Betere service banken in wet ECONOMIE De Waal(FNV) geeft verkapt stemadvies Productiviteit achilleshiel Nederlandse economie Meer gokkers gunsti; voor Holland Casinc Zalm wil regeling meenemen rekeningnummer TLN-directeur Dick Werter verdronken Schermen op zwart bij Britse digitale tv-pionie^ Werknemers voeren actie bij Filmpost Geverfdbeeldscherm Philips Hasbro-spellen verdacht van prijsafspraken Klacht bond over Melkertbanen zoetermeer - Vakbond Abvaka- bo heeft gisteren geklaagd over de problemen in de gesubsidi eerde arbeid. De bond wil een grondige verandering van het stelsel van in- en doorstroom banen ('Melkertbanen'). Vol gens de Abvakabo is het slecht gesteld met de rechtspositie en doorstroomkansen van gesub sidieerde werknemers. De bond wil dat gemeenten meer te zeg gen krijgen over de arbeids voorwaarden en doorstroom kansen. Zachte winter een meevaller arnhem - Dankzij de zachte winter heeft een huishouden met een gemiddeld gasverbruik (2000 kuub per jaar) zich de af gelopen wintermaanden 75 eu ro bespaard. Dat meldt koepel van energiebedrijven Energie- Ned. De besparing wordt pas zichtbaar bij de jaarlijkse eind- rekening. Tot die tijd betalen de huishoudens de vaste maande lijkse voorschotbedragen. Het verbruik is berekend vanaf ok tober tot en met april. Decem ber was kouder dan normaal: het zachte weer in februari le verde de grootste bijdrage aan de besparing. Zwitsers willen vervoer halveren bern - Zwitserland wil in 2009 het vrachtverkeer op eigen bo dem met de helft terugbrengen. Het Alpenland wil transpor teurs ertoe bewegen hun vrachtwagens een deel van de reis per trein te laten afleggen. Dit jaar rijden naar verwachting circa 1,4 miljoen vrachtwagens door de Zwitserse Alpen. In 2009 moet dit zijn terugge bracht tot 650.000, aldus minis ter van transport Leuenberger. Groeiende export tweedehandsjes Amsterdam - De export van tweedehandsauto's is het afge lopen jaar met bijna veertig procent toegenomen tot 158.000 stuks. Dat heeft Auto Recycling Nederland bekendge maakt. Doordat weer meer oc casions naar het buitenland verdwijnen, hebben de bij ARN aangesloten demontagebedrij- ven het afgelopen jaar 278.972 autowrakken uit elkaar gehaald. Dat is een daling van drie pro- cent.O De groeiende export schrijft ARN toe aan de hoge kwaliteit van het Nederlandse wagenpark. Van Bussel uit bestuur Essent arnhem - J. van Bussel stapt op uit de raad van bestuur van energiebedrijf Essent. „De functie heeft niet in alle opzich ten voldaan aan zijn verwach tingen",'luidt de verklaring. Es sent geeft net zomin als Van Bussel commentaar op zijn te rugtreden. M. van 't Noordende wordt zijn opvolger. Van 't Noordende is sinds mei 2000 bij Essent directeur van de divi sie Energie. Overleg Enron vastgelopen Houston - De onderhandelin gen tussen accountantsbedrijf Arthur Andersen en schuldei sers van het failliete Enron over het betalen van een schadever goeding zijn vastgelopen. De schuldeisers stellen dat Ander sen medeschuldig is aan de ver liezen die investeerders hebben geleden door de ondergang van energiereus Enron. De schuld eisers zijn pensioenfondsen, een bank en privé-investeer- ders. KPN kan straks netwerken huren den haag - KPN gaat met de bouwbedrijven Bam NBM In- fratechniek en Volker Stevin Te lecom samenwerken bij de aan leg van telefoonnetwerken in nieuwbouwwijken. De bouwbe drijven verzorgen de aanleg en het onderhoud. KPN krijgt het recht het telecomnetwerk voor een langere periode te huren. Het is voor het eerst dat KPN zo'n huurcontract tekent. Voor heen gaf KPN de opdracht voor de aanleg en werd eigenaar van de netwerken. donderdag 2 MEI 2002 door James McConigal Amsterdam - De lage productivi teit is de achilleshiel van de Ne derlandse economie. En ons land moet zich schamen voor de 'absurd genereuze' regeling die WAO heet: geen wonder dat in zo'n gezond land daar zoveel mensen op afkomen. Dat zijn de twee