LEIDE Nieuw plan Bibliotheca Thysiana uniek in Europa Aalmarkt nog niet in zicht 'Disco en bioscoop draaien volop in 2006' REGIO K en G en 'Marco Borsato' zetten zich in voor behoud Pieterskerk Studentenpartij DUF houdt het voor gezien R1 iderfeest rijf Meiplein dinsdag 30 APRIL 2002 5 Nostalgie, daar draait het om op de Krom ilitie ijgt MHT ien - In het politiebureau de Langegracht wordt mor- ihet vierde milieuhandha- gsteam (MHT) van de politie üands Midden geïnstalleerd, team gaat zich vooral bezig üden met het aanpakken van lieudelicten door bedrijven, arbij moet worden gedacht ide onjuiste afvoer van af stoffen, het niet goed oprui- nvan vervuilde grond of as- itof geluidsoverlast door be- jven. Het MHT bestaat uit [personen en is bereikbaar 0900 - 8844. «ford bezoek kn - Een delegatie uit de gelse partnerstad Oxford int van donderdag 2 mei tot andag 6 mei op bezoek in den. De delegatie bestaat der andere uit loco-burge ester Bob Hoyle, leden van stedenbandcomité en leden Ihet Royal British Legion |d-strijders). Een deel van de ïgatie is traditiegetrouw on- [gebracht bij Leidse gastge- Inen. Het programma bestaat ier andere uit deelname aan Dodenherdenking op zater- ;4 mei vanaf 19.00 uur in de ltrekerk en de daaropvolgen- iets stille tocht naar het bevrij- gsmonument bij Molen de k. Het bezoek wordt op zon- |5 mei afgesloten met een jek aan de Floriade. - Kinderen kunnen weer hartelust suikerspinnen en in het duizendpoot je rondrijden, want op za- 4 mei wordt op het Vijf ilein en het Bevrijdingsplein 'grootste Kinderfeest van in' gehouden. 10.00 uur 's ochtends tot uur kunnen kinderen tus- de zes en tien jaar op een ladsbaan' met motortjes op wielen rondracen. Kinderen negen en ouder kunnen rijbewijs halen door met volautomatische auto met langer een hindemispar- s af te leggen. Voor de ntjes is er een tractorpark gelegd. Verder kunnen de deren zich laten schminken, ritje maken in de grote aimolen of een prijs winnen de Touwtje Trek Tent. Diploma van Europa Nostra voor zeventiende eeuwse bibliotheek is 'even terecht als bijzonder' door Wim Koevoet leiden - De projectgroep Nieuw Aalmarktproject (NAP) is gister avond weinig voortvarend be gonnen aan haar opdracht. Con crete ideëen heeft nog niemand, verschil van mening is er volop, zowel inhoudelijk als over de werkwijze. Er moet nog een sta pel van 55 verkenningen, nota's, plannen en studies worden door genomen en de deadline van 1 oktober wordt nu al niet meer als heilige datum gezien. Ondanks de tijdsdruk en de ho ge verwachtingen was de eerste vergadering, na een oriënteren de wandeling door het plange bied, er één met breedvoerig ge filosofeer over de ideale aan pak. Dit tot ergernis van R. van Leeu wen, de voor zitter van MKB-Leiden. „De tijd dringt, laten we beginnen, we hebben het nog steeds over procedures." Van het gezel schap van ruim twintig leden, met verte genwoordigers van bewoners, culturele instellingen, het mid den- en kleinbedrijf en de uni versiteit, wordt verwacht dat het voor 1 oktober aanstaande met een nieuw plan voor het stads hart tussen Haarlemmerstraat ea Breestraat op de proppen komt, dat kan rekenen op een breed draagvlak. Het stadsbe stuur probeert al twaalf jaar te vergeefs het stadshart te revitali seren. Begin dit jaar trok het zijn plan voor het Aalamarktgebied op de valreep in om een refe rendum te voorkomen. Het omstreden plan voorzag in extra winkels en woningen, een ondergrondse parkeergarage, een nieuwe steeg plus brug, een pleintje en grotere en verbeterde onderkomens voor Stadsge hoorzaal en het Leids Vrijetijds centrum. NAP-voorzitter C. Waal denkt niet dat hij met een onuitvoer bare opdracht is opgezadeld, al garandeert hij niets. „Het is best spannend. Ik denk dat het voor naamste wat mij in het begin te doen staat het herstel van de communicatie is. Iedereen staat nu nog met de rug naar elkaar toe, er is voor nog helemaal niets een draagvlak, het wan trouwen overheerst." 