Dames en dellen, moeders en meisjes beeld beeld KUNST CULTUUR a) 'Dit lijk in de duinen van Noordwijk aan Zee vond ik bijzonder sympathiek Rigolettc is geneze Flashback-concert is straks niet meer amsterdam - Tabaksfabrikant Philip Morris stopt na zeven jaar met de sponsoring van de Marlboro Flashback-concerten. Hiermee komt tevens een einde aan de drukbezochte concer treeks. Het idee achter de Flashback-optredens is dat be kende Nederlandse artiesten of bands de muziek van hun mu zikale helden spelen. Zo speel de Van Dik Hout liedjes van David Bowie en Kane die van U2. Met zo'n ingestudeerde act maakten ze een toernee langs cafés door het hele land, waar onder tot voor kort in Leiden. Zangeres Judith krijgt met haar Flashback to Madonna de eer om voor het laatst zo'n toernee te verzorgen. Het allerlaatste concert wordt gehouden op 23 mei in Paradiso Amsterdam. Rudi van Dantzig wint oeuvreprijs amsterdam - Choreograaf Rudi van Dantzig heeft in het Bolsjoi Theater in Moskou de Benois de la Danse oeuvreprijs gewon nen. De International Dance Association heeft de Benois de la Danse - ook wel de Oscar van de dans genoemd - in 1992 in Moskou in het leven geroepen. Van 14 tot en met 22 juni danst Het Nationale Ballet in het Mu ziektheater in Amsterdam het Rudi van Dantzig-programma, waarin de hoogtepunten uit het repertoire van de voormalig danser, huischoreograaf en ar tistiek leider van Het Nationale Ballet worden gedanst. Deelnemers Talens Palet bij K8eO leiden - Vanaf morgen tot en met zaterdag 1 juni exposeren deelnemers aan het Talens Pa let 2002 hun werk bij K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Alle tekenaars en schilders hebben zich laten inspireren door het gedicht 'Souvenir' van Gerrit Komrij. Op vrijdag 31 mei om 16.00 uur maakt cultuurwet houder Alexander Pechtold be kend welke kunstenaar uit de regio meedingt naar de lande lijke prijs. De expositie is ge opend op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Platen- en cd- beurs in Antonius leiden - Al jaren op zoek naar dat ene singeltje? Op zaterdag 11 mei is hij wellicht te vinden op de 'Internationale platen- en cd-beurs in het Antonius Zalen centrum aan de Lange Mare 43 in Leiden. De beurs is open van 10.00 tot 16.00 uur. dinsdag 30 APRIL 2002 Vijfenzeventig vrouwenportretten op expositie 'Liefde op het eerste gezicht' door Mieske van Eek den bosch - Del naast dame, droevig naast dynamisch. Op de tentoonstelling die te zien is in het Noordbrabants Museum in Den Bosch, ligt het drama voor het grijpen. Vijfenzeventig vrou wenportretten van vijfenvijftig kunstenaars zijn bijeengebracht onder de noemer 'Liefde op het eerste gezicht'. Schoonheid is betrekkelijk en duurt doorgaans maar even. Misschien dat daarom zoveel kunstenaars zich geworpen hebben op het maken van por tretten. Een moment van ver voering voor eeuwig gevangen in verf, potlood, foto of beeld. Zo kan een portret ons nog ont roeren of verleiden, terwijl de af gebeelde persoon al lang dood en begraven is. Kunstenaars zouden geen kun stenaars zijn als het daarbij bleef. Neem het schilderij dat Rob Scholte (1958) maakte van Sharon Stone. Het is er een uit een serie van 32 'plug-ins'. Die titel verwijst zowel naar compu terbewerkingen als naar pin ups. Scholte nam in deze serie foto's van supermodellen, film sterren en actrices 'onder han den, die bewonderd worden om hun fraaie uiterlijk. Hij bewerkte de tijdschriftfoto's met het com puterprogramma photoshop en schilderde de verwrongen af beeldingen op doek. Daarmee laat Scholte zien hoe eenvoudig een mooi uiterlijk te verminken is. Sinds hij bij een ontploffing van zijn auto in 1994 zijn benen verloor, heeft Scholte een andere kijk op schoonheid en ijdelheid gekregen. Schilderijen, tekeningen, foto's zijn op een andere manier mooier dan de gangbare kijk op mooi en lelijk, blijkt uit het werk van onder anderen Israëls, Breitner, Van