belangrijkste conclusies van een onderzoek dat het ge zaghebbende Britse blad The Economist heeft ingesteld naar de economische en politieke si tuatie van Nederland. Toch is het blad niet negatief over Nederland. Het heeft be- Onderzoek The Economist naar Nederlandse situatie wondering voor de terughou dende opstelling van de vakbe weging en voor het strenge fisca le beleid van minister Zalm (fi nanciën). Ook de mate waarin tussen 1982 en nu de arbeids deelname is vergroot, oogst be wondering. Toen had 52 procent van de beroepsbevolking part- of full-time werk, nu is dat 74 procent (van een beroepsbevol king van ongeveer zeven mil joen). Bijna net zo'n hoog per centage als de VS, prijst The Eco nomist Nederland. Tegelijkertijd betekent deze ster ke vraag naar arbeidskrachten dat, ondanks een soepele opstel ling van de vakbeweging, op waartse druk op de lonen is ont staan, aldus The Economist. Sinds het jaar 2000 zijn de lonen in Nederland sterker gestegen dan in Duitsland en de andere EU-landen. Voor het eerst sinds 1995 zit Nederland met de loon kostenontwikkeling zelfs hoger dan het gemiddelde van alle lan den van de OESO, de internatio nale organisatie voor economi sche samenwerking en ontwik keling. The Economist verwacht dat voorspoedig herstel van de Ne derlandse economie lastig is. Het is maar de vraag of het toe komstige kabinet zuinig kan blij ven met de belastingen, gezien de roep om meer geld voor zorg, onderwijs en veiligheid. Boven dien is de arbeidsreserve verge leken met tien jaar geleden sterk geslonken: het is niet goed mo gelijk om door het inzetten van meer arbeidskrachten meer te produceren, al zou een zuiniger WAO-regeling wel zoden aan de dijk kunnen zetten; The Econo mist vindt het ronduit belache lijk dat ongeveer één miljoen mensen hieraan deelnemen. Volgens het onderzoek heeft Ne derland de afgelopen jaren zeker baat gehad bij het poldermodel, al was er flinke rugwind door- sterke economische groei in VS en in Duitsland, Nederla belangrijkste handelspartne Voorts heeft Nederland prol gehad van het ontstaan van eurozone. Maar of het poldermodel w< kan doen aan de vergeleken andere landen achterblijven groei van de productiviteit, i volgens het blad twijfelachti Juist het voortdurend streve naar consensus kan belemn rend werken als het gaat orr regulering, innovatie, meer bnrik van informatie techrn en andere wegen om de coi rentiepositie te versterken. Recordwinst van ruim 90 miljoen den haag/gpd - Als de geldauto maten niet beter toegankelijk worden gemaakt voor gehandi capten zal minister Zalm van fi nanciën de banken daar via een wet toe dwingen. De demissio naire bewindsman wil met die wet in de hand ook bereiken dat klanten hun rekeningnummer kunnen meenemen naar een an dere bank. Op een bijeenkomst van de Ne derlandse Vereniging van Ban ken en ouderen- en gehandi captenorganisaties zei Zalm gis teren dat beide onderwerpen hoog op zijn agenda staan. De laatste jaren klagen ouderen en gehandicapten steen en been leiden - De 46-jarige man uit Rijnsburg die maandag ver dronk toen een zeilboot om sloeg op de Friese Fluessen was directeur van Transport en Lo gistiek Nederland Dick Werter. TLN is een werkgeversorganisa tie in de transportsector. Werter, die 12,5 jaar voor de organisatie werkte, was er sinds juni vorig jaar algemeen directeur. „Echt iemand die pal stond voor de le den", zegt een woordvoerster van TLN. Werter leidde als adjunct-direc teur in 2000 de actie voor com pensatie voor de sterk gestegen dieselprijzen. Om dat te bewerk stelligen reden uit alle provin cies vrachtwagens in kolonne naar Den Haag, waar een petitie werd aangeboden aan ministers Zalm en Netelenbos. Tijdens de mkz-crisis vorig jaar was Werter een van de oprich ters van het crisiscentrum in het hoofdkantoor van TLN. De vee- en melkvervoerders konden daar terecht met vragen over de nieuwe regels die bijna dagelijks werden