a Pinautomaat en bank weg uit Valkenburg Een gezamenlijke brandweercommandant voor drie dorpen. DUIN BOLLENSTREEK Nostalgie, daar draait het om op De Krom VOOR 22,00 WEKEN Mini rakette! Progressieve Combinatie vindt college onevenwichtig Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 die h leri NOORDWiJK - Een zelfgeboui raket, met een echte raketmt- - wel iets eenvoudiger en klei#0' dan die van de Arianeraketten, f dat wel. Maar toch gaan ze in Noordwijk tot een meter of ho derd de lucht in. De bezoeken van Space Expo kunnen tot 12 mei zelf een raket bouwen. Hetj VW een 'ouder/kind'-evenementw ders helpen de kinderen mee,A ^*A' jongste hebben wat meer be^ leiding nodig dan de ouderefe j? deren. Studenten van de TUm ~0 Delft houden ook de boel indt Space Expo staat een kleine 1% ceerbasis, waar de minirakette 1 de lucht in schieten. Aan et rachute komen ze weer naark neden, zodat de trotse maken J; mee naar huis kunnen nemen ze krijgen zelfs een tweede mo 'e tortje mee, en een beschrijving om thuis een lanceerplatformt 'Jn maken, zodat ze het zelf nog eens dunnetjes over kunnen doen. Allemaal inbegrepen bij enh ïeme leRi lig 01 peni noordwijk - De Progressieve Combinatie, de grootste opposi tiefractie van Noordwijk, vindt het nieuwe college onevenwich tig. Drie wethouders van Noord wijk Totaal en één van het CDA, noemt de oppositiefractie een 'hypotheek op een effectief be stuur van het dorp'. „De afwe gingen zijn gemaakt op basis van machtsverhoudingen in plaats van op basis van een bre de samenwerking", meldt De Progressieve Combinatie. Noordwijk Totaal, dat als groot ste partij de onderhandelingen mocht leiden, begon goed, vindt fractievoorzitter Eijs van De Pro gressieve Combinatie. „Aan dacht voor vertrouwen en sa menwerking, prima. Maar het bleef bij een goede start." Vol gens Eijs zijn in de onderhande lingen mensen beschadigd, er zijn veto's uitgesproken over wethouderskandidaten zonder kans op weerwoord. „De inzet van Noordwijk Totaal verander de halverwege", meent Eijs. „Net als de samenstelling van hun onderhandelingsteam. Elke keer konden we opnieuw begin nen." Eijs is vooral teleurgesteld over het aantal wethouders dat de lo kale partij voor zich opeiste. De eerste besprekingen draaide het nog om een verhouding van twee voor Noordwijk Totaal en elk eentje voor het CDA en De Progressieve Combinatie. „Hal verwege de onderhandelingen werd duidelijk dat Noordwijk Totaal niet met minder dan drie wethouders genoegen wilde ne men", zegt Eijs. „Het pluche lonkte teveel. Een drie-een col lege is instabiel en betekent ge nadebrood eten voor de onder liggende partij. Dat is een wurg contract waarvoor we hebben bedankt." dinsdag 30 APRIL 2002 door Saskia Buitelaar valkenburg - Valkenburg raakt volgend jaar de enige pinauto maat in het dorp kwijt. De Rabo bank Rijndorpen verhuist in april 2003 naar een nieuw kantoor pand, dat binnenkort wordt ge bouwd aan de Valkenburgseweg in Katwijk aan den Rijn. Ook de Katwijkse Rabobank uit de Rijn straat verhuist daarheen. De ope ningstijden in Valkenburg wor den over een maand sterk inge kort. De bank was van plan om de twee vestigingen open te hou den naast de nieuwbouw op het terrein van de voormalige gara ge Bierman. Maar de plannen zijn in de loop van de tijd gewij zigd, legt directeur E. Vos uit, vanwege nieuwe ontwikkelin gen. „Concurrerende banken zijn sterk aan het inkrimpen om kosten te kunnen besparen. Wij zijn genoodzaakt om daarin mee te gaan, als wij onze provi sies en rente net zo scherp in de markt willen zetten. Bovendien, zo merkt Vos, is de functie van de bank aan veran deringen onderhevig. Klanten maken voor bankzaken steeds vaker gebruik van internet, tele foon, betaal- en pinautomaten. Het bezoek aan de kantoren is de laatste jaren sterk afgeno men. „Toen we in 2000 een geldauto maat in Valkenburg neerzetten, hebben we er al voor gewaar schuwd dat de bank daarmee overbodig zou kunnen worden. Die verwachting is uitgeko men." Met de verhuizing van de Rabobank uit het huurpand aan de Rijnweide, verdwijnt ook de pinautomaat. Als die achter blijft, kost dat de bank handen vol geld aan huur en