Getraumatiseerd in Gaza GESPREK VAN DE DAG Coach sleept scholieren door eindexamen heen 'Big Brother-huis' om klanten te bestuderen 'De kinderen weten niet meer wat het leven waard is' DONDERDAG 2 MEI 2002 MENSELIJK De Zuid-Afrikaanse RUIMTETOERIST Mark Shuttleworth heeft geen spijt van de duurste trip die hij ooit heeft ge maakt. Vanuit het inter nationale ruimtestation ISS verklaarde hij giste ren dat zijn ruimtereis de 22 miljoen euro die hij betaalde, absoluut waard is. Shuttleworth vertrok vorige week in een Sojoez-raket naar het ruimtestation. Hij is na de Amerikaan Dennis Tito de tweede persoon die voor een vermogen mee de ruimte is ingegaan. De Zuid-Afrikaan blijft er ruim een week en komt op 5 mei terug. Thailand heeft gisteren een nieuwe JUMBO QUEEN ge kozen. De 30-jarige Sirintharika Santhisiri kwam met haar honderd kilo als winnares uit de bus. Zij versloeg daarmee 21 andere kandidaten, met een gewicht varië rend van 83 tot 171 kilo. De deelneemsters werden niet alleen beoordeeld op hun gewicht, maar ook op hun dans- en zangcapaciteiten. De winnares van dit jaar maakte vooral indruk op de jury met haar flamenco-op voering. De 'Jumbo Queen'-verkiezing wordt jaarlijks ge houden om Thailands officieuze nationale dier, de oli fant, te vereren. De winnares van de verkiezing verbeeldt met gratie en elegantie de karakteristieken van de oli fant, zoals haar omvang. De Jumbo Queen heeft als mis sie de aandacht te vestigen op de situatie van de wilde olifant in Thailand. Het beroemde en weinig ver hullende 'gevechtspakje' van LARA CROFT is te koop op een internetveiling. Het te nue is ooit gedragen door Nell McAndrew die in 1998 en 1999 model stond voor de ster van het videospel Tomb Raider. Lara Croft draagt overigens intussen een gewijzigd ensemble. Op het groene rubberen vest, de shorts, de lederen holster met neppistolen, de zonne bril, de sokken en het rug zakje is al bijna 2000 dollar geboden. De veiling duurt nog tot en met zondag. De opbrengst gaat naar het VN- kinderfonds Unicef. Meer dan de helft van de Britse bevolking, 53 procent, vindt dat KONINGIN ELIZABETH II nu of in de komende paar jaar afstand moet doen van de troon. Dat blijkt uit een opiniepeiling. In een toespraak tot het parlement vanwege haar gouden jubileum zei de 76-jarige Elizabeth dinsdag dat ze van plan was het land te blijven dienen als koningin. Haar zoon Charles, de kroonprins, is inmid dels 53. Tweederde van de ondervraagde Britten ziet Charles' zoon William liever de troon bestijgen als de ko ningin net zo oud wordt als haar pas overleden moeder, 101. Een eerlijke, maar wat ver geetachtige vinder heeft na ruim een halve eeuw een PORTEMONNEE te ruggegeven aan de recht matige eigenaar. Alhoewel, die bleek veertig jaar gele den gestorven. De beurs is nu gegeven aan diens zoon. De vinder zag de por temonnee in 1951 liggen in een telefooncel in San Francisco. De man had toen geen tijd om naar de politie te gaan en stopte het ding in zijn tas. Met een daarop raakte hij be trokken bij een ongeluk en vergat het gevonden voor werp subiet. Onlangs vond de man de portemonnee terug en wilde niets liever dan hem zo snel mogelijk teruggeven. De zoon van de bezitter toonde zich ge roerd over zoveel eerlijk heid. Maar nog blijer was de man met een foto van zijn vader uit 1942 die in de portemonnee zat. De regering van Cambodja zet GARY GLITTER het land uit, omdat zij vreest dat de voormalige Britse rockster zich in hoofdstad Phnom Penh heeft geves tigd om minderjarige kinde ren te misbruiken. Minister Mu Sochua van vrouwenza ken zei tegen het Britse dagblad The Times dat zij het