Inhoud versus luchthartig MEDIA Urbania viert jubileum met een rouwrandje Ontwapenende eerlijkheid over zwaar onderwerp TROS brengt alle films van Houwer op tv Nederland kiest en Villa BvD dagelijks in aanloop naar verkiezingen Altijd weer de hit Big Citj Aangifte tegen fans van NEC Hilversum - De Holland Media Groep gaat bij de politie in Hil versum aangifte doen van bele diging en discriminatie tegen een groep supporters van NEC. De fans verstoorden afgelopen vrijdagavond de uitzending van het populaire praatprogramma Barend Van Dorp. Ze riepen racistische leuzen, waaronder 'kankerjoden'. De clubleiding van NEC heeft van Barend Van Dorp een videoband gekre gen van de uitzending, om de fans te traceren en een stadion verbod op te leggen. Ook is be sloten de beveiliging bij Barend Van Dorp aan te scherpen. De programmamakers vragen het publiek voortaan om identi ficatie en zetten extra bewaking in. De KNVB liet zaterdag al we ten de kwestie bij het Openbaar Ministerie te melden, om de relschoppers strafrechtelijk te vervolgen. Paula Patricio in soapserie Hilversum - Paula Patricio speelt morgenavond een gastrol in de soapserie Onderweg naar Morgen. Ze kruipt in de huid van tv-bekendheid Jenny van Veghel, een succesvolle presen tatrice met een eigen talkshow. In de uitzending van morgen ontvangt ze in haar programma de aan sterallures lijdende Daan Starrenburg. Het gesprek loopt al snel uit de hand. Yorin start met Table talk Hilversum - Yorin begint mor gen met het nieuwe program ma Table talk waarin bekende Nederlanders een openhartig gesprek met elkaar aangaan. Het programma wordt twee keer per week uitgezonden op woensdag (21.30 uur) en op vrijdag (21.40 uur). Per afleve ring gaan drie gasten om de ta fel zitten. De gasten komen uit de wereld van onder meer sport, politiek, mode, theater en televisie. Uitgangspunt van het programma is dat de hoofd personen elkaar niet of nauwe lijks kennen. Morgenavond zijn dat Bart de Graaff, Sonja Silva en Bart Spring in't Veld, de eer ste Big Brotherwinnaar. Stand.nl nog interactiever Hilversum - Het NCRV-pro- gramma Stand.nl, waarin luis teraars en een gast hun mening kunnen geven over het nieuws van de dag, is vanaf deze week nog interactiever. Tot nu toe kon het publiek alleen via inter net, sms of telefoon reageren op de stelling in het program ma. Vanaf deze week is het ook mogelijk om via de afstandsbe diening vein de tv, mits er een settopbox op het tv-toestel is aangesloten van Mr Zap, UPC Digital, Multikabel en Casema. Uitreiking Sportawards Hilversum - Eurosport zendt morgenavond (19.30 uur) hoog tepunten uit van de uitreiking van de Sportstar Awards. De awards zijn vrijdag in het Zwit serse Lausanne uitgereikt door Eurosport aan de olympisch kampioenen van Salt Lake City. De Sportstar Awards zijn na de olympische spelen van Sydney, met de olympische gedachte in het achterhoofd, door Euro sport in het leven geroepen met steun van het IOC (Internatio naal Olympisch Comité). De Awards zijn uitgereikt aan on der anderen Stephan Eberhar- ter (Oostenrijk), Simon Amman (Zwitserland), Janica Kostelic (Kroatië), Anni Friesinger (Duitsland) en Jochem Uytde- haage. Hilversum - De TROS brengt alle Nederlandse films van produ cent Rob Houwer nogmaals op televisie. De collectie bestaat uit veertien klassieke Nederlandse films als Turks Fruit, De Kleine Blonde Dood en Soldaat van Oranje. De serie Houwer-films begint op 4 mei met Soldaat van Oran je. Voorafgaand aan de