben plaatsgehad. De betoging van Le Pen in Parijs was de enige activiteit die het Front National gisteren had ge organiseerd. Tijdens een afslui tende toespraak op de Place de l'Opéra deed Le Pen een felle aanval op Chirac, terwijl hij link se kiezers opriep aanstaande zondag op hem te stemmen. 'Vrijheid, gelijkheid en broeder schap' staat er op de buik van een demonstrante. Met deze leuze uit de Franse Revolutie van 1789 keerde zij zich gisteren te gen het gevaar van Jean-Marie le Pen. Foto: AP/Francois Mori üljoen euro in 1999. washington-londen/anp-rtr- dpa - Britse en Amerikaanse troepen zijn in het oosten van Afghanistan een nieuw offensief begonnen tegen strijders van al- Qaeda en de Taliban. Dat heb ben Britse en Amerikaanse mili taire functionarissen gisteren gemeld. De opdracht zou vooral het uit schakelen van de infrastructuur van al-Qaeda zijn. Tot nu toe zijn de mariniers nog geen vij andelijke strijders tegengeko men. Het Britse ministerie van defensie heeft bevestigd dat meer dan duizend mariniers naar het gebied zijn gestuurd. Volgens een defensie-functiona ris in Washington zijn Ameri kaanse troepen verplaatst naar het oosten van Afghanistan. Op een speciale basis bij de stad Khost, zo'n dertig kilometer van de Pakistaanse grens, zijn Apa che-helikopters gestationeerd. den haag/anp-gpd - De voormalige vice-premier van Joegoslavië, Nikolai Sainovic, en de Bosnische Serviër Momcilo Gruban zijn vanmorgen naar Ne derland gevlogen en overgebracht naar het VN- cellencompex in Scheveningen. Ze zullen terecht staan voor het Joegoslavië-tribunaal wegens oor logsmisdaden. Sainovic gold als een van de meest loyale mede werkers van oud-president Milosevic. Hij moet te rechtstaan voor dezelfde beschuldigingen als zijn baas: het plegen van misdaden tegen de mens heid tegen de Albanese bevolking in Kosovo tus sen januari en juni 1999. De aanklacht tegen Gruban luidt onder meer sek sueel misbruik en marteling in het kamp Omarska in het westen van Bosnië. Daar hielden Servische mende dagen in de Palestijnse gebieden worden gevierd, maar niet lang. De Palestijnen hoeven maar om zich heen te kijken om te zien wat het Israëlische leger de afgelopen weken heeft aan gericht. Niet alleen de terroristi sche, maar ook de civiele infra structuur is zwaar getroffen. En van een functionerend politie apparaat is geen sprake meer, althans niet op de Westelijke Jordaanoever. Uit alles blijkt dat Israël niet al leen de milities, maar ook het Palestijnse Bestuur - gecreëerd in het door premier Ariel Sharon gelaakte Oslo-proces - een zwa re slag heeft willen toebrengen. De vraag is zelfs of er nog iets bestaat dat in het leven is geroe pen door Oslo. Tot voor kort hadden de Palestijnen in ieder geval de illusies dat ze beschik ten over 'A-gebieden', waar ze het bestuurlijk en voor wat be treft de ordehandhaving voor het zeggen hadden. Maar er is nu een situatie ontstaan waarin het Israëlische leger naar belie ven die gebieden kan binnen trekken. De verwachting is dat Arafat zo snel mogelijk van Amerikaanse regering garanties zal verlangen dat daar een eind aan wordt gemaakt. Operatie Verdedigingswal heeft er voor gezorgd dat er al meer dan drie weken lang geen ter reuraanslagen zijn uitgevoerd in Israël. Maar die winst zal snel zijn verspeeld als de strijd op de Westoever niet wordt gevolgd door diplomatieke actie. Arafat en Sharon kunnen wat dat be treft geen zaken doen, en dus is het woord aan de internationale gemeenschap, aangevoerd door de Verenigde Staten. De New York Times meldde gis teren dat recent overleg tussen president George Bush en de Saudische kroonprins Abdulah heeft geleid tot een splitsing van taken. De Amerikanen zullen hun bondgenoot Israël probe ren duidelijk te maken dat het gebruik van geweld alleen geen oplossing brengt,en dat het tijd wordt dat Sharon gaat naden ken over de 'pijnlijke concessies' die hij zegt te willen doen. De Saudiërs zullen naar verluidt Arafat onder handen nemen. Natuurlijk zal de Palestijnse lei der aanvoeren dat zijn politie macht in de huidige staat weinig kan beginnen tegen de gewa pende milities in het door hem bestuurde gebied, maar de Amerikanen hebben al laten we ten dat ze daar geen genoegen mee nemen. „Om mijn achting te winnen, zal Arafat snel moe ten aantonen dat hij leiding kan geven", zei Bush deze week. