Drama leidt tot debat over wapenbezit BUITENLAND Media dankbaar dat Erfurt niet alleen dader maar ook held opleverde Duitsland draait Palestijnen bevriezen overleg Brussel dicht met Israel over Geboortekerk injenin' Europees hof wijst verzoek euthanasie af i terug in imissie VN Schroder praat met tv na Erfurt Brandstof rel len geldkraan naar Y 'Geen bloedbad PKK op EU-lijst terroristische organisaties laling Europa roeikasgassen isel - De Europese Unie is p de goede weg om de uitstoot in gevaarlijke broeikasgassen |s koolstofdioxide in 2012 met procent te laten dalen, ten ichte van 1990. Tussen 1990 319' l'! dinsdag 30 APRIL 2002 daalde de uitstoot in de pie EU al met 3,5 procent. Uit iteren gepresenteerde cijfers esc« in het Europees Milieubureau blijkt dat in de jaren 1999 j2000 de uitstoot echter al dqt eer lichtjes steeg met 0,3 pro- int. fjj liegtuig terug regens 'activiteit' hladelphia - Een vliegtuig t m US Airways met bestem- ling Orlando in Florida is zon- «rfu ig n°g geen uur na vertrek te- iggekeerd in Philadelphia van- ege 'verdachte activiteiten' in enkele van de 134 passa- s, heeft de FBI bekendge- Het toestel werd aan de ond gezet bij een oude termi- al die ver van de hoofdtermi- als van Philadelphia Interna- nal Airport af ligt. De ver- U tfiachte personen werden voor tirhoor meegenomen. De be- okken passagiers zijn gister- chtend vrijgelaten, nadat was Btgesteld dat het om gewone «ssagiers ging. Jlien doden poor tornado's i plata - Een reeks van zeker trtig tornado's heeft zondag et oosten van de Verenigde aten geteisterd. Daardoor vamen tenminste tien men- 11 om het leven. Meer dan onderd mensen raakten ge- ond. De tornado's raasden ver onder meer Missouri, hio, New York en Maryland, uizenden mensen zitten als volg van het natuurgeweld inder stroom. De Amerikaan- omroep CNN meldde dat de ervelstormen tientallen ge- juwen hebben verwoest. e Pen loopt iets 1 op Chirac De extreemrechtse ranse presidentskandidaat an-Marie Le Pen loopt vol- ins peilingen iets in op zijn te- instrever Jacques Chirac. Bei- in staan tegenover elkaar in tweede en beslissende ronde in de presidentsverkiezingen 5 mei. In een gisteren gepu- rde peiling van de krant :igaro zal Chirac winnen 78 procent van de stem- Le Pen zou uitkomen op rocent. Zaterdag repte een lere peiling nog van 81 pro voor Chirac. v york - De Verenigde Sta in keren na een jaar afwezig- lleid terug in de commissie por de mensenrechten van de renigde Naties. Dat bleek gis- ti na stemming binnen de )soc, de raad die over de ïsenrechtencommissie gaat. |b VS verloren hun zetel in mei W1 omdat ze niet genoeg mmen wisten te vergaren, et land was toen al 54 jaar on gebroken lid van het invloed- e gremium. China en Cuba, k doelwit van de commissie ||ivan de VS, toonden zich des- Is erg verheugd over het weg- nen van de VS. holier met ergiftigingsplan - Een leerling van een lelbare school in de Ameri- staat Iowa is opgepakt. 15-jarige jongen zou van 0H«ui zijn geweest de punch die fcchonken zou worden op een Bfhoolfeest te vergiftigen met stof die zijn medeleerlingen ig ziek zou maken of zou in. De jongen is aange- op verdenking van terro- De tiener had een paar isgenoten in vertrouwen ge ien over zijn plannen. Zij Bfebben de informatie vervol- Itns doorgespeeld naar de po- i. De jongeman zou proble- hebben met een aantal ledeleerlingen. »uw verkracht 5 it veertien man Hdney - Een Australische ■"Uw is in de zomer van 2000 ir veertien mannen in totaal laai verkracht binnen een •bestek van zes uur. Dat gisteren bij het begin van W rechtszaak tegen vier ver- .