'Er is voor nog helemaal niets een draagvlak, het wantrouwen overheerst' „De projectgroep moet met een beter doordacht plan komen waarmee ook tegenstanders over de streep kunnen worden getrokken. Daarbij gaat het vooral om de consequenties van het Aalmarktproject want die zijn niet allemaal even duidelijk. Zo moet er een antwoord ko men op de vraag of de Rijn Gou we Lijn, die door de Breestraat rijdt, wel is te combineren met het Aalmarktproject. Kan dat al lemaal wel: én die tram én die verkeersafwikkeling én de be voorrading?" De projectgroep houdt nu al re kening met overschrijding van de deadline. Wethouder M. Schultz (WD/Economische za ken) die de leden kort voor de wandeling toesprak en namens het Leidse college suc ces kwam toewensen, zei dat er wel wat rek zit in het tijdschema. Wel moet de project groep tegen die tijd 'zicht op iets heb ben'. Is dat niet het ge val dan is het 'einde oefening'. Al direct bij de bespreking van de indrukken, opgedaan tijdens de wandeling, bleken de leden met heel verschillende ogen te hebben gekeken naar de pan den in het gebied, waarvan vele monumentale waarde worden toegedicht. Architect R. Verbeek zei onder de indruk te zijn van 'de potenties' van dit deel van Leiden. A. van Bochove, voorzit ter van het Centrum Manage ment Leiden, zei vooral te zijn geschrokken van 'de vergaande staat van verval'. „Het kost me moeite om door al die rotzooi de potenties te ont dekken. Ik vind dat we niet al leen maar panden moeten con serveren maar dat we ze ook functies moeten toebedelen. Doen we dat niet, dan kan er over dertig jaar weer een pro jectgroep aan het werk." De stedenbouwkundig supervi sor W. Parijn beloofde op de rem te gaan staan als NAP 'een luchtkasteel' bouwt. „We hoe ven weliswaar geen economi sche paragraaf te schrijven maar het plan moet een economische kans van slagen hebben." Voor zitter Waal voegde daaraan toe dat de bedenksels van NAP ook procedureel haalbar moeten zijn. door Wilfred Simons leiden - Hier toont de zeven tiende eeuw zich in al zijn naaktheid. De Bibliotheca Thy siana aan het Leidse Rapenburg is het enige gebouw uit de Ne derlandse Gouden Eeuw dat compleet en onaangetast is overgeleverd, zegt woordvoer ster Marie-Rose Bogaers van de Vereniging Hendrick de Keyser. Dat de Europese erfgoedvereni ging Europa Nostra de Vereni ging met een 'diploma' vereert, vindt Bogaers dan ook even te recht als bijzonder. „Het is een grootse, fantastische erken ning." Europa Nostra is een samen werkingsverband van 200 Euro pese monumentenorganisaries. In 1963 besloten zij een geza menlijke Europese koepel te vormen, met een hoofdkantoor in Kopenhagen en 'regiokanto ren' in alle aangesloten landen. Prins Henrik van Denemarken, echtgenoot van koningin Mar- grethe, is er de erevoorzitter van. Het Nederlandse hoofdkantoor staat aan de Haagse Lange Voorhout. Elk jaar kent Europa Nostra drie grote Europese top- monumenten een 'eremedaille' toe en geeft zij twintig kleinere een 'diploma'. De Bibliotheca Thysiana moet dit jaar de erken ning delen met de rooms-katho- lieke