Amsterdamse banenmarkt maakt winst BINNENLAND 2 §d Haargroeimiddel Vanessa mag toch SP poetst standbeelden 'rooie rakkers' op Het 'gewone' salaris van Rolph Pagano Zo'n 8.000 uitkeringen gestopt Grootste xtc-vangst ooit aan boord van zeiljacht Pronk wil ruimhartiger asielbeleid ijdrage aan deropvang loet verplicht' Straatraces op proef amsterdam/gpd - De Megaba- nenmarkt in Amsterdam is hard op weg een financieel succes te worden. Sinds de start van de ba nenmarkt is - na aftrek van kos ten - al 13 miljoen euro verdiend. Zo'n 8.000 uitkeringen zijn in middels definitief beëindigd. Dat is bijna een kwart meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Amsterdam stelde de markt vo rig jaar november in om het hoofd te kunnen bieden aan de chaos bij de Sociale Dienst, die door minister Vermeend (socia le zaken) onder curatele was ge steld. In totaal 40.000 mensen met een uitkering zijn of worden opgeroepen te verschijnen. Wie aan die uitnodiging geen gehoor geeft, loopt kans de uitkering te verliezen. Uit de gisteren gepresenteerde resultaten blijkt dat driekwart van alle klanten van de Sociale Dienst inmiddels is opgeroepen. Veel mensen gingen zelf op zoek naaf werk of zegden hun uitke ring op vanwege vermoedelijke fraude. Bijna 4.800 mensen he ten niets van zich horen. Van 650 van deze mensen is uitke ringen definitief stopgezet. Bij de overigen is die opgeschort of zit die stopzetting in de pijpüjn. Overigens is het aantal mensen dat ook meteen via de banen markt aan de slag kon nog niet spectaculair hoog. Tot nu toe zijn dat er 463. Voor bijna 4.500 mensen moet dat op langere termijn lukken omdat'zij inmid dels scholing volgen of hulp krij gen bij terugkeer naar het ar beidsproces. Directeur A. Jansen van de Sociale Dienst verwacht dat zo'n 2.000 mensen via de Megabanenmarkt werk zullen vinden. De kersverse wethouder Rob Oudkerk (sociale zaken) wil mensen die uit het arbeidspro ces zijn geraakt intensief laten begeleiden. „Wie misbruik maakt van een uitkering wordt gestraft, want zachte heelmees ters maken stinkende wonden. Maar wie echt niet kan werken, heeft recht op een uitkering zonder alle bureaucratische rimram. Verder moeten we de armoede in Amsterdam effectie ver gaan bestrijden, want dertig procent van alle gezinnen leeft op of onder de armoedegrens." Vandaag praat Oudkerk met mi nister Vermeend over het stop zetten van de strafmaatregelen die Amsterdam kreeg opgelegd wegens de jarenlange chaos bij de Sociale Dienst. Hij wil ook enkele tientallen miljoenen eu ro's om de aanpak van de Me gabanenmarkt voort te zetten in eenzelfde beleid op langere ter mijn. De banenmarkt duurt nog tot eind juli. Vermeend tikt CWI's op de vingers den haag/anp - De nieuwe Centra voor Werk en Inko men (CWI's) vinden nog wei nig genade in de ogen van minister Vermeend (sociale zaken). De PvdA-bewinds- man heeft de centra afgelo pen week weer op de vingers getikt, nadat hij zich drie we ken geleden ook al tot de CWI's had gewend. Hij 'pikt het niet' dat er centra zijn die het als hoofdtaak beschou wen mensen een uitkering te geven, terwijl ze mensen in eerste instantie aan een baan moeten helpen, zo liet hij vandaag weten. zierikzee/gpd - Bij een inval op het zeewaardig zeiljacht Evelin in de haven van Zierikzee zijn 1,2 miljoen xtc-pillen in beslag genomen. De inval werd al ver richt op vrijdag 19 april door het Kernteam Zuid-Nederland/Unit Synthetische Drugs (KTZ/USD). Ter plaatste werden op dat mo ment geen aanhoudingen ver richt. Dit heeft het openbaar mi nisterie in Den Bosch gisteren bekend gemaakt. In gewicht (350 kilo) is het de grootste vangst uit de geschie denis aldus het OM. In Neder land hebben de pillen een straatwaarde van 4,5 miljoen euro, in het buitenland