Samenwerking PGGM en Delta Lloyd strandt ECONOMIE Concurrentiepostitie Nederland verbeterd Onderhuidse chip toekomst voor bedrijven Steeds meer werklozen in China Reorganisatieplan bij ABN Amro op schema iderzoek fspraken fan Qwest Allergrootste veerboot Heineken in gesprek met Duitse brouwer Karlsberg Tramconducteur terug jnenverlies bij [T nog groter fterdam - Het Rotterdamse erslagbedrijf ECT raakt het jingpakket van New World iance (NWA) kwijt. Dat kost Igens ECT werkgelegenheid, id vorige week werd bekend lECT dit jaar 350 banen irapt. In dat aantal zit het iuvve banenverlies nog niet werkt. NWA, drie Aziatische lerijen, verplaatst de aanloop neen dienst naar Antwerpen, die dienst worden normaal irlijks ongeveer 60.000 con- ners in Rotterdam behan- J. Een deel komt mogelijk Jt andere schepen toch naar tterdam. Vast staat dat een iot deel echter naar Antwer- verdwijnt. oogste goudprijs ruim twee jaar iden - De prijs van goud is teren gestegen tot het hoog- •peil sinds februari 2000. Op i markt in Londen werd een ijs vastgesteld van 310,65 dol- iper ounce (31,1 gram). Die ijs ligt bijna 20 procent boven tniveau van een jaar gele- n. Spanningen in het Mid- n-Oosten, de waardedaling ide dollar en de malaise op effectenbeurzen brengen be- ;rs ertoe te kiezen voor iïd als vluchthaven. Handela- houden er rekening mee tde prijs de komende weken tder stijgen tot 325 dollar. inden: Politiek, eken kleur WAO haag - De vakcentrales IV, CNV en Unie MHP roe- n de politieke partijen op iur te bekennen over de (O-herziening. In een brief en de drie voorzitters binnen week duidelijkheid over het 10-akkoord. De Waal (FNV), ipstra(CNV) en Verhoeven nie MHP) noemen de politie- afhandeling van het SER-ak- ord 'een belediging' voor de ciale partners. „Najarenvan ophoudelijk politiek rumoer it opeens onwezenlijk stil irden rond de WAO. De temers hebben recht op lelijkheid, in ieder geval 15 mei", aldus de vak- Isvoormannen. xoprint komt 1 handen KTV no - De failliete textiel- :er Texoprint in Boekelo is jenomen door branchege- KTV in Eibergen. Veertig if^^de 125 werknemers van iprint behouden hun baan, ird gisteren bekendge- Volgens curator Daniels Ie koper op termijn de bei- rijven in Boekelo samen- jsn. Daar zou textieldruk- Hatefa uit Haaksbergen bij- jd kunnen worden. Texo- it Boekelo was een werk- ïtschappij van de Koninklij- 'extielgroep Twenthe die in failliet werd verklaard. Iiivelfabriek in sser gaat dicht ia/arden - Zuivelfabrikant bland Coberco sluit eind dit |r de Dinkelland-fabriék in ser. Dat kost 45 arbeidplaat- t De productie van de pas r toegetreden coöperatie It verplaatst naar drie an- fe fabrieken, aldus Friesland ierco. De verplaasting van roductie van langhoudbare vel en koffiemelk bij Dinkel- |dkan door de verhuizng lkoper gebeuren. Tevens Ie Friesland Coberco niet tr investeren in Losser. dinsdag 30 april 2002 1-1? 13-94 IMD:cijfers weerleggen waarschuwingen bedrijfsleven en Ybema door Alex Bogers den haag - De zeer goede inter nationale concurrentiepositie van Nederland is afgelopen jaar ver der verbeterd. Volgens onderzoek van het International Institute for Management Development (IMD) klom ons land dit jaar van de vijf de naar vierde plaats op een lijst van 49 landen. Na de VS, Finland en Luxemburg. De aanhoudend hoge positie staat in schril contrast met ge luiden uit het bedrijfsleven en van staatssecretaris van econo mische zaken Ybema. Vanuit deze twee hoeken komen vrijwel continu waarschuwingen dat Nederland zijn