BINNENLAND Politiek tegen kiesrecht voor zestienjarigen Snellere aanpak van tanken zonder betalen 'Jongeren kiezen extremer dan gemiddeld' Saddam CIDI opent hotline voor >xr 11 c 1 j u melden antisemitisme Niet mekkeren over Soundmixdebat Super-gevangenis Vught slachtoffer eigen succes WD heropent discussie over kernenergie en visverbod i schelpdieren Ueke - Het verbod op schelp- rvisserij langs de Noordzee- t, Waddenzee en Eems, is geheven. De giftige algen die nnese Shellfish Poison fep) vormen, zijn nagenoeg fewenen. ASP kan bij men- Ileiden tot geheugenverlies, ir oesters op het Grevelin- jjmeer is de stop nog niet op leven. Daar zorgen algen Ir het gif Diarrhetic Shellfish jon (DSP), hetgeen ernstige [free veroorzaakt. »uane stuit 1430 kilo coke Eiphol - De afgelopen week ft de douane op Schiphol je partijen van in totaal 430 I) cocaïne onderschept in uigen die uit Curasao nen. De straatwaarde van ugs bedraagt ongeveer 88 jen euro. Dat heeft het mi- ïrie van financiën, waar de te onder valt, gisteren be- lgemaakt. Het ging om partijen die tijdens con- s werden aangetroffen in huil laadruimte van vliegtuigen, "is erdachte moord t°jj 1 neurologe vrij ikti n bosch - Een 56-jarige man tiji Den Dungen, verdacht van moord op zijn echtgenote is leren op vrije voeten gesteld, iman kon gaan nadat de chtbank in Den Bosch tot de ndusie was gekomen dat het derzoek in de zaak rond de imoorde neurologe onvolle- ;is. De zaak is terugverwezen ar de rechter-commissaris or nader onderzoek. De man it ook verdacht van poging doodslag op zijn 17-jarige chter. De voorlopige hechte- is geschorst op voorwaarde de man geen contact op- :mt met zijn dochter. NMG: Netwerk nor euthanasie iecht - De artsenorganisatie MG wil dat er voor medisch icialisten in ziekenhuizen rietwerk komt van collega's zich meer verdiepen in de iecten omtrent euthanasie. reiKcialisten kunnen deze colle- s dan raadplegen als hun pa- ank nten een verzoek doen voor der ensbeëindiging. De KNMG itver eft minister Borst (volksge- adheid) om subsidie ge ver- sagd om 120 specialisten ediï »r deze taak op te leiden, chts fgere BTW voor >ui tische middelen M haag - Enkele hulpmidde- voor blinden en slechtzien- dtojfci komen vanaf 1 juli 2002 tijd der het verlaagde BTW-tarief. je t heeft staatssecretaris Bos dinsdag 30 APRIL 2002 aöe lanciën) gisteren besloten, gaat om bijzondere, vaak maat gemaakte gezichts- pmiddelen zoals telescoop- jrismaloepbrillen, in een gemonteerde kijkersyste- n en tafelloepsystemen. Ook kosten voor het aanpassen deze hulpmiddelen aan de ividuele handicap vallen on- het verlaagde tarief. 1 tograaf crash '1 akt foto's kwijt het ungen - De politie heeft vo- aril iweek een freelance foto- af gearresteerd die foto's I gemaakt van de wrakstuk- ïvan de bij het Groningse ik Hingen neergestorte F16 van Belgische luchtmacht een feve talightvliegtuig. Max Werk- 0p, inuitVeendam moest zijn war 0. apparatuur en zes films s de «veren.Werkman is volgens :ides 'itievoorlichter Smedes gear- iteerd omdat hij een ambte- bevel negeerde en omdat hij me verboden militair terrein fo- maakte. M irtuyn wil niet ider Balkenende teg jj swuK - Pim Fortuyn is de po- n dil ingegaan om een coalitie t. Zo ÏVVD en CDA mogelijk te lat ti ten. „Maar als het CDA de otste wordt, ga ik het kabi- niet in, zeker niet onder )A-leider) Balkenende", al- de leider van de Lijst Pim tuyn. In een interview met Reformatorisch Dagblad ichrijft Fortuyn Balkenende veel te jong en te onerva- al kan hij misschien wel tot mier uitgroeien'. amer terug van ces voor JSF' noi 1 haag - De Tweede Kamer wnt* rt nog vóór de verkiezingen te 11 15 mei terug van reces voor nm nmingen over de joint Stri- ,efj' fighter (JSF). Dat beweert nm minste D66-Kamerlid Bak- om indiener van een motie die doel heeft de Nederlandse tname aan de bouw van de erikaanse straaljager onmo- de ijk te maken. Volgens Bakker roin ien al benodigde dertig he'1 ndtekeningen bij het presidi- waarmee een vergadering ens de vakantie kan worden