Raad Leiden ontevreden over Postma FNV wil uitbuiting illegalen aanpakken Leidsch Dagblad Veel prikken tegen nekkramp moeten over Man vangt kind op na val van vijf hoog H Beroofde Sparwinkelier kan naar schadevergoeding fluiten Moeders houden van tassen Burgemeester functioneert niet Meivuren Vleeshandelaar accepteert geen 'fooitje' Leidsch Dagblad NR. 42913 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Nederlandse militairen terug uit Afghanistan Terrorist Atta praatte niet met Iraakse agent Zalm wil service van banken wettelijk regelen 'Op 5 mei moet Leiden massaal de vlag uitsteken' Meer Leidse accenten in LAKtheater r~ Beurzen en fairs als opening van het tuinseizoen Caby vanden Berghe Ook bij het graf van het meest geliefde wezen weent men alleen om zichzelf 'omasson tekent tij AC Milan iilaan - Jon DahlTomasson peelt de komende vier jaar oor AC Milan. De 25-jarige )eense spits van Feyenoord ereikte gisteren een akkoord liet de huidige nummer vier jan de Serie A. Tomasson ver rekt transfervrij uit Rotterdam raar hij sinds de zomer van J998 speelde. Daarvoor was hij der meer actief voor SC Hee nveen en Newcastle United, masson maakte 55 competi- treffers voor Feyenoord. mei-viering eiden afgelast üden - De 1-mei-viering in eiden is gisteren op het laatste i: ïoment afgelast. Daarmee reekt de Leidse PvdA met een adititie van meer dan een H euw. De festiviteitenwerd af- dj elast omdat er zich slechts vijf J eelnemers hadden aange- ïeld. De PvdA wijt de geringe 1 elangstelling onder meer aan nervarenheid van het nieuwe 1 laatselijke PvdA-bestuur. Die si ou de uitnodigingen veel te i lat hebben verstuurd. 'agina R1 tbrupt einde aan louwstaking 9en haag - De 180.000 werkne- ners in de bouw hebben na ze en weken stakingsacties een lieuwe CAO. De vakbonden en Ie werkgevers hebben van- hacht onverwacht een akkoord bereikt. Het loon stijgt twee irocent met daarbovenop een irijscompensatie die wordt ge- chat op 5 tot 5,5 procent. Ook rijgen de werknemers twee enmalige uitkeringen van 150 in 125 euro. De collectieve rei- urenregeling blijft grotendeels ntact. Onrechtvaardige vergoe- lingen kunnen worden voorge- egd aan een geschillencom- nissie. Zowel de werkgevers als Ie bonden zijn opgelucht. De louwstaking was de langste j'Oit. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 2 MEI 2002 ["l DE ROOM Haarlemmerstraat 202 Leiden t/f 071.512 30 90 GGD Leiden inventariseert aantal nieuwe inentingen utrecht/leiden - Duizenden kinderen die de afgelopen jaren op verzoek van hun ouders zijn ingeëent tegen meningokokken C kunnen het best toch mee doen met de gratis vaccinatie te gen de gevaarlijke ziekte. Veel oude vaccins tegen nekkramp werken slechts een paar jaar, terwijl de huidige prikken tien tallen jaren bescherming kun nen bieden. Dat heeft een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RTVM) van daag gezegd. Het is de bedoe ling dat nog dit jaar wordt be gonnen met de vaccinatie van alle kinderen van veertien maanden tot en met achttien jaar. Vanaf september gaat de GGD oproepen versturen. De GGD Leiden inventariseert op dit moment hoeveel kinderen precies een nieuwe inenting no dig hebben. Vorig jaar hebben ongeveer vijf tienduizend kinderen een nood- vaccinatie gekregen nadat in hun buurt nekkramp was ge constateerd. Omdat zij het nieuwste vaccin hebben gekre gen hoeft dit niet over. Volgens de zegsman van het RIVM heb ben echter 'vele malen meer' ouders hun kinderen op eigen initiatief laten inenten. Hen wordt aangeraden aan hun huisarts na te vragen of de prik overnieuw moet. In de Leidse regio zijn duizen den kinderen op initiatief van hun ouders ingeënt. De GGD Leiden onderzoekt nu hoeveel kinderen een nieuwe vaccinatie behoeven, zo laat een woord voerder weten. „We nemen nu contact op met alle apotheken in de regio. Alleen op die manier kunnen we uitvinden wie met een oud vaccin is ingeënt." Kinderen die van overheidswege zijn gevaccineerd bij de me- ningokokken-uitbraak in Putten in 1998 kunnen