Maatregelen vertragingen Schiphol BINNENLAND 1 Nederlandse ISAF-militairen terug uit Afghanistan SieMatic Meester Pieter Vrakking adviseert van fraude verdachte bouwer Koerdisch protest tegen plaatsing op terreurhjst Mooi cadeau van SieMatic. Melkert kritisch over politiek cynisme 'Melkertbaan heeft langste tijd gehad' he Opstoppingen loor ongeval A4 lEiDSCHENDAM - Op de A4 bij Leidschendam is vanochtend een ongeluk gebeurd waarbij een dode is gevallen. De be stuurder van een busje reed een oprit op en sloeg daarbij over de kop. Het slachtoffer beland de daarna op het wegdek. Vier inzittenden raakten gewond. Op de A4 ontstonden files on- ler meer door kijkers naar het ongeval. Ook op de A13 stond iet verkeer vast. Rond kwart over negen was het wrak weg en gaf de politie de weg vrij. De files losten toen langzaam op. Cel voor baas piramidespel den bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren an derhalf jaar cel - waarvan een half jaar voorwaardelijk - opge legd aan een organisator van piramidespelen. Het is de eer ste keer dat iemand uit de top van een dergelijke organisatie is veroordeeld. Volgens de recht bank de 37-jarige verdachte uit Hilversum de spil in twee orga nisaties voor (verboden) pira midespelen. Twee medever dachten kregen een voorwaar delijke celstraf van zes maan den en een werkstraf van 180 uur. Twee anderen kregen elk een werkstraf van 80 uur. Herdenking van vuurwerkramp enschede - Enschede herdenkt op twee dagen de vuur werkramp van 13 mei 2000. Za terdag 11 mei is vooral voor de oud-wijkbewoners bedoeld. Daarbij worden videobeelden vertoond van straten uit de ge troffen wijk van voor de ramp en zijn er maquettes te zien van de nieuwbouwplannen. Op 13 mei hangen in Enschede de vlaggen halfstok, 's Avonds voe ren jongeren de theaterproduc tie '100 Woorden' uit, waarin zij vertellen hoe zij de ramp heb ben ervaren. Gesprek met Molukkers den haag - Minister Van Boxtel (grote steden- en integratiebe leid) praat vandaag met verte genwoordigers van de Molukse gemeenschap over de gewelds explosie op de Molukken. De minister licht tijdens de beslo ten bijeenkomst het standpunt van de Nederlandse regering toe. Molukse organisaties be tichtten het kabinet ervan een te afwachtende houding in te nemen in het conflict. Buschauffeur uit de cel Rotterdam - Een 38-jarige bus chauffeur die werd opgepakt omdat hij een voetganger op zettelijk doodreed, is voorlopig op vrije voeten gesteld. Het ge rechtshof in Den Haag zag geen aanwijzingen voor moord. De chauffeur reed met zijn bus op 14 februari een voetganger dood in het centrum van Rot terdam. Volgens getuigen reed de chauffeur met opzet in op het 53-jarige slachtoffer. Hij blijft wel een verdachte. Huldiging Ajax dagje eerder Amsterdam - Als Ajax zondag landskampioen wordt, krijgt het team meteen een huldiging bij de ArenA. Die stond in ver band gepland voor maandag, omdat de Bevrijdingsdagdrukte een huldiging in de binnenstad onmogelijk maakt. De suppor ters hebben al aangegeven ook nu weer ongelukkig te zijn met de locatie, parkeerplaats P2. Tweejarige verongelukt HEiLoo - Bij een ongeval in Hei- loo is gisteren een tweejarig meisje om het leven gekomen. Het kind reed met haar fietsje een hellinkje af. Ze kon niet op tijd stoppen voor een auto met aanhanger, die achteruitreed. Het meisje botste tegen de zij kant van de auto en liep ernstig hoofdletsel op. Het kind werd in kritieke toestand overge bracht naar het ziekenhuis in Alkmaar. Daar is zij enkele uren later overleden. Vader Rochelle spant geding aan Amstelveen - Martin Huisman, de vader van Rowena en Ro chelle Rikkers, spant een kort geding aan tegen de Jeugdbe scherming Dordrecht. Hij eist dat Rochelle of bij hem of in een therapeutisch pleeggezin wordt geplaatst. De rechtbank besliste eerder dat het meisje in een pleeggezin geplaatst moest worden. Omdat zo'n gezin niet voorhanden was, verblijft Ro chelle tijdelijk bij de zus van Huisman. De moeder van Ro chelle zit met haar vriend vast wegens de moord op Rochelles •oudere zus, Rowena. Haar li chaamsdelen werden in augus tus bij het Veluwemeer gevon den. donderdag 2 MEI 2002 COMMENTAAR door