uitzetten van Gary Glit ter heeft aangekaart bij pre mier Hu Sen, nadat duide lijk was geworden dat de voormalige popartiest onder zijn eigen naam Paul Fran cis Gadd in Phnom Penh was gaan wonen. Het tabloid The Sun heeft een foto gemaakt van Gary Glitter en een 11-jarig meisje dat samen met haar moeder bij zijn ap partement in de Cambodjaanse hoofdstad arriveerde. De Amerikaanse superster MADONNA speelt een kleine rol in de nieuwe James Bondfilm 'Die Another Day'. Dat meldt de muziekzender MTV. De 43-jarige zangeres zeg de eerder toe de titelsong te zingen. De echte Bondgirl in 'Die Another Day' is Oscarwinnares Halle Berry. De IJslandse zange res BJÖRK is vijf maanden zwanger. Dat heeft haar verte genwoordiger in Lon den gisteren bekend gemaakt. De vader is haar Amerikaanse vriend, de beeldhou wer en filmmaker Matthew Barney. Björk heeft al een zoon, Sindri, uit haar huwelijk met Thor Eldon, die lid was van de groep The Su- garcubes. Björk ging in 1987 deel van de ze groep uitmaken. De zangeres die in 1993 haar eerste album als solozan geres uitbracht, veroorzaakte in 1996 ophef door op een luchthaven in Thailand een journaliste aan te vallen. In 2000 waagde zij zich aan een filmrol. Voor haar spel als Selma in Dancer in the Darkvan regisseur Lars von Trier kreeg zij op het filmfestival van Cannes de onderschei ding van beste actrice. Tandartsen die normaal alleen mensen onder handen ne men hebben afgelopen week een geslaagde behandeling uitgevoerd bij Meina, een tien jaar oude OLIFANT in de dierentuin van Shanghai. Een van haar slagtanden was bij de wortel afgebroken toen Meina bij een verplaatsing van angst begon te steigeren. Mina leed onder het verlies van haar tand en toen de wond ook nog begon te ontste ken riep de dierentuin de hulp van de tandartsen in. Zij drainden de wond en hechtten de afgebroken slagtand weer aan met de sterkste lijm die zij tot hun beschikking hadden. „Hé, Frenk, ik ben nog steeds niet aan het leren", schrijft Pat aan de 'examencoach'. „Op school hangt een sfeertje van zomer vakantie, hoe kan ik mezelf aansporen om te gaan leren?" Als antwoord krijgt de radeloze Pat een email vol 'peptalk': „Over twee weken staat de finale voor de deur. Het is erop of eronder. Je kan nog winnen. Frenk stuurt je NU het veld in." Het duurt nog twee weken, maar tiendui zenden middelbare scholieren lijden al volop aan examenkoorts. Massaal raad plegen ze speciale internetsites waar ze on line kunnen trainen voor de 'finale'. Op www.eindexamentraining.nl hebben zich de afgelopen drie weken maar liefst 35.000 scholieren gemeld. Complete oefenexamens worden van het net geplukt en chatsessies met schrijvers van examenbundels zijn in volle gang. „Hoe kan ik nu het beste een tekst verkla ren", vraagt een scholier. „Ga niet letter voor letter alles zitten lezen, maar werp vooraf een vluchtige blik over de tekst", luidt het advies. „Vorm voor jezelf de ro de draad van het verhaal, dan is het mak kelijker om de vragen te beantwoorden." De experts online mogen absoluut niet worden verward met de makers van de examenopgaven; dat doet een commissie van het ministerie van onderwijs die over de inhoud zwijgt tot op de dag des oor deels. De deskundigen op het net zijn do centen die jarenlang eindexamens heb ben bestudeerd en globaal weten wat voor soort vragen er worden gesteld. Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) opent op 16 mei een klachtenlijn maar wordt nu al belaagd door honder den klagers, vertelt woordvoerder Stefan Antuma. „Vooral havisten zijn kwaad. Op één dag moeten ze in twee zware vakken examen doen: economie en geschiedenis. Dat is echt veel te veel." Een vraag over wel of geen flesje water mee naar het examenlokaal, lijkt onschul dig, maar is het niet. Door het drjnken van water moeten leerlingen vaak naar de wc moeten daar kunnen leerlingen via hun mobiele telefoon elektronische be richten met de juiste antwoorden van tentamens ontvangen. Diverse scholen hanteren een verbod op mobiele tele foons én flesjes water. Om spieken overbodig te maken en scho lieren zo goed mogelijk voor te bereiden, lanceren diverse uitgeverijen speciale si tes voor eindexamentrainingen. En wie dan nog wanhoopt, raadpleegt via inter net de examencoach, zoals Ernie: „Hey Frenky, ik krijg allemaal gezeik van mijn ouders, maar ik doe het best goed, vind ik. Als ik niet slaag moet ik mijn jaar zelf betalen. Wat moet ik doen?' Weer volgt een dosis peptalk: „Laat je ouders zien wat je waard bent en win!! Frenk zegt: aanvallen!" Carine Neefjes Fitness-schema's in de badka- merspiegel, spraakgestuurde te levisie en een zelfdenkende stof zuiger. En dat alles bediend via het digitale hondje Bello. Het kan allemaal in een soort Big Brother-huis van Philips in Eindhoven. Met vijftig camera's, microfoons en doorkijkspiegels bestuderen Philips-onderzoe- kers de reacties van tijdelijke be woners op technische snufjes. Achter de doorschijnende voor deur van het futuristische huis - door Philips Home Lab ge doopt - wacht Bello. Zodra het digitale hondje de bezoeker her kent en gaat de deur open. Bin nen wacht een grote hoeveel heid technologische snufjes die de afgelopen jaren door Philips onderzoekers zijn bedacht. De techniek is 'verstopt' in de vloe de meubels en de muren. Door alle apparaten aan te slui ten op een groot voorgepro grammeerd huisnetwerk kun nen het bad en de koffie op he gewenste moment gaan lopen en kan de slaapkamer voor het slapen gaan (met beeld, geluid en zelfs geur) omgetoverd wor den in een onbewoond eilandJ „De techniek geeft nauwelijks nog grenzen aan. Maar zit de consument er wel op te wach ten? Die vraag willen we via het Home Lab beantwoorden", al dus topman Kleisterlee. Palestijnse jongeren nemen afscheid van een verongelukte baby. Door het geweld zijn veel jongeren getraumatiseerd. Foto: Reuters „Als mijn zoontje Jamal een vliegtuig hoort, dan pakt hij mijn hand en trekt me mee naar het raam. Daar staat hij met grote ogen naar de lucht te kijken. Hij is een jaar oud. Mijn dochter- i tje Janna kent het woord 'kasef al. Dat betekent 'bombarde ren'. Janna is net twee. Dat is toch niet normaal?" Nesrine Abu Zayed kent de verhalen waarschijnlijk beter dan geen ander, maar die van naar eigen kinderen doen extra zeer. De Pales tijnse is maatschappelijk werkster in Gaza. Ze helpt jongeren en kinderen die tijdens de intifada gewond zijn geraakt met hun lichamelijke en geestelijke problemen. Ze schudt de voorbeelden zo uit haar mouw. „Hania is een meisje van vijftien uit de Gaza-vallei. Op een dag was ze schapen aan het hoeden en ze liep op een landmijn. Ze is nu haar been kwijt. Of dat jongetje van negen uit Gaza-Stad dat stenen gooide naar Israëlische soldaten. De eerste keer werd hij in zijn buik geraakt door een rubberen kogel. Toen hij daarvan was genezen, ging hij opnieuw de straat op. Hij werd weer geraakt, maar nu door een echte kogel. Ook hij is zijn been kwijt." Een gedeelte van de behandeling van dergelijke kinderen richt zich op de praktische problemen. Hoe kun je bijvoor beeld met beperkte middelen je huis aanpassen als je een gehandicapt kind hebt? Wat doe je met de badkamer of de trap? „Daar is eigenlijk altijd wel een mouw aan te passen", zegt Nesrine. „Veel erger