goede positie in het internationale zakenleven verliest. De werkgevers laten de ze waarschuwing meestal vol gen door een oproep tot loon matiging. Dat Nederland bij het IMD jaar in jaar uit tot de beste landen van de wereld hoort, komt door dat de onderzoekers naar meer kijken dan alleen loon- en pen sioenlasten. Het IMD beoordeelt ook het professionele niveau van managers, telefoonkosten, productiviteit van de werkne mers, de kosten van het levens onderhoud, het aantal leerlin gen per leraar op school, etc. Al met al kijken de onderzoekers naar 314 criteria. Het van oudsher internationale open karakter van de Neder landse economie wordt zeer ge waardeerd door het IMD. De in ternationale ervaring v<in de Ne derlandse managers is de hoog ste ter wereld. De Nederlanders zijn ook het positiefst over de globalisering van de economie. Verder scoort Nederland hoog met het lage aantal werklozen (2de op de ranglijst), ethische beginselen (2de) en de financi eel gezonde staat van de bedrij ven (3de). Slecht is het in Nederland ge steld met de bijdrage die de werkgever moet leveren aan het Dublin - De grootste veerboot ter wereld, de Ulysses, arriveerde giste ren bij Dun Loaghaire, de haven aan de zuidkant van Dublin. Een gro tere tegenstelling met de curraghs waarmee de leren zich in vroeger tijden over de Atlantische Oceaan verplaatsten is nauwelijks denk baar. Dat waren kleine op kano's gelijkende en met dierenhuid bekle de bootjes waarmee de golven werden getrotseerd. Vandaag de dag kunnen de leren zich erop beroepen zowel de grootste veerboot te be zitten als het grootste vissersschip, namelijk de Atlantic Dawn. De 'Ulysses' is gebouwd in Finland en kostte 100 miljoen euro. Het schip is 209 meter lang, beschikt over twaalf dekken en meet van kiel tot mast 51 meter. Er kunnen maximaal 2000 passagiers en ruim 1300 au to's tegelijkertijd aan boord verblijven. Foto: Reuters/Paul McErlane amsterdam/anp - Verzekeraar Delta Lloyd en zorgpensioenfonds PGGM gaan niet samenwerken. Eind januari kondigden beide fi nanciële partijen aan verzekerin gen te gaan aanbieden via een gezamenlijke onderneming. De joint venture zou echter de eerste paar jaar niet rendabel zijn, om dat PGGM het aanvullend pensi oen daarin niet wilde onderbren gen. Delta Lloyd maakte gisteren bekend om die reden af te zien van de samenwerking. Volgens PGGM was de aanvul lende regeling te lucratief om in de samenwerking in te brengen. „Daarbij sluit het zeer nauw aan bij de collectieve pensioenrege ling en was het beter om het binnen PGGM te houden", al dus een woordvoerder van het pensioenfonds. Naast de deelname in de joint venture zou Delta Lloyd een meerderheidsbelang (71 pro cent) nemen in de verzeke- ringstak van PGGM, Careon, goed voor 115.000 klanten. Het op een na grootste pensioen fonds moest af van die activitei ten, omdat het sinds 1 januari niet zelfstandig verzekeringen meer mocht verkopen aan de ei gen deelnemers. Nieuwe wetge ving trekt een scherpe grens tus sen die beide activiteiten. Volgens Delta Lloyd is het stran den van de plannen een tegen valler. Wel benadrukt de verze keraar dat er nog geen investe ringen waren gedaan in de sa menwerking. Andere pensioen fondsen hebben inmiddels al interesse getoond in een soort gelijke constructie. „Maar er zijn nog geen concrete plannen." PGGM gaat op zoek naar een andere partner om mee samen te werken op het gebied van verzekeringen. Daarbij zoekt het in eerste instantie een maat schappij die een meerderheid- belang