een veel voud daarvan. De Evelin voer onder Poolse vlag en lag op het moment van de inval al circa drie weken in Zierikzeese haven. De xtc-pillen waren verborgen in geprepa reerde dubbele wanden van het zeiljacht. Het schip had als be stemming het Caribisch gebied. In vervolg op de inbeslagname van de xtc-pillen en het schip, werden 23 april drie Polen aan gehouden in Antwerpen. Deze mannen worden ervan verdacht lid te zijn van een criminele or ganisatie die zich richt op de in ternationale handel in drugs. De verdachten zitten in afwachting van uitlevering aan Nederland nog vast in België. Afgelopen maandag zijn in Spij- kenisse nog drie andere ver dachten aangehouden amsterdam/anp - Op de Dag van de Arbeid heeft de Socialistische Partij (SP) op ver schillende plaatsen in Nederland een aantal monumenten, beelden, plaquettes en straatnaamborden van de voorvechters voor een betere maatschappij opgepoetst en in de bloemen gezet. De verschuiving naar rechts in de heden daagse politiek maakt dat de SP meer aan dacht en respect wil voor roemruchtige 'rooie rakkers' uit het verleden, zoals Ferdi nand Domela Nieuwenhuis en Pieter Jelles Troelstra. „Het is belangrijk dat mensen zich realise ren dat er jarenlang strijd is geleverd door diverse personen voor verheffing van de be volking en de opbouw van een socialere maatschappij," aldus de SP. De afbreuk van de sociale maatschappij kenmerkt zich volgens de SP onder meer door privatisering van vele publieke zaken, zoals bijvoorbeeld de woningbouw en de ziekenvoorzieningen. Ook vindt de partij het 'zorgelijk' dat de CAO op de helling staat. In Amsterdam is het beeld van Ferdinand Domela Nieuwenhuis helemaal opgepoetst. Nieuwenhuis was het eerste socialistische Kamerlid in de hoofdstad. Hij zette zich on der meer in voor verbetering van de positie van werknemers. Het standbeeld van wet houder Wibaut kreeg een blinddoek om. Hij zou het beleid op het gebied van volkshuis vesting niet meer aan kunnen zien. De standbeelden van Troelstra in Utrecht en Delft kregen een poetsbeurt en een bloe menhulde. In Weert was woensdag de onthulling van een beeld door de weduwe van Dirk de Vro me- beter bekend als Rooie Reus - die op geheel eigen wijze de strijd aanbond tegen groot en klein maatschappelijk onrecht. Zo leerde hij geheel zelfstandig het wetboek uit zijn hoofd en trad gekleed in een rode toga op als advocaat voor de sociaal minder be deelden. De rechter sommeerde hem vol gens een anekdote om zijn cape uit te trek ken. Toen bleek dat Dirk daaronder poedel naakt was, trok de rechter zijn bezwaar in. De ME houdt een oogje in het zeil tijdens de i Mei-demonstratie in Rotterdam. Migrantenorganisaties kwamen gisteravond in Rotterdam bij een om te demonstreren op de Dag van de Arbeid. Foto: ANP/Olaf Kraak poppendamme/gpd - Demis sionair milieuminister Pronk wil een ruimhartiger migra tiebeleid. De bewindsman vindt dat er meer mogelijkhe den moeten komen voor het binnenlaten van buitenlan ders als arbeidskracht in bij voorbeeld de landbouw. Hij is niet bang dat een roya ler migratiebeleid een aan zuigende werking heeft. „Je moet het wel van voorwaar den voorzien. Het kan men sen helpen en het kan het asielzoekersvraagstuk verklei nen als probleem", zei hij gisteren tijdens een bijeen komst in het Zeeuwse Pop- pendamme. Pronk, die zei een persoonlij ke mening te geven, noemde als voorwaarden onder meer dat een regeling tijdelijk moet zijn, dat de buitenlanders af komstig moeten zijn uit be paalde gebieden als Oost-Eu ropa en Noord-Afrika en dat de inzet bij bedrijven op cor recte wijze dient te gebeuren. „Niet via koppelbazen en geen uitbuiting." De demissionair minister achtte een goede regeling voor de inzet van buitenland se