film zendt de TROS 's middags een documentaire uit over de Oscar winnende film van Paul Verhoe ven. Met de aankoop wil de TROS zich nog duidelijker profileren als de omroep die aandacht heeft voor producten van eigen bodem. De TROS gaat boven dien samen met Rob Houwer een vervolg maken op Soldaat van Oranje, naar een scenario van Jean van de Velde. Naast de al genoemde films bestaat de De Rob Houwer filmcollectie uit films als Keetje Tippel, De Zee meerman, De Vierde Man, Grijpstra De Gier en Hoge Hakken, Echte Liefde. dinsdag 30 APRIL 2002 Barend en Van Dorp starten vanavond met hun Villa BvD vanuit Scheveningen. Foto: Studio Kroon. door Berrit de Lange Hilversum - Het zal de komende weken lastig worden voor de tv- kijker om de rondtrekkende Haagse karavaan te ontwijken. Niet Hilversum maar Den Haag is voorlopig veruit de beste plek voor politici om in de aanloop naar de Tweede-Kamerverkiezin gen de 'boodschap' uit te dragen, via de camera's van Nederland kiest en Villa BvD. De 'publieke gezamenlijkheid' (NOVA, Den Haag Vandaag, Studio Sport) brengt vanaf dins dag 30 april dagelijks 'Neder land kiest' vanuit het Haagse ca fé Dudok tegenover het Binnen hof. RTL's Barend en Van Dorp zitten vlakbij, zij maken Villa BvD vanuit het Kurhaus in Scheveningen. Publiek is wel kom in beide etablissementen. De publieken bundelen hun krachten op het derde net, waarbij de nadruk ligt op in houd „met in de periferie plaats voor enige luchthartigheid". „Onze kracht is de combinatie van actuele programma's die normaal gesproken het bestaan de blok vanaf 22.15 uur vullen", zegt NOVA-hoofdredacteur Rik Rensen. 'Het etaleren van de politieke kopstukken', vormt volgens Rensen de hoofdmoot van 'Ne derland kiest'. De aanwezigheid van de lijsttrekkers en bewinds lieden is vooraf grotendeels schriftelijk vastgelegd, hoewel „niemand het zich kan permit teren om weg te blijven. Maar je weet het nooit, tegenwoordig." NOVA heeft net als vier jaar ge leden een straat uitgezocht waarin politici een doorsnee van de Nederlandse bevolking ont moeten. Dit keer is dat de Kruis- kamp in Amersfoort, op een steenworp afstand van de Schimmelpennickstraat die vier jaar geleden representatief ge acht werd. De luchtige toets moet komen van 'columnisten' als Paul Hae- nen, Joost Zwagerman en Henk Spaan. En van Studio Sport, waarvan de presentatoren aan schuiven naast de duo's van NOVA en Den Haag Vandaag. Het is overigens niet de bedoe ling dat de sportpresentatoren zich ook mengen in de politieke gesprekken. „Maar het is Mart Smeets niet uitdrukkelijk verbo den vragen te stellen." Een verkiezingswebsite onder de naam Nederland kiest be staat al enige tijd en geeft aan vullende informatie bij het tv- programma. Nederland kiest is zes dagen per week te zien, al leen op zondag, op 4 en 5 mei en op Hemelvaartsdag vervalt de uitzending. Villa BvD zendt vanaf vandaag zeven dagen per week uit vanuit Scheveningen. Politiek redac teur Frits Wester maakt zijn bij dragen voor RTL Nieuws vanaf deze locatie en schuift dagelijks aan bij Frits en Henk om een overzicht te geven van het laat ste verkiezingsnieuws. Barend en Van Dorp ontvangen overi gens niet alleen politici, ook sporters, schrijvers en tv-sterren blijven welkom. „Maai' de rode draad is politiek", aldus eindre dacteur René Sommer. De ma kers van Nederland kiest vrezen de commerciële concurrent al lerminst. Rensen: „Luchthartig heid is het hoofddoel bij Barend en Van Dorp. Bij ons staat de in houd