in Careon wil nemen. Zolang die niet gevonden is, kan het bedrijf nauwelijks nieuwe klanten benaderen. „En dat maakt het moeilijk", aldus de woordvoerder van PGGM. homburg/zoeterouwde/anp - Heineken onderhandelt over het verwerven van een belang in de Duitse brouwer Karlsberg. De Duitsers zijn ook in gesprek met enkele andere grote bierproducen ten. Dat zei Karlsberg-top- man Weber in de zakenkrant Handelsblatt. Heineken wilde niet reage ren. „We geven nooit com mentaar op zulke berichten. Wel houden we in principe onze ogen open op de Duitse markt. We zijn daar op zoek naar sterke merken", aldus een woordvoerster. Heineken is sinds begin vorig jaar actief in Duitsland via een belang van 49,9 procent in de Beier se brouwer Bayerische Brau Holding (BBH), met onder meer het witbiermerk Paula- ner. Karlsberg, niet te verwarren met de veel grotere Deense brouwer Carlsberg, produ ceert bier, mixdranken, mineraalwater en andere dranken. De omzet bedroeg het afgelopen boekjaar 582 miljoen euro. Daarvan kwam 330 miljoen euro van de bier divisie. Het bedrijf is geves tigd in Homburg (Saarland) en telt ongeveer 2350 werk nemers. Karlsberg praat ook met de Britse brouwer Scottish Newcastle, het Amerikaanse Coors en South African Bre weries. Daarbij gaat het vol gens topman Weber over een belang tot 40 procent in de bierdivisie. Een aantrekkelijk punt van Heineken vindt Weber dat het Nederlandse concern het BBH-merk Paulaner zou kunnen inbrengen bij sa menwerking. Hij denkt voor eind augustus een overeen komst te ondertekenen. Die moet Karlsberg de mogelijk heid geven met een sterke partner te expanderen in het buitenland. Unctad waarschuwt voor gevolgen toetreding tot WTO peking/rtr - China moet snel maatregelen nemen om een sterke stijging van de werkloos heid te voorkomen. Vele banen dreigen te verdwijnen door Chi na's toetreding tot de wereld handelsorganisatie WTO eind vorig jaar, zo waarschuwt de VN-organisatie JJnctad. Volgens het gisteren verschenen jaarrapport kan China weliswaar profiteren van het WTO-lid- maatschap door hogere export- opbrengsten en meer buiten landse investeringen, maar be tekent het tevens grote concur rentie voor de inefficiënte staatsbedrijven. Veel 'banenver lies dreigt bijvoorbeeld in de au to- en textielsector, tenzij onder nemingen daar beter worden geleid, aldus de Unctad. China is sinds 1 december 2001 lid van de WTO, de organisatie van 144 lidstaten die streeft naar vrijere en eerlijke wereldhandel. In ruil voor gunstige handels- voorwaarden heeft China zijn markten moeten openen. Steeds meer buitenlandse bedrijven trekken daardoor naar deze hardgroeiende economie. Staatsmedia in China meldden gisteren dat de werkloosheid in de stedelijke gebieden van het land de komende vier jaar kan verdrievoudigen tot meer dan twintig miljoen mensen. De Unctad oordeelt hard over de staatsbedrijven. Die hebben te veel werknemers in dienst, kampen met grote voorraden en zijn niet productief genoeg, zo meent de VN-organisatie. De Chinese regering publiceerde gisteren een beleidsdocument met als uitgangspunten om de werkloosheid binnen de perken te houden en hogere inkomens voor werknemers te bewerkstel ligen. Dit jaar wil de regering acht mil joen nieuwe banen creëren en de werkloosheid in de steden beperkt houden tot 4,5 procent van de beroepsbevolking. Vorig jaar was dat 3,6 procent. De goede voornemens zijn waarschijnlijk in een stroomver snelling gekomen door de toe nemende arbeidsonrust in Chi na. De