arbeidskrachten in de (biologische) landbouw een betere oplossing dan het ge ven van subsidies. Pronk voegde daaraan toe dat overi gens niet alleen de landbouw ervan moet kunnen profite ren, het geldt ook voor ande re sectoren van het bedrijfsle ven. Hij erkent dat voor een soe peler migratiebeleid voorals nog geen politieke meerder heid is te vinden. „Maar het is een issue en het komt te rug." Imago Foster Parents beschadigd door topinkomen directeur door Mare Brink den haag„Ik wil de organisatie transparan ter maken en meer open laten staan voor kritiek" Dat zei Rolph Pagano zo'n half jaar geleden toen hij werd benoemd als interim directeur van Foster Parents Plan. Maar het uitlekken van informatie over zijn salaris maakte hem gisteren bij een persconferen tie woedend. Pagano strijkt tot 1 juli maandelijks ruim 18.000 euro op voor drie dagen in de week. Vanaf juli verdient hij jaarlijks ruim 116.000 euro bruto. De voormalige radio- en televi siepresentator voelde zich 'gepakt' over het uitlekken van deze bedragen. De Vereniging van Verontruste Foster Parents (WFP) vindt het een 'ongehoord hoog' bedrag. „Pagano is niet meer dan een journalist. Ik heb zo mijn vraagtekens of hij die baan wel aan kan", aldus Herman van Ankeren, secreta ris/penningmeester van de WFP met ruim 600 leden. Van Ankeren vindt dat 'de politiek' kritisch moet kijken naar Foster Parents Plan. „Mi nister Herfkens pompt er veel geld in", al dus Van Ankeren. Tientallen leden belden gisteren bezorgd met de organisatie. „Hoe veel mensen gaan opzeggen, weten we niet", zegt woordvoerster Layana Mokogin- to. Een rondgang leert dat Pagano niet meer verdient dan de directies van een aantal an dere charitatieve instellingen. Cordaid (Me- misa, Mensen in Nood en Vastenaktie) is één van de grootste ontwikkelingsorganisa ties van Nederland. Deze organisatie met 219 personeelsleden in vaste dienst wordt geleid door twee directieleden. Zij verdienen jaarlijks gezamenlijk 234.000 euro bruto. „Dat is inclusief alle onkosten voor bijvoor beeld reizen en representatie", aldus Cor- daid-woordvoerster Mariska Smolders. Cordaid vermeldt net als veel andere 'goede doelen' de directiesalarissen in het jaarver slag. De Nederlandse Vereniging Astma Fonds doet dat niet. Maar de directeur heeft er geen bezwaar tegen om te laten weten wat zijn salaris is. „We willen eventuele spookverhalen voorkomen", aldus een woordvoerster. De directeur verdient 119.000 euro bruto per jaar. Bij de Nederlandse Vereniging Astma Fonds zijn 76 mensen in vaste dienst. Bij het Ko ningin Wilhelmina Fonds (Nederlandse Kankerbestrijding) werken 100 personen. Zij krijgen vanaf 1 september te maken met Ton Hanselaar als nieuwe directeur. Hanse laar, nu nog hoofd cytopathologie van het Universitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijmegen gaat 120.000 euro bruto per jaar verdienen. Een uitzondering is Novib en onder meer Artsen zonder Grenzen en Amnesty Interna tional. ,^Als iemand zijn zakken wil vullen, dan moet hij niet voor een goed doel gaan werken", zegt woordvoerster Annette Rayer over de salarisregeling. De Novib-directie bestaat uit drie personen. Volgens Rayer verdienen zij vorig jaar gezamenlijk 279.000 euro bruto. Wie wil weten hoeveel geld instellingen als de Nederlandse Hartstichting en Novib aan hun doelen besteden, kan terecht bij het Centraal Bureau voor Fondsenwerving (CBF). Deze onafhankelijke stichting houdt toezicht op de geldinzameling. Het bureau heeft 147 instellingen een keurmerk toege kend. Dat moet garanderen dat van de ge worven fondsen niet meer dan 25 procent wordt besteed aan kosten als salarissen of campagnes. „Ook het Foster Parents Plan houdt zich aan deze afspraak benadrukt CBF-directeur Jos Zwartjes. Hij