het beste een nieuwe vaccinatie halen. alphen aan den rijn - Een 37-jarige Alphenaar heeft gisteravond vermoedelijk het leven van een driejarig jongetje gered door hem op te vangen toen hij van vijf hoog naar beneden viel. De peu ter hield nu aan zijn val, uit een flat aan de Dia mantstraat in Alphen aan den Rijn, slechts een bloedneus over. Het jongetje uit Rotterdam logeerde bij zijn opa en oma. Die hadden hem al naar bed gebracht, maar hij zag toch kans naar buiten te glippen toen zijn grootouders even de kamer hadden verlaten. Met behulp van een krukje klom hij over de balus trade, waar hij vervolgens nog ongeveer een mi nuut aan de spijlen heeft gehangen voor hij naar beneden tuimelde. Twee mannen van 32 en 37 die bij de flat op een bankje zaten, waren getuige van de klauterpartij van het jongetje. Ze bedachten zich geen moment en renden naar de flat tot onder de balustrade. De oudste van de twee kon het kind nog net opvan gen voor het op de betonnen ondergrond terecht zou komen. De man hield aan de Idap waarmee het kereltje in zijn armen viel een pijnlijke borst over. Hij en de peuter zijn ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. Beiden zijn vanmorgen weer uit het ziekenhuis ontslagen. De twee mannen die het jongetje opvingen, Wal ter Benoit en Michael Eleonora, wonen zelf in de Diamantstraat. De zwagers zijn een dag later nog steeds vol van de gebeurtenissen. „We werden ge waarschuwd door een vrouw op een van de bal kons. Zij zag wat er gebeurde en riep ons toe. Toen ik zag wat er gebeurde, wilde ik eigenlijk met de lift omhoog gaan, maar ik vermoedde dat ik dat niet zou redden", zegt Benoit. Zijn zwager Eleo nora ving uiteindelijk de peuter op. door Wim Koevoet leiden - De Leidse gemeenteraad heeft zware kritiek geuit op het functioneren van burgemeester J. Postma. Hij is geen goede ambas sadeur van de stad en hij heeft als korpschef van de politie Hol lands-Midden en als voorzitter van het algemeen bestuur van de Leidse regio te weinig oog voor de Leidse belangen, vindt de poli tiek. Deze en andere kritiek is vol gens ingewijden aan de orde ge komen tijdens gesprekken van de fractievoorzitters van de ne gen partijen onderling en tijdens een onderhoud dat Postma zelf had met een vierkoppige afvaar diging van het fractievoorzitters- beraad: L. de Lange van de WD, PvdA'er L. Hesselink, D. Sloos van Leefbaar Leiden en CDA'er W. Bleijie. Postma wordt ook verweten dat hij de raadsvergaderingen niet goed voorzit, waardoor deze te lang duren en dikwijls een choa- tisch verloop kennen. Ook zijn speeches zijn wisselend van kwaliteit. Een ander verwijt is dat de burgemeester onhandig is in het sociale verkeer. Bij re cepties en andere samenkom sten is hij dikwijls als eerste weg en andere keren meldt hij zich ineens af. Ook zou Postma on voldoende uitstralen dat hij ple zier in zijn werk heeft. In politieke kringen bestaat de indruk dat Postma zich op zijn ambt heeft verkeken. „Hij dacht dat hij als voormalig secretaris generaal van het ministerie van financiën ook het voorzitter schap van het Leidse college van burgemeester en wethouders wel aan zou kunnen, maar dat blijkt een vergissing", zegt een betrokkene die niet met zijn naam in de krant wil. Op zijn beurt heeft Postma in het gesprek met deze vier raads leden kritiek geuit op het func tioneren van de Leidse gemeen teraad, die de afgelopen periode door 15 (van de 39) raadsleden voortijdig is verlaten. Ook in het college van B en W was het een komen en gaan van wethouders. GroenLinkser J. Laurier was twee weken voor de verkiezin gen de vierde die gedwongen het college moest verlaten. Burgemeester Postma wil op dit moment niet inhoudelijk reage ren op de kritiek. Wel vindt hij het spijtig dat de verwijten aan de krant zijn doorgegeven. „Vooral ook omdat we nu hard werken aan een betere be stuurscultuur." Pagina Ri: 'Postma zou nu niet worden herbenoemd' Terschelling - Op het Waddeneiland Terschelling laaiden gisteravond volgens een eeuwenoude