Lisse hoeft niet te fuseren 7 DUIN BOLLENSTREEK Jan Hoekema: de man met het oliespuitje Klaverweide zorgt voor feest in Sprookjesbo: WEKEN VOOR 22,00 Voorhoutse peuter overlijdt door nekkramp Grote jubileumtaptoe bij muziekkorps Adest Musica Leidsch DagbladAHCHIEVEN ANNO 1902 Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 N2o6 afgesloten wegens ongeval katwijk - Bij een ongeval op de provinciale weg (N206) zijn gis termiddag een 27-jarige man en 25-jarige vrouw uit Katwijk met onbekend letsel naar het LUMC in Leiden gebracht. De twee botsten ter hoogte van het via duct in Katwijk met hun auto tegen de vrachtwagen van een 51-jarige man uit Denemarken. De chauffeur van de vrachtwa gen moest een uitwijkmanoeu vre maken voor een andere vrachtwagen. De N206 werd door het ongeval een tijdje af gesloten. Het verkeer werd tij delijk omgeleid. Straat vernoemd naar Van 't Oever lisse - Lisse gaat de vorig jaar overleden schaatstrainer Egbert van 't Oever eren met een Eg- bert van 't Oeverstraat. De straat van de Lissenaar komt te liggen in het laatste stukje van de nieuwbouwwijk Lisse-Rond, dat opvallend genoeg 'De Oe ver' heet. Van 't Oever was on der meer coach van de Neder landse vrouwenploeg bij de Olympische Spelen van 1988 in Calgary, waar Yvonne van Gen- nip onder zijn leiding drie gou den medailles won. In zijn ei gen actieve periode werd Van 't Oever in 1954 in Zwolle Neder lands allround-kampioen. Hij nam in 1952 en 1956 deel aan de Olympische Winterspelen. voorhout - Een tweejarige peu ter uit Voorhout is begin april overleden aan de meningokokk- enziekte, groep B. Dat blijkt uit onderzoek naar de doodsoor zaak van het kind. In Voorhout zijn volgens de GGD verder geen gevallen van besmetting. In de komende tijd worden alle kinderen tussen de veertien maanden tot achttien jaar inge ënt tegen de meningokokken- ziekte. Het gaat dan om de C groep. Tegen de meningokok- kengroep B, bestaat geen vaccin. Er zijn in Voorhout geen specia le maatregelen genomen om verdere besmetting te voorko men. Tegen de tijd dat duidelijk was dat het kind overleden was aan meningokokken, was de be smettingsperiode al voorbij. De peuter bezocht geen speelzaal of kinderopvang. donderdag 2 MEI 2002 lisse - Lisse hoeft niet te fuseren met een buurgemeente. Die con clusie trekt het Lissese college naar aanleiding van het rapport over de bestuurskrachtmeting. Daarin krijgt Lisse van het onder zoeksbureau B&A Groep drie ze ven-minnen en een vijf. De on voldoende, een vijf-plus, was voor het vernieuwende vermo gen van Lisse. Het dorp krijgt een zeven voor haar rol als bestuur der, als publieke dienstverlener (hoe gaat de gemeente om met de burgers) en als medeoverheid (hoe gedraagt Lisse zich in het re gionale overleg). B&A Groep heeft ook voor Hille- gom de bestuurskracht geme ten. Het buurdorp kreeg verge lijkbare cijfers. Het Lissese colle ge dat het wat bestuurskracht betreft goed zit in het eigen dorp en dat een fusie met Hillegom of een andere buurgemeente niet nodig is. Desondanks streeft Lis se een verdere intensivering van de samenwerking met Hillegom wel na. Doel is de kwaliteit van de dienstverlening richting bur gers en bedrijven te vergroten. Samenwerking met andere ge meenten wordt ook niet uitge sloten, een voorbeeld daarvan is het aanstellen van een 'bovenlo kale' brandweercommandant voor Lisse, Hillegom en Noord- wijkerhout. Die mogelijkheid wordt momenteel onderzocht. Lisse moet om van de onvol doende iets beters te maken, be ter haar best doen op het gebied van de interne organisatie. De ondervraagden noemen die ver kokerd en verstard. Die conclu sies worden overigens niet ge deeld door de ambtenaren zelf. De cijfers zijn tot stand geko men door gesprekken met leden van het college, de gemeente raad, de ambtenarij, politici uit naburige gemeentes en het Lis sese 'maatschappelijk midden veld', oftewel vertegenwoordi gers van plaatselijke instanties die regelmatig te maken hebben met het gemeentehuis. Zij gaven cijfers en in enkele ge vallen ook een motivatie voor hun waardering. Zo viel bij het onderwerp 'vernieuwing' de kreet 'Geen idee, lijkt me