^Bpchten in deze zaak. De vier jen allen onschuldig te zijn. vrouw, toen 18 jaar, werd op iugustus 2000 door vijf man aangesproken in een trein, tapte met de jongens uit in laats Bankstown om een ie te roken, maar al snel le ze dat de jongens meer haar wilden. Volgens de of- 'ir van justitie werd ze uit- lelijk naar drie verschillende ies gebracht waar in totaal len mannen zich aan haar repen. door onze correspondent Wierd Duk erfurt - De verslaggever van Stern was niet alleen naar Er furt gekomen. In totaal vijftien man had het Duitse week blad ingezet om de achtergronden van het bloedbad op een lokaal gymnasium te achterhalen. Om de files op de snelwegen naar het Oosten te vermijden werd het team per helikopter vanuit Hamburg ingevlogen. „Toen we in Erfurt arriveerden stonden de helikopters van de concurrenten al op de landingsbaan", vertelt de Stem-joumaJist. Iedere medewerker had een duidelijk omschreven opdracht. „Ik moet het schoolgebouw in kaart brengen. Een collega maakt een profielschets van de dader. Anderen houden zich met de chronologie van de gebeurtenissen bezig." Het drama van Erfurt was de grootste nieuwsgebeurtenis in Duitsland sinds tijden. Dus was Stem niet als enige mas saal ter plekke. Concurrent Der Spiegel kwam al op zon dagmorgen met een uitgebreid omslagverhaal over het drama dat op vrijdagmiddag plaatsgreep: 'Dood in de school'. De geplande coverstory, over de Duitse verkie zingsstrijd, werd ervoor aan de kant geschoven. Enkele uren nadat Robert Steinhauser (19) 16 mensen om bracht en de hand aan zichzelf sloeg, stonden de tv-came- ra's al opgesteld voor het monumentale Jugendstil-pand. De felle lampen verlichtten het grasveldje voor de school. Een journalist van de commerciële zender RTL verbaasde zich over de terughoudendheid van zijn collega's. „Nie mand vecht om het beste beeld, er is geen concurrentie druk, het is alsof ook wij verlamd zijn." Maar de inwoners van Erfurt dachten daar heel anders over. Aanvankelijk stonden ooggetuigen van de moordpar tij de media nog welwillend te woord. Maar al in de nacht van vrijdag op zaterdag sloeg de stemming in de Oost- Duitse provinciestad om. „Flikker toch op, kapitalistische hyena's", riepen agressieve jongeren naar cameraploegen die de uittocht van de lijkwagens wilden vastleggen. Hulp verleners gaven scholieren het advies om niet met de me dia te praten. .Alles komt dan weer boven en zo'n journa list laat jou vervolgens aan je lot over." Opgelucht haalden de verslaggevers, op zoek naar een nieuwe invalshoek, adem toen duidelijk werd dat het bloedbad van Erfurt behalve een doorgedraaide dader ook een authentieke held kende. Geschiedenisleraar Rainer Heise (60) bleek zich niet alleen moedig te hebben gedra gen, hij was ook niet te beroerd om voor de camera's zijn opzienbarende verhaal te vertellen. Hoe de 'gemaskerde ninja' ineens voor hem stond en hoe hij had uitgeroepen 'Robert, jij?' toen de moordenaar zijn skimasker afnam. En hoe hij Robert, die geen zin meer had in nog meer lijken, had overmeesterd. Kranten openden de volgende dag dankbaar met de kop 'De Held van Erfurt' en hoewel niemand Heises verslag kan verifiëren - want Robert, de enige getuige, is dood - en de leraar niet voor elke camera dezelfde versie aanhield, wil de Duitse regering Heise voordragen voor het Bundesver- dienstkreuz, een hoge onderscheiding. Niet alleen Heise, ook veel inwoners van Erfurt, niet ge wend aan belangstelling van ZDF, BBC en CNN, gedroegen zich meer en meer als spelers in een gefilmd drama. De ko kette routine waarmee verslaggevers werden afgewimpeld - "We hebben nu even geen zin in de pers' - was opvallend. Evenals het algemene, zeer openlijk geuite verdriet en de collectieve rouw, ook van diegenen die geen verwanten of zelfs maar kennissen hadden onder de slachtoffers. Duizenden stroomden naar het Gutenberg Gymnasium, aangemoedigd door de beelden op tv, om er met betraan de ogen bloemen te leggen, kaarsen aan te steken, te zin