ingevoerd. De klap van zijn overlijden komt binnen de organisatie hard aan, zegt de woordvoerster. „Vrijdag was hij er nog, op een receptie voor vier oud-bestuurders die een lintje kregen. Vrolijk en ge zellig, zoals hij altijd was. Je kon altijd bij hem binnenstappen. En nu moeten we mensen ver tellen dat hij er niet meer is. Het is nog een beetje onwerkelijk." over de afnemende service van de banken. De problemen bij het gebruik van geldautomaten, de weige ring van banken om aan de ba lie kleine bedragen uit te keren en de afnemende dienstverle ning in kleine dorpen zijn ook de Tweede Kamer een doom in het oog. Als een reactie op de klachten presenteerden de geza menlijke banken gisteren een rapport met aanbevelingen om hun service te verbeteren. Zalm waarschuwde de banken dat hij anti-discriminatiewetten zal gebruiken om de toeganke lijkheid van geldautomaten voor gehandicapten te vergroten. Nu hangen de automaten te hoog voor mensen in een rolstoel. Op de vraag of hij het wetsvoorstel nog zelf zal maken, antwoordde Zalm: ,Als de kabinetsformatie lang duurt wel." Tegen het sluiten van filialen op het platteland kan Zalm niets doen. Daarom wil de bewinds man dat klanten hun rekening nummer kunnen meenemen naar een andere bank in het doip die nog wel openblijft. De banken zeggen dat ze de techni sche problemen op dit punt on derzoeken. De Postbank heeft bijvoorbeeld een van de andere banken afwijkend rekening nummersysteem. De banken bestrijden dat er minder mogelijkheden zijn ge komen om geld op te nemen. Het aantal bankkantoren nam de afgelopen tien jaar af, maar het aantal geldautomaten ver dubbelde naar 7000. Zo'n 95 procent van alle geldopnamen gebeurt via de muur. De banken willen niet iedereen een balie pas geven omdat opname bin nen duurder is. Alleen klanten die echt geen gebruik kunnen maken van de pincode moeten geld kunnen opnemen aan de balie. Veel ouderen voelen zich onvei lig als zij geld uit de automaat halen, maar de banken zijn van mening dat de overheid verant woordelijk is voor de veiligheid op straat. Wel zeggen ze dat ie dere bank beter zou moeten let ten op een betere verlichting en schoonmaak van de geldauto maten. In kleine dorpen zullen projecten met een mobiele bank (de 'bankbus') komen voor het uitvoeren van eenvoudige trans acties. Voorzitter Van der Heijden van de Anbo (bond voor vijftigplus sers) noemt de aanbevelingen van de banken 'oude wijn in nieuwe zakken'. De bond pleit voor 'échte oplossingen' als lage geld- en betaalautomaten, cur sussen pinnen voor iedereen die dat wil, een baliepas voor ieder een en goed toegankelijke bank- bussen die naar de wijken, dor pen en tehuizen komen. hoofddorp/anp - Holland Casi no heeft het afgelopen jaar afge sloten met een recordwinst van 90,9 miljoen euro. Dat is ruim twintig procent meer dan het jaar ervoor. Zowel het aantal be zoekers als de gemiddelde be steding per bezoek nam toe. Ge middeld werd 101 euro vergokt, een jaar eerder was dat 95 euro. Het aantal bezoekers steeg vorig jaar met 600.000 tot 5,9 miljoen. Volgens Holland Casino is een groot deel daarvan toe te schrij ven aan de opening van de ves tiging in Utrecht. Anderzijds le verden de vestigingen op Schip hol en in Zandvoort bezoekers in. Zandvoort, de eerste vesti ging van de legale casino's 25 jaar geleden, draait dusdanig te leurstellend dat al geruime tijd wordt overwogen die vestiging te verplaatsen naar Haarlem. De teruggang in bezoekersaantallen op Schiphol wijt Holland Casino aan het dalende aantal mensen dat vloog na 11 september. De Staat, enig aandeelhouder, heeft vorig jaar 209,3 miljoen euro van Holland Casino ont vangen. Dat bedrag bestaat een winstafdracht, kansspel lasting en omzetbelasting. Enschede zal voorlopig de 1; ste nieuwe vestigingsplaats de Holland Casino zijn. Het drijf wacht op de uitkomst1 een onderzoek van de overh naar de behoefte aan meer c no's. „Maar de uitkomst