oké' te noteren en 'Personeelsbeleid niet professioneel, er mist inter ne communicatie'. B en W willen op dit moment niet verder ingaan op de conclu sies van het rapport. Dat wordt overgelaten aan het collegepro gramma, dat binnenkort gepre senteerd wordt. sassenheim - Het Sassenheimse muziekkorps Adest Musica viert dit jaar haar vijftigjarig jubileum en dat wordt groots aangepakt. Zaterdagavond 11 mei staat na melijk op het sportpark van rug byclub The Bassets van 19.00 uur tot 22.00 uur de Top Jubile um Taptoe op het programma. Vijf Nederlandse topkorpsen ge ven acte de présence waaronder wereldkampioen K&G uit Lei den, het Katwijkse DVS en Ad- vendo uit Sneek. Adest Musica verwelkomt ook een Amerikaans legerkorps, het 76th US Army Band dat gelegerd is in het Duit se Mannheim. Het rugbyterrein ligt aan de Vijfmeiweg in Sas senheim. Kaarten voor dit evenement zijn onder andere te verkrijgen bij de YW-kantoren in Lisse, Katwijk, Warmond en bij Tabakshop van der Lans in Sassenheim. Staan plaatsen kosten 5 euro, zitplaat sen 7,50 euro. Verdere informa tie is te vinden op www.adest- musica.nl. Locatie: Vijfmeiweg, terrein rug- byvereniging The Bassets, tijd stip: vanaf 18.00 uur. De taptoe start om 19.00 uur en zal om streeks 22.00 uur eindigen. Toe gang: staanplaats 5 euro, zit plaats 7,5 euro. Het is feest in het Sprookjes bos en ook op basisschool De Klaverweide in Noordwijk. Dat kan geen toeval zijn, twee feesten op hetzelfde moment. Het is ook geen toeval, en daar heeft De Efteling alles mee te maken. De leerlingen van groep acht van De Klaverweide hebben op zijn minst een gra tis schoolreisje verdiend en wellicht komt daar nog 10.000 euro bij. Zij zijn genomineerd voor de Efteling Anton Pieck Prijs, met het Chinese sprookje van de Regenboogdraak dat zij zelf hebben geschreven. „Het is feest in het sprookjes bos", zo moest het sprookje beginnen van al die vierhon derd scholen uit Nederland, Duitsland en België die een verhaal hebben ingestuurd. De eerste pakweg 25 regels zijn voorgeschreven. „Dat is ook het stomste stuk van het sprookje", zegt Kunie Blom, de lerares van de genomineerde Noordwijkertjes. Het verhaal dat ze daarachteraan hebben geknoopt is veel leuker. „We hebben steeds de mooiste zin genomen als volgende zin, en de rest weggegooid", legt Blom uit. „Zo werd het een mooi ver haal, en iedereen heeft eraan bijgedragen." Het duurde weken, maar toen hadden ze ook wat: de Zwarte Draak is eigenlijk een betover de Regenboogdraak. En de be woners van het Sprookjesbos - Roodkapje, de wolf, de zeven De leerlingen van groep acht van De Klaverweide uit Noordwijk die in ieder geval een gratis schoolreisje naar de Efteling hebben verdiend met hun nominatie voor de Anton Pieck Prijs, particuliere foto Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 geitjes en al die andere Grimm en Andersenpersonages - kun nen hem weer terugtoveren. Maar dan moeten ze wel al de kleuren van de regenboog zien te veroveren, en die worden stuk voor stuk bewaakt. „Ze hadden de mooiste ideeën om die kleuren te pakken te krij gen", zegt de trotse docente. Het idee voor een Chinees sprookje was snel geboren: toen de post met de prijsvraag van de Efteling binnenkwam, was groep acht van de Klaver weide net bezig met een pro ject over China. Een plus een werd al meteen twee. In het juryrapport roemt De Ef teling de verrassende en origi nele inzendingen van de tien genomineerde scholen. Dat compliment heeft De Klaver weide alvast binnen. Nu nog een prijs, als het even meezit. De eerste prijs is tienduizend euro, de tweede krijgt vijfdui zend en de nummer drie krijgt tweeënhalfduizend euro. De ene helft van het prijzengeld is voor een educatief doel op school, de andere helft mag de winnende groep weggeven aan een project op het gebied van milieuzorg of natuurbehoud. Als De Klaverweide aan de wedstrijd een geldprijs over houdt, dan gaat de helft daar van naar het Jan Verwey Na- tuurcentrum in Noordwijk. „Daar zijn we vorig jaar met een andere groep geweest", zegt Blom. „Ik vind dat het goede doel wel dicht bij de kin deren moet staan. Je kunt het wel weggeven aan