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Twee autobommen hebben gistermiddag kort voor de halve finale in de Champions League tussen Real Madrid en FC Barcelona voor paniek ge zorgd in Madrid. Een paar uur voor de aftrap ontplofte een zware bom bij het Europa-ge- bouw, niet ver van het Bemabeu stadion in de Spaanse hoofd stad. Zeventien mensen raakten gewond door glasscherven. Tien auto's werden vernield. Een half uur later ontplofte el ders in de stad een auto, ver moedelijk die waarin de daders van de eerste aanslag waren ge vlucht. Volgens de politie zijn de aanslagen het werk zijn van de Baskische terreurbeweging ETA. Een half uur voor de explosie kreeg het Baskische dagblad Ga- ra een telefoontje van de ETA met de waarschuwing dat om vijf uur een bom zou ontploffen. De politie, die al massaal aan wezig was in verband met de belangrijkste wedstrijd van het jaar, ontruimde de omgeving van het stadion en sloot de buurt af. Pas om zeven uur mochten de supporters het sta dion in. Even zag het er naar uit dat de wedstrijd niet door zou gaan. Madrileense supporters van de radicale 'Ultra Sur' be gonnen na de bomaanslag een gevecht- met de politie. Met charges werden de relschoppers uiteen gedreven. Het is voor het eerst dat de ter reur van de ETA zich richt op voetbalwedstrijden. De aansla gen van de Baskische separatis ten beperken zich doorgaans tot politici, journalisten, rechters en politiemensen. De politieke vleugel van de ETA, Herri Batas una waarschuwde gisteren tij dens de 1-mei-viering dat 'de tijd van woorden voorbij is en dat het nu tijd is voor daden'. De partij voelt zich in het nauw gedreven, omdat de regering- Aznar een wetsvoorstel heeft in gediend dat beoogt de partij buiten de wet te stellen. washington/ap - De relatie die vorig jaar werd gelegd tussen het regime van de Iraakse leider Saddam Hussein en de terreur aanslagen van 11 september lijkt nooit te hebben bestaan. Krin gen rond de Amerikaanse rege ring erkenden deze week dat Amerikaanse onderzoekers niet langer geloven dat al-Qaedater- rorist Mohammed Atta vorig jaar in Tsjechië een ontmoeting heeft gehad met een Iraakse in- lichtingenfunctionaris. Amerikaanse en Tsjechische functionarissen meldden vrijwel direct na de aanslagen dat Atta in april 2001 in Praag zou heb ben gesproken met de Iraakse diplomaat Ahmad Khalil Ibra him Samir Al-Ani, die werd be schouwd als een geheim agent. Beiden zouden hebben gespro ken over de aanslagen in de VS of over een aanslag op het ge bouw dat diende als hoofdkan toor van Radio Free Europe /Ra dio Liberty in Praag. De Iraakse regering ontkende onmiddellijk, en stelde dat de beschuldigingen door Washing ton waren bedacht om een ex cuus te krijgen voor een aanval op Irak. De Tsjechische autori teiten kwamen later terug op de verklaring ,en zeiden dat er nooit zo'n ontmoeting had plaatsgevonden. Atta was ten tij de van zijn veronderstelde Praagse ontmoeting met Al-Ani vermoedelijk in de Verenigde Staten. Van Amerikaanse zijde werd echter tot op heden volge houden dat Atta in Praag was. Atta wordt beschouwd als de leider van de negentien zelf moordkapers die vliegtuigen in het World Trade Center en het Pentagon boorden. Hij leidde een cel van al-Qaeda in Ham burg. Al-Ani is inmiddels door Tsjechië uitgewezen. troepen in 1992 Bosnische moslims en Kroaten gevangen. Verder zou Gruban niets gedaan heb ben om moordpartijen te voorkomen. De twee behoren tot de zes door het VN-hof ge zochte Serviërs die hebben gezegd zich vrijwillig in Den Haag te zullen melden. Vorige week meld de generaal Dragoljub Ojdanic zich bij het tribu naal. Hij was chef-staf in het Joegoslavische leger tijdens de oorlog in Kosovo. Ojdanic heeft voor het tribunaal verklaard onschuldig te zijn. De president van Kosovo. Ibrahim Rugova, getuigt morgen in het proces tegen Milosevic. Dit heeft een adviseur van hoofdaanklaagster Del Ponte la ten weten. Rugova gaf jarenlang leiding aan het vreedzame verzet van de Kosovo-Albanezen. yangon/rtr-anp-afp - Aung San Suu Kyi, Nobelprijswinnares en leidster van de oppositie in My anmar (Birma), heeft gisteren haar woning, waar zij al meer dan anderhalf jaar onder huisar rest zit, enkele uren verlaten voor een geheim beraad met de militaire leiders van het land. Ze werd vergezeld door de secreta ris van haar partij Nationale Liga voor Democratie (NLD). Dat heeft een woordvoerder van het leger gezegd. Hij zei te ver moeden dat Suu Kyi heeft over legd met 'Secretaris Eén', de machtige chef van de militaire inlichtingendienst, of diens ver vanger. Volgens geruchten maakt de junta zich op om Nobelprijs winnares Suu Kyi vrij te laten. Een diplomaat zei dat een tus senpersoon tussen Suu Kyi en de junta, haar dinsdag drie keer had bezocht. Al maanden gaan er verhalen over geheime onderhandelingen tussen de Nobelprijswinnares en de machthebbers. Zij zou be reid zijn op sommige terreinen met de militairen samen te wer ken. Dat zou een belangrijke koerswijziging inhoud». Een anonieme bron binnen het be wind zei: „Het gaat om meer dan haar vrijlating en die van enkele andere politieke gevan genen. Het gaat om een door braak in de Myanmarese poli tiek." Suu Kyi heeft sinds september 2000 haar woning niet mogen verlaten. Het militaire regime sneed ook haar telefoon af. Ook tussen 1989 en 1995 had zij huisarrest. De NLD behaalde in 1990 bij de algemene verkiezin gen een monsteroverwinning. Het militaire regime, dat dit niet had verwacht, weigerde de macht over te dragen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7