wil geen waardeoordeel vellen over de hoogte van salarissen die bestuurs- of direc tieleden van instellingen incasseren. „Bij een eventuele discussie hierover willen wij niet voor de troepen uit lopen. Maar het gaat doorgaans om banen met een zware verantwoordelijkheid". Volgens Ans Fagel, directeur van het Am sterdamse wervingsbureau WesselCoenen, heeft Pagano 'slim onderhandeld'. „Maar het is een organisatie met een imagopro bleem. Dat kun je verrekenen." Formule Foster den haag/gpd - Foster Pa rents Plan zet zich in voor structurele verbetering van de levensomstandigheden van kansarme kinderen. De organisatie noemt zichzelf een 'kindgerichte, internatio nale ontwikkelingsorganisatie zonder politieke, commercië le of godsdienstige doelstel lingen'. Voor deze hulp zijn sponsors nodig. Zij betalen maandelijks 20,50 euro per kind. De sponsors kunnen contact onderhouden met het kind door brieven, teke ningen of foto's. Gezamenlijk zorgen de sponsors wor 81 procent van de inkomsten van Foster Parents Plan Ne derland. Subsidie van de Ne derlandse overheid bedraagt twaalf procent van de inkom sten. Foster Parents Plan heeft in Nederland zo'n 320.000 leden. Vorig jaar con cludeerde een onderzoeks commissie onder leiding van oud-minister De Boer dat Foster Parents Plan jarenlang een te rooskleurig beeld heeft geschetst van de resultaten van een project op Haïti. Na de publicatie van het rapport verloor de organisatie ruim elfduizend donateurs. ito-toets niet '3 populair ■echt - Ruim zevenhonderd 'noasisscholen willen volgend oeti- de Cito-toets afschaffen, ust^t zegt A. Boes van de Neder- Idse Jenaplanvereniging. ès begon in januari een actie larin hij scholen opriep te •ken met de Cito-toets. De enstanders van de eindtoets iden dat middelbare scholen t'eel waarde hechten aan de :r jo-scores en te weinig reke- ig houden met het advies 1 de school. Boes: „Verder iruikt de onderwijsinspectie :oetscijfers om de kwaliteit de school te beoordelen, /ijl scholen ook op andere derdelen willen worden be- Tdeeld. Die cijfers geven een prme stress op scholen." eel telefoontjes IDI-hotline n haag - De speciale tele- inlijn die het Centrum Infor- Itie en Documentatie Israël (Dl) gisteren heeft openge- Id voor vragen over de situa- ïin het Midden-Oosten, is op eerste dag 42 keer gebeld, t CIDI zegt geschrokken te 1 van meldingen die binnen- amen over antisemitisme. Zo s er een telefoontje van een chiedenisleraar die de hele n tegen zich kreeg, toen hij Jnwilde geven over de joden pa volging. Een ander voorval d 3rof een jongen die een dis- Iheek niet binnenmocht, om- hij een kettinkje met een en ridsster droeg. operatie Irect aan werk iecht - Mensen die een lies- _*ukoperatie hebben onder- p|n, hoeven daarna niet te E fzuimen van hun werk. Pati- =pten zouden direct of veel 7 slier na de ingreep alweer n het werk kunnen, zo tonen erse wetenschappelijke on- (zoeken aan. In Nederland viseren bedrijfsartsen echter ih vaak een werkonderbre- Z)g van twee tot zes weken, kost de maatschappij extra Eölitie actief =i bioscopen Eda - De politie in Noord kant trekt de bioscoop in. !ze maand zullen in alle film- len van de provincie voor- htingsfilmpjes te zien zijn a de drie teams die toezien de verkeershandhaving. De Jitie hoopt op deze manier Kli breed publiek te waarschu- IHn voor de gevaren van ver- ersovertredingen zoals hard- as- Jen en rijden onder invloed. lotorrijder komt m bij ongeval isterdam - Een 36-jarige mo- rijder uit Amsterdam kwam iteren om het leven nadat hij Üe buurt van Ransdorp tegen houten railing van een brug rs. tste. Hij kwam ten val en liep arbij zodanig ernstige ver- indingen op dat hij na aan- mst in het ziekenhuis over- id. Het is niet duidelijk door like oorzaak de man de icht over het stuur kwijtraak- 'and in Tiels holencomplex - In Tiel is afgelopen nacht 1 school door brand ver- est. Het gebouw maakt deel van een complex met daarin e basisscholen. De overige ;e scholen bleven gespaard, brand brak gisteravond ld half twaalf uit. De Tielse ndweer had groot materieel dig om het vuur te bestrij- 1. Door de overige twee ïolen nat te houden, konden brandweerlieden voorko- !n dat de vlammen via het fond zouden overslaan. 