voorop." Volgens Sommer is Villa BvD minder gepolijst dan de concur rent. „Het gesprek kan spontaan alle kanten opgaan. Dat doet niets af aan de inhoud, er wordt in politieke kringen serieus reke ning gehouden met BvD." Het Radio 1 Journaal doet ook volop mee in de strijd om dé gasten en brengt een lijsttrek kersdebat op 5 mei, tussen de twee tv-confrontaties door: bj RTL 4 op 27 april en bij de NO op 14 mei. Het Radio 1 Journaal plaat! zelfs ISDN-verbindingen in d woningen van Melkert, Dijksta! De Graaf, Balkenende en Rosea möller, zodat de lijsttrekkei vanuit keuken of huiskamer vi 'studiogeluidskwaliteit' kunng reageren op het laatste verkie zingsnieuws. Op de verkiezingsdag, 15 mej zijn op tv avondvullende uitzeo dingen te verwachten. Bij de pa.. nf blieken slaan NOS Actuet 2Vandaag, Netwerk en NOVAd handen ineen, op RTL 4 make RTL Nieuws en Barend en Va Dorp een gecombineerde ur zending. Nederland kiest, vanaf vandaf tot en met vrijdag 17 mei, la nd 3, 22.15 Villa BvD, vanaf vandaag tot a met 17 mei, RTL 4, 22.30 vu (za/zo 22 uur) 16.31 6.3: 8.0; 9.3( !1.3Ï ,2( 3.0( Politici in rij voor gratis zendtijd Het is verkiezingstijd, dus zijn politici niet te be roerd zich uit te sloven om wat gratis zendtijd op televisie in de wacht te slepen. Het NCRV-pro- gramma Man bijt hond speelt daar handig op in door vanaf vandaag maximaal zestig seconden zendtijd te schenken aan politici. Daartoe heeft het programma een metalen spiraal in de vorm van een hond laten maken, naar idee van de spi raal die jaren terug in de Willem Ruys Show werd gebruikt Politici krijgen één minuut de tijd een metalen oog langs de spiraal te bewegen zonder dat het metaal wordt geraakt. Wie ver komt, kan maximaal zestig seconden zendtijd winnen. De minimale beloning is tien seconden. Man bijt hond benaderde alle politieke partijen in de Tweede Kamer, Leefbaar Nederland en de 23.2: 3.2f 0.2C 0.3Ï Lijst Fortuyn, Alleen de SGP doet niet mee, om 2.0C dat haar kiezers toch geen televisie kijken. Van daag bijt PvdA'er Wouter Bos het spits af. Later volgen ondermeer nog Pim Fortuyn, Roger van Boxtel (D66), Wim van de Camp (CDA), Kars V« ling (ChristenUnie) en Fred Teeven (Leefbaar Nederland). Om het niet te makkelijk te maken, stelt de redactie van Man bijt hond ook nog een paar lastige vragen als de politicus bezig is met de spiraal. Vorige week waren de eerste opna men en daar werd Wouter Bos bijvoorbeeld ge vraagd wat hij ervan vindt de meest aantrekkelij [g[g ke man op de PvdA-lijst te zijn. De NCRV levert 00 vervolgens boter bij de vis. In een simpel decor il- 2: in de verdient IN MEMORIAM :TN .00 E ap.1 omh isney oos. 1 chl.1l lijn ou Hilversum - Een jubileumuit zending die meteen een beetje een afscheid is. Het NPS-pro- gramma Urbania viert vanavond zijn 250ste uitzending met hoogtepunten uit de 750 por tretten en verhalen die in de af gelopen zes jaar te zien waren. Volgend seizoen gaat de stads- triptiek samen met de tv-klassie- ker Van gewest tot gewest. „Ele menten van Urbania blijven ge lukkig bestaan", klinkt eindre dacteur Frans Jennekens opge lucht. Alleen de naam voor de nieuwe rubriek moet nog worden be dacht. Verder zijn ze er bij de NPS wel uit. Vanaf 1 september is op donderdag, de plek waar nu nog Van gewest tot gewest staat, het 'fusie-programma' te zien. Op zondagmiddag zullen - net als momenteel - herhalingen van Urbania worden uitgezon den. „In de nieuwe rubriek moet het beste van beide programma's worden samengevoegd", aldus