Richard Mooyman schiphol - Schiphol en de KLM nemen ex tra maatregelen om vertragingen in de drukke zomermaanden te beperken. Alle transferbagage van intercontinentale KLM-passagiers wordt vanaf half juni in een tent op het platform afgehandeld. Door de plaatsing van röntgenapparatuur is de capaciteit van de bagagekelders be perkt. De KLM zet ruim tachtig extra medewer kers in om de toestroom van koffers in goede banen te leiden. Twee jaar geleden waren er grote problemen met de baga ge-afhandeling, waardoor vaak vliegtui gen vertrokken zonder alle koffers. Komend zomerseizoen dreigen opnieuw moeilijkheden als gevolg van de ver scherpte veiligheidsmaatregelen na de terreuraanslagen in de VS. De capaciteit van de bagagekelders is uitgerekend in de topmaanden beperkt omdat Schiphol speciale x-ray-machines gaat plaatsen. Deze apparatuur is noodzakelijk omdat vanaf 2003 alle ingecheckte bagage ge screend moet worden. Momenteel wordt slechts een deel van de koffers gecontro leerd op explosieven. „De timing van de werkzaamheden is niet perfect, maar het is een verplichting", aldus een KLM- woordvoerder. Passagiers krijgen ook in de drukke zo merperiode te maken met wachttijden en overlast door extra veiligheidscontroles. Volgens de KLM heeft dit nog niet tot grote problemen geleid. „De passagiers weten dat ze eerder moeten inchecken. Ze houden er rekening mee." Schiphol lijkt zich redelijk te herstellen van de luchtvaartcrisis na 11 september. De luchthaven verwacht in de vier zo mermaanden dagelijks zo'n 127.000 pas sagiers, tweeduizend minder dan dezelf de periode vorig jaar. In totaal verwerkt Schiphol tussen juni en september onge veer 15,5 miljoen passagiers. Koningin Beatrix beleefde eergisteren een mooie dag. Het jaarlijkse samenzijn met het volk verliep in Hoogeveen en Meppel volgens het draaiboek. Na een gedwongen onder breking van een jaar zag de natie op Koninginnedag een ogenschijnlijk gelukkige familie. Het sprookje van de monar chie die tegelijk verheven is en toch dicht bij het volk bleef geheel intact. Koningin Beatrix beleefde gisteren een nare dag. De publica tie van een biografie over haar zwager Pieter van Vollenho ven legde pijnlijk bloot dat de man van haar zuster Margriet 35 jaar geleden geen gewenste partij was. Beatrix was er te gen dat haar moeder, toen koningin Juliana, Margriet toe stemming gaf te trouwen met een niet-adellijke figuur. Bea trix was net als haar vader, prins Bemhard, bevreesd dat de komst van een burgerjongen de positie van de monarchie zou aantasten. Destijds was die vrees niet zo gek als hij nu lijkt, omdat de koninklijke familie nog maar kort de zogeheten Greet Hof- mans-affaire - die Juliana bijna tot aftreden bracht - achter de rug had. Met de blik van vandaag kan worden gezegd dat Juliana destijds om meer dan één reden een terechte keuze heeft gemaakt. Zij gaf haar derde dochter de ruimte om haar eigen huwelijkskeuze te maken en zij zorgde ook voor een modernisering van de monarchie. Pieter van Vollenhoven is wegbereider geweest van de komst van een reeks burgerpartners aan het Hof. Beatrix zelf moest toestaan dat haar oudste zoon trouwde met een burgermeis je dat met haar ongekende populariteit de levensduur van de monarchie een injectie heeft gegeven. Voor Pieter van Vol lenhoven is het zuur dat hem destijds de titel van prins is onthouden. De biografie is voor de man van prinses Mar griet in zekere zin ook een vorm van rehabilitatie. Hij stond voor zijn keuze en wist met vallen en opstaan een eigen rol te vinden. Voor zijn pionierswerk binnen de koninklijke fa milie verdient hij royale waardering. Een militair sluit zijn kind in zijn armen na aankomst in de Oranjekazerne in Schaarsbergen. Hij is een van de 52 Nederlandse ISAF-soldaten die vannacht terugkeerden uit Afgha nistan. Foto: ANP/Hans van Oort schaarsbergen/anp - Na een verblijf van drie maanden in Afghanistan zijn van nacht 52 Nederlandse militairen terugge komen. Zij werden in de Oranjekazerne in Schaarsbergen warm onthaald door familieleden en vrienden. Het is de eerste grote groep die terug keert van de zogeheten ISAF-operatie (International Security Assistance