de van laat nog op zich wachte Ook heeft de overheid nog gf duidelijkheid verschaft over s len om geld op internet, F land Casino investeert daar voorlopig niet meer in Holla Casino Digitaal. Aan de hand van de omzet fers in januari lijkt dat het wassen van zwarte guldens witte euro's meevalt. In maand bedroeg de omzet 1 de casino's 56 miljoen euro. 1 werd omgezet bij ruim 520.1 bezoekers. Een jaar eerder dat in dezelfde maand bijna miljoen euro, binnengebra door ruim 460.000 bezoekers de laatste maand van 2001 kv men 559.480 mensen gokken, gaven 55 miljoen euro uit. Problemen dreigen voor voetbalclubs arnhem - FNV Bondgenoten heeft gisteren met ex-werknemers van de winkelketen Filmpost actiegevoerd bij het enige nog resterende filiaal in Arnhem. Filmpost sloot onlangs van de ene op de andere dag 23 van de 24 winkels en zette 120 werknemers op straat. De bond eist dat zij in ie der geval hun achterstallige loon krijgen uitbetaald. Foto: ANP/Vincent Jannink londen - De Britse commerciële zender ITV Digital is gisteren ge stopt met het doorgeven van zijn betaalde kanalen. De zender is daartoe verplicht door zijn be windvoerders. ITV Digital ver keert sinds enkele maanden in grote financiële problemen en de moederbedrijven Granada en Carlton Communications willen geen geld meer steken in de on derneming. ITV Digital was in Groot-Brittan- nië een pionier op het gebied van digitale tv. Granada en Carl ton investeerden 900 miljoen pond sterling (bijna 1,5 miljard euro) in de activiteiten, maar het was volgens analisten technisch niet sterk genoeg om te kunnen concurreren met de interactieve televisie van BSkyB, dat 5,6 mil joen abonnees heeft. Sinds eind maart verkeert ITV Digital in surseance. Een faillis sement heeft ook grote gevolgen voor het Britse profvoetbal, aan gezien het nog 178,5 miljoen pond is verschuldigd aan de clubs om voetbal via pay-per- view uit te zenden. Enkele prof verenigingen hebben al aange geven dat zij zonder het geld van ITV het hoofd niet meer 1 ven water kunnen houden. Voor de digitale uitzendlicen! die ITV bezit worden nu kop gezocht. Daarbij gaat het drie licenties. Voor de doorg van de gratis kanalen is BBC grootste kandidaat. De toezie houder op de Britse commerc le televisie heeft inmiddels p tijen uitgenodigd om een uit te brengen. Elke licentie goed voor achttien kanalen. De ondergang van ITV Digita een grote klap voor de poginj van de Britse overheid om doorgifte van televisie te digit seren. In 2010 wilde Groot-B tannië de eerste natie zijn bijna volledig is 'gedigitalisee Mochten er geen serieuze ge digden zijn voor de licenties is de regering voor het grool gedeelte afhankelijk van de 1 stralische mediamagnaat Ruj Murdoch, die de tv-zen BSkyB exploiteert. Een volled ontmanteling van ITV Digital binnen enkele dagen te v wachten, zo hebben de bewii voerders aangegeven. Dan z len 1500 werknemers hun ba verliezen. amsterdam/anp - Philips-On- derzoekers hebben een nieuwe techniek uitgevonden om beeld schermen voor bijvoorbeeld mobiele telefoons, televisies en computers te maken. Deze tech niek maakt het mogelijk beeld schermen aan te brengen op al- lelei materialen zoals plastic, stenen muren maar ook op kle ding. De volgens een Philips-woord- voerder 'wetenschappelijke doorbraak' staat beschreven in het jongste nummer van het Britse wetenschapstijdschrift Nature. Het artikel is geschreven door aan het elektronicaconcern verbonden wetenschappers. De beeldschermen worden ge maakt door vloeibare kristallen in een laag aan te brengen op een ondergrond. Dat gebeurt op een manier die lijkt op verven. De techniek, waarop Philips pa tent heeft aangevraagd, moet nog verder worden ontwikkeld. Het elektronicaconcern denkt dat deze techniek uiteindelijk dunnere en goedkopere beeld schermen oplevert. Bovendien zijn de 'design-mogelijkheden' veel groter dan bij de traditione le fabricage van beeldschermen. Volgens