traditie de meivuren op. De grootste 'meihoop' was aangelegd op het Groene Strand bij West-Terschelling. Ondanks het feit dat de berg de laatste dagen door storm en springtij werd omringd door het oprukkende zeewater, wilde het afvalhout uitstekend branden. Foto: ANP/Jan Heuff Prinses Maxima morgen voor de rechter Werkgevers en politiek fel tegen belangenbehartiging door vakbond door Nancy Ubert wassenaar - De Wassenaarse vleeshandelaar GJ. van der Bent, die in oktober vorig jaar gewond raakte bij een aanrijding met prinses Móxima, hoopt morgenochtend in het voorlopig getuigen verhoor zijn gelijk te halen. „De aanrijding is niet mijn schuld. Ik heb recht op een redelijke schade vergoeding." Tot gisteravond laat heeft zijn raadsman gepro beerd de zaak in de minne te schikken, maar vol gens Van der Bent wordt hij door de advocaten van het koninklijk huis afgescheept met een 'fooitje'. De Wassenaarder moest de aanrijding op de Leidsestraatweg in Den Haag, vlakbij Huis ten Bosch, met een gecompliceerde beenbreuk beko pen. Tussen de advocaat van de vleeshandelaar en de raadsmannen van Maxima ontspon zich na het ongeval een juridisch steekspel. „Dat de uitrit bij het paleis plotseling als een gelijkwaardige krui sing wordt beschouwd, is schandalig", vindt Van der Bent die zelf op de avond van het ongeluk niet over de Leidsestraatweg had mogen rijden omdat die uitsluitend toegankelijk is voor bestemmings verkeer. „Maar mag ik, omdat ik een sluiproute nam, door een lid van het koninklijk huis zomaar worden aangereden? Ik heb mijn been zestien we ken niet kunnen belasten. Ik heb slechts voor drie maanden die ik niet kon werken een schadever goeding geclaimd. Die noemen de raadslieden van het Oranjehuis te hoog." Van der Bent zegt dat hij 'heus niet zit te wachten op dat getuigenverhoor'. „Ik ben nota bene Oran jefan. Ik kan me niet voorstellen dat Maxima niet tot een schikking wilde komen." De platen en schroeven zitten nog in zijn been, maar Van der Bent komt morgenochtend gewoon lopend de rechtszaal in. „Ik heb ergens gelezen dat ik huilend voor de televisie heb gezeten toen Maxima haar jawoord gaf. Belachelijk, ik was die dag gewoon aan het werk." door John Oomkes haarlem - Werkgeversorganisa ties en politieke partijen reage ren sterk afwijzend op het voor nemen van de FNV om op te ko men voor illegale werknemers. Volgens FNV-voorzitter Lode- wijk de Waal kan de vakcentrale echter niet langer de ogen slui ten voor de manier waarop deze onderklasse vaak wordt uitge buit. De Waal: „Onze samenle ving ontkent het liefst het be staan van 50.000 tot 120.000 ille gale werknemers, maar gedoogt in de praktijk dat ze hun armen uit de mouwen steken." Minister Vermeend (sociale za ken) wijst elke vorm van belan genbehartiging af die kan leiden tot een begin van legalisering. Hij erkent dat in Nederland een flinke categorie illegalen werk vindt in de tuinbouw, de horeca en de bouw. Vermeend zegt echter ook dat het kabinet vast houdt aan het beleid om illega len uit te zetten. Recent is het aantal sociale rechercheurs op zijn ministerie uitgebreid om de schaduweconomie harder te kunnen aanpakken. De WD, het CDA en de werkgeversorga nisaties VNO-NCW en LTO ver werpen het FNV-plan. De PvdA en Groenlinks zijn positiever. De Waal zei gisteravond in de wandelgangen van de 1-mei viering van de PvdA in Haarlem dat illegale werknemers al lan ger FNV-lid konden worden. De vakcentrale houdt in Den Haag en enkele andere plaatsen spe ciale spreekuren voor illegalen. De Waal is niet bang voor het ef fect dat illegalen door de FNV- bemoeienis een gezicht krijgen en daardoor makkelijker kun nen worden uitgezet. De Waal: „Wij moeten als FNV met 1.242.000 leden juist tegen wicht bieden tegen de tendens om illegalen enerzijds illegaal te houden anderzijds wel voor je te laten werken. We moeten het debat met de Fortuyn-aanhang aangaan en tonen dat er maat schappelijk draagvlak te vinden is voor steun aan rechtelozen." De Waal maakte duidelijk dat de FNV