het Wereld Natuur Fonds of zo, maar dat is veel minder tastbaar. En in het Natuurcentrum moeten de vrijwilligers al heel lang aan modderen met te weinig geld, ze hebben al aangegeven dat ze dit willen besteden aan din gen voor kinderen. Bezoekjes van schoolklassen of zo." Of het zo ver komt, wordt op 19 mei duidelijk. Dan gaan de tien genomineerde schoolklas sen naar de Efteling om de uit slag te horen. Een extra school reisje, de eerste beloning voor de moeite en de tijd die de groep leerlingen heeft gestoken in het sprookjesboek. Een drie- =t j dimensionaal boek, met teke- ei ningen en knutselwerk. En de e klas heeft zelfs een regenboog draak in elkaar geknutseld. Misschien krijgt het sprookje van De Klaverweide nog wel tl een heel gelukkige afloop, bij de prijsuitreiking. Net als het sprookje van de Regenboog- te draak. Het magische wasmid- d. del verandert de Zwarte Draak te weer in een vrolijke, frisse en n; kleurige draak, de maanfee <k trouwt met de zonnekoning en tr ze leefden nog lang en geluk- Kg. Anton Diedrich H In de aanloop naar de Tweede- Kamerverkiezingen laten we een aantal regionale (kandidaat-) Kamerleden aan het woord en belichten we een aantal van de grote verkiezingsthema's op een regionale manier. Vandaag aflevering 2: Jan Hoekema, oud- Leidenaar, sinds twee jaar woonachtig in Den Haag, scheidend Tweede-Kamerlid voor D66. Wat hebben Leiden en omgeving er aan gehad dat hij de afgelopen vier jaar op het Haagse pluche zat? VERKIEZINGEN Er zijn twee regionale on derwerpen waar ik me in tlé acht jaar dat ik in de Kamer zat sterk voor gemaakt heb. Dat zijn het marinevliegkamp Val kenburg en de gemeentefinanci- en. Ik was de eerste die in de Kamer de mogelijke verplaat sing van Valkenburg aan de or de stelde. Dat was bij de behan deling van de begroting 1995. Daarmee is de discussie op lan delijk niveau gaan lopen. Ik ben zelf ook al die tijd op het thema blijven zitten. Ik doe dat natuurlijk niet alleen omdat ik Leiden een fijne stad vind, maar vooral ook omdat ik het een goed punt vind: Laten we bouwen op Valkenburg, zo dat we daarmee de druk op het Groene Hart kunnen verminde ren. Ik blijf het een goede locatie voor woningbouw vinden. De andere plannen voor een groene invulling van het marinevlieg kamp vind ik ook wel sympa thiek, maar je moet die woning- bouwbehoefte toch ergens dek ken. Een tweede punt waarop ik de Leidse belangen heb verdedigd, is bij de herverdeling van het ge meentefonds. Ik heb ervoor ge zorgd dat de factor historische binnenstad net iets zwaarder is gaan wegen bij de verdeling van het fonds. Daardoor werd de uitkering voor Leiden net iets beter. Toen ik in de Kamer kwam, werd ik onder andere woord voerder gemeentefinanciën. Dat was zo'n portefeuille-onderdeel waar niemand interesse in had. Het is niet iets waar je in de me dia op scoort. Kijk, het buiten land doet het altijd goed. Maar het is ook wel erg gemakkelijk. Je verandert niks. Terwijl ik op zo'n saai onderwerp als het ge meentefonds wel een paar mil joen voor Leiden uit het vuur weet te slepen. Je mag als Kamerlid best extra attentie hebben voor je eigen re gio. Met het bekende kamerle denspreekuur hebben we ge probeerd om van de Leidse re gio een soort constituency te maken. Vanuit D66 hebben we daarvoor het initiatief genomen. Maar zoals bekend liep de be langstelling voor dat spreekuur na een tijdje enorm terug, waar door we er na de laatste verkie zingen niet meer mee zijn door gegaan. Ik heb bijna dertig jaar in Leiden gewoond, en heb hier drieën halve periode in de raad geze ten. Dan heb je een bijzondere band met zo'n stad, en weten mensen je te vinden. Je bent de man met het oliespuitje. Als Ka merlid kun je net even op een bepaald moment iemand aan zijn jasje trekken. Toen de man van het Pilgrim Fathers Museum, Jeremy Bangs, het land uitgezet dreigde te wor den, heb ik me bijvoorbeeld erg voor hem ingespannen. Of ei genlijk: toen ben ik door hem enorm ingeschakeld, waardoor hij uiteindelijk mocht blijven. Daar was mijn partijgenoot Alexander Pechtold overigens niet zo blij mee, omdat de grootste opponent van de herin richting van het