1 haag/anp - De PvdA wil kgevers verplichten bij te igen aan de kosten voor kin- opvang. In een wetsvoorstel het kabinet binnenkort naar Tweede Kamer stuurt, is op domen dat ouders, overheid werkgevers ieder eenderde 11 de kosten betalen. Er staat g geen verplichting voor ïrkgevers in. ;t kabinet gaat eivan uit dat in U's afspraken worden ge- aakt over kinderopvang. Als t aan het eind van het jaar g niet in 80 procent van de U's is geregeld, wil het kabi- t wel een verplichting opne- een tienpuntenplan dat 'dA-Kamerlid Hamer vandaag Den Haag presenteerde, pleit partij voorts voor integratie n peuterspeelzalen en kinder- gverblijven. Dat moet voorko en dat er witte kinderdagver - jven en zwarte peuterspeelza- 1 ontstaan. Mannen geholpen den haag/anp - Connie Breuk hoven, alias de voormalige zan geres Vanessa, mag in haar cos metische kliniek New Fill Center in Den Haag haar nieuwe haar groeimiddel New Hair door art sen laten voorschrijven. Volgens de inspectiedienst is de lucht geklaard, maar houdt de dienst een vinger aan de pols. Vorige week gingen bij de in spectiedienst de alarmbellen rinkelen toen bleek dat New Fill Center reclame maakte voor een haargroeimiddel waarin het on geregistreerde medicijn finaste- rine is verwerkt. De inspectie dienst verzocht Breukhoven af gelopen vrijdag in een fax na drukkelijk te stoppen met het gebruik van het haargroeimid del en vroeg haar om ophelde ring. Die heeft de inspectie dienst gisteren gekregen, aldus de woordvoerder. Op de bijsluiter van het medi cijn finasterine, bedoeld voor gebruik bij prostaatproblemen, staat dat het levensgevaarlijk is voor vrouwen. Zwangere vrou wen mogen het niet eens aanra ken, weet de woordvoerder. Bo vendien is het in Nederland ver boden reclame te maken voor geneesmiddelen. Connie Breukhoven is erg blij met de goedkeuring van de in spectiedienst. „Ik had eigenlijk ook niet anders verwacht." Het middel lijkt een gat in de markt. „We hebben al ontzettend veel reacties gehad." Volgens Breuk hoven is het nooit haar bedoe ling geweest reclame te maken voor New Hair. „Ik heb gewoon in een artikel uitgelegd wat we gingen doen. Het is jammer dat zoiets dan een eigen leven gaat leiden." Het haarmiddel wordt volgens Breukhoven in de kliniek onder behandeling van een arts voor geschreven. Het middel is uit sluitend bestemd voor mannen. Breukhoven gaf toe dat ze er zelf eerst ook mee experimenteerde, maar daar zou ze nu mee zijn gestopt, zei de woordvoerder. De inspectiedienst is blij dat er op deze klinische wijze mee wordt omgegaan. .Als mensen onder ziekenhuisbehandeling hun haar willen laten groeien, mag dat. Als het goed is, gaat het groeien." Breukhoven zal bovendien het haargroeimiddel niet op de markt brengen. Zo zag het er volgens de inspectie vorige week wel naar uit. smallingerland -De gemeente Smallingerland wil als proef straatraces legaal laten plaatsvinden op de airstrip, een weinig gebruikt vliegveld bij Drachten. Martijn Meijer uit Hee renveen in een Nissan 200 SX Turbo en Roelof de Jong uit Langezwaag in een Mercedes 190 2.6 mogen alvast een proefstartje maken voor de camera's. Robert Noppert uit Heeren veen fungeert als starter. Foto: GPD/Jan de Vries fOoelen lSchouwburg'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5