de woordvoerder valt nog niet te zeggen wanneer Phi lips 'de geverfde beeldscher men' op de markt kan brengen. londen/rtr/anp - De Ameri kaanse speelgoedondememing Hasbro wordt er in Groot-Brit- tannië van verdacht prijsafspra ken te hebben gemaakt. De le verancier van onder meer Playskool en Monopoly zou de ze afspraken onder meer heb ben gemaakt met de ketens Litt- lewoods en Argos. Dit vermoedt de Britse kartelwaakhond OFT. De mededingingsautoriteit on derzoekt de kwestie al sinds mei vorig jaar, zo bleek gisteren. Bin nen drie of vier maanden beslist de OFT of er vervolging wordt ingesteld. Hasbro is een van de grootste speelgoedleveranciers in Groot- Brittannië. Het heeft een markt aandeel van achttien procent op een markt die circa 1,7 miljard pond (2,8 miljard euro) groot is. Vermoed wordt dat de onderne ming deze sterke positie heeft gebruikt om de prijzen van haar speelgoed, ook Harry Potter- merchandise en Action Man poppen, hoog te houden. Hasbro riskeert een boete van maximaal tien procent van de omzet over drie jaar als de OFT zijn beschuldigingen overeind houdt. Dit geldt ook voor de an dere ondernemingen die bij de afspraken betrokken zouden zijn. Argos, met 490 zaken de groot ste speelgoedverkoper in Groot- Brittannië, liet gisteren weten zich krachtig te gaan verdedigen tegen de aantijgingen. door John Oomkes haarlem/vervolg van voorpa gina - Een centrum-rechtse re gering die na de Kamerverkie zingen van 15 mei is samenge steld uit Lijst Pim Fortuyn, WD en CDA boezemt de FNV angst in. Voorzitter Lodewijk de Waal spreekt van een 'gruwelkabinet'. Hij ried gisteren in Haarlem af op Pim Fortuyn of de WD te stemmen. Flauw dat u geen onverbloemd stemadvies verstrekt. Als je alle adviezen van de FNV wegstreept, doet U dat namelijk wel. De Waal:Als je alles weg streept, kom je bij centrum-links uit, ja. Maar ik respecteer abso luut dat mensen hun stem laten bepalen door andere dan soci aal-economische onderwerpen. Als je daar wel op let zou voor mij een gruwelijke uitkomst van 15 mei zijn dat je een kabinet krijgt met Fortuyn en de WD. Dan kunnen we oplossingen van het WAO-vraagstuk, maar ook het minimumloon, het alge meen verbindend verklaren van CAO"s wel vergeten. Het gru welkabinet zal op de confironta- tietoer gaan. Niet alleen met ons, de vakbeweging, maar ook tussen ons en de werkgevers zal FNV-voorzitter Lodewijk de Waal in Haarlem.Foto:United Photos de Boer/Marco de Swart door de opstelling van zo'n ka binet meer frictie ontstaan. Je ziet nu al wat beweging in werk geverskring dat men deze ten dens bij de kiezer interessant vindt. Er ontstaat dan een heel ander klimaat, met heel andere arbeidsverhoudingen." De kiezer heeft genoeg van Paar se oplossingen De Waal: „Tot op heden hebben we nog twee heel grote akkoor den - de WAO en het ziektekos tenstelsel - met de werkgevers kunnen sluiten. Als een volger kabinet die allebei in de prulle bak gooit, dan zullen we ook t gen elkaar zeggen: jongens, wi heeft het voor zin om dit soorl akkoorden te sluiten. Daarom zeggen we ook tegen onze le den: als U de WAO belangrijk vindt, dan moet u niet op de WD of Fortuyn stemmen." „Een van de redenen waarom niet de politiek inga is dat ik d kopstukken nogal veel van me ning zie veranderen. Dus wati na 15 mei gebeurt, als geen va de twee coalities, (centrum-lil noch centrum-rechts) een we; bare meerderheid krijgt, weet niet. Zelfs belangrijke prograr mapunten gaan dan over boord." Je ziet nu bij de WD en D66 01 der invloed van Fortuyn de ne ging om de invloed van de vak beweging terug te brengen. U moet uw mond houden. De Waal: „Dat bedoel ik. Maai zelfs bij Fortuyn zie je geschui Na eerst heel krasse taal in zijl boek te hebben gebezigd, roe| ie nu dat hij nu toch weer het SER-advies over de WAO wil overnemen. Eerlijk gezegd, ka! ik daar ook niet altijd chocola van maken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6