ïdwongen. COMMENTAAR den haag/gpd - Om tanken zon der te betalen aan te pakken zijn twintig tankstations gestart met een project waarbij gerechts deurwaarders en de politie nauw samenwerken. De aanpak kan worden versneld als deur waarders toegang hebben tot het kentekenregister bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Demissionair minister Netelen bos (verkeer) wil daar aan mee werken als van de gegevens geen misbruik wordt gemaakt. Volgens brancheorganisatie Bo- vag wordt jaarlijks 50.000 keer getankt zonder af te rekenen en lopen de pomphouders ruim negen miljoen euro mis. De Ver eniging Nederlandse Petroleum Industrie (VNPI) waarin onder meer Esso, BP en Shell zijn ver tegenwoordigd, zegt dat het aantal 'doorrijders' de afgelopen vijf jaar is verdubbeld. VNPI en Bovag vinden dat de pakkans te gering is. „Vrijwel elk tankstation kan dankzij came ra's het kenteken registreren van een wanbetaler. Maar de aangif te bij de politie om verhaal te halen, heeft lang niet altijd re sultaat. Ongeveer een kwart van de kentekens van de oplichters is vals. Maar de politie geeft ook lang niet altijd prioriteit aan de verzoeken om op te treden", al dus Bovag-woordvoerder De Vries. Woordvoerder Den Bakker van de raad van Hoofdcommissaris sen geeft toe dat de aanpak van doorrijders 'niet bij elk korps de hoogste prioriteit heeft'. „Het ri sico van doorrijden is verhoogd door de zelfbediening bij pomp stations. Met minder personeel verlaagje de kosten. Maar de pompstationhouders moeten nu niet de politie de verant woordelijkheid in de schoenen schuiven als de aanpak niet vlot genoeg gaat", aldus Den Bakker. Tot enkele jaren geleden kon den pomphouders bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW) via het kenteken de ge gevens van de 'doorrijder' ach terhalen. Maar door de nieuwe privacywet is dat niet meer mo gelijk. De Bovag heeft demissionair minister van verkeer en water staat Netelenbos gevraagd om deurwaarders inzage te geven in de kentekenregistratie. Voor elke aanvraag is de Bovag bereid om de deurwaarder vijf tot tien euro te betalen. Mocht de toestemming niet bin nen een jaar worden gegeven dan overweegt de Bovag klanten via betaalautomaten eerst te la ten betalen voor het tanken. Er zouden ook slagbomen bij de pompstations kunnen komen. „Maar dat zijn de allerlaatste middelen waar wij aan denken", aldus Bovag-woordvoerder De Vries. Netelenbos is tegen slagbomen omdat die teveel hinder en ver traging zouden opleveren. Vanwege de privacywet weiger de zij vorig jaar de Vereniging Nederlandse Petroleum Indu strie rechtstreeks inzage te ge ven in het kentekenregister. Daarom heeft deze vereniging gekozen voor een proefproject in samenwerking met gerechts deurwaarders en de politie. Twintig pompstations zijn gese lecteerd voor de beoogde snelle aanpak van doorrijders. Het is de bedoeling dat de poli tie vlot een aangifte verzorgt en de deurwaarder vervolgens de gegevens achterhaalt van de doorrijder. Bij het vorige week gestarte pro ject zijn veertig doorrijders gere gistreerd. „Het is nog te vroeg om te vertellen in hoeverre het effectief is. Maar als het bevalt dan willen we het systeem op grotere schaal gaan invoeren.", aldus adjunst-directeur Van der Steen van de VNPI. Tot de grootste plagen van de Verenigde Staten behoort de Iraakse dictator Saddam Hussein. De man die dit weekeinde zijn 65ste verjaardag vierde, wordt in Washington gezien als een volgend doelwit in de strijd tegen het terrorisme. De Amerikanen denken zelfs aan een grondoorlog tegen de Beul van Bagdad, zo lieten ze de afgelopen dagen doorscheme ren. Hoe onfris het regime in Bagdad ook is, zo'n oorlog is op dit moment een onverstandig idee. Sinds het einde van de Golfoorlog worstelen de VS met het probleem Hussein. Waar vader Bush er voor terugdeinsde Hussein te verdrijven, zagen zijn opvolgers hun pogingen een interne staatsgreep tegen het regime te ontketenen de afgelopen jaren mislukken. Saddam Hussein is een bereken de machtswellusteling, die