Dongen, Sluijters, Toorop, Femhout, Huszar, Wie- gersma, Citroen, Verweij, Luce- bert, Veldhoen, Westerik, Cor- bijn en Dumas. Het is een prachtige maar vooral veelzijdi ge collectie die het museum bij eengebracht heeft. Portretten van dames en dellen, van moe ders en meisjes van droevig en dramatisch tot dromerig. Het gaat de makers van de ten toonstelling in het Noordbra bants Museum niet zozeer om de beleving van de kunstenaar als om die van het publiek. Daarom zijn de 75 portretten voorgelegd aan veertig bekende en minder bekende Nederlan ders. Zo-reageerde Lenette van Dongen op het 'Zelfportret' (met zomertakken) van Charley Toorop (1891-1955). We zien een vrouw met een borende blik in de ogen. Van Dongen zegt er over: „Ik wil haar meteen red den: vrouw leg die kwasten nou es effe neer, zak eens lekker on deruit op de bank, dan maak ik een koppie thee, trommel bis cuitjes erbij en vertel nou maar es. Tssjonge, wat een blik. De schilderes laat mij in haar ogen rampen en relaties zien die èen vrouw zou kunnen meemaken." Veelzeggend is ook de reactie van Cisca Dresselhuijs op het schilderij 'Place du Têtre' van Amoud Paashuis (1912-1974). Afgebeeld zijn twee wouwen op een terras. „Een vriendin is be ter dan Prozac", zegt zij over het werk. Hedy d'Ancona heeft zich laten verleiden door het portret van de 'Buurvrouw met krul spelden' van Aat Veldhoen. Met de portretten die gemaakt zijn tussen 1880 en 2000 hoopt directeur Jan van Laarhoven een luchtige zomerexpositie te bren gen die een ander publiek trekt dan de vrouwen van boven de 45 die het museum het best we ten te vinden. „We mikken vooral op jongeren en mensen die hier normaal niet zo snel naar binnen lopen", zegt hij. Tijdens de tentoonstelling kun nen bezoekers hun bewonde ring of afschuw uiten via een speciaal computerprogramma, dat hun reacties meteen zicht baar maakt voor de andere be zoekers. Zelfs thuisblijvers kun nen meedoen, want de portret ten staan al op internet: www- .noordbrabantsmuseum.nl. Uit die intemet-reacties blijkt hoe belangrijk het publiek is in de driehoek kunstenaar, kunst werk en toeschouwer, zegt Jan van Laarhoven. „De typeringen van gewone kijkers kunnen soms echt wat toevoegen aan de interpretaties van kunsthistorici en critici", vindt hij. 'Liefde op het eerste gezicht' in het Noordbrabants Museum, t/m 8 september. theater recensie Aad van der Ven Voorstelling: Opera Zuid met 'Rigole van Verdi, door het Zuidelijk Theateil en Brabants Orkest. Gezien: 27/4 schouwburg Eindhoven. Nog te zien 5/5, schouwburg Rotterdam, 9/5 Danstheater Den Haag. Het getuigde van moed, and halve eeuw geleden, om t een stralende held, maar een bochelde hofnar als hoofdj sonage te kiezen voor een op „Ik vind het prachtig deze p soonlijkheid aan de buitenk mismaakt en belachelijk, m innerlijk hartstochtelijk en devol uit te beelden", schi Verdi over zijn Rigoletto. Tegenwoordig proberen veel gisseurs, moe van stereotiep de lichamelijke afwijking 1 deze operafiguur te verdonk manen. Hij trekt in het a! meen hooguit een beetje een been. Bij Opera Zuid is hofnar zelfs een man in kracht van zijn leven. De pe nages om hem heen, de lies lijke hertog van Mantua en: dito hofhouding, zijn vreemd; schepsels dan hij. De groepsverkrachting aanti begin van de voorstelling ma| al duidelijk uit welke hoek ij wind waait. Het is overigens a ker een sterke eerste scène j deze door Olivier Tambosi gei gisseerde productie. Maar vallen al spoedig gaten in li concept. Moet Giovanna (air Annet Andriesen) er werkelijk! belachelijk uitzien? En is het drag van de graaf van Mand niet erg eenzijdig seksistisch? Van de gespleten persoonlij heid die hij in het op Victor go gebaseerde libretto heeft, weinig te merken. Het is eei Rigoletto zelf die twee lev leidt. Tijdens de orgieën aan hof is hij een meeloper, th een liefhebbende vader. Dei wordt vertolkt door bariton derick Earle, die behalve bult ook een stem mist. Uitgej kend het