tegen illegale tewerkstelling blijft, maar niet tegen illegale werknemers is. „Als mensen hier al jaren werken, mogen ze een gezicht krijgen. Als ze hier zelf in hun levensonderhoud kunnen voorzien en de staat niet tot last zijn - en zelfs recht streeks aan de economie kun nen bijdragen als ze gelegali seerd worden - dan vind ik dat je hen niet moet uitzetten. Marx heeft al gezegd: 'De grenzen zijn van de kapitalisten, niet van de arbeiders." Pagina Economie: De Waal geeft verkapt stemadvies 'De volgende keer vraag ik: Wilt u uw wapens trekken, anders kom ik met mijn verzekering in de knel' door Eric Went leiderdorp - De Leiderdorpse Sparwinkelier Wil van Gessel krijgt van de verzekeringsmaat schappij geen cent schadever goeding voor de overval op zijn buurtwinkel. De reden is dat de acht overvallers geen geweld hebben gebruikt. „Te gek voor woorden vindt Van Gessel. „Eigenlijk had ik mijn belagers dus moeten vragen: 'Heren, wilt u alsjeblieft uw wapens trekken. Anders kom ik met mijn verze kering in de knel'." Zaterdagmiddag 6 april kreeg de buurtwinkel aan de Hoofdstraat om even voor vieren bezoek van twee mannen, vijf vrouwen en een 5-jarig jongetje. Terwijl een van de vrouwen uit het gezel schap het echtpaar Van Gessel aan de praat hield, sloop een van de mannen naar een werk ruimte achterin de winkel en nam uit een kast een portemon nee met een aantal dagopbreng sten weg. Een half uur later werd de auto met de acht over vallers op de Engelendaal klem gereden door de politie. De por- temonne werd teruggevonden in de onderbroek van het jonge tje, maar Van Gessels omzet is tot op de dag van vandaag on vindbaar. Niets aan de hand, was aanvan kelijk de koele reactie van de Leiderdorpse middenstander. Hij had namelijk twee geldver- zekeringen lopen tegen dit soort ongewenste 'akkefietjes', bij Wulfse Assurantiemakelaars BV uit Amersfoort. „Daar betaal ik al jarenlang trouw premie voor. Maar nu blijkt dat de verzeke ringsmaatschappij niet uitkeert, omdat er bij de overval geen ge weld is gebruikt. Bovendien staat in de kleine lettertjes dat ik alleen verzekerd ben voor een greep uit een bemande kassa." Onbegrijpelijk, vindt hij de op stelling van de verzekeraar. „Dan denk je dat je alles goed hebt geregeld en dan val je over al buiten. Ik vind dat knap irri tant." Hij is vast van plan om de beslissing van de verzekeraars aan te vechten. „Maar veel kans maak ik vermoedelijk niet." Woordvoerder A. van Eijk van Wulfse Assurantiemakelaars be vestigt dat. „De polis dekt alleen berovingen met geweldpleging. Ook geldroof uit een afgesloten brandkast wordt door verzeke raars vergoed. Maar als iemand onverhoopt in een geldkantoor- tje weet te komen en met een geldbedrag de winkel uitloopt, betalen zij niets. De gedachte hierachter is dat ondernemers zorgvuldig met hun geld moeten omgaan. Onbemand geld ach terlaten is voor verzekeraars uit den boze. Stop het dan tenmin ste weg in een brandkast." Van Gessel kan dus naar zijn geld fluiten. „Het gaat om een flink bedrag", stelt hij somber. Pleister op de wonde is de actie van enkele buurtbewoners uit het Doeskwartier. „Zij stonden een week na de overval plotse ling in mijn winkel. Met flessen wijn, een bloemetje en een te goedbon voor een etentje met mijn familie. Dat geeft me de moed om voorlopig nog even door te gaan. Ik ben tenslotte pas 59. Maar dit soort vervelen de gebeurtenissen maakt het werk in de winkel er bepaald niet leuker op." (advertentie) Morgen, vrijdag 14-16 uur Kinderen knutselen magische spiegels Museum Boerhaave loeiden Lange St. Agnietcnstrant 10 www.museumboerhaave.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. no. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling I 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 n. controle nabezorcjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi automatische betaing e rrjn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 1'IAÏU.I uxni i:i I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1