gen en te bidden of met wildvreemden een cirkel te vor men, hand in hand rond het altaar in de Dom. En alles werd op foto en film vastgelegd. Zo werd het 'Bloedbad van Erfurt' toch een heuse media-gebeurtenis, hoezeer veel Erfurters zich daar ook tegen meenden te verzetten. En Robert Steinhauser, de onopvallende jongeman die had gezegd 'ooit beroemd te willen worden' had zijn doel be reikt. door onze correspondent Wierd Duk berlun - Het bloedbad op een gymnasium in Erfurt heeft in Duitsland het debat doen oplaai en over legaal wapenbezit en de massale verspreiding van ge welddadige computerspelletjes, video's en rockmuziek. Ook de veiligheid op scholen is onder werp van discussie. Minister-pre sident Berhard Vogel (CDU) van de deelstaat Thüringen, waarvan Erfurt de hoofdstad is, waar schuwt dat schoolgebouwen en vestigingen' moeten wor- 'geen den. Jakarta - Een Indonesische student schopt tegen brandende banden tijdens een demonstratie tegen het verhogen van de brandstofprijzen. De Indonesische regering is van plan om de prijzen in mei flink te verhogen. Foto: Reuters/Beawiharta Bondskanselier Gerhard Schro der (SPD) nodigde gisteren de bazen van de Duitse publieke- en commerciële tv-zenders uit om te praten over een vrijwillige beperking van het aantal ge weldsscènes op tv. Ook wil Schroder kijken of het mogelijk is iets te doen tegen de 'smerig heid en rotzooi', die op het in ternet kan worden aangetroffen. De 19-jarige Robert Steinhauser, die afgelopen vrijdag op het Gu tenberg Gymnasium zestien mensen doodschoot en vervol gens zichzelf het leven benam, was geoefend speler van de agressieve 'killer-computer- game' Counterstrike. Hij hield ook van gewelddadige speel films en video's. Daarnaast had Steinhauser als lid van twee schietverenigingen een wapen vergunning. Het feit dat de jon geman de beschikking had over een riotgun, een zwaar kaliber, semi-automatisch cult-wapen, heeft in Duitsland tot verbazing en verontwaardiging geleid. Kanselier Schroder stelde maan dag voor om de minimumleef tijd voor wapenbezit te verho gen van 18 naar 21 jaar. Daartoe moet de nieuwe wapenwet wor den aangescherpt die juist afge lopen vrijdag, op de dag van het drama in Erfurt, werd aangeno men. Schroder kreeg steun voor zijn voorstel van de CDU/CSU, de grootste oppositiepartij. De kanselier wil in overleg met de minister-presidenten van de zestien deelstaten nog andere 'serieuze veranderingen' aan brengen. Op 31 mei buigt de Bondsraad, de deelstatenkamer van het parlement, zich over de nieuwe wapenwet. In de golf van reacties op de schietpartij in Erfurt klinkt hevi ge kritiek door op de wapenlob by in Duitsland. Volgens voor standers van een verscherpte wapenwetgeving bedienen ver tegenwoordigers van jacht- en schutterijverenigingen zich van intimiderende praktijken. „Niet eerder werd ik wegens een wets voorstel zo massaal beschimpt en belaagd", onthulde Bonds daglid Dieter Wiefelspütz (SPD). „De wapenlobby stuurt valse in formatie naar lokale kranten, bijvoorbeeld dat wij de schiet verenigingen zouden willen op doeken, waar geen sprake van door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Duitsland weigert nog langer de gegarandeerde geld schieter van de Europese Unie te zijn. Onder druk van bonds kanselier Schroder is de volgor de van de EU-voorzitterschap pen zodanig veranderd, dat Ber lijn de handen vrij heeft tijdens de cruciale onderhandelingen over het Unie-budget voor de jaren 2007-2013. De lidstaten moeten dan vastleggen wie de in totaal circa zevenhonderd miljard euro ophoest en wie er van profiteert. Duitsland stelt zich steeds kriti scher op tegenover de EU. De tijden waarin Berlijn altijd met het chequeboekje klaar stond om Europa te 'redden' zijn voorbij. Nu betalen de Duitsers bijna een kwart