hardhandig de oppositie onder drukt en zijn buurlanden permanent bedreigt. De VN-con- troles op zijn mogelijke chemische, biologische en nucleaire wapenproductie lapt hij al jaren aan de laars. Aan zijn han den kleeft zo veel bloed, dat de Joegoslavische oud-president Milosevic vergeleken met hem een straatschoffie is. Saddam is een regelrecht gevaar voor de stabiliteit in het Midden- Oosten en - door zijn macht over grote olievelden - de wes terse wereld. De wereld zou er kortom een stuk beter uitzien zonder hem. Toch is een oorlog tegen Irak op dit moment een hachelijk avontuur. Hussein is in de Arabische wereld uitgegroeid tot een symbool van anti-Amerikanisme. Hij kan, veel meer dan het vroegere Taliban-bewind in Afghanistan, rekenen op steun. Bovendien beschikt hij over een beter getraind leger. Belangrijker is nog dat zoon-Bush er na 11 september in slaagde een wankele alliantie tegen de Taliban op de been te krijgen, maar dat zijn retoriek over de 'as van het kwaad' in Europa en bij de gematigde Arabische landen niet aanslaat. De Amerikanen nemen met hun verbale wapengekletter kortom het risico dat ze op voorhand hun bondgenoten van zich vervreemden. Vooral bondgenoten als Saudi-Arabië hebben ze op dit moment hard nodig om het Palestijns-Isra- elische conflict tot bedaren te brengen. Een leerling stelt vragen aan de politici Rosenmöller van GroenLinks en Van Nieuwenhoven van de PvdA tijdens het verkiezingen-jeugddebat. Dit debat is een initiatief van de Nationale Jeugdraad. Foto: ANP/Olaf Kraak door Maarten Molenaar den haag - Een verlaging van de stemgerechtigde leef tijd van 18 naar 16 jaar levert vooral progressieve en ui terst rechtse politieke partijen extra stemmen op. Die overtuiging heeft Eddy Habben-Jansen, projectlei der van de landelijke scholierenverkiezingen van het In stituut voor Publiek en Politiek (IPP). Jongeren kiezen volgens hem extremer dan de gemiddelde Nederlander. De Nationale Jeugdraad pleitte gisteren tijdens het Ver- kiezingsjeugddebat in Utrecht voor een referendum on der 16- en 17-jarigen om hun behoefte aan stemrecht te peilen. De Jeugdraad vindt dat de kieswet moet worden gewijzigd als veel jongeren van die leeftijd willen stem men. Het doorvoeren van een leeftijdsverlaging betekent dat er meer dan 300.000 potentiële kiezers bij komen. Habben-Jansen dat vooral SP, GroenLinks, D66 en de Lijst Pim Fortuyn daarvan zouden profiteren. Hij ba seert zich op eerder stemgedrag van jongeren bij scha duwverkiezingen op scholen voor voortgezet onderwijs. Stemrecht vanaf 16 jaar is wereldwijd tamelijk onge bruikelijk. Volgens voorzitter De Jong van de Nationale Jeugdraad mogen alleen inwoners van Brazilië, Cuba, Iran, Nicara gua en enkele Duitse deelstaten vanaf die leeftijd stem men. De Jong is een groot voorstander van het verlagen van de stemgerechtigde leeftijd in Nederland. „Wanneer jongeren op jongere leeftijd stemrecht krijgen, kan in het onderwijs op een veel concretere wijze begeleiding bij de eerste keer stemmen worden geboden. Het geza menlijk discussiëren over verkiezingen, partijprogram ma's en het maken van politieke keuzes kan een belang rijke stimulans zijn om ook op latere leeftijd te gaan stemmen." utrecht/gpd - Politiek Den Haag voelt niets voor een verlaging van de stemgerechtigde leeftijd met twee jaar tot zestien. Moge lijk komt er wel een referendum onder middelbare scholieren om hun belangstelling te peilen naar de mogelijkheid om te stemmen. Ook is de Tweede Kamer op dit moment geen voorstander van een 'maatschappelijke stage' voor jongeren. Dit bleek gisteren tijdens het 'verkiezingen jeugddebat' in het De Bruijne Lyceum in Utrecht. De Nationale Jeugdraad pleitte daarbij voor het verlagen van de stemgerechtigde leeftijd. „Er is echt geen reden om dat niet te doen", aldus de vooratter van de raad, De Bruin. Een tijdens het debat gepresenteerd onder zoek van het Instituut voor Pu bliek en Politiek noemt een van de belangrijkste redenen voor het verlagen van de leeftijd dat