Jennekens. „En ik denk dat dat wel gaat gebeuren. Aanvankelijk waren we bij Urbania erg be vreesd dat we door Van gewest tot gewest werden onderge sneeuwd. Dat programma be staat natuurlijk al veel langer. Maar nu het plaatje vrijwel rond is, ben ik optimistisch. De sa menvoeging gaat op gelijke ba sis. Het kenmerk van Urbania, de portretten, verdwijnt niet. In plaats van drie zullen het er misschien één of twee worden." De nieuwe rubriek krijgt in elk geval een nieuwe naam. „Het wordt nog een hele klus om voor het nieuwe programma een passende naam te vinden", denkt Jennekens. „De opvolger wordt een soort staalkaart van Nederland. Met nieuws dat net buiten de actualiteit valt." Het begrip Van gewest tot gewest verdwijnt daarmee in elk geval definitief. Het programma be staat al meer dan 37 jaar en is na het Journaal de langstlopende rubriek op de Nederlandse tele visie. Urbania kan niet op een dergelijk verleden bogen, maar heeft in de afgelopen zes jaar wel een behoorlijke naam opge bouwd. Het programma, min of meer een randstedelijke versie van Van gewest tot gewest, zendt sinds 1996 elke week drie portretten uit van markante in woners van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag of Utrecht. Op deze manier probeert Urbania een persoonlijk beeld te schet sen van de veelzijdige, multicul turele stad. Jennekens: „In het begin kregen we vaak de kritiek dat we hele maal geen multicultureel pro gramma maakten, omdat er ook blanken in voorkomen. In onze ogen gaat het echter in de eerste plaats om de persoon en niet om de vraag welke huidskleur iemand heeft of tot welke cul tuur hij hoort. Het verschil in leefcultuur tussen een kraker en een advocaat is waarschijnlijk veel groter dan tussen een Turk se eigenaar van een patatzaak en een Nederlandse bakker. In de toekomst zal het verschil tus sen allochtoon en autochtoon steeds meer naar de achter grond verdwijnen en zal het - zeker in de grote steden - steeds meer gaan om verschillen in leefstijlen en culturen. In dat opzicht is Urbania als 'multicul tureel programma' zijn tijd vooruit." Verleden Voor de jubileumuitzending dook de Urbania-redactie in het verleden. „We zijn teruggegaan naar mensen die we eerder heb ben geportretteerd. Dat leverde soms opmerkelijke televisie op. Zo zijn we weer naar een man gegaan die twee jaar geleden voor de camera opbiechtte dat hij naast zijn gezin met drie kin deren nog een vrouw met ook drie kinderen onderhield. In middels is hij door beide vrou wen het huis uitgeschopt. Een ander portret gaat over een au tosloper annex kunstenaar die we vier jaar geleden hebben ge filmd. Door die uitzending is hij in contact gekomen met zijn twee kinderen, van wie hij het bestaan niet wist." In de 250ste aflevering van Ur bania zijn vijf aangevulde por tretten te zien. Eric de Bie Urbania, 250ste uitzending, van avond, Ned. 3, NPS, 20.00 uur. 'Big City... you're so pretty'. Tol Hansse, geboren als Hans van Tol op 3 april 1940, is niet meer. Hij werd altijd vereenzelvigd met 'Big City", die ene hit, die als een rode draad door zijn muzi kale carrière liep - en waar hij niet meer vanaf kon komen. En dat was een teleurstelling voor de veelzijdige artiest Tol Hansse, die het niet verdiende als een eendagsvlieg voor altijd 'die jon gen van Big City' te blijven. Wekenlang stond 'Big City1, het grappige liedje over dat rare Amsterdam, in 1978 nummer één in de hitlijsten. In 1993 le verde een nieuwe versie van het nummer Hansse nog