is dat kinderen vaak totaal getrau matiseerd zijn door wat ze hebben meegemaakt. Vaak is het verschrikkelijk moeilijk hen er geestelijk weer bovenop te brengen. Veel kinderen verkeren in shock. Ze zijn gewond geraakt in gevechten, er is op hen geschoten, met geweren en door tanks. Ze hebben midden tussen de explosies ge staan." De duur en de aard van de behandelingen verschillen. Som mige gevallen zijn 'simpel', dat zijn kinderen die lijden aan onder meer angstaanvallen en incontinentie. Drie tot zes sessies van een uur zijn voor hen doorgaans genoeg. De zwaarste gevallen vergen echter maanden. „Ik behandel nu een jongen die is neergeschoten bij Netzarim, een Joodse nederzetting hier in de Gazastrook. Hij heeft uren liggen bloeden op straat voordat ze hem weg konden halen. Iedere dag herleeft hij het opnieuw, hoe hij daar lag en de kogels om zich heen hoorde fluiten en hoe vrienden die hem wil den helpen werden beschoten en ook gewond raakten." Slachtoffers als deze jongen zijn zwaar depressief, onver schillig, ze zorgen niet meer voor zichzelf. Ze hebben nacht merries. „Wat je ook ziet is dat sommigen van hen alles ge woon nog een keer willen doen. Het kan ze niet meer sche len, ze willen dood. Ze kennen de waarde van het leven niet meer." Het is moeilijk praten met zulke kinderen, zegt Nesrine. Het duurt vaak heel lang voordat ze genoeg op hun gemak zijn om hulp toe te laten. „We proberen van alles te doen om hun vertrouwen te winnen. Het belangrijkste is dat ze weer plezier hebben, dus we doen veel leuke dingen met ze. We willen ze weer een gevoel van veiligheid geven." Heel erg belangrijk daarbij zijn de ouders. Nesrine drukt hen bijvoorbeeld op het hart om hun kind weg te houden van de televisie. De Palestijnse omroep toont iedere dag, en met veel herhalingen, de gevolgen van de intifada. Dat betekent dus vooral veel bloed, gewonden, doden en ellende. „Als je getraumatiseerd bent, helpt dat natuurlijk niet. En de ouders moeten zelf ook proberen niet in paniek te raken of boos te worden over wat er in hun land gebeurt, want de kinderen zien dat en gaan zich ook zo gedragen. Maar ja, dat is na tuurlijk hartstikke moeilijk." Nesrine's man Mohamed, een vriendelijke man met een zachte stem, beaamt dat. „Als je het positief bekijkt, heb ik niet zoveel problemen. Ik heb werk, mijn vrouw ook, en on ze kinderen zijn nog gezond Maar ook ik raak langzaam maar zeker verstikt door de hele situatie. Gaza is een grote gevangenis, we kunnen nergens heen, iedere dag wordt er geschoten en de toekomst is erg onzeker. Ik merk tot mijn schrik dat ik soms loop te schreeuwen tegen mijn kinderen. Om niks. En dan haat ik mezelf." Mark van Assen Het creëren van onze slaapsituatie Ons huis heeft een ingebouwde brievenbus naast de voordeur. Met aan de binnenkant een matglazen ruitje. Dat stelt ons in deze tijd van het jaar in staat het koolmezenpaar gade te slaan. Het zijn de verre achter kleinkinderen van het paar dat hier, zo'n 27 jaar geleden begon met broe den. Toen de brievenbus leeg bleef omdat de buitenbrievenbus zijn en- Er liggen tien eitjes in. Wit met klei ne bruinrode spikkeltjes. Om- ringd door veel mos. en grijs witte pluizen, afkomstig uit de filter van mijn droogtrom- mel Want ik help al die vogels Ïd'e in onze tuin zo druk ezig zijn met het be- \oud van hun soort, •en handje. De kauwen n de schoorsteen. De merels in de klimhor- tensia. De pimpel- neesjes in de taxus. De duiven in de conifeer. De Vlaamse gaaien in het dennenbosje. En al die andere vo gels: boomklever, lijs ter, groenling, kwikstaart, die allemaal ergens nestelen, zonder dat ik precies