Force) in Afghanistan. De militairen zijn van het 13e infanterie bataljon van de Luchtmobiele Brigade. Daarnaast keerden ook enkele militairen van het Korps Commandotroepen terug naar de basis. In totaal zaten in Afghanis tan 220 Nederlandse militairen. Afgelopen weekeinde kwam een eerste groep van 25 mensen terug. De komende periode volgen nog twee groepen van in totaal 150 militairen. Zij worden afgelost door 220 nieuwe militai ren die aan de operatie tegen het terro risme in Afghanistan gaan meedoen. Ook die blijven daar drie maanden. In een eerste reactie vertelden de militai ren dat ze vooral geschrokken waren door het grote contrast tussen de weelde in Nederland en de armoede in het door oorlog verscheurde Afghanistan. „Ik ben nu voor de derde keer uitgezonden. Ik was eerder in Albanië en Bosnië. De el lende daar was doffer in vergelijking met Afghanistan. Daar is de sfeer echt mid deleeuws", zegt pelotonscommandant G. Hindriks. Het zijn vooral de kleine dingen die vaak tot grote vreugde leidden onder de bevol king, zo merkten de militairen. Hindriks: „Vorige week nog. Toen zijn we bij wat schooltjes schriften en boeken gaan brengen. Ja, dat is dan echt goud voor die mensen." Kapitein F. Boender, als tolk een van de weinige vrouwelijke militairen in Afgha nistan, vult aan: „De reacties van de mensen waren zeer positief. De kinderen staan constant langs de weg als je op pad den haag/gpd - Oud-hoofdoffi- cier van justitie H. Vrakking gaat bouwer Strukton bijstaan in za ken rondom de bouwfraude. Vrakking zegt via een woord voerder dat hij Strukton gaat ad viseren over het communicatie beleid tijdens- en voorafgaand aan de parlementaire enquête naar de bouw. Vrakking ontkent dat het daarbij gaat om juridi sche adviezen. Als voorbeeld van het soort advies dat Vrak king kan geven zegt hij zelf: „Praat alleen met de enquête commissie en niet met de pers." De oud-officier heeft naar eigen zeggen ervaring met commis sies. Hij zelf is gehoord door de parlementaire enquête naar de IRT-affaire. Vrakking was tot be gin vorig jaar hoofdofficier in Amsterdam. Momenteel is hij plaatsvervangend rechter in Alk maar. Strukton kwam in het nieuws door een fraudezaak bij de bouw van de Schipholtunnel. Volgens het openbaar ministerie had het bedrijf zich met twee andere aannemers schuldig ge maakt aan het vervalsen van facturen, opdrachtbonnen en fi nanciële overzichten. De zaak werd geschikt. Strukton lijkt nu ook betrokken bij de zogenaamde bouwfraude, een zaak die aan het rollen is ge bracht door een openbaar ge worden schaduwboekhouding vol ongeoorloofde praktijken van het Groningse bouwbedrijf Koop Tjuchem. In deze zaak heeft justitie onlangs invallen gedaan bij verschillende bou wers, waaronder ook Strukton. Niets staat Vrakking in als oud hoofdofficier in de weg om zijn nieuwe partime-baantje te aan vaarden. Volgens een woord voerder van de Alkmaarse recht bank is er overleg geweest tus sen Vrakking en het arrondisse ment. De president van de rechtbank staat de activiteit van Vrakking toe zolang er geen sprake is van belangenverstren geling. Aangezien Vrakking als rechter geen strafzaken behan delt, lijkt dat volgens de woord voerder niet waarschijnlijk. (advertentie) |^^than^LA|SIC NU TE KOOP voor maar (advertenties) Schatten uit het zand: asperges Landelijk wonen in hartje Leiden Nu kiezen, straks genieten: klassieke tuinmeubelen Reisreportage zuidelijk Ierland Nieuwe column: Thom Olschansky over etiquette MORE THAN CLASSIC 168 pagina's wonen en leven in stijl den haag/anp - Een groep Koerden heeft vandaag in Den Haag gedemonstreerd tegen het voornemen van de Europese Unie (EU) de Koerdische Arbei derspartij PKK op de Europese lijst van terroristische organisa ties te zetten. Het gaat om aan hangers van de Federatie Koer den in Nederland (FED-KOM). De demonstranten riepen leu zen tegen de Europese Unie en voor PKK-leider öcalan. Op hun spandoeken staan alleen Neder landse teksten. Daarmee geven de Koerden gehoor aan een ver zoek van de politie. Die liet gis teravond weten dat spandoeken met Turkse of Koerdische tek sten niet zijn toegestaan. Toen protesteerde ook een groep Koerden