van de jaarlijkse EU-begroting (bijna honderd miljard), waarmee zij de groot ste nettobijdrage leveren. Om deze 'scheve' positie te ver anderen, stuurt Schroder aan op een harde opstelling tijdens de onderhandelingen over de EU- begroting voor 2007-2013. Een akkoord hierover moet najaar 2006 bereikt worden. Volgens de Europese kalender zou Duits land juist dan het EU-voorzitter schap op zich nemen. Probleem voor de voorzitter is dat deze zich omwille van een goed re sultaat nooit hard kan opstellen. De bondskanselier heeft de Fin se premier Lipponen daarom overgehaald met hem te ruilen. Finland zwaait nu de tweede helft van 2006 met de EU-voor zittershamer, Berlijn de eerste zes maanden van 2007. Officieel vindt de ruil plaats wegens ver kiezingen in beide landen, maar betrokkenen erkennen dat dit slechts een excuus is. „Duits land kiest positie in het debat over de poen", stelt een betrok ken diplomaat. Dat Finland op het verzoek van Schroder is in gegaan, wekt grote verbazing in Brussel. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel Aviv - Het Palestijnse Be stuur heeft de contacten met Is raël over de toestand in de Ge boortekerk in Bethlehem afge broken. Het wil pas verder on derhandelen als de Israëlische soldaten die het complex heb ben omsingeld, ophouden met schieten en toestaan dat de mensen binnen worden voor zien van voedsel en medicijnen. Gisteren is opnieuw een Pales tijn doodgeschoten toen hij een binnenplaats betrad. Zijn li chaam werd later de kerk uitge dragen. De Palestijnen identifi ceerden hem als Nidal Aweiba, een 30-jarige militant van de met Yasser Arafats Fatah-bewe- ging verbonden Aksa-brigade. Afgelopen zondag hebben Israë lische officieren en vertegen woordigers van het Palestijnse Bestuur het laatst onderhan deld, maar zonder succes. Israël blijft eisen dat de dertig gewa pende militanten onder de on geveer tweehonderd Palestijnen in het kerkgebouw zich overge ven, waarna ze kunnen kiezen tussen berechting in Israël of verbanning. De Palestijnen heb ben aangeboden de mannen over te brengen naar de Gaza- strook, maar dat is voor Israël niet aanvaardbaar. Na drieënhalve week wordt de toestand in de kerk snel slech ter. Er is bijna geen voedsel meer en volgens mensen die de afgelopen dagen het gebouw hebben weten te verlaten, koken de achterblijvers soep van gras en onkruid. Ook de sanitaire toestand zou onbeschrijflijk slecht zijn. Israëlische troepen waren gis teravond nog altijd massaal aan wezig in de Palestijnse stad He- bron, in het zuidelijk deel van de Westelijke Jordaanoever, na dat ze daar in de vroege ochtend waren binnengetrokken. De in vasie is het antwoord op een Pa lestijnse overval op een nabijge- De Israëlische strijdkrachten hebben in Jenin en andere Palestijnse steden geen bloedbad aangericht, zoals alom is gesuggereerd. Wel heeft het Israëlische leger op grote schaal mensenrechten geschonden. Dit zeiden twee Nederlandse forensische experts, prof. dr. Barend Cohen en drs. Max Meis, die sinds afgelopen donderdag in opdracht van de ontwikkelingsorganisata- tie Cordaid in de Palestijnse gebieden onderzoek doen naar mogelijke oorlogsmis daden. Ben voorbeeld van het schenden van de men senrechten is het stelselmatig verbieden van aan- en afvoer van gewonden en gesneuvel den en het niet geven van toestemming voor de aan voer van voedsel, drinkwater en genees- en verbandmid delen. straatsburg/afp-anr-rtr - Het Europese hof voor de Rechten van de Mens heeft bepaald dat een doodzieke Britse vrouw niet het recht heeft om met hulp van haar man een einde te maken aan haar leven. De 43-jarige Diane Pretty was naar het hof gestapt nadat ze in Groot-Brit- tannië vergeefs had geprobeerd om hier toestemming voor te krijgen. In november wees het hoogste Britse