belangrijkste person ge is vocaal het minst overt] gend. Vallen er bij de enscenering vraagtekens te zetten, mi is dit in grote lijnen een ste productie. Dat is in belang mate te danken aan de Bul} se dirigent Ivan Anguélov. de strijdvaardige Verdi-ritnvj als de sierlijkheid van de l\j sche episodes komen fraai ij hun recht. JP en Leidse parade'. Zo luidt L de toepasselijke ondertitel van de tentoonstelling 'Beeld en Evenbeeld', tot half september in negen musea en galeries te zien. Zo'n 45 ateliers worden in een half jaartijd binnenstebui ten gekeerd om een dwarsdoor snede te tonen van hedendaag se kunst. In deze wekelijkse se rie stelt Leidsch Dagblad de kunstenaar achter de doeken, beelden en installaties voor. Vandaag: Bernadette Drenth. In de hal van het Rijksmuseum van Oudheden heeft Bernadet te Drenth vier kostuums opge steld. Drie daarvan ontwierp ze speciaal voor deze expositie. Het vierde kostuum is een bruidsjurk, met daarin doppen van colaflessen verwerkt, die eigenlijk bedoeld was voor Maxima Zorreguietta. Meerde re kunstenaars ontwierpen bruidsjurken er stelden die in Den Haag tentoon onder de ti tel 'Maximaal'. „Textielvormgever noem ik mezelf. Ik ben geen kunste naar, ik geef vorm. Ik ben ook opgeleid aan de Academie voor Beeldende Vorming. Daar is de basis voor mijn activiteiten ge legd. Ik kreeg kostuumgeschie denis van een zeer bevlogen docente, Ansje van Dijk uit Al phen aan den Rijn. In haar herkende ik mezelf. Als het om textiel gaat, hebben we allebei een hysterische bevlogenheid. Nee, het is beslist geen mode. Ik wil niet als mode-ontwerp ster worden neergezet. Meestal neem ik historische kostuums als uitgangspunt. Het liefst ver vaardig ik mijn ontwerpen met behulp van traditionele tech nieken als weven, haken, brei en en borduren. Sinds mijn negende maak ik mijn kleren zelf. Op een stoffenmarkt ben ik niet te houden. Ik geef me zelf een vast bedrag mee en een verbod om tussentijds te pinnen. Anders ga ik met twee vuilniszakken vol naai' huis. Overal weet ik raad mee. In Haagweg 4 storjd ooit een doos met coladoppen. Het was te mooi om te laten staan. Met een heb ik een idee wat ik er mee wil. De doppen heb ik in een bruidsjurk verwerkt, zoals ze dat in India met spiegeltjes doen. Waarom dat afvalmateriaal? Er werken al zoveel bekwame mensen met stof. Ik heb daar weinig meer aan toe te voegen. Het is uit geldgebrek ontstaan. Stof is duur en als student kun je dat niet betalen. Ik heb jur ken gemaakt van plastic zakjes, taartkleedjes en cadeaulint. Hartstikke mooi en hartstikke draagbaar. Ik ben zelf ge trouwd in een bruidsjurk van papier. Zo nu en dan werk ik in op dracht voor theater of televisie. Ik maak bijvoorbeeld beren kostuums voor kindertheater of ruimtevaartpakken voor een tv-programma. Meestal saai werk. Het geeft geen artistieke bevrediging, maar levert wel geld op. Liever zit ik in mijn atelier kostuums te bedenken die niet direct een doel heb ben, maar gewoon mooi zijn. Voor het museum heb ik drie jurken gemaakt die in tijd ver uit elkaar liggen, maar met el kaar delen dat ze plooien heb ben. Plooien komen in alle cul turen voor. Deze gele jurk lijkt bijvoor beeld op een Egyptisch tuniek uit 3000 voor Christus. Hij is gemaakt van patroontekenpa pier. De plooien heb ik er met een lineaal in gevouwen. De Egyptenaren deden dat door de twee uiteinden van nat lin nen elk een andere kant op te draaien. Je moet mijn creatie zien als een driedimensionale schets. Het is meer dan een plat plaatje. Ik heb vorm en kleur toegevoegd." tekst: Theo de With foto: Hielco Kuipers Thriller-debuut 'Perzikman' van Frans van Duijn door Herman Joustra haarlem - Je hebt sympathieke en onsympathieke lijken, net zo als je sympathieke en onsympa thieke levenden hebt. Dit lijk, dat aan mijn voeten in het zand lag vond ik bijzonder sympa thiek. Het was een meisje met matgouden haar, mooi als een fotomodel Ik schatte haar een jaar of achttien. Ze