afschrij ving. „Dan moeten we vijf euro per opname in rekening bren gen. Daar wil geen klant voor opdraaien." Door de bankzaken te concen treren in één kantoor, voorkomt de Rabobank dat de dienstverle ning versnippert. In het nieuwe pand in Katwijk aan den Rijn kunnen particulieren voor al hun bankzaken terecht. Zoals voor advies over lenen, beleg gen, verzekeringen, pensioenen, het kopen van een huis en voor de dagelijkse bankzaken. Voor ondernemers blijft de vestiging in Rijnsburg gewoon bestaan. De circa veertig personeelsleden uit Katwijk en Valkenburg ver huizen mee naar het nieuwe on derkomen. Dat is naai' verwach ting over een jaar klaar. Over een maand wordt daarvoor de eerste paal geslagen. Tot de verhuizing blijven de huidige advieskantoren en de pinautomaten open. Wel past de Rabobank per 1 juni de ope ningstijden in Valkenburg aan. De bank is dan alleen nog don derdag en vrijdag open. Rabo bank Rijndorpen onderzoekt nog of het mogelijk is om na volgend jaar een wekelijks spreekuur voor ouderen in Val kenburg te houden. Katwijkers merken nauwelijks iets van de concentratie van de kantoren. Zij hoeven voor hun bankzaken straks maar enkele tientallen meters verderop te zijn. Supermarkt wil eigen geldautomaat valkenburg - Nu de pinauto maat van de Rabobank in Valkenburg verdwijnt, over weegt H. van der Poll om een geldautomaat in zijn MCD Supermarkt te laten plaatsen. Valkenburgers kunnen mo menteel bij hun boodschap pen al een extra bedrag pin nen. Als volgend jaar de enige pinautomaat in het dorp weggaat, verwacht de super markteigenaar dat nog meer klanten bij hem geld willen opnemen. Dat kan, zegt hij, maar eenvoudiger is het om een pinautomaat te plaatsen. „Wij zijn al eerder benaderd, maar met de Rabobank om de hoek had ik geen belang stelling. Nu is de kans groot dat we wel een geldautomaat binnen halen. Klanten moe ten dan waarschijnlijk wel een kleine vergoeding beta len om te pinnen." INDH hael racti net lintei lit sei door Wessel Mekking en Gerard Baas hillegom/lisse/ NOORDWUKERHOUT - Hillegom, Lisse en Noordwijkerhout moeten gezamenlijk één brandweercommandant krijgen. Onder wel ke voorwaarden dat precies moet gebeuren, wordt onderdeel van een onderzoek, dat door de drie dorpen en de regionale brand weer wordt betaald. Met dat onderzoek wordt vanaf mei begonnen, mits de drie ge meenteraden met het voorstel instemmen. Het voorstel komt uit Hillegom. Volgens dit gemeentebestuur kunnen de drie dorpen samen een hoger salaris en een grotere uit daging bieden en zodoende wellicht eén 'zwaargewicht' in dienst nemen. Wat pre cies de taken moeten worden van een 'bo venlokale' commandant, daar moet nog over worden gesproken. „Maar veel taken kunnen voor meerdere korpsen eenmalig worden verricht", aldus Hillegoms gemeen tesecretaris L. van den Nieuwencüjk. Vol gens Nieuwendijk zijn de taken van een brandweercommandant de laatste jaren al Voorstel voor meer samenwerking Lisse, Hillegom en Noordwijkerhout leen maar toegenomen. Hij of zij is bijvoor beeld ook betrokken bij nieuwbouwplannen en het verlenen van allerlei vergunningen. Daardoor worden aan een brandweercom mandant hogere eisen gesteld. Hillegom komt met de voorstellen omdat een extern adviesbureau onlangs heeft ge zegd dat de gemeente Hillegom niet langer een zelfstandige korpsleiding moet hebben. Hillegom heeft momenteel twee dagen per week een interim-manager in dienst als commandant, nadat de vorige commandant deels uit zijn functie is ontheven en zijn plaatsvervanger is ontslagen. Ook bleek eer der bij de Hillegomse brandweer veel mis te zijn; Een gezamenlijke korpsleiding zou daarom logisch zijn volgens adviesbureau. Noordwijkerhout doet mee aan het onder zoek, heeft het college deze week besloten. Volgens gemeentesecretaris T. Fabel ziet Noordwijkerhout een zekere meerwaarde in het plan van de collega's in Hillegom. „Het past bij het streven naar verdere professio nalisering. Noordwijkerhout is op zoek naar een nieuwe commandant en het is de be doeling dat dat een 'zwaar iemand' wordt. Als je die persoon een uitdagend pakket en een beter salaris kan bieden, dan maak je meer kans om