Schuilkerk in Diemen en de gerestaureerde negentiende- eeuwse Sint Nicolaaskerk in Amsterdam. De Bibliotheca Thysiana werd in 1655 gebouwd uit de erfenis van de Leidse jurist Joannes Thysius (1622-1653). Als telg van een schatrijke Leids-Amsterdamse regentenfamilie had hij geld ge noeg om zich te wijden aan zijn grote hobby: het verzamelen van boeken. Dat ging heel goed in het zeventiende-eeuwse Lei den. De Academie trok tiental- Het interieur van de Bibliotheca Thysiana is volgens Europa Nostra 'fijnzinnig gerestaureerd'. Foto: Hielco Kuipers len geleerden naar de stad, die doorgaans hun boeken mee brachten. Na hun dood werden die meestal geveild en dan sloeg Thysius zijn slag. Vaak kocht hij tientallen boeken tegelijk. Dat de bibliotheek nu nog intact is, heeft deels te maken met het feit dat de familie Thysius' le gaat langzaam maar zeker ach terover drukte. Daardoor was er geen geld om het boekenbezit te actualiserep aan de meest re cente stand van wetenschap. Zo raakte de bibliotheek al snel in vergetelheid. Dat de Thysiana er nu weer zo gaaf bijstaat, is vol gens Bogaers en UB-woordvoer- der Jos Damen vooral de ver dienste van Pieter Obbema, oud-conservator Westerse handschriften en gedrukte wer ken van de Universiteitsbiblio theek. Hij slaagde erin het pand onder te brengen bij Hendrick de Keyser, toonde zich een on vermoeibaar fondsenwerver voor de conservering en het her stel van de kostbare boekencol lectie en hanteerde ook zelf de verfkwast. Volgens Europa Nostra is de Bi bliotheca Thysiana een uniek en 'fijnzinnig gerestaureerd' monu ment. Nergens anders in Europa is een zeventiende-eeuwse we tenschappelijke bibliotheek be houden gebleven, nota bene "•compleet met meubilair en met beheerderswoning op de bega ne grond. Volgens Bogaers is de combinatie van een zeventien- de-eeuws woonhuis met interi eur sowieso uitzonderlijk. „Woonhuizen uit de zeventien de eeuw zijn er genoeg, maar het meubilair is sindsdien van hand tot hand gegaan. Boven dien zijn de interieurs in de achttiende eeuw meestal ver timmerd in 'één van de Lode- wijkstijlen' van dat moment." HBG bouwt megacomplex in Leids stationsgebied door Robbert Minkhorst leiden - Dansen en naar de film in het Leidse stations gebied: het kan in 2006 in één gebouw. Dat belooft wet houder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening). HBG moet het megacomplex langs het 'Alphense perron' (bij het busstation) gaan bouwen. „De bioscoop en discotheek moeten zo snel mogelijk worden gerealiseerd", vindt Hilebrand. „En daar wordt keihard aan gewerkt." Het nieuwe collegeprogramma, dat nu definitief woensdag beschikbaar is, meldt dat het complex 'op de kortst mogelijke termijn' moet zijn ge bouwd. „Je mag verwachten dat het over vier jaar volop draait. Daarmee doe ik een hele harde belofte. Al weet ik nog niet of het gaat lukken." Langs spoor 1 komt een gebouw waarin behalve een megabioscoop en een dansgelegenheid ook ruimte is voor kantoren en parkeerplaatsen. Met HBG is de ge meente in onderhandeling over hoe groot het complex moet worden, hoe het eruit gaat zien en wat het mag gaan kosten. De jongste rapportage over de stand van zaken van het 'Leiden Centraal Project' schrijft dat uit gangspunt is om 'optimaal te profiteren van de moge lijkheden om er een levendige en uitnodigende invul ling aan te geven'. Voorwaarde is ook dat de toekomsti ge sneltram nog door de Joop Walenkamptunnel past. Hillebrand: „Ik kan alleen niet zomaar een gebouw uit de hoge hoed toveren. Voor het einde