droeg een rood badpak en lag op haar rug in een duinpan. Naast haar hoofd stond een paar rode, puntige veterschoenen. Keurig naast elkaar. Wie niet beter wist, zou zweren dat dit meisje aan het zonnebaden was, maar ik wist wél beter. In dat badpak, ter hoogte van de hartstreek, zat een heel klein gaatje, 'minuscuul' had de dokter het genoemd. En door dat gaatje was de dood tiaar binnen gedrongen en had een eind gemaakt aan een meis jesleven, midden in de zomer, midden in de duinen bij Noord- wijk aan Zee. Zo begint 'Perzikman', het thril ler-debuut van Haarlemmer Frans van Duijn, die lange tijd in Noordwijk woonde en geschie denis studeerde in Leiden. Het is dan ook niet zo vreemd dat het verhaal zich daar afspeelt, zonder dat Van Duijn uitgebrei de beschrijvingen geeft van dorp, stad en landschap. „Ik heb de beschrijvingen rudimen tair gehouden. Beknopt. Waar het mij vooral om gaat is de psy chologie, wat de mensen drijft dat te doen wat ze doen. Be schrijvingen van de omgeving vindt ik minder interessant. Net als sensatie. Het bloed en het sperma hoeven niet van de pa gina's af te spatten." Van Duijn koos voor een men geling van fictie en feiten. Zo voert hij tussen bekende hore ca-etablissementen ook niet be staande ten tonele, zoals restau rant De Blauwe Gans in Noord wijk en de Leidse discotheek Bim Bam. Ik heb gemerkt dat die niet bestaande namen wat Frans van Duijn heeft de smaak van het schrijven te pakken. Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater verwarring hebben gesticht. Er komen ook bestaande persona ges in voor, mensen die door bekenden zijn te herkennen. Andere personages bestaan weer niet. Dat is niet om mezelf te beschermen hoor, er zit geen diepere gedachte achter. Het is nu eenmaal zo." Van Duijn (1963) is in het dage lijks leven freelance journalist voor onder meer Johan, Aktueel en Hervormd Nederland. Hij liep al jaren rond met het idee een thriller te schrijven. „In mijn jeugd heb ik veel misdaadro mans verslonden. Detectives, of hoe je ze ook noemen wilt. Si- ménon, de hele reeks van Sjo- wall en Wahloo, de boeken van Robert van Gulick - rechter Tie - Koos van Zomeren... die heeft aan het begin van zijn loopba hele goeie thrillers geschrev; En op televisie keek en kijk naar Inspector Morse en Fro Zelf had ik ook geregeld plots mijn hoofd. Ontknoping: Daar moet ik toch eens gebn van maken, dacht ik vaak. Dat resulteerde dus in 'Perz man'. „Het verhaal heb ik red toe rechtaan geschreven. H probleem was alleen dat ik snel bij de dader kwam. Ik hi er toen wat zijpaadjes in g bracht om meerdere verdachts te krijgen, de politie meert: doen te geven en.de lezer optó verkeerde been te zetten, ft dat betreft put ik ook uit raj werk als journalist. Bij Aktus had ik een hele tijd de rubrit 'De Klaagmuur'. Daarin kond; mensen hun klachten kwi Over van alles. Ik had wat d betreft een dubbele agenda schreef er over in Aktueel, ma ik hield natuurlijk ook idee over voor mijn verhalen. Dat b gint een beetje bizarre vorm aan te nemen. Bij bijna all denk ik: „"Zit er een stukje in, er een verhaaltje in? Dat is hi erg vermoeiend." „Ik heb de smaak van het schi ven echt te pakken, maar mi grote vijand is de televisie, kijk graag en vaak. Actualiteite: programma's, het jouma sport, detectives... Het is zo vf slavend. Ik probeer nu minste twee avonden per week schrijven. Dat gaat, ik sein snel. Ik heb nu net een twee detective af. Daar komen deze! de hoofdpersonen in voor, rechercheurs Nagel en Kalk, l leen verplaatst het geheel zit nu wat meer in de richting va Haarlem en Amsterdam. Mat goed, dat boek ligt nog opd plank. Eerst maai' eens even i wachten hoe 'Perzikman' loop' Of niet loopt. Het zijn geen li'f raire, gelaagde meesterwerk?^ maar vlotte detectives. Heti^ stijl van een ervaren journal niet van een literator. MisscOT is 'Perzikman' een mooi bof* voor op het strand."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16