weet waar. Het zijn er veel, afgaande op wat ik aan vogel bewegingen in mijn tuin zie. Maar 25 jaar ge leden waren het er meer. Toen was het vogel concert waarmee we 's morgens vroeg werden gewekt, luider en gevarieerder. En aan de overkant zong 's nachts een nachtegaal. We beleven de laatste maanden in dit huis. Zien nog één keer alles uitlopen en bloeien: de rode beuken, de seringen, de lelietjes van da len, de rododendrons. Het is ons vreemd te moede. Temeer omdat wij nu druk bezig zijn ons verleden op te ruimen. Dat is zowel een opgewekte als een nostalgische bezigheid. Op gewekt, omdat er veel is dat er niet meer toe doet. En weggegooid kan worden. Nostalgisch, omdat er ook veel is dat dierbare, soms zelfs bijna vervlogen herinneringen oproept. Onlos makelijk verbonden met ons beider levens loop. De ups en downs, de mijlpalen, de fees ten. Wat doen we met dat archief van ons le ven? Weggooien of niet weggooien, dat is dezer da gen de steeds terugkerende vraag. Wat gaat naar het oud papier, wat naar de regeling- winkel, wat willen de kinderen, wat houden we zelf? Het is ongelooflijk wat we in dertig jaar tijd hebben verzameld. Nu moet het 'meer' in ons levert vooral bestaan uit 'min der'. Het schonen van ons verleden heeft ook een rituele werking. We werken aan ruimte voor een andere toekomst, een nieuwe fase. We gooien ballast die ons vasthoudt, iveg. We maken orde op zaken, iedere keer als er weer een lading spullen of paperassen door onze handen gaat. Dat geeft een lichten opgelucht gevoel. Onder vrienden en kennissen hebben we door 'de zitting hier op te heffeneen hele discussie aangewakkerd. Of ze ook zullen gaan verkas sen, of juist niet. Wij stellen ons op het stand punt dat het leuk is om nog eens een nieuwe start te gaan maken. Een nieuwe impuls te krijgen van een andere omgeving. Nu je toe komst verleden tijd gaat worden, heeft het voordelen om je in het 'nu' te gaan nestelen, zonder overal je verleden tegen te komen. Denken we. Van de generatie van mijn ouders, geboren in 1910,1920 had niemand venvacht dat ze zo massaal zo oud zouden worden. Een hele der de leeftijd aan hun leven toegevoegd zouden krijgen. Het is hun overkomen. Wij zien die toegift van het leven nu aankomen, kunnen plannen maken. Het zal de meeste van ons ge geven zijn zo'n 85 jaar te worden, blijkt uit de prognoses. 'Het doet me aan onze verlovingstijd denken zei ik afgelopen zaterdag tegen mijn man, toen we parkeerden bij een woonboulevard naar nieuwe bedden gingen kijken. Een men ontkomt niet aan de wetmatigheden van zijr biologische leeftijd en de tijdgeest. Dus werde we bij het 'creëren van onze slaapsituatie' (want zo heet dat tegenwoordig) al snel de richting van het duurdere 'slaapsegment' uitl gedreven. De hoek van yuppen en senioren, die koopkracht paren aan specifieke fysieke, hedonistische behoeften. We wilden een nieu bed. Maar waren niet voorbereid op al die ui eenlopende opties: het liggen in drie verschil lende standen, massagemogelijkheid, twee oj vier motoren. Wat een luxeproblemen allemaal. Nee, dan het koolmezenbestaan. Het mezenpaar oogt vrolijk en levenslustig. Toch hebben ze van ui menselijk gezichtspunt weinig reden voor vrc lijkheid. Hun strijd om het bestaan is bijzon der zwaar. Het vrouwtje legt vijf tot twaalf ei ren, maar na een jaar is nog maar een op de tien jonkies in leven. De meeste hebben hun eerste zes weken na het uitvliegen, niet over leefd. Door voedselgebrek of sperwers. Van de ouders komt er na de winter maar een terug. Deze hier in de brievenbus wacht een nieuwe huisbaas.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2