van dit jaar moet er een plan liggen. Dan kan de ontwikkeling in gang worden gezet." Door schade en schande wijs geworden weet de wethouder dat planningen, zeker die voor de projecten in het stationsgebied, lang niet altijd gehaald worden. De aanleg van de overdekte fietsenstalling, met bovenop een taxistandplaats, kampt met vertragingen. En de bouw van kantoren en woningen op de plek van de oude stationsflat, recht tegenover die stalling, had al lang moeten zijn begonnen. Het getreuzel is Hillebrand nu zo zat, dat hij de onteigeningsprocedure doorzet. Hij dreigde daar al mee tijdens een verkiezingsdebat van het Rijnlands Architectuur Platform (RAP). Ambtenaren houden echter nog een slag om de arm voor wat betreft de onteigening. Zij melden dat de eige naar van de grond, projectontwikkelaar R. van der Put te, in de weer is met 'twee partijen', die mogelijk het project van Van der Putte overnemen. Daarmee komt er wellicht weer schot in het project. Hillebrand houdt voorlopig vast aan onteigening. „Ik heb dat optimisme nog niet. Ik wil eerst resultaten zien." 15 miljoen euro in 5 jaar. deze niet geringe opdracht Annette van Vorselen, co- lator fondsenwerving van itichting Pieterskerk Leiden haar team. Het geld is nodig een ingrijpende reddings- leratie voor het monumentale bouw. Immers, het houtwerk 1st (hm inde uit 1121 stammende kerk aangetast door een sluip moordenaar, de bonte knaagke- ver. De glas-in-lood ramen en het natuursteenwerk van zuilen en gewelven moeten eveneens onder handen worden geno men. Ook is restauratie van de vieringtoren en het lei- en lood- werk noodzakelijk. De kosten worden inmiddels geschat op ongeveer 15 miljoen euro. Om dat de overheid er al eerder 2 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 miljoen beschikbaar stelde, de gemeente heeft bijgedragen en er ook al andere donaties zijn geweest, gaapt er nog steeds een gat van een slordige 11,5 mil joen. De restauratie is vorig jaar al-begonnen met werkzaamhe den aan de houten kap. In 2005 moet de omvangrijke klus zijn geklaard. De in februari begonnen inza melingsactie onder het winke lend publiek die inmiddels zo'n 15.000 euro heeft opgeleverd, wordt uitgebreid met deelname door 16 winkeliers in de Bree straat en de Haarlemmerstraat. Het winkelend publiek kan in de deelnemende zaken giften kwijt in de zogeheten SpaarLeienaars, de tot collectebussen omge bouwde donkerrode paaltjes, bekend uit het Leidse straat beeld. Voor dit doel zijnde SpaarLeienaars echter overge spoten in de actiekleuren oranje en wit. De actie duurt tot zater dag 15 juni. Dan wordt tijdens een grote publieksdag in de Pie terskerk de opbrengst van dè in zameling bekend gemaakt; Die publieksdag moet een ware happening worden. Vanaf 12.00 uur kan men vanaf het bordes van de kerk aan twee touwen 25 meter abseilen naar het plein voor de kerk, er is een fancy fair, een nostalgische kermis en een brasserie. Het geheel wordt ge complementeerd met een jazz band en een optreden van Hen- ny Roozendaal, die qua stem en Annette van Vorselen, fondsenwerver van de Pieterskerk en Ton Elderhorst van de winkeliersvereni ging Breestraat en omgeving maken zich sterk voor restauratie van de Pieterskerk. Foto: PR uiterlijk als twee druppels water lijkt op Marco Borsato. Tot slot is er een veiling waarvan de op brengst ten goede komt aan de restauratie van de kerk. Nie mand minder dan voormalig veilingmeester wethouder Alexander Pechtold hanteert de hamer. Voor het zo ver is, is er op vrij dagavond 24 mei