Vrouwenkerk plein daarmee in Leiden een of ficiële status kreeg. Bij het Vrou wenkerkplein ben ik sowieso door alle partijen ingezet. De Amerikaanse ambassadeur trok mij aan mijn jas of ik niets kon doen aan de dreigende sloop van cultureel erfgoed van de Pil grim Fathers, terwijl Leiden mij vroeg of ik er niet voor kon zor gen dat de ambassadeur back to reality zou komen. Ja, dan ben je ineens een boodschappen jongen of liever: een postillion d'amour. Dat hoort er ook bij. Dat is een nuttige, maar vrij on bekende kant van het Kamerlid maatschap. uit de Vrijdag 2 Mei LEIDEN - De Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen, hield haar jaarlijk- sche algemeene vergadering. Volgens het over het jaar 1901 uitgebracht verslag was het bestuur door de met vergunning van den Raad der gemeente Lei den aangegane geldleening tot een bedrag van ƒ40,000 in staat gesteld de bebouwing van het ter rein 'De Kooi' voort te zetten. De bouw van twintig woningen werd aanbesteed. LEIDEN - Van de Vereniging tot verzorging van klei ne kinderen te Leiden ontvingen wij het verslag over het jaar 1901. Daarin wordt medegedeeld, datom-te trent deze Vereeniging over het afgeloopen jaar wei-» i nig bijzonders valt op te merken: gewichtige gebeung tenissen hadden niet plaats; doch de inrichting >t bleef nuttig werken in het belang van de arbeidenden klasse. Voor vele moeders, die door werkzaamheden buitenshuis, of bij uitzondering wegens ziekte, haar kinderen zeiven niet, of slechts onvoldoende kondei verzorgen, voldeed zij aan een werkelijke behoefte: het bezoek in het afgeloopen jaar was stijgende; ter- wijl in 1900 7859 kinderen verpleegd werden, be-1| droeg het aantal in dit jaar 8076. ANNO 1977 LEIDEN - LFC moest even terugkomen voor de bloemen... Foto: Archief Leidsch Dagblad Maandag 2 mei DEN HAAG - Een wegsnellende trainer, een half- huilende voorzitter en een wrakkige tribune, die het bijna begeeft onder de opgehoopte spanning. De laatste actie van een tragi-komisch stuk in twee be drijven, dat zich voltrekt op een totaal verregend HW-veld. Tergend langzaam tikt de klok op het def tige kleedgebouw duidelijk zichtbaar voor iedereen inclusief de hoofdrolspelers, de laatste seconden weg. Dan valt het doek voor HVV, terwijl LFC mag te rugkomen om onder luid gejoel de bloemen in ont vangst te nemen. Met het knallen van de kurken schuimt de opgekropte spanning weg. HVV zit dan al ontgoocheld achter een flesje fris. LFC is kampioen. Leunend tegen de deurpost, het glas in de hand en zijn zoveelste peuk uitdrukkend, geeft trainer Melbi Raboen commentaar. Eerst ongenuanceerde kreten, dan een wat zinniger geheel. "Dat ze geen doelpun ten maakten, ja daar werd ik ook niet goed van. Niet belangrijk gelukkig. We hebben ze weggetikt, net als vorige week Schevemngen. Ondanks die 0 - 0 zijn we toch een waardig kampioen". RIJNSBURG - De, uit negen man bestaande, bouw-;n commissie heeft de onderzoeken en enquêtes die betrekking hebben op de nieuwbouw van veiling J 'Flora' in de Kamphuizerpolder zo goed als afge- f rond. Voordat architect Kraan aan het tekenen kan slaan worden de plannen voorgelegd aan het bestuu en de raad van bijstand van 'Flora'. In de krap vijf tH maanden dat de bouwcommissie bijna wekelijks bijL, een kwam om over de technische kanten van de nieuwe veiling te praten is het Florabestuur telkens16 op de hoogte gehouden van de nieuwste plannen. :n En zelfs nu het onderzoekstadium bijna is afgerondld liggen die plannen nog niet vast. Pas medio septemaa ber hoopt de architect te komen met een 'schets- lis plan' waarin ook dan nog allerlei veranderingen mo-|a gelijk zijn. In ruwe lijnen weet de commissie nu, hoijj de mijnzaal van de veiling er gaat uitzien. Het is de bedoeling alle kopers op één grote tribune te houder, in plaats van, zoals bij andere veilingen, op meerdejr re tribunes in één gebouw. Die éne centrale veiling-)11 ruimte moet echt het 'hart' van het veilinggebouw worden. jf Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem^ onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. K

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14