iemand van de gewenste kwaliteit aan te.trekken." In Lisse, waar de brandweer als enige van de drie korpsen een 'echte' in plaats van een interim-commandant heeft, doen de burge meester en de brandweercommandant! geen uitspraken over het voorstel. „Het is een onderdeel van de besprekin Rotte: die we over samenwerking hebben en i de An zou in de toekomst misschien een Oj FC Ut kunnen zijn", aldus de voorlichtster vaa onR gemeente Lisse. „Wat dit voorstel betreft het initiatief bij de gemeente Hillegom," Mochten de raden van de drie dorpeoi 18.00 stemmen met het Hillegomse voorstel,! duurt het naar verwachting een jaar m een gezamenlijke commandant is aar; trokken. «1ST Temn ler eic uit de Leidsch DagbladAItCIIIEVIÏM ANNO 1902 Woensdag 30 April LEIDEN - Op Vreewijk is men begonnen met den bouw van een blok burgerwoonhuizen, uitgaande van eenige ambtenaren der gemeente, onderwijzers, opzichters, enz. Niet de lust om bouwondernemertjete spelen heeft deze ambtenaren tot de uitvoering van dit plan be wogen, maar wel de behoefte, welke in Leiden be staat aan eenvoudige, gerieflijke, niet te dure bur gerwoonhuizen. ank h tel Vc oetb en.E aller chor [estel anal Aan heerenhuizen is blijkbaar geen behoefte meei in het Plantsoen en aan den Zoeterwoudsche Sing )etUi bijv. staan er geregeld een aantal dier huizen onve huurd. De werkmanswoningen in de nieuwe frisser buitenwijken zijn gewoonlijk spoedig bewoond, diteKW wijst op een verblijdend verschijnsel: de trek name lijk uit de oude ongezonde achterbuurten naar de nieuwe gedeelten der stad. In steden als Den Haag en Haarlem is alles duurdi [gf| dan in Leiden, behalve de huur van burgermanswf ningen. Hoe lang zal dat nog zoo blijven? ANNO 1977 Kit OECSTCEEST- Het Rijn- lands Lyceum in Oegst- geest bestaat vijftien jaar. Dus was het giste ren feest. En kon ieder een er terecht om er gra tis pannekoeken te eten. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 30 april seerd is, neemt een aanvang in 1968. Het Elisabi A Ziekenhuis koopt in september van dat jaar vandi dais tuinders flinke stukken grond voor totaal 1.029.3'30 n' gulden. Als de nieuwbouwplannen van het zieken' huis niet doorgaan, wordt de grond doorverkochta de Stichting Studentenhuisvesting. Ook Studente huisvesting ziet af van mogelijke bouwplannen. D [9m volgen langdurige onderhandelingen met projecto' wikkelaar Van de Linden uit Amstelveen. Het Rijk R0N| dringt er bij Studentenhuisvesting op aan de grom p niet voor minder dan drie miljoen te verkopen. Ten slotte wordt Van de Linden voor 2.800.000 guldei u°r eigenaar van de grond. Al meer dan tweemaal zove Mer als de door het ziekenhuis betaalde prijs. De firma irvai verwerft ook de nog resterende tuindersgrond vow ler di 2.227.500 miljoen. larkr ussie j Qg' v et Oc Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaarn bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haai onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van" OOF A Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Bnva naakt fel de LEIDEN - De grond in de Coebel heeft weer een nieuwe eigenaar. Nu is de gelukkige bezitter de uit de Utrechtse dreven afkomstige bouwonderneming LTR Deze heeft aan Eurowoning opdracht gegeven na te gaan in hoeverre (sociale) woningbouw nog mogelijk is op dit laatste stuk braakliggend land in Zuid-West. Het is voor de nieuwe eigenaar te hopen dat het deze plannen beter vergaat dan die van zijn voorganger: dat plan, van projectontwikkelaar Van de Linden, is uiteindelijk in de prullenmand terecht gekomen. De treurige geschiedenis van dit deel van Leiden (het weiland achter de Haagweg in Zuid-West) waar nog steeds niet de beoogde woningbouw gereali- Links is Quick Boys kampioen, rechts viert W Katwijk een kampioensfeest in de jaren '90. Twee 'vedettenteams' uit de topperiode van het Katwijkse voetbal staan vandaag tegenover elkaar. Archieffoto's: Loek Zuyderduin en Dick Hogewoning Kolkende massa's op het ge meentehuis van Katwijk. Een bordes dat vanwege een feestvierende massa dreigt in te storten en extra ondersteund moet worden. Een stoet van 22 blauwwit ge kleurde bussen door de straten. Een oranje gekleurde 'strontwa gen' met daarop een hossende Katwijk-spelers, die in het oude, en dus blauwwit-minnende dorp worden uitgejouwd. Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 Emotie. Blijheid. En, niet onbelangrijk, oogstre lend voetbal. We schrijven de negentiger ja ren. Het dorp Katwijk staat aan de vooravond van gouden tij den na een periode van Rijns- burgse heerschappij. Tanden knarsend ondergaan de haring koppen de suprematie van de uien. 'Eindelijk' behaalt Quick Boys onder interim-trainer Ar jen van der Werf (toevalligerwijs ook de huidige oefenmeester, samen met Gert Aandewiel, die Van der Werf weer als speler onder zijn hoede had) na bijna dertig jaar smachten een kam pioenschap. Nieuw Zuid ont ploft. Even verderop werkt trainer Arie Lagendijk op de Krom bij de w Katwijk stilletjes aan iets moois. Hij kneedt aan een sterk elftal, maar moet Quick Boys in '92 nog voorrang geven. Plaat selijke talenten worden aan de hand van 'buitenlanders' als Marco Dijkhuizen, Edwin Otte en Richard Hoogervorst naar de tweede achtereenvolgende titel geduwd. Burgemeester Montffans heeft het er maar druk mee. Steevast moet de 'eerste burger' in het voorjaar meehossen met de menigte op het gemeentehuis. En het wordt maar niet stil. In de drie daaropvolgende jaren grijpt Katwijk de macht. Hans Zwaan is de spits en mannen als Pirn Langeveld, Marco de Ridder, Kees Krayenoord bedie nen hem. Het ene na het ande re doelpunt valt. In 2000 her haalt Katwijk dat kunstje nog maals. In totaal worden er vier landstitels behaald: drie voor de W, één door Quick Boys. De generatie spelers die begin negentiger de successen opsta pelden, zijn nu 'ergens' in de dertig. Het merendeel is ge stopt, Marco de Ridder, Carlo van Zeist en Pim Langeveld (de laatste twee nu bij Ter Leede) verkeren in de herfst van hun carrière. Wellicht omdat het voetbal van de huidige generatie klassen minder is dan vroeger, komt bij Hugo van Duyn (de keeper die noodgedwongen is gestopt) het idee op om met de makkers van vroeger een wedstrijdje te spe len. Gewoon, om even de oude verhalen van vroeger op de ha len. Over volle tribunes. Over een oorverdovend vuurwerk, dat in die tijd nog sensationeel was. Over goed voetbal. Vanmiddag komen de gladiato ren op De Krom bij elkaar. Frenk van der Kleij, de grillige rechtsbuiten van Quick Boys, probeert Johan de Kroon, de mannetjesputter van Katwijk te 'poorten'. En Pim Langeveld zal Floor van Duyn doen duizelen met zijn flitsende bewegingen. Nostalgie, nostalgie. Nee, dan is het tegenwoordig maar behelpen. Er wordt matig voetbal gespeeld, is de veelge hoorde klacht. Quick Boys wor stelt zich naar een veilige haven terwijl Katwijk het degradatie spook moet afwenden. Die pro blemen zullen vanmiddag na de inspanningen in het club huis onderwerp van gesprek zijn. Waarom blijft het nu stil op het gemeentehuis? Wanneer be zorgt Quick Boys burgemeester Wienen op zaterdag een feest door een titel te bemachtigen en de deur naar het bordes te openen? Hans van der Plas, voormalig linksback van Quick Boys, is verantwoordelijk voor technische zaken. Hij zegt dat er goede voetballers zijn. .Al leen komt het er nog niet uit." Het liefst praat hij met de huidi ge generatie niet over vroeger. „Om niet betweterig over te ko men. Ik hou er niet van om te zeggen dat vroeger alles beter was." Diep in zijn hart weet Van der Plas dat de huidige voetbal lers niet kunnen tippen aan die van vroeger. „Toen liepen er jongens met een meerwaarde." Vanmiddag gaat Van der Plas weer vlammen. „Ik ben in top conditie." Hans Zwaan was de doelpun- tenmachine van Katwijk. Om nog eens te kunnen laten zien hoe je moet scoren, is de huidi ge inwoner van Voorhout tien kilo afgevallen. „Nog een keer vlammen en daarna heerlijk ou wehoeren over vroeger", zegt hij. Natuurlijk, sportpark De Krom raakt vanmiddag niet uitver kocht. Toch hopen de Ro- PaRunners van AV Rijnsoever op een flinke recette. Die gaat namelijk, net als hun eigen op brengst, naar de kankerbestrij- ding. Oud Katwijk-Oud Quick Boys, 17.00, sportpark De Krom. Rob Onderwater

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12