rechtscollege, de Law Lords, het verzoek af. De vrouw heeft een slopende zenuwziekte, is vrijwel over haar hele lichaam verlamd en is daardoor niet in staat om zelfmoord plegen. Ze wil daarom toestemming dat haar man haar daarbij helpt. Dat laatste mag niet in Groot- Brittannië. Als de echtgenoot de vrouw helpt kan hij voor veer tien jaar in de gevangenis belan den. In januari besloot het hof in Straatsburg de zaak rond Diane Pretty versneld te behandelden, gezien de bijzondere omstan digheden. Normaal kan de be handeling van een zaak daar ja ren duren. Het hof heeft nu be paald dat Groot-Brittannië haar rechten niet heeft geschonden door de vrouw het recht op hulp bij zelfdoding te ontzeggen. De Britse justitie heeft wel be grip voor de situatie van de vrouw. Maar euthanasie is in Groot-Brittannië verboden op grond van de zogenoemde Sui cide Act uit 1961. De Britse ver eniging voor euthanasie steunt Pretty. Door haar ziekte zal de vrouw waarschijnlijk binnen enkele maanden overlijden omdat ze niet meer in staat zal zijn om adem te halen. Palestijnen halen om het hoekje van de deur eten de Geboortekerk binnen. Foto: AP/David Guttenfelder legen Israëlische nederzetting, afgelopen zaterdag. Daarbij kwamen vier burgers, onder wie een vijfjarig meisje, om het le ven. Volgens Palestijnse ooggetuigen zijn gisteren in de loop van de dag in Hebron in totaal negen mensen doodgeschoten, van wie zes ongewapende burgers. Vier van hen waren het slachtof fer van een raketaanval door een Israëlische gevechtshelikopter. Onder de doden waren verder drie leden van de Aksa-brigade en een lid van Strijdmacht-17, Yasser Arafats presidentiele gar de. Minister van defensie Benjamin Ben-Eliezer zei gisteren dat het leger niet lang in Hebron zal blijven. Ook de stad Ramallah wordt de komende dagen ont ruimd. Dat is het gevolg van een akkoord over het opheffen van de isolatie van Arafat. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Tegen de zin van Ne derland zet de Europese Unie de Turks-Koerdische PKK op de lijst van terroristische organisa ties. Dat betekent dat de bankte goeden van de PKK worden be vroren en dat de Koerdische ar beiderspartij het moeilijk krijgt om binnen de EU te opereren. Het besluit betekent een neder laag voor Nederland, dat in de cember nog wist te verhinderen dat de PKK op de terroristische lijst werd geplaatst. De permanente vertegenwoor digers van de EU-landen beslo ten gisteren om de lijst van ter roristische organisaties en per sonen met vijf organisaties uit te breiden, waaronder de PKK. Nu volgt de zogenaamde 'stille pro cedure": als voor donderdag 12.00 uur geen enkele lidstaat bezwaar maakt, is het besluit van de EU-ambassadeurs daar mee bekrachtigd. Nederland heeft laten weten dat het zijn verzet zal staken wan neer alle andere landen de PKK wel op de lijst willen hebben. Gisteren zag het er naar uit dat Nederland volledig alleen staat. De EU-lijst van organisaties en personen met het stempel 'ter roristisch' is eind vorig jaar op gesteld, als direct gevolg van de aanslagen op 11 september. Mede door de Nederlandse op stelling ontbrak de PKK toen op de lijst, tot grote woede van Tur kije. Een woordvoerder van Buiten landse Zaken zei gisteren dat Nederland nooit dwars heeft willen liggen, maar in de ogen van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) heeft de Koerdische Arbeidersbeweging zich in Nederland altijd keurig aan de regels gehouden. Op de lijst staan onder meer de Baskische afscheidingsbeweging ETA, de Noord-Ierse katholieke "real IRA' en de protestante Orange Volunteers', de Pales tijnse organisaties Jlhad en Ha rnas, twee stadsguerrillaorgani- saties uit Griekenland en een ex treemlinkse terreurgroep uit Spanje.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5