tegen het voornemen van de EU, dat dinsdag bekend werd. „Het is duidelijk dat voor al druk van de Turkse overheid en de VS tot deze beslissing heeft geleid. Het is onbegrijpe lijk dat na vijftien jaar van on vermijdelijke oorlog de Europe se landen de ogen sluiten voor de vredesinitiatieven van de Koerdische beweging", stelde de federatie dinsdag. Nederland stond tijdens EU- overleg van maandag alleen bij het verzet tegen vermelding van de PKK op de lijst. Minister De Vries van binnen landse zaken had van tevoren gezegd dat als Nederland alleen zou staan, hij het verzet zou sta ken. De PKK is in de meeste EU- lidstaten al een verboden orga nisatie. Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic Keukenideeënboek denkt met u mee Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden Met veel ideeën en praktische tips Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids Nu in een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft Cadeau in onze showroom 't Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna). Alphen a/d Rijn, tel. 0172 - 42 21 00 SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 (onder dak bij Mijnders Meubelen), Leiderdorp, tel. 071 -541 2615 rijswijk/anp-gpd - Met nog twee weken te gaan naar de ver kiezingen lijkt vooral bij de PvdA de campagnekoorts behoorlijk op te lopen. Lijsttrekker Melkert zette gisteren met hulp van de missionair premier Kok alle zei len bij om de verdeeldheid bin nen zijn partij over zijn positie te maskeren. In Maastricht probeerde de ver trekkende en de nieuwe top van de PvdA het tij te keren met, felle toespraken gericht tegen CDA- voorman Balkenende en het fe nomeen Fortuyn. Balkenende maakt een karika tuur van de werkelijkheid van acht jaar Paars, zo fulmineerden Melkert en Kok. De politieke stijl van Fortuyn deed de PvdA-lijst- trekker kokhalzen. „Ik ga over mijn nek van het cynisme en de politieke oppervlakkigheid", al dus Melkert. Kok legde een di rect verband tussen Fortuyn en oprukkend nationalisme. Melkert kreeg steun van WD- leider Dijkstal. De liberaal vond de berichtgeving rond zijn VERKIEZINGEN PvdA-rivaal 'geweldig opgebla zen'. Het gaat om de vraag waar je als partij voor staat, het gaat om de inhoud, aldus Dijkstal tij dens een verkiezingsbijeen komst in Rotterdam. Voor de WD is de opmars van Fortuyn niet meer te negeren. Oud-WD-leider Bolkestein stel de tijdens een spreekbeurt in Amsterdam dat zijn partij For tuyn niet moet isoleren. Maar dat betekent niet dat zijn partij er aan mee moet werken om Fortuyn tot premier te benoe men. Dat zou volgens Bolke stein 'potsierlijk' zijn, dan zou 'Nederland een pleefiguur slaan'. De lijsttrekker van Leefbaar Ne derland voelt zich geschoffeerd door Bolkestein en Kok „De premier misdraagt zich buiten gewoon. Laten we het met hu mor oplossen, maar ik kook van woede. Ik word neergezet als een vreemdelingenhater en een racist, en dat ben ik niet." Bol kestein noemde hij een 'lafaard' die na de verkiezingen van 1998 'gevlucht' is naar Brussel. „Ove rigens: wie heeft er in de kas zit ten grabbelen, dat is wel Chirac! Dat heb ik niet op mijn gewe ten", voegde hij daar vanoch tend in een radio-interview aan toe. Zowel Zalm als Bolkestein toon den zich overigens voorstander van een minderheidskabinet, als dat de regeerbaarheid van Ne derland zou bespoedigen. hoogeveen/anp - Als het aan CDA-lijsttrekker Balkenende ligt, hebben de Melkertbanen hun langste tijd gehad. Tijdens een bijeenkomst in Hoogeveen stel de hij dat mensen die in de zorg of het onderwijs belangrijk werk verrichten, daar ook voor be taald moeten worden. In zijn visie kunnen twee klasse assistenten in een klas niet ver schillend worden betaald; de een met een 'Melkertsalaris' en de ander betaald door de school. Dat mag misschien van de PvdA, maar. niet van het CDA, aldus Balkenende. De litanie ging nog even door met een vergelijking tussen de PvdA en Lijst Pim Fortuyn. Die lijken steeds meer op elkaar, hield Balkenende een bijna volle theaterzaal CDA'ers voor. „Wie begon met de persoonlijke aan vallen? Ad Melkert, en dat nam Pim Fortuyn over."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3