afgelopen maanden gin gen al enkele malen werkne- mers boos de straat op, een ver schijnsel dat in de 53-jarige ge schiedenis van de volksrepu bliek niet vaak is voorgekomen. Daarbij ging het vooral om werknemers die officieel nog in dienst zijn van staatsbedrijven, maar feitelijk thuiszitten. Zij klaagden over te weinig over heidssteun en eisten een 'echte' baan. Tussen 1998 en 2001 hebben al 25,5 miljoen mensen de staats bedrijven moeten verlaten. Daarvan vonden 16,8 miljoen mensen een nieuwe baan, aldus regeringscijfers. Buiten de ste den is de situatie ernstiger. Circa 150 miljoen mensen van het platteland zouden op zoek zijn naar banen in de steden. Rotterdam - De conducteur van de Rotterdamse lijn 7 stapte gisteren in de tram bij de remise Kralin gen. Gisteren keerde de conducteur terug op de tram in de Maasstad. De RET wil met extra perso neel op het openbaar vervoer de veiligheid terug brengen en het zwartrijden tegengaan. Vorige week bleek tijdens een steekproef dat veertig pro cent van de reizigers geen kaartje had. Binnen twee moet op alle negen lijnen in de Rotterdamse stads regio de conducteur zijn teruggekeerd. Foto: ANP/Robin Utrecht pensioen van het personeel (48ste), het lage aantal uren dat het personeel werkt (48ste) en de arbeidskosten per eenheid product in de industrie (32ste). Tegenover dat laatste staat wel dat algehele productiviteit in de industrie van Nederland zeer hoog is (3de plaats). Zo bezien hebben de werkge vers gelijk over de slechter wor dende concurrentiepositie als puur naar de kosten wordt ge keken van produceren in Neder land: de lonen zijn hoog, de pensioenpremies ook en de pro ductiviteit daalt. Al is Nederland op de meeste punten waar het de afgelopen jaren slecht scoor de nu wel een paar plaatsen ge stegen. En dan vooral bij de punten waarvoor het paarse ka binet verantwoordelijk is: de verschillende belastingtarieven. De deze week door staatssecre taris Ybema gesignaleerde da ling van de Nederlandse export is niet terug te vinden in de lijs ten van IMD. Nederland was en blijft op dit punt achtste. BEURS KORT De Duitse BIERBROUWERIJEN hebben de neergaande lijn in hun afeet omgebogen. In het eerste kwartaal groeide de ver koop met 4,1 procent tot onge veer 24 miljoen hectoliter. De afeet in eigen land nam toe met 4,3 procent tot 21,6 miljoen hectoliter. In 2001 verminderde de totale verkoop met 1,8 pro cent. Het Zwitserse bedrijf BARRY CALLEBAUT, 's werelds groot ste leverancier van industriële chocola voor de snoepindu- strie, neemt concurrent Stoll- werck over voor 175 miljoen euro. Stollwerck is de op twee na grootste chocoladefabrikant in Duitsland. De Zwitsers be sloten onlangs het bedrijf Bens dorp in Bussum te sluiten. De winst voor belasting van het Britse drankenconcern ALLIED DOMECQ is in de eerste helft van het op 1 september begon nen boekjaar gestegen van 226 tot 335 miljoen pond. De winst voor belasting ging omhoog van 236 tot 251 miljoen pond. De omzet nam toe van 1,46 tot 1,7 miljard pond. Onroerendgoedmaatschappij BRACK CAPITAL REAL ESTA TE neemt uiterlijk vrijdag een besluit over het bod van 63,75 euro per aandeel van vastgoed fonds Haslemere. In februari liet de Amerikaans-Israëlische vastgoedbelegger weten het bod door te zetten als 95 pro cent van de stukken zouden worden aangemeld. Dat is nog niet het geval. Het Noorse concern NORSK HYDRO (olie, gas en chemie) heeft de nettowinst in het eer ste kwartaal van dit jaar zien dalen van 3,23 tot 2,13 miljard kroon. De