eerst nog een optreden van muziekkorps K en G. De wereldkampioenen geven om 20.00 uur een concert in de Pieterskerk in samenwerking met de Stichting Pieterskerk waarbij ze hun nieuwe cd pre senteren en de restauratie van- het monument centraal staan. „De entree is gratis", benadrukt Van Vorselen. „Je kimt niet van mensen blijven verlangen dat ze maar geld blijven geven. Je moet ook iets terugdoen. Maar de SpaarLeienaars staan klaar. We hopen natuurlijk wel dat bezoe kers iets in onze spaarpot doen." Mensen die iets van waarde voor de veiling willèn aanbie den, kunnen contact opnemen met Annette van Vorselen: 5124319 of a.van.vorselen@pie- terskerk.com Eric-Jan Berendsen door Wilfred Simons leiden - De Leidse studenten partij Democratisch Universitair Front (DUF) houdt per 1 sep tember op te bestaan. De stu denten-protestpartij, die met één zetel in de Universiteitsraad vertegenwoordigd is, zegt dat zij het contact met de achterban heeft verloren. De leden, die binnenkort afstuderen, slaagden er niet in om opvolgers te vin den. Ook was zij teleurgesteld omdat zij haar programma niet kon realiseren. Volgens U- raadslid Ralph van den Hoek- heeft doorsudderen 'geen zin'. DUF kwam in 2000 na een felle verkiezingscampagne onder stu denten in de Universiteitsraad. De partij slaagde er onder meer in om een stemoproep op elke computer van het universitaire netwerk te plaatsen. Daarnaast hield DUF verkiezingsmanifes taties in alle universitaire gebou wen. Zeer opmerkelijk waren posters van blote partijleden die overal in de stad werden opge hangen. De campagne sloeg aan en de partij haalde één zetel in de raad. Het eerste halve jaar bezette student Reinier Feiner de zetel, het tweedë halve jaar nam Xavier Baudet het estafet testokje over. Hel tweede jaar haalde DUF nog meer stem men, zij het niet genoeg voor een tweede zetel. Volgens Van den Hoek is DUF 'een echte protestpartij'. DUF streefde onder meer naar 'rede- mocratisering van het onder wijs', een betere dienstverlening aan studenten en een betere toegankelijkheid van computers en netwerken van de universi teit Het grootste succes was een enquête onder de gebruikers van het Universitaire Sportcen trum. Het College van Bestuur van de Leidse universiteit vond de enquête zo goed dat ze de uitkomsten verwerkte in haar sportbeleid. DUF gold als smaakmaker van de U-raad. Om die reden be treurt voorzitter Jaap Coenraad dat de partij ermee ophoudt. „De leden waren vooral het eer ste jaar heel recalcitrant en agressief - op een positieve ma nier. Ze stonden voor gelijkheid. Zo was DUF erop tegen dat stu denten van boven de dertig meer collegegeld betalen. Dat vond ze leeföjdsdj«riminatie DUF moest volgRis Coenraad echter ervaren dat wie omgaat met beleid en bestuur, ermee wordt besmet. „De partij is in gekapseld in de universitaire mores. De leden gingen luiste ren en werden daardoor op den duur redelijker dan redelijk. DUF ging kortom steeds meer lijken op de andere partijen. Ik denk dat de leden er ook om die reden mee ophouden." Rechtenstudent Van den Hoek zegt dat het protestkarakter zo wel verantwoordelijk is voor de opkomst als voor de ondergang van DUF. ..Andere studenten- partijen hebben een duidelijke achterban", zegt hij. „De SGL heeft goede contacten met de studentenverenigingen, de CSL heeft een herkenbare christelijke achterban, BeP zit goed in de fa culteiten. Onze sympathisanten zitten overal en nergens. We konden ze gewoon niet vinden."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9