eens een hitje op. De bewoners van het Big Brother-huis gebruikten de melodie. Tol Hansse, zoon van de be roemde en omstreden tekst schrijver Jacques van Tol, was een duizendpoot, een man die zich niet alleen uitleefde in lied nog. 2; jesteksten, musicals en televisie leherh series, maar ook als schilder as de weg timmerde. Vanaf de af |600 F beeldingen, die de hoezen van jessch zijn grammofoonplaten sierde» 7.43 tot en met grote schilderijen e» jj^ reusachtige muurschilderingen ,jjn 2 in later jaren. Na vier jaar conservatorium speelde Hans van Tol samen met Clous van Mechelen begin jaren zestig in de Amsterdamse how c rockgroep The Sharks. Hij was onder meer begeleider van Rib Jansen, trompettist bij Tom 'Dc DF rus' Manders en schreef de to neelversie van Swiebertje. En toen kwam 1978, het jaar va ^rL de elpee 'Tol Hansse moet niet .20 v zeuren', met de zelfgeschilderdi imilie hoes én die grote hit 'Big City. Het nummer 'Achter de rodo dendron' werd ook nog een hit, maar dat eerste succes werd nooit meer gehaald. tope 4.501 6.30 E nAuc .45 F ht 2: annei r-Sh< ir Alti Was nnes 3.40F I.10F een. 1 nde. Themamiddag over de dood bij Z@ppelin Hilversum - Naar aanleiding van de op stapel staande dodenher denking, schenkt de jeugdru briek Z@ppelinmorgen in twee IKON-documentaires aandacht aan de dood. Filmmaakster Ar- janne Laan maakte twee films over vier 12-jarige kinderen die op één of andere manier heb ben kennis gemaakt met de dood. In Dode Vogels zien we Koen en Goos in actie. Koens grote pas sie: het verzamelen van schedels en skeletjes van dieren in zijn overvolle vitrinekast. Meer dan tachtig exemplaren heeft hij in middels thuis liggen, de toe komstige trofeeën liggen voor een deel nog te ontbinden in de voortuin. Zoals de dode reiger, die hij vond en meteen onder de grond stopte. „Ik had 'm al eens opgegraven, maar toen was hij nog niet klaar. De buurman ging haast van zijn stokje." Goos is een jonge clown, wiens act voor een deel wordt bepaald door zijn gans Laurens. Als die dood gaat, wordt hij met veel eer be graven. In de tweede film, Ma chetes en Mitrailleurs, komt vooral de emotionele kant van de dood aan bod. De twaalfjari ge Germain gaat trouw elke week naar het kerkhof om de graven van zijn opa, oma en tante te verzorgen. Zijn neef Ju lian is een jaar geleden op de Molukken vermoord tijdens de burgeroorlog. En hekkensluiter Peter Alexan der uit Oosterbeek raakte gefas cineerd door de oorlog nadat hij met zijn klas bloemen mocht leggen bij het graf van een on bekende soldaat. De jongen Een fragment uit de doucmentaire Dode Vogels over Koen en Goos die bezig zijn met de dood. Foto: IKON kwam in contact met Britse oud-strijders en bundelde hun oorlogservaringen in het boekje Over Over. Programmamaakster Arjanne Laan kwam op het idee voor de films toen ze voorgesprekjes met kinderen voerde voor heel andere producties. „Ik vond het fascinerend dat ze met zulke ontwapende eerlijkheid over zo'n zwaar onderwerp praatten, filosofisch haast. Ze wisten er ook best veel over te vertellen en het ging verder dan de poes is dood. Kinderen hebben vake hele rake opmerkingen over dingen waar wij volwassenen vreselijk veel woorden voor no dig hebben. In die tijd speelde Kosovo en dat bleek heel veel indruk te hebben gemaakt. Later ben ik er mee verder gegaan en heb veel kinderen geïnterviewd. Ik heb in heel wat tuintjes ge staan op de plek waar poes, goudvis, hamster of konijn be graven lag. Net als in de films