omzet verminderde van 41,1 tot 38 miljard kroon. BANCO SANTANDER CEN TRAL HISPANO, de grootste bank van Spanje, heeft in het eerste kwartaal een stijging van de nettowinst geboekt van 668,3 miljoen tot 670,5 miljoen euro. Het dochterbedrijf in Ar gentinië. Banco Rio de la Plata, droeg niets bij aan de winst. Een op de twee ondernemers in' de EUROPESE UNIE heeft nog geen enkele voorbereiding ge troffen voor de uitbreiding met landen uit Centraal- en Oost- Europa: york/anp - Verscheidene lanse staten doen op dit iblik onderzoek naar gehei- afspraken van telecombe- Qwest met concurrenten, heeft de Amerikaanse za- krant The Wall Street Journal ■dö eren gemeld. Er loopt ook al onderzoek van de Ameri- nse beurscommissie naar de khouding van het concern. 7 est, partner van KPN in de l amenlijke onderneming KP- west, zou van concurrenten toezegging hebben gekregen 'Sléiar11 bezwaar te maken tegen fansie van het bedrijf, onder via overnames. In ruil avoor bood Qwest schikkin- voor slepende tariefconflic- en gunstige voorwaarden ir het huren van delen van 1 netwerk. onderzoek moet uitwijzen Qwest federale of staatswet- heeft overtreden door de af- aken niet openbaar te ma- Volgens het bedrijf was er optuwi^o meldingsplicht omdat het om vertrouwelijke regelin- :fci, dw >"f ivan geschillen uit het verle- Vandaag is er een hoorzit- I in Minnesota, de staat die verst is gevorderd met on- toek. den haag/gpd - De afslanking van het kantorennetwerk en de reductie van het aantal mensen bij ABN Amro in Nederland ligt óp koers. Dik 200 van de 300 te sluiten filialen is dicht. Aan het einde van het jaar moeten 250 kantoren gesloten zijn. „We liggen precies op schema", zei financieel directeur De Swaan gisteren in een toelich ting met hoorbaar triomf in zijn stem. De kostenverlaging die de bank met de verbouwing van haar Nederlandse apparaat pro beert voor elkaar te krijgen, vindt ook daadwerkelijk plaats. De Swaan liet zich ook lovend uit over de verbouwde kantoren. De filialen die ABN Amro wel open houdt, zijn meer gericht op direct adviserend contact met de klant of puur voor elek tronische bankdiensten. „Tot op dit moment zijn dertig kantoren verbouwd en in die kantoren wordt een hogere omzet ge boekt dan in de oude filialen." Bij de reorganisatie zijn inmid dels 2300 mensen vertrokken. In totaal hebben 6673 mensen te kennen gegeven gebruik te wil len maken van een vertrekbo nus. Aan het einde van het jaar én anders uiterlijk januari 2003 moeten die allemaal weg zijn. Volgens De Swaan niet in één golf maar in kleine groepjes. Doel van de reorganisatie is on der meer dat de klanten meer zelf doen. Daarvoor heeft ABN Amro ook steeds meer produc ten die via internet verkocht worden. Inmiddels bankieren 550.000 ABN Amro-klanten via internet. Ongeveer 85 procent is actief gebruiker. Zodoende is binnen een jaar (van maart tot maart) 17 procent van alle beta- lings- en effectentransacties ver schoven van bankkantoren en overschrijfkaarten naar internet. door Robert Verkerk tilburg/anp - Nu Big Brother op zijn retour is, lijkt de tijd rijp voor Chip Mother. Een chip onder de huid waarschuwt wanneer je bij voorbeeld te weinig ijzer in je bloed hebt. Het advies krijg je er meteen bij: spinazie eten. Zo kun nen gebruikers zich ook laten at tenderen op een bezoek aan de kapper. Het is dé manier waarop bedrijven in de toekomst veel di recter met hun klanten kunnen communiceren. De onderhuidse chip is welis waar een ingrijpende en verre gaande methode om de