er meer kiezers komen. De politiek heeft echter bezwa ren. Nummer twee van de WD- lijst en demissionair minister van economische zaken Jorrits- ma vindt stemmen bij meerder jarigheid horen, net als CDA-Ka- merlid Van der Hoeven. SGP- lijsttrekker Van der Vlies wil jon geren eerst tijd geven om zich rustig te oriënteren. De SP is verdeeld en koos daarom niet voor stemrecht, maar voor meer invloed voor jongeren. Tweede Kamervoorzitter en nummer twee van de PvdA, Van Nieuwenhoven is persoonlijk wél voor verlaging, maar haar partij nam het niet mee in het verkiezingsprogramma. Daarom pleit ze nu voor een referendum onder jongeren naar de belang stelling om te stemmen. Alleen D66, GroenLinks en Leefbaar Nederland zijn groot voorstan der van stemrecht voor 16- en 17-jarigen. Uit een ander onderzoek van de Nationale Jeugdraad blijkt dat 28 procent van de jongeren aan vrijwilligerswerk doet. Reden om een discussie aan te zwen gelen over een maatschappelijk stage voor jongeren bij organi saties zonder winstoogmerk. Verplicht vrijwilligerswerk om de betrokkenheid bij de samen leving te versterken dus. Maar ook dit ontmoette veel weer stand. „Het woord 'verplicht' en vrijwilligerswerk gaan niet sa men", aldus Van Nieuwenho ven. „Echt belachelijk om naar de overheid te wijzen om dit te regelen", meent Van Boxtel. „Dat wordt een bende. Opge legd pandoer helpt geen moer. den haag/gpd - Het Centrum Informatie en Documentatie Is raël (CIDI) opent morgen een hotline waar antisemitische voorvallen kunnen worden ge meld. Ook staat de telefoonlijn open voor algemene vragen over de situatie in Israël. Het CIDI krijgt de laatste weken honderden telefoontjes en e- mails binnen met vragen over de onrustige situatie in het Mid den-Oosten. De vragen gaan vooral over de politieke ontwik kelingen. Ook komen er tele foontjes van mensen die bang zijn voor toenemend antisemi tisme in Nederland. „Om de druk op het algemene telefoonnummer weg te nemen, hebben we besloten een crisis centrum op te richten", zegt woordvoerster Peersmann. De lijn is volgens Peersmann vooral bedoeld om bellers correcte in formatie te geven over de ont wikkelingen in Israël. Die infor matie krijgt het CIDI recht streeks uit Israël. De hotline blijft in de lucht zo lang het onrustig blijft in het Midden-Oosten. Naast het geven van informatie, wil het CIDI slachtoffers van an tisemitisme helpen met het doen van aangifte. daarover. Vervolgens wordt elk halfjaar getoetst of voortzetting nog noodzakelijk is. Molenkamp vermoedt dat er een preventieve werking uitgaat van de EBI. Sinds halverwege de jaren negentig is er geen enkele gijzeling meer geweest in een Nederlandse gevangenis. „Mensen weten dat ze bij de minste vluchtpoging of -plan de kans lopen hier te worden ge plaatst." vught/gpd - De Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught staat half leeg. Momenteel zijn der tien van de 24 cellen bezet. „De EBI is in zekere zin slachtoffer van zijn eigen succes", zegt di recteur Molenkamp. De EBI was destijds het ant woord van Justitie op een reeks gewelddadige ontsnappingen. Er worden uitsluitend vluchtge vaarlijke gevangenen geplaatst. Een speciale commissie beslist door Paul Koopman den haag - Is de politiek 'verwor den tot entertainment', zoals SP- fractieleider Jan Marijnissen be weert, of heeft RTL4 afgelopen zaterdag toch een fatsoenlijk lijsttrekkersdebat georganiseerd? Dig Istha, voormalig campagne leider van Wim Kok, meent dat de lijsttrekkers niet moeten mek keren. „Regel één in campagnetijd is: speel nooit een uitwedstrijd", verkondigt Dig Istha. Met stij gende verbazing volgt de Am sterdamse communicatie-advi seur de discussie die is losgebar sten naar aanleiding van het RTL-verkiezingsdebat afgelopen zaterdag. Twee dagen na dato struikelen fractieleiders over el kaar heen met spijtbetuigingen. Zo hadden ze het achteraf be treurd, de commerciële zender had van serieuze politiek een 'pauzenummer in een variété- act' gemaakt, mopperde fractie leider Rosenmöller