gingen de ge sprekken zowel over de lichte kant - 'het is een leuk idee dat de kat toch voor altijd bij ons is' -, als het emotionele van de dood." Tijdens de productie viel het Laan op dat de meeste kinderen als het enigszins mogelijk is, weinig met het onderwerp te maken krijgen. Zelfheeft ze ge woond en gewerkt in Mexico, een land waar de dood veel meer een plek heeft in het dage lijks leven. „Zo'n jongen met al die schedels, daar schrikken veel mensen van, maai' ik vind het wel leuk. In Mexico is de dood redelijk 'gewoon', het hoort er meer bij, en van die houding kunnen wij in Nederland wel iets leren. Of zoals die Molukse jongen in de film, die veel tijd doorbrengt op het kerkhof. Daaruit spreekt enorm veel res pect voor de doden en voor de persoon die ze tijdens hun leven zijn geweest. In Nederland vin den we dat kinderen vooral on bezorgd door het leven moet gaan, en daar hoort de dood dus niet bij. Ik zie echter dat kinde ren die echt wat hebben meege maakt daar heus niet slechter van zijn geworden. Als ouder hoefje echt niet alle ellende weg te houden." Inmiddels werkt Laan aan het Geheim van de Kist, een film voor het documentaire-festival Kids Docs over een meisje dat uitvindt dat haar opa tijdens de oorlog bij de Arbeitseinsatz werkte. Ook is ze bezig met een documentaire voor volwassenen over de zoektocht naar de zwar te tulp en De Zonen van de Zee over een visser en zijn zoon. Met documentaires voor kinde ren wil ze in ieder geval door gaan. „Films zijn prachtig, maar documentaires geven echt een kijkje op de wereld. Je moet kin deren de kans geven te leren kij ken naar documentaires. Er is Kids Docs, maar het Interna tionale Documentaire Festival IDFA zou bijvoorbeeld een hele goede plek zijn voor een vol waardig documentaire-festival voor kinderen. Ik weet zeker dat er in de wereld hartstikke veel moois wordt gemaakt." Monique Brandt Z@ppelin, morgenmiddag van 13.45 uur -15.45 uur. De website van de IKON schenkt naar aan leiding van de documentaires extra aandacht aan de dood. Zaterdag was er maar één winnaar: Kopspijkers hilversum/gpd - Hoeveel mi sen keken er zaterdag naar lijsttrekkersdebat van RTL 4? omroep zelf houdt het op miljoen, de telmeesters van Dienst Kijk- en Luisterom zoek komen niet verder dan miljoen. Maar hoe je ook telt,1 was maar één echte winna het programma Kopspijkers Nederland 3. Daar keken meeste mensen naar. Presentator Jack Spijkerman vi Kopspijkers kon zijn oren ni: geloven: vier miljoen kijkes K voor het lijsttrekkersdebat? veel mensen kijken niet ei naar een voetbalfinale Nei' land tegen Duitsland. Maar blijkt dat RTL 4 alle mens meetelt die dertig seconden langer kijken. Zo kan ik het o( Frits Bom heeft dat ook eens daan. Uiteindelijk had hij me( roo^« kijkers dan dat er televisietof 1 stellen zijn." Spijkerman meldt dat het caba ret van Kopspijkers zaterda maar eens aandacht moet bf steden aan de kijkcijfergekte „Dan komen we uit op achttie j00 F miljoen kijkers voor ons pro sprei grammaes,sit Bij de Dienst Kijk- en Luistero»!ch'd derzoek (KLO) van de NOS i\ IADIC ze niet blij met het persberic 6.00 n van RTL. „De omroep telt iede ^bei| een mee die dertig seconden langer heeft gekeken. Dat is 1» fe®™ gebruikelijk." „Helemaal niet ongebruikelijk weet een RTL-woordvoerd J^DIC „Wij doen precies hetzelfde l ^0r< de publieke omroep doet li langere uitzendingen, zoi ï.ooc voetbalwedstrijden." !re|dt asten snacl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14