klant te bedienen, maar wel een die per fect past in het toekomstige marketingconcept, zo voorspel len de economisch psychologen Theo Poiesz en Fred van Raaij van de Universiteit van Tilburg. „Vraag en aanbod van produc ten en diensten zijn nu volledig uit elkaar gegroeid. De consu ment ziet door de bomen het bos niet meer. En bedrijven sla gen er steeds moeilijker in aan te sluiten bij de werkelijke be hoefte van Koning Klant", aldus Poiesz. „Maar door het grote aanbod vraagt de consument zich wel af of hij optimaal ge bruik maakt van alle mogelijk heden. Het kost enorm veel tijd, inspanning en ergernis om daar achter te komen." Als voor beeld: een zoektocht naar de beste hypotheek kost al snel en kele dagen. Poiesz en Van Raaij menen dat marketing zich beter moet rich ten op wat consumenten echt willen: een zeer persoonlijke af stemming van producten en diensten, het warenhuis nieuwe stijl. Zo kunnen organisaties (merken) een keur aan zaken le veren rond hun specifieke kem- product. Als voorbeeld noemt Poiesz de zorgverzekeraar die niet alleen de traditionele zorg verzekering aanbiedt, maar ook schoenen en medicijnen ver koopt en de klant attendeert op een vitaminetekort of een te hoog cholesterolgehalte. „Het gaat om de levering van producten en diensten die aan elkaar gerelateerd zijn. Dat is waarin de consument vertrou wen heeft. Shell moet bijvoor beeld niet in medicijnen gaan. Dat is geen logische aanvulling op hun kemproduct en wekt dus geen vertrouwen. Van eminent belang zijn de per- soons- en koopgegevens van consumenten. A&n de hand daarvan kunnen bedrijven veel beter inspelen op de individuele behoeften en advies op maat ge ven. Zo wordt de aanbieder ook raadgever. De database werkt als een continu onderzoek om telkens weer de beste adviezen te kunnen geven. „Het systeem dat wij voorstaan is dat anderen zoeken naar informatie die de basis vormt voor een nieuwe aankoop of dienst. Je laat die rompslomp dus over aan ie mand anders." Volgens Poiesz en Van Raaij zijn mensen best bereid hun per soonsgegevens af te slaan aan een organisatie die ze vertrou wen. „Je persoonlijke gegevens leiden tot een eigen voordeel en worden in anonieme vorm ook gebruikt voor anderen. Zo ont staat feitelijk een nieuwe solida riteit tussen consumenten", al dus Van Raaij. Poiesz: „Je zou kunnen spreken van een com munistisch systeem, dat is ge bouwd op de principes van het kapitalisme. Concurrentie blijft immers bestaan tussen bedrij ven." Willen mensen extra betalen voor zo'n dienst? De onderzoe kers menen van wel als de con sument in ruil een heleboel tijd, werk en ergernis wordt wegge nomen en dus ook geld wordt bespaard. „Het is toch eigenlijk raar dat iedereen zijn auto- tje naar de parkee^laats van de supermarkt rijdt om daar als magazijnmedewerkers de bood schappen zelf van het schap te pakken en af te rekenen. Dat zou toch andersom moeten werken", aldus Van Raaij. Wie zelf wil blijven winkelen of funshoppen kan dat ook in de toekomst blijven doen. „Winkels zullen alleen meer gericht zijn op de fun. Dat zie je in de VS al met het bestaan van de grote shoppingmalls, waar de ruimte er niet is om schappen met pro ducten weg te zetten, maar om de mens te vermaken. Het sys teem heeft volgens de onder zoekers het voordeel dat de klant niet langer met allerlei ir relevante informatie wordt be stookt. Geen stapels folders en brochures meer in de bus, maar alleen informatie die de klant

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7