van Groen Links. Zinloos gemekker achteraf, vindt Istha. „Voordat je aan zo'n debat deelneemt, moet je zor gen dat je de omstandigheden kent. Worden er filmpjes ge- VERKIEZINGEN draaid, wat wordt daarin be weerd, wie zit waar, wat voor publiek zit er in de zaal, is er een kennisquiz? Ik vond het debat van RTL4 zelf best grappig. Maar het is verbijsterend dat de campagneteams hun fractielei ders er zo slecht op hebben voorbereid. Ik had 'mijn' Mel- kert nooit zo naar binnen ge stuurd." Istha heeft enig recht van spre ken. In 1994 'deed' hij de cam pagne van Wim Kok. Frits Wes ter, zaterdag de presentator van het RTL4-debat, begeleidde toen CDA-leider Brinkman. Istha: „Wij hadden in die tijd ook een showachtig programma met Ruud Gullit, Nelson Mandela, Paul Witteman en Kok dus. We hebben alles tevoren doorgeno men, Witteman werd er gillend gek van. Maar zo pakken ze het in de VS ook aan. Daar laten presidentskandidaten zich echt niet onvoorbereid een catwalk opsturen." Moeten fractieleiders wel in een pauzenummer van de Sound- mixshow willen optreden, was één van de vragen die meteen na het debat werd gesteld. De fractieleiders kregen 15 secon den de tijd om een stelling te poneren en mochten daar ver volgens tien minuutjes over de batteren. Istha vindt de vraag onzinnig. „Natuurlijk moet je je neus niet voor zo'n programma ophalen. Er keken tussen de twee en vier miljoen mensen naar! Het is heel simpel: als je wilt dat veel mensen kijken, dan hoort daar entertainment bij. Anders kijken al die kiezers niet." Entertainment en politiek, het is een ongemakkelijke verhouding maar geen nieuw verschijnsel, aldus Istha. Ook Joop den Uyl deed er al aan mee, en dit cam pagneseizoen voerden lijsttrek kers reeds lollige gesprekken met 'Tippie de clown' in de show van Paul de Leeuw, ver sloeg Melkert zondag een voet balwedstrijd en zette hij zich eerder aan het schapenscheren, evenmin een serieuze politieke activiteit. Istha: „Het leven is hard. Een politicus moet van daag de dag ook in vijftien se conden een boodschap kunnen vertellen. Kun je dat niet, dan deug je niet voor het vak." De zes lijsttrekkers zaten er bij RTL4 volgens Istha allemaal 'on gemakkelijk' bij. De communi catie-adviseur: „Ze straalden uit: ik ben in de verkeerde kroeg be land en ik kan niet meer weglo pen want dat is zo ongezellig. Schooljongens. En de presenta tie door het duo Wester en Schrijver was ongelukkig. Zoals Loretta Schrijver zich naar adem happend door Fortuyn van de mat liet vegen. Tsjongejonge!" Samen waren de lijsttrekkers heel goed in staat geweest om vooraf de regie van het pro gramma aan te passen, meent Istha. „Dat deden we vroeger ook, als je samen optrekt ben je niet machteloos tegenover een publieke omroep." Het verwijt dat RTL in het belang van de kijkcijfers misbruik heeft ge maakt van politieke kanonnen zou onterecht zijn. „Want een commerciële omroep heeft nu eenmaal andere doelstellingen en dat kun je weten. Reclame en kijkers. Nou, daarin is deze om roep goed geslaagd." yerseke/gpd - De WD gaat de discussie over kernenergie in Nederland openbreken. Lijsttrekker Dijkstal kondigde dat gisteren aan tijdens een bezoek aan Zeeland. „We kunnen die discussie niet blijven onüopen. Nederland wil geen kernenergie produ ceren, maar importeert die wel uit het buitodand. Dat is hypocriet." De WD is daarom van plan kernenergie een plaats te ge ven in de onderhandelingen voor een nieuw kabinet. Al thans, mocht het voor de li beralen zover komen en mocht de rechtbank in Den Bosch bepalen dat de over heid geen keiharde afspraak heeft gemaakt met de kern centrale Borssele over slui ting in 2003. „In dat geval zullen we de discussie her openen. Uiteraard met een paar mitsen en maren, want zorgvuldigheid staat voor op"", stelde Dijkstal. Het afval is namelijk het grote probleem, merkte hij op. Hij wil dat